28 BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 548. Burcnu OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Juli 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handeis-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Oorlog Zou cr een Europeesche oorlog uit breken om het Marokkaansche geschil? Weineen! Reeds werd in het Engclsche Lagerhuis leen vreedzaam-afwachtende houding aan genomen, zoodat de diplomaten de zaak kalmpjes kunnen afwikkelen. Natuurlijk "zetten deze lieeren daarbij een hoogst ernstig gezicht en doen ze, alsof in hun borstzak de oorlogsverkla ring al ziL Maar een oorlog komt er niet van. En wel om twee redenen. Eerstens is de aanleiding niet gewich tig genoeg, is de eer der betrokken lan den niet zoodanig bij de quaestie ge moeid, dat men er zulke dure dingen als Dreadnoughts aan wagen zal. Tweedens: de landen, die er wel een casus belli van zouden kunnen ma ken: Frankrijk of Spanje, nu, die zijn niet krachtig genoeg om hun wil door te drijven als andere mogendheden er an ders over denken. En zoo zal het geschil we! langs diplo- maticken weg worden opgelost, denkelijk •'t meest naar den zin van Duitschland. Men kan rustig voortbouwen aan het .Vredespaleis. algemeen overzicht. De klacht in liet binnenland, de klacht in liet buitenland gaat over de ontzettende hitte.» Hoe het in ons land en in onze oen- geving is gesteld weten de lezers en le zeressen uit eigen ondervinding. Wij be klagen hen, die zuchten bij deze ver schrikkelijke warmte en die, evenals wij, verlangend uitzien naar een iets mildere temperatuur de eenige troost, al is't dan maar een schrale, is dat het in 't buiten land nog veel erger is dan bij ons. De jobstijdingen over de gevolgen van de flittc nemen toe. In Duitschland zijn de verliezen aan menschenlevens talrijk onmetelijk is de aangerichte stoffelijke schade. Het scheepverkeer lijdt ernstig door het uitdrogen van de zijstroomen en den lagen stand van kanalen en rivie ren. De vrachtvaart op de Elbe is vol komen gestaakt, hetzelfde geldt voor de Oder. In enkele streken heerscht in die mate watergebrek dat de stedelijke auto riteiten zooals te Halle a. d. Saaie, Leip zig en Essust zich genoodzaakt hebben gezien, de waterleiding tijdelijk af te sluiten. De landbouwers klagen over het te snel rijpen van de gewassen, de vruch ten zijn op vele plaatsen reeds uitge droogd. Ook de wijnbouw in Zuid- iDuitschland, die reeds in het voorjaar zwaar heeft geleden van een onweer Svordt door de hitte van de laatste hoop op een goeden oogst beroofd. Een ander gevolg van de hitte is de gemakkelijke brandbaarheid van korenvelden, heide en moerassen. De branden, die door vonken van locomotieven of zelfontbranding zijn ontstaan, zijn niet te tellen. Bliksem en FEUILLETON. Naar het Duitsch. 77) Onwillekeurig hief Erna, die het echt paar ontmoet had, de oogen tot de spreekster op. Lili had, sinds zij het huis had betreden, nog geen voet over den drempel van het geprezen vertrek gezet. Trots en koel beantwoordde deze haar blik. Het was toch onverdraaglijk, voort durend een spion, een eeuwige zede- preekster om zich heen te hebben. Dat haar broeder het niet noodig vond, ook naar de slaapplaats van zijn Zuster te vragen, verwonderde Erna vol strekt niet meer. Toen het plan der nieu we woning bekrachtigd was, had Lili achteloos gezegd Naast Bertie's kamer ligt er een voor u, Erna. Mevrouw von Harneck had het klei de vertrekje, dat op het plan met „mei denkamertje" aangegeven stond, goed genoeg gevonden voor haar lastige Schoonzuster. v De eerste maaltijd in de nieuwe wo- zonnesteek hebben buitengewoon veel slachtoffers gemaakt. Als een welkomme afkoeling zal men de zware onweders beschouwen, hoe kort ook de frisschere temperatuur aanhoudt. Gisteren is boven Berlijn een onweer los gebarsten, dat met zware stortregens en een orkaanaebtigen storm gepaard ging. Op veel plaatsen in de stad sloeg dc bliksem neer in de straten. Gelukkig werkten overal de palen van de electri- sche tram als bliksemafleiders. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De wind en het water richtten hier en daar ernstige verwoestingen aan, laaggelegen gedeelten van dc stad werden over stroomd en vele kelders liepen vol. Het telefoonverkeer met het hecle Westen was urenlang verstoord. De berichten uit Engeland en Frank rijk maken eveneens gewag van de he vige warmte. In laatstgenoemd land zijn daarop zware onweders gevolgd, die een groot aantal verwoestingen hebben aangericht en zijn vele menschen levens te betreuren. In het dorp Cravant, dat vijf jaren ge leden zoo hevig geteisterd werd door een cycloon, zijn al de te velde staande gewassen \ernield en werden de daken van verschillende huizen afgeslagen. Te Creuzy, een plaatsje op 18 K.M. afstand van Orleans, schuilden zes boeren knechten tijdens het onweer in een schuur deze stortte iii en de mannen werden be dolven onder het puin. Slechts een der 011- gelukkigcn werd nog levend onder de ingestorte schuur vandaan gehaald. Een soortgelijk ongeluk had plaats te Ouzoucr le Marché; daar werden twee dorschers onder het puin van een ingestorte hut be dolven. Op verschillende andere plaatsen wer den personen door den bliksem gedood. Ook andere deden van Frankrijk zijn door het on weder zwaar geteisterd. Op tal van plaatsen in de Aube zijn de wijn gaarden, die bij het on weder van 17 Juni gespaard bleven, door den hagel ver nield, zoodat de arme wijnboeren een tijd van groote armoede Uegemoet gaan. Te Nancy is in verschillende wijken groote schade aangericht. In de Ardennen is dc bliksem geslagen in het station te Charlcville en in een boer derij te Bourg-Fidele bij Rocroi. Zeven personen werden meer of minder zwaar gekwetst en al het vee werd gedood. Op tal van plaatsen is brand ontstaan. Soortgelijke treurige berichten komen uit verschillende andere streken van Frank rijk. Bij de behandeling van dc begrooting van buitenlandschc zaken, heeft dc En gclsche premier Asquith over de IVlarokko-qudfcstie verklaringen afgelegd, die aan duidelijk heid niets te wcnschen overlaten. Asquith die onder diepe stilte zijn rede voorlas, erkende dat de Marokko-quaeslie een punt had bereikt, waarop zij in stijgende mate moeilijk, verwarrend en verontrustend wordt. Om tegenbeschuldigingen en vin- ning verliep den volgenden dag al zeer ongezellig. Dc ritmeester kwam laat en in slechten luim van dienst thuis. Lili was vermoeid van het bedillen in de ka mers, waar zij voortdurend wat te ver anderen en te verbeteren vond. Slechts Erna en dc kleine zaten in hun gewone houding aan tafelwel zag het gelaat van den eerste er blozcnder uit dan vroe ger. Het nieuwe van den toestand had hem opgewonden. Nauwelijks had de oppasser, die be diende, met de soep dc kamer verlaten, óf de storm brak los. 't Is ellendig, mopperde Herman liet servet naast zich op tafel werpend. Wat dien Eichstctt mankeert, weet ik niet. Dienst, dienst, dienst. Van iets anders schijnt hier geen sprake te zijn. Daar houdt me die man een toespraak, of ik een piepjonge luitenant was, die 't ver bruid heeft. Neen 't was tergend. En ten slotte \eroorloofde hij zidi nog, en kele woorden over het hazardspel los te laten. Hij keek mij daarbij zoo in de oogen, dat ik opgewonden werd en hem zeide, dat hij daarbij te streng was. Wat gaat liet Eichstctt aan, of ik menigmaal om tijdverdrijf dc kaarten ter hand nam. Ik zal hem dat eens toonen. Het zou toch wel wonder zijn, als er hier niet een paar menschen waren, die evenzeer op een spcclavoudje ges.teld zijn als ik. nige antwoorden te vermijden, achtte As quith het beter niet in al te veel bijzon derheden te treden. Er zijn op het