37 Erna von Harneck. BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 522. eCeictaeke GouTa/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 ceht per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Verzuim van Kamerleden. Het liberale weekblad de „Vaderlan der" heeft de moeite genomen om nog Sens statistische gegevens te verzamelen pver het absenteïsme der rechterzijde. ;iFeitelijk deed het daarmede nutteloos ,werk. In onze pers is reeds dikwijls over het verzuim onzer Kamerleden geklaagd, en 'tis bekend, dat de absenties van rechts het talrijkst zijn. Maar de „Vad." meende geen noode- loos werk te doen en achtte zich zelfs [gerechtigd naar aanleiding van haar sta- Itistiekjes te schrijven: „Het verzuim is dus heel wel erg en de Rechterzijde, de Katholieken en de Anti-revolutionairen in de eerste plaats hebben zich weinig bekommerd om de vraag, of hun absenteïsme ook aan de afdoening van zaken in den weg kon staan". Inderdaad zal de oppervlakkige lezer bij het zien van de niet-toegelichte cij fers geneigd zijn te erkennen, dat het aan de Rechterzijde niet veel schelen kan hoe de zaken loopen. Doch statistieken bewijzen alles en niets en het is een groote lichtzin nigheid om alleen uit een serie getallen conclusies te trekken. Allereerst moet vaststaan, of de cij fers juist gerangschikt zijn. Wie gewoon is met cijfers te werken, weet dat het maar een heel klein kunstje is met ge tallen te bewijzen wat men wil. De kunst om met cijfers te goochelen is spreek woordelijk geworden. Aannemende evenwel, dat de cijfers juist gerangschikt zijn, kan men toch op getallen alléén, vooral waar het een zaak als de onderhavige geldt, geen con clusies bouwen. Men moet rekening hou den met de factoren, die op de becijfe ringen van invloed zijn geweest. Let men op de omstandigheden, dan krijgt men een 'heel anderen kijk op de zaken. De rechterzijde had dit jaar gemid deld 19 verzuimdagen; de linkerzijde 131/2. Dit verschil is nog zoo heel groot niet. Eenige verstokte „spijbelaars", die tal van zittingen wegblijven, oefenen een ongunstigen invloed op het relatieve cij fer uit. Zieke leden moeten soms vele vergaderingen verzuimen en in dit op zicht was 1910—11 niet heel gunstig. Jhr. Ruys de Beerenbrouck bijv. verbleef maandenlang tot herstel van gezondheid in 't buitenland; dr. Kuyper woonde we gens een keelontsteking sinds April de zittingen niet bijbaron van den Borch van V erwolde was langen tijd ziek. Dr. Scheurer, die wegens zijn afwezig heid in de liberale pers nogal lastig gevallen werd, was bij zijn benoeming geneesheer aan een gesticht en zijne ver vanging bleek niet gemakkelijk. Aan zoo iemand is het toch niet kwalijk te ne men, dat hij weigert zijn patiënten in den steek te laten. Men veriieze bovendien niet uit het oog, dat vele leden van rechts buiten de residentie wonen. Van de plm. 50 Ka merleden, die jn den Haag verblijf hou den, behoort de grootste helft tot FEUILLETON. Naar het Duitsch. 52) Tusschen de donkere wolken des he- mels was een kleine ster zichtbaar ge worden, 'die een sidderend, mat licht ver spreidde. Hans Otto begroette dit sche merende sterretje als een bode die hem troost brengen zou. Zijn hart noemde de sterErna. Vermoeid kwam hij thuis. De lichamelij ke afmatting deed hem in het verwarmde vertrek spoedig in een soort verdooving verzinken, waarin de pijnigende gedachte de onafwijsbaar te duchten ioslating door heel den geliefden soldatenstand aan scherpte verloor. Uit het donker van het vertrek, dat spaarzaam door een aan de overzijde der straat staande lantaarn werd verlicht, steeg langzaam een zoet droombeeld op, dat zijn ziel met verruk king vervulde. Spoedig deed een kort klopje op de deur hem opschrikken. Verzonken, ver dwenen waren de zonnige beelden van gijn fantasie, de ruwe werkelijkheid trad de linkerzijdeverscheidene linkerleden wonen bovendien te