BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No, 560. 3)e Sou/zont Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon <>35. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag II Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V De R. K. Propaganda. Deze heeft een mooi pluimpje gekre- gen. Ter vergadering der „Evangelische jnaatschappij" toch hield dr. J. P. Can- inegieter, pred. te Veendam, een voor dracht over „De Roomsch Katholieke pro paganda in Nederland", zooals die in de laatste jaren gevoerd wordt door het R. iK. Propaganda Genootschap te Amster dam, welks doel is alzijdige ontwikke ling der Rooinschen te bereiken door het verspreiden van goede en goedkoope lec tuur, die op zeer bevattelijke wijze is gesteld. Die propaganda slaat blijkbaar in, hè, dat te dier plaatse er zooveel aandacht aan wordt gewijd. De heer Cannegieter was ook niet best te spreken over den inhoud der boekjes, waaruit hij argumenten putte om aan te toonen „lioe noodzakelijk de strijd van .ons, Protestanten, is." De verslagen lezende, wil het ons voorkomen, dat de spreker niet steeds imet de noodige onbevangenheid over dien inhoud oordeelde. Zoo zou hij, vol gens een der couranten hebben gezegd: „De niet-Roomsche schrijvers wor den voor leugenaars en vervalschers uitgekreten, de Hervormers voor die ven "en moordenaars verklaard." Nu weten we allen wel, dat onzer zijds geenszins op die wijze wordt gege neraliseerd, wat 'den heer Cannegieter .bij ernstige lezing onzer „gele boekjes" ook wel zal gebleken zijn. We houden de verslagen dan ook niet voor juist. Mochten ze het wel zijn en de redenaar zijn betoog ergens publicee- .ren, nu, dan zal hij wel van bevoegde zijde op de vingers worden getikt. Wat wij hier wilden doen, was alleen er op wijzen hoezeer onze propaganda de aandacht trekt, wat bewijst hoe doel treffend zij is. We zullen zoo maar rustig voortgaan. ALGEMEEN OVERZICHT. Tot onze groote vreugde beginnen de berichten over den toestand van den Paus gunstiger te luiden. Op het Vaticaan wordt verklaard, dat de verandering van vertrek, den Paus, .die zich thans op de tweede verdieping bevindt, goed heeft gedaan. De geneesheeren, die den H. Vader gistermorgen onderzochten, constateer den een verbetering. De jichtaanval heeft een normaal verloop en de knieën zijn zoo goed als niet pijnlijk. Het gerucht, als zou de Paus aan bron chitis lijden, wordt beslist tegengespro ken. De zusters en- een nicht van den Paus brachten hem gistermorgen een be zoek. Deze mededeelingen zijn gelijkluidend *net die, welke mgr. Merry del Val eer gisteren aan het diplomatieke korps deed dat naar 's Pausen gezondheid had laten informeeren, en zijn beste wenschen voor FEUILLETON. Naar het Duitsch. 89) Veroorlooft u mij, dat ik u behulp zaam ben, mijnheer von Glockner. Verbaasd keek de aangesprokene, wiens gezicht rood zag van opgewon denheid, op en kon in zijn grenzenlooze .verbazing nauwelijks woorden vinden. Wat? zeide hij eindelijk. Zijl gij het dan werkelijk, mijn waarde baron. Dat doet mij pleizier. Zet die koffer toch neer en geef mij eerst even de hand. De oude von Glockner verheugt zich op recht, u eindelijk weder te zien. Steinfels, die aanvankelijk zich stijf en vormelijk betoond had met het plan, zoo dra de heer von Glockner geholpen was, zich weder naar zijn plaats te begeven, liet nu zijn terughoudendheid varen. Wat ziet ge er voortreffelijk uit, iHans Otto, ging de oude voort, terwijl hij behaaglijk op een canapé ging zitten en Steinfels verzocht hetzelfde te doen. Het doet mij genoegen hetzelfde van u te kunnen zeggen, antwoordde Steinfels hartelijk. .U moet werkelijk een diens spoedig 'en volledig herstel had uitgesproken. Dit bezoek geschiedde