BINNENLAND. BUITENLAND. Erna von Harneck. 2e Jaargar~ No. 530. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per 'post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 7 Juli 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen liandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. negro voor liet oogenblik heeft beslo ten, de mobilisatie op te schorten. Een sisserI GEMENGD. In het Lagerhuis is de artikels- gewijze behandeling van het wetsont werp tot instelling van een staatsverze kering op werkeloosheid, ziekte en on geschiktheid begonnen. Er zijn een groot aantal amendementen ingediend. Lloyd George deelde mede, dat de regecring de aanneming van een amendement, van hoedanigc trekking ook, niet als een nederlaag zou beschou wen. Volgens een bericht uit Lissabon zou d e Spaansche minister-president Canalejas zich bereid verklaard hebben de Portugcesche republiek te erkennen, nog vóór de annealing der grondwet door de Constituinte, indien Frankrijk en Engeland het insgelijks zouden doen. Jara, de president van Paraguay, is door samenzweerders tot aftreden ge dwongen. Hij is in een artillerickazernc opgesloten en de voorzitter van den se naat heeft de teugels van het bewind in handen genomen. De vreugde van het presidentschap pleegt kort te zijn in Pa raguay. Jara had zijn voorganger op 20 Maart j.l. verjaagd. Op Haïti heerscht nog of weer op stand, al naar men wil. De New-York Herald verneemt, dat de opstandelingen twee steden, Tsoy en Las Cahobas heb ben bezet. Maar de president komt met geld en troepen en hoopt zijn oproeri ge onderdanen te verdrijven. Abdoel Hainid, de afgezette Sultan van Turkije is weer ziek en naar 'thect, ditmaal ernstig. "Hij moet te bed blijven. Te Port Said is een geval van pest voorgekomen. De St. Pctcrsburgschc correspondent van Let „Berliner Tagcblatt" seint: In het district Troizk, in het gouvernement Orenburg, is een hevige hongersnood uit gebroken. Door de vreeselijke droogte zijn korenvelden en weiden verdord. Het vee begint te verhongeren. Onder de Kirgie- zenkozakken is een paniek uitgebroken, daar zij geen hulp krijgen. Koren weegt tegen goud op. Uit New York wordt aan de „Natio- nalzeitung" geseind: Men heeft tot nog toe 431 sterfgevallen geteld, die door de hitte van de laatste 4 dagen veroorzaakt zijn. Bovendien zijn 80 inenschen ver dronken. Deze lijsten zijn niet volledig, daar zij slechts met de groote steden rekening houden. Het nationale weer bureau meldt, dat de hitte zal gaan ver anderen en voorspelt voor morgen een lagere temperatuur. De korenvelden heb ben door de hitte zeer geleden. - Ook in Canada is het smoorheet. Reuter seint git Montreal, dat tengevolge van de buitengewone hitte in de twee laatste «dagen .183 sterfgevallen zijn voor gekomen. Onder de slachtoffers zijn 140 kinderen. Dit aantal is tot dusverre zon der wedergade. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de Cadettenschool W. Tli. Clous, thans tijdelijk als zooda nig werkzaam. H. M. de Koningin naar Parijs. H. M. de Koningin heeft president Fai lures aan boord van de „Edgar Quinet" toegezegd, dat zij eerstdaags hoopt hem te Parijs een contrabezoek te brengen. Bond van R. K. Gemeenteraadsleden. Ons bericht van gisteren verdient in zooverre verbetering dat de voorberei dingscommissie sinds eenigen tijd reeds met het ontwerp voor de statuten ge reed gekomen is. Voorts kunnen wij aan het medegedeelde nog toevoegen, dat, behoudens goedkeuring door de algemee- ne vergadering het plan bestaat tot het tgeven van ccn Bondsorgaan. R. K. Meubelmakers-, Behangers- en Stoffcerdersbond „St Antonius van Padua. Bovengenoemde Bond hield te Nijme gen zijn jaarvergadering. Uit het finan- tieel verslag