Rotterdam, Amster dam of Haarlem en slechts 5 of 6 in ver der afgelegen gemeenten. Meer dan 35 leden der rechterzijde hebben echter hun domicilie buiten den Haag en slechts enkelen wonen aan het spoortraject Am sterdam-Rotterdam. In Maastricht, Arn hem, 's Hertogenbosch, Roermond, Til burg, Eindhoven en vele andere gemeen ten van Brabant en Limburg, hebben de afgevaardigden uit die provinciën hun woonplaats. Sneek, Enschedé, Middel burg, Doesburg, Loenersloot enz. is de verblijfplaats van vele Anti-revolutionai ren. Het bijVonen van een Kamervergade ring is voor die ver afwonende leden een veel grooter opoffering en tijdverlies, dan voor de Hagenaars, die dikwijls de presentielijst komen teekenen en dan weer naar hun bezigheden gaan. Zelfs al wonen zij de geheele zitting bij, der ven zij minder tijd aan hun gewone werk zaamheden dan de Brabantsche en Lim- burgsche leden. De meeste Kamerleden hebben ver schillende functies in de Maatschappij het Kamerlidmaatschap is zeer zelden het hoofdberoep en steeds is aan alle zijden betoogd, dat dit zoo blijtven moet. 't Ligt voor de hand, dat een Kamerlid zijn ge wone bezigheden niet altijd kan laten loopen; dat er grondige redenen voor hem bestaan om van een vergadering weg te blijven, als hij een verre reis moet maken en het onderwerp zijn aanwezig heid niet vereischt. Dit geldt voor links als voor rechts. Liep bijv. de Kamer op alle banken niet leeg, toen Troelstra tot vervelens toe stond te redeneeren over een ontslagen beambte aan de spoor en zou men nu de leden uit het Zuiden wil len verplichten zulke tijdverspillende zit tingen bij te wonen? Dat zal geen enkel kiezer verlangen. Waar de omstandigheden voor rechts en voor links zoo geheel verschillend zijn, is het onbillijk op bloote cijfers een ongunstig oordeel over ons neer te schrijven, gelijk de „Vad." deed. Voeg hierbij dat de praatziekte van ons parlement steeds toeneemt Gisteren avond herinnerde „Land en Volk" er aan, dat de Handelingen der Tweede Kamer met het verslag van de zitting van 23 Juni tot bladz. 2348 vorderden, een cijfer dat het record slaat der laatste 10 jaar. „Is het te verwonderen", vraagt het vrijz.-dem. blad, „dat de belangstelling bij onze hoogmogenden zichtbaar afneemt? Hoe weinig beantwoordt hetgeen tot stand komt gan de steeds toenemende lengte der beraadslagingen !"- Wij meenen voorts de vraag te moe ten stellen of de „Vad." wel met genoeg nauwkeurigheid de cijfers heeft gerang schikt en bijv. rekening hield met de vacatures, die in den loop van het jaar ontstonden. Al zullen deze geen grooten invloed op de eindcijfers uit oefenen, ze mogen door iemand, die sta tistieken opmaakt, niet uit het oog wor den verloren. De „Vad." eindigt met de vraag „wat of er gebeurd zou zijn, als de oppositie gebiedend op den voorgrond. In de deur opening werd ritmeester Eichstett's ge stalte zichtbaar. Beide mannen drukten elkaar stevig de hand .Daarna ging de officier mismoedig zitten op het rustbed, terwijl Steinfels de lichten aanstak en naast zijm gast plaats nam. Lang bleef het tusschen beiden stil Eichstett wist niet hoe hij beginnen zou en Steinfels wachtte. Eindelijk sloeg de eerste met den vuist op de tafel en zeide grimmig: Als ik er ten minste maar zeker van was, dat ik den kerel voor mijn pistool kreeg! Berger heeft hem niet thuis ge vonden en het bericht meegebracht, dat hij waarschijnlijk eerst 's avonds laat te spreken zou zijn. Dat ziet er al niet goed uit. Je zult zien, dat hij zich aan Berger onderwerpt. Steinfels knikte. Voor zoover ik den man ken, zult gij wel 'jiiet tegenover hem komen te staan, sprak hij langzaam. Wat? Daarvan jijt gij overtuigd? En toch hebt gij den majoor afgewezen? Vlammend rood vloog over Hans Otto's gezicht; een heftig antwoord brandde hem op de tong. Maar voor hij een woord ver mocht te uiten, ging de ander ongedul dig voort: jWees toch