naar aanleiding van 's Pausen feest. De viering van zijn kroning heeft Z. H. te bed moeten medevieren. De plech tige iH. Mis werd opgedragen in zijn plaats door kardinaal Merry del Val. Elf kardinalen waren daarbij tegenwoor dig, de Armenische patriarch, mgr. Ter- zian, verscheidene bisschoppen en pre laten, het corps diplomatique, de zusters van den Paus en eenige honderden ge- noodigden. De „Osservatore Romano" zou gister avond een mededeeling bevatten, waarin de idoor de Italiaansche en de vreemde bladen verspreide berichten aangaande 's Pausen toestand worden tegengesproken en waarin verzekerd wordt, dat daarin een voortdurende verbetering vait waar te nemen. De jichtaandoening van de rechterknie is belangrijk afgenomen en zal spoedig geheel genezen zijn. Ten gevolge van de buitengewone hitte zal de Paus zich echter nog verscheidene dagen rustig moeten houden en eischt zijn toestand voorloopig nog een nauw gezette verzorging. De Veto-crisis in Engeland is afgeloopen. De peers heb ben zich niet aan een ingrijpen van den koning gewaagd, welke gisteren nog eens duidelijk door minister Morley werd in uitzicht gesteld. „Wanneer", zeide hij, „de „parliament bill" hedenavond verworpen mocht worden, zal de Koning toestem ming verleenen tot benoeming van een zoo groot aantal peers, dat de „parlia ment bill" onmogelijk ten tweeden male door een combinatie van verschillende oppositiepartijen verworpen zou kunnen worden. Het debat duurde den geheelen avond door en naarmate het later werd, nam de opgewondenheid toe. Er was weinig belangstelling voor de redevoeringen, die hoofdzakelijk werden gehouden door peers, wier opvattingen reeds bekend waren. De unionist, Lord Camperdowne, ver klaarde van plan te zijn de regeering te steunen, teneinde de benoeming van peers te voorkomen er daarop verklaarde lord Norfolk, die tot dusverre een voor stander is geweest van de onthoudings politiek, dat hij thans met lord Halsbur- ry zou medegaan, teneinde de stem van Camperdowne te neutraliseeren en Ha lifax, die ook een aanhanger was ge weest van Lansdowne verklaarde daarop dat hij wegens de houding van Camper downe thans eveneens Halsbury zou steu nen. Ondanks ,dat alles bleek, toen het op stemming aankwam een regeerings- meerderheid te bestaan, en werd de wet aangenomen met 131 tegen 114 stem men. In het Lagerhuis werd tegelijkertijd aangenomen het besluit waarbij aan de Lagerhuishuisleden een jaarlijksche be zoldiging wordt toegekend van 400 pd. sterling. Dit geschiedde met 256 tegen 158 stemmen. Hoewel er niet veel verandering is ge komen in de toestand van de man van ijzer en staal zijn, om zoo wei nig veranderd te wezen. 't Is een goede, krachtige lucht in onze bergen. Hoe maakt het mevrouw uw echt- genoote? Voortreffelijk! Uitmuntend! Weet ge wat? Doe mij nu eens het genoegen vandaag met mij naar Amalienhof te gaan. Waar moest ge heen? Je reis route laat zich zeker wel zoo wijzigen, dat ge eenige dagen bij ons, oude lui, blijven kunt. .Hola, kellner, een flesch Ri'idesheimer en twee glazen! De gansche wijze van doen van von Glockner, zijn ongedwongen hartelijk heid bewezen Steinfels, dat deze zijn uit- noodiging werkelijk, meende. Zoo nam hij deze na kort overleg aan. Zijn vader zond hij een telegram, dat hij zijn aan komst uitstelde, en een half uur later zat hij met den heer von Glockner in een trein, die hen, op de aangename wijze van een bommeltrein, naar het station Ama lienhof voerde. Gezellig keuvelend rookte de oudeheer in machtige trekken de sigaar, die de plaats van zijn geliefkoosde meerschui men pijp innemen moest. En herhaalde lijk onderbrak hij het gesprek met de woorden Wat zal mijn vrouw een schik hebben. Het scheen, als had hij geheel