Gemengd Nieuws. Dan zullen we de ïnenschen met ianige gezichten langs de straten zien gaan, droog van gelaat, droog in woorden en droog in daden. De koeien zullen er üit- fcien als vetweiers, waaraan het vleesdi echter ontbreekt, en de grond, och, de hei zal wel hetzelfde blijven, alleen zal H gemakkelijker zijn voor de hooiboeren, ze behoeven slechts te maaien en binnen te halen, wachten tot alles goed droog is, dat is natuurlijk niet noodig... Doch wat wel noodig is: een flinke regenbui, die alle droge moppen wegplast en wegspoelt, die aan de ianige gezich ten een fatsoenlijken vorm zal weergeven en desnoods zal schoonregenen van al het stof, wat zich eraan vastplakt, die de Hollandsche koetjes weer florissant doet uitzien, die in één woord weer leven brengt in de Hollandsche brouwerij, ik bedoel de melker ij. STAN. Koloniën, De Pest. in de epidemie-ordonnantie is een- artikel ingelascht, luidende: In plaatsen of streken, waar een of meer gevallen van pest onder mcnschen of ratieri zich hebben voorgedaan, is het hoofd van plaatselijk bestuur in bijzon dere gevallen, te zijner beoordeeling, be voegd -om na ingewonnen geneeskundig advies, gebouwen, zoo bewoonde als on bewoonde, en vaartuigen op kosten van den lande te doen ontratten. Cholera. Het cholera-bureau te Batavia meldt dd. 1 Juli Bijgekomen 2, overleden 1 patiënt. On der behandeling blijven 4 lijders. De „Java-Bode" heeft eens nagegaan het verloop der ziekte gedurende de laat ste helft van Juni en komt dan lot de slotsom, dat in 12 dagc-n 40 lijders aan cholera zijn gestorven. In het geheel deden zich in dat tijd vak 45 nieuwe gevallen voor, dat is precies 3 per dag,, of ongeveer het tiende gedeelte van eenige maanden geleden. Op 2 Juli zijn twee nieuwe gevallen gerapporteerd, waarvan 1 bij den Euro peaan G. van Tandjong Priok. De andere patiënt, een inlander, kwam te overlijden. Op 3 Juli meldt het rapport 1 nieuw geval met doodelijken afloop. Het cholera-rapport van 4 Juli luidt: Onder behandeling waren 1 Europeaan en 4 Oosterlingen. Bijgekomen 3 Ooster lingen. Overleden 3 Oosterlingen. Blijh ven onder behandeling 1 Europeaan en 5 Oosterlingen. Volgens particuliere berichten neemt de cholera in Sumatra weer in hevigheid toe. Te Laboean worden eiken dag een paar gevallen, met doodelijken a'floop geconstateerd. Daar is thans een ont smettingsbrigade aan 't werk. Maar ver der moet de ziekte in Padang en Bedagei thans hevig woeden, vooral in Rampah. Blijkens een te Medan ontvangen tele- graphisch bericht is negri Moeara Panas onderafd. Soloh (Pad. Bovenlanden) be smet verklaard wegens cholera. Verbetering van positie. De onvoldoende aanvulling van het korps ingenieurs bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken heeft, naar de „Java-Bode" verneemt, het denkbeeld in overweging doen nemen tot verhooging van het 'aanvangssalaris van de adspirant-ingenieurs, bedragende f250 tot f350 'smaands, zijnde het laatste be drag de tegenwoordige bezoldiging van een ingenieur der 3e klasse, tot welken rang eerst na twee jaren dienst de adspi rant-ingenieurs bevorderd worden. In tegenstelling met de zienswijze van den resident van Bali en Lombok, is de regeering van oordeel, dat tot eene ver dere geleidelijke vermindering van de troepenmacht in Zuid-Bali, met uitbrei ding van de korpsen gewapende politie dienaren aldaar, kan worden overgegaan. Aan dat plan zal dan ook uitvoering wor den gegeven. De sterfte in Singapore. Met den gezondheidstoestand