36 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 521. Ste £ctdócJie Soiutcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het QEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco )er post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Juni 1011. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Bij eerste stemming. De candidaatstelling voor den gemeen teraad, die morgen plaats heeft, is het (begin van den verkiezingsstrijd. Wij hebben slechts acht dagen tijd. Dinsdag 4 Juli is de dag der stem ming. En wanneer het eenigszins kan, moeten ,wij winnen bij eerste stembus, vooral in district JII, waar drie zetels te be- ihouden zijn. De aftredenden in het derde district, ide heeren Aalberse, Kerstens, Vergouwen, [moeten zich niet aan eene herstemming behoeven te onderwerpen. Zij verdienen door de wijze, waarop zij jhun mandaat vervulden, direct met groote meerderheid herkozen te wor- iden, vooral daar de drie Christelijke kies- vereenigingen unaniem fret vertrouwen in tieze aftredende leden hernieuwden. Wij behoeven slechts op onzen post te zijn om dit resultaat te bereiken. District 111 stelde .ons nog nimmer te leur, als alle Christelijke kiezers opkwamen. In de beide overige districten kunnen .wij bij uiterste krachtsinspanning wel licht reeds bij de eerste ontmoeting succes behalen. Als alle hens aan dek is, als ban en achterban wordt opgepord, staan onze kansen niet slecht. De heeren van ;Hoeken en "Briët hebben ook wel de meer derheid gehaald. In I en in II heeft de Rechterzijde uitstekende candidaten. Mr. Tepe, dr. van Es eii Bosch zullen het wetenschappe lijk element in den Raad versterken. De heeren Karstens en Spendel zijn mannen uit de praktijk van het middenstandsleven. De heer Werner zal brengen de vervul ling van een reeds lang door ons en vele anderen gekoesterden vvensch een slager in den Raad. Zoo heeft ieder van de candidaten eigenschappen, 'die hem tot een goed vertegenwoordiger der burgerij stempelen. Met deze kleine aanbeveling volstaan wij heden. Later zullen wij nog meer zeggen. Maar op enkele punten willen wij blij ven hameren: Zorgt reeds bij de -stemming op Dinsdag 4 Juli voor de overwinning. Dat kan gebeuren als alle Christe lijke kiezers trouw opkomen. Daarom voere men in eigen kring actie voor onze Christelijke candidaten; daarom geve men gehoor als onze hulp gevraagd wordt voor verkiezingswerkzaamhedendaarom blijve men eendrachtig en'zette kleine ge schilpunten op zij. Vooral op 't laatste lcornt het aan. Leert de geschiedenis van ons vaderland, van onze eigen stad niet, dat eendracht groot en sterk maakt? Welaan, wij als verbonden Christelijke partijen zullen grooter en sterker zijn naarmate wij e e n d r a c h t i g e r op treden. Anti-papisme. De „N. Rott. Ct." is het blad geweest, Idat de Katholieken geprikkeld heeft tot publicatie hunner „Graag op de baantjes" statistieken. Toen hei liberale orgaan echter zag dat de belustheid op „baantjes" niet aan Ka-, tholieken maar aan liberalen kant ge zocht moest worden, zweeg het als een mof. Van de uitgebreide en met zorg saaingestelde gegevens, die de achterstel ling der Katholieken in het openbaar le ven zoo frappant aantoonden,vermeldde del „N. Rott. Ct." aan zijne lezers niets. Een lenkele keer, als zij meende iets ten na- ideele van de Katholieken te kunnen zeg gen, werd dit den liberalen lezerskring in leen keurig artikel voorgelegd, dat bij ont leding echter weinig bewijskracht bleek jte bezitten. Maar zelfs geen poging werd gewaagd om ons verweer en onze statistieken te iweerleggen. Toch vermeent het blad zich tegenover Ide Katholieken alles te mogen veroorlo ven. In zijn nummer van Zaterdagavond meemt het uit" de „Vaderlander" eene op gave over van verzuim der Kamerleden. De Katholieken ;t moet gezegd ma ken daarin geen al te gunstig figuur. Dit geeft echter de „N. Rott. Ct." nog niet het recht te schrijven Ter illustratie van hetgeen men doet, ais men baantjes heeft, kan dit staatje van de „Vad." ook wellicht