bleek, dat de inkomsten bedroegen f421.40, waarvan na cene ruime storting in de wcerstandskas en uitgave voor de propaganda, vakblaadje enz. een saldo in kas blijft van f76.50. Drie afdeelingen zijn in 't verloopen jaar toegetreden Joure, Amsterdam, en Rotterdam, zoodat de Bond thans uit 10 afdeelingen bestaat. Na goedkeuring van het huish. reglement, werd de uitkeering van de Wcerstandskas voor dit jaar vast gesteld en daarna als plaats voor de vol gende jaarvergadering Utrecht aangewe zen mocht er bezwaar tegen deze plaats bestaan, dan wordt de vergadering te Arnhem gehouden. R. K. Slagersgezellen. Zondag 2 Juli kwamen de R. K. Sla gersgezellen verecnigingcn bijeen in het gebouw der R. K. Werklieden verecniging ,,St. Joseph" te Utrecht, door het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie bijeen ge roepen om een Nederl. R. K. Slagcrsge- zcllenbond op te richten. De secretaris van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, de heer P. J. j. Haazevoet, leidde de vergadering. Spr. memoreert, dat het initiatief is uitgegaan van Breda, hetgeen krachtig werd ge steund door Utrecht en niet geestdrift werd ontvangen door Rotterdam en den llaag. Spr. dankt voor dezen ijver, waar door het overbodig is geworden, de nood zakelijkheid van den nationalcn organisa tievorm aan te tooneu. De organisatie komt, eerst wanneer zij nationaal is, tot bctcckcnis, omdat Jiaar foudsenwezen en haar "Weerstandsvermogen op deugdelij ke grondslagen komen te staan. Door de zen organisatievorm is het der R. K. Vak beweging mogelijk geworden, een 10-tal bezoldigde propagandisten aan te stellen, hechte fondsen te onderhouden en een, in vergelijking met de overzij, goed ge redigeerde vakpers te bezitten. De reeds gevestigde Nederl. R. K. vakbonden gin gen door een en ander, in ruim twee jaar tijds, met circa zevenduizend leden voor uit. Spr. is overtuigd, dat de Nederl. R. K. Slagcrsgezellenbond eveneens zulke re sultaten zal kunnen bereiken. Van Breda was bericht ingekomen, dat zij verhinderd .was, tegenwoordig te zijn, doch dat zij zeker bi; den 'Bond zal aan sluiten, terwijl Qss zonder bericht af wezig was. Met algeineenc stemmen werd besloten tot oprichting van den Bond. Als Statuten werd het door het Bureau ontworpen mo del aanvaard, nadat het artikelsgcwijze be handeld was. Als zetelplaats van den Bond werd Breda aangewezen. De contributie werd vastgesteld op 23 cent per week, waarvan voor het lidmaatschap van den Volksbond of de wcrkliedeiivereeniging 4 cent en voor „Het Katholieke Volk" of De Volksbanier" 1 cent en voor den vak bond 20 cent, waarvan 20 procent zal ge restitueerd worden aan de afdeelingen* Besloten werd vervolgens, aan den bond te verbindenccn wcerstandskas, een fonds tot uitkeering bij werkloosheid en een fonds tot uitkeering bij ziekte. Voor beide laatste fondsen kan, gezien het ge ringe percentage wcrkloozen en zieken in het slagersbedrijf, een lage contributie ge heven worden. Eveneens werd besloten ccn vakblad uit te geven. Tot bestuursleden werden gekozen de hceren: J. van Maarsscvecn, van Utrecht; voorzitter; J. Verhaar, Paulus Potterstraat 337, 's Gravenhagc, secretaris; en A. G. Lindeman, van Rotterdam, penningmees ter. Het overige 2-tal plaatsen in het be stuur werd opengehouden tot de volgen de vergadering (die op 6 Aug. te Den 1 laag zal plaats hebben), ten einde de ver- eenigi'ngen uit de zuidelijke provinciën ut de gelegenheid te stellen, deze plaatsen te bezetten. Aan dit bestuur werd machtiging ge geven, de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring op de Statuten aan te vragen* Met'ingang van I October 1911 zal bij liet Bureau voorde R. K. Vakorganisatie wor den aangesloten. ~)e