BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 563. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 16 Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Vernamen we in de laatste dagen dik wijls tegenstrijdige, meestal ongunstige berichten over den toestand van den Paus thans seint de correspondent van de „•Croix" aan zijn blad het volgende: „'De gezondheidstoestand van den Paus wordt betermen kan zeggen, dat de H. Vader vólkomen herstellende is. Ook ditmaal blijkt weer, dat de Paus ec-n sterk gestel heeft en de dokters staan verwonderd, hoe gemakkelijk en Spoedig Zijne Heiligheid zijne ziekte iweer te boven is. Gisteren bracht dokter Marchiafava •zelfs niet eens zijn gewone bezoek. De verschillende berichten, welke over den toestand des Pausen de laaatste da gen in de buitenlandsche bladen circu leerden, hebben in Rome hevige veront waardiging gewekt, daar zij op geen en gelen grond van waarheid berustten. Zoo maakten gisteren nog verschei dene bladen melding van een bezwijming van den Paus. De Paus heeft evenwel inoch gisteren, noch tevoren een bezwij- tning gehad. Een Engelsch blad, dat echter doorgaans"goed is ingelicht, weet te berichten, dat kardinaal Merry del Val dadelijk van Monte-Mario is terugge keerd, terwijl hij er nog niet heengegaan as en dat men den Paus aan de knie geo pereerd heeft, wat niet waar kan zijn, daar Z. H. aan jicht lijdt. Het blad „Italia" zegt, dat alle cor respondenten gefantaseerd hebben, maar tiet Werpt de schuld daarvan op het Va lkaan, dat zich zeer gesloten houdt te genover de journalisten. De waarheid is echter, dat het Vaticaan juiste berich ten gaf, maar dat die journalisten pmi de een of andere reden wilden doen ge- looven, dat de Paus veel ernstiger ziek .was, dan gezegd werd en allerlei nieuw tjes gingen uitvinden, waarvan het eene al meer sensationeeler was dan het an dere. Het ernstige publiek is thans in staat een vergelijking tusschen de ver schillende berichten te maken". Steeds ernstiger begint allerwege zich de cholera of ten minste verdachte verschijnselen te vertooncn. Verscheidene bladen mel den dat men verschijnselen die.op cho lerine of cholera lijken, heeft waarge nomen bij verscheidene personen te Ber gen (België). De doctoren hebben ech ter de diagnose nog niet vastgesteld. In Koftstantinopel neemt de epidemie .ernstige afmetingen aan, vooral in se dert den brand met vluchtelingen over- vulde Jodenwijk, in één etmaal zijn er 114 gevallen voorgekomen, waarvan 64 tnet doodelijken afloop. De cholera vertoont zich in alle wij ken en begint de welgestelde gezinnen aan te tasten, die alle-voorzorg in acht nemen. Er zijn voorgekomen2 gevallen in het Duitsche ziekenhuis, 1 geval in Biet Russische gezantschapsgebouw. In Do- jukdere is de bevolking door schrik be vangen. De nieuwe stadsprefect heeft een aantal krachtige maatregelen geno men. De ziekte schijnt in Kaskoi in hevig heid toe te nemen. Er hebben zich 20 gevallen voorgedaan in de voorstad Do- jukdere, op den Europeeschen oever van den Bosporus. Zeer ernstiger is nog de stand der staking in Engeland. De stakers in Londen, waarmee een Schikking getroffen was, zijn weder in staking gegaan, omdat zij beweren dat de patroons zich niet aan de gemaakte overeenkomst traden. Ben Tillett beschuldigt het havenbe stuur van Londen ook van schending van de gemaakte regeling, zeggende dat hel bestuur de waarborgen van den mi nister van handel overboord wierp. Het aantal stakers wordt op 20 a 30 duizend geschat. In Liverpool hebben ernstige wanordelijkheden plaats gehad, waarbij ettelijke personen gedood en gewond werden. Een nieuwe versterking van de troepen is te Liverpool aangeko men. 5000 man zijn te Aldershot ge consigneerd, om naar Liverpool te ver trekken. Het gemeentebestuur van Li verpool heeft een oproeping gedaan tot