BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 518. Ste EoicbeJie Sowtomt Bureau OlIDE SINGEL. 54. LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. OlT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco ■jer post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 32 Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De roode Dinsdag. Mr. Troelstra is nog eens speciaal de Haagsche arbeiders gaan bewerken om toch ervoor te zorgen, dat de kies rechtmanifestatie bij de Kameropening Indrukwekkend wordt. Maar tevens zoo wil het ons voorkomen heeft de ze roode tacticus wat water in den wijn gedaan. Was het ten congresse der „S. D. A. P alsof bij de manifestatie zou getracht worden de Koninklijke stoet onderge schikt te maken aan de kiesrechtmanoeu- ivre welke laatste het feit van den dag jmoest worden, in zijn Haagsche redevoe ring betoogde de heer