BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 559, 9e £éicbotve Sow/to/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag ÏO Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. STATEN-QENERAAL. TWEEDE KAMER. Kort Verslag van de vergaderingen der Kamer. Het Kort Verslag der vergaderingen van de Tweede Kamer der Staten-Qene-, raai verschijnt in den avond van eiken dag, waarop de Kamer vergadert. De abonnementsprijs bedraagt f 1. Men abonneert zich voor den tijd van een geheel zittingjaar. Voor de verzending van het Verslag aan abonnementen binnens lands is geen port verschuldigd. Wij stellen onze lezers echter in de gelegenheid, mits zij dit TIJDIG opge ven, het Kort of Analytisch Verslag te bekomen voor den prijs van 50 cent. De verzending van het Verslag ge schiedt ook in dit geval portvrij. Alle betalingen van het Kort Verslag geschieden bij vooruitbetaling. De aandacht van hen, die reeds voor de vorige zitting op het Kort Verslag waren geabonneerd, wordt er op ge vestigd, dat het noodig is, om, wan neer zij ook gedurende de nieuwe zitting het Verslag weder wenschen te ontvangen, zich opnieuw te abon- neeren, en dat het, met het oog op eene geregelde toezending van het begin der zitting af, gewenscht is dat vooral TIJDIG te doen. Om de bestelling te vergemakkelijken, komt in dit nummer een formulier voor, hetwelk duidelijk ingevuld, aan de Administratie, OUDE SINGEL 34, LEIDEN, moet gezonden worden. DE DIRECTIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Sinds gisteren, zoo verklaart men op het Vaticaan, is de toestand van den Paus niet veranderd. De pols is nog steeds eenigszins onre gelmatig. De Paus werd des avonds van de der de naar de eerste verdieping overge bracht, en wel naar de bibliotheek, wel ke zaal ruimer en frisscher is, daar zij niet zoozeer aan de zonnestralen is bloot gesteld. De Romeinsche correspondent van de „Germania" heeft van een geneesheer nog het een en ander over of lieven in verband met den toestand van den Paus vernomen. „Bij een zwaren jichtaanval, zoo meldt hij, zooals de Paus op het oogenblik doormaakt, bestaat het gevaar voor een min of meer plotselinge hartaandoening. :De jicht bestaat in een min of meer in-' tensieve of algemeene verdikking van het bloed, waardoor natuurlijk de hart- functies beïnvloed worden. 'Nu geeft dat bij den Paus eenige reden tot bezorgd heid, omdat inderdaad de toestand van FEUILLETON. Naar het Duitsch. Het afscheid tusschen de beide dames was natuurlijk koel. Herman Harneck had# echter, toen hij met den knaap aan de hand, die zijn tante zonder iets te vermoeden toewenkte den weg ijlenden sneltrein nakeek, het gevoel of de goede geest van zijn huis ontvloden was. Des avonds ging hij in burgerkleeding langs allerlei omwegen, door sloppen en stegen naar de Hollenstrasze. Hoe verder Erna het land inspoorde, haar vroegere geboortestreek tegemoet hoe sterker haar een gevoel van vertwij feling aangreep. Steeds kwam haar we der de kleine gestalte van den blondlok- kigen knaap voor den geest, zooals hij lachend, met zijn hoedje zwaaiend, uit haar oog verdwenen was. Eindeloos scheen haar de tocht, die haar in een toestand van verdooving bracht, waaruit Zij nauwelijks ontwaakte, toen bij het verlaten van den trein de koetsier vaji het hart bij den Paus al wat te iwenschen overlaat. Daarbij komt dan nog de druk kende hitte, die te Rome heerscht en de groote bedrijvigheid van den Paus in den laatsten tijd bij de moeilijke om standigheden, die de Kerk in verschillen de landen doormaakt. Echter blijft er alle hoop, dat abso lute rust haar werking doen zal en alle complicaties zal voorkomen. In de ge geven omstandigheden zijn al te opti mistische berichten evenzeer te