g cgictaehe SoiiTa/nt BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No, 556. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2% cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Over de Engelsche grondwetsherzie ning schijnt de „Times'- goed .ingelicht ,te zijn geweest. Met de meeste stelligheid wordt dan ook nu beweerd, dat de re geering besloten heeft .Woensdag de van de amendementen van het Ffoogerhuis ontdane Veto wet 'daarheen op te zenden, zonder eenige peers te benoemen, hopende dat de li beralen, die zich tegenover Morley ver binden, voor de wet te komen stemmen, talrijker zijn dan de Halsburyanen. Lord Morley heeft Vrijdagavond een lijst openbaar gemaakt van 68 lords die beloofd hebben voor de vetowet te stem men. Daarbij komen 8 leden van het mi nisterie. Dat zijn er dus 76. De lijst van de Halsburyanen die de Daily Mail geeft telde gisterochtend '69 man. Het onzekere (element zit in de 56 unionisten, die zich nog bij geen van de twee groepen hebben aangesloten. Het kan dus nog gebeuren, dat de li beralen overstemd worden. In dat ge val zou dadelijk^de zitting van het Par lement worden 'opgeheven en den vol genden of daaraanvolgenden dag de nieu we zitting geopend, waarna de vetowet opnieuw ingediend, in een of twee dagen door het Lagerhuis wordt gejaagd en weer naar het .Hoogerhuis opgezonden. (Maar dan zullen er 500 liberale peers meer in zitten. Zoo is op het oogenblik de verwach ting, dat de zaken loopen zullen. Dat de iregeering niet dadelijk die peersbenoe ming laat afkomen, ligt hieraan, dat zij ook om wille van den koning, er niet toe kan besluiten voor zij alle andere mid delen heeft uitgeput. En de laatste kans is, dat bij onthouding van de Lansdow- nianen,. de liberalen meer stemmen uit brengen dan de .Halsburyanen. In Albanië begint het goed-te gaan. Langszamerhand komen de Albaneezen naar hun dorpen terug. De Neue Freie Presse verneemt uit (Cettinje: De drie voornaamste leiders der IMalissoren zijn naar hun land terug ge gaan. Een later bericht meldt dat zij de Porte niet al te best vertrouwen en maar liever de kat uit den boom kijken. Ze komen nog niet. Een deel der Malissoren in Mon tenegro is reeds voor den terugkeer ge wonnen. Zwarigheid maken diegenen, die door hun moed bijzonder zich onder scheiden hebben. Tot de verandering in de houding der Malissoren, die naar Montenegro den wijk hadden genomen, heeft zeker voor een niet gering deel bijgedragen het feit dat de koning van Montenegro den uit gewekenen heeft laten weten, dat de op stand thans geëindigd moest zijn en dat daarom de terugkeer der vluchtelingen naar hun land door den koning werd ge- wenscht. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 85) De knaap kon daar in den groo- ten tuin veel genoegen hebben, had hij gezegd. In de kinderen van Eichstett vond iBertie langzamerhand speelgenootenhet kwam echter spoedig aan het licht, dat jammer genoeg, het knaapje geheel den d-piftigen aard der Harneck's bezat. Tot tante Erna's verdriet was er vaak onge noegen tusschen de kinderen. Was de 'heftigheid voorbij, dan beloofde de knaap onder tranen beterschap als niet toe vallig zijn vader eveneens aanwezig was. Dan toonde Bertie zich hardnekkig, gaf voor dat papa gelachen had en dat mama tante Erna zeer scherp vond. Zoo ge voelde Erna, dat meer en meer de teu gels haar ontglipten. Hoe warmer het werd en in- de nauwe wonnig der kleine garnizoens plaats deed zich dit geducht gevoelen hoe meer Nesthausen Lili verveelde. Zij klaagde iederen dag over de ontberin gen, die zij te verduren had, en was met alles en iedereen ontevreden. Haar echt- Er loopen geruchten, dat de Porte be reid zou zijn over te gaan tot