BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 537. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 13 Juli 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiöngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels *25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Hoe hooger hoe bleeker. Zooals we reeds hebben vermeld, is dc Fransche minister van openbare wer ken, Augagneur, in de Kamer geïnterpel leerd naar aanleiding van het spoorweg ongeval bij Pont de PArche, hetwelk aam schandelijke sabotage was te wijten. Men was nieuwsgierig naar wat Au gagneur, de gewezen socialistische bur gemeester van Lyon, wel zou zeggen. Nu, dat viel mee In krachtige bewoordingen geeselde hij de bedrijvers van zulke laffe aansla gen. „Ja, laffe aanslagen", herhaalde hij tot driemaal toe, als antwoord op de rumoerige blijken van afkeuring der uiterste linkerzijde. Henri Brisson gaf te kennen, dat een minister, die zoo sprak, kon rekenen op de instemming van het publiek, ja van het geheele land. En de toejuichingen der overgroote meerderheid, die het ge mor der geunifieerde socialisten over stemde, leverde het bewijs voor de in stemming, die Angagneur's woorden vonden. De minister zette hierop uiteen, dat de regeering de huidige wetgeving on voldoende achtte en zou vragen haar grootere macht te geven. Strenge maatregelen waren reeds ge nomen om de schuldigen uit te vorschen en de minister zou zijn plicht vervullen, niet alleen ten opzichte van de staats- lijnen, maar ook ten aanzien van de lijnen van de andere maatschappijen. Dit was natuurlijk weer niet naar den zin van de voorstanders van bedoelde „actie" in de Kamer. Een poÜtie-komplot! De mise en scène voor nieuwe schurkachtige wetten!" Met dergelijke liefelijkheden werd van die zijde het besluit begroet van den mi nister, om de gemeenschap te bewaren teg«'ii de gevaren, waarmede een troepje terroristen haar bedreigen. '1 Is te hopen, dat de regeering zich in daden even krachtig tegenover de sa boteurs zal toonen als Augagneur het in woorden was. Merkwaardig intusschen, dat deze so cialist, nu hij de macht in handen heeft, ook al weer aan kleur verschiet. We hebben dat in Frankrijk al meer mot socialistische bewindvoerders ge zien. Vuurrood waren ze, toen ze ston den aan den voet van den inaatschap- pelrkcn ladder, maar naarmate ze ste gen, werden ze bleeker en op den top aangekomen, waren ze zóó verschoten, dat hun rood vrienden hen niet meer herkenden en de gemeenschap met hen verbraken. Dat rood is niet waschecht. Het kan nie. tegen de zeep der verantwoorde lijkheid - wat natuurlijk al heel weinig pleit voor de deugdelijkheid der socia listische theorieën. Wat heb je aan een leer, welke haar aanhangers niet consequent durven toe passen Daar is een steekje aan los zoowel aan die leer als aan haar volgelingen. En geen klein steekje ook! ALGEMEEN OVERZICHT. Enkele dagen geleden werd gemeld, natuurlijk van officicelg zijde, dat tusschen Spanje en Portugel een overeenkomst was getroffen, waar bij alle samenzweerders tegen de repu- blikeinsche regeering op verzoek der Por- tugecsche ertegenwoordigers uit Spanje zouden gezet worden. Daarvoor zouden troepen naar het noorden van Spanje zijn gezonden. Echter blijkt deze mededeeling on waar, want de Spaanschc minister-presi dent Canalejas gaat steeds door met ca valerie naar de Noordelijke grenzen te zenden, teneinde te verhinderen, dat de Portugeeschc carbonarii den Spaanschcn bodem betreden. Zooals men weet .schro men zij niet Portugeezen op Spaansch grondgebied te vervolgen en zelfs gru welijk te mishandelen, gelijk zij nog on langs met een priester deden, die over de grenzen gevlucht was. Verscheidene van deze „heeren" zijn reeds als lastige vreemdelingen over de grenzen gezet. Wat aangaat de opstand in Portugal zelf