oogenblik, vervolgde Asquith, onderhandelingen gaande tus- schen Frankrijk en Duitschland. Wij ne men er geen deel aan, omdat het onder werp, wat er behandeld wordt, mogelijk de Engclsche belangen niet raakt. Wij kunneu geen definitieve mecning uiten over dit punt, voordat we weten, wat het eindresultaat zal zijn. Maar wij verlangen dat deze onderhandelingen zullen uitloo- pen op een schikking, die beide partijen reden tot voldoening geeft, cn eervol voor beiden is, eene schikking, waarvan de Engclsche regeering uit den grond van haar hart zal kunnen zeggen, dat op gec- ncrlei wijze inbreuk gedaan wordt op de Engclsche belangen. Wij verlangen ern stig en oprecht dat een dergelijke schik king tot stand komt. Asquith betoogde, dat Engeland niet tusschcnbcidc wil komen als Duitsch land schadevergoeding buiten Marokko bedingt, mits geen Engclsche belangen daardoor benadeeld worden kwamen de ze in de klem, dan zou Engeland aan de onderhandelingen deel wcnschen te ne men. Engeland vat zijn positie op als van een van lien, die bij alle mogelijke ge beurlijkheden en bij het tot stand zien komen van een oplossing der bestaande moeielijkheden belang hebben. Hij herhaalde aan liet slot zijner voor zichtig gestelde en meermalen toegejuich te redevoering (e wcnschen, dat de nu gevoerd wordende onder handelingen een gunstig resultaat hebben. Balfoitr nnmcn.i rlc unionisten cn Mac- donald in naam van de arbeiderspartij voerde na Asquith het woord. Wanneer er lieden zijn - aldus Balfour die denken, dat wij van de kaart van Europa zijn weggevaagd, omdat wij onze eigen binnenlandsche moeielijkheden hebben, dan kan het voor die lieden zijn nut heb ben, te verklaren, dat zij een geheel ver keerde mecning hebben van de gemoeds gesteldheid van liet Egelsdhe volk en van de vaderlandsliefde van de oppositie. Macdonald verklaarde dat de arbeiders partij er onophoudelijk naar zal streven om liet onmogelijk of moeilijk voor twee beschaafde volken te maken, het op den oorlog te laten aankomen om' dc moeilijk heid te regelen, die zeer gemakkelijk door .het Haagschc hof van arbitrage geregeld kan worden. Hoe zal men te Berlijn over deze rede oordcelen? In bijna geheel Afrika zijn Engclsche belangen en door de houding van Engeland wordt de oplossing niet gemakkelijker. Over de verhouding van Portugal en den H. Stoel meldt een Reuter-tclegram uit Lissabon, dat ld e Minister van buitenlandschc zaken in antwoord op een interpellatie van den socialist Lcpereira, waarom de vertegen woordiger van Portugal tegenwoordig was hij de plechtigheid op den herdenk- dag van Leo XIII, verklaarde dat de schcidingswet geen breuk maakt met het Vaticaan of als een vijandigheid bedoeld Onrustig en onzeker keek de officier om zich heen. Op Lili's gezicht was er gernis te lezen over dc bejegening dien men haar Herman aandeed. De gespan nen aandacht, waarmede ook de zuster naar zijn woorden geluisterd had, maak te bij deze spoedig voor een uitdrukking van lusteloosheid plaats zij zweeg. Som ber en stilzwijgend gebruikte de ritmees ter den maaltijd. Tegen het einde van het diner bracht Lili steunend de hand aan de slapen Ach, die hoofdpijn wordt immer ondragelijker. Ik zal naar bed moeten gaan. Hoe jammer. Ik had er mij al op verheugd, verder alles te rangschikken. Arm kind, antwoordde Herman, onmiddellijk tot medelijden bewogen. Hebt gij je zoo vermoeid? Waarom hebt gij je zuster niet geholpen, sprak hij, daarop heerschend tot Erna. Ik had andere bezigheden, luidde het kalme antwoord. Andere bezigheden, bruischte hij op. Wat behoef jij andere dingen te doen als Lili je noodig heeft. De drommel mag weten, wat je hebt zitten uitvoeren. Zult ge dan nooit leeren voor anderen te zorgen? Erna was den ganschcn morgen met de keukenmeid aan 't uitpakken geweest en daar eerst laat klaar gekomen, ook later niet