alle- mannen van 20 tot 40 jaar, om op te treden als particuliere politie. Er zijn verschillende branden uitge broken. De ernstigste brand kwam voor in een kantoor van het Scheepvaartver- bond, dat leeggeplunderd werd. Men gelooft dat de brand het werk van brandstichters is. De molenaars heb ben aan den burgemeester geschreven, dat de stad binnen een paar dagen ge heel zonder brood zal zijn, als de tegen- woordigen toestand nog aanhoudt. De hospitalen lijden al aan gebrek aan le vensmiddelen. De onrustige toestand fn den arbeid gaat voort zich in de pro vincies uit te breiden. Bij manifest is bekend gemaakt, het besluit van een te Liverpool gehouden vergadering van vereenigingen van spoorwegpersoneel, luidend dat wanneer binnen 24 uur niet verschillende eischen waren toegestaan de algemeene spoorwegstaking voor het gansche land wordt afgekon digd. Ook in andere havens wordt ge staakt. Te Cardiff hebben 1500 haven arbeiders het werk neergelegd. Het volk leidt gebrek. Negerzeeiieden kwamen in gevecht met de politie, die van haar stok ken gebruik moest maken; 12 negers zijn bewusteloos naar het ziekenhuis- vervoerd. In Birkenland hebben 7000 bootwer kers het werk neergelegd. Dadelijk daar op vielen zij de politie aan. In de haven van Grimsby hebben de werklieden van de kolenschuiten het werk gestaakt. Dientengevolge kunnen geen trawlers in zee steken. Tenzij de staking spoedig wordt bijgelegd, zal de vischhandel in de havens stil komen te staan. Kolommen zouden nog gevuld kunnen worden met dergelijke berichten van andere plaatsen door geheel En geland. De toestand is.wel ernstig dus. GEMENGD. Leden der Consfituinte, tot ver schillende groepen behoorende, zij-n over eengekomen de dreigende partij-splitsing te verhinderen door het aannemen van een voorstel, waarbij de niet-benoem- baarheid van ministers niet van toepas sing, verklaard wordt op de thans zitting hebbende ministers. Van gisteren af houdt de Constituinte dag- en avondver gaderingen, zoodat de presidentsverkie zing tegen het eind der volgende week verwacht kan worden. De „Daily Mail" heeft van haar correspondent uit Tandzjer Maandag be richt ontvangen, dat de stammen uit den omtrek van Agadir zeer onrustig zijn en de ambtenaren van de Mannesmanns, de Duitsche handelaars en de Fransche mijn ingenieurs dreigen aan te vallen. Het proces tegen de wijnboeren van Marne over de plunderingen te Ay en Dizy voor het hof der gezworenen te Douai is eergisterennacht geëindigd. Op de banken der beschuldigden zaten 34 personen, waaronder 2 vrouwen. 5 wijn boeren en 1 vrouw zijn schuldig ver klaard en veroordeeld tot gevangenisstraf fen van een maand tot vier jaar. In verband met een drijven op Kreta heeft de Porte den gezanten opgedragen de noodige stappen te doen bij de be schermende mogendheden. Nu de Albaneezen, die de wijk had den genomen naar Montenegrijnsch ge bied, bijna allen teruggekeerd zijn, is de verhouding tusschen Turkije en Monte negro veel minder gespannen. En thans zal ook de grensregeling met ernst ter hand worden genomen. Binnen eenige da gen zal de betrokken commissie aan het werk gaan. Er zullen wel eenige maanden met de grensregeling heengaan. Een telegram uit Porte-au.Prince meldt, dat het congres Leconte tot pre sident van Haïti heeft gekozen. De „Berl. Lok. Anzeiger" verneemt uit St. Petersburg: In het artilleriekamp bij Kars verklaarde een officier aan de manschappen, die om hem heen stonden, de inrichting van een nieuw kanon, dat ter verduidelijking met een kartets was geladen. Plotseling ging het schot af. Do zijnen soldaten werden aan stukken ge scheurd en velen zijn zwaar gewond. De aanblik was zoo verschrikkelijk, dat de wanhopige officier verscheidene malen proefde zich van het leven te berooven. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is C. A. J. M. de Gier leeraar aan de Rijkslandbouw winter- school te S,chagen, benoem^ tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Sittard; is benoemd tot buitengewoon leeraar aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht J. H. Hartog, te Culemborg; is de zilveren medaille der orde van Oranje Nassau toegekend aan de gezag voerders A. A. de Fretes en H. W. van Dootingh, respectievelijk van de sleep- booten „Berend van Delden" en „Mer- curius" in Ned.-lndië; is aan J. Heshusius eervol ontslag ver leend als secretaris-generaal bij het de partement van financiën; is benoemd tot secretaris-generaal bij voormeld departement jhr. M. de Jonge, thans hoofdinspecteur der directe be lastingen; is bij voormeld dep. bevorderd tot referendaris mr. dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, thans commies. is aan H. L. Grondijs eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hooge- re burgerschool te Tilburg; is ingetrokken het kon. besluit, waar bij A. W. Kioos Jr., voor het tijdvak van 1 Sept. 1911 tot en met 31 Aug. 1912 is benoemd tot leeraar aan de Rijks hoo- gere burgerschool te Goes. is aan J. M. van Nieuwland eervol ontslag verleend als commissaris van po litie te Zwolle; is graaf C. A. R. W. G, A. van Al- denburg Bentinck benoemd tot gezant schapsattaché in algemeenen dienst is benoemd tot districtsveearts dr. A. ten Sande Jr., te 's Gravenhage, onder gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als buitengewoon districtsveearts, en is aan dr. D. G. Ubbels, te Haarlem, eervol ontslag verleend als buitengewoon districtsveéarts. De Koningin naar het Loo. De Koningin en Prinses Juliana zijn Maandag per extratrein van het station Baarn naar het Loo vertrokken, uitge leide gedaan door de Koningin-Moeder. De commissaris der Koningin in de provincie Uirecht en de burgemeester van Baarn waren op het perron aanwezig. De trein kwam om 9 u. 51 aan het Loo aan. De Koningin had een ruiker rozen in de hand, sprak een oogenblik met den burgemeester, terwijl het ge reedstaande rijtuig voorreed, daarna reed zij met Prinses Juliana, freule v. d. Poll en juffrouw Marting naar het paleis waar bij aankomst de standaardvlag werd ge- heschen. De teleurstelling van het publiek dat de Koningin tengevolge van het on verwachts vervroegde uur van terugkomst misliep was groot. De Rijksmiddelen. Over de opbrengst der Rijksmiddelen in de afgeloopen maand kan men tevre den zijn. Juli 1910 leverde een totaal van f 15.487,990.61i/2 op en Juli 1911 bracht 't tot f 15.701,893.45i/2 dus f213,902.84 meer. De eerste 7 maanden van 1911 brachten in het geheel f 101,734,207.19 in de schat kist, terwijl in hetzelfde tijdperk van 1910 was ontvangen f98,065,686.85. We zijn dus thans f3,668,510.34 voor uit. KORTE KRONIEK. Z. K. H. Prins Hendrik zal Donder dagmorgen om 7 u. 13 uit Dresden te Apeldoorn aankomen, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Hooft Graafland. H. M. de Koningin heeft, naar „De Nederl." meldt, Zaterdagmorgen met Prinses Juliana en een hofdame een be zoek gebracht aan den windkorenmolen De Windhond van dw-n heer J. W|. Smits te Soest Gisteren is onder overgroote deel neming uit alle kringen op Oud-Eik en Duinen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den oud-minister de Marez Oyens. LEIDEN, 16 Augustus. Voor het examen hoofdacte is te Amsterdam geslaagd de heer R. Visser, van H;illegom; voor het examen r Fransch lager onderwijs slaagden tet 'si Gravenhage de heer A. J. van Gilst, van Aarlanderveen, en de dames M. Stierhout van Woerden en H. W. Veenenbos, van Oouda; voor het exa men Hoogduitsch, lager onderwijs, slaag den de heeren H. Roeland van N ie u w- v e e n en S. de Braak, en mej. N. G. Herfst, beiden laatstgenoemden van Lei- ÜLett- Het vervoer en de opbrengst van de stoomtram Leiden-Katwijk, Noordwijk was gedurende