BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. komt zij in het volle Storting, waar de wet een meerderheid van tweederden heb ben moet. ,Te Oporto staakt het trampersoneel. Het eischt ontslag van een ingenieur, die aan de directie is toegevoegd en die te hooge eischen heet te stellen. Hij is door ontslagen mannen aangevallen. In de Chineesche provincie Hoe-nan heeft in de buurt van Tsang-terfou en tsang-sja-fou een overstrooming vele slachtoffers gemaakt. Dc schade is zeer groot. De regeering heeft gelast hulp te verleenen. Prins Hendrik De Gelderland, met Prins Hendrik aan boord, kwam gisterochtend te vijf uur voor de pieren te IJmuiden en bleef tot zeven uur voorgaats kruisen. De Prins verliet te 9 uur met de hem toegevoegde heeren het schip. Onmiddellijk werd de prinselijke vlag gestreken en hief de commandant, kapi tein ter zee J. Albarda, een Leve de Prins der Nederlandenaan, dat don derend door de bemanning herhaald werd. Er werden 33 saluutschoten ge lost. De Prins was in politiek en vertrok per gewonen trein van 9 uur 18, ontvan gen en uitgeleide gedaan door den bur gemeester mr. VerLoren van Themaat en den havenmeester den heer De Bruys Tack. Om 11 uur 54 kwam de Prins aan het station te Apeldoorn aan, vanwaar hij', toegejuicht door het publiek, naar Het Loo reed. Bezoek van President Fallières. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins komen a.s. Dinsdagnamiddag per trein van 2 u. 54 min. van het Loo te Amsterdam aan en zullen zich van het station onmiddellijk begeven naar de plaats, waar president Fillières aan wal stapt, om met den President naar het pa leis op den Dam te rijden. De ontvangst van den President der Fransche republiek door den gemeente raad der residentie zal plaats hebben .Woensdagnamiddag kwartier over vier in de conversatiezaal van het Kurhaus. Daar zullen de raadsleden aan het Fran sche staatshoofd worden voorgesteld, en zal. de waarnemende burgemeester, wet houder Jansen, tot den heer Fallières een Toespraak houden. Bij de aankomst te IJmuiden zullen de Fransche oorlogsschepen en de Neder- Jandsche flotille, die zich op de Noord zee met* de Fransche vereenigt, in twee afdeelingcn door de groote schutsluizen geschut worden, nl. eerst de Edgard Quiner, waarop de president, en «twee torpedojagers en daarna de pantserkrui ser La Marsellaise met de Nederlandsche torpedojagers Wolff en Fret en zes tor pedobooten. Te 12 uur zal men dan gezamenlijk naar Amsterdam opstoomen, waar men ongeveer halfdrie aankomt. Tariefwet. Het plan bestaat, zoo mogelijk, a.s. iWoensdag het onderzoek der Tariefwet in de afdeelïngen van de Tweede Kamer, aan te vangen. Hooge Raad. De Tweede Kamer heeft gisteren de voordracht opgemaakt ter benoeming van twee raadsheeren in den Hoogen Raad. Als no. I komen op die voordrachten voor mr. A. P. L. Nelissen en mr. C. O. Segers. De Nederlandsche winkelweek. Ter gelegenheid- dat de Maatschappij van Nijverheid haar 134ste algemeene vergadering te Haarlem houdt, wordt daar op initiatief van het departement Haarlem een Nederlandsche winkelweek gehouden, die tot 4 Juli zal duren. Niet minder dan 250 winkeliers nemen daar aan deel en dit geeft de gemeente reeds nu een zoo feestelijk aanzien, dat ge rust kan worden geconstateerd, dat de opzet van het departement Haarlem met succes is bekroond. Er zullen er honderden wezen, die voor dezen niet hebben geweten, dat de Ne derlandsche nijverheid zooveel artikelen van uiteenloopenden aard voortbrengt en menigeen zal tot nu toe voor buiten- landsch fabrikaat hebben gekocht, wat toch werkelijk van inlandsch maaksel is. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, d.d. 28 dezer, betreffende pestgevallen op Java: Afdeeling Malang: 2 gevallen, waar onder geen dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden er 3. De besmetverklaring van Kediri is gis teren, 27 dezer, opgeheven. Van de be smetverklaring van Kediri werd indertijd melding gemaakt in het Indisch telegram van 27 April j.L, opgenomen in de Staatscourant van 28 April 1911 no. 99. Timor Bij het departement van koloniën is het bericht ontvangen, dat de 1 e-hutenant der infanterie R. T. Schmiedeman op Adoerana, Timor en onderhoorigheden, Is gewond. Verordening op de Winkelsluiting. Door den Gemeenteraad te Amster dam is het voorstel van de raadsleden van den Bergh c.s. aangenomen. Het le art. werd aangenomen met 24 tegen 20 stem men en luidt als volgt: Met js verboden een winkel (inbegre;- pen barbierswinkels en kapperssalons) voor het publiek geopend te hebben lo. vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 11 uuri a. op Zaterdag b. op den dag, voorafgaande aan den Hemelvaartsdag c. van 29 November tot en met 6 De cember, en van 17 tot en met 24 Decem ber 2o. op andere dagen vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 9 uur. Deze bepalingen* zim niet toepasselijk op: a. apotheken b. inrichtingen, waarvoor in of krach tens de Algemeene Politieverordening een sluitingsuur is bepaald c. alle loëaliteiten, niet vallende onder b, doch die blijkens hare inrichting be stemd zijn voor het gebruik ter plaatse van de aldaar verkochte eet- en drinkwa ren d. verkoopplaatsen in stations. De Zon dagsluiting hebben de voorstellers uit hun gewijzigd concept laten vervallen. Zij achten het in het belang van de zaak- beter, deze afzonderlijk aan de orde te stellen, zoodra de practijk voor de avond- sluiting zal hebben aangetoond, dat de door sommigen gevreesde gevolgen zich niet voordoen. Utrechtsche Lustrumfeesten. Woensdag is het openluchtspel „Graaf Willem van Holland" vertoond. Een beknopt overzicht van de hande ling laten wij hier volgen: Eerst middel-eeuwsch leven, in schoon heid, verbeeld door valkenjacht en boog schieten en zang van de kinderen, die uit de kloosterschool komen. Een maal tijd volgt, waar een minstreel zingen komt. i Dan weerklinkt jachtmuziek. De rid ders van graaf Willem keeren terug, be groet door de bewoners van den burcht van Rynauwen. En bij spijs en drank zit men tezamen tot een twist uitbreekt, warmedc de strijd tusschen Holland en het Sticht opnieuw ontbrand is. De eigenlijke intrige begint dan met de ontvoering van Johanna, de dochter van Jan v?in Renesse, den burchtheer, door Gerrit van Herlaer van Poederoyen, een der edelen uit het gevolg van graaf Willem. In den strijd die nu ontstaat sneuve len eenige Hollandsche ridders, het Sticht dient daarvoor getuchtigd te wor den. Het tweede tafereel laat zien de be storming van den burcht van Rynauwen, onder leiding van graaf Willem, te juister tijd, met zijn schepen langs den Krommen Rijn teruggekeerd. Na den strijd is 't graaf Wiillem zelf die op aandringen van Johanna van Re- nesse de verzoening bewerkt. Zoo kon het derde tafereel een blij- stemmend slot vormen, het huwelijksfeest van Gerrit van Herlaer var. Poederoyen en Johanna van Renesse, symboliseerend den vrede tusschen Holland en het Sticht. LEIDEN, 30 Juni. Belasting publieke vermakelijkheden. Door de heeren Mr. Aalberse en Dr. Meuleman is thans een amendement in gediend, om het laatste lid van art. 1 der Verordening regelende de heffing van eene belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden in de gemeente Leiden, aldus te lezen: „Openbaar zijn de vermakelijkheden, waartoe tegen, ook indirect, betaling van entrée toegang wordt gegeven." Ter toelichting zeggen de voorstellers: De bedoeling van het amendement is, om die inrichtingen, waar geen entrée wordt geheven, ook niet indirect door verhoogden consumptie-prijs of betaalde introductie, van de belasting vrij te stel len. De verordening immers beoogt, dat de belasting zal drukken op de bezoe kers, niet op de eigenaars of huurders. Waar nu geen entrée gehe ven wordt, is 't ook niet mogelijk, de belasting op de bezoekers af te wentelen. Tot onderwijzeres aan de R. K. School te Warmond is