wantrou wen als al te pessimistische. Er bestaat intusschen alle grond te hopen, dat de Paus spoedig weer gezond wezen zal. Slechts onvoorziene en plotselinge com plicaties kunnen tot bezorgdheid aanlei ding geven." Anti-republikeinsche onlusten hebben zich, mogen we het „Berl. Ta- geblatt" gelooven, weder in Portugal voorgedaan. In verscheidene streken, seint de correspondent te Lissabon, ver zet de plattelandsbevolking en dikwijüs ook de bevolking der groote steden, zich tegen de inventarisatie der kerkelijke goederen. Toen de beambten der republiek in Sao Cremente verschenen, om den inven taris van de kerkelijke bezittingen o'p te maken,' stroomde de gansche bevolking met geweren en messen en slokken toe, en nam zulk een dreigende houding aan, dat de plaatselijke autoriteiten infante rie te hulp moesten roepen. Deze slaag de er niet zonder moeite in de beamb ten te beschermen. Woedend stormde het volk nu de ker ken binnen en luidde alle groote klokken. Dit alarm was voor de boeren uit den omtrek het sein, dat zij te hulp moesten komen. Bij honderden kwamen zij daar op toegesneld en leverden tegen de' sol daten een waar gevecht, waarbij aan bei de zijden talrijke gewonden vielen. Ten slotte moesten er militaire hulp troepen worden ontboden, die de .Woe dende menigte in toom hielden. In Valle de Boura werd den beambten eenzelf de ontvangst bereid. Allemaal bewijzen te meer hoezeer het volk instemt met het huidige regime! De Marokko-affaire kan nog wel een tijdje duren. „Men denkt te Berlijn zoo seinde gisteren de correspondent te Berlijn van de Temps dat de onderhandelingen nog lang zulen duren. De besprekingen schijnen opnieuw in het stadium van ver traagde beraadslaging gekomen te zijn. Heden heeft de heer Jules Cambon op nieuw een onderhoud gehad met den heer Kiderlen Wachter." Maar nu komt nog een ander onrust barend bericht over vermoedelijke krank zinnigheid bij. Moelay Mafid. Uit Londen wordt n.l. gemeld, dat in den laatsten tijd de gezondheidstoe stand van den Marokkaanschen sultan Moelay Hafid veel te wenschen over laat. Sinds 4 dagen is de sultan volkomen ontoerekenbaar. De Berlijnsche bladen knoopen aan dit bericht de conclusie! vast, dat door des sultans ziekte, de toe stand in Marokko veel critieker zal wor den. haar oom haar met lachend gezicht be groette. Toen het rijtuig op Amaliënhof stil hield en terstond daarop op den trap tante Marie verscheen, vloog Erna deze luid weenend om den hals. Zij was li chamelijk, en geestelijk zoozeer gebroken, dat het lang duurde, voor de beangstig de dame uit haar onder snikken uitge brachte woorden ten minste zooveel ver stond, Idat de Hamecksche familie te Nesthausen geen ongeluk overkomen was Het telegram had mevrouw von Qlock- ner des te meer doen opschrikken, daar haar echtgenoot van huis was. Teeder troostte en bemoedigde zij het meisje, verdere verklaringen tot den vol genden dag verschuivend. Morgen vroeg zal ik uw oom schrij ven welke lieve gast wij gekregen hebben, dat zal hij zijn reis wel bekorten, zeide tante Marie, Erna naar voren begelei dend. Och ja, die goede oom is niet hier. Vergeef mij, lieve tante^ dat ik 't eerst nu opmerk. Als gij mij echter 'n groot genoegen wilt doen, schrijf hem dan niet. Laat mij den tijd, om alleen weder tot mij zelve te komen, Is mij, of ik uit den vreemde in het ouderlijke huis ben teruggekeerd. De nauwelijks gestilde trangn rolden Critiek wordt ook de toestand in En geland door de staking in de havens tengevolge waarvan op de Londensche korenbeurs nagenoeg geen zaken meer gedaan worden. Er werkte gisteren niemand tusschen de havens èn de ijspakhuizen van de vleeschmarkt te Smithfield. Er dreigt staking aan de vischmarkt van Billingsgate. 