de benoe ming van een gouverneur-generaal van, Albanië. De vroegere grootvizier Ferid pasja, zelf een Albanees, zou de aan gewezen man zijn. Men weet dat de be noeming van een gouverneur-generaal behoorde tot de wenschen, onlangs door een aantal stamhoofden geuit. De Russische gezant te Cettinje heeft in een onderhoud met een persman nog eens de verzekering gegeven, dat alle groote mogendheden vast besloten wa ren den status quo op den Balkan tot el- ken prijs te handhaven. Ruslands stand punt was ten deze in volkomen overeen stemming met dat der andere mogend heden. .Het leidend beginsel der Russi sche staatkunde was, elke inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Jurkije te vermijden, daar elk in grijpen van derden de grondslagen der souvereiniteit van het Ottomaansche rijk aantasten zou. Omtrent het verblijf van den Ex-sjah van Perzie waarover eenige onzekerheid heeft be staan of nog bestaat meldt de cor respondent te Teheran van de Londen- sche Times, dat de voormalige vorst zich te Bender Gari bevindt met een deel van zijn troepenmacht. Een ander deel stond tusschen Sjaroet en Semnan, on geveer halverwege Teheran. Naar luid van berichten uit Bender Gari, ontvangt de ex-Sjah in het geheim verzekeringen uit Teheran, dat de bevolking daar be reid is om zich aan hem te onderwerpen. Saler-ed-Dowlé, de broeder van den Sjah, bevindt zich te Kermandsjah, waar hij zich meester heeft gemaakt van het douanekantoor en waar hij den plaatse lijken koQplieden geld afperst. In Hamadan toont de bevolking open lijk haar- sympathie voor den oud-Sjah. Te Petersburg verwacht men, dat hij binnen 5 of 10 dagen voor Teheran zal aankomen. De revolutie in de zwarte republiek Haïti duurt nog steeds voort. In de hoofdstraat van Port-au-Prince heeft een compleet gevecht plaats gehad. Een bende plun deraars van 20 man werd overhoop ge schoten. Niettemin is men overal weer aan .het plunderen geslagen. Het huis van een koopman, aanhanger van ge neraal Simon, werd in brand gestoken en de winkels van drie Franschen werden volkomen verwoest en uitgeplunderd. Generaal Simon en zijn aanhangers zijn aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Prins der Nederlanden" ge vlucht, dat met hen te Kingston op Ja maica is aangekomen. De Fransche krui ser „d'Estrées" komt heden te Port-au- Prince aan. Men schroomt Amerikaansche matro zen aan land te brengen, omdat men ver moedt, dat een aantal Haïtianen, die een annexatie door de Vereenigde Staten wil len, zullen bewerken, dat er op de Ame rikaansche troepen gevuurd wordt. Hier door zou Amerika de gelegenheid krij- genoot vond insgelijks in de harde leer school, die hij hier wegens zijn vroeger gedrag doormaken moest, weinig genoe gen, hoewel hij er in geslaagd was voor de avonduren een gezelschap te vinden, dat hem aanstond. 't Is een eenvoudig biljart'slndl, waaraan ik menigmaal deelnam, haa hij onverschillig gezegd, toen er in tegen woordigheid van den commandant ge vraagd werd, waarom hij zoo vaak naar de Hallenstrasze ging. Niet alleen bemerkte zijn zuster, dat Herman door de vraag onaangenaam ge troffen was, maar ook zag zij duidelijk, hoe de lieer von Eichstett herhaaldelijk met ernstig uiterlijk den langen blonden baard door de vingers krulde. Zoo werd buiten en binnenshuis, de dampkring steeds zwoeler. Op een der laatste Augustusdagen had mevrouw von Eichstett haar vriendinnen op een theepartij in haar schaduwrijken tuin genoodigd. De jeugd vermaakte zich intusschen op de speelplaats. Plotseling deed een wilde kreet, mid den uit de kinderschaar opklinkend, het gezelschap opschrikken. Erna Harneck was het, die Bertie stem herkennend, het eerst opsprong en zich onder