te Singa pore ziet het er nog nTet schitterend uit. In de week van 17 tot 24 Juni waren er 490 sterfgevallen, dat is 87,41 per dui zend, waarvan 125 sterfgevallen aan ma laria, 36 longontsteking en 12 cholera. Hevige brand. Men seint aan de „Sumatra Post" van 5 Juli: Maandagavond om half negen is een hevige brand uitgebrozen in de pakhuizen Ruhaak te Scerabaja. De magazijnen bevatten olie, hars en rubberartikelen. De blussching werd zeer bemoeilijkt, wijl de pakhuizen juist tus- schen andere huizen inliggen. Militairen en* matrozen echter hebben op een kranige wijze aan het blusschen van den brand deelgenomen. De schade wordt op f40.000 geschat. Onveilige slaapplaats. i Op 18 Juni is in de nabijheid van iWonokroino een overwegwachter van de S. S., die zich met zijn hoofd op de rails de slapen had gelegd, door den eersten trein van Soerabaja doodgereden. De le zers, zegt het „Soer. Hbld.", zullen wel licht eenigszins ongeloovig de schouders ophalen, wanneer zij vernemen, dat een inlander op deze zonderlinge manier gaat slapen en toch is dit niets buitengewoons vooral overwegwachters doen die zeer vaak, om door het geraas van den nade renden trein gewekt te worden, doch meermalen met het treurige gevolg, dat zij verpletterd worden. In korten tijd is dit de vierde inlander, die op déze wijze het slachtoffer van zijn zofgeloosheid wordt. Een model-hospitaal. Van i-ernand, die onlangs in Mandar ter Westkust van Celebes vertoefde, vernam de „Java-Bode", dat in de hoofdplaats van dat pas onderworpen landschap, Mad- jehe, een hospitaal staat, dat als een mo delinrichting mag worden genoemd. Onder de persoonlijke leiding van den vroegeren militairen geneesheer Crediet, in den stijl van de Boegische huizen der omgeving gebouwd, ziet het er niet enkel buitengewoon smaakvol en netjes uit, maar is de inwendgie inrichting bovendien zóó uitmuntend, dat zij zelfs aan strenge eischen van Europeesche hygiëne voldoet. Onder meer zijn alle hoeken in de zieken- en operatiezaal vermeden en deze laatste vertrekken geheel met blanke te gels afgezet. De inlanders uit den omtrek, waaronder de hoofden, hadden getoond een groot vertrouwen in de medische behandeling te stellen. Voor de hoofden waren af zonderlijke, zeer goed ingerichte vertrek ken 2e klasse in orde gebracht. Het is stellig een hoogst gelukkig ver schijnsel, wanneer de beschaving op een dergelijke wijze in pas onderworpen stre ken wordt gebracht. R o o v e r-e i n d e. Men schrijft aan het „Soer. Hbld." uit Soemenep Reeds maanden lang loerde de politie hier op den beruchten roover Pak Tonen, den schrik van het district Manding, waar hij naar willekeur roofde en zelfs moordde. Reeds tweemaal slaagde de politie erin hem te arresteeren, doch telkens» wist hij zijn boeien te verbreken. In het begin der vorige week werd bericht ontvangen, dat de man zich in het gebergte ophield en zich een schuilplaats had gemaakt in een boom. Een sectie barisans toog er met politie op uit om hem te vinden. Hij weigerde uit zijn schuilplaats te komen en daar het dus niet mocht gelukken hem levend te arresteeren, werd hij eenvoudig neergeschoten, waarna zijn lijk werd mee gevoerd. Gouverneur ad interim. „De West" van 14 Juli meldt: Mr. P. Hofstede CrulJ, waarnemend gouverneur tot de komst van baron van van Asbeck, is hedenmorgen per s.s. „Prins Willem IV" in de kolonie aange komen en heeft hedenmiddag in handen van den voorzitter der Koloniale Staten den vorgeschreven eed afgelegd. Nieuwe