bericht de correspondent van de „Kol. Zcit." uit Arcos de Vallc de Vez, dat hij bij een tocht van drie dagen door het gebergte sterke troepenmachten heeft ontmoet Daar de taraenzwcenh rs het plan zouden hebben een aanval op Braga te doen, hebben zich de troepen te Arcos de Val Ie de Vez, waar drie hoofdwegen te zanten komen, opgesteld. In het ge bergte heeft de regeering uitstekende maatregelen getroffen. Volgens de mee ning van genoemden correspondent zal dc aanval der samenzweerders, die zeker moet plaats hebben, met een bloedige nederlaag voor hen eindigen. De Montenegrijnen gaan blijkbaar nog steeds voort met zich daadwerkelijk in den opstand der Alba- neezen te mengen, te oordeelen althans naar Turksche berichten. Nu moet weer, naar de Wali van Kossowo naar Kon- stantinopel seinde, een Montenegrin, die over de grens trachtte te gaan, tot drie malen toe geschoten hebben toen dc Turksche schildwacht hein wilde tegen houden. De Turksche schildwacht joeg hem daarop een kogel door liet hart. De Turksche regeering heeft nu weer een nieuwen diplomatieken stap gedaan te Cettinje. Zij heeft nl. bij de Montenc- grijnsche regeering aangedrongen op de uitwijzing van een zeker aantal Alba- neezen, die dc Malissoren tegen de Turken opstoken en de vluchtelingen aansporen om niet naar hun haardste den terug te keeren. Het betreft hier voornamelijk een zeker stamhoofd, Fokol Pasti, die te Pod- goritsa vertoeft in gezelschap van den Montenegrijnsclien generaal Blazc. Te Weenen wordt gezegd, dat de mo gendheden zich bij den stap der Porte zullen aansluiten. Inmiddels gaat Turkije voort met zijn militaire maatregelen. De overheid te Konstantiifopel heeft zich verstaan met de scheepvaartmaatschappijen over het beschikbaar stellen van dc noodige trans portschepen voor het vervoer van troe pen. In rurksche militaire kringen zegt men, dat er een algemecne mobilisatie wordt voorbereid, omdat men wil voor bereid zijn op de mogelijkheid, dat een of andere Balkan-staat, in geval van een Turksch-Montenegrijnsch conflict, Tur kije mocht willen aanvallen. De Turken schijnen noch Bulgarije noch Servië te vertrouwen. Terwijl de mogendheden van plan zijn wat te gaan plukharen, al is liet dan mondeling, over de kwestie in Marokko en er reeds berichten zijn gekomen, dat de Franschen zouden wegtrekken uit Fez, nadat alles tot rust is gekomen, zooals gister ook Moelai Hafid per draadlooze telegrafie, welke installatie hij daardoor in werking stelde, aan El Mohir seinde, komen uit Oran berichten over een nieuw oproer onder de stam men tusschen Fez en den bovenloop van de Moeloeja-rivicr. Deze stammen zou den samenscholen en een groot en veld tocht tegen de Franschen en Moelai Ha fid voorbereiden. Op dit oogenblik stel len hunne vertegenwoordigers pogingen in het werk om den ecnigen hem trouw gebleven stam van de Hyaine tegen hem in 't harnas te jagen. Ondertussclien zitten de vijandeljke stammen niet stil. Volgens telegrammen aan Fransche bladen is in den nacht van den 12en op den 13en Juli een f ransch leger aan de Uca Sa, een zijrivier van de Moeloeja-rivicr, overvallen. Het zou daarbij tot een heeten strijd zijn geko men, waarvan echter nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn. GEMENGD. Gisteren heeft keizer Frans Jozef sinds zijn jongste ongesteldheid voor de eerste maal een ritje in een open rijtuig gedaan. Hij begaf zich in Ischlcr dracht naar het tamelijk hooggelegen z.jg. „Hol- zaufug" ter jacht. Eerst te half negen in den avond keerde hij weer naar zijn villa terug. Hieruit blijkt dat dc gezond heidstoestand van den ouden keizer thans zeer gunstig is. Prins Eitel Frits, de tweede zoon van keizer Wilhelm, doet met zijn vrouw incognito een reis door Engeland. Het echtpaar is thans op Wight aangekomen, |waar het in het liefelijke