de kinde ren mengde. JVat geschied was, liet zich gen het eiland blijvend te bezetten. Te New-York loopen geruchten, dat de Duitschers zich op Haïti willen nes telen. Dag en nacht patrouilleeren Duit: sche matrozen door de straten van Port- au-Prince. Zaterdag is het nog niet tot een be slissing gekomen of de algemeene staking te Londen zal uitgeroepen worden of niet. Men wacht nog op de beslissing van Rollit. Zaterdagmiddag liep echter het gerucht dat de leiders der staking een algemeene staking zouden afgekondigd hebben in de havens van Londen, zonder de be slissing van Rollit's arbitrage af te wach ten. .Maar de leiders ontkenden dit, zeg gende, dat de Londensche havenarbei ders zelf de algemeene staking zijn be gonnen, zonder hun wachtwoord omdat zij meenden, dat Rollit's arbitrage hoog stens een deel der stakers zou begun stigen, terwijl de stakers besloten heb ben geen regeling te willen die allen in sluit. Duizenden van allerlei havenwerkers te Londen staakten Zaterdag, maar de meesten schijnen eerder er aan gedacht te hebben voor eenigen tijd vacantie te nemen. Ondertusschen heeft zich een groote stakingscommissie gevormd, die is sa mengesteld uit afgevaardigden van alle havenarebiders te Londen. Voorzitter is Gosling en Tillett is tot secretaris be noemd. Deze nieuwe stakingscommissie nam verschillende besluiten, behalve die de betaling betroffen van het loon, tij dens de staking uit te keeren, welke kwes tie oogenschijnlijk niet behandeld of uit gesteld is. De stakingen te Londen zijn inmiddels overgeslagen naar de Medway, alwaar dientengevolge een algemeene stilstand in het verkeer is ontstaan, hetgeen ook de admiraliteit belemmert levensmidde len enz. naar de vloot te doen vervoeren. Verscheiden stoomschepen, waaronder de Vivanza der P. O. stoomvaartlijn, konden Zaterdag uit Londen vertrekken, doch slechts ten halve geladen. Vijftienhonderd kruiers van de Lan cashire en Yorkshire spoorbanen te Li verpool staakten Zaterdag. Zij eischen kortere werkuren en verhooging. van loon. De spoorwegmaatschappij wees de eischen af. De leiders van de arbeiders verkla ren, dat zelfs als de uitspraak van de arbitrage, die gister zijn worden bekend gemaakt, ten gunste is van de havenwer kers, die er allen rechtstreeks bij betrok ken zijn, zij het werk niet zullen her vatten, voordat de eischen van alle ande re arbeiders geregeld zijn. GEMENGD. Naar de „Lokal-Anzeiger" uit Kas sei verneemt, komt de ongesteldheid van de Keizerin neer op een ontsteking van de amandelen, welke vermoedelijk aan de plotselinge verandering in de tempe ratuur te wijten is. Men dacht gisteren, dat de Keizerin nog een of twee dagen hare kamer zou moeten houden. in 't eerste oogenblik niet overzien want vier, vijf kinderen stormden, door elkander schreeuwend, haar tê gemoet. Een der kinderen van Eichstett lag op den grond en Bertie stond bij hem, in de rechterhand dreigend een houten schop je zwaaiend. Hebt gij Fransje geslagen? vroeg Erna, verschrikt naar het gevaarlijk speel goed grijpend. Nog niet! riep de knaap, toornig tante's hand terugstootend, maar nu sla ik er op in. Het gelukte haar slechts met moeite, den slag, waartoe hij inderdaad den arm deed neerdalen, af te wenden. In hetzelf de oogenblik trok de heer von Eichstett Bertie terug. Hebt ge ruzie gemaakt, jongens, dan spoedig elkaar weer de hand gege ven, gebood hij streng. Gehoorzaam wilde Fransje het bevel zijns vaders opvolgen, maar Albert stoot te toornig zijn speelkameraadje weg. Bertie, als ge niet braaf wilt zijn, gaat ge naar huis, vermaande Erna streng. Waarom zoo mengde zich Herman Harneck's stem erin. Een kleine oorlogs toestand, meer niet. Hij heeft mij met de