yen- staking te Londen mag men over het algemeen aannemen, dat de toestand toch verergerd is door de staking der vrachtrijders, die zoo wel de aangeslotenen ais de niet aan geslotenen in het bedrijf omvat. De stil stand in het verkeer in de haven van Lon den duurt voort. Slechts van weinige sche pen is het vertrek mogelijk; vele aan komende schepen blijven ongel'ost lig gen. Groote firma's in de City kunnen niet verder werken en worden gedwon gen particuliere motorwagens te gebrui ken. Er ontstaat schaarscbte aan de mees te levensmiddelen. Aan de havens ligt een groote voor raad vleesch, groenten en fruit te beder ven. De ingangen van de havens zijn ver sperd door schuiten. De straten zijn ge vuld met een booze menigte, die eiken wagen, die goederen vervoerd, tracht om te gooien. Er is veel politie, maar niet genoeg om de menigte op zooveel ver schillende punten in bedwang te hou den. Het gebrek aan petroleum is reeds zoo groot geworden, dat de maatschappij van de motorbooten genoodzaakt is een groot aantal wagens buiten gebruik te stellen. De papier-schaarschte zal vele Londensche couranten binnenkort dwin gen de uitgifte der bladen te staken, daar de papiervoorraad weldra uitgeput zal zijn. Spoedig, zegt men, zal er voor de Lon densche burgerij geen vleesch, groente noch fruit wezen. - De leiders der staking schatten het aantal stakers Je^Lmuien thans op hon derdduizend. Hét zijn arbeiders m alle havenbedrijven en arbeiders die daarbij min of meer betrokken zijn. De vrees bestaat, dat de op de sporen rijdende vrachtrijders mede zullen staken, even als de goederendragers in de Londen sche istaitons, waarvan sommigen het werk reeds neergelegd hebben. De staking in Oost-Londen is neg ver ergerd, doordat de ondergeschikten van het Londensche havenbestuur staakten, daarmee opvolgende de bevelen van de stakingscommissie, die beweerde, dat zij stakers werk verrichtten. Het werk in de haven staat thans heelemaal stil. Allerlei kleine stakingen zijn vandaag voorgeko men, o.a. hebben honderd vrouwen van Batger's fabriek van suikerwerken in iWhitechapel het werk neergelegd. Om te voorzien in het gebrek aan vol doende politie is militiehulp gerequir reerd. Alle troepen van het garnizoen Col chester hebben gisteravond plotseling be vel gekregen zich gereed te houden om naar Londen te vertrekken. De treinen staan gereed om ze te vervoeren. Tien duizend man troepen staan te Aedershol gereed om naar Londen te vertrekken. De militaire politie bewaakt de sporen van de gouvernementsspoor weg en heeft het bevel ontvangen te zorgen, dat niemand de voorbereidende maatregelen ziet. Men geloofde, dat de troepen heden nacht zouden vertrekken. geten, wat jaren geleden tusschen hem en Steinfels voorviel. Half verwonderd liet deze menigmaal den blik op hem rusten. Op Amalienhof waren intusschen de dagen verstreken, alsof de afgesneden draden zonder hiervan ergens een spoor achter te laten, weder te zamen waren ge hecht. Mevrouw von Glockner had haar gewone bezigheden; ondanks haar stij gende jaren voerde zij nog wakker de opperheerschappij over haar huishouden en zijn talrijke aangelegenheden. Zij ver wachtte, dat Erna Harneck, zooals zij het vroeger gedaan had, zich aan de verple ging der bloemen zou wijden en zij be rispte het meisje moederlijk als zij haar in nuttelooze droomerijen verzonken vond Deze begreep nauwelijks, dat zij de zelfde Erna Harneck was, die in het huis haars broeders iedere duim gronds, waar op zij stond, dagelijks opnieuw verde digen moest Daarom „wilde zij hier eerst een wijle rusten, zonder zelfs nog plannen te maken. De laatste dag van het alleen zijn der beide dames was haast voorbij. Heden werd de heer von Glockner verwacht. Helder