BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 536. Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Amsterdamsche staking. LWe kunnen, helaas, niet zeggen, dat de Amsterdamsche autoriteiten, op wie de zorg voor het bewaren der orde rust, een schitterend figuur maken. Men herinnert zich dat verleden week op den Zeedijk door patrouillcerende mi litairen een relletje uit elkaar geschoten .werd. Dat dusdanig optreden niet jn den haak was, blijkt duidelijk uit het feit, dat politie noch militairisme er voor ver antwoordelijk wil zijn. Desgevraagd verklaarde de hoofdcom- saris aan het „Handelsblad", jdat door heni „geen enkele last is gegeven om patrouilles te laten loopen pp Zeedijk en omgeving." Daarentegen is „van bevoegde militaire zijde" aan genoemd orgaan verklaard, „dat het patrouilleeren van soldaten, zonder verantwoordelijken en daarvoor berekenden commandant, door geen mi litaire autoriteit is bevolen." Wie is dan de schuldige? Vooreerst moest het, allermeest in zoo troebele dagen, niet mogelijk zijn, dat dergelijke vraag gesteld kan worden. Er moet iemand zijn, die per slot van re kening aansprakelijk is voor de genomen maatregelen. Maar bovendienhebben die autoritei ten nu niets beters te doen, dan eikaars gezag te ondermijnen? Er blijkt aan hun samenwerking iets ontbroken te hebben, maar dat zij zulks dan herstellen! Daarvoor is het nooit te laat. Voor 't elkaar afbreken is het ech ter altijd te vroeg gezwegen nog van het onverantwoordelijke in dergelijke han delwijze gelegen. Hoe men ook over de staking moge oordeelen, terrorisme en intimidatie ko men niet te pas. Hopen we, dat de houding der pa troons moge leiden tot een spoedig ein de der staking en tot allen bevredigende onderbande'ing.n. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransdie gezant heeft met von Kidcrlen Wachter een tweede onderhoud gehad over de Agadir kwestie waarvan de „Matin" het volgende ver neemt. Ditmaal werd niet op het verleden teruggekomen. Het onderhoud was dan ook zeer hoffelijk, zelfs hartelijk. Geza menlijk werd de toestand onderzocht de onderhandelingen betraden reeds een actiever pad. Men kan zeggen, dat zij bijna zeker een gunstig resultaat zul len hebben. Het zal echter nog een tien tal dagen duren, eer men tot de eigen lijke kwestie der mogelijk te verlccncn compensaties zal komen. Eenmaal zoo ver, zal de periode van marchandeeren volgen. De Panther heeft gister, zonder de gebruikelijke formaliteiten in acht te nemen, Teneriffe verlaten, zonder dat de bestemming bekend werd. Naar men FEUILLETON. Naar het Duitsch. 65) Het duurde geruim en tijd voor hij zich eindelijk met een vastberaden beweging weder oprichtte en aan liet nuttelooze peinzen een einde maakte. Waar waren dan zijn onvatbaarheid voor menschel ijk opzicht en zijn moed gebleven? zoo be rispte hij zich zeiven. Hij handelde voor God en de menschen naar zijn geweten dat moest genoeg zijn. Na lang omzwerven door het woud verkeerde Hans Otto in ganscli andere stemming, toen hij weder naar de ouder lijke woning ging. 's Middags ontving hij, naast zijn moe der staande, met deze den inspecteur. Verwonderd, dat de heer von Steinfcls hem zijn zoon voorstelde, fronste de in specteur zijn wenkbrauwen en knikte nauw merkbaar met het hoofd. Het onderhoud van het echtpaar met den gast stokte herhaaldelijk, de oogen- bhkkcn van stilzwijgen dreigden immer pijnlijker te worden, hoewel mevr niw von Steinfcls met veel tact en kalmte thans uit Berlijn verneemt, gaat de Panther van Teneriffe naar huis en zal vervangen worden door de Ebcr, het wachtschip in Duitsch Z. W. Afrika. De Eber zal dan den post- en teli^raaf- dienst doen voor de Berlin, die voor Agadir ligt, en de Berlin nu en dan aflossen, wanneer deze, om kolen in te nemen, naar een andere haven moet. Verkeerde