Surinaamse he zegels. Van bevoegde zijde meldt men aan de „Standaard" In de kolonie Suriname kwam gebrek aan verschillende waarden van post-, port en plakzegels. Daar toezending uit Neder land uitbleef, besloot men nog aanwezige en buiten koers gestelde post- en port- zegels van vorige uitgifte te overdrukken en als, provisioneele zegels uit te geven. De frankeerzegels der vorige uitgifte, cijfertype, 1 cent grijs en 2 cent bruin ontvingen als opdruk in rood: een kroon, waaronder afgedrukt cent; de blauwe zegels van 25 cent, Koningin kinderkopje: een kroon en 15 cent in rood; de bruine zegels van 30 cent, Koningin kinderkopje: een kroon en 20 cent in rood de zegels van f2.50 (overdrukte Neder.andsche ze gels) een kroon en 30 cent in rood. De oude portzegels van 30 en 50 cent zijn overdrukt met 10 cent in rood. Ter voorziening in de tijdelijke schaarschte van plakzegels van 25 cent, zijn de frankeerzegels van dezelfde waar de voorzien van een aanduiding, dat die zegels plakzegels zijnen ter voorziening in plakzegels van 10 cent zijn de buiten omloop gestelde frankeerzegels van 15 cent, voorzien van de beeltenis van H. M. de Koningin van 1892 (kinderkopje), over- gestempeld tot een waarde van 10 cent en voorzien van een aanduiding dat die ovcrgestempelde zegels plakzegels zijn. De uitgifte van de overdrukte poet- en portzegels is geschied bij besluit van den gouverneur van Suriname, mr. D. Fock, van 27 Juni 1911; de plakzegels bij be sluit van den waarnemend gouverneur, Roltnr Couquerque, van 10 Juli 1911. Alle zegels zijn in omloop gebracht op 15 Juli jl. Naar we nader vernemen, is de oplaag van deze nood-uitgifte als volgt: over* drukte zegels van f2.50 3200 stuks; van 25 ct. 4000 stuks; van 30 ct. 15.200 stuks; van 2 ct. 19.200 stuks; van 1 ct. 59.200 stuks- Van de overdrukte 30 ct. portzegels bestaan 3200 stuks en van de overdrukte 50 ct. portzegels eveneens 3200 stuks. Land- en Tuinbouw. Veeljarige proeven. Proefvelden met het doel een vergelij king te maken tusschen stalmest, kunst mest of een gecombineerde aanwending van stal- en kunstmest zijn in bijna alle deelen van ons land reeds gedurende tal van jaren aangelegd. Deze proeven heb ben ook thans nog een belangrijke be- teekenis: de nieuwere voeren de propa ganda met de daad in die streken, waar de kunstmest zich nog baan moet breken de oudere geven een antwoord op de bedenking, vragenderwijze vaak gehoord: „Put kunstmest, eenige jaren achtereen gebruikt, den bodem niet uit?" Het oudste dezer proefvelden in Fries land, te Murwerwoude, dateert al van 1902, en daarvan zijn behalve de kosten van aanschaffing der kunstmeststoffen ook die van den stalmest bekend, Gedurende de S proefjaren, waarover dè exploitatie loopt, heeft de volledige kunstmest 5- maal en half om half 4-maal een hoogere opbrengst gegeven dan de stalmest, ter wijl deze laatste slechts 2-maaf een hoo gere productie bewerkte dan de beide andere bemestingen, en in één jaar de oogst bij de drie bemestingen gelijk was. Het volgende staatje geeft over de acht jaren de totale waarde van den oogst, de gezamenlijke bemestingskosten en de verschillen tusschen deze en de oogst- waarde Oogst- Bemest- Ver. waarde, kosten, schil. Volled. kunstmest f 3022 f602 f2420 Stalmest -2911 -706 '2205 Half om half -2972 -661 -2311 De volledige kunstmest heeft derhalve het gunstigst gewerkt, daarna half om half, en stalmest het minst gunstig. Op alle andere proefvelden van dien aard in de provincie