BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 554. Riipphu OUDE S1NCSEL 54f LEIDEN» Interc. Telefoon 935. Postbus 6. orr BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. t Ll'O per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 4 Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, buur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl we nog altijd zitten te wach ten op een beetje fatsoenlijk nieuwsi, over de Marokko-onderhandelingen, die nu al een maand duren, zonder dat blijkbaar iets verder komen, krijgen we nu toch het heuglijke nieuws van het beëindigen van den Malissorenopstand. Plotseling is de Porte bijgedraaid en heeft hij besloten den Albaneezen in 12 punten van hun programma toe te ge ven. Volgens deze is het den Malisso- ren geoorloofd wapenen te dragen, be halve in steden en op marktpleinen. Twee jaar lang blijven de Malissoren vrij van belasting. De belasting op schapen be draagt slechts 9 jasher per hoofd. Ach terstallige bedragen zullen niet worden geïnd. De ambtenaren moeten Alba- neesch kennen. Ln het ministerie van buitenlandsche zaken rekent men er op, dat de Malis soren tegen morgenavond terug zullen komen. De ministerraad besloot aan de teruggekeerde Malissoren voorloopig 'dagelijks per hoofd een halve kilo mais en verdere ofidersteuningen te geven. "Bij de grensregeling zullen de wenschen van Montenegro in aanmerking geno- ïnen worden. Voor een schadeloosstel ling, zal men later een andere oplossing vinden in den vorm van een keizerlijke gift. Volgens een telegram uit Janina is het gisteren bij Filiat tusschen een af- deeling van 90 gendarmen en soldaten en een rooversbende, die naar het heet 250 man sterk was, tot een gevecht ge komen, dat gisteren niet afliep. Laat ons hopen, dat dit geen nieuwe verwikkelingen brengt en we een blij- venden vrede mogen begroeten. De revolutie in Haïti heeft den president gedwongen te vluch ten vóór de drie dagen uitstel, die hij gevraagd had ont zijn zaken in orde te brengen, om waren, en de rebellen heb ben gedurende enkele uren op ergerlijke wijze huisgehouden. Toen de president zich onder sterk leide naar de haven begaf, om zich in te schepen, deden de revolutionairen he vige aanvallen op den vroegeren beheer - scher van Haïti en zijn familie. Zoo ge weldig was het optreden der rebellen, dat het politie-escorte niet 'in staat was de „heeren" op een afstand te houden. iDe president en zijn familie moesten ,een onderkomen zoeken op een Arneri- kaanschen schoener, vanwaar zij later naar het oorlogsschip „Dix-Sept Decem- bre" werden overgebracht Bij het ge vecht tijdens dezen vernederenden uit tocht werden vijf personen gedood en 6 anderen gewond. Ook de dochter van president Simon liep lichte verwondin gen op. Spoedig nadat de gevallen pre sident en de zijnen in veiligheid waren, lichtte het oorlogsschip het anker. In de stad, waar de rebellen sinds den FEUILLETON. Naar het Duitsch. 83) Het was een zonnige Meidag, toen Steinfels du ze laatste tijding ontving. Spoe dig maakte hij zich gereed om de be woners van de heuvel-kolonie de blijde tijding te brengen. in gedachten verzonken wandelde Hans Otto het welbekende pad op. Er was kort geleden een bericht van de Haniecks ge komen, dat hem smartelijk getroffen had. Slechts aarzelend had de houtvesters vrouw hem ditmaal mededeeling gedaan van den brief. Kathrine zeide daarin zeld zaam openhartig haar meening en was beslist van oordeel, dat de freule wel spoedig den bestaanden toestand zoo moede zou worden, dat zij nog liever den rijken vrijer nam, den heer van Neiu- stetten, dien zij niet kon uitstaan: Vol medelijden had de jonge vrouw naar den landheer gestaard, toen hij, ernstig voor zich ziende, naar haar mededeeling luisterde. Ook dezen morgen verwijlden Steinfels gedachten, weder bij Erna. Zou zij zich vroegen