300 vischdragers daar hebben besloten te staken, tenzij hun eischen worden ingewilligd. Te Birkenhaed hebben ongeveer dui zend goederendragers het werk neerge legd. Vandaag deden zij pogingen om anderen tot staking over te halen. Te Liverpool was de menigte tegen- pver het Limestreetstation, ten getale van verscheiden duizenden, gistermiddag zóó opgewonden, dat de bereden politie te hulp moest geroepen worden. De po litie dreef het volk uiteen, dat hen uit jouwde. Politie van de omliggende dis- trikten wordt vanavond vroeg te Liver pool verwacht. De bladen bevatten een bericht dat de secretaris van den Bond van haven arbeiders gistermiddag het bevel heeft gegeven tot de algeheele staking, waarbij hij iedereen oproept, die werkzaam is aan de havens van Londen. Daardoor is het aantal stakers tot ongeveer honderd duizend gestegen. De onderhandelingen van het ministe rie van handel ter bemiddeling met de patroons en werknemers in de Londen sche havens, om te komen tot een einde van de stakingjiuren voort, maar hadden tot nu toe weinig tastbaar succes. Onderwijl heeft de staking zich gesta dig uitgebreid. Groote massa's fruit en groenten lig gen, omdat ze niet besteld kunnen wor den te verrotten aan de spoorwegstations in Londen. Dezelfde benarde stand van zaken heerscht te Liverpool en te Huil. Ben Tillet heeft op een vergadering in Oost-Londen de stakers toegesproken en heeft verklaard dat hun oogmerk is den geheelen Londenschen handel te ver lammen. Mocht de regeering het wagen soldaten tegen de stakers te gebruiken, dan zouden de stakers de regeering dood den evenzeer als den handel in Londen. Het bestuur van de bootwerkersbond heeft gisteravond een manifest uitgege ven, waarin het gelast, dat alle havenwer kers te Londen onverwijld het werk zul len neerleggen. Het stuk zet .eenvou dig het dreigement van gistermiddag, door Ben Tillet geuit, in daden om. Het heet dat er gister dertigduizend karre- voerders staakten en dat dit aantal he den vermoedelijk nog grooter zal zijn. Heftige tooneelen hebben zich gister middag afgespeeld in de havenbuurt. De stakers hielden verscheiden vrachtwa gens tegen en wierpen die om. De po litie heeft eindelijk de menigte uiteen gedreven na een gevecht van man tegen man. De Daily Express spreekt als haar meening uit, dat als de staking nog tien d^gen duurt, Londen tot een volkomen bij deze laatste woorden opnieuw over Ema's wangen. .Het hoofd schuddend en vol innig medelijden, sloeg de oude vrouw haar lieveling gade. Toen Erna dezen avönd zich ter ruste had gelegd, duurde het nog zeer lang, voor de slaap haar oogen sloot; maar daarentegen stond de zon ook hoog aan den hemel, voor zij ontwaakte. Zij strekte met een zucht van verlich ting haar armen uit naar haaf tante, die zachtkens bij haar legerstede was ko men zitten. Daarna, bij het ontbijt, deed zij mededeeling, van wat haar zoo on verwacht hierheen gedreven had. 't Is mij zelve nog niet recht duide lijk, hoe het nu gaan moet, zoo besloot zij bedroefd haar met de meeste discre tie gegeven verslag. Hier blijven moet gij, kind, zeide de oude dame geërgerd. :W"aarom zijt gij niet dadelijk na uw vaders dood tot ons gekomen? Ik kan het nog altijd niet vergeten, dat gij niet wildet. De zorg voor u en uw toekomst zou ons een vreugde geweest zijn. Nu, oom Bram zal groote oogen opzetten als hij dat alles ver neemt. Men hoort zoo hier en daar wel eens wat mompelen, zoodat uw mede- ijcelingt!! pij ni£t Wp„ g$h£§! M! ver stilstand zal zijn gekomen. De stad zal dan den hongersnood tegemoet zien en in volslagen duisternis gehuld zijn omdat er geen steenkolen meer zullen zijn om de machines te stoken. Weinig menschen stellen zich den omvang van het gevaar goed voor