vergadering .werd bijgewoond door den heer VV. Mooijman, uit Rotterdam, die zich belangeloos als propagandist van den pond ter beschikking heeft gesteld* Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) Aan de orde is: 17o Praeadvies op het verzoek van de brugwachtcrvereeniging „Verbetering zij ons Streven", om wijziging te brengen in dc salaris- en pensiocnsregeling der brugwachters. B .en W. hebben eene herziening der salarissen ontworpen, medege deeld in ons nummer van Zaterdag 1.1. De heer Fokker kan zich niet ver- nigen met de verhooging van het sa laris van den algemcenen markt- en ha venmeester. Hij ziet niet, dat het sala ris van den chef moet worden verhoogd als dat der minderen wordt vermeerderde Hierbij sluit de heer Sijtsma zich aan, betoogend dat de herziening moet blij zen bij de lagere beambten in navol ging hetgeen voor andere gemeente werklieden is geschied. Dc heer Ver gouwen licht een tweetal amendemen ten toe, nl. ét n, ingediend door de hceren Dricssen, van Tol, en spr., om het aan vangssalaris voor de havcnrcchcrclieurat te bepalen op f 725, dus I 25 hooger dan het voorstel van B. en W. en om het aanvangssalaris van den adjunct markt en havenmeester te bepalen op f900, dus f 50 hooger dan het voorstel van B. en Gemeenteraadsverkiezingen. Met den meesten aandrang bevelen wij den Katholieken aan, hun stem uit te brengen op de onderstaande candidaten te Stompvvljk N. OLIEMAN Mzn. A. ROMIJN. M. SMITS. L. WA YEN. te Wassenaar: J. A. VAN DER KROFT. J. MANSVELT. H. VAN WISSEN. V Invoerrechten. 't Staat er zoo nuchter in de „brieven uit het Ruhr-gebied" in „De Ijzer- en staalkroniek" (no. 51) „Bestellingen op tangen komen zoo goed als niet meer in; zelfs de voor naamste afnemer, dc Vereenigde Staten van Noord-Amerika, laat deze industrie langzamerhand in den steek om voor de hooge invoerrechten uit den weg te gaan." Let wel: de Vereenigde Staten gaan dus zelf tangen maken, welke bevordering der eigen industrie een gevolg is van de in voerrechten. 't Staat duidelijk zoo in een van politiek geheel vrij vakblad als „De Ijzer- en Staal kroniek", welks correspondent in het Ruhr-gebied de quaestie louter uit zakelijk oogpunt bekeek. Het woord is nu aan de ach- en wee-, roepers over minister Kolkman's tarief. ALGEMEEN OVERZICHT. Heel veel wijzer is men tot nog toe niet geworden over de Agadir kwestie, ofschoon nu spoedig meer licht ver wacht wordt. Hedenmiddag zal een mi nisterraad gehouden worden, waaraan ,De Selves zal deelnemen. Na afloop daar van zal een officieel communiqué aan de pers verstrekt worden. Toch wordt er in Parijs druk over de kwestie ge sproken. Men veronderstelt dat Duitsch- land zal verlangen, om alvorens die be sprekingen van vier of vijf staten te be ginnen. een aparte bespreking met Frankrijk te hebben. Al was het maar om vast te stellen welke punten in die nadere grootere besprekingen aanhangig gemaakt zullen worden. De Fransche re geering schijnt niet van zins hierop in te gaan! Volgens sommigen zal zij be leefd weigeren, volgens anderen zal zij, indien Duitschland aandringt, in die voor besprekingen eenvoudig niets willen vaststellen. Waar Engeland positief ver klaard heeft, aan alle besprekingen te .willen deelnemen, zal het voor Duitsch land moeilijk worden een bespreking met Frankrijk alleen door te zetten. Men meent dat er op het oogenblik tengevolge van het Agadir-incident bij na meer spanning tusschen Duitschland en Engeland dan tusschen Du/tschland en Frankrijk. De Duitsche regecring is FEUILLETON. Naar het Duitsch. 