2e Jaargang, Zaterdag Augustus 1911. BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. No. 555. e £eidócive SowAa/nt Bureau OUDB SINGEL, 34. LEIDEN* Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 3 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 c en ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting; Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. algemeen overzicht. „Het daghet in het Oosten" mogen .we zeggen, in zooverre tenminste be richten zijn gekomen, die melden, dat ïnen daar den eersten schijn van een overeenstemming in zake de Marokko- kwestie ziet gloren. In principe moet men tot een overeenstemming voor den basis der onderhandelingen gekomen zijn. Een uiterst klein begin dus nog, maar ook dit weinige geeft den braven burger moed. In Albanië, begint, zooals we reeds meldden, ook het zonnetje door te komen. De Porte heeft de verschillende punten toegegeven. Deze zijn le. Algemeene straffeloosheid voor hen die aan den jongsten opstand hebben deelgenomen. '2e. De Malsisoren, die hun dienstplicht moeten vervullen, zullen dit kunnen doen in het wilajet Skoetari en in Constanti- nopel. 3e. De kaimakan van Toesi zal de Alba- neesche taal moeten kennen. De moedirs zullen gekozen worden uit de bairaktars •en alleen de door het volk verkozen can- didateiT zullen zitting kunnen hebben in de gemeenteraden. 4e. De belastingen zullen gedurende twee axhtcrccnvolgmide jaren niet geïnd worden. 5e. De belastingen op de schapen zullen verminderd worden en een wet in dien zin zal bij de Kamer worden inge diend. 6e. Het dragen van wapenen zal op het platteland geoorloofd zijn maar verboden in de steden en in de bazaars. 7e. Een nationale school, waar het on derwijs zal worden gegeven in het Alba- neesch door officieel aangestelde onder wijzers, zal worden opgericht in zeven districten. Se. In diezelfde districten zullen wegen worden aangelegd, terwijl rekening zal worden gehouden met plaatselijke behoef ten en het beginsel van gelijkheid van alle onderdanen. 9e. De werkzaamheden voor den aanleg der wegen zullen zoo spoedig mogelijk een aanvang nemen. 10e. De beschadigde of vernielde huizen zullen worden geschat door- een commis sie, waarin ook een vertegenwoordiger van het wilajet Skoetari en een vertegen woordiger van den aartsbisschop van Skoetari zal zitting hebben. 11e. Als de tienduizend pond, welke door den Sultan zijn toegestaan voor den wederopbouw der huizen niet voldoende zijn, dan zullen onmiddellijk nieuwe kre dieten worden geopend. 12e. Alle vluchtelingen, die uit Monte negro terugkeeren, zullen tot den eerst- konienden oogst een pond maïs per dag en per hoofd ontvangen. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 84) Al gaf Leopold Rainer ook voor, dat het volstrekt zijn verdienste niet was, dat de menschen hier eindélijk Steinfels op den waren prijs leerden schatten, zoo twij felde deze er toch geenszins aan, of de ommekeer in de openbare meening had hij aan- zijn vriend te danken. Zonder aar zeling gaf hij aan de uitnoodiging ge hoor. Het onderhoud liep inderdaad voorna melijk over de heuvelcolonie. Menige be merking bewees Steinfels echter, hoe nauwkeurig men in Waldenburg al van al les onderricht was. De eerste aangename indruk, dien de oude landheer op hem maakte, werd heden versterkt. Toen de heer des huizes zich bij het afscheid met moeite uit zijn zetel verhief en, Stein fels zijn vermagerde rechterhand biedend, dezen zeide„Ik ben een eenzame, oude man; zoudt ge mij het genoegen willen doen vaker ten mijnent te komen?" toeii had Hans Otto, voor hij er op ver dacht was, zijn toestemming gegeven. Moe verrukt ook over de onivangst bij Het is weer eens bijzonder rumoerig geweest in de Oosten rij ksche Kamer. Het was al wat onrustig tijdens een rede van den afgevaardigde Okoliczanyi, maar een helsch