van de zijde der oude Uienst- is tegen den katholieken godsdienst, die door dc groote meerderheid van het Por- tugicesc'he volk beleden wordt, maar dat de bedoelingen van de regeering geheel vredelievend zijn en dat zij den Katholie ken godsdienst zal doen eerbiedigen. De burgeroorlog in Perzië neemt in omvang toe. Langzamerhand begint de Perzische regeering te beko men van den eersten schrik over den terugkeer van Mohammed Ali. Men is te Teheran thans een cn al bedrijvigheid om een voldoende legermacht uit te rus ten. Mohammed Ali is vogelvrij verklaard cn op zijn hoofd is een groote prefcnie gjesteld. Moez-es-Saltaneh zal de expedi tie tcgicn den terugkeerenden sultan lei- lïen. De bochtiaren hebben onmiddel lijk 2000 ruiters ter zijner beschikking gesteld. Het aantal partijgangers van Moham med Ali neemt nog altijd toe. De pries terschap, die zich steeds een groot te genstandster der constitutioneclc regee ring toonde, hoeft algemeen de partij van den vrocgeren vorst gekozen. Volgens oen telegram aan de „Frankf. Ztg." zou de hoofdman der Turkmiencn zich van Mohammed Ali afscheiden. De rzische negeering heeft zich tot den Kaukasische terrorist Sclyeider Khan om hulp gewend. OEMhNÜD. Uit Marokko komt weer het bericht van ecu incident (het hoeveelste?) Ditmaal zou een bpaausche consul door een 1 ranselt goumier zijn aangehouden, liet bericht wordt echter onder voorbehoud medegedeeld. In een niet openbare sociaal-demo cratische vergadering te Berlijn deed de Fransche socialist Yvetot een heftigen aanval oj> de Duitschc legeering, die hij met smaad overlaadde. Ilij wekte verder de Duitschc dienstplichtigen op in een geval van oorlog hun wapens te kceren tegen de eigen superieuren. Onmiddellijk werd besloten Yvetot het land uit te zet ten. Hij gaf er echter de voorkeur aan, het uitzettingsbevel niet af te wachten en heeft Duitschland reeds verlaten. De oplossing van de militaire crisis door het aftreden van generaal Michel en de benoeming van generaal Pau als generalissimus is nog voor het einde van deze week te verwachten. Bij decreet zal generaal Pau worden belast met het op- pcrbevel over de legerkorpsen aan de oostelijke grenzen, terwijl hij tevens zal optreden als chef van den staf. Naar uit Londen wordt gemeld, zijn de koning cn de konnigin van Spanje daar aangekomen en hebben ze hun intrek genomen in het Ritz-liotel. Zaterdag of Zondag zullen ze weer vertrekken. Van 1 Juni tot 22 Juli hebben zich te Constantinopcl 32 gevallen van cho lera voorgedaan, waarvan 12 met doode- lijken afloop. Dc overheden te Uskub hebben tele grafisch een buitengewoon crediet ge vraagd voor de bestrijding der in Ipek uitgebroken cholera. Woensdag, dender den dag der epidemie, werden 17 sterfge vallen vastgesteld. bode geweken. Het was grootcndcels aan haar te danken, dat het middageten nog te rechter tijd klaar was. Lili had haar schoonzuster wel aan 't uitpakken gezien, en haar ook in de keuken aan getroffen, toen zij daar vluchtig een be zoek bracht, doch zij kwam met geen enkel woord dc aangevallene te hulp, Bij de ruwe woorden zijns vaders was Albert hevig verschrokken cn liet hij zijn lepel uit zijn handjes vallen. Kletterend kwam die op 't po reel ei n terecht en een druppeltje van 't nagerecht bevlekte het tafellaken. Erna boog zich naar het kind over, nam de vlek met een stukje brood op en knikte Bertie geruststellend toe- Dat oogenblik scheen Herman gunstig om den toorn, die in hem woelde, lucht te geven. Hij rukte den knaap het bord onder den lepel weg cn schreeuwde, zich er niet om bekommerend, dat er nu een ganschc reeks droppels op 't tafellaken viel Domme, lompe jongen I Eerst maak je leven, hoewel je arme mama hoofdpijn heeft, omdat zij alles alleen heeft moeten doen. En dan maak je het tafellaken nog vuil ook. Tante Erna geeft je een mooie