BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 528. 9e £&idóche SotFTcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 5 Juli 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeeiingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiËngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiËn) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Gemeenteraadsverkiezingen. Met den meesten aandrang bevelen wij den Katholieken aan, hun stem uit te brengen op de onderstaande candidaten: te Alter» H. W. A. DROS. C. v. d. LINDEN A P C. ROSESTRATEN. te Katwijk: A. PARIDON, te Nieuwkoop: P. A. TH. v. d. WEIJDEN. te Oegstgeest T. VAN EGMOND. A. DEN HAAN. A .IUFFERMANS. te Oudshoorn: C. HOOüENDIJK. A. VERDUIJN Sr. J. H. DE WIT. te Stompwilk N. OLIEMAN Mzn. A. ROM1JN. M. SMITS. L. WA YEN. te Voorschoten: C. EGGINK Sr. A. W. KSVAK. J A. MENS. G. N. SCHMAL. te Wossennor: J. A VAN DER KROFT. J MANSVELT H. VAN WISSEN. Verschalkt. De uitslag van de stemming voor den gemeenteraad zal over liet algemeen in principieel christelijke kringen een on- bevredigenden indruk maken. Van onze aftredende leden in district III alleen de heer Vergouwen herkozen, is minder *dan zelfs een pessimist had verwacht. En zelfs de lieer Vergouwen, die als anti-revolutionair op de Room- sclie candidaten steeds een voorsprong heeft, behaalde een veel geringere meer derheid dan de heer Bots in 1909. In beide andere districten komen vier onzer in herstemming. De lieeren Rei- meringer en Fokker zagen hun mandaat hernieuwd en prof. Heeres sloeg reeds bij eerste ontmoeting zijn tegenstander. Deze uitslag moet worden toegeschre ven aan een aantal factoren, die alle op zich zelf staande, te zamen het voor ons minder gunstige verloop in district 111 hebben bewerkstelligd. De hoofdoorzaak zal wel zijn, dat men een al te groot vertrouwen in district III het ft gehad. Jarenlang heeft dit district rechts gestemd, wij spraken van „onze vaste burcht", die in 1909 nog opnieuw <Jri Katholieken afvaardigde. Was dit ver trouwen niet te onbeperkt en hebben wij ons niet door een zekere zorgeloosheid laten verschalken Men rekende op den trouw der katholieke kiezers; men steun de op den goeden naam en de eigen schappen onzer aftredende leden; men hoopte dat het gewicht der stembuscam- pagen iedereen tot actie en ijver zou aan sporen. De kern heeft zijn plicht gedaan, maar de achterban is .thuis gebleven. Er is niet voldoende gelet op de een drachtige actie der vrijzinnigen en men heeft onze waarschuwende woorden in den wind geslagen. •ten heeft gemeend 't op zijii slofjes af ie kunnen, zoet droomend van een ge makkelijke overwinning. Nogmaals, wij zijn niet genoeg op on/e hoede geweest. Wij hebben niet gelet dat het kiezersaantal in district III sinds 1909 met 231 steeg, waardoor de meerderheid ineens kon verplaatst wor den wij hebben het is onmogelijk tot een andere conclusie te komen ons door links laten verschalken. Daarbij kwamen bij vele kiezers over wegingen van persoonlijken aard. Het groot aantal candidaten heeft verwarring gesticht. De nieuwe indeeling der stem- bureaux heeft menigeen verkeerd doen loopen en niet terug doen gaan, terwijl de critiek, die de Katholieken 't liefst op hun geloofsgenooten uitoefenen, even min zonder jnvloed bleef. Een complex van oorzaken heeft dus gemaakt, dat ook in district III eene her stemming noodig is. Een boetpredikatie tegen hen, die in hun plicht als kiezer te kort schoten en het advies der Christelijke kiesvereni gingen niet opvolgden, zullen wij niet houden, 't Zou aan den uitslag niets< veranderen. Op dit oogenblik geldt alleen de vraag, hoe behouden wij de beide Katholieke raadszetels? Verloren is er nog niets, door inspanning van alle krachten kan