morgen gewelddaden pleegden, bleven de ongeregeldheden voortduren. Bijna in alle straten werd er gevochten en werden schoten gewisseld. De mili taire gouverneurs en de burgemeester waren in het Fransche gezantschap ge vlucht, maar de prefect van politie was, 'niet zoo „gelukkig." Hij moest met een klein aantal mannen tegen een groote overmacht revolutionairen vechten en na- tluurlijk het onderspit delven. Volgens sommige berichten zou hij bij dit ge vecht gedood zijn. De rebellen gingen in hun stoutmoedigheid zoover, dat zij een aanval deden op den gebouwen van het Portugeesche gezantschap. Sommi ge berichten weten te melden, dat zij niettegenstaande de krachtige verdedi ging der belegerden, het gebouw zijn binnengedrongen. In den namiddag hebben de vreem de gezanten met eenige burgers uit de hoogere klassen een „comité van veilig heid" gevormd, dit heeft nu den orde dienst overgenomen, en het schijnt dat de rebellen, waaronder een heeleboel jonge ventjes zijn, vrees hebben voor het comité en zijn manschappen, want zoodra de vorming van dit coimité be kend was, hebben zij dadelijk een an der toontje aangeslagen. Volgens be richten uit betrouwbare bron zijn de vreemdelingen en hunne eigendommen in veiligheid gebrachtmochten de re volutionairen andermaal tot opstand nu overgaan, dan zullen de vreemde oor logschepen ongetwijfeld eenige honder den manschappen ontschepen om den rebellen eens geducht de les te lezen. De staking in de havens van Engeland hoopt men toch spoedig ten cfüde gebracht te hebben. Naar uit Liverpool gemeld wordt, is daar de sta king reeds volkomen geëindigd. In Londen wordt ernstig onderhandeld. .Will Thorne, lid van de arbeiderspartij in het Lagerhuis, heeft gistermiddag een verklaring afgelegd, die er op wijst, dat er voor Zaterdag een oplossing gevonden kan worden. Gister heeft Sir Albert Rollit in de Londensche kamer van koophandel zijn bemiddeling begonnen in zake de loon- kwesties van de Londensche havenarbei ders. Rollit zal morgen met de behande ling voortgaan, welke wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. De verdere afloop der kwestie hangt af van Rollits beslissing. Indien deze gunstig luidt voor de stakers zal Zaterdag de staking eindigenanders zal de algemeene staking worden afge kondigd. Ben Tillett verklaarde, ondervraagd over den stand van zaken, dat hij den toestand ongunstig inzag; het aantal sta kers raamde hij voor het oogenblik op twintig duizend. Tillett zeide, dat hij orders zou zenden naar Southampton, Antwerpen en Rotterdam met het verzoek aan de havenarbeiders aldaar, om de stoomschepen, die de stoomvaartlijnen er heen gezonden hebben wegens de staking te Londen, niet te lossen of te laden. werkelijk tot dien stap gedrongen ge voelen? Dicht bij het eerste huisje op den heuvel hief Steinfels het hoofd op. Tot zijn ver rassing zag hij daar een vreemde, een heer niet donker haar, die, midden tus schen een groep kolonisten staande, leven dig met dezen sprak. Hij verhaastte zijn schreden. Nauw had de vreemde hem bemerkt, of deze ijlde op hem toe. Geen twijfel aan: dat moest Leopold von Rainer zijn. Nog een oogenblik en daarop wisselden de mannen een warmen handdruk. Beiden traden gelijktijdig een schrede terug en blikten elkander in 't gelaat. De teruggekeerde was het, die het eerst, met een lachje, dat treffend bij zijn vurige, donkere oogen en zijn fijne, gees tig besneden trekken paste, zich bevredigd verklaarde en met groote hartelijkheid zeide: Laat ik u nog eens mondeling her halen, hoe gelukkig ik ben, u niet slechts als nabuur te bezitten, maar baron Stein fels ook mijn vriend te mogen noemen. Welkom, hartelijk welkom in het vaderland, antwoordde Hanè Otto wel gemeend. Gij hebt ons verrast. Ik kwam juist hierheen, om onzen beschermelingen te zeggen, dat wij u morgen konden ver