men tot nu toe in span ning wie tot definitief President van Mexico zou gekozen worden, dezer dagen is deze kwestie vrijwel opgelost. De drie politieke persoonlijkheden nl., die na den val van generaal Diaz het meest op den voorgrond traden, te wetende la Barra, tijdelijk president; Francesco I. Madero, de overwinnende insurgenten-aanvoerder, en generaal Bernardo Reyes, de meest invloedrijke man in het leger, deze drie personen zijn tot een accoord ge komen. Den lOen Juni heeft tussclien hen een lange conferentie plaats gehad op het kasteel Chapultepec, teneinde de poli tieke vraagstukken, welke op het OOgen- blik het land in beroering brengen, te bespreken, en men is tot een allen be vredigende en voor het land ontegen- zeggelijk gelukkige oplossing gekomen. Van het resultaat is een officieele not« meegedeeld aan de pers, berichtende dat generaal Reyes van af dat oogen- blik, in liet belang van het land en ter bevordering van een duurzamen vrede en van de rustige uitoefening der her kregen vrijheden, afzag van zijn candi- datuur voor het presidentschap en zijn aanhangers zou raden om, evenals hij zelf. die van Madero te stcimrr,. verklaren z'cli de la Barra en Reyes bereid om, indien het land Madero tot president verkiest, onder hem respectie velijk de portefeuilles van $uitenland- sche zaken en oorlog te aanvaarden. Deze overeenkomst tussclien de drie voormannen geeft waarborg, dat bij de a.s. verkiezingen alle ernstige agitatie zal vermeden worden, en doet hopen, dat Mexico daarna een langen tijd van vrede en voorspoed zal tegemoet gaan. Ook de verdere toestand in het land schijnt op liet oogenblik bevredigend, te zijn. De gezant van Mexico te Brus sel ontving van zijn regcering een tele gram, waarin gezegd wordt, dat de re- volutionnaire troepen vrijwel uiteen zijn en men spoedig met hen zal hebben afgedaan. De financieele en oeconomi- sche toestand is zeer bevredigend, ge tuige de toename der scliatkistreserve sinds het optreden van de' voorloopige regeering, zoo meldt Cerbachal Sons, de tijdelijke minister van buitenland- sche zaken, is die reserve van 62 milk lioen piasters tot 63 millioen gestegen. Zooals wij reeds meer opmerkten werkt de censuur iu Portugal weer geweldig c n kunnen de corres pondenten, vooral als er wat van dc monarchistische samenzweerders te be richten valt, hun berichten niet anders dan na een reisje naar Spaansch grond gebied, verzonden krijgen. Nu komen er het gesprek telkens weder voortzette Hans Otto nam slechts weinig aan liet onderhoud deel. Hij vermeed het den inspecteur aati te spreken, toen deze van het eerste oogenblik den tegenover hem zittenden zoon des huizes zoo opzettelijk veronachtzaamde, dat aan zijn beleedi- genden opzet geen twijfel overbleef. Hoe meer dc inspecteur den jongen man voorbijzag, hoe vaker de vader zich tot zijn zoon wendde. Slechts met de uiterste wilskracht hield de oude een ruw antwoord terug toen zijn overste bij 't afscheid op den drempel der huis deur waarlijk ecnige medelijdende woor den meende te moeten uitspreken. Ach, mijn waarde baron, fataal, zeer fataal. Ik hoorde reeds van het.... hm, onaangename voorval en las gister avond de militaire berichten. Het doet mij oprecht leed voor u als vader. Er bestaat een dwaling, herr inspec tor, antwoordde de oude Steinfels vast beraden. Ik en mijn vrouw' zijn altijd trotsch geweest op onzen zoon en zijn het met alle recht, meer dan ooit. Een vluchtig rood overtoog het aan gezicht van den inspecteurhij knikte stijf, besteeg vlug het wachtende rijtuig en vertrok. De opperhoutvester streelde Wald- mann en keerde schijnbaar opgewekt in echter over dien weg berichten, die wij slechts curiositcitshalvc vermelden. De correspondent van liet „Berliner Tageblatt" meldt n.L, dat door tegen standers van de regcering