alles goed gemaakt worden, kan moge lijk nog een klein doch zoet winstje in de andere districten worden behaald. Door inspanning van alle krach ten, zeggen wij. Hard werken zal noodig zijnijverige propaganda moet worden gemaakt in woord en geschrift. Door huisbezoek moeten de trage en lauwe kiezers worden opgewekt ter stembus te gaan. Kortom, op district III moeten wij al onze krachten concentreeren, want zoowel mr. Aalberse, als Mr. Kerstens moeten herkozen worden. Mannen zijn noodig, die met goeden wil deze zaak aanpakken, die de Jonge Garde krachtig te steunen. De tijd voor actie is kort. Donderdag 13 Juli is de dag der herstemming. Moed gehouden. De uitslag der stcming zal de onzen prikkelen om bij herstemming beter op post te zijn en om te zorgen, dat links ons niet ten twee de male verschalkt. Alfen. Door de drie Christelijke kicsvereeni- gingen worden voor liet lidmaatschap van den gemeenteraad aanbevolen de heeren H. W A. DROS. C. VAN DER LINDEN. A. P. C. ROZESTRATEN. Laatstgenoemde is door de Katholie ken gesteld in plaats van den heer Ovcres, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wilde komen. Er is dus een „open zetel" en van deze gele genheid willen de .liberalen gebruik ma ken een der hunnen in den Raad te schui ven. Men ging daarbij zeer handig te werk. Door de liberale kiesvereeniging werd officieel geen candidaat gesteld, een groep kiezers van „allerlei schakce- ring" onderteekendc de lijst voor den liberaal. Men koos voorts een man, die, hoewel liberaal in het openbare leven, in zijn particulier leven niet alle godsdienst op zij zet en speculeerde op het vooroordeel van sommige protestan ten tegen de Katholieken. Of deze toeleg zal gelukken? Dc drie Christelijke kiesvercenigingcn zijn te Al fen verre in de meerderheid, maar hij gemeenteraadsverkiezingen doet zich in kleinere plaatsen wel meer het verschijn sel voor dat persoonlijke bekendheid een voorsprong geeft. Dc Katholieke kiezers van Alfen be- hooren daarom op hun qui-vive te zijn. Zij moeten zich morgen, Donderdag 0 Jul i, een gang naar de stembus ge troosten, om te zorgen dat de beide af tredende leden en de lieer ROSESTRA TEN de meerderheid behalen. Zij mo gen niet thuis blijven. Voor hen geldt het parooltrouw stemmen, om ook door hun stem protest aan te tcekenen tegen het onzalig drijven van enkelen, die door geloofsverschillen in den politiekeu strijd winst willen behalen. Aan de Katli. kiesvereeniging, die zoo'n groot vertrouwen bezit bij dc Katli. kiezers, dat haar candidaten vaak zon der stemming gekoz n worden, moet thans door de kiezers het bewijs gele verd worden dat zij ook haar advies vol gen als hun dit eenige opoffering aan tijd kost. Wij vertrouwen dus, dat al onze geloofsgeno ten zullen stemmen <>p de hecren H. W. A. DROS C. VAN DER LINDEN. A. P. C. ROZESTRATEN. Oudshoorn. Sinds eenige jaren fs er een kentering gekomen in de ideeen der Oudshoonische kiezers gekomen. In dit fraaie Rijndorp waar voor kort de Christelijke partijen slechts weinig in het midden hadden te brengen, is door goed gevoerde verkie zingsactie onze invloed in den Raad ver groot. Thans is de inzet van den verkiezings strijd wie de meerderheid zal bezitten. Zullen de liberalen in staat zijn hun macht te handhaven of zal de zegevaart der verbonden Christelijke partijen blij ven voortduren Niet wij, doch de kiezers van Ouds hoorn moeten op deze vraag het ant woord geven. Wij kunnen slechts hopen, dat de macht van het liberalisme ook in Oudshoorn gebroken wordt. Wanneer wij zien, wat daar in dc laatste jaren is gebeurd, zeggen wij: het kanWij kunnen thans in Oudshoorn ons werk bekronen met een succes, dat het schoonste resultaat zal zijn van elke verkiezingscampagne: dc meerderheid in den