Uit Stad en Omgeving. Te half zes vertrok Z. K. H. per auto naar Soestdijk. Hedenmiddag zal Prins Hendrik de Rijksveeartsenijschool te Utrecht en hei daaraan verbonden pathologisch instituut bezoeken. Tevens zal Z. K. H. de voor malige directeurswoning bezichtigen welke ingericht wordt voor een instituut voor paratisaire infectieziekten. Z. K. H. zal worden ontvangen door den directeur, prof. W. C. Schimmel, en de thans nog in de school werkzaam zijnde leeraren. Prinses Juliana. Zooals onze lezers weten, waren een aantal schoolkinderen op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder voor het hek van het paleis te Soestdijk en zongen, na vooraf bekomen toestemming, enkele liederen. De Koningin liet door een ka merdienaar vragen, of de kinderen eens wilden zingen„Al is ons Prinsesje nog zoo klein". De melodie van dit liedje wordt gaarne door de Prinses gehoord. Dat er aan dit verzoek der Koningin door de kinderen onmiddellijk werd vol daan, spreekt van zelf, en lief klonken in de morgenuren de kinderstemmetjes, die voor deze gelegenheid eens extra wer den uitgezet, om toch vooral te zorgen dst de Prinses dit echt vaderlandsche liedje goed kon hooren. Na het zingen van een tweetal versjes wuifde de Prinses vriendelijk met haar zakdoekje naar de schoolkinderen, die daarop een daverend gejuich aanhieven. Zeeliedenslaking. De heer D. Beerends, samensteller van het bemiddelingscomité, zal zidh he den wenden tot de volgende commissa rissen, van de groote stoomvaartlijnen, de heeren Barge, oud-hoofdinspecteur van Curasao, Leemans, oud-hoofdinspec teur van waterstaat, Jhr. rar. van Swin- deren, vice-president van den Raad van State, baron Sweerts de Landas Wy- borgh, Commissaris der Koningin, Dr. Kielstra, J. G. de Vogel, jhr. van der JWijck, oud-gouv.-generaal van Nederl.- Indië, en jhr. Loudon hetzij mondeling of schriftelijk om hen te verzoeken hun hoogen invloed te willen aanwenden om de directiën der stoombootmaatschap pijen alsnog in overweging te geven be middeling van het Amsterdamsche co mité te aanvaarden. Maandag zal de heer Beerends, de commissarissen in Rotter dam, in Den Haag, in Amsterdam en te IWormerveer bezoeken. De heer mr. Polenaar en mr. S. de Vries Cz. (wethouder), zijn toegetreden, laatstgenoemde onder voorwaarde, dat de havenpatroons alsnog bereid zijn ar bitrage te aanvaarden. Gisteren zijn alle bestuursleden der afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Zeemansbond, door den rechter van in structie gehoord, in de zaak van de, zidh nog in hechtenis bevindende, leden van- het stakingscomité, die bij de huiszoeking in den kelder op de Geldersche kade, waarin dit comité tijdelijk gevestigd was .werden gearresteerd. (Stand.) Uit de Statistiek der Volkstelling. De laatste bijdrage der statistiek geeft ons o.a. de getalsterkte der verschillen de godsdienstige gezindten in ons land, zooals die .werden opgegeven bij de laatste tienjaarlijksche volkstelling. Van de totale bevolking ad 5.858.175 zielen bleken op 31 December 1909 te behooren tot de Nederl. Hervormde Kerk 2.588.261 JWaalsch 9.660 Christelijk Geref. Kerk 55.720 Gereformeerde Kerken 490.451 Remonstranten 27.450 Doopsgezinden 64.245 [Evangelisch Lutherschen 81.833 Hersteld 15.867 Oud-Roomschen 10.082 'Nederl. Israëlieten 99.785 'Portug. 