59) Wonderbaar: haar vader was het nu, die den ziejstoestand zijner dochter het best begreep. Toen zij tegen den avond bleek en stil haar gewone plaats in liet salon innam, liet hij door niets merken, dat haar afwezigheid hem was opgevallen. .Voortdurend bezig met zijn couranten, maakte de majoor slechts af en toe een korte aanmerking over een of ander be richt. Tot Erna's verlichting kwam er ook geen bezoek. Zij vermoedde niet dat op haar vaders verzoek oom Glockncr niet kwam. Den volgenden morgen werd zij ver schrikt door de tijding, dat de vrijheer we derom een aanval van beroerte had ge had. De geraadpleegde dokter schreef de meest mogelijke rust voor en ried den vrijheer aan naar Hartcnstein terug te keeren. De zieke was hiertoe berejd en onaangenaam verrast door het besliste, scherpe Engelsche reageeren op haar slag. ,Wat Engeland aangaat, slechts dit In het Lagerhuis deed Asquith een korte mededeeling met betrekking tot Marokko. Hij verklaarde, dat de jongste gebeurte- nsisen een bespreking hadden uitgelokt tusschen de mogendheden, die het meest bij Marokko geïnteresseerd zijn, doch op dit oogenblik kon hij nog weinig zeggen van die onderhandelingen. Maar hij wenschte, dat het duidelijk begrepen zal worden, dat de Engelsche regeering van oordeel is, dat een nieuwe staat van zaken in Marokko js geboren, waarbij het mo gelijk is, dat de ontwikkeling der dingen de Engelsche belangen meer direct zal raken, dan tot dusver het geval was. Wij vertrouwen, dat de diplomatieke bespre kingen een .oplossing zullen doen vinden, en bij het aandeel, dat wij er in hebben zullen, zullen wij de verplichte aandacht wijden aan de bescherming van die be langen en aan de vervulling van de bij verdrag aangegane verplichtingen jegens Frankrijk, die aan de vergadering goeil bekend zijn. (Luide toejuichingen.) De toestand in Albanië boezemt om verschillende redenen weer bezorgdheid in. Vooreerst breidt .vol gens mededeelingen van goed ingelich te Albaneesche kringen, de opstand in het Noorden en het Zuiden van Albanië zich uit. De opstandelingen zijn vast besloten op al hun eischcn te blijven staan. De zending van den aartsbis schop van Skoetari zal vergeefs zijn. In de kringen van het Turkschc leger heerscht groote verbittering tegen Mon tenegro en men bepleit daar een krach tiger optreden en is tegen de verregaan de concessie aan de Malissoren. Maar daarenboven wordt officieel be vestigd dat de Turksche troepen ernstig geteisterd worden door pestpokken. De Montenegrijnsche regeering heeft gisteren een commissie, bestaande uit een generaal en cenige andere of ficieren, naar de grenzen gezonden om vast te stellen, dat Torgoet pasja aan de grenzen versterkingen heeft laten aan leggen, die in strijd zijn met de ver dragen. Blijkens de officiecle mededeelingen heeft de koning van Montenegro ver klaard dat de mobilisatie niet is ge schied met het oog op een oorlog met Turkije, maar om de grens te bescher men. De Weensche correspondent van liet Berliner Tagcblatt seint: De Neue Frcie Presse meldt dat in diplomatieke kringen te Konstantinopel gezegd wordt dat de Porte de groote mogendheden de bondige verzekering heeft gegeven, dat zij oorlog met Montenegro tot iederen prijs wil vermijden, en liever den Alba- neezen alle concessies zal toestaan, die met de waardigheid van het Rijk zijn over een te brengen. Men gelooft dat het mi nisterie Hakki pasja zich voor een der gelijke oplossing van de crisis zal op offeren en aftreden, om het binnenland- sche regeeringsbeleid aan een kabinet Kiamil met Noradoengian, als minister van buitenlandsche zaken, dat op de Jong-Turksche dissidenten en de tegen woordige liberale oppositie zou steunen over te laten. Een later bericht meldt, dat Monte- voor Erna was dit een groote verande ring. Zij had zich reeds vol angst afge vraagd, hoe zij liet zou kunnen verdragen hier weder