Raad. Voor zooverre de Katholieken als trou we bondgenooten der A. R. en C. H. par tijen daaraan kunnen medewerken, spo ren wij hun ertoe aan. Onze candidaten zijn de heeren: C. HOOGEND1JK. A. VERDUIJN Sr. J. H. DE WIT. Door eendrachtig op hen te stemmen, zal de overwinning bereikt worden. V Een opruier. in De Bode, het orgaan van den wel bekenden Ossendorpselien onderwijzers bond, schreef een openbaar opvoeder der jeugd een stuk, niet alleen opruiend je gens de hoofden, maar ook zoo verlagend voor den onderwijzersstand, dat een on derwijzersvrouw niet kon nalaten er in het Handelsblad tegen te prostesteeren. De onderwijzer schreef over zijn hoofd o. m. Maar als dc maand om is, dan strijkt hij zijn ruim honderd vijftig gulden op en ik mijn vijf en zeven tig- Natuurlijk, niet waar? H ij is HOOFD. I k ben hulp. Als de maand om is, komt er vreugde onder de hongerigen, vreugde onder de schoolmeesters in het „Land der Zee." De onderwijzersvrouw antwoordt: „Als huisvrouw sta ik buiten clkcu vcr- cenigings- of klassenstrijd en wat de heer H. van de hoofden van scholen meent te moeten zeggen laat me koudmaar als onderwijzersvrouw protesteer ik ernstig tegen den toon van dit stukje. „Natuurlijk moet ieder gewoon burger in deze dure tijden rekenen eu nog eens rekenen, niemand weet dit beter dan wij, huisvrouwen. De heer H. zal wel niet dc eenige zijn die zegt: „Gelukkig, dat de volgende week de maand om is!" „Maar moet dat nu op zoo'n jilatte, armoedige manier in een blad gezet wor den, dat door iedereen, ook door school kinderen, gelezen kan worden? „Had H. niet op een waardiger wijze zijn hoofdenhaat kunnen luchten? ,,'k Heb mijn lieele leven onder onder wijzers van alle rangen verkeerd, maar 'k heb er nog nooit een ontmoet met „ma gere botten" en „magere kaken", die een „rilling van aandoening kregi als „de kalender met 1 prijkte!" Ook, God dank, ontmoette ik nooit collega's die protsig „met guldens rammelden" of met „geldappier ritselden!" „Laat de redactie van „De Bode" eens nagaan hoeveel onderwijzers dezen zo mer op reis gaan, ook naar liet buitenland en dan eens vertellen waarom ze zoo'n armoedig stuk, dat den onderwijzersstand ver: 'ert, opneemt. „Is het niet meer dan dom, dat een blad dat meermalen klaagt over gebrek aan waardeering en over te weinig aanzien van den onderwijzer, een beschrijving plaatst, waarin een daklooze zich zelf niet zou willen herkennen „Nog even dc grappige kant van 't geval In dezelfde „Bode" komt een oproe ping voor aan de collega's voor een ex cursie naarLonden! „Wat zullen de Londcnaars schrikken van die magere, hongerige troep school meesters. En wat zullen dc inwoners van Brighton een medelijden met de stakkers hebben, want dan rillen ze nog allemaal van aandoening ook! Immers, het uitstap je naar Brighton valt op den dag, vóór dat de kplender met 1 Augustus prijkt!" Die onderwijzersvrouw deed met haar protest ongetwijfeld flink werk al had zij ook wel wat minder „koud" kunnen blijven om dien „hoofdenhaat" Er is echter nog een andere kant aan de zaak. .We willen gevraagd hebben wat moest er van den goeden geest in de school te recht komen, indien de terecht aangeval len „Bode"-schrijvcr een hoofd was. Ja, de mogelijkheid is niet buitengeslo ten, dat hij dan zou omdraaien als een blad van een boom, d.w.z. zijn voorma lige hoofdenminachting zou afleggen en zich wel lekker zou gevoelen op het hoof- denvoetstuk. Laten we echter dergelijke karakter loosheid niet van hem aannemen. Maar wat moet dan zoo'n nijdas een onuit staanbaar hoofd worden. Waarom zou hij tevreden wezen met zijn hoofdensalaris, terwijl er toch buiten de schooi nog zoove- len zijn, die meer inkomen hebben voor soms vaak schijnbaar minder of zelfs - de gefortuneerden