de maand April 1911 Reizigers (aantal 54,413), opbrengst f 8419,35, goederen f832.20, diversen f 944,74; totaal f 10.196.29. Per dag kilometer f 19.71. Sedert 1 Januari 1911. Reizigers (aan tal 194.945), opbrengst f28.408,09; goederen f2942.67, diversen f 3526,98 totaal f34.877,83. Per dag-kilometer f 16.85. Backershagen. Het landgoed Backershagen aan den Leidschen straatweg is, naar de „N. Ct." verneemt, door de maatschappij Groot- Hazebroek reeds verkocht aan eenige heeren, die het voor eigen gebruik en bewoning in drie buitengoederen zullen verdeelen, alle uitkomende aan den straatweg. NOORDWIJKERHOUT. De raad de zer gemeente is in het openbaar bijeen geroepen tegen Donderdag 17 Augustus a.s., des avonds half 8. De agenda bevat Onderzoek geloofsbrieven benoemde raadsleden. Aanbieding gemeentereke ning 1910. Regeling der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. NOORDWIJK AAN ZEE. In een der zalen van het Kurhaus „Huis ter Duin", werd gisteravond een uitstekend geslaag den voordrachtavond gegeven door den bekeifden declamator, Albert Vogel; mej. Hermrna Den Hollander, uit 's Graven hage zorgde voor de begeleiding. VOORSCHOTEN. Gedurende Juli is bij de R. K. Spaarbank ingelegd f75.81 en terugbetaald f10. Het laatst afge- gegeven boekje draagt het nummer 315. GEWESTELIJK GEMENGD. Vlekziekte. De vlekziekte onder de varkens breidt zich te Lisse nog steeds uit. Vele var kens zijn afgemaakt moeten worden. Voor de werklieden is dit een groot verlies. Maandagnpddag werden de menschen te Nfoordwijkerhout weder opge roepen tot het blusschen van een bosch- brand. Thans woedde deze in de bosschen van mevrouw Gevers. Een groote hoe veelheid hout verbrandde. Een daarnaast liggend mastbosch kon men echter behou den. Hoe goed het is bij een drenkeling naar de gebruikelijke methode te pogende levensgeesten op te wekken, bleek weder te Woubrugge. Het dochtertje van schipper H. te Roelofarendsveen was -van een plank, die over een sloot lag, ge vallen. Niemand had dit opgemerkt. Een paar arbeiders, die ook dien plank pas- seeerden, zagen een mandje drijven, ze vischten met een haak op den bodem der sloot en haalden het meisje bewus teloos op. Dadelijk begonnen zij naar de voor schriften de levensgeesten op te wekken. De doctoren van Woubrugge en Roelof arendsveen waren spoedig ter plaatse en tot blijdschap van allen, haailde het kind eindelijk adem, doch bleef nog ruim een halve dag bewusteloos. Het Gouden Priesterfeest van Deken N. J. Smeulders. In de beide achter ons liggende dagen hebben de Katholieke Warmondenaren getoond, dat de woorden van aanhanke lijkheid en trouw, die een hunner aan den vooravond van Deken Smeulders' feestdag in onze courant neerschreef, geen ijdele klanken zijn geweest. Met groote opgewektheid en luister, met blij gejubel hebben zij met hun hoogvereer- den pastoor het jubilé meegevierd; op ondubbelzinnige en spontane wijze heb ben zij den gouden Jubilaris hun gevoe lens van liefde en onderdanigheid, van hoogachting en volgzaamheid kenbaar gemaakt. En deken Smeulders heeft zich on der hen bewogen als de liefhebbende vader onder zijne kinderen, blijde met hen te kunnen feestvieren. Ja, de trots zijn 75 levensjaren, ongebogen grijsaard mag met welgevallen neerzien op zijn kudde, die hem zulke hechte trouw toont en die zijn herderlijke vermaningen met nauwgezetheid opvolgt. Voor den pries ter is dit op zijn jubeldag de grootste ju bel. Wat leeft pastoor Smeulders in al les mede met zijn parochiekinderen, niet minder stellen zijn parochianen belang in alles wat hun goeden Pastoor betreft. Maanden, ja zelfs jaren is het jgou- den priesterfeest van pastoor Smeulders door de Wannondenaren besproken, en men hoopte daarbij dat God den grijzen herder zou sparen om dat feest te mo- gen beleven. Die wensch is in vervulling; gegaan. De