dienen. iWil de „N. Rott. Crt." ons hiermede plichtsverzuim verwijten, dan protesteeren wij daartegen piet kracht De bloote cijfers bewijzen niet veelmen moet de omstan digheden kennen en daarmede bij* zijn oor deel rekening houden. Hierover in een volgend artikel. Doch de liberale pers acht billijkheid in haar oordeel tegenover de Katholieken niet noodig. Zij mag ons be schuldigen, zonder nota van ons verweer te nemen; zij mag ons verdacht maken zonder bewijs, 't Hindert niet, als 't anti papisme maar hoogtij viert. Wetgeving op vraagpunten. Ter Tweede Kamer keurde de heer Van Idsinga het af, dat de Commissie van voorbereiding in zake het ontwerp-Ziék- teverzekering, door .expresselijk den Mi nister in de schriftelijke behandeling te betrekken, de gansche vraagpuntenbehan deling gemaakt tot een quaestie tusschen den Minister en de Kamer. Zij. heeft, volgens den afgevaardigde van Bodegra ven, vergeten dat de bedoeling van het instituut was, een interlocutoire beslis sing van de Kamer uit te lokken over eenige punten arbeid en waarop zij dan en niet de Minister had voort te ar beiden. Het zij ons vergund ten deze met den heer 'an Idsinga van meening te ver schil» Het vil ons toch voorkomen, dat het juist uitstekend is, wanneer een minister deelneemt aan het debat over de vraag punten, welke de grondbeginselen van zijn arbeid raken. Hoe immers kan Z.Exc. anders de noodige voorlichtingen verschaffen, wel ke in den regel liet best kunnen komen van zijn zijde We zagen dit nog treffend geïllus treerd bij liet Ziektewetdebat, toen van de Regeeringstafel omtrent den artsen- nood ten plattelande de meest welspre kende cijfers werden medegedeeld cij fers, wefke geen kamerlid wijl niet beschikkend over een staf van ambtena ren en over de bronnen der statistiek zoo volledig zou kunnen verzamelen. Maar ook in 't algemeen achten we de deelneming van den betrokken minis ter van het vraagpunten debat gewenscht. Reeds bij dit stadium van voorbereiding worde gestreefd naar zoo breed en zoo diep mogelijk overleg tusschen regeering en volksvertegenwoordiging, opdat een basis worde verkregen, waarop met suc ces kan „worden voortgebouwd. Wel ware 't wenschelijk, dat het vraag puntendebat vroeger werd gehouden, liefst, voor zoover zulks met de bestaan de wetten in overeenstemming ware te brengen, alvorens een minister zich zette tot de uitwerking zijner plannen in arti kelen. Indien de wettenmakende arbeid eens zóó kan geregeld worden, dat eerst bij overleg tusschen regeering en kamer de beginselen, uitgesproken in een mi nisterieel voorstel, werden vastgesteld en daarna die beginselen in een ontwerp werden belichaamd, zou dan niet veel overbodig werk kunnen worden voorko men en de „bekwame spoed" per slot van rekening worden bevorderd Natuurlijk mits aan die beginselen niet later weer worde getornd. Door geeif der partijen. ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl bijna alle landen zich beijveren hun weermacht zoo sterk mogelijk te ma ken, terwijl er steeds meer uitvindin gen gedaan worden die de verschrikking van de oorlog moeten vergrooten, terwijl met vliegmachines oefeningen gehouden worden om van uit de hoogte dood en verderf neer té zaaien over den mede- mensch, werken van den anderen kant velen samen om te komen tot een alge- meene wereldvrede. Vooral in Amerika wordt in die richting veel gewerkt. Als aanmoediging mocht de apostolische dele- gaat in de Vereenigde Staten den volgen den brief ontvangen van Z H. den Paus over de wereldvrede Aan Onzen eerwaardigen broeder Dio- raedes, aartsbisschop-titulair van Laris- sa, apostolischen delegaat in de Vereenig de Staten van Amerika te Washington. Paus P.P. X. Eerwaardige broeder, heil en Aposto lischen zegen. Met genoegen hebben Wij van u ver nomen, dat men in de Vereenigde Staten van Amerika, op initiatief van hoogst gezagvolle personen, met grooten ijver zich bezighoudt, om aan de volkeren de weldaden van den vrede te verzekeren. En. inderdaad is liet wel een