immers in 't geheel geen werk. Zoo'n hoofd zou ganscli zijn school doortrekken van zijn ontevreden micseri- gen geest, zoodat een alles behalve wel dadige invloed van de inrichting zou uit gaan. Neen, zulke Jioofden moeten wc niet hebben en als het stuk in De Bode den autoriteiten een keer te meer tot voor zichtigheid maant, bij het doen hunner keuze, heeft het tenminste dit nut gedaan. ALGEMEEN OVERZICHT. Door de reis van President Lallières naar Nederland, waardoor buitcnlandschc zaken tijdelijk door Cailleaux wordt waar genomen, komen uit Frankrijk geen na dere berichten over het optreden van Duitscbland in Marokko en ofschoon druk is geconfereerd, is geen enkele'nota openhaar gemaakt. Ook inter pellaties, die over deze kwestie zijn aan gevraagd, werden door Cailleaux ver schoven tot den terugkeer van De Selves, die dan den datum vaststellen kan. Te meer echter roeren de bladen zich. Dc Matin en de Petit Parisien zeggen, dat Frankrijk aan het overleggen is met Enge land en Rusland, dat deze overleggingen een uitstekend beloop hebben, maar dat men nog volstrekt niets zeggen kan om trent de te nemen beslissing. De Petit Parisien meent, dat een defi nitieve beslissing niet te wachten is voor de terugkomst van Fallièrcs en De Selves. Omtrent den gedachtcngang van de re geering schrijft de Petit Parisien name lijk: liet schijnt;dat het accoord vari 1909 betere middelen van argumentatie ver schaft dan de akte van Algcciras, hetzij wij ons willen bepalen tot liet bespreken van het incident van Agadir, hetzij wij zouden verkiezen de discussie uit te brei den door het heropenen van liet gesprek, door Cambon te Kissingen begonnen. Uit deze woorden van het vaak offi cieuze blad schijnt men in allen gevalle te mogen opmaken, dat de Fransche regee ring voor het oogenblik aan een oplos sing van liet incident door gedachten wis selingen denkt en niet aan het zenden van een oorlogsschip. De regeering schijnt een wijze, waarop een gedaehtenwisseling be ginnen kan, te zoeken. Men mag uit deze gezindheid der Fransche regeering dan weer verder opmaken, dat zij in liet zen den van de Panther geen poging tot een blijvende vestiging van Duitschland in Marokko ziet, maar een ietwat dreigende manier, om Frankrijk tot gedachteiiwisse- lingeu, tot onderhandeling, tot voorstellen nopens vergoeding aan Duitscbland te bewegen. Het zou ook kunnen, dat Duitscbland van deze gedachte uitgaat: Frankrijk noch Spanje heeft zich aan de Algcciras-akto gehouden, nu bestaat deze voor mij ook niet meer. Misschien ook is het Duitscb land te doen om een stukje van Marokko. Men herinnert zich nog wel hoe in het begin van het ontstaan der Marokko- kwestie over een eventueele vcrdceling gesproken werd. Wat het ook zij, de buitenlandsche pers toont zich verre van pngerust over het voorval. Volgens een telegram van tien correspondent van het Berlin r Tageblatt te Weenen, js men daar in diplomatiek kringen van meening, dat li t niet tot een nieuwe Marokko-confercntie zal komen. Men denkt daar, dat het optreden Duitschland alleen tengevolge zal hebben, dat Frankrijk en Spanje hun troepen spoc dig terugtrekken. IX- Neue Freie Presse zegt, dat het goede recht van de Duitschc politiek niet ernstig betwijfeld kan wor den. Oostenrijk zal doen wat het kan, om een vriendschappelijke oplossing van de bestaande kwesties gemakkelijk te ma ken. In dit verband dient vermeld to worden, dat, naar men zegt, Duitschland zijn bondgenoot Oostenrijk niet vroeger op de hoogte heeft gesteld dan de andere mogendheden. Nog steeds is niet hekend hoe Enge land in dezen handelen zal, ofschoon ook daar, blijkens de bladen, de toestand niet onwelwillend beoordeeld wordt. De Westminster Gazette bevat een ar tikel onder het