6.624 Roomsch Katholieke Kerk 2.051.021 Geen kerkelijke gezindte 290.960 Deze cijfers zijn vooral merkwaardig wanneer men ze vergelijkt met die der vorige 10-jaarlijksche volkstelling. Op 31 Dec. 1899 behoorden tot de Ned. Herv. Kerk 2.471.021 personen. Waalsch Herv. Kerk 9.857 Christ. Geref. 54.629 Geref. Kerken 361.129 „j Remonstranten 20.807 n (Doopsgezinden 57.789 iEvang. Lutherschen 70.246 Hersteld 22.651 Oud-Roomschen 8.754 Ned. Israëlieten 98.343 Port. 5.645 Roomsch Katb. Kerk 1.790.161 Geen Kerk. gezindte 115.179 Hie/uit blijkt, dat de Geref. Kerken zich in een bizonderen vooruitgang mo gen verheugen. Nog sterker is evenwel het cijfer gestegen met niet minder dan 250 pCt. van hen, die tot geen kerkgenootschap behooren. Wat de Ka tholieken betreft, hun getal is wel ge stegen, echter niet in dezelfde mate als de geheele bevolking. Relatief is hun getal een weinig gedaald. In 1899 vorm den de Katholieken 35.07 pCt. der to tale bevolking, in 1909 nog slechts; 35.01 pCt. KORTE KRONIEK. De minister .van binnenlandsche zaken heeft Konstantinopel besmet ver klaard, wegens Aziatische dholera. Door het bestuur van het plaats. Comité der kath. Soc. Actie te Alkmaar is in samenwerking met den Alkmaar- ichen Bestjiyrd^rsbond en ge§lsjun,d door een tiental vakveieenigiugen, een adres aan dien Raad ingediend, om tot de op richting van een gemeentelijke werkloo- zenverzekering te geraken. Door B. en W. van Haarlem is het percentage van heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen be paald op 4.65. Verleden jaar was dit 4.30 pet. In den stand van het conflict tus- schen de timmerliedenpatroons en de timmergezellen te Leeuwarden is thans een verandering gekomen, welke de kans opent, dat de staking, die 11 weken al reeds duurt, weldra tot het verleden zal behooren. De besturen der timmerlie- denvereenigingen richtten n.l. 'n schrij ven tot de Patroonsvereeniging, om zon der de tusschenkomst van de hoofdbestu ren met de patroons te onderhandelen. Nu de gezellen dezen eisch hebben los gelaten, zijn de patroons daartoe gene gen, nadat de staking zal zijn opgeheven. De patroons zijn van meening, dat door het loslaten van bovengenoemden eisch de oorzaak der staking is vervallen. LEIDEN, 5 Augustus. Park-Concert. Programma van het concert op Dins dag 8 Aug., 's avonds 8 uur, in het Van der Werffpark. 1. Marsch Zikoff. 2. Ouverture „Die lustige Weiber von .Windsor" Nicolai. 3. Maritane Wals Dellinger. 4. Silvia Ballet Delibes. 5. Folie Streiche, Cornetsolo,Waldteufel 6. Potpourri, Lincke. 7. Im Zigeunerlager Ischeit. De Landbouwtentoonstelling. Door het afdeelingsbes'uur der afdee ling Leiden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is gisteravond besloten om de afdeelingen rundvee en klein-vee van de tentoonstelling niet te doen doorgaan en zulks naar aanleiding van het feit, dat dit haar door den heer Directeur- Generaal van den Landbouw ten sterkste was ontraden. Voor het examen L. O. Franscih slaagde te 's Gravenhaeg de heer L. A. J. v d. Poel, te Sassenheim. H1LLEGOM. De gemeente-rekening over het jaar 1910 sluit in ontvangst met een bedrag van f93846.15 en in uitgaaf met een bedrag van f 87760.97, alzoo met een batig saldo van f6085.18. LISSE. De Nationale en Internationa le Harddraverijen zullen dit jaar alhier gehouden worden op Donderdag 5 Octo ber. NOORDWIJKERHOUT. Door de Wed. H. van Denzen alhier