Shanklin een paar dagen vertoeven zal. Men herinnert zich dc spionnage- zaak aan het Fransche ministerie van buitcnlaudsche zaken, waarbij M,aiinon, een vreemdeling, tot twee jaar, de leer- ling-vico-consul Rouët tot twee jaar en den medeplichtige Palliez tot drie maan den gevangenisstraf weril veroordeeld. De veroordeelden zijn in hooger beroep ge gaan en nu heeft Rouët een jaar meer, Palliez twee maanden minder gekregen. Maimon behield zijn straf. Uit Puebla, in Mexico, komt bericht dat Woensdag bij een gevecht tusschen regeeringstroepen en revolutionairen -10 menschcu, o. w. verscheiden vrouwen, gedood zijn. l>e revolutionairen namen gisteren de wijk naar het gebergte, waar de strijd werd voortgezet. De aanlei ding tot liet gevecht .was geweest, dat dronken revolutionairen een aanval had den gedaan op de gevangenis. Volgens een bericht uit Rome is er een verraderlijke aanslag gepleegd op den bisschop van Ma ra ra del Vallo, mgr. Nicolaas Andrino. Hij was met zijn broeders met den laatsten trein van Palermo gekomen, en nauwelijks was hij in een rijtuig ge stapt dat hem naar huis zou brengen, of verschillende mannen met geweren ge wapend sprongen uit een bosch te voor schijn, brachten de paarden tot staan en losten verschillende schoteir op den bis schop. De reisgezellen van den bisschop kwamen er ongedeerd af, en wisten zich door de vlucht in veiligheid te brengen. l>e bisschop echter werd zwaar gewond en bleef alleen in het rijtuig liggen. Het paard vervolgde zonder koetsier zijn weg en bracht den prelaat naar een bewoon de plaats, waar men hem gastvrij opnam. Aan dc „National Zcitung" wordt uit St. Petersburg Rescind, In achttien gemeenten het district Orlof is zoo wel onder de mcnschen als onder de die ren de Siberische pest uitgebroken. Tengevolge van een ernstige oproe rige beweging in Noord-Haïti, die, naar men verzekert, schadelijk is voor de Amerika a nsche belangen is de Amerikaanschc kanonneerboot „Petrel" naar Cap Haïticn gezonden. I >e algemecne staking te Saragossa is geëindigd. Koninklijke besluiten. Bij kon. bcsl. is benoemd tot burge meester der gemeente Goes, J. B. de Beaufort is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Nijverdal M. In den Berken, thans in gelijke betrekking te I Jzendijke; is de 2c luit. der infanterie van liet leger in Ned.-Indië W. F. van dcrHoff thans met verlof in Europa, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de land macht in West-Indië. Hofrouw. De opperccremonicmcestcr maakt in dc Stct. bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, met ingang van 15 dezer, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van tien dagen, wegens het overlijden van H. M. de Koningin- Weduwe van Portugal, Prinses van Sa- vove voor den tijd van acht dagen, wegens het overlijden van H. K. H. Grootvor stin-Weduwe Alexandra Jozefowna van Rusland. De Minister van Financiën heeft aan August Baijcr, distillateur te Utrecht, schuldig verklaard aan de misdrijven 1. gedistilleerd, dat methylalcohol be vat, voorhanden te hebben in een lokaal, waar zich een distilleertoestcl bevindt, en tot inwendig gebruik bestemd gedis tilleerd bereid, ten verkoop bewaard of afgeleverd wordt, en 2. gedistilleerd te verkoopen en af te leveren, dat methylalcohol bevat, zonder brandspiritus te zijn of wel een uit brandspiritus of ander gemethyleerd ge distilleerd bereide vloeistof, die in den handel bekend is als niet tot inwendig gebruik bestemd het recht ontzegd brandspiritus in te slaan (Stct.) Ambtenaren-gemeentewerken. Directeuren, adj.