lawaai ontstond toen de afge vaardigde Pal den spreker toeriep; „On beschaamd varken." Dat was den vrien den van den spreker wel wat al te bar en terwijl men voor de gebruikelijke be geleiding van de deksels der lessenaars zorgde, riep men in koor: „Gooi hem er uit! Er uit met hem!" De afgevaardigde Pozsgay wilde met eenige collega's aan die vriendelijke uitnoodiging gehoor ge ven, maar de vrienden van Pal omringden dezen en binnen enkele oogenblikken wa ren de heeren handgemeen. De president, ten einde raad en niet in staat de orde te herstellen, schorste de zitting. Het gevolg van deze rumoerige zitting is geweest een duel tusschen de afge vaardigden Pal en Pozsgay. Deze laatste kreeg een duchtige sabelhouw over het hoofd, de eerste een slag over den schou der. Toen was aan de eer voldaan en beide tegenstanders reikten elkaar de hand. Wat een Jan-Klaassenspel van die acht bare landsbestuurders. In het verre Westen, waar de revolu ties steeds aan de orde van den dag zijn, loopt het dikwijls raar mét zulke dingetjes af. Zoo meldt het „Berliner Tageblatt" over de Revolutie op Cuba. het volgende: De Cubaansche generaal Acevedo gaf zich aan den gouverneur in Santa Marie del Rosario over en legde de belofte van trouw aan de regeering af. Hij vertelde een verwarde geschie denis van een gewapende negerbende, die hem eergisteren gedwongen had de leiding van den opstand op zich te nemen. Maar hij is gevlucht. Acevedo is blijk baar niet goed bij het hoofd. Hij is in Havanna gevangen gezet. Op Haïti, schijnen nu de mogendheden te willen ingrijpen. Een officier van den Duitschen kruiser „Bremen" is Donderdag aan het hoofd van 45 marinesoldaten, allen ge wapend en ieder van 50 patronen voor zien, te Port-au~Prince aan wal gegaan. Deze soldaten werden per escouade bij verschillende Duitsche handelaren en op de Duitsche ambassade ingedeeld. Deze ontscheping zou hebben plaats gehad naar aanleiding van de klachten, geuit door een beambte eener scheepsbouwmaat schappij. De kanselier der Duitsche legatie heeft zijn gezant doen weten, dat de rebellen op Haïti getracht hebben een Duitsch gebouw, dat van de Hermann-maatschap- pij, te plunderen. Dit bericht mist echter, aldus weet de „New York Herald" te vertellen, iederen schijn van waarheid. Genoemd blad zegt dan verder, dat er voor de ontscheping der Duitsche ftia- trozen in waarheid hoegenaamd geen aan leiding bestond. Het „comité voor het publieke welzijn" heeft tot dusverre in de geheele stad de meest volmaakte orde weten te handhaven. Handelend op ver- Waldenburg, ondervond hij toch weer le vendiger en 't duurde langen tijd voor hij er toe besluiten kon, zijn bezoek te herha len. Hij trof er ditmaal den heer von Erd- hofen aan. Dit samentreffen bracht blijk baar den huisheer in grooter ongelegen heid dan Steinfels. Toch hielpen, gelijk zoo vaak in dit leven, hoffelijke vormen iedere onaangenaamheid voorkomen. Rai ner had later de voldoening zijn zwager, zij het ook niet van ganscher harte, te hooien toegeven, dat de Falkenhauser een helder hoofd had. Kort na deze ontmoeting was baron Waldenburg in zooverre hersteld, dat hij op Falkenhaus kon komen en den volgen den Zondag wachtte hij na de H, Mis voor de kerkdeur op Steinfels om dezen naar de gewone uitspanning te geleiden. Wat Leopold Rainer beoogde, werd meer en meer bereikt. Hoe terughoudend Steinfels zich ook gedroeg, de weg tot be tere betrekkingen met de nabuurschap was betreden. Zelfs bij de niet zeldzame ontmoetingen met den heer von Erdhofen ten huize van zijn zwager of van Walden- burg, bleek duidelijk, dat een geschikte gelegenheid voldoende zou zijn om ook den landraad een frontverandering te doen maken. Steinfels bepaalde zich er toe, met de menschen, die hem eerst afgestooten had den en zich, zonder jdat hij «daartoe jets zoek van den Amerikaanschen