is een ver zoekschrift ingediend tot den verkoop van alcoholhoudendjïn anderen dan sterken drank in een locaal van het perceel Goo- weg 74. RIJNSBURG. Door de N. Z. Holl. Tramwegmaatschappij worden de huizen in „de Smachel" op één na, welke door ziekte van een lid van het gezin nog be woond wordt, allen afgebroken, wat on getwijfeld zeer veel tot verfraaiing van dat gedeelte zal bijdragen, vooral als na eenigen tijd de administratiegebouwen der Maatschappij daar zullen worden ge bouwd. SASSENHEIM. De gemeenteraad ver gadert Maandag 7 Aug. a.s. n.m. 71/2 uur. De agenda luidt: Onderzoek geloofs brieven Wijziging Alg. Pol. Verorde ning Benoeming schoonmaakster O. L. schoolVerlof secretaris-gemeenteont vanger Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1910; Voorstel bestrij ding schoeiingwerken door verkoop, in schrijving Grootboek en geldleening Comptabiliteit. WARMOND. Daar alhier ook de bijen- teeld toeneemt, bestaat het plan alhier eene vereeniging van bijenhouders op te richten. Dit jaar zijn de bijenhouders al bij zonder tevreden over het dragen der! bijen. j WOUBRUGGE. Alhier is een post duif aangekomen, blijkbaar uit Frankrijk, op de beide vleugels gemerkt „Baumann, Haubourdin", rechterpoot 12461 F. on-Lille linkerpoot 714. Het beest je kon blijkbaar de reis niet verder ma ken. De Raad dezer gemeente vergadert Dinsdagavond a.s. te 7 uur. De Agenda bevat o.m. onderzoek geloofsbrieven Aanbieden gemeente rekening 1910. Jaarwedde ontvanger. ZEGVELD. De gemeenterekening over 1910 bedraagt in ontvangsten f4867,66 uitgaven f4685,80 zoodat een batig sal do over is van f 181,86. ZOETERWOUDE. De gemeenteraad vergadert Donderdag 10 Augs. a. s. des voormiddags 10 uren. De agenda bevat o, «11.Onderzoek ge loofsbrieven. Aanbieding gemeentereke ning 1910. Vaststelling kohier der Schoolgelden 2e kw. 1911. Reclames plaatselijken belastingen. ZEVENHOVEN. Tot wethouder dezer gemeente is benoemd de heer H. J. Straathof. GEWESTELIJK GEMENGD. De visscher D. Eveleens te Aals meer had deze week het geluk, een meerval te bemachtigen, die een gewicht had van 50 pond. Misdaad 't Een 16-jarige knaap te Leiderdorp viel Donderdagmiddag, bij het stoeien met een anderen jongen, van een paard. Daar de knaap zich onwel gevoelde werd een geneesheer ontboden, die overbren ging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk achtte. Gistermid dag is de jongen aan de gevolgen van den val overleden. Op last van de justitie zal het lijk ge rechtelijk geschouwd worden. Gistermorgen te half vier brak plotse ling brand uit in een door twee gezinnen bewoond pand aan de derde Poellaan te L i s s e. Dit pand behoort aan den heer A. v. d. Heiden te Wassenaar, en wordt bewoond door de wed. V. en den werk man D. Eerstgenoemde had 's avonds het kookfornuis, hetwelk in de schuur stond, niet gedoofd, waardoor de brand vermoe delijk ontsiaan is. Deze beide schuurtjes onder één dak, welke onmiddellijik aan het huis staan, brandden tot den grond af. Een geit kon men nog bijtijds redden, ver der ging alles verloren. Door het krachtda dig optreden der buren, welke met em mers water de belendende perceelen nat hielden en den brand zoodoende meester werden, werd erger voorkomen. Inmid dels was ook de spuit uit den Engel aan gerukt welke echter niet in werking be hoefde te worden gesteld. Een en ander was