opschrift: The expected, waarin het blad uiteenzet, dat de zending van een Duitsch schip naar Agadir, hoe wel van weinig belang, een bewijs is, dat ook Duitschland eischen wil stellen, zoo het verdrag van Algcciras werkelijk blijkt vervallen te zijn. Maar ondanks dc u'iec- ning van menschen, die beweren dat het vervallen is en dat een verdeeling van Marokko zal volgen, waaraan ook Enge land moet deelnemen, acht het blad dit voorbarig. Aan den twist om een brok! van Marokko zal Engeland geen deel ne men, zelfs ^Is de andere mogendheden dwaas genoeg zijn, dit gevaarlijk spel letje te beginnen. Maar dit behoeft men niet te denken, want oj) dat punt heeft Frankrijk gcciu overeenkomst, noch met Duitschland, nocli met Spanje. Engelaiids politiek moet niet zijn aan de Acte van Algcciras te twij felen, maar om de mogend li eden tot do naleving daarvan aan te houden, totdat zij rijp zijn voor een nieuwe overeen komst. Frankrijk moet worden aangera den zijn belofte, om zijn troepen uit Fez terug te trekken, zoo spoedig mogelijk na te komen, dan zullen Spanje en Duitsch land van zelf volgen. Duidelijk zet de Wcstin. Gazette uit- :en, dat Engeland de gronden heeft aan vaard, door Frankrijk voor de „expeditie naar Fez aangegeven; maar de onder steuning, die Engeland Frankrijk toczcide, is geen ondersteuning voor operaties, buiten het bereik der Acte van Algcciras vallend. Wij zijn niet gebonden, besluit het blad, eenige macht bij een duurzame occupatie van een deel van Marokko te steunen. Engelauds taak is het, Frankrijk een staatkunde af te raden, die Duitschland zou kunnen provocecrcn. Het zal wellicht noodig worden een duurzamer grondslag voor een overeenkomst te maken dan dc Acte van Algcciras, maar over den aard laarvan hult het blad zich in zwijgen. De meening van de Wcstm. Gazettd wordt in Duitschland geacht met die van tie Engelschc regeering saam te vallen. In het Lagerhuis verklaarde AsquitH in antwoord op een vraag van Balfour die inlichtingen vroeg over Marokko, dat de kv^slie de ernstige aandacht der regeering had. Op liet oogenblik wor den diplomatieke mededeeiingen gewis seld. Ik meen niet, dat ik op het oogenblik met het oog op de omstandigheden meer kan zeggen, verzekerde Asquith. Bal four zal zijn vraag misschien Donderdag nog eens stellen. Intusschen is afwachten tot de Nc- derlandsche gasten in hun land zijn te ruggekeerd de boodschap. Duitschland Leeft het inmiddels noodig geoordeeld! het Oorlogschip dat inderhaast erheen was gezonden, te vervangen. Een bericht uit Berlijn meldt ii.l. dat de kanonneerboot Panther die op de terugreis van Zuid-West-Afrika Teneriffe heeft aangedaan en van daar naar Agadir is gezonden, thans door het oorlogschip Berlin zal afgelost worden, omdat de terugkeer van de Panther, die dringend behoefte heeft aan belangrijke herstellingen, niet langer uitgesteld kan worden. De Berlin is een kleine kruiser van 3250 ton waterverplaatsing, die op 22 September 1003 van stapel is geloo- pcn. Sabotage blijft in Frankrijk nog steeds aan de orde van den dag, of liever van den nacht, want voor hun duistere practij- ken schuwen de booswichten het licht Gisternacht zijn weer alle telefoon- en telegraafdraden doorgesneden langs den spoorlijn Paris-Lion Médilciranéc tus- schcn la Garde en Toulon. Men vond ter plaatse briefkaarten, waarop geschre ven „Wij zijn spoorwegbeambten; wij willen weder in dienst genomen wor den, of anders zullen wij onzen toevlucht nemen tot dynamiet." Een scherpe bewakingsdienst zal nu worden ingesteld. 1 Het schijnt dat deze regeering nu van plan is een oogenblik flink op te tre den te oordeelen tenminste naar Tt ant woord der regeering op de interpellatie!

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1