gezant, heeft dit comité de werven van alle vage bonden doen zuiveren, die er zich ver scholen hadden, en het hoofd der politie met den dood hadden bedreigd. De Amerikaansche schepen houden nog steeds een wakend oog op de vaartuigen, aar boord waarvan president Simons en zijn volgelingen zich hebben ingescheept. Intusschen maakt een Reuter-bericht, behalve van de ontscheping der Duitsche marine-soldaten, tevens melding van het aan land gaan van Engelsche marine-in- fanterie. Bovendien had dit plaats op ver zoek der tijdelijke overheid, en heeft Duitschland niet, zooals de „New York Herald" het tracht voor te stellen, zijn neus ongevraagd in andermans zaken gestoken. De stakingen, te Londen laten zich ernstig aanzien en breiden zich nog voortdurend uit. Het aantal stakers wordt thans op 25.000 ge schat, niettegenstaande de kamer van koophandel te Londen met haar bemidde lend optreden is voortgegaan. Het ver luidt, dat Rollit Dinsdag een beslissing zal nemen. De leiders der stakers maken intusschen bekend, dat morgen de alge meene staking zal beginnen, als dan nog geen regeling zal zijn verkregen. Het be stuur van het verbond van transportar beiders zegt, dat een regeling met een deel van de arbeiders onaannemelijk is. Een regeling moet allen omvatten. Benn Tillets zegt: De kwestie van geld baart ons geen zorg. In 1889 zijn wij de groote bootwerkersslaking begonnen met 7 shilling 6 pence. De staking van het trampersoneel te Leeds is al geëindigd; gisteren is het werk hervat. De staking der machinewerkers te Man chester daarentegen breidt zich nog steeds uit en omvat thans 17000 man. Slechts enkele firma's troffen een regeling, waar bij zij de eischen der machinewerkers inwilligden. De bootwerkers te Grangemouth drei gen weer met staking, bijaldien de werk gevers niet-aangesloten werklieden in dienst nemen. De kamer van koophandel te Londen maakte bekend, dat zij een bijeenkomst heeft belegd voor de patroons-schuiten* voerders en de schuitenvoerders van de Londensche haven, teneinde een vriend schappelijke regeling der kwesties, waar over geschil bestaat, te bevorderen. De maatregelen voor het bemiddelend op treden zijn geëindigd. Sir Albert Rollit zal intijds de beslissing bekend maken, om daarvan mededeeling te doen op de groote bijeenkomst der werknemers, die a.s. Zondag op het Trafalgarplein gehou den zal worden. In de haven van St. Petersburg staken 12.000 inan. Zij verlangen verkorting van arbeidsduur van 12 tot 9 uur en verhoo ging van loon; verder het verwijderen van de vrouwen van hun werk. Heden zouden zich nog 6000 bootwerkers bij de stakers aansluiten. In de haven liggen 150 schepen, die groote schade lijden door vertraging. deed, weder tot hem gewend hadden, op ongedwongen wijze te verkeeren. Een lachje krulde somwijlen Hans Otto's lip pen ,als hij zich herinnerde, hoe voorzich tig de heer von Erdhofen eens, toen hij wist dat Steinfels hem hooien zou, op de- hoffelijkste wijzè zijn denkbeelden over uitdagingen tot duel had uiteengezet. Zoo was ook de mogelijkheid niet uit gesloten, dat in een andere ziel, in die van Erna Harneck, een verandering plaats greep. Maar neen, daar gold een geheel andere maatstaf. Geheel anders moest hij tegenover degene staan, die hij zijn v^ouw noemen zou. Van dulden, van bedekken van een donkere vlek, van eenvoudig ver geten en vergeven kon daarbij geen sprake zijn. 