verzekerd. Toen een der jongens van het Vincen- tiushuis te L i s s e gistermorgen met een wagen het brood van de tram haalde, werd de wagen zoodanig door de tram aangereden dat ze totaal onbruikbaar was. De jongen kw am met den schrik vrij. Gisteravond te half 7 Iiad te L i s s e een droevig ongeluk plaaats. De heer P. Hulsbosch uit Vogelenzang, reed met een brik bloembollen door Lisse. Ter hoogte van de Groote Kerk werd het paard schichtig, waarvan weet men niet, en sloeg op hol, met het gevolg, dat de brik tegen het hooge kwam en kantelde, waardoor H. onder de wagen geraakte. Direct werd hij in 't Pius-gesticht bin nen gedragen, doch de inmiddels ontbo den geneesheer kon slechts den dood constateeren. Onderwijs. Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit. Utrecht. Na voortgezet examen is ge slaagd S. Maarsen voor diploma A. Examen M. O. Fransch akte A. Geëxamineerd 3 vrou welijke en 2 mannelijke'candidaten. Ge slaagd: de dames: L. P. M. Loeff, Vught; M. Dresen, Maastricht; en de heer J. C. Berendsen, Utrecht. Engelsch akte A- Geëxamineerd 1 vrou welijke en 2 mannelijke candidates Ge slaagd de hr. A. M. Roosenstein Utrecht en de dames H. M. A. A. Kapteijn, Gro ningen, S. J. James, Zeist, en mej. C. E. Baehrens van Utrecht. Sport. Vliegen en Luchtvaart. Een interessante proefneming werd met een hydro-aeroplane (water-vliegmachine) bestuurd door den vlieger Collie, genomen. Hij verliet 's morgens vroeg Issy en daalde op de Seine. Hij sloot de ontsteking af en dreef 5 a 6 minuten op de rivier. Daarop zette hij weer zijn motor aan, steeg van het water op en keerde terug naar lssy. De jongste passagier, die ooit in een luchtschip een tochtje heeft gemaakt, is zeker de kleine Ruth Beyer, vier maan den oud, die dezer dagen met het Zep pelinluchtschip „Schwaben" te Baden- Baden opsteeg. Haar ouders gingen natuur lijk mede. Concours hippique te Leeuwarden. In het springconcours voor paarden toebehoorend aan particulieren en gereden door officieren en heerrijders, behaalde van de 16 deelnemers den derden prjjs: Fox eig. luit. P. J. J. Trapman. Bij de jachtrit voor paarden toebehoo rend aan particulieren en gereden door heerrijders en officieren achter een jager- meester (afstand 2000 M., eindloop 800 M.), was de jagermeester - luit. Trapman, door wien het parcouas vlot in snel tempo werd voorgereden. Bij den eindloop ein digde Olipohoc van luit. Trapman op de zesde plaats. Aanbestedingen. LEIDEN. Bij de gisteren door den garnizoenscommandant alhier gehouden aanbesteding van de levering van brand stoffen, ten dienste van de militaire ge bouwen en inrichtingen alhier, gedurende het tijdvak van 1 Oct. 1911 tot en met 30 Sept. 1912 waren ingekomen de vol gende inschrijvingen, t. w. P. S. Anes, steenkolen per 100 Kg. f 0.85, anthraciet f 1.34, cokes f0.54 beide per H.L, lange turf f0.50, vuurmakers i0.20, briketten f 180, alle.s per 100 st.C. Osinga id. f 0.84 anthraciet f 1.10, cokes f0.50 id. per H.L. lange turf f0.45, vuurmakers f0.18, bri ketten f 1.70 id. per. 100 st.J. Osinga steenk. per 100 K.G. f0.84, anthraciet f 1.30, cokes f0.48, id. per H.L., lange turf f0.48, vuurmakers f0.18, briketten f 1.80, id. per 100 st., W. J. Creijghton steenk. per 100 K.G. f 0.83.5, anthraciet il,3ü, l&lg. jd, pei: jtLL., langs turf f 0.49, vuurmakers f0.20, briketten fl.70, id. per 