een geheim zinnige poging is gedaan om 's nachts het zgn. St. Georgefort, een oude Moor- schc burcht, het sterkste punt van Lissa bon, binnen te dringen. Volgens de Dia- rio de Noticias bemerkte een schildwacht verdachte schimmen, die zich langs de muren bewogen. Hij maakte onmiddel lijk alarm en gaf vuur. De wacht kwam in het geweer en stormde met gevelde bajonet op de indringers los, die wisten te ontkomen. Tot dusver is nog geen spoor van hen ontdekt. Te Lissabon is men overtuigd, dat hier sprake is van een poging van eenige monarchisten, om de inneming van het fort bij een mogelijken aanval hunner partijgenooten vo ir te bereiden. Men is zeer opgewonden. Dc bezetting van het fort zal versterkt worden. De monarchistische samenzweerders hebben zich van dc Noordgrens terug getrokken en zich over andere Spaan- sclie steden verdeeld. Maar zij hebben de republikefnsche regeering medege deeld, dat /ij geenszins afzien van de verwezenlijking van hun ideaal. Niette min moeten verscheidencn hunner reeds aangeboden hebben om, iu ruil voor am nestie en een niet onbelangrijke schade vergoeding in geld, zich ter beschikking van de Republiek te stellen. Men /egt ook, dat de Republiek zich bereid heeft verklaard, ajm koning Manuel 12 mil lioen gulden uit te koeren ,mits hij ver klaart, voor goed af te zien van den troon zijner vaderen. Vooral deze laatste berichten doen de deur toe. GEMENGD. Dc investituur van den Engclschen troonsopvolger als prins van Wales heeft gister te Carnarvon met veel schilderach tig, oud ceremonieel plaats gehad. De Ko ning en dc Koningin, omgeven door de meeste ministers en andere officieele per sonen, waren op tronen gezeten op het plein van het kasteel, waar dc koning den prins met de insignes van zijn nieuwe waardigheid bekleedde, in tegenwoor digheid van alle burgemeesters uit Wales en 8000 andere gasten, die tot alle klas sen uit het vorstendom behoorden. De Koning stelde den prins van een platform, boven dc poort van liet kasteel, die op de markt uitkomt, aan het volk voor. De prins werd op treffende wijze met teekenen van diepe genegenheid door de menigte begroet, die zeer talrijk was, omdat de plechtigheid honderdduizend bezoekers had gelokt uit alle declen van w des De „Uaceta" te Madrid weet te be richten, dat Navarro Reverters tot Spaansch ambassadeur bij den JL Stoel is benoemd. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat de verhouding van Spanje met het Va- ticaan verbeterd is. Het Hoogerhuis is gereed gekomen met de beraadslagingen over de veto wet. de kamer terug. Wat spijt het mij, vader, dat u.... Larifarizoo uitte deze zijn erger nis over de tactlooze opmerking van den inspecteur. Denk-je, dat ik mij om zulke menschen bekommer? Trek je er maar niets van aan, jongen. Betuig je moeder maar eens je dank voor haar bewonde renswaardig gedrag als gastvrouw uit. Lieve vrouw, ik betuig je mijn hoogach- ting. Met liet gevaar was echter ook haar moed verdwenen zij lag thans bleek en afgemat op de sopha en liet duurde eeni- gen tijd, voor zij den doorgestanen angst te boven was. De oude Steinfcls kon evenmin zijn innerlijke ontroering be dwingen. Slechts de zoon bleef uiterlijk rustig. De radeloosheid echter, welke zich van hem meester had gemaakt toen hij zijn ontslag aangekondigd zag, verliet Hans Otto niet weder. Na twee dagen opper de hij zijn vader het plan, zijn verblijf te bekorten en naar Falkenhaus te gaan. De oude Steinfels maakte hier echter bedenkingen tegen. Het bezoek van den inspecteur had hem geleerd, hoe men zijn lieveling behandelen zoude. Hij stem de eerst toe, toen deze in den loop van de bespreking, welke beide mannen op een tocht door het bosch hielden, ,op- Over de derde lezing zal op 20 Juli ge stemd worden. Daarna gaat de wet, die liet Hoogerhuis op verschillende