zeer nobel werk om de eendracht onder de menschen te bevorderen, oorlogzuchtige bedoelin gen te beteugelen, oorlogsgevaren verre te houden en de bezorgheid voor wat men gewoonlijk noemt „den gewapenden vre de"' op zijde te dringen, en al wat tot dat doel verricht wordt, ook al bereikt men niet dadelijk en volkomen wat men wil, moet toch als een edele poging worden aangezien, lofwaardig voor ieder die haaf aanvat en van groot nut voor de publieke zaak. En dit des te meer in onzen tijd, nu het belangrijk aantal geoefenden, de macht der oorlogstoerustingen en de zoo zeer voortschrijdende militaire weten schap nog dermate de mogelijkheid van oorlog hebben opengelaten, dat zelfs de machtigste vorsten bevreesd moeten Zijn. Daarom verheugen Wij Ons met ge heel Onze ziel over een initiatief, dat van uitstekend voordeel voor allen, meer dan door iemand anders moet worden goedgekeurd door Ons, die verheven tot het Opperpriesterschap in de Kerk, de plaats bekleeden van Hem, die de Vorst en de Ood des vredes is.. En daarom verleenen wij van heeler harte Onzen bijval en Onzen steun, aan de autoriteit van al diegenen, die met wijs beleid aan dat doel medewerken. En Wij twijfelen niet dat die uitstekende mannen, die met hun kracht van wijsheid en burgerzin zich beijveren om in dezen kommervollen tijd dep vrede te bevorde ren, tevens aan de volken den souverei- nen weg zullen wijzen naar de heilige en algemeene opvolging der wetten van ge rechtigheid en liefde. Want juist omdat de vrede in werkelijkheid bestaat in de orde, zal men tevergeefs vertrouwen dien vrede te kunnen bezorgen, indien men niet met alle'kracht zoekt te bewerken, dat die deugden in eere worden gehou den, die het begin en het voornaamste fundament zijn der orde. Gedachtig aan de voorbeelden van zoo welen onzer jllustre Voorgangers, die, zoo ver de tijdsomstandigheden het toelie ten, ook op dien titel zooveel diensten hebben bewezen aan de beschaving der volkeren en aan de hechtheid der Konink rijken, kunnen Wij ook thans niets beter doen dan onze gebeden tot God richten en met vurigheid smeeken tot den Heer, die de harten der menschen kent en ze beweegt zooals Hij wil, opdat Hij gena dig moge steunen al diegenen, die zich beijveren om aan de volkeren den vrede te verschaffen, en opdat Hij goedgunstig den vrede moge schenken aan de volke ren, die eenstemmig dien vrede verlan gen, opdat met terzijdestelling van allen oorlog en vijandschap alle volkeren zich mogen verheugen in de zoetheden des vredes. Met het oog op de hemelsche gunsten en als onderpand van Onze welwillend heid verleenen Wij van ganscher harte aan U, eerbiedwaardige broeder, Onzen Apostolischen zegen. Gegeven te Rome bij St. Pieter, den llden Juni 1911, het achtste jaar van ons Pausschap. PIUS P.P. X. De val van het Kabinet-Monis wordt door de bladen van geen enkele partij welwillend besproken. Zelfs de eigen partij juicht, wat wel te begrijpen is, indien het waar is, dat Delcassé en Caillaux ijve rig gewerkt hebben om het ministerie, waariiwze zelf zitting hadden te doen strui kelen. De avondbladen constateeren, dat al heeft de kwestie van de evenredige verte genwoordiging tot den val van het minis terie bijgedragen, de hoofdreden is totale krachteloosheid, onbevoegdheid en tot 't uiterste gegane platheid. De „Temps" zegt, het zou een ontoelaatbare dubbelzin nigheid zijn aan de evenredige vertegen woordiging de hoofdschuld te geven en de diepe 'redenen, die den val moesten ver wekken over het hoofd te zien. Het „Jour nal des Débats" zegt: Het ministerie was op. Het js bij de eerste gelegenheid weg gejaagd. De kwestie van het opperbevel was een voorwendsel, de boosheid van eenige vijanden van evenredige vertegen woordiging was bijzaak, het ministerie was niets meer. De „Liberté" zegt: Het ministerie was een schaduw, sommigen zeggen zelfs, dat het nooit bestaan heeft. Om te kunnen blijven leven, liet het alles toe, dat werd een onhoudbare, gevaarlijke toestand; van een regeering bleef niets meer over. De kieskwestie heeft mogelijk den afloop enkele uren bespoedigd, maar eigenlijk is het ministerie ',!et omverge worpen,'het is ineengestort Alle bladen constateeren ook, dat de positie van den opvolger moeielijk is, ten gevolge van de linksche verdeeldheid over de kieskewstie. De avondbladen betreu ren bovendien de jammerlijke achterlijk heid, waarin Monis de begrooting voor 1911 gelaten heeft. Deze is nog steeds niet aangenomen. De „Liberté" vermeldt een gerucht dat Cruppi, van wien men denkt dat hij opnieuw buitenland zal krij gen, zou werken om justitie te krijgen. Gezien de verbluffende handigheid, waarmede het Fransche parlement bewe zen heeft de meest mogelijke kabinetten in den kortst mogelijken tijd te verb ruiken (dit prachtstuk heeft 110 dagen gezeten) is het geen wonder dat er weinig liefhebbers gevonden worden om het roer van het staatsschip in handen te nemen. Tegelijkertijd ongeveer had een enorme ontplooiiing van zeemacht plaats in de vlootrevue te Spithead De vloot bestond uit drie divisies; de Home Fleet, de Atlantische vloot en een divisie kruisers, torpedobooten, torpedo jagers en acht onderzeeërs. De zee was vrij ruw, maar de zon brak door en toen was het gezicht op al de 230 Britsche oorlogsschepen en vijftien vreem de vaartuigen buitengewoon imposant. Op de saluutschoten gingen alle vlaggen plot seling in de hoogte. De „Heeinskerck" had een prachtige plaats tusschen de schepen van .China en Chili, en naast het laatste oorlogsschip ging het konink lijke jacht „Victor and Albert" liggen. De koning ging om elf uur aan boord, waarop een .imposante kanonnade volg de. Alle oorlogsschepen vuurden 21 schoten af, de „Hcemskerck" snelvurend met haar 71/2 c.M. kanonnen. Lte lucht trilde van het oorverdoovend geluid, dat den aanvang van de vlootrevue aankon digde. Geëscorteerd door vier torpedobooten voer het koninklijke jacht langs de rijen der schepen, terwijl de koning op de brug stond, salueerend. Op alle schepen ston den de officieren naast elkander op het dek geschaard, terwijl elk schip het „God save the King" liet hooren als de koning passeerde. Toen kwam de zonneschijn de schittering van het tafereel nog verhoo- gen. De pracht er van was onbeschrijf- en verblindend, en liet alle fantasie ver achter zich. .Toen het koninklijke jacht zijn plaat^ uitgezocht had, gingen alle bui- tenlandsche admiraals aan boord, op au diëntie, waarbij de schout-bij-nacht Kos ter de Nederiandsche vloot vertegen - woordigde. Het muziekkorps van de „Heemskerck" speelde het volkslied van elk land, welks admiraal passeerde. Daar na begaven alle admiraals zich met het koninklijke jacht aan land, waarbij alle 250 oorlogsschepen nogmaals 21 scho ten afvuurden, toen het jacht buiten de lijn der vaartuigen kwam. De kruitdamp rondom was even imposant als „het ge donder der kanonnen." GEMENGD. Heden is prinses Clotilde te Tu rijn overleden. Prinses Marie Clotilde Thérèse Louise, een tante van koning Victor Emmanuel, werd te Turijn geboren 2 Maart 1843, huwde eveneens te Turijn op 30 Januari 1859 met prins Napoleon, die 19 Maart 1891 stierf. In de Russische diplomatieke krin gen is men, volgens den St. Petersburg- schen correspondent van de Frankfurter Zeitung, zeer bezorgd over den toestand op den Balkan. Men vreest, dat de oor logspartij1 in Montenegro de overhand zal behouden. Ondanks de maatregelen, die Cana- lejas beloofd heeft te zullen nemen, schij nen de monarchistische samenzweerders rustig voort te gaan aan de Noordgrens van Portugal. Zij zijn tot 4000 man aan gegroeid. De kruisers Adamastor en San Gabriel, die schietoefeningen houden, hebben bij Vianna do Castello marinetroepen aan land gezet. Het arbeidsconflict in Noorwegen dreigt veel grooter afmetingen aan te ne men, dan men aanvankelijk vermoedde. Naar de Frankforter Zeitung bericht, heeft de bond van werkgevers medege deeld, dat 18,000 arbeiders in de cel- Iulose-fabriek en houtzagerijen gisteren over 14 dagen ontslagen gullen worden en dat Zaterdag 15 Juli 14,000 arbeiders zullen volgen. Aangezien de bond van werkgevers eischt, dat de stakende mijn werkers op de oude voorwaarden het werk zullen hervatten, maakt de nationale bond van vakvereenigingen zich gereed verbitterden tegenstand te bieden. Men verwacht een verbitterden strijd en een zeer uitgebreide solidariteitsstaking. In Konstantinopel en Triest zijn ver schillende choleragevallen geconstateerd. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan j. van Weechen, koster bij de roomsch-katholieke kerk te Reek, verleend de bronzen eere-medaille: verbonden aan de orde van Oranje-'Nas- sau is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw B. W. Blijk denstein, lid van den Raad van Commis sarissen der Twentsche Bankvereeniging B. W. Blijdenstein Co., te Hilversum; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mr. M. A. Wolfson, hoofd commies bij het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel is bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel benoemd tot ad junct-commies mr. P. H. Ritter Jr. zijn bevorderd tot commies der poste rijen en telegrafie 3e kl., A. Plantenga, H. Menalda en M. M. D. Augustijn, allen thans commies der posterijen en telegrafie 4e kl. i De visscherijwet. Bij kon. besluit is bepaald, dat de vis scherijwet den Isten Juli in werking za' treden. Kamer van Koophandel te Heerlen Bij Kon. Besl. van 22 Juni is besloten tot vestiging van een Kamer van Koop handel en Fabrieken te Heerlen, met in gang van 1 Januari 1912. De Kamer zal uit 7 leden bestaan. Commissaris der Koningin voor Noord-Holland. De Haagsche correspondent van de „Lw. Crt." meldt: Naar mij met stelligheid verzekerd wordt zal mr. G. van Tienhoven, als Commissaris der Koningin voor Noord- Holland worden opgevolgd door mr. W. F. van Leeuwen, oud-burgemeester van Amsterdam. 1 1 Limburg, mijn Vaderland. Een Katholiek uit Noord - Nederland schrijft ons onder dit opschrift: Dezer dagen was het verkiezing voor den Gemeenteraad ju een der Noord- Limburgsche dorpen. Dagen, ja weken te voren was er gewerkt en hard gewerkt Niet door .een kiesvereeniging of propa- gandaclub, maar door de twee heeren candidaten zelf en hun aanhang, 't Moge velen ten onzent ongelooflijk klinken, maar feit is het, dat beide candidaten alle kie zers, ten getale van 70U, één voor écn aan huis gingen bezoeken, ten einde zich hun stem te verzekeren. Ieder der can didaten had zijn aanhang, waarvan de kopstukken evenmin stilzaten. Zoo liep o.a. de Burgervader, vurig voorstander of liever lievig tegenstander van één der candidaten, insgelijks persoonlijk alle kie zers af, ons inziens iets geheel in strijd met de waardigheid v^n Burgemeester., Er werd getracteerd, er werden schoons beloften gedaan, in één woord aan beide zijden liet men niets onbeproefd 0111 de victorie te behalen. Op den gewichtigen dag der stemming stelde de protector van één der candi daten zijn rijtuig, ja zelfs zijn auto ter beschikking van de verafwonende boeren. Wie dit ;iu leest, zal wel de gedachte krijgen, dat bij deze verkiezing de be langen der „goede zaak" op tspel ston den, dat 'tging om een socialist of libe raal of een zoogen. onafhankelijk katholiek uit den Raad te weren. Maar neen, niets van dit: de beide candidaten stonden be kend als voorbeeldige Katholieken, op wier katholiciteit niets te zeggen valt, zoo dat er van princiepen geen sprake kon zijner waren dan ook slechts klein geestige familiebelangetjes en oude fa miliegeschilletjes in het spel. E11 gelet 1111 op de katholiciteit der can didaten, zal liet den lezer nog ongeloof lijker worden, *als hij verneemt, dat op den bewusten verkiezingsdag ieder der twee candidaten na onderling overleg aan een ieder die ter stembureau kwam, twee bonnetjes „goed voor 2 glazen bier" deed aanbieden, zoodat iedere kiezer 4 glazen bier kon gaan drinken op de gezondheid der candidaten. Maar dit is nog niet alles en niij dunkt de verwondering van een

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1