100 st., Firma Perquin en Zn. steenk. per 100 K.G. f083, anthraciet fl.20, cokes f0.56, di. per H.L., lange turf f0.50, vuurmakers f0.20, briketten f 1.80, id. per 100 st. Alle inschrijvers zijn woonachtig te Leiden. NOORDW1JK. Op het Raadhuis is aan besteed het bouwen van een muziektent; het plaatsen van een afscheiding in een der schoollokalen het aanleggen van een rioleeringhet inrichten van een kantoor en kamer aan de gasfabriek; eenige wer ken in de raadzaal. Ingeleverd 4 biljetten: "W. P. de Vreede, perc. I f 335II f 193 III f388; IV f440; V f 125 C. O. J. Alke made, 1 f305; II f112; 111 f 283 IV f 389; V f 83 A. B. v. d. Boon, I f 328 II f 130; 111 f239; IV f376; V f70. Firma Öoone- kamp en Warmenhoven schreven alleen ir. voor de perceelen II en IV resp. voor f 180 en f 470. HOOFDDORP. De bouw van het Pro testantengebouw alhier, is bij onderhand- sche aanbesteding gegund aan den heer J. Sluis te Haarlemmermeer. HAARLEMMERMEER. Het bouwen van een burgerwoonhuis met wagenmakers werkplaats en houtschuur, voor rekening van W. Captein, aan den Sloterweg, nabij den Bennebroekerweg, is na onderhand- sche aanbesteding opgedragen aan den aannemer L. Barendrecht te Haarlemmer meer. AMSTERDAM. B. en W. zullen Maan dag 21 Aug. ten Gemeentehuize in het openbaar aanbesteden het uitvoeren van werken voor uitbreiding en verbetering in de winplaats der Duinwaterleiding, gelegen in de gemeenten Zandvoort en N 0 0 r d w ij k. Inhoud van Tijdschriften Van Onzen Tijd De zeer interessante brieven uit Lon den van P. J. Arentzen, mooie etsen van dezelfe openedn met no. Ill deze afleve ring, waarin vervolgens een plaats vond de enthousiaste rede over het „volk van Vlaanderen" gehouden. Pater Allard ver volgt zijn studie over pater Pouters, ter wijl Alb. Steenhoff-Smulders het slot van „De blauwe uniform". Sluitprent is W. de Zwart's „Varkensmarkt." Het Kath. Soc. Weekblad Bij een portret van Dr. Karl Lueger schrijft Mr. Aalberse een typeering van den grooten burgemeester van Ween en. J. Nijst vervolgt zijn artikel over het ont werp tariefwet. Onder geloofsverdediging wordt het artikel over de vrijdenkersbe weging vervolgd. Verder de gewone ru brieken. Sint Franciscus. het maandschrift voor de derde orde be vat o.m. Franciscaansch Oud-Nederland. De ware bezwaren. Een landverhui zerskolonie. Uit de Missie van Zuid- Chansi enz. St. Antonius. het maandschrift voor de vereerders van dezen grooten wonderdoener van Pa dua, bevat: De grootheid van Gods kerk Uit lang vervlogen dagen. Wat is Waarheid? Naar Brielle. Fadillans' zoenoffer enz. De Vriend der H. H. Harten van Jezus en Maria, bevat o.m. Missienieuws. Een blijde dag in de Damasianus-stichting. De ser geant-majoor Capucijn. Een blik op het leven in Lichtenstein enz. Faillissementen. Uitgesproken: W. A. van Dort,visscher te Middelburg, curator mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse. H. ten Hunsel, smid te 's Hee- renberg, curator mr. J. P. Coops. C. de Wolf. te Sappemeer, curator mr. R. Ph. Veenhovente Hoogezand. H. A. de Wit, handelende onder firma H. A. de Wit Co., vroeger koopman in manufacturen, gewoond hebbende te Amster dam, curator mr. Jan Kool. J. Boas jr. te Watergraafsmeer, curator jhr. mr. N. G. Teding van Berkhout. J. Quint, winkelier in kruide niers- en grutterswaren te Weesp, curator als voren. A. van den Bergh, koetsier te 's Gra- venhage, curator mr. Spaargaren. J. van der Ban, handelsagent en caféhouder, te 's Graven hage, curator mr. R. V. Bakker. L. Cras te 's Gravenhage, curator mr. J. J. Koning. 