viering van h^et jubilé, be hoeft het nog gezegd te worden, is een grootsche en schitterende geweest. De intocht. Maandagavond omstreeks 6 uur werd de Deken-Jubilaris met een vierspan, ge volgd door rijtuigen, waarin Kerk- en Armmeesters gezeten waren, afgehaald van het station Leiden, door den Welerw.; heer J. Omzicht, kapelaan der parochie en president der feestcommissie en den Weleerw. heer M. P. J. Möllmann, se cretaris van het Bisdom. Aan het Warmonderhek, de grens van, iWarmond's grondgebied, stond de eere- wacht reeds opgesteld. De heer J. de Vetten, sprak als loco burgemeester, den Hoogeerw. Jubilaris toe, waarbij hij zijn vreugde te kennen gaf het eerst den jubilaris op Warmonds bodem te mogen begroeten en geluk- wenschen. Nadat de deken had bedankt, zette de optocht zich in beweging. Tevve herauten te paard openden den Eerewacht, die bestond uit leden van R. K. Volksbond met hun vaandel, de St. Cecilia-Harmonie, eveneens hun nieuw vaan voerend,leden der congregatie met hun banier, terwijl leden van het feest comité in rijtuigen hadden plaats geno men. Het rijtuig van den jubilaris werd geëscorteerd door jongelingen der con gregatie. Onder het beieren der klokken, ter wijl de jubilaris buigend en wuivend de hem gebrachte hulde in ontvangst nam, maakte de stoet een rondgang door het dorp en sloeg vervolgens den laan in, die naar het Seminarie leidt. Zoodra het rij tuig van den jubilaris binnen het groo te inrijhek was, ging er van de studen ten, die zich langs den laan hadden op gesteld een stormachtig gejuich op. Zij liepen het rijtuig na en aan hun gejubel scheen geen einde te komen. Deze spon tane hulde van hen, die op den drempel des priesterschaps staan, gebracht aan hem, die reeds 50 jaar de priesterzorgen draagt, moet een ieder die het zag en hoorde, zeker diep getroffen hebben. Aan het einde van den allee stonden de Zeer- Eerw, Heeren president en Professoren die zich niet konden weerhouden» nu reeds» onder het rijden door, den jubi- leerende gelukwenschend de hand te drukken. Daarna trok men op naar de kerk, die rijk versierd was en waar voor het eerst de fraaie koperen gaskronen, het ge schenk der parochie, hun licht verspreid* den. De geheele menigte, die straks den jubilaris had verwelkomd, was nu reeds naar de kerk gespoed en allen hieven bij het binnetreden van den feesteling, het blijde welkomstlied aan. De zichtbaar ontroerde jubilaris kniel de neder aan den voet van het Hoog altaar, tot de zang geëindigd was. Bui gend en terwijl zijn hand een gebaar van dank maakte, keerde hij zich toen naar zijne opgetogen parochianen, en begaf zich naar de sacristie, om onmiddellijk daarna het Plechtig Lof te beginnen. Dit Lof werd bijgewoond door de familie leden van Z.Eerw. de professoren van het Seminarie en eenige andere geestelij ken. Na afloop kwam in de pastorie de feestcommissie bijeen, waarin ook zit ting hadden de vertegenwoordigers van de Warmondsche Kath. vereenigingen cn die bestond uit de heeren J. Omzicht, kapelaan, voorzitter, dr. Walekamp, W. Heemskerk, J. Piët, J. v. d. Voort, Hij mans, Verkol f, C. van Steijn, J. van Eg- mond, C. Papót, G. Brama, Th. Zwet sloot, Kouwenhoven, L. Papót, G. B. de Vroomen, J. Lans, J. Groen, P. Paar- dekooper, C. Zwetsloot, J. de Vetten Blom, Jac. Heemskerk en H. van Delft,- secretaris. De eere-voorzittèr, burge meester Schölvinck, was wegc. lijf elders verhinderd aanwezig te zijn. Bij monde van kapelaan Omzicht werd het cadeau der parochie aangeboden. Met echt hartelijke woorden dankte den jubilaris en gaf o.a. nog zijn dank betuiging en voldoening te kennen over de wijze, waarop men hem ingeleide had gedaan. Dat zijn congregaties vooral, die hem zoo na aan het hart liggen, zijn eerewacht hadden gevormd, had hem diep getroffen,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1