BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. te Chalons en 30.000 man bi) Rijsel blij ven. Maar deze regeling zou eerst een paar dagen voor den aanvang der oefe ningen bekend gemaakt worden, en al leen als de uitbreiding van de ziekte het jnoodig maakte. De minister verklaarde, tlat deze wijziging niets te maken had met buiienlandsche politiek. De staking der bakkers te Boeda pest, die /es weken geduurd heeft, is gisteren geëindigd. D-. fondsen der sta kers waren uitgeput. Nu de cholera nog altijd in Kon- stantinopel, en vooral in de voorstad Boe- joekdcre, voert woedt, gaat men d: autori teiten er van beschuldigen geen genoeg zame voorzorgsmaatregelen genomen te hebben. De burgemeester en de doktoren van Boejoekdere zijn wegens nalatigheid afgezet. Ook in Albanië breidt de cholera zich sterk uit. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is, voor het tijdvak van 1 Sept. 1911 tot en met 31 Aug. 1912, benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeer W. H. Taconis, te Hee renveen, en aan de R. H. B. S. te Roer mond J. H. Roog, te 's Gravenhage is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht B. E. Bouwman, thans te Breda; is P. Alblas benoemd tot burgemeester van Schermerhorn; is aan jhr. F. M. W. van der Does de jWiüebois eervol ontslag verleend als bur gemeester van Wateringen en aan W. •Spoor als burgemeester van Hendrik- Ido-Ambacht; is benoemd tot vertegenwoordiger der Nederl. regeering op het in October 1911 te Rome te houden Internationaal 'Congres van Architecten dr. P. J. H. Cuypers, architect der Rijksmuseumge bouwen te Amsterdam is Pb. F. de Haseth Möller benoemd tot lid van den Kolonialen Raad der kolonie Curasao; is voor het tijdvak van 16 September 1911 tot en met 30 September 1912 be noemd tot concierge-amanuensis aan de Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwar den W. Groenveld te Amsterdam; :s de commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie P. Hout- schilt uit 's rijks dienst ontslagen; is goedgekeurd, dat aan A. Meuwissen, burgemeester van Montfort, eervol ont slag is verleend ais secretaris dier ge meente; - is goedgekeurd, van W. van Slooten, burgemeester van Heerhugowaard, en L. Schiethart, burgemeester van Vreeland, zijn benoemd tot secretaris hunner ge meente. R. K. Slagersgezellen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft op 29 Juli j.l. de statuten van den Nederl. R. K. Slagersgezcllenbond, die op 2 Juli is opgericht, goedgekeurd en 'als geestelijk adviseur benoemd denWel- eerw. heer P. M. Hack, kapelaan aan de Kathedraal te Breda. Dit is de eerste vakbond, die zijn zetei in het Bisdom Breda plaatst, en wel op advies wan het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, niet alleen omdat het ini tiatief van Breda is uitgegaan tot oprich ting van dezen bond, maar vooral om de mannen uit dit Bisdom een rechtstreek- schen invloed op de R. K. Vakbeweging .te geven, waarvan ongetwijfeld weder- zijdsche belangstelling en wr.ardeering het gevolg zai zijn. Een Oranjeboek over Timor. Het ligt in het voornemen der Regee ring, binnenkort een Oranjeboek te doen verschijnen, waarin de voorvallen op •fTiimor e n de onderhandelingen met Por tugal volledig zullen worden weergege ven. (Tel.) Geen verlof voor Rooden Dinsdag. Blijkens van den directeur van het postkantoor te Rotterdam ontvangen me- dedeeling, is het verzoek van het afdee- lingsbestuur te 's Gravenhage van den Algem. Bond van Ned. Post-, Telegraaf, en Telefoonpersoneel, om, voor zoover de dienst het toeliet, aan hen, die daar toe het verlangen te kennen gaven, toe stemming te verleenen om één der regle mentaire verlofdagen op 19 September te mogen opnemen, door den directeur-gene raal gewezen van de hand. Drinkw atervoorziening. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben op de provinciale begrootingen voor 1911 v en 1912 een bedrag van f2000 uitge trokken voor kosten van ondersteuning van de voorbereidende maatregelen ter voorziening in de behoeften aan drink water. Tariefwet. Het bestuur der Vereeniging van Ned. Baksteenfabrikanten heeft zich ingevolge een besluit der buitengewone algemeene vergadering tot de Tweede Kamer ge wend om mede te deelen, dat de belang hebbende fabrikanten van baksteenen en van aanverwante artikelen zich geheel kunnen vereenigen met het voorgestelde bij posten opgenomen onder groep X van de aanhangige wijziging der Tarief- wet; dat de Vereeniging van Nederl. Bak steenfabrikanten overtuigd is, dat de aan neming van de door den Minister voor gestelde posten slechts kan leiden tot de zoozeer gewenschte opbloei van de va- derlandsche baksteen n ijverheid dat bi; djea bloei groote belangen zijn gemoeid, zelfs buiter. de eigenlijke bak steennijverheid, waarbij gewezen worde op de b i n n e n s c h i p p e r ij in de eer ste en op de veenderij in de tweede plaats dat adressanten de mededinging, die het inlandsch fabrikaat van den Belgi schen steen ondervindt, onnatuurlijk ach ten, daar het voornamelijk de overproduc tie is, welke herwaarts komt; dat adressanten ook met instemming kennis namen van de in groep XV tot uiting gebrachte opvatting, dat productie werktuigen vrij van belasting zullen zijn en alleen krachtwerktuigen, die immers binnenslands in voldoende keuze verkrijg baar zijn, belast zullen worden; dat adressanten ten slotte met inge nomenheid hebben gezien, dat de meer dere opbrengst van het Tarief bestemd is besteed te worden voor doeleinden als pensionneering van arbeiders. KORTE KROMEK. Ter gelegenheid van het 20ste gedenk jaar van de verschijning der Encycliek „Rerum Novarum" zal binnenkort bij bet Bureau voor de R. K. Vakorganisatie een vertaling van den zendbrief verschijnen, bewerkt door den Weleerw. heer Lamb. J. J. M. Poell. Het Stbl. no. 257 bevat een Kon. besluit van den 18en Juli, tot verdeelïng van het Rijk in districten ten behoeve van den dienst der Arbeidsinspectie, die in de Stct. (no 194) nader omschreven zijn. Te 's Gravenhage is aangekomen jhr. W. M. van Weede, Hr. Ms. gezant te Weenen. Wegens de staking in Engeland neemt de H. IJ. S. M. geen goederen daarheen bevracht via Hoek van Hol land, Harwich ten vervoer aan. LEIDEN, 19 Augustus. Naar wij vernemen moet de wet houder van fabricage, de heer j. Kore- vaar P.Azn., sinds eenige dagen het bed houden. Gelukkig is zijn ongesteldheid niet van ernstigen aard. Voor het examen Fraiisch lager on derwijs is te 's Gravenhage geslaagd mej. L. C. E. Beversen, alhier. Voor het notarieel staatsexamen eerste gedeelte, slaagde te 'sGraven hage de heer R. J. Montijn, van Gouda. De heer H. G. Martin alhier, staat als nummer 1 op de voordracht ter be noeming van een leeraar in het Fransch aan het gymnasium te Doetinchem. Park-Concert- Het programma van het Park-concert op Dinsdag 22 Augustus, 's avonds 8 uur, te geven door het Stedelijk Mu ziekkorps, directeur de heer Joh. C. Geyp, vermeldt de volgende nummers. 1. Marsch, Ende. 2. Der Haïdeschacht, ouverture, Holstein. 3. Bub oder Madel, wals, Granichstadten. 4. Hérodiade, fan tasie, Massenet. 5. Sirenenzauber, Wa-ld- teufel. 6. Rhapsodie Hollandaise, Schvveinsberg. 7. Speenhofmarsch, Geijp. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der haring op den publ. afslag waren: volle pekelharing f 11.80 a 13; maatjes dito f 4.50f 5.85f 6.05; makred f 6.35 f6.85f7.40; alles per kantje. LELMUIDEN. Alhier is door den vleeschhouwer H. P. Horree vergunning gevraagd tot het oprichten van een slacht plaats in perceel wijk A, no. 124. NIEUWKOOP, De brug vanwege de trainmaatschappij gelegd in den Middel weg is voltooid en voor 't vervoer ge opend. De brug is van beton, zeer sterk en doelmatig. R1JPWETER1NG. Gisteravond ver gaderde de Commissie voor Volksfees ten. Besloten