benoemd mejuffr. C. L. M. Sciarone, alhier. In de week van 21 tot en met 27 Juni werden uit de provincie Zuid-Hol land ter kennis van den Centralen Ge zondheidsraad gebracht 5 gevallen van typhus of febris typhoidea, 24 gevallen van roodvonk en 27 gevallen van diphte- ritis. Hiervan kwamen voor te Leide.n 1 geval van roodvonk, te Alkemade 1 geval van roodvonk te A 1 f e n 1 geval van typhus typhoidea, te Boskoop 1 geval van roodvonk; te Leiderdorp 1 geval van diphteritisen te Zoeter- w o u d e 1 geval van roodvonk. Te Haarlemmermeer kwamen 3 gevallen voor van diphteritis. De Strandkwestie te Noord wijk. Woensdagmiddag heeft de deurwaar der H. van Thicl ten verzoeke van den heer Nicolaas den Hollander, te dezer zake domicilie kiezende te Rotterdam ten kantore van mr. 'J. G. L. Nolst Trenité en mr. V. van Peski, aan pachter Vink aangezegd „Aangezien op Vrijdag 9 Juni 1911 door mijn requirant (nl. den Hollander) bevonden is, dat 10 badkoetsen, 1 wagen met badgoed, een boot op wagen en 46 strandstoelen zich op een aan hem toe- bchoorend terrein te Noordwijk aan Zee bevonden, „aangezien mijn requirant deze goede ren in den namiddag van dien dag te om streeks 5 uur heeft opgeborgen in zijn houten schuur in de Schoolstraat aldaar, waar zij zich nog bevinden, „aangezien mijn requirant heeft ver nomen, dat die goederen eigendom zijn van den gerequireerde (nl. pachter Vink), „dat de gerequireerde voornoemde bad koetsen, wagen met badgoed, boot op wagen en strandstoelen van de gemel de houten schuur kan terugbekomèn op daartoe tot mijn requirant gerichte aan vrage. „De kosten zijn f 6.95." De heer den Hollander heeft dus bij na drie weken noodig gehad om te weten te komen, dat de in beslag ge nomen goederen eigendom waren van pachter Vink wiens naam met groote letters op de meeste voorwerpen vermeld stond, terwijl de eigenaar en zijn kin deren op 9 Juni rustig moesten toezien hoe hun eigendom van het strand werd gehaald; in tegenwoordigheid en onder bescherming van burgemeester en poli tie. Waarschijnlijk zal nu ook pachter Vink zijn eigendom door middel van een deur waarder komen terugvorderen en zal hifl van den Hollander schadevergoeding eischen voor den tijd, dat hij zijn badbe- drijf niet heeft kunnen uitoefenen. Voor pachter Vink treden als rechts geleerde raadslieden op de heeren mrs. P. J. M. Aalbers'e en A. L. Hermans, advocaten en procureurs te Leiden. Wij vernemen voorts dat Woensdag middag ten Raadhuize van Noordwijk een conferentie plaats had van B. en W. met mr. dr. A. A. H. Struycken, hooglee raar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en adviseur der gemeente in deze zaak. Tot deze conferentie waren ook uitgenoodigd de heeren dr. A. Ker vel en W. van Beelen, leden van den gemeenteraad. Het rapport van prof. Struycken kan binnen 14 dagen worden tegemoet gezien. i HAARLEMMERMEER. De collecte voor den gewapenden dienst alhier heeft opgebracht f 102.78. KATWIJK AAN ZEE. In IJmuiden kwam binnen de logger Kw 159 stm. Huig Ouwehand sr. van den reeder H. G. Lammens met 18 last haring. De vangst wordt naar hier verzonden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ook hier ondervindt men de nadeelige gevolgen der zeeliedenstaking. Daar de naar En geland te verzenden aardappelen niet dan bij enkele uitzondering ter bestemder plaatse gelost worden, ligt de handel op Engeland stil, zeer ten nadeel e der land bouwers. Alleen het vervoer naar de Am- sterdamsche markt en per wagon naar Duitschland gaat Z'jn gewone gang. LEIDERDORP. Bij enkele candidaat- stelling zijn gekozen tot leden van den gemeenteraad de heeren J. Boot en J. van Leeuwen. In de gemeenteraadszitting werd mededeeling gedaan van een schrijlven van de .Commissie voor de Tentoonstel- ling in 1911 te Leiden, waarin zij zegi, dat zij tot haar leedwezen het toege zegd subsidie niet kan aanvaarden. Besloten werd geen overeenkomst aan te gaan met Leiden inzake de