Friesland was er, voor zoover zij op zandgrond waren aan gelegd, in de totale opbrengsten weinig verschil en bleek de kunstmest gced met den stalmest te kunnen concurreeren, terwijl de kosten van den eerste belang rijk minder waren. Bij de eenige proef op de klei bleek gedurende 9 jaren dé waarde der oogsten van het kunstmestperceel bijna f600, en van half om half f371 hooger dan op het stalmestpereeel. In Drente werden proeven genomen op de eschgrondenverscheidene van de velden zijn al voor het 10e jaar geëxploi teerd. In slechts 10 van de 53 gevallen gaf het kunstmestperceel een kleineren oogst dan het stalmestpereeel; in 28 ge vallen was half om half beter dan kunst mest, in 19 gevallen was het omgekeerd, terwij! de oogst dezer beide perceelen in 6 gevallen even groot was. De ge middelde oogst van al de proefjaren was Stalmest: 330 HL. aard. of 29.33 HL. rogge en 4802 KG. stroo; Half om half: 382 HL. aard. of 34.17 HL. rogge en 5367 KG. stroo; Kunstmest: 383 HL. aard. of 32.95 HL. rogge en 5165 KG. stroo. In Zuid-Holland hebben genomen proe ven aangetoond, dat ook op kleigrond de kunstmest zeer goed de concurrentie met stalmest kan volhouden, en ook in Over ijssel, Limburg en Groningen waren de oogsten met kunstmest en half om half verkregen, niet zelden hooger of in elk geval weinig lager dan met stalmest. C. B. De Prins en de paardenfokkerij. Gelijk bekend worden jaarlijks keurin gen gehouden, ten einde paarden opgeno men te krijgen in het Geldersch Paarden stamboek. Op zeer bijzondere wijze is dezer dagen de hengst „Tacobine" van den heer D. J. Spijker, te Bèemte, daarin opgenomen. Een Belgische merrie van de Koninklij ke boerderij op het Loo was in het voor jaar moeder geworden van een hengst veulen van prachtigen bouw en stand. Namens Z. K. H. Prins Hendrik kreeg het bestuur van het Geldersch Paarden stamboek een uitnoodiging deze merrie te- keuren ten opname in bovengenoemd stamboek. Te dien einde begaven zich de heeren W. baron van Voorst tot Voorst (voorzit ter), D. C. Hasselman, G. L. Hinrichs en W. Costermans, vormende de jury van het G. P.-stamboek en J. de Vries, deskundige voor het geneeskundig onder zoek den 20en Juli naar het Loo. De keu ring geschiedde in tegenwoordigheid van Z. K^ H. den Prins, die bij herhaling blijk gef, zich bijzonder voor de paarden fokkerij te interesseeren. Dat opname van fokdieren in het stamboek door den Prins wel in het belang der fokkerij ge acht wordt, blijkt uit het feit, dat na keu ring van dit dier een tweede merrie v. erd voorgebracht, die evenals de eerste ge heel en al door qualiteif waardig werd geoordeeld om in het stamboek te wor den opgenomen. Na deze keuring was de jury ook be nieuwd naar den vader van het veulen, waarom zij zich begaf naar den heer Spij ker, te Beemte, ter bezichtiging van „Ta cobine''. Het verwonderde haar, dat Spij ker dit schoon gevormde dier niet eerder ter keuring voor het stamboek had aan geboden. Zonder eenige aanmerking ver klaarde zij dezen schoonen hengst volop waardig in 't stamboek te worden ge plaatst. Op last van den Prins is het veulen, dat inmiddels naar Mecklenburg is opgezon den, dezelfde naam geschonken als den vader, t. w. „Tacobine". (N. A. Ct.) Gemeenteraad van Lisse. Voorzitter: de heer van Parijs, wethou der, wegens uitstedigheid van den burge meester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring. Ingekomen stukken: Mededeeling, dat aan den burgemees ter een verlof is verleend van een maand, ingaande 