wachten, en nu vond ik u reeds temid den van hen. Hoe bevindt zich uw echt- Onderwijl zijn de vakbonden begonnen met een commissie te vormen voor de staking, overeenkomstig de aankondiging van Tillett. De bemanning van de Lon densche lichterschepen staakt heden. Ook de karrevoerders dreigen zich bij die sta king aan te sluiten. Bootwerkers en ander werkvolk van de haven te Londen hebben Woensdag avond talrijke bijeenkomsten in Oost- Londen gehouden. Men besloot er nog wel niet tot algemeene staking, maar de toespraken der voormannen voorspelden haar. Benn Tillett zeide: Gij zijt zelf tot sta king overgegaan. Wij zullen u thans geen hervatting van het werk voorschrijven. Hervatting van het werk zou dwaas zijn en uw zaak bederven. Wij stellen voor een stakingscomité te vormen en het pos ten te regelen. Wij zullen maatregelen nemen om de reeders te beletten hun schepen te Southampton, Antwerpen of elders te laten laden en lossen. Keir Hardie zei: Ik geloof, dat de groote bootwerkersstaking van 22 jaar geleden herhaald zal worden. Hij spoorde het werkvolk van alle havens in het land aan om mee te doen. .Jhorne, ook lid van het Parlement, ried aan om de Londensche havens rond te gaan en alle werkvolk over te halen on verwijld te staken. De lichtermannen hebben eergisteren avond besloten te staken teneinde een werkdag van tien uur en afschaffing van den werkkring te verkrijgen. Het laatste bericht dd. 3 Aug. meldt: Ongeveer duizend bootwerkers aan de handelshaven van Surrey hebben heden het werk gestaakt, bewerende dat de werkregeling van de zijde der patroons verbroken was. GEMENGD. Bij de behandeling van de verzeke ringswet in het Engelsche Lagerhuis heb ben de dokters een overwinning behaald. In elk district zoo is nu voorgeschreven zal de gezondheidscommissie bepalen hoe hoog het loon van een verzekerde mag zijn om hem recht te geven op ge neeskundige hulp voor den prijs, door de wet bepaald. Boven dat loon moeten zij den dokter betalen als ieder ander. De verzekerden zijn ook vrij in de keuze van dokter. Volgens een bericht aan het „Berl. Tageblatt" uit New-York dreigt de ver warde politieke toestand in Mexico tot een nieuwen opstand te leiden. De op winding moet groot zijn. Volgens een telegram aan de „Lokal Anzeiger" uit Teheran wordt daar ver teld, dat de gewezen Sjah wegens on- eenigheid onder zijln troepen weer naar Rusland zou zijn teruggekeerd. In ieder geval weet men niet waar hij is. Naar de „Times" uit Petersburg ver neemt, melden allerlei berichten uït Perzië, dat de oud-Sjah !nu over grooten aanhang beschikt, zelfs te Teheran. De Bachtiaren heeten ongezind om naar Astrabad op te rukken. Erg helder, die berichten! genoote na de reis? En hoe maakt het uw kroonprins? Wij konden onze laatste dagreizen wat langer nemen, daar mijn vrouw en de kleine zich zeer wel bevonden. Hoe dichter wij bij het vaderland kwamen, hoe grooter ons verlangen werd. Daar om telegrafeerde ik naar Rainerhof en verheugde mij erin, u te overrompelen. Ik ben eigenlijk op weg naar Falken- haus, maar kon mij het genoegen niet ontzeggen, even naar onze gemeenschap pelijke scheppnig te gaan zien. Gaat ge mede? Mijn vrouw heeft mij eigenlijk weg gestuurd. Zij zeide dan ongestoorder te kunnen rusten, maar zij is natuurlijk ook nieuwsgierig, hoe uw vriend er uit ziet. De heer von Rainer had zijn arm op die van Hans Otto gelegd, en stapte, opge wekt en hartelijk keuvelend, naast hem voort. Met opgehelderd gelaat en nauwe lijks de oogen van zijn geleider afwendend geleidde Steinfels den gast naar zijn huis, Hij gevoelde dat er een nieuwe, betere tijd voor hem aanbrak. Hans Otto's voorgevoel bedroog hem niet. Leopold Rainer bepaalde zich er niet toe, zijn vriend in zijn eigen huiselijk le ven een plaats aan te wijzen, hij wilde meer voor hem doen. En zoo moest zijn zwager Vfl>s