werd wederom dit jaar Koninginnefeest te vieren. De Commis sie hoopt evenals de vorige jaren door bijdragen der ingezetenen hiertoe te worden in staat gesteld. TER AAR. Aan den burgemeester de zer gemeente jhr. K. W. L. de Muralt is bij Kon. besluit toestemming verleend om tot 1 Juni 1914 te Leiden te blijven wonen. WARMOND. Tot op heden had de St. Cecilia-vereeniging geen vaandel. De ze week echter, bij de Jubiléfeesten, ver scheen zij voor de eerste maal met haar eigen banier. Het is vervaardigd van donkerrood Ru- weel, met goud gegarneerd. Midden op is een cartouche van gouddraad aange bracht, waarvan de fond hemelsblauw is. In dit medaillon ziet men de beelde naar van de H. Cecilia, in fijn Grieksch profil, omgeven door een lauwer en een eiketak. Het vaandel is e en frissche, flinke verschijning en is tot stand gekomen door de zorgen van den bger L. Alan- geau. ZOETER WOU DE. Op dringend ver zoek plaatsen wij nog het volgende aanT gaande het 40-jarig Jubilé van Pastoor Buhrs. Des Maandags voor den feestdag heeft eene royale bedeeling van vleesch plaats gehad aan de armen van de pa rochie. Voorts werd Z.Eerw. op den feestdag na afloop der plechtige Hoog mis door veie parochianen, alsmede door het Dagelijksch bestuur der gemeente aan de Pastorie gecomplimenteerd. Daarna begaf Pastoor zich naar het het pauónaat, alwaar het hoofd der sclip.ol en de onderwijzeressen de kinderen der parochiale school hadden opgesteld, opdat door de lieve kleinen Z.Eprw. dank en hulde zou worden gebracht voor het vele goeds voor hen gedaan. Met declamatie en zang werd daaraan uiting gegeven. Vier lieve meisjes waren uit gekozen om Pastoor hulde te brengen, zijnde de jongejuffrouwen Wouterlood v. d. Werf, Omtzigt en v. Diemen waarna een tweestemmig kinder koor van Ph. Loots volgde, hetwelk door de kinderen aardig werd uitgevoerd. Onder wijzer en bijzonderlijk de onderwijzeres mej. H. Kerstens, komt een woord van lof toe voor de moeite en inspanning, welke zij hebben geJiad, om op waardi ge wijze Pastoor te huldigen. Dan zij hier uitvoeriger medeuceiing gedaan, aan gaande den feestavond. Nadat ten half acht een plechtig Lof had plaats gehad, begaven de parochianen zich naar het Patronaat. Als alle hunne plaats hadden ingenomen, begaf het Bestuur zich naar de Pastorie, om Pastoor en familieleden van Z.Eerw. uit te noodigen ter bijwo ning van den feestavond, door de jongelui den Pastoor en familie bereid. Bij in komst van Z.Eerw. werd hem door alle aanwezigen het welkomstlied van het programma toegezongen. De cantate van Ph. Loots, welke daarna volgde, en uitgevoerd werd door de leden van het zangkoor, liep eveneens gunstig van staa pel. Daarop volgde, wat niet vermeld was op het programma, een toespraak tot den jubilaris door den prefect van het Patronaat, den heer M. v. d. Post, en het zïi hier zonder overdrijving gezegd dat dezelve wat inhoud, stijl en voor dracht betrof, mocht gehoord worden. Op eene waardige, en echt hartelijke wij ze werd den Pastoor daarin hulde en dank gebracht voor al hetgeen hij hier had gedaan en de parochianen geduren de 23 jaren in woord en daad had be wezen. Het kon dan ook niet anders, of de Pastoor was diep getroffen door het oprechte bewijs van hartelijke liefde, waarvan zijn flink patronaatslid Mari ners uiting had gegeven, namens allen. Het blijspel „Een nieuwe manier van poffen" dat nu volgde, werd door de jongelui vlot afgespeeld. De drie stu dentjes waren heusch .leuke ventjes", en den herbergier Watervrees, de heer Ro- mijn en diens zoon Jan „een kleine Zandbergen", vervulden uitmuntend hun rol. Zeer verdienstelijk werd door Mej. M. Buhrs der Engienlied van Braga gezongen, begeleid door piano en viool waarop een daverend applaus volgde. Vervolgens trad een verdwaalde Clown in de feestzaal", de heer A. Vlasveld, voor 't voetlicht. Verkeerd ingelicht, door het te Iaat komen