-directeuren, architec ten en ingenieurs van gemeentewerken en bouw- en woningtoezicht hebben hun jaarlijksche bijeenkomst te Arnhem ge houden. Eergisteren werden de deelnemers op het ötadijjaw ontvangen, »;aar de burge meester hen welkom heette, welke rede beantwoord werd door den lieer de Jongh uit Rotterdam. Vervolgens werd het Stadhuis bezich tigd, waarna de directeur van gemeente werken te Arnhem, de heer W. E. C. Schaap in den foyer van den Schouwburg een rede met lichtbeelden hield over de ontwikkeling van Arnhem gedurende de laatste 23 jaren. Als plaats van de volgende bijeen komst werd Leiden aangewezen. Daarna werd Musis Sacrum bezich tigd, waar ook het noenmaal werd ge bruikt, en werd een boottocht gedaan. In de vergadering van gisteren sprak allereerst de heer J. A, Mulock Houwer, directeur uit Groningen, over; de aesthc- tica bij de gemeentewerken, daarna de heer L. B. Kcrkschot, inspecteur van het bouw- en woningtoezicht van Arn hem. Dit heeft niet ieders sympathie, omdat liet geen direct tastbare resultaten geeft. Hij bespreekt nu de wijze, waarop te Arnhem de dienst van het woningtoe zicht is georganiseerd, en het daarbij toegepaste kaartenstelsel. De lieer M. A. Brinkman Visser, ge meente-architect van Zutphen, spreekt daarna over de ervaringen, met verschil lende soorten van asplialtbestrating, gra niet, stamp- en tegelasphalt, waarna de lieer II. A. Hcndrix de electrische ver lichting van den schouwburg demon streert. Na het noenmaal werden per auto be zocht de verschillende nieuwe scholen en nieuwe gemeente-gebouwen, dc landgoe deren Sonsbeek en Klareuheek, de nieu we wijk van Volkshuisvesting, het in aan leg zijnde villapark Braainberg, enz. KORTE KRONIEK. De gemeenteraad van Papckop heeft besloten, de openbare lagere school al daar op te heffen. Alle wevers en weefsters der fir ma W. Kan te Oldenzaal hebben gister avond liet werk gestaakt. Dc fabriek is stopgezet. LEIDEN. 15 Juli. De uitslag der Raadsverkiezingen. Men schrijft van hier aan de „Std.": De verkiezingen zijn weer afgeloopcn en hebben voor rechts geen gunstig re sultaat opgeleverd. 1 n de districten I en li zijn de vrijzinnigen gebleven, terwijl in het derde district, dat tot dusver altijd rechts koos, een bres is geschoten. Al leen Mr. Aalbcrse en dc heer Vergouwen zijn herkozen, doch Mr. Kerstcns, die reeds 20 jaar zitting had, is gevallen. Velerlei zijn de oorzaken. Bij velen zat er wrok, dat de kermis afgeschaft is, bij anderen, dat de belas tingen zoo hoog opgedreven worden; bij sommigen was de persoon van Mr. Kerstcns weer niet welgevallig. l>o oor zaak, dat het geheele resultaat voor dc vrijzinnigen zoo gunstig is geweest, ligt zeker aan de bijzondere activiteit, die de linkschc groepen hebben betoond en aan de slapheid van rechts. I>ezc laks heid was, voor zoover de anti-revolutio nairen betreft, een gevolg van onderling wantrouwen, wat vlak vóór deze verkie zing weer in orde is gekomen en voor zoover de Katholieken aangaat een ge volg van allerlei persoonlijk gekibbel, terwijl de Chr. Hist, weinig of geen acti viteit aan den dag gelegd hebben. Zeker als gevolg van hun klein getal. Met den val van Mr. Kerstcns komt een wcthouderszetcl open. Dc verhou ding in den Raad is nu weer alles mee geteld 16 rechts tegen 15 links. Mr. van der Lip heeft reeds eenmaal het voorrecht gehad op de wip te zitten; hij kan nu weer een tijd lang den eve naar naar links of rechts doen overslaan. Het gehalte van den Raad is er door deze verkiezing niet op vooruit gegaan. Toelatings-examen H. B. S. voor jongens. Toegelaten tot de le klasse: Emilie Abeelen, C. F. H. Ball, P. van Beeleii, M. J. J. Bloin, L. Bienen, J. H. Bijtel, H. F. Catli, J. W. Creijghton, N. P. M. Dieben, F. van Dorp, P. L. Engel, Cor nelia M. Francken, J. Geervliet, J. G. de (iroot, J. J. Hasselbach, F. Hopper, J. F. Heuting, A. J. Kors, W. C. v. d. Laan, P. J. v. d, Lee, J. v. Leeuwen, W. F. Lindgreen, J. P. Maartciisc, U. J. S. v. Jaroschka Polil, AL C. Panncvis, P. Oosthoek, J. J. Planjer, P. F. Rollan- det, E. F. v. Rossum du