1. L. Lorsch, manufacturier te 's uravenhage, cu rator mr. J. H. Telders. J. Z. Lubach, kruide nier te 's Gravenhage, curator mr. E. Hymans. P. van Meurs, koopman te 's Gravenhage, cu rator mr. F. L. F. de Veyc. J. G. H. Schrij ver te 's Gravenhage, curator mr. J. M. v. Stip- riaan Luïscius. Wed. J. L. Schrijver te 's Gravenhage, curator als voren. J. Kalf, costumier te 's Gravenhage, curator mr. H. Veenstra. Opgeheven: P. Bakker, geb. Rooker te 's Gravenhage. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 2—5 uren, des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 Kantoorbediende, 1 jongste-Kantoorbediende. 1 Stucadoor 2 metselaars, I stoker-machinist, 1 grof-bankwerker, 1 monteur, 1 koekbakker 1 1 bakker, 1 kellner, 1 huisknecht, 1 motor-schip persknecht, 4 loopknechten, 10 losse werklieden, 2 werksters, 1 waschvrouw ■Burgerlijke Stand. ALFEN. Geboren: Maria, d. v. G. Klarcn- beek en E. v. Vliet. Afie, z. v. T. F. v. d. Zwan en A. N. v. d. Vis. Johannes Hendrikus, z. v, N. v. Wilgen en C. Idenburg. Jacobus z. v. J. van Rijswijk en G. v. Kapel. Ondertrouwd: J. Kroon en M. Belt. H. Muisse en C. Stoof. HAARLEMMERMEER. Geboren: Jacob, z. van C. J. Bongers en F. Sjot. Arie, z. van J. Wies en M. Zwijnenburg. Bernardus Joh annes, z, van N. Stokman en P. Calvelage. Adriaan, z. van A. Griekspoor en M. Smits. G ertruida CathaFina Margaretha, d. van C. B sschop en A. A. Clemens. Hermrna.d.van J, A, Wester en Walter, Johanna Maria, d. van W. Huijsmans en K. Kauffman. Catha- rina Hijltje, d. van J, Sluis en P. van Voorst. Ondertrouwd Ph. W. den Dekker 23 j. en Hamelink 20 j. N. Haspels 22 j. en M. ochoven 19 j. W. H. Paans 29 j. en M. Marbus 23 j. J. Pecht 24 j. en I, I. Mark wat 21 j. Getrouwd L. Verhoog 26 j. en C. I. Ooster hout 24 j. ZOETERWOUDE. Geboren: Willemijntje d. van G. de Best en D. Ouwehand. Hen- dricus Cornelis z. van C. v. d. Maat en E. Brasker. Ondertrouwd: Johannes Berk 28 j. en Catharina Maria de Vogel 22 j. Overleden: Neeltje Bosman 13 mnd. Helena Jacoba Roosenburg. ZEGVELD. Geboren Gijsbertha d. van K. Okkerse en M. de Lange, Hendrik Dirk z. van G. Schellingerhout en T. M. v. Apeldoorn Jacoba d. van C. v. d. Tol en J. K de Koning. ALLERLEI. Zonnesteek. De abnormale hitte van de laatste we ken heeft in het buitenland heel wat sterfgevallen tengevolge van zonnesteek veroorzaakt. Daar ook in ons land de temperatuur voortdurend is gestegen is het mogelijk niet onnut, hier het een en. ander over -den zonnesteek mede te dee- len. De wetenschap maakt onderscheid tus- schen directen en indirecte.ii zonnesteek. De directe zonnesteek kan weer ver schillende vormen aannemen. Nu eens treft hij menschen bij zware inspanning, die er niet aan gewoon zijn bijvoorbeeld jonge soldaten bij inspan nende marschen in den zomer of na de aankomst in een tropisch land. Hoe voch tiger de lucht is, des te grooter hei gevaar door de uitwaseming van de huid. De zonnesteek kondigt zich door een hevige hoofdpijn aan. Als er nu niet dadelijk iets geschiedt om het gevaar af te wenden, dan stort de getroffene spoedig op den grond. Het lichaam maakt krampachtige bewegingen, de tanden zijn