oogen. Londen heeft voor tien dagen steenkolen. Is die tijd om' en de voorraad uitgeput, dan staan er vreese- lijke dingen te bezien. Van steenkool hangt de watertoevoer af, het gas, de trams, de treinen, het electrisch licht en den geheelen publieken dienst. Ook moet men er wel van overtuigd zijn, dat elke poging om' elders dan te Londen steenkolen te lossen onmogelijk is, want het verbod van den Nationalen Transportwerkersbond omvat alle ha vens. Een groot aantal stoombooten Im'et licht bedervende waar in hun koelkamers liggen nu in de haven, maar als er geen kolen komen om te vervoeren zullen al deze goederen voor het gebruik onge schikt worden. De prijs van voedsel zal, als de sta king voorduurt, zeer snel rijzen, en voor de menschen er goed over gedacht heb ben, zullen ze van hun dagelijksche ver- bruiksmiddelen verstoken zijn. Als dus niet spoedig verandering komt, ziet het er treurig uit voor Londen. GEMENGD. In een voorstad van $hanghai zijn negen gevallen van builenpest vastgesteüd. Aan de „Berliner Lokal Anzeiger" wordt uit Alexandrië bericht, dat op den Nijl een schip met inboorlingen, dat van Nasr-el-Zahjat naar Dessoeck voer, ge zonken is. ,Tot nu toe zijn 36 lijken gebor gen. Men vreest, dat bijna 100 menschen verdronken zijn. Tengevolge van een dikken mist kwam het Engelsche stoomschip „Sil- verton" gisterochtend uit Gibraltar naar Marokko vertrokken, in aanvaring met het Fransche stoomschip „Emir", dat onmid dellijk zonk. Twaalf matrozen en vijftien passagiers werden gered. Ongeveer ,93 personen verloren bij deze ramp het le ven. Naar het heet, zullen de verbonden patroons in Noorwegen eerlang nog 5000 man uitsluiten, en zullen de arbeiders daarop antwoorden met algemeene sta king. Op arbeidersvergaderingen worden er heftige aanvallen gedaan op koning Haa kon, omdat hij, zeggen ze, niets heeft gedaan om de uitsluiting te voorkomen. Volgens de Russische bladen bestaat er plan om een telefonische verbinding tusschen Petersburg en Berlijn tot stand te brengen. De lijn zal loopen over ,Wiilna, Warschau, Lodz, Halins en Skalmierzyce. De aanlegkosten worden op 10 millioen roebel geschat. Uit Lahore in Engelsch-Indië komt bericht, dat de katoenoogst in de Pand- sjab zeer slecht staat door de verwoestin gen, die de katoenworm aanricht. Kan men deze niet tot staan brengen, dan zal dit jaar de oogst mislukken, zelfs op de bevloeide landen. De sterftecijfers der verschillende Duitsche steden zijn onrustbarend ge- rassen. Hoe zal dat met Herman eindi genVerlangt gij ook heden nog, dat ik oom niet schrijf? Erna knikte slechts. Moede naar geest en lichaam lag zij bijna een ganschen dag op het ouder- wetsch rustbed van tante, de welbekende voorwerpen van het woonvertrek met een gevoel van groote bevrediging beschou wend en begroetend. Zij luisterde naar het lichte gekletter van tante's brei naalden, wat haar als heerlijke muziek tegenklonk. Dezen eenen dag wilde zij nog niet denken, maar slechts uitrusten, alsof zij na een stormachtige zeereis in veilige haven was gekomen. Den anderen dag reden beide daines naar het tot Hartenstein behoorende dorp om den pastoor en diens zuster te ver rassen. Zwak van ouderdom en met ge bogen gestalte stond de grijze pastoor voor zijn vroegere leerlinge, maar in zijn zwak geworden oogen blonk nog de oude goedige uitdrukking. Zijn zachte stem sprak troostende woorden, toen freule von Harneck hem in de stilte van zijn studeervertrek haar hart openlegde. De zuster van den pastoor liep onder- tusschen ijverig van de huiskamer naar de keuken heen en weer, om voor de wel kome gasten een verfrissching te be- Kite- stegen, wat men op rekening stelt van de langdurige, groote hitte. In Berlijn stierven in de laatste