van den trein, was de clown in de feestzaal in plaats van in den circus Charles, aangeland. De prefect gaf hem eene terechtwijzing en deed hem tot straf het voorstel om' eenige zijner kunstjes te vertoonen, en een lied te zingen op st Feest van den Pastoer. Na veel tegenstribbelen vol deed hij er aan en voerde die twee za ken uitmuntend uit, hetwelk de lachlust van het publiek, alsook van den Pastoor bewees Vlasveld oogstte bijval. De muzieknummers welke tusschen de stukjes werden gegeven door de heeren Hoogzaad, Hoogervorst, v d. Ploeg en den heer Stipdonk uit Roelofarendsveen, werden netejs en accuraat uitgevoerd, 'n Woerd van lof mag hen daarom niet ont houden werden. Nog vele nummers ston den op 't program vermeld, doch moesten om 't late uur ingekort worden. Vandaar dat alleen na de pauze de nummers ,j(de pleiziertrein naar Amsterdam", „de eer ste Altist", en „Een muzikale Taptoe", nog tot eene uitvoering werden waar dig gekeurd, waarmede de onderschei dene debutanten ook veel bijval mochten inoogsten. Het woord van dank voor dezen gezel- ligen avond door den Z.Eerw. Heer Pastoor alsnu tot allen en enkelen meer in 't bijzonder den heer C. J. Kaptein gericht, bewees ten volle dat Z.E. en diens familieleden 'n genoeglijken avond hadden doorgebracht. Moge het even eens gezegd kunnen worden van de herhaling van dien feestavond, welke ons Zondag aanstaande wacht. De uitvoering zal op vereerend verzoek Zondagavond en zoo noodig ook Maan dagavond worden herhaald. GEWESTELIJK GEMENGD. Het opgegraven beeld. Omtrent het op de hoeve „Weilust", in de Haarlemmermeer opgegra ven beeld, wordt nog gemeld dat dit beeld is een zeer zeldzaam voorkomend zand steen. Eenige jaren geleden is een der gelijk beeld verkocht voor dertig duizend francs. De nieuwe bewoner der hoeve heeft als prijs gevraagd en ontvangen f500, terwijl de waarde vermoedelijk meer dan het tienvoudige bedraagt. Politie. Gisteren is op de veemarkt te Leideu onbeheerd achtergebleven een koe met gebroken linker hoorn. Inlichtingen verstrekt het Commissariaat van Politie. Brand. Vrijdagmiddag ontstond door onbe kende oorzaak brand in de woning van den heer G. Bakker te Nieuwkoop. Ofschoon de brandweer betrekkelijk spoe dig ter plaatse was brandde de woning geheel af. Hoe schadelijk de droge zomer voor d£n landbouwer is ge we,est, zoodat het gras bijna ontbreekt, voor het ontdekken en opsporen van zaken uit de oudheid is de droogte uitnemend dienstig ge weest. Daardoor toch werd onder W o u- brugge de plaats zichtbaar waar vóór 1743 de fundeering uitgegraven is van het kasteel Tcr Wonde", het gras ver dorde op die plaatsen en teekende met scherpe lijnen de juiste plaats aï. Kerknieuws. Op 18 September a.s. zal de bekende schrijver pater Bonaventura Kruitwagen O. F. M., in het klooster te Woerden zijn 12V* jarig priesterfeest vieren. Retraiten van het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout. Naar wij vernemen, zullen in het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout o. a. de volgende retraiten gehouden worden 47 Sept. voor heeren uit den Midden stand; 1115 Sept. voor gehuwde dames uit den Middenstand 1822 Sept. voor jonge dames uit den Middenstand; 2529 Sopt. voor jonge dames uit den deftigen stand; 2428 Oct. voor meisjes uit den bur gerstand 30 Oct.—2 Nov. voor mannen en jonge lingen der H. Familie; 58 Nov. voor mannen en jongelingen. Degenen, die aan een dezer retraiten wenschen deel te nemen, worden ver zocht zich liefst zoo spoedig mogelijk op te geven aan den Weleerw. Pater A. Phi- lippona, St. Clemenshuis te Noordwijker hout, bij wien ook alle nadere inlichtingen te bekomen zijn. Land- en Tuinbouw. De Landbouw en het tarief. De „N. Prov. Gron. Crt." waarschuwt de leden van de z.g. „neutrale" land- bouwvereenigingen op hun hoede te zijn. „Wij weten liet wel uit de historie, zegt het A. R. orgaan neutraal is, zooals de liberalen het goed vinden. En dan moet ieder ander zich maar schik ken. Zoo werdt nu ook gepoogd onze Land bouworganisaties te winnen voor een ac tie tegen de tariefwet. Het liberale,, vrijzinnige „Nieuwsbl. v. h. Noorden" heeft de kat de bel aangebonden. Dit liberale partijblad heeft gezegd: waarom zal men in onze landbouwvereenigingen de tariefwet niet bespreken? Zij heeft immers niets met de politiek te maken. Oi" je nu anti-rev., liberaal of soc.