betaling, van schoolgeld voor leerlingen uit deze gemeente, die de H..B. S. te Leiden be zoeken. De beslissing over het bepalen der maximum snelheid voor motorrijtuigen in de kom der gemeente werd uitgesteld tot een volgende vergadering. LEIDSCHENDAM. Op de algemeene vergadering der vereeniging „Wilhelmi- na" Veur-Leidschendam jn het hotel de Zwaan alhier gehouden, werden de vol gende punten behandeld Mededeeling betreffende de a.s. feest viering. Deze js bepaald op 5 September e.k., en zal plaats hebben op het land ge legen aan de Damlaan, toebehoorende aan den heer P. van Leeuwen. De schoolkin deren zullen bijeenkomen aan de Dam laan om vervolgens een optocht te hou den door beide gemeenten, welke op tocht door een muziekkorps zal vooraf ge gaan worden. De kinderspelen om prij zen zullen dezelfde zijn als vorige jaren. Verder zal er een wedstrijd in ringsteken gehouden worden met paard en tilbury, waarvan laatstgenoemde versierd moet wezen, alsmede een wedstrijd in het fiets- ri)den met Jange pijpen; aan beide wed strijden zijn eveneens fraaie prijzen ver bonden. Verkiezing eener controle-commissie. Hiervoor werden gekozen de heeren Aben, v. Oosten en Westgeest, welke zich be reid verklaarden deze functie te willen vervullen. Nadat door eenige leden nog een en ander besproken werd tot wijziging der te houden spelen, aangezien men veron derstelde dat er aan sommige spelen ge varen verbonden waren met het oog op de gezondheid der kinderen, sloot de voor zitter onder dankzegging de vergadering. NIEUW-VENNEP. Op de alhier gehou den paardenmonstering ten behoeve van de gebrs. .Meijer uit Arnhem, waren aan gevoerd 12 paarden. Er is niet één ver kocht geworden. NOORDWIJK. Naar wij vernemen is de Katwijksche Watering gepacht door den Graaf van Limburg Stirum, zoodat voortaan personen, die in dat water wil len visschen daartoe van dien pachter verlof moeten bekomen. De heer J. Nijssen, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool, alhier is met ingang van 1 September benoemd tot le onderwijzer aan dc O. L. school te Clinge (Zeeland.) NOOTDORP. Op Woensdag 5 Juli a.s. zal de stemming plaats hebben ter invulling van drie plaatsen in den Ge meenteraad. Candidaten zijn de heeren O. v. Dijk, (aftr.); W. v. d. Ende, L. v. d. Helm (aftr.en Joh. Steeneveld Sr. (aftr.) OEGSTGEEST. Dc heer D. v. d. Stam hoofd van de school der Ned. Herv. Ge meente alhier is benoemd tot hoofd aan dc bijzondere school vow lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Heemstede. De collecte voor den gewapenden dienst alhier heeft opgebracht f 29.071/2- REEUW1JK. Voor den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren G. R. Boon, F. 14. Burlaens Brack (aftr.), A. dc Jong (aftr.), Joh. van der Kley, C. van Leeuwen, H. Nap, P. de Ouden, L. Verkerk, L. v. d. Werf en E. v. d. Zwaan. RIJNSBURG. Bij enkele candidaat- stelling werden de aftredende gemeente raadsleden N. van Egmond Dz. .en. H. den Haan Jizn. herkozen. Voor de vier nieuwe raadszetels werden 3 candidaten- lijsten ingeleverd. VALKENBURG. Bij enkele candi- daatstelüng werden gekozen tot leden van den raad de heeren J. C. van der Na gel (aftr.) en H. G. van Silieveldt. VOORSCHOTEN. De collecte voor den gewapenden dienst alhier heeft op bracht f 32.76. WARMOND. In de plaats van dr. P. Huyser is benoemd tot lid der gezond heidscommissie te Alfen de heer H. Wa lenkamp, arts, alhier. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht f 13.531/2- WASSENAAR, (gisteravond hield de Koningin Wilhelmina vereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. L. .Grevers, herdacht in zijn openings woord den overleden eerevoorzitter en stelde voor den burgemeester tot eere voorzitter te benoemen. Dit voorstel werd zonder stemming aangenomen. Voorts stelde hij voor D. J. baron van 'Pallandt te benoemen als eerelid. Ook dit voor stel werd bij acclamatie aangenomen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een batig saldo is van f 198.911/2 Gelezen werd een schrijven van den heer J. Schiff, houdende aanneming van en dankbetuiging voor het aangebodene ere lidmaatschap. De .aftredende bestuursle den J. L Grevers en A. L. Rooijakkers werden bij acclamatie herkozen. Sommi ge leden zouden het wenschelijker vinden den voorzitter-rechtstreeks door de leden te laten kiezen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Joh. Ruygrok Pzn. Het bestuur had een programma vast gesteld voor de feesten. Hierover wordt lang en breed gesproken. Veel nieuws biedt het niet, maar het is moeilijk steeds wat anders op het gebied van volksspe len te vinden. Een voorstel van „var- kensgrijpen" wordt afgewezen om het mond- en klauwzeer, en een wedstrijd van politiehonden behoorde weer niet op een Koninginnefeest. Kegelen zal mis schien er worden bijgevoegd. Zoo mo gelijk wordt het kinderfeest gehouden op het landgoed „Raaphorst" en naar een geschikt feestterfein zal het bestuur uit zien. De datum van feestviering is vast gesteld op Donderdag 7 September. Nieuw is, dat de wedstrijd voor ver sierde fietsen jn tweeën gesplitst wordt: één voor versiering door vaklieden en één voor Jeeken. Het toekennen der prij zen geschiedt door vaklieden buiten de gemeente woonachtig. WASSENAAR. De collecte voor den gewapenden dienst alhier bracht op f 40,30. ZEGWAARD. Bij enkele candidaat- stelling zijn de twee aftredende feden van den raad de heeren C. Veldhuijzen en C. Noordam herkozen. i GEWESTELIJK GEMENGD. Mond- en klauwzeer. Behalve dat het mond- en klauwzeer zich te Katwijk uitbreidt onder de runde ren, is de ziekte ook uitgebroken onder de schapen van den heer C. v. T. aldaar. Te Abbenes heeft men des nachts bij den landbouwer Kranenburg onge veer een balven bunder goed te veld staande suikerbieten af- en omgehakt, waardoor dit gewas geheel waardeloos is geworden. Men vermoedt hier met wraak neming te doen te hebben, wegens het in dienst nemen van Zuid-Hollandsche ar beiders. Voor den landbouwer is het een schadepost van ruim f200. Een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar de da ders. Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging van een aca demisch proefschrift, getiteld „De behan deling -der Jongtuberculose door middel van kunstmatigen Pneumothorax", de heer Johan Adriaan Molhuijsen, geboren en wonende te 's-Gravenhage. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap, beiden na verdediging van „Stel lingen", de heeren Frederik David Holle- man, geboren te Potchefstroom (Trans vaal), wonende te 's-Gravenhage, en Ge rard Hendrik Lambert, geb. en wonende te Rotterdam. Geslaagd voor Jiet: candidaatsexamen in de geneeskunde de heer J. Vogelezang (Leiden) 2e natuurkundig examen de heeren H. van Schaick Aveiingh (Leiden), F. A. van der Sprong en mej. J. E. van der Zande (beiden den Haag); le natuur- kundig examen de heer R. Wolff (den Haag); practisch apothekersexamen le ged. de heeren J. J. C. Bakker (Hof van Delft) en M- Duyster (Leiden)doctoraal examen rechten mej. M. Koderitsch (Rot terdam) candidaatsexamen rechten de heer W. H. Stenfert Kroese (Rotterdam); voorbereidend kerkelijk examen dé heeren F. J. Los en A. E. K. Bolland (beiden Leiden), M. W. J. van Lin schoten (Rot terdam) en J. G. j. Steenbeek (Amster dam; eindexamen voor den Indischen ad ministratieven dienst de heer W. van. Hartingsveldt (Ned. O.-I.),; voorbereidend examen voor den Indischen adnünistra- tieven dienst de heeren E. W. Mauren- brccher (Ned. O.-I.), C. van Rossen (Ataassiuis)H. J. van Haeften (den Haag) en M. van Rhijn (Hoogeveen, Dr.) examen voor den Indischen rechterlijken dienst de heer mr. B. Arriëhs (den Haag). De Geneeskundige Staatscommissie be vorderde heden tot arts den heer D. Rempt (Hoogwoud, N.