vuist in 't gezicht geslagen vader, toen ik hem de schop niet gauw gaf, verzekerde Frans Aan boord van de Spaansche krui ser „Numencia", op de reede van Tan- ger, brak muiterij uit, die echter onder drukt werd. Een twaalftal matrozen, die aan het muiten waren geslagen, werd gearresteerd. De rest van de beman ning betuigde haar spijt en afkeuring over de houding der muitelingen. De kruiser is naar Cadix teruggekeerd. De minister van Marine begaf zich aan boord om een onderzoek in te stellen. De zaak heeft direct noch indirect iets met politiek te maken. In het dorpje Ziegenhals zijn Za terdag door politiebeambten uit Berlijn arrestaties op grooten schaal verricht, waarmee de groote inbraken in juwe lierszaken aan de Potsdamerstrasse zijn opgehelderd. Het was de overheid bekend, dat ta melijk wel alle bewoners van dit dorp met de misdadigers onder één deken schuilden. Honderd rechercheurs gingen 's mor gens in het dichte woud op den loer lig gen en het dorp werd omsingeld, zoodat er niemand in of uit het plaatsje kon. Daarop drongen de beambten, met het Browningpistool in de vuist, alle huizen binnen en hielden overal huiszoeking. Een groot aantal horloges en kostbaar heden, afkomstig van de inbraken in de Potsdamerstrasse, werden in beslag ge nomen. Twintig bewoners werden gearres teerd. Aan de „Local Anzeiger" wordt uit Madrid geseindIn Bunol in de pro vincie Valencia is de oude burcht, die op een rots over het plaatsje hing, inge stort. Een gewildige lawine van steenen begroef het plaatsje. 30 huizen zijn ver nield^ lijken en talrijke gewonden wer den uit de puinhoopen te voorschijn ge haald. Te Konstantinopel zijn Zaterdag 14 gevallen van cholera aangegeven. Er zijn zeventien sterfgevallen. De cholera breidt zich uit in het villayet Smyrne a Nossiligedurende de laatste 24 uur twintig nieuwe gevallen en veertig met dood el ijk en afloop. In Neurenberg is onder verdenking van verraad van militaire geheimen, een secretaris van de Posterijen aangehou den. Hij was van plan met een verlofreis naar Frankrijk te gaan. De overheid be waart een streng stilzwijgen over deze zaak. De metaalbewerkers te Leipzig heb ben in elf vergaderingen besloten, den strijd met de werkgevers te beginnen. Dientengevolge zouden vandaag 11,000 metaalbewerkers uitgesloten wor den. De Portugeesche nationale verga dering heeft besloten, dat de Kamerle den en senatoren gekozen zouden wor den door middel van rechtstreesch kies recht. Het voorstel van de Engelsche re geering om de leden van het Lagerhuis 'te bezoldigen is, dat hen jaarlijks 400 p.St. zal worden uitbetaald, te rekenen van 1 Apral II., met uitzondering van Eichstett. Intusschen was ook Alberts moeder verschenenzij sloot haar zoontje, alsof hem 't grootste onrecht geschied was, teeder in de armen. Erna had, bij de eerste woorden haars broeders, de speelplaats verlaten en stond, nog sidderend van den schrik, we der onder de andere gasten, toen Lili (met den knaap aan haar hand nabij trad. De ernstige uitdrukking in de oogen der tan te was den knaap aanleiding zich nogi dichter tegen zijn moeder aan te drin gen. Bertie verveelde zich nu bij de volwas senen vermoeid en verdrietig leunde hij tegen Lili, die, weinig gewoon zich met hem te onderhouden herhaaldelijk ongeduldig naar haar schoonzuster zag. Erna echter sloeg geen acht op moe der en kindde spottende toon van Her man had haar gekrenkt. Later bij het souper boden de aan staande herfstmanoeuvres een gelief koosd onderwerp van gesprek. Blijft u gedurende de manoeuvres in Nesthausen, freule? zoo wendde zich een der heeren tot Erna. Ik geloof niet, dat ik tot een reis besluiten zal, antwoordde zij nadenkend. En welke plannen heeft u, mi/iheer de Graaf? vroeg de heer aan zijn uur man, een ziekelijk uitziedden .,'le- hen, die als minister of hofambtenaren; van het Lagerhuis salaris hebben. Dat zijn er 37. Er blijven er dus 633 die de 400 p. St. zullen trekken, hetgeen het land jaarlijksch op iets meer dan drie millioen gulden komt te staan. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan B. J. C. L. Schregardus te Haarlem eervol ontslag verleend als landmeter van het ka daster zijn benoemd en aangesteld bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië tot tijdelijk officier van gezondheid 2e kl., dr. L. Balner en dr. R. F. Janowski is het koninklijk besluit waarbij de arts C. Hanedoes werd benoemd en aan gesteld tot tijdelijk officier van gezond heid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië, op het daartoe door hem gedaan verzoek ingetrokken. Zeeliedenstaking. In reederskringen is men nogal ver baasd over de pogingen welke overi gens welwillend worden opgenomen die de heer Beerends doet om commis sarissen van maatschappijen te bewegen, zich bij het bemiddelings-comité aan te sluiten. In het conflict staan vrijwel alle com missarissen op het standpunt door de directie ingekomen. Men beschouwt de staking als afge- loopen en men wees op de G roti us van de „Nederland" welk schip heden middag vertrok en die met volledig personeel is bemand. Onder deze be manning zijn velen van het oude perso neel. In reederskringen is men de mee1- ning toegedaan, dat vele Amsterdamsche stakers op Rotterdamsche booten varen tegen mindere gage. Dit wordt evenwel door de zeelieden beslist tegengespro ken. De commissie van verzoening bestaat uit de heeren prof. mr. R. Fruin, N. Ie Grand, mr. H. R. Goudsmit, prof. mr. J. A. van Hamel, Th. Ketelaar, mr. J. A. Levy, mr. B. Polenaar, mr. Aug. Po- wel, mr. H. Smeenge, Snoeck Hencke- mans, mr. S. de Vries Czn., J. van Cor- sterberg en F. M. Wibaut. De heer dr. E. B. Kielstra, regeerings- commissaris bij de Kon. Paketvaartmaat- schappij, deelde den heer Beerends me»- de, dat hij in zijn positie niet kan vol doen aan het verzoek om alsnog de ree- ders in overweging te geven door be middeling het conflict te doen eindigen. Oud-Minister Mr. J. C. De Marez Oyens. Bij geruchte vernamen we, dat de oud-Minister, Mr. J. C. de Marez Oyens, in den omtrek van München op eene ex cursie, deze week. ondernomen, zou zijn verdwaald en nog niet teruggevonden. Onze Haagsche redacteur vernam om trent dit treurig ongeval ten huize van vrouw uw gemalin sprak van een ver deren tocht. Daar mijnheer de Oberst-lieutenant zoo goed is, mij een langer verlof te schenken, zoo willen wij naar onze vrien den op 'tland... Zeg mij eens, Harneck, weet gij misschien, of het dezelfde barop Steinfels is, die wegens een duelzaak zijn ontslag moest nemen, wien Falkenhaus behoort. Wij kennen een familie von Erd- hofen daar in de buurt en zijn ook met den magnaat der streek, zekeren heer von Rainer, bekend gemaakt. De zaak speelde zich immers in Münberg af, t gij daar stond... Pardon, de heer -Lieu-i tenant behoorde toen tot nu. e regi ment en kan mij zeker nauwkeurig in lichten Vrijmoedig keek de spreker naar zijn commandant. 'tViel hem niet op, dat zijn tafelbuurvrouw verbleekte. Zeer juist. Falkenhaus behoort aan mijn besten vriend en vroegeren regi- ments-kameraad, antwoordde Eichstett met nadruk. Nu, mij is mogelijk die geschie denis niet juist verteld. Naar ik hoor dingt de baron om de hand van een rijk meisje. Erdhofen gelooft, dat de ver loving nabij is en 't zijn de daarbij te wachten feesten, met welke men ons de reis meer aanlokkelijk tracht te maken. iWordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1