-dem. bent de stoffelijke belangen zijn de zelfde. Niemand eet graag duur brood. En 't verstand zegtverwerpt die wet. Vooral door deze laatste uiting ont popt zich het „Nieuwsbl. v. h. Noor den" als een echt, heel gewoon orgaan der liberale partij. Want die partij heeft altijd het verstand iir bezit gehad en heeft het blijkbaar nog. Zoo beproeft dit liberale orgaan dan de Landbouw- vereen. tegen de tariefwet in 't vuur te brengen onde rde leuzezoo'n tarief wet heeft met de politiek niets te ma ken. Alsof de tariefwet zelve niet een voor- .-naam politiek vraagstuk raakt. Laat men op zijn hoede zijn. Op al lerlei wijze tracht men onze mannen practisch van de anti-rev. partij los te werken, om zoo onze kracht te knakken. Daarom komt men met een onschuldig gezicht: och, ik bedoel heelemaaal geen kwaad. Wat ik wil ligt heelemaaal bui ten de politiek. En zoom tariefwet, is 't niet waar, heeft met de politiek niets van doen... Alsof liet liberalisme van den vrijhandel geen dogma heeft ge maakt! Alsof het thans niet de tarief wet gebruikt als een wapen tegen de rechterzijde Alsof het daardoor niet vol komen machteloos is de tariefwet onbe vooroordeeld te herzien! Alsof het niet zijn kracht zoekt in bezwaren tegen de wet, die niet dan holle politieke leuzen zijn, en juist deze wet op schandelijke wijze bestrijdt." De waarschuwing geldt niet alleen voor het Noorden, maar voor het geheele land. Het hoofdbestuur van de Holl. Maatsch. van Landbouw, waarin liberale heeren de hoofdtoon voeren, wil onze boerenstand ervoor spannen om zich te gen de tariefwet uit te spreken, 't Zal ons benieuwen of die af te doorzichtige toeleg zal slagen. In de Kreits Aurich, de eenige die tot nu toe in Oost-Friesland vrij was ge bleven van de besmetting door mond en klauwzeer, is nu, volgens bericht aan de „Frankfurter Zeitung", ook de ziekte uitgebroken. Rechtszaken. De vergiftiging te Haarlemmermeer. Vrijdag werd voor de Rechtbank te Haarlem behandeld het geding tegen Martha Elisabeth de Haan, 31 jaren, wed. van Jan Hoogenhout te Haarlemmermeer, thans gedetineerd in het Huis van bewa ring, te Haarlem. Haar wordt ten laste gelegd, dat zij in of omstreeks Februa ri 1911, in ieder geval in 1911 vóór 8 Maart, te Haarlemmermeer opzettelijk en met voorbedachten raad haar echtge noot Jan Hoogenhout van het leven heeft beroofd, door, r>a het voornemen opge vat, het plan beraamd en het besluit genomen te hebben, om opzettelijk haar voornoemden -echtgenoot Jan Hoogenhout van het leven te bejoov.ep, h.ejm daartoe een dusdanige hoeveelheid arsenicum toe te dienen, of te doen toedienen, dat ten gevolge van die giftoedienïng en daar op gevolgde gift werking in het lichaam! van Jan Hoogenhout, deze op 8 Maart 1911 is overleden. Beklaagde, in gezegende omstandig heden verkeerende, zit met angstig gelaat té luisteren naar de voorlezing der stuk ken Haar .verdediger, is mr. v. Gigh Jr. Het eerst werd gehoord Dr. Schoo, die de lijkschouwing op Hoogenhout verrichtte. Hij heeft daarin alle teeke nen van heftige acute maagdarmcatarrh' waargenomen, gelijk bij acute arseni cumvergiftiging. De deskundigen die het chemisch onderzoek verrichtten, verkla ren, dat de doodsoorzaak van Hoogen hout acute arsenicumvergiftiging is. Daarna ving het verhoor van bekl. aan. Zij verklaarde, dat haar man op 26 Fe bruari ziek geworden is na gebruik van soep. Den volgenden dag werd Dr. Folmer gehaald, die