opvoeding, dat moet ik zeggen. Ga oogen- blikkelijk weg, vlegel. Angstig en zonder verwjjl gleed de kleine van zijn stoeltje en verliet het ver trek. JEina verroerde zich niet; zij was De „Voss. Zeitung" verneemt uit Constantinopcl, dat aldaar wederom brand is uitgebroken op de vischmarkt van Stamboel. De voortdurende brandstichtin gen wekken daar groote ongerustheid, vooral daar men ziet, dat de tegenmaat regelen van de regeering niet voldoende zijn. De Fransche ambassade wordt sedert Zondag door de Fransche matrozen be waakt. De Duitschc keizer heeft den Sultan een gift van 20,000 Mark aangeboden, voor de slachtoffers van d ebranden te Constantinopcl. Naar de „Köln. Ztg." uit Lissabon verneemt, is het in de kerk van Lobrigo, in do buurt van Rogoa, tot een ernstige botsing tusschen koningsgezinder! cn re publikeinen gekomen. Costa, dc leider van de republikeinen, is door een steek in zjjn ruggedood. De troepen moesten ingrijpen Volgens de Scculo zijn 4 personen ge dood, 14 personen zwaar en 30 licht ge wond. In Frankrijk is weder getracht een spoorwegongeluk te veroorzaken. Er wa ren namelijk zware stcencn gelegd op den weg, dien de tram naar Varges moest pas- seeren en het mag haast een wonder boe ten, dat een ontsporing vermeden werd. Er werd dadelijk een onderzoek ingesteld en als verdacht van deze laffe daad van sabotage werd een zestienjarige knaap* Maurice Danaux, gearresteerd. - Te Cliffe bij Rochester heeft eene ontploffing plaats gehad in de cordietfa* briek van Curtis en Harvey, waarbij drie lieden werden gedood en velen gewond. In Engelsch-lndiü hebben tic anar chistische elementen weer van zich doen hooren Een dorp in het district Jessore werd door 30 wel bewapende.jeugdige Bengaleezen aangevallen en geplunderd. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan den kolonel der infanterie op non-activiteit A W. Noorduijn, terzake van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, is benoemd bij het wapen der infanterie, tot gene- raal-majoor de kolonel A. L. de Wolf, com mandant van het 9c regiment, en ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is de directeur van het post- cn tele graafkantoor te Heerlen W. F. K. Wetli- mar eervol van zijn tegenwoordig be heer ontheven, zullende luj tijdelijk met een anderen werkkring worden belast; zijn tot wederopzegging benoemd tot plaatsvervangers van den districtsveearts wien 's üravenhage als standplaats is aangewezen, de geëxamineerde veeartsen H. O. van Hayevelt, directeur van het Openbaar Slachthuis te 's Gravcnhagc, en J. L. Moerkercken van der Meulen, te Zoetermccr; is de directeur van het post- en tele* graafkantoor te Leur, K .F. Ehrmann, eervol van gemeld kantoor ontheven en zeer bleek geworden. Na een poosje,* waarin de heer des huizes nog allerlui onverstaanbare boosheden had zitten mompelen, zeide hij hij 't opstaan van tafel terloops; Eichstett's vrouw laat je overigens groeten, Erna. Ik had dc eer de „com- mandeuse", toen ik den commandant ge lukkig ontkomen was, in den voortuin te ontmoeten. Oij kunt daar vanavond thee drinken. Onaangenamer cn onbeleefder kon men zich van een op beminnelijke wijze ge geven opdracht niet kwijten. Mag ik door den oppasser, zoodra hij klaar is, mijn vrienden een toestem mend antwoord laten brengen, Lili? vroeg Erna. Ik weet werkelijk niet, of ik Frans missen kan, zuchtte Lili mat. Oe hadt toch wél dadelijk kunnen zeggen, dat Erna komen zou, lieve Herman? Dat heb ik wel gedaan, maar dc strenge commandante trok verwonderd de wenkbrauwen op en meende, dat ik mij toch eerst moest vergewissen, of het dc freule mijn zuster gelegen kwam. 't Zal dus wel noodig zijndat Frans naar „Erna's vrienden" gaat. Maar dat heeft den tijd nog.Kom, arme kleine vrouw, ga uitrusten. (Wordt .vervolgd^,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1