door de lamp verlicht stond in .de hummerJiet avondeten ,vo,Qr den Er is een schikking getroffen tusschen de werkgevers en de kolen-sjouwers in een bijeenkomst gehouden aan het depar tement van handel. Toch gelooft men niet dat dit eenige oplichting zal geven, daar zij verklaard hebben niet aan het werk te zullen gaan, voor de eischen der andere stakers in- -gewilligd zijn. Te Liverpool hebben gister ernstige onlusten plaats gehad, die het zenden van troepen derwaarts hebben noodzake lijk gemaakt. Honderd politie-agenten, die uit Birmingham te Liverpool aankwa men, zijn er met gejouw en allerlei pro jectielen begroet. Eenige officieren wer den op de helmen geslagen. De menigte rende woedend achter de politie aan toen deze naar het centrale bureau van po litie optrok. Een politie-agent, die een staker aanhield, werd nagezet door de menigte en gedwongen een schuilplaats te zoeken in een winkel. De stakers- werden tenslotte uiteengejaagd door een andere afdeeling politie. De burgemeester zegt, dat de lezing van de roit act vermoedelijk noodzake lijk zal worden, hetgeen neerkomst op de afkondiging van den staat van be leg. GEMENGD. Uit Belgrado wordt aan de „Deut sche jTageszeitung" geseind: Naar ach teraf bekend wordt, is er onlangs een ge heime familieraad gehouden met koning Peter als voorzitter, om te beraadslagen over de maatregelen, die genomen moe ten worden om den weerbarstigen prins George tot rede te brengen. De balstu rige prins gaat namelijk door met tegen zijn vader en zijn broeder te stoken. On langs stond in het hier verschijnende „Nowoje Wremja" een artikel, dat blij kens het onderzoek der politie van prins George afkomstig was. JDe schrijver ging zich aan de scherpste uitvallen tegen den Koning te buiten. De officier van justi tie legde beslag op het nummer in kwes tie, en stelde tegen de verantwoordelijke redacteuren van het blad een vervolging wegens majesteitsschennis in. Naar men nu uit ingewijde kringen verneemt, zou aan prins George worden medegedeeld, dat hij, in geval van herhaling, van alle titels en waardigheden vervallen ver klaard, uit het koningshuis verstooten en voor eeuwig uit het rijk verbannen zal worden. Van het besliste optreden des konings tegenover zijn onbehouwen zoon is prins Arntzenius de aanstoker, die over zijn neef, prins George zeer slecht te spre ken is. Met het oog op de hitte is in ver schillende steden in Duitschland de va- cantie van de schooljeugd, die ten einde was, verlengd; in andereplaatsen, zooals te Berlijn, hebben de schoolbesturen de bevoegdheid gekregen, indien zij dit noo- dig achten, de vacantie met enkele dagen te verlengen. Het is gisteren te Londen 95 gra den F. in de schaduw geweest en 131 gra den in de zon. De „Matin" deelt mede, dat het heer des huizes op tafel. Tante Marie zat met haar breiwerk in haar gewoon hoekje van de canapé. Freule von Har neck zat aan de piano en liet, verzon ken in gedachten, de vingers over de toetsen glijden. Langzamerhand kwam er meer eenheid in de tonen, dan verzamel den deze zich tot accoorden en deze wer den, aarzelend en zacht, tot een melodie, gebracht En toen tante Marie eens de kamer verlaten had, sloegen de handen van het meisje vaster aan. Met gevoel weerklonk Steil auf den Jisch die duftenden Reseden, Die letzten rothen Astern trag herbein Und lass' uns wieder von der Liebe reden, Wie einst lm Mail (1) Nader en nader rolde intusschen het rijtuig. Bij het vertrek van het station had von Glockner den koetsier bevo len: Rijd tot voor het laandeurtje, wij wil len mijn vrouw verrassen. Verwonderd in den tweeden heer, die in het rijtuig steeg, den jongen baron van vroeger te herkennen, had Peter slechts geknikt. Den weinig spraakza- men