1 Augustus en eindigend 31 Augustus. Missives van Ged. Staten op goedge keurde raadsbesluiten. Rapport van de commissie ter onder zoek der gemeenterekening. Deze reke ning is in orde bevonden. Volgens hun advies keurt de raad deze rekening voor- loopig goed. De rekening bedraagt in ontv. f77320.43 en uitg. f70530.75, en sluit dus met een voordeelig saldo van f6789.68-. Adres v«ui eenige ingezetenen verzoe kend de aanstelling van een vierde leer kracht. Een berekening van de kosten is door B. en \V. er bij gevoegd, de meerdere kosten zullen bedragen f265. De heer V e 11 h u ijz e n van Santen is het met deze rekening niet eens, "hij heeft een an dere berekening van den schoolopziener gekregen. Opgemerkt wordt slechts dat ook liet aantal dienstjaren in acht ge nomen moet worden. De Voorzitter deelt mede, dat bij het laatst genomen ontslag van de on derwijzeres B. en W. waren voor een aan stelling van ceil onderwijzer, niet van een onderwijzeres. Volgens den heer V e 1 d h u ij z e 11 van Santen kan mej. Schouten niet als vaste leefkracht beschouwd worden, zij is slechts voor handwerken. De heer Kingma stond dikwijls alleen voor de school. De Voorzitter vraagt om er aan te denken, dat indien een vaste leerkracht wordt aangesteld, en deze wordt over bodig dan moet de gemeente hem op w achtgeld stellen, terwijl' voor een tijde lijke leerkracht even greote vergoeding gegeven wordt. De heer v. Riggel is tegen aanstel ling van een nieuwe leerkracht, omdat de raad voor eenigen tijd een besluit in te- genovergestelden geest heeft genomen en de toestand is nog niet veranderd. De Voorzitter merkt nog op dat op dc openbare school de overheid mach teloos staat tegenover een onderwijzer die zijn plicht niet doet, dit is niet zoo op de bijzondere school. Op een aanmer king van den heer Veldhui;zen van Santen antwoordt de Voorzitter nog, dat één onderwijzeres gemakkelijk goed onderwijs kan geven aan twee klas sen. Met 9 tegen 2 stemmen wordt besloten geen vierde leerkracht aan te stellen. Een voorstel van den heer Veldhuijzen van Zanten om een niet tijdelijke onder wijzeres te benoemen (waardoor mej. Schouten overbodig wordt) welke benoe ming de gemeente op slechts f170 meer komt) wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Le- feber, v. d. Meij, van Lijnden en Veld huijzen van Santen. Besloten werd verder tot aanstelling van een onderwijzer. Voor een onderwij zeres stemden de heeren Lefeber, Velt- huijzen van Santen en v. d. Meij. Adres van den directeur der Rijkstuin- bouw-winterschool, om het bedrag der bouwsom te verhoogen. Dit adres is ech ter door den inzender ingetrokken. Hij vraagt echter de behoorlijke bouw van een directeurswoning, waarvoor^hij eeni ge vergoeding wil betalen. De heer Lefeber stelt voor het plan in zijn oorspronkelijken vorm te handha ven. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. Êenige af en overschrijvingen worden goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt beslo ten aan ieder der veldwachters f25 gra tificatie te geven voor de nachtdiensten, bewezen gedurende den bloembQllentijd. De heer C. Gerber, directeur ider maatschappij voor liet bouwen en ex- ploiteeren van gemeentebedrijven wordt daarop binnen gelaten, om den Raad in te lichten aangaande de aan te leggen waterleiding. Na de condities der maat schappij te hebben verklaard, zegt hij als zijn meening, dat de proefboring on geveer f2000 zal kosten. Indien de raad deze f 2000 voteert, is er licht