-H.)tot scmi-arts mej, J. M. van Helsdingen (Leiden) en den heer H. JR. Jurrjens (Haarlemmermeer). Geslaagd voor het: le natuurkundig examen de heer M. van Dam (den Haag); doctoraal examen rechten de heer B. F. A. Westerouen van .Meeteren (den Haag)* AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Kera titis punctata superficialis" de heer J. A. A. Strucker, geboren te Breda. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren benoemd tot gewoon hoogleeraar 'in de .oude geschiedenis en de Romein- sche oudheden dr. U. Ph. Boissevain, hoogleeraar in de oude geschiedenis en de Romeinsche oudheden aan de Rijks universiteit te Groningen, met op één na algemeene stemmen. STATENTiENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 28 Juni. (Verv.) Aan de orde is het tweede Vraag punt betreffende het Z.i e k t e.v e r z e k e- r i n g s o n t w e r p. De lieer van Vliet (A. R.) hoopte, dat alsnog door gemeen overleg zal kun nen worden verkregen, dat de werking van particuliere ziekenkassen bij de ziekte verzekering zal kunnen worden benut. De heer Nolens (R. K.) zou voor een Staatsmonopolie kunnen zijn, indien er op dit oogcnbh'k geen particuliere kas sen bestonden, maar waar dit wel zoo is, moet deze Ziekteverzekeringswet niet tot resultaat hebben, dat al die verschil lende kassen, waaronder vele goede, niet meer zullen kunnen voortbestaan. Spr. zal dus voorshands stemmen voor ont kennende beantwoording van vraag 2, ten zij de Minister hem tot andere gedachtèn brengt. De heer van ïdsinga (C. H.) achtte de vraag niet zoo eenvoudig te beant woorden. Immers jnen kan, zooals spr. is, voorstander zijn van de particuliere kassen als producten van de vrijheid vaq het individu, maar aan den anderen kant wenschen, dat die kassen verdwijnen van het oogenblik af, dat men die vrijheid aantast. De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, de heer Tal ma, hoewel ontegenzeggelijk voor deden toekennende aan de particuliere kassen, meent toch, dat daardoor de be zwaren niet worden weggenomen. In elk geval hebben de voorstanders van die kassen niet aangetoond, dat zij een goede vor-m van ziekteverzekering zijn. In het stelsel van verplichte ziekteverzekering is noodig één orgaan, waarbij ten allen tijde zij, die tot verzekering wettelijk verplicht worden, zich van die verplichting kunnen kwijten. Spr. zet uitvoerig de bezwaren tegen 'de particuliere kassen uiteen en betoogt, dat hun toelating onmogelijk zal maken om te komen waartoe men einde lijk zal moeten komen, namelijk eene in- eenschakeiing van de verschillende takken van arbeidersverzekering. ,Een algemeene kas is voor de geheele arbeidersverzeke ring een onafwijsbare eisch. Intusschen acht spr. het niet onmogelijk tegemoet te komen aan de bezwaren van hen, die tegen uitschakeling van de particuliere fondsen zijn, en wel door laatstbedoelde fondsen in de gelegenheid te stellen, eene uitkeering te geven hooger dan de Raad van Arbeid heeft vastgesteld. De Minister verklaart, dat hij de ver antwoordelijkheid niet zou kunnen aan vaarden voor een regeling' waarbij de eenheid van het verzekeringsstelsel ver broken wordt, maar dat hij bereid is te treden in ,een regeling, waarbij het be staan van de particuliere fondsen niet onmogelijk wordt gemaakt. De heer de Visser (C. H.) stelde naar aanleiding hiervarf voor, om, hu de Minister een nieuw gezichtspunt geopend heeft, de verdere beraadslaging voorloopig te schorsen teneinde de Commissie van Voorbereiding gelegenheid te geven de zaak nu nader onder de oogen te zien. Na eenig debat werd hiertoe besloten. De Minister van Landbouw, dc heer .Talm a, deelde nog mede, dat hij, teneinde reeds bij voorbaat bezwaren te ondervangen, zoodanige wijziging in de Radenv.v heeft gebracht, dat de taak van den arbudsraad beperkt blijft tot d^ arbeiders-v erze kering. Zitting van Donderdag 29 Juni. (Verv., Volgens de Woensdag genomen beslis' sing zou aangevangen worden met het derde v r g p u n tmaar de hee» Nolens (R. iC), voorzitter der Gommis

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2