Érdjiofe-ö sp.ogdig grvgren, Naar uit St. Petersburg gemeld wordt hebben studenten van de universiteit Tomsk de universiteitsgebouwen inbrand gestoken. Het groote gebouw, de geheele bibliotheek en alle wetenschappelijke ver zamelingen werden vernield. Men heeft hier, naar het schijnt, te doen met de wraakneming van een anarchisti sche samenzwering. Dezen herfst zal voor het eerst in Mantsjoerije bij het onder de wapenen roepen der nieuwe lichting worden te werk gegaan naar Duitsch stelsel. Dit is als een proef te beschouwen, heeft de centrale regeering te Peking aan den onderkoning van Mantsjoerije medege deeld. De gevolgen van de hitte doen zich ook al in Zweden gevoelen. Op ver schillende plaatsen woeden branden in de groote bosschen van Noord-Zweden. Bij Alnösand is een groote houtzagerij een prooi der vlammen geworden. De regeering heeft troepen naar het noorden gezonden om bij het blusschingswerk te helpen. - Deze maand zal in Engeland een proef worden genomen met het vervoe ren van brieven per vliegmachine. Wind sor Park zal het einde zijn van de vluch ten van Londen en de eerste brief,welken Grahame White van Hendon zal vervoe ren, zal bestemd zijn voor 3en Koning. Den ganschen nacht van gister zïjn er schermutselingen tusschen cavalerie en het volk geweest te Lissabon. Verschei dene militairen en veel werklieden zijn gewond. Er zijn veertig aanhoudingen gedaan en er klonken vijandige kreten tegen het voorloopige bewind. Er wordt een herhaling der ongeregeldheden ver wacht. Het volk eischt, dat de arrestanten vrijgelaten worden. - De Petersburgsche politie heeft weer een nieuw schandaal ontdekt. De Rus sische staatsbank zond eenigen tijd ge leden een half millioen roebels in papier geld en goud naar het filiaal te Cha- barowsk. Het geld was in tegenwoordig heid van hooge ambtenaren volgens voorschrift in lederen zakken gepakt, welke verzegeld werden. Bij aankomst der zakken te Chabarowsk vond men er echter slechts papiersnippers en steenen in. Wie aan dezen „ruil" schuldig is, is nog onbekend. De minister van financiën heeft een bedrag van 50.000 roebels uit geloofd voor de aanwijzing van de da ders. Het is wel zeker dat ambtenaren de zakken geopend en het geld gestolen hebben. Eenige jaren geleden kwam een derge lijke diefstal voor; van de bedrijvers van dezen jliefstal is ook nooit een spoor gevonden. Eergisteren heeft stakend tramper soneel te Cairo zich met geweld verzet tegen een poging om trams te laten rij den. Het kwam tot hevige botsingen, vooral in de Abbazia-wijk, waar de po litie herhaaldelijk charges deed en met den sabel op de stakers inging, die ant woordden met een regen van steenen en revolverschoten. Tal van stakers en ver schillende politieagenten zijn gewond en tramwagens hevig gehavend. De dienst staat stil. Gistermorgen om 11 uur heeft in een fabriek van hardsteen bij Hamburg een ketelontploffing plaats gevonden waardoor het geheele gebouw is vernield en verscheiden personen, men spreekt van 8 tot 10, doodelijk zijn gewond. dat hij baron Steinfels als een op Raines- hof gaarne ontvangen huisvriend had te beschouwen. Deze trachtte nog wel zijn standpunt te verdedigen, maar de redenen daarvoor waren hem niet meer zoo steekhoudend gebleken. Tegen wil en dank moest hij er kennen, dat Steinfels anders toch geen onaangename man was en hoewel gram storig, kwam hij er zelfs toe, met baron Waldenburg over een oppervlakkig ver keer met den Falkenhauser landheer van gedachten te wisselen. Leopold Rainer was de man nïet, die zich met halve maatregelen tevreden stel de; hij streefde zoo lang, tot de echtge noot van zijn zuster verkoos hem naar Waldenburg te begeleiden. Zonder om. wegen sprak hij ook hier rondweg zijn gevoelen omtrent Steinfels uit. Nadenkend richtte zich het oog van den ouden vrijheer op Rainer, toen deze met een geestdriftige lofrede op zijn vriend eindigde. Erdhofen echter merkte spot tend op: Ge geraakt nog juist zoo licht in geestdrift, als toen ge nog jongen waart, mijn waarde Leopold. Denk je, dat ik je woorden als een berisping opneem, was 't terstond gegeven antwoord. Neen, Gode zij dank, dat ik die eigenschap bewaard heb. Eerst onderzoe- Jten en beproeven, wat aderen denken. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan den reserve* officier van gezondheid le kl. A. de Groot een eervol ontslag uit zijn betrekking tot de landmacht verleend; is voornoemde heer A. de Groot be noemd en aangesteld tot reserve-officier van gezondheid le kl. bij het reserve- personeel der landmacht; is aan den reserve-officier van gezond heid le kl. M. de Hartogh een eervol ontslag uit zijn betrekking tot de land macht verleend; is voornoemde heer M. de Hartogh be noemd en aangesteld tot reserve-officier van gezondheid le kl. bij het reserve- personeel der landmacht; is benoemd bij het personeel van den geneesknudigen dienst der landmacht tot officier v. gez. le. kl., de officier v. gez. 2e kl. C. F. A. Beck, van dat personeel; zijn benoemd: tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau mr. F. D. graaf Schimmelpen- ninck, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; tot ridder in de orde van den NederL Leeuw mr. D. Ragay, wethouder der ge meente Utrecht; tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: J. M. P. Harte, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, lid van den Raad der gemeente Utrecht; C. G. J. van Veldhuizen, commandant van het brand wezen te Utrecht.; mevr. M. G. Muller-Lulofs, presidente van de Vereeniging tot verkering van Armen zorg, te Utrecht; en is toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-NassauLn zilver aan H. F. Grondijs, opzichter bij de gemeente reiniging en kommandeur-wachtcominan. dant bij het brandwezen, te Utrecht, en J. van Engelenburg, eerste gemeentebode te Utrecht; in brons aan M. Middag, hoofd agent van politie te Utrecht, B. van Zut- phen, agent van politie le kl. te Utrecht, en J. G. Zierman, timmerman bij de ge meentewerken te Utrecht; is bevorderd tot hoofdcommies der tele grafie J. F. van de Ven, thans commies der tel. le kl. is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Klundert A. Don kersloot, thans directeur van het post kantoor te Zuidlaren; is voor den tijd van 5 jaren benoemd eii aangesteld bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse S. Kamminga, arts; is aan den hoofdcommies der telegrafie F. H. Dangremond, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. meenen en gelooven kunnen, zou mijn aard niet zijn. Het goede en schoone maakt mijn bewondering gaande, waar ik het ook aantref. Wetten en voorschrif ten moeten er zijn, maar als zij de maat te buiten gaan, en tot een onrechtvaardjgen boei geworden zijn, moet een verstandig mensch den moed hebben, zich er aan te ontrukken. En als het zoover komt, dat men de goddelijke wetten aan menschelij- ke voorschriften wil onderwerpen, dan valt er niet meer te aarzelen. Gij denkt juist als uw vriend, Leo pold, maar zoudt gij ook handelen, ge lijk hij? Baron Waldenburg wachtte in spanning op het antwoord. Met nadruk sprak Rainer: Ik zou in een dergelijk geval juist handelen zooals hij. De oude man drukte hem de hand, en haastte zich toen het gesprek op een an der onderwerp te leiden. Eenige dagen later noodigde een hof felijk schrijven Hans Otto ten huize van Waldenburg. Het verzoek werd daardoor verklaard, dat de schrijver, die weder door een jichtaanval aan huis was gebon den van de heuvel-colonie, waaromtrent hun wederzijdsche vriend von Rainer niet uitgepraat raakte, gaarne van den stichter zelf iets meer zou hooren. fWordt yeryolgdL j

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1