een ter rein te vinden. De raad vindt echter de risico van f 2000 te hoog, omdat men in deze streken zoo geheel onzeker js van het watergehalte van den grond. Men wil er liever nog eens over beraad slagen, dan nu een besluit nemen om' f 2000 te wagen, zonder dat men dit besluit genoegzaam voorbereid heeft. Nadat de lieer Gerber vertrokken is, Averd besloten de zaak aan te houden, om er nog eens terdege over te beraadslagen. Ingekomen is nog een schrijven van Ged. Staten, meldend dat het salaris van den gemeente-ontvanger met f150 moet verhoogd worden. Aldus besloten. Bij de rondvraag doet de heer P ij n a c- k e r een voorstel om een raadscommis sie te benoemen, welke een onderzoek zal instellen aangaande de hangende plannen omtrent de aanleg der water leiding, indien B. en W. ten minste geen tijd hebben deze zaak te onderzoeken. Aldus wordt aangenomen. In deze com missie worden benoemd de heeren Le feber, Pijnacker en van Lijnden. De Voorzitter sluit daarop de ver gadering. Branden. Door onbekende oorzaak ontstond te Hengelo brand in de arbei derswoning aan den Anninksweg, be woond door H. J. A. Korf, eigenaar C. Bongers. Het perceel brandde geheel uit en de inboedel werd een prooi der vlam men. Door het spoedig optreden van de brandweer bleven de belendende percee len voor brandschade bewaard.. Huis en inboedel waren tegen brandschade ver zekerd. Te Berkmeer .(N.-H.) is tengevolge van hooibroei afgebrand de boerderij van P. Stelling. Verzekering dekt de schade. Te Houten (U.) is aan de Leebrug van den landbouwer van Oostrum een hooiberg afgebrand. Vermoedelijke oor zaak het spelen met lucifers door kinderen. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de arbeiderswoning aan den An ninksweg te Hengelo, bewoond door H. J. A. Korf, eigenaar C. Bongers. Het perceel brandde geheel uit en den in boedel werd een prooi der vlammen. Huis en inboedel waren tegen brandschade ver zekerd. Ongelukken. In het O. L. Vr. gasthuis te Amsterdam is opgenomen het achtjarig zoontje vaan den landbouwer KI. A. uit Bovenkerk, dat met de hand tusschen een karnmachine beklemd raak te, waarbij 3 vingers verbrijzeld werden* Gisterochtend bleef de bakker J. G. Weibrandt, werkzaam op de meelfa briek Holland en wonende jac. van Lennepstraat 27, te Amsterdam, op zijn werk in de fabriek eensklaps op de Waarschijnlijk is hij door de hitte be vangen. Het.lijk is naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. In het O. L. Vrouwe Gasthuis te Am sterdam is gisternacht de 28-jarige S., vleeschvervoerder, opgenomen, die in het abattoir een trap van een paard had op- geloopen, die zoo goed aankwam, dat de man zijn dijbeen brak. Een zesjarig jongetje, 't cenigst kind van den arbeider J. Westerveen te Ha- velte, die de vorige week door een adder gebeten werd, klom op de koppeling tus schen een paar passeerende met rogge ge laden wagens van den landbouwer Bloem hof te Eursinge. 'tKind viel er af en kreeg de wielen van den achtersten wagen over de buik. In bedenkelijken toestand werd 't ventje in huis gedragen. De 15-jarige Dirk Middelveld te Zuidwolde is door de drijfriem van cle stóomdorschmachine gegrepen en oogen plaats dood. V r ij g e 1 a t e n. De brievengaarder K., uit Woldendorp (Gr.) is na ver hoor, op vrije voeten gelaten. Een wild varken geschoten. Door den jachtopziener Woudenberg! werd Donderdag een wild varken van een gewicht van pl.m. 200 pond gescho ten, in de bosschen van den heer W. A. Insinger, te Bennekom. Een