man viel het niet in, van de aanwe zigheid van freule von Harneck te ge wagen, wijl liem dat geer .uitdrukkelijk gisteren de warmste Augustusdag is ge weest te Parijs, sinds 154 jaar. De ther mometer in het observatorium van het park Montsouris wees om 1.15 in del schaduw 37.7 gr. Celsius. De hoogste temperatuur in de afgeloopen maand Juli was 36.8 gr. ,0 Men verwacht een klein onweer en wat regen. Met den dag van Woensdag mee zijn er te Berlijn negentien opeenvolgen de zomerdagen geweest, op welke dei temperatuur boven de 25 graden Celsius steeg. Zulk een groot aantal opeenvol gende warme dagen is sedert 1848, het jaar waarin de ambtelijke waarnemingen begonnen, nog nooit voorgekomen. In Lichtenberg is Woensdag tijdelijk ge brek aan leidingwater geweest. In de „Lokal Anzeiger" raadt een dokter het spoorwegbestuur aan, het ver blijf in de gloeiende spoorrijtuigen voor de reizigers dragelijker te maken door het dak van de rijtuigen met witkalk te bestrijken. Om deze kalk beter te laten houden, kan men er desnoods wat wa terglas of gom doorheen mengen. Uit Bochum komen berichten van een vreeselijk ongeluk in de mijn Hanni bal, die het eigendom is van de firma Krupp. Een van de bakken, waarin de arbeiders neergelaten worden, Werd te hoog opgetrokken, waardoor zij tegen den takel kwam. Hierdoor brak de kabel en de bak viel naar beneden. In den bak bevonden zich reeds vele mijnwerkers. Hij kwam in een poel terecht. Hierbij zijn vele ongelukken gebeurd. De berichten^ die bij de firma Krupp' te Essen ontvangen zijn, luidden als volgt: De machinist had bij het hijsdien van den tweeden bak de macht over zijn machine verloren. De kabel liep door, de bak, die naar beneden ging, viel met geweld op den bodem en de naar boven gaande bak werd tegen den takel aan getrokken daardoor braken beide ka bels. In den bak, die naar beneden ging,) waren 44 arbeiders, die alle geborgen zijn. Daarvan werden er echter helaas 18 door been- en ruggegraatbreuken zwaar gewond, de overige 26 kregen lichte verwondingen en 19 van dezen konden naar huis gaan. De bak, die naar bo ven ging, was slechts door een toeval ledig. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot rijks keurmeester in algemeenen dienst 3ö kl., de reukskeurmeester J. Buitenhuis en E. Vleming, beiden te Hoek van Hol land is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, de gepensioneerd Oost- Indisch ambtenaar mr. D. W. K. de Roo de la Faille. Nieuwe portretten van Prinses Julian Wederom zullen er nieuwe portretten van ons Prinsesje in den handel worden gebracht. De firma Guy de Coral en Co., te Amsterdam en 's-Gravenhagey bevolen was. Sneller in het begrijpen dan in het spreken, dacht de slimmerik, dat het samentreffen der beide jongelui ze ker wat te beduiden had. Daar is het poortje, zeide de heer von Glockner, toen zij na een snellen rit bij den geschoren beukenhaag gekomen wa ren, waarin een doorgang was uitge spaard. Peter, gij blijft eenige minuten wachten, anders zou het geratel der wie len ons verraden. Gaat ge mee, Hans Otto. Ik verheug me als een schooljon gen om een leuken streek. Reeds terwijl zij1 nog behoedzaam ovef het gras van den tuin liepen, was het Steinfels, of er nu en dan een half gei dempte toon tot hem kwam, welke hij niet recht wist thuis te brengen. Zoodra) zij het huis meer naderden, drong, dooi? den wind gedragen, de muziek van een vleugel duidelijk tot hen door. Onaan genaam verrast bleef von Glockner staan, (Wordt vervolgd). (1) Zet op de tafel neer de reseda's^ zoet geurend, Plaats ook de roode asters, 't zijn de laatste reeds, erbij^ En laat ons weder over onze liefde spreken, Als eens Jn Mei.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1