Chattel, U. M. P. Sclieuer, F. Schoemaker, J. A. Schou ten, J. \V. A. Ta ets van Amerongen, J< W. v. Ulden, J. Verweij, H. M. Verhuist Ei. Visscher, J. Kuijk, van Wielingen, J. C. de Wilde, J. E. IJdo, J. v. Ach terberg, L. Keuls. Afgewezen 6. Toegelaten tot de 2e klasse: H. Eggink, J. de Tombe, K. Einthoven. Af gewezen 4. Toegelaten 4e klasse: 0. Afgewezen 4. Park-Concert. Het parkconcert, dat de volgende weelc op Maandag in plaats van Dinsdag door het Stedelijk Muziekkorps, direc teur de heer Joh. C. Geijp, wordt gege ven, vermeldt de volgende nummers: No. 1. Jubileums Marsch, Geijp; no. 2. Ouverture, Kc Ier-Bé lano. 3. „Der fidele Bauer", Wals, Fall; no .4, „Een zomerdag in Noorwegen," Fantaisie, Wil- mers; no. 5 a.. „Toreador et Andalou- se, Rubinstein; b. Polka Fantaisie, Leurs; no. 6. „De Freinersberg", Koenemann; no. 7. „Caroline", Marsch, Scotto. No. 1, 5b en 7 1ste uitv. In plaats van den neer F. Uitten- broek, wien met ingang van 1 Januari 1912 eervol ontslag werd verleend, is benoemd tot hoofd der Christel, school aan de Pieterskerkgracht de lieer A. J. Doorncveld, thans onderwijzer aan die school. Tot lecraar aan de 1c Ambachts school te Amsterdam is benoemd de heer U. Pcrsijn, sinds I October 1908 lecraar in het nicubclinakcn aan de Praclisclie Ambachtsschool alhier. Het vervoer en de opbrengst van de stoomtram Lciden-Katwijk-Noordwijk bedroeg gedurende de maand Maart 1911 Reizigers (aantal 18.782), opbrengst f 0941,48, goederen f 807.41, diversen f 1528.31; totaal f9277.21. Per dag kilo meter f 17.35. Sedert I Januari 1911. Reizigers (aan tal 140,532), opbrengst f 19,988.74; goe deren f2110.56, diversen f 2582.21to taal f25.681.54. Per dag-kilom. IV00, KA I WIJK AAN DEN RIJN. Veie bui ten de gemeente wonende parochianen zullen zeker met voldoening het bericht vernemen, dat met het in dienst stellen der Electrische tram, er bij dc nieuwe R. K. Kerk een geregelde halte komt. Ook zal reeds vanaf 16 Juli de stoom tram, trein 3, 9 en 10 aan de R. K. kerk stoppen. Ik* treinen zullen co rres- pondeeren met de Vroegmis en Hoogmis daar gedurende de voorloopigc regeling de Vroegmis om kwart over zeven en de Hoogmis te kwart over tienen zal be gin n en. TER AAR. De Augurkenbond „Bid en werk" alhier hield eene spocdeischendc ledenvergadering onder Voorzitterschap van den lieer J. A. Koelcman. De reden van dezen spoedcisclicnden oproep was het geheel onverwacht bedanken van den Secretaris en (wee leden der Commissie van Controle. Na tamelijk warme discussies werden door bestuur eeltige namen genoemd bij wijze van voordracht van candidaten. Hetzelfde geschiedde door de vergade ring. Tot stemopnemers werden aange wezen de Heeren J. Hoogervorst Cz. en Joh. Rekelhof. Er werden ingeleverd 75 stembiljetten. Als bestuurslid ver kreeg de Heer G. Eskes 57 stemmen en was alzoo gekozen. Als lid der Commis sie van Controle werd bij eerste stem ming gekozen met 43 stemmen de Heer H. Kroft en bij herstemming tusschen de Heeren A. Heins en J. Heenk werd gekozen met 46 stemmen de Heer J. Heenk van Leimuiden. Daar geen der gekozenen ter vergadering aanwezig wa ren, zal hun kennis gegeven worden van hunne benoeming. l)e Voorzitter betuigt nogmaals zijne spijt over de aftreding der Heeren L. Kookhuizen, W. F. Vis ser en 1). van Eijk en spreekt den wcnsch uit, dat di nieuwbenoemden met dezelf de toewijding de belangen van den Au gurkenbond zullen behartigen. Verder deelde hij mede, dat wederom dagelijks dc veilingen zullen plaats heb ben, dat voor de leden, die dat wen- schen, de augurken zullen opgehaald worden door S. Lain, dat door liet Bestuur tot keurmeester is benoemd de Heer J. Markman. De Voorzitter dankt daarop de aan wezigen, en sluit op de gebruikelijke wij ze deze vergadering.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1