drama. Te Antwerpen heeft zich in een van de volksbuurten een dra ma afgespeeld, dat nog al opzien wekt.' In een herberg, bewoond door een we duwe en haar 20-jarige dochter en 18- jarigen zoon, had zich een gezelschap, mannen en vrouwen neergezet, dat er lustig op los dronk. Toen het .op betalen aankwam, bleek men echter niet bereid het verteerde bedrag te voldoen. Tus schen de hoofdpersoon van liet clubje- en de weduwe ontstond een heftige woordentwist, die ten slotte in hand tastelijkheden oversloeg. Om de politie te waarschuwen, riep nu de weduwei haar zoon, die met een revolver de straat wilde oploopen, r>m door efn schol r\t» aandacht der politie te trekken. Dé vech tersbaas meende evenwel, dat het wapen voor hem bedoeld was en liep den jon gen man met een stoel achterna. De jon gen ontvluchtte en schoot, zich omkee- rende enkele malen op den woesteling^ die eenige oogenblikken later ter aarde! stortte. Hij werd levenloos opgenomen. De jonge man, een zwak ventje, verklaar de uit zelfverdediging te hebben gehan deld. Hij werd in hechtenis genomen. Een moderne dame op reis. Ze kan niet met de kinderen reizen, want dain gaat ze dood van de drukte; ze kan niet zonder de kinderen op reis gaan, want dan gaat ze dood van verlangen; ze kan niet met open raampjes sporen; want dan wordt ze verkouden; ze kan niet met gesloten raampjes rijden, want dan stikt ze; ze kan niet aan groote dag- toeren deelnemen, dan wordt ze te moe; ze houdt niet van kleine toeren, want dan weet men niet wat men met de rest van den dag zal doen; ze kan niet ach teruit rijden, dan wordt ze niet welze kan niet vooruit rijden, want dat tocht; ze kan in den trein niet iets gebruiken, dat bekomt haar niet goed; zc kan niet/ vasten op reis, dan krijgt ze zoo'n leeg gevoel; zé kan onder het rijden niet pra-'. ten, want dat hindert haar in de keel;? ze kan niet zwijgen, want dat kan ze nooit; ze kan niet in hoekjes zitten, want: dan komt haar de rook in het gezicht; ze kan niet in het midden zitten, want, dan zit ze te opgesloten; ze kan niet, steeds blijven zitten, want dan gaat haar voet slapen; ze kan niet staan, want dan verliest ze de balans; ze kan niet leunen;, dat bederft haar kapsel; ze kan niet rechtop zitten, dat geeft haar pijn in den' rug; ze kan niet lezen in den trein, want het warrelt haar te veel voor de oogen;, ze houdt het niet uit van verveling, als' ze geen lectuur heeft; op zeereizen kan ze niet op dek blijven om den wind; ze kan niet beneden zijn, want daar i9 het te benauwdze kan niet voor wezen, want daar weidt ze zeeziek; ze kan zich' niet in het midden ophouden, want- daar ruikt het naar machine-olie; ze kan niet achter zijn, daar ruikt het naar teer; ze kan niet slapen in het bed in de hut, want daar is het haar te nauw; ze kan niet in den salon op de sofa slapen, want daar,; valt ze af; in de bergen kan ze niet looptn, want dan verstuikt ze zich den voet; kampeeren kan ze ook niet, want dan hinderen haar de mieren; ze kan: niet stijgen, want dat geeft haar hart klopping; bergaf gaan kan ze ook niet, want dan beven haar knieën zoo; ovefi, gletschers wandelen kan ze niet, want dan gaat ze dood van angst; van del gl ets diers afstand doen kan ze ook niet,- want dan wordt ze te jaloersch van de-* genen, die de heerlijke tochten doen; in kleine hotels logec-ren kan ze niet, want! dan ergert ze zich te veel over de reke ningen op een hooge étage kamers hett*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6