't Zou bij Steinfels waarlijk niet zijn opgekomen, het meisje, dat hij beminde, de vrijheid van denken en oordeelen te benemen. Hier echter, waar een meening te kennen was gegeven, die zoo innig met de beoordeeling van gansch zijn ka rakter in verband stond, was geen mid denweg. Erna Hameck bleef van hem gescheiden, zoolang zij niet tot de er kentenis gekomen was, dat hij slechts had gedaan wat God en de Kerk van hem verlangden. ,Wie of wat zouden dit echter het eigenzinnig meisje doen in zien? Het leven in het huis haars broe ders verstikte langzaam iedere betere nei- ging Ima a|L ffo gg gelfiij ziqh GEMENGD. .Wegens ongesteldheid van de kei zerin, die aan keelontsteking lijdt, zal de keizer niet naar Wühelmshöhe gaan, gelijk zijn plan was, maar te Berlijn blijven tot de ontsteking bij de keizerin geweken is. Ongeveer vijftig afgevaardigden hebben pogingen aangewend door de Portugeesche Constituante een motie te doen aannemen, waarbij het stakings recht erkend werd. Na levendige debatten werd de motie met groote meerderheid van stemmen verworpen. Uit St. Petersburg seint men aan de Voss. Zeitung: De Nowoje Wremja beoordeelt de vooruitzichten van Mo hammed Ali zeer optimistisch, omdat de Khan van Maran zich bij hem zou hebben aangesloten en thans van uit het noor den tegen Teheran zou oprukken, ter wijl Mahommed Ali zelf van Asterabad en zijn broeder Salar-ed-danleh van Ker •marsjah uit de hoofdstad zou naderen. Aldus zouden de aanhangers van Moham med Ali van drie zijden oprukken, ter wijl hun tot heden slechts eenige afdee- lingen tot een gezamenlijke sterkte van 1500 man naar de bergpassen tegemoet zijn gekomen. In aansluiting op het alarmeeren- de bericht .in ons blad van gisteren over een dreigenden nieuwen opstand in Me xico, ontleenen wij nog het onderstaan de telegram aan de Engelsche bladen „Verwoed over lrêt ontslag, gegeven aan den minister van binnenlandsche za ken, Gomez, hebben verscheidene voor malige aanvoerders van opstandelingen benden in het openbaar verklaard, dat zij hun vroegere volgelingen weer on der de wapenen willen roepen om een nieuwe revolutie te beginnen. Zelfs wordt al beweerd, dat enkelen dier of ficieren Mexico (stad) hebben verlaten •met het doel, hun benden weer bijeen te brengen. China eischt van Mexico, als scha deloosstelling voor den moord op de Chi- neezen te Torreon, 6 millioen dollars (goud.) De Elbe-reederijen te Hamburg hebben bekend gemaakt, dat zij wegens 'den buitengewoon lagen waterstand den dienst op de Elbe geheel moeten staken. Aan de universiteit van Leipzig is een vrouw buitengewoon hoogleeraar ge worden, n.l. dr. Gertrud Woker, privaat docente te Bern. Uit Konstantinopel wordt aan de „Lokal Anzeiger" gemeld, dat de Jemen een kruitmagazijn ontploft is. De eige naar, die juist een bruiloft vierde, is met 26 familieleden en vrienden omge komen In de Vereenigde Staten is bericht ontvangen omtrent ernstige overstroo mingen in het dal der Escovido-rivier, Ni caragua. Vooral in de streek waar Blue fields ligt, zijn ernstige verliezen gele den, zoo aan eigendommen als aan men- schenlevens. Maar de volle omvang van de ramp kan nog niet worden overzien, wijl de communicatie met de geteister- aan de gedachte, dat hij, zooals zijn oom, als eenzaam man zijn dagen op Falken haus slijten zou. De nieuwigheden, die rond Hans Otto haar beslag kregen sinds Leopold Rainer met zijn hartelijke en allen tot hartelijk heid stemmende natuur weder thuis was, zag de oude Branden eigenlijk met leede oogen aan. Hij. zoowel als zijn dochter Adèle waren aan de bezoeken van den jongen landheer gewoon geraakt en hij zag het als een inbreuk op eenmaal ver worven rechten aan, dat deze meermalen gedachtig aan Brandens tegemoetkoming, naar Rainerhof ging. Steinfels had er wel, bij zijn aankomst op Falkenhaus, er naar gestreefd, de betrekking te blijven voort zetten, maar inderdaad bestond daartoe tusschen de nuchtere levensbeschouwing van den ouden heer, en Steinfels' ideale denkwijze te weinig overeenstemming, werd deze gevonden met betrekking tot Adèle. 