punten belangrijk gewijzigd heeft, op 24 Juli weer terug naar het Lagerhuis. Men verwacht, dat Asquitli zal voor stellen de amendementen ai bloc te ver werpen. Naar de „Times" uit .Washington verneemt, zijn er geen betrouwbare be richten aangaande Castro. l>e ,Vcnezo- laansche regcering heeft aan de Arneri- kaansche geseind, dat zij niet weet, waar Castro zich bevindt, en ook niet of hij wel in Venezuela is teruggekeerd. Uit New-York meldt men aan den „Lokal-An/eiger" De Amerikaansche ge zant in Caracas bericht, dat men geen spoor van Castro's aanwezigheid jieeft kunnen ontdekken. De tijding, (dat hij zou zijn geland, wordt daarom betwij feld. Uit Konstantinopel meldt pien aan dc „Lokal-Anzeiger: De gezant Sahdred- din seint hierheen, dat de Russische ge zant in Gettinje den Koning van Monte negro op zeer krachtige wijze voorge houden heeft, dat hij de Mnlissoren niet verder helpen moet, daar Montenegro anders niet oji eenigen steun van Rus land rekenen kan. Dit optreden van Rus land maakt in Konstantinopel een uit stekenden indruk. Dc „Morning Post" verneemt uit Konstantinopel, dat de Turksche regee ring uit Skoetari weer bericht heeft ge kregen, dat Montcuegrijncn, onder aan voering van een Montenegrijnsch offi cier, zich onder de Albaneesche opstan delingen bevinden, en onlangs opnieuw Turksche troepen hebben aangevallen. De „Times" verneemt uit Cettinje dat, volgens gerucht, Edhem pasja gear resteerd en naar Ipek is overgebracht om daar voor den krijgsraad te verschij nen wegens de mislukking van zijn po gingen om de Albaneezen te onderwer pen. Blijkens een telegram uit Saragossa aan de „Temps" neemt de algcmeeiie sta king te Saragossa verontrustende afme tingen aan. De gendarmes Jiebben naar aanleiding van betoogingen in de voor naamste straten gechargeerd. Er zijn 5 stakers gedood. Verder zijn er gewonden. Het nieuwsagentschap Havas ver neemt, dat iu de buurt van Magazan ge vallen van pest zijn voorgekomen. De ziekte heerscht in vcrschillncde dorpen. Het schijnt builenpest te zijn. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leeraar aan de R. 11. B. S. te Middel* burg I). Kruydcr, tijdelijk leeraar; tot idem te 's-Hertogensch CL E. de Haas, tijdelijk leeraar tot idem te Roermond mr. H. P. de Fluiter, tijdelijk leeraar; tot idem te 's-Hertogenbosch, Helmond en Venlo E. Vcrviers, lijdelijk leeraar; tot idem te Tilburg G. F. Vrenscn, tijde lijk leeraartot idem te Middudburgi dr. Ch. F. Hajc, tijdelijk leeraar; tot merkte Het is werkelijk beter, vader, dat ik ga. Hier wordt ik te veel door uwe liefde verwend. Ik moet nu leeren, sterk cu ongevoelig te worden. En troostend ging Hans Otto voort Er is zooveel te doen, eer ik op Falkenhaus alles geregeld heb, dat er geen tijd voor muizenissen overblijft. Ik verlang naar arbeid, naar een wijd veld voor al de denkbeelden, welke mij ver vullen. Gij zult zien, dat men liet mij ten slofte nog kwalijk neemt, dat ik geen uitdaging gedaan heb. Deze poging, om te schertsen, mis lukte echter volledighet was een onbe schrijflijk bitter lachen, dat de woor den begeleidde. Door duizend zcgenwcnschen van zijn ouders vergezeld, verliet Hans Otto het vaderhuis. Een telegram had den rentmeester van Falkenstein gemeld, dat de nieuwe be zitter 's avonds komen zou. Zijn nog krasse vrouw, beduidend jonger dan haar gemaal, liet de kamer, welke de oude gnadigc Herr bewoonde, in orde brengen en luchten. Zij trof dc hom Ijge voorbe reidingen voor liet avondmaal, terwijl haar man, begeleid door Jager Frans, naar het station ging. In het woonyer- idem te Zicrikzee O. J. Jansen, tijdelijk! leeraar is dr. A. S. van Oven, directeur deil Gemeentelijke H. B. S. met 5-jarigcn cursus te Dordrecht, benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-N,assau is aan A. Vega eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te 's-Hcr- togenboscli is aan den schout-bij-naclit J. Be Snethlage en aan den kapitein ter zee J. A. A. ridder van Rappard eervol ont slag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de door hen aan den lande bewezen goede diensten is bevorderd tot schout-bij-nacht de kapitein ter zee G. P. van Hccking Co- lenbrander en aan dezen tegelijkertijd' opgedragen de betrekking van directeur ii commandant der marine te Hellevoet- sluis, tevens commandant der Stelling an de monden der Maas en van het laringvlict zijn bevorderd: tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee J. J. Rambon- nettot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le kl. W. B. K. Boom; tot luitenant ter zee le kl. de luitenants ter zee 2e kl. K A.. Telders tot kapitein ter zee de kapitein-luitenants ter zee O. R. van Nauta Lemke en F. Smittot kapitein-luitenant ter zee de luitenants ter zee le kl. C. A l ock en C. Kruys tot luitenant te rzce lc kl. de luitenants ter zee 2e kl. J. A. E. Schcnck dc Jong en J. O. Tollenaar; tot kapitein tci zee dc kapitein-luitenant ter zee J. P. Olie pin tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee lc kl 1.11. G. Krol, en tol luitenant ter zee lc kl. de luitenant ter zee 2c kl. H. P. Prlllevitz; zijn de adjunct-ijkers der maten en gewichten J. Timmenga, L. I 'cberwee, J. R. van Beek en Chr. N. Bader be vorderd tol ijker der maten en gewichten is a an den lieer J. M. Bottemanne» thans inspecteur voor de visschcrij, de titel verleend van hoofdinspecteur der visschcrij, aan den heer A. B. Brouwer, thans adjunct-inspecteur voor de visschc rij, die van inspecteur der visschcrij, en de heer A M. van Roosendaal benoemd tot adjunct-inspecteur der visschcrij is benoemd tot burgemeester der ge meente Hemmen O. de Hartog, secre taris dier gemeentetot burgemeester der gemeente Naarden 11. M. Wcsseling; tot burgemeester der gemeente Oost huizen K. Kaaskooper. De geruchtmakende circulaire. Men schrijft aan het „Huisgezin": Naar aanleiding van een bericht iu het Rechte Spoor, betreffende de circulaire van den lieer Walraven, inspecteur der [S.S. te Breda, aan de stations der in spectie Breda gericht, over het niet aan nemen van personen die gehuwd zijn en soms 'J a i kinderen te hunnen laste hebben, zie ik mij verplicht wat meer licht te ontsteken. Niet den heer Walraven is voor het uitvaardjgeu dezer circulaire eenig ver wijt te maken, daar deze handelde in op dracht van of namens den dirccteur-gcu neraal, in zooverre althans, dat van dezen trek van den jongen baron plaatste.zij een ruiker veldbloemen onder het por tret der zuster van den vorigen bezitter, denkende, dat het oog van den zoon wel naar de beeltenis der moeder zoeken zou. Jager Trans was buiten zich zelveu vau vreugde, dat nu eindelijk /.iju bescher mer zich blijvend op Falkenhaus zou vestigen. Hij liet iu zijn opgewonden heid de eerbiedsbetuiging, die rentmees ter Mülier van al zijn onderhoorigen streng vorderde, achterwege en was on uitputtelijk iu den lof .ui den baron. De renmeester rookte behoedzaam zijn korte meerschuimen pijp, slechts af en toe door een onverstaanbaar woord te kennen gevend, dat hij den woorden stroom volgde. De koetsier echter, wien nog jong bloed doorstroomde, luisterde met open mond, zoodat hij nauwelijks aan liet gespan genoegzame aandacht wijdde. Doch dat was ook zoo erg niet, want de paarden, twee zwaargebouwde Lithoucrs, kwamen op den zandigen wegj toch slechts langzaam vooruit. Nauwelijks was het station bereikt, toen de trein binnenstoomde. Frans sprong van den bok en vloog naar het perron. Daar plaatste hij zich in de po« sitie en slechts een kort: „Welkom, mijn4 heer de baron", kwam over zijn lippen* (Wordt .vervolgd}.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1