week van Juni 106 zuigelingen, in Keulen 133. Het sterfte* cijfer steeg per 1000 van 12.5 tot 15.8, In Duisburg noteerde men 36 en in Köningshütte 47.2. De oogstberichten lui den eiken dag treuriger en vertwijfelen-» der. De „Deutsche Tages Zeitung", het landbouwblad, jammert over den toestand ten plattenlande. Mond- en klauwzeer verspreidt zich meer en meer, zoodat thans reeds 35000 hofsteden door dit euvel bezocht zijn. De verhooging van melk en vleeschprijzen staat voor de deur. De hitte in Berlijn was gister 32 gr. in den s chaduw. Een geweldige brand, die eergiste ren in de fabriek van glaswerken te Tep- litz uitbrak en ook nog een daarnaast ge legen fabriek aantastte, heeft een schada aangericht van 10 millioen kronen. 1300 menschen zijn dientengevolge zondes werk* Zelfontbranding van stroo voor de verpakking wordt als oorzaak opgegeven. Uit Zürich wordt aan de „Lokal Anzeiger" gemeld, dat in den afgeloopen nacht in Oberriet, in het Rijndal, in de nabijheid van de Zwitsersche grens, ten gevolge van brandstichting een kruitma gazijn in de lucht gevlogen is. Het maga zijn bevatte 18 vaten dynamiet en ,9 va ten buskruit. In Oberriet is een groot aan tal huizen beschadigd. In de kerk werden, kostbare vensters vernield. Ook in Mont- lingen en Koblach zijn huizen beschadigd De schok werd tot op een afstand van .20 kilometer gevoeld. De New-Yorksche correspondent van de „Berliner Lokal-Anzeiger" seint; dat op alle spoorwegen ten westen van den Alissisippi een reusachtige staking dreigt. De beambten eischen een loons- verhooging, die een vermeerdering def uitgaven met 50 millioen dollars zou mee brengen. De spoorwegen bereiden zich tot een hardnekkigen strijd voor. Een brand in het voorname Carl- tonho-tel (West-End) te Londen, veroor zaakte hedenavond groote opwinding. Tot de gasten behoorden een aantal Ame- rikaansche millionairs. De drie hoogste verdiepingen werden door het vuur vernield. De brand werd in twee uren tijds be dwongen. Een verkoold lijk is gevonden, drie brandweerlieden vieien in zwijm en zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan J. R. vanlWuIff- ten Palthe, eevol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het Huis van Bewaring te Almelo; en be noemd tot lid van gemeld college F. O. Gorter, te Stad-Almelo is aan mr. F. W. J. A. del Campo, genaamd Camp, te 's-Gravenhage eervol ontslag verleend als plaatsvervangend secretaris der tiendcommissie in het vijf de tienddistrict ter standplaats 's-Gra venhage en is als zoodanig benoemd mr. H. A. H. Canter Cremers, te 's-Graven hage. Hoe schoon, hoe stil, hoe vertrou welijk is het bij u, lieve menschen, zeide Erna met diepen weemoed. XVI. In de wachtkamer van het spoorweg station X. zat in de nabijheid der deur aan een der tafels een groote heer met blonden baard; hij droeg een grijs reis pak en had een courant in de hand. Het dringen en stooten rond hem, liet hem niet tot het rechte genot van zijn lectuur komen. Verstrooid keek hij van tijd tot tijd om zich heen. Nu weerklonk buiten de bel. Verward liep en drong een menigte menschen naar den uitgang; hen tegemoet stroom den de aangekomenen, zoodat aan den ingang der zaal een groot gedrang ont stond. Plotseling wierp de. heer in 't grijs zijn courant op de tafel in stortte zich zelf in het gewoel. Hij had daar een ou den heer gezien, die met een koffertje in de hand, vergeefsche pogingen aanwend de om in de wachtkamer te komenjon gere lieden, die naar buiten wilden, dron gen den ouden man achteloos ter zijde. Met eenige schreden was de blonde heer naast hem, hief gezwind den koffer, die den doortocht belette, in de hoogte, en sprak beleefd: IW-Ordt yervolgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1