't Schonk Hans Otto genoegen zich met het kloeke meisje te onderhou den, zonder daarbij op de gedachte te komen, dat zij ook maar eenige hoop op de vriendschappelijke omgang grondves ten kon. Mevrouw von Rainer was echter van ander inzicht en kon er zich niet mede vereenigen, dat Hans Otto maar jiiet in de streek verbroken is. Het heet, dat groote plantages die aan Engelsche eige naars toebehooren, zeer veel schade heb ben geleden, maar wellicht blijkt dat la ter een oyerdreven bericht te zijn. Uit Boedapest wordt aan de „Lo kal Anzeiger" geseind: Het Hongaar- sche dorp Rimatopora is verbrand. 10 minuten na het uitbreken van den brand stonden tengevolge van den stormwind reeds 25 gebouwen in vlammen, o.a. de Luthersche kerk; ook het stadhuis brand de af. De paniek werd vermeerderd,, doordat in een winkel 2 vaten met ben zine ontploften. Twee kinderen vonden den dood in de vlammen. In het geheel zijn er 110 woonhuizen met bijgebou wen, vele huisdieren en een groote voor raad koren door den brand vernietigd. 300 menschen zijn zonder dak. Uit Innsbruck wordt aan de Ham burger Nachrichten gemeld dat gisteren in de naijheid van Franzensfeste meer dan 1000 H.A. bosch in brand staat. Een later telegram meldt, dat de brand door den sterken wind snel toeneemt. Er be staat op het oogenblik nog geen gevaar voor Franzensfeste zelf. Te Konstantinopel zijn gisteren 22 gevallen van cholera aangegeven, waar van 12 met doodelijken afloop. Te Saloniki is eeii geval van cholera voorgekomen inet doodelijken afloop. 42 nieuwe gevallen zijn aangegeven te Ipek waarvan 32 doodelijk. De epidemie zal alleen met goed gevolg kunnen worden bestreden, wanneer de troepen de Ar- nauten kunnen noodzaken zich te onder werpen aan de bevolen maatregelen van hygiëne. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot leer- aar aan de Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, dr. H. Jakob, te Munchen is de directeur van het post- en tele graafkantoor te Hansweert, A. J van Ree, eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven en benoemd tot com mies der telegrafie le kl. is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer van Ned.-lndië, de luit.-kol. intendant bij de militaire administratie in Ned.-lndië, W. J. Ch. v. Bennekom'. Bezoeken van Prins Hendrik. Gisteren bracht Z. K. H. Prins Hen drik een bezoek aan Harderwijk. Bij zijn aankomst werd Z. K. H- door een duizendtal schoolkinderen géhuldigd, terwijl een groot aantal in het wit ge- kleede meisjes een levende eerepoort vormden. Aan de haven, waar de ijs- vletten bezichtigd en tevens door Z. K. H. gedoopt werden, werd de Prins ontvangen door den burgemeester, den heer M. G.J. Kempers. Vandaar ging het naar de Groote Kerk, waar het avondmaalzilver werd bezichtigd. Eindelijk werd nog een bezoek gebracht aan het stadhuis, waar een aantal merk waardige boeken en geschriften werden tentoongesteld. zag, hoezeer men hem voor de freule trachtte te winnen. Zoo zeide zij op ze keren dag, toen hij in het voorbijgaan van een bezoek bij Brander sprak: Het "heet reeds, dat gij een goed oog op het meisje hebt. Waarom niet? sprak hij afwerend. Ja, men kon zich ook al niet voor stellen, dat gij slechts daarheen gaat om met haar vader over landbouwkundige aangelegenheden te spreken. In ieder geval kan ik daaraan niets veranderen, zeide hij, de zaak als een scherts behandelend. XV. In het verkeer met het echtpaar Eich- stett vond Erna veel, wat het huis haars broeders haar niet bood. Zij werd daar steeds met open armen ontvangen. Zoo wandelde zij, hoe verder de zomer voort schreed, steeds vaker met Bertie over het hobbelige marktplein van Nesthausen, om bij de Eichstett's eenige genoeglijke oogenblikken door te brengen. Het verzoek zijner vrouw, aan deza wandelingen van haar schoonzuster moei lijkheden in den weg te leggen, wijl, naar zij voorgaf, Albert door die eeuwige be zoeken bij de Eichstett's van haar ver vreemd werd, .weigerde Herman in te willigen. CVordt ypryolgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1