vrienden en bekenden aan te treffen. XI. Toen vader en dochter weinige dagen later op Hartcnstein aankwamen, letten zij er niet op, welke ontzetting op de aangezichten der bedienden te lezen stond De vrijheer wien de reis zeer vermoeid had, begaf zich terstond naar zijn kamer. Ook Erna was die lieden onverschillig voorbijgegaaneen uitroep van schrik van haar kamenier deed haar echter 'thoofd omwenden. Wat is er? vroeg zij scherp. Ach, gnadiges Fraulein, die Frans Hoe'verschrikkelijk, zoo sprak het meisje aarzelend. Frans? Wat is er met hem? Hij moet den Groszhofcr Chrisiaan doodgestoken hebben, zei nu de tuinman, de andere lieden op zij schuivend en naar voren tredend. Hij zegt echter, dat hij on schuldig is. Neen, dood is hjj nog niet, mengde zich nu de werkmeid in het gesprek. Bo ven ligt de courant, daar staat alles haar fijn in, .freule. Erna ijlde de trappen op. In haar ka mer gaf zij zich niet den tijd, den hoed af te zetten. Haastig doorliepen hare oogen de op haar tafel liggende courant En zij vond dit bericht: „In het naburige dorp Hartcnstein heeft Zondag een treurig ongeval plaats gehad. Naar wij vernamen is het mo tief weder ijverzucht geweest. Een rijke boerenzoon en een jager, die beiden naar de hand van hetzelfde meisje din gen, hadden reeds des middags een hef- tigen strijd in een herberg. I>e jager ruimde toen wel het veld, maar zijn tegenstander werd later, cioor een messteek zwaar gewond, in het bosch gevonden. Niet ver van den getroffene af lag een sterk mes, ccn soort hartsvan ger. De jager is bereids in hechtenis ge nomen. Hij ontkent echter." Ontzet liet Erna het blad vallen. De kal me, brave jongen zou zich zoo vergrepen hebben? Het hoofd schuddend, las zij het bericht nogmaals. Arme Ajinamarie. dacht Zij medeJijdQ.uds Den volgenden dag vernam ook de slotheer het voorgevallene. Terstond werd de houtvester ontboden. Waart ge er bij, toen de strijd uit brak? Vertel het eens nauwkeurig, zoo sprak de majoor dezen toe. Onadiger Herr, zcidc dc houtvester bedachtzaam, men weet nog. niet of het Frans was. Hij beweert inij dat hij onmid dellijk van de herberg naar de oude Ka- thrine van den molen is gegaan, daar Amrike aangetroffen heeft en eerst des avonds om tien uur naar huis is gegaan. En nu is de Groszhofcr al sinds negen uur gevonden. Als Frans zijn alibi nu bewij zen kan, dan is het toch duidelijk, dat hij den dader met is. Het mes.... hm, ja... Het mes behoort Frans. Ik ken het maar al tc goed. De man hield op, en streek mismoedig met de hand over het hoofd. Verder! zoo hield de baron aan. Ik zal aan de schuld van den jongen twijfelen Hij zegt, het mes reeds lang vermist te hebben, was het aarzelend antwoord. Uitvluchten! Het zal den knaap niet helpen. Het onderzoek is toch al aange- yangeiU Jawel, mijnheer de baron. De ver wonding is ernstig. De dokter zegt, dat het leven er mede gemoeid is, antwoordde de houtvester op onvasten toon. Kalmer ging hij daarop voort: Maar toch geloof ik aan de onschuld van onzen Frans. Ik ken den man toch ook al een poosje. Als hij maar bewijzen kan dat hij bij Katherina was. Wat zegt deze? vroeg freule von Harneck, die bij het onderhoud tegen woordig was en in gespannen aandacht toeluisterde. Zij was gisteren met juffrouw Am rike gedagvaard. Als mijnheer de baron mij niet hierheen bescheiden had, was ik naar Amalienhof gegaan om eens tc hoo- ren. Kwam de .twist aan over Amrike?. vroeg Erna nadenkend. Zeker. De Groszhofcr had wegens 't meisje een grooten hekel aan Frans. Wij zaten na kerktijd vreedzaam bij een glaas je bier, toen hét plagen en sarren aanving, Eerst deed Frans of hij het niet hoorde^ {W.ordt vervolgd.}'

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1