niet zoo dwaas, Steinfels. door wegblijven obstructie had willen maken?" Deze vraag maakt een zonderlingen in druk. Het geheele betoog van de „Vad." is eene verheerlijking van de linkerzijde, die zoo netjes op haar post is. Hoe is het dan mogelijk, dat in het brein der redactie de gedachte kan opkomen, dat links dezen goeden weg zal verlaten en dan nog wel om obstructie te voeren. Als vele Katholieken verzuimen, ge schiedt het vaak om verklaarbare en verschoonbare redenendesondanks keurt de „Vaa." dit absenteïsme af. Maar zij schijnt het verdedigbaar te achten^ als links uit obstructie zou zijn wegge bleven, want een andere uitlegging kun nen wij aan de vraag niet geven. Wij vinden obstructie een heel leelijke en afkeurenswaardige zaak. Zou links echter meenen door wegblijven obstructie te moeten voeren, Iaat het zijn gang gaan wij zullen afwachten en weten wat ons te doen staat En per slotsom, of de linker zijde obstructie voert door wegblijven of door iange redevoeringen, het resultaat blijft 't zelfde. In beide gevallen wordt de nationale tijd verspild. Zonder het absenteïsme in bescherming te nemen, hebben wij het licht willen doen vallen op enkele omstandigheden, die op de beoordeeling der cijfers van grooten invloed zijn. Daarmede hebben wij ook het vernietigende oordeel willen weerleggen, die de „Vaderlander", ver blind door liberale partijdigheid, over de rechterzijde velde. V Die heillooze neutraliteit. Wij hebben neutraliteit steeds uit den booze geacht. Daarom wenschen wij geen neutrale pers, geen neutrale school, geen neutral^ leeszaal, geen neutrale vereeni- gingen, maar willen in alles het Katholiek beginsel doen doordringen. Immers men ontkomt niet aan den heilloozen invloed eener neutrale omge ving. Zelfs al meent men door zijn intel lect hoog boven anderen uit te steken. De Roomsche openbare onderwijzers hebben Zondag op hun jaarvergadering weer eens bewezen tot welke gevolgen de neutraliteit leidt. Op voorstel van Amsterdam werd be sloten eene perscommissie te benoemen, die tot taak heeft te waken, dat de strijd van de R. K. pers tegen de openbare school steeds met eerlijke wapens ge voerd wordt. Is dit besluit geen beleediging voor de Kath. bladen? Welke feiten zijn er voorgevallen, die zulk een houding van de Roomsche openbare onderwijzers rechtvaardigen Voor zooverre ons be kend geene. Wij schrijven dit voorstel dan ook toe aan den geest der openbare onderwijlzers in 't algemeen. Bij hen bestaat groote antipathie en vooroordeel tegen het bij zonder onderwijs. En de Katholieken zijn niet ontkomen aan den invloed hunner neutrale omgeving. Zij hebben zich laten overbluffen, door hun niet-Katholieke openbare collega's, die met méér felheid de bijzondere school bekampen als ooit Er zijn onder ons, protestanten, ook lieden genoeg, die het 'duel veroordeelen. Maar dan zeg ik toch nogmaals, als zij zeker meenden te weten, dat de man niet voet bij stuk zou houden, dan hebt gij zonder overleg gehandeld... Intusschen, ging hij nadenkend voort, kon de heer von Nein- stetten zich tegenover uw persoon wel eens anders gedragen hebben. Hij haat je als de zonde. Of hij het aan zou nemen, doet niets ter zake; 'tis in ieder geval verboden, zeide Steinfels standvastig. Weder trad een pauze in en weder Was het de heer von Eichstett, welke die onder brak. Eigenlijk denk ik er over als gij. Maar ik kan niet... waarachtig, ik kan niet! De gevolgen, mail! Heb je daar reeds genoegzaam aan gedacht? Er is nog geen kennis van gegeven, zoo drong hij aan, als zag hij een uitweg. Men kan toch uitdaging en duel niet met denzelfden maatstaf meten. Het kost je den degen, Steinfels. Over Hans Otto's gelaat vloog een ze nuwachtige trek. Hij maakte een afwe rende beweging met de hand. Mismoedig ging de officier voort Met zoo strenge grondbeginselen hadt ge geen offider moeten worden. Vol gens het nui