vast op el kander geklemd, de huid is geheel on gevoelig, de ademhaling sterk gestoord. Een ander maal kondigt zich de zonne steek met sterke transpiratie aan. De ge troffene wordt voortdurend bleeker, de lippen blauwachtig, de oogen met bloed doorloopen, de aderen gezwollen, de ademhaling rustig, maar zeer zwak, tot de man eindelijk neervalt. Het ergst is echter diegene er aan toe, die zonder een gevoel van pijn of ver moeidheid te voelen, «slechts een buiten gewonen dorst bespeurt en dan plotse ling in onmacht valt. Deze onmacht kan tot anderhalven dag duren en dan op den dood uitloopen, zonder dat de zieke is ontwaakt. Eindelijk kondigt de zonnesteek zich door een vreeselijke hoofdpijn aan, die van uur tot uur heftiger wordt, totdat eindelijk waanzin intreedt. In bovengenoemde gevallen is sprake van directen zonnesteek. De dood is niet onvermijdelijk, maar de hevige hoofdpij nen kunnen 6 tot 8 weken lang telkens opnieuw terugkeeren en ïot nieuwe be zwijming leiden, zonder dat de aanwen ding van eenig geneesmiddel er tegen,, helpt. De zoogenaamde indirecte zonnesteek treedt niet in de open lucht, maar in ge sloten ruimten in, en kan eveneens in ernstige gevallen den dood veroorzaken en wel onder dezelfde krampverschijnse len als bij den indirecten zonnesteek. Over het ziekteproces, dat zich in het lichaam afspeelt, loopen de meeningen der ge leerden uiteen. Sommigen spreken alleen over de inwerkirig der overmatige hitte op de organen die dienen tot het handhaven van de normale temperatuur van het li chaam. Tegen deze opvatting is te zeg gen, dat de stokers bij de ketels van stoomschepen dikwijls nog -grootere hitte verdragen zonder dat zij er veel schade van ondervinden. Verder wordt gezegd, dat door de hooge temperatuur het bloed dermate veranderd wordt, dat het op de zenuwcellen vergiftigend inwerkt name lijk op die cellen waarvan de werkzaam heid van het hart en der bloedvaten af hangt. Een derde theorie sleept er zelfs de bacteriën bij, echter zonder veel grond: ten minste heeft nog niemand het fatale wezen gezien, dat zooveel onheil moet stichten. Het meeste vertrouwen verdient nog de opvatting, die niet de warmtestralen, maar de zoogenaamde chemische stralen der zon, dezelfde die bijvoorbeeld op dé fotografische plaat werken, voor den zon nesteek verantwoordelijk stelt. Klaarblijkelijk moet dus een afdoend middel tegen dit gevaar zijn, de hoofdbé^ dekking met een roode stof te omklee- den, die de chemische zonnestralen niet doorlaat. De ondervinding heeft reeds geleerd'* dat dit middel uitstekend werkt, voorop gesteld natuurlijk, dat meii niet door on;^ voorzichtigheid in spijs of drank het Ik chaam als het ware op deze ziekte voor» bereidt. Verfrisschende dranken in heete landen. In een artikel in de „Koln. Volkszek tung" spreekt dr. J. Wrese over boven-» staand onderwerp. Niet slechts het ge-» bruik van spijs, maar ook dat van drank! hangt in de heete tijden van het klimaat af. Alcoholhoudende dranken behooren niet tot die dranken, die verfrisschingl brengen, dit gevoelen zelfs de meegt vurige vrienden van den alcohol. Dr. Wiese spreekt eerst over de omeii, ra, de volksdrank der Herero's, welkéj buitengewoon verkwikkend en daaren# boven ook zeer voedzaam is. Deze be# staat uit het sap yap vracht, wejkej

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2