zeide dat de man aan de maag leed. Bekl. was de eenige die haar man medicijnen toediende. Op 7 Maart werd Hoogenhout overgebracht naar het Wilhelminagasthuis, waar hij den volgenden avond overleed. President: Gij hebt de stukken hooren voorlezen, hebt gij arsenicum toegediend. Bekl.Bij mijn weten niet, als ik het gedaan heb, dan heb ik liet onwetend gedaan. Verder verklaarde bekl., dat vroeger Exter veel bij haar ouders kwam. Zij ontkende dat er verstandhouding met Exter bestond. Zij had zich nooit uitgelaten, dat zij genoeg van haar man had. Hierna begon het getuigenverhoor. De officier van justitie, aannemende, waar het uit de getuigenverklaringen vast stond, dat beklaagde vergif in haar be reik had gehad en niemand anders riit aan H. kon hebben toegediendoor deelde haar schuld vaststaande en eischte op grond van de vaststaande overtuiging en in verband met de aanwijzingen haar veroordc-eling tot levenslange gevange nisstraf. Beklaagde en haar zuster, die als ge tuige a décharge was opgetreden, barst ten hierop in huilen uit. De verdedeger, mr. v. Gigch Jr., con- cluderde tot vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. De officier van justitie zeide zich te onderwerpen aan .het oordeel der recht bank. Mocht deze oordeelen, dat de aan wijzingen niet voldoende zijn, zij sielle de bek!, op vrije voeten. Na een oogenbiik in raadkamer te zijn geweest, besliste de rechtbank, dat voor invrijheidstelling vooralsnog geen termen aanwezig waren en bepaalde zij de uit spraak op 30 dezer. Verzet. De semi-arts, die, nog med. stud, zijnde op het Frederiksplein te Amsterdam ver zet pleegde' tegen een hem opbrengend politieagent, (hij had op de Reguliers gracht herrie gemaakt, omdat zijn huis juffrouw de knip op de huisdeur had gedaan) en daarvoor door de rechtbank tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld was, is door het gerechtshof, overeen komstig den eisch van het O. AL, ver oordeeld tot f 50 boete, subsidiair 25 dagen hechtenis. Sport. Kegelen. De Amsterdamschen Kegelbond heeft den Jaarlijkschen Wedstrijd uitgeschreven die van Zaterdag 9 September tot en met Maandag 18 September e.k. op 6 banen in net feestgebouw „Bellevue", Marnix- straat 400, volgens de regelen van den „A.K.B." gehouden zal worden. De moord te Vught. Donder dagmorgen had de uitvaart en begrafenis plaats van Adriana van Roosmalen, het ongelukkige slachtoffer van den gruwelij- ken moord. Het was een zeer indrukwekkende plechtigheid, die werd bijgewoond door honderden en honderden. Het ruime kerk gebouw was bijna geheel met geloovigen gevuld. Onder de aanwezigen merkten we op vele aanzienlijke families en eenige Broeders van het gesticht Voorburg, al waar de vader van het ongelukkige slacht offer werkzaam is. Tegen half negen trad de lange stoet bloedverwanten en buren de kerk binnen. In den stoet werd een kruis van groen1 en witte bloemen gedragen door een ach ternichtje van den verslagene. Een zestal lieve bruidjes, lelietakken dragend, woonden de H. Mis bij, die werd opgedragen door den Weleerw. heer kapelaan Hesselmaüs. Ook waren tegenwoordig een groot aantal leden der congregatie, want de overledene was een zeer trouw lid der congregatie. Na de H. Mis zong een koor van congreganisten rondom de baar een afscheidslied. Na de H. Mis werd de lijkkist van uit het lijkenhuis je grafwaarts gedragen. Het blauwe kleed van de congregatie en een krans van rozen dekte de kist. Vier congreganisten omhangen met de medail le der congregatie, droegen de kwasten. Een zeer groote .menigte volgde den treurigen stoet grafwaarts, om de laatste eer te bewijzen aan het onschuldige slacht offer. De belangstelling op den doodenakker. was zeer groot. Ook zeer vele congrega nisten brachten haar Janeke eea laatsten afscheidsgroet. Joen de kist aan de aarde was toeven

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2