genmaal geldende ,wetboek de openbare school door ons is bestre den. Want wij erkennen het bestaansrecht der openbare school voor een zekere cate gorie personen; zij echter zien voor het meerendeel liever de bijzondere school verdwijnen. In dezen strijd de correspondenties in de liberale en socialistische bladen wijzen het uit is men aan de overzijde niet kieskeurig in zijn middelen. Men spreekt op verdachtmakende wijze van pastoors- en domine's-dwang, van vol-, pompen en kunstmatige bevolking der bij zondere school door inhouden der be deeling enz., terwijl men op "het punt van b e w ij z e n zoo zwak staat. Ondanks dat alles wenschen R. K. on derwijzers een censuur over de Katlir pers uit te oefenen, daarmede den indruk wekkend alsof de Roomsche pers onedele strijdmiddelen bezigt. Wij gelooven dat deze censuurcommis- sie juist eene aansporing zal wezen om met nog meer overtuiging en volhar ding het Katholieke kind voor ons op te eischen en de neutrale school met haar Ossendorpiaansche onderwijzersschaar den Katholieken als onbruikbaar voor te houden. Indien reeds op Katholieke onderwij zers door den geregelden omgang met hun neutrale collega's zoo'n verkeerde invloed wordt uitgeoefend, hoeveel slech ter zal de neutraliteit van de overheids- school dan op het kind inwerken ALGEMEEN OVERZICHT. Geen ander zeker nieuws inzake de Ministerieele crisis in Frankrijk is tot nog toe te vermelden, dan dat president Fallières aan Caillaux de opdracht aangeboden heeft, om een nieuw kabinet te vormen. Ondervraagd, hoe Caillaux in het ne telige punt der kieskwestie denkt te ma noeuvreeren, geven Caillaux' vrienden, zonder lachen, de volgende leuke diplo matieke uitlegging: Caillaux is tegen stander van de door de meerderheid der Kamer veroordeelde arrondissements-- verkiezing, maar hii zal geen tegenstander zijn van een schikking, die beide partijen der republikeinsche meerderheid genoeg doening kan geven. Caillaux zelf heeft gisteravond zeven uur de parlementaire journalisten in zijn kabinet van financiën ontvangen en deel de mede, dat hij 's middags bezoeken had gebracht aan Combes, Bourgeois, Ribot, Poincaré daarna eenige politieke vrienden ontvangen had en daarna naar het Elysée was geweest. Op een vraag wie zijn medewerkers in het nieuwe kabinet zouden zijn, ant woordde hij: „Misschien kan ik u daar over morgen om twaalf of zeven uur iets zekers zeggen." De voorloopige onderstelling aangaan de de samenstelling van liet nieuwe ka binet luidt aldus: premier met binnen land Caillaux, marine Delicassé, oorlog Etienne of Cochery, justitie. Cruppi, fi nanciën Klotz of Gauthier of Dupuy, onderwijs en kunst Viviani, buitenland Poincaré of Deselves, landbouw Pam9, koloniën Messimy. Verder komen voor portefeuilles in aanmerking Doumergue, Boncour, Re nault, Dalimier. 1 Buitenlandsche zaken schijnt het zwak ke punt. Caillaux heeft zich n.l. zeer scherp uitgelaten over liet beleid van Cruppi aan buitenlandsche zaken dit zou mogelijk Cruppi de combinatie doen ver laten. Gisteravond noemde men het nog onzeker of hij Justitie zal krijgen. Meldden we gister reeds de aanwe zigheid van twee Portugeesche kruisers aan de kust van Noord-Portugal, latere berichten maken begrijpelijk, waar om deze er heen gezonden zijn. Op de Noordkust van Portugal werd sedert een paar dagen een stoomschip opgemerkt, dat op geheimzinnige wijïe heen en weer kruiste. Zateradg deelde de „Diario" mede, dat dit schip „Puluto" heette en met wa pens, amunitie en zelfs met kanonnen was geladen, die voor de samenzweerders waren bestemd. Het schip zou hebben getracht om 's nachts te Vianna do Cas- tello, aan den mond van de Livia, bin nen te loopen. De kruisers zijn toen op het schip afgezonden dat plotseling verdwenen is. Ook moet een ander Duitsch schip de Grunna" behalve een lading wapens de monarchistische agitatoren, kapitein Couceiro en Alvaro Chagas, die on langs op gehneimzinnige wijze uit Span je verdwenen, aan Jand hebben gezet. Het wekt veel sensatie, dat de Spaan- sche regeering in verband met het voor val te Villagarcia, waar het zelfde schip onlangs de nu te Arense en Pontevedra in beslag genomen wapens aan land bracht, er niet in slaagde, beslag te leg gen op het smokkelaarsschip, dat de kun sten van de Spaansche provincie Galicia geen oogenblik verliet. De genoemde fei ten pleiten echter wel tegen de aanklacht van den Spaanschen republikein Salvatel- la, als zouden de Spaansche autoriteiten den sluikhandel in wapenen begunstigen. De Albaneesche opstand wil nog steeds niet verminderen, ondanks de verleende amnestie. Aan de „Deutsche Tageszeitung" wordt er uit Soloniki ge seind Het hoofd van de voorloopige regee- ring, die de Albaneezen zichzelf gege ven hebben, de advocaat Tocci, heeft een brief gericht aan de Italiaansche pers, waarin hij zegt, dat 60,000 Albaneezen besloten zijn den strijd tegen de Turk- sche heerschappij voort te zetten, als Turkije de eischen van de AlbaiU -zeni niet inwilligt Van een onderwerping op grond van de afgekondigde amnestie kan geen sprake zijn. Als de Albaneezen een nationale pers tot hun beschikking had den, zouden zij de' wereld kunnen me- dedeelen, hoe gruwelijk zij door de Tur ken behandeld worden. Hij wendt zich daarom tot de Italiaansche pers. Naar de „Times" uit Cettinje verneemt, hebben 21 afgevaardigde voormannen van de Albaneesche opstandelingen na der eer moet ieder er op bedacht zijn in een scheeve positie te komen als hij1 tegL'n den stroom op wil roeien. Hij gaat redde loos ten onder. Gij vergeet, dat er honderden jonge en oudere officieren zijn, die dezelfde grondbeginselen zijn toegedaan en toch trouw hun soldatenplicht vervullen, zon der ooit aangevallen te worden. Steinfels hield een oogenblik stil, zijn toornige opwelling bekampend; daarna ging hij, zich steeds meer en meer op windend, voort: Er wordt zelden naar gevraagd, waarin die plichtsbetrachting wortelt. Dat het de godsdienstige overtuiging is, die eenig en alleen voor alle levensomstandig heden een vasten grond biedt, wordt zel den in aanmerking genomen. Hoe kan ik aan den koning en de wetten trouw zijn, als ik niet trouw ben aan mijn God Men moet zijn geweten bezwaren, men moet tegen het goddelijk gebod handelen, opdat het heete: de smaad is met bloed afgewischt. Neen, het reinigt de eer niet, gis men zijn ziel besmeurt Vraag mij niet, hoe deze treurige tegenspraak tus schen goddelijke en menschelijke wetten op te heffen is. Menschelijke wettenDe uitdaging tot een tweegevecht wordt door den rechter gestraft; handelt een officier niet overeenkomstig de zoogenaamde be grippen van eer, dan wordt hij uilgestoo- ten. Kunt gij mij deze tegenstrijdigheid verklaren? Men haalt de schouders op. men zegt: het ïs zoo gebruik. Zoo moet dan ieder op zich zelf den moed hebben, zijn werkelijke plicht te betrachten, ook al mout hij daardoor eenigermate te gronde gaan. Éindelijk moet het getal dergenen, die denken als ik, zoo groot worden, dat men zc niet meer het oir kan geven, ze over 't hoofd te zien of niet op te merken. Hij had met klimmende ojigewondeu- heid gesprokenzijn blauwe oogen gloei den. Ongeduldig stapte hij op de deur toe, waarop geklopt was. In de gestalte, die, den pelsjas afwer pend, binnentrad, herkende hij de heer von Glockner. Daar ben ik, Hans Otto, lachte hij vergenoegd. Ik kon het niet meer uithou den, toen pastoor Milder ook hier heen moest. Hij had zaken bij het generaal-vica- riaat. Bij mijn lieve vrouw ben ik natuur lijk al geweest en ik vond haar opperbest Over een paar dagen durf ik haar wel mee te nemen. Komt gij dan ook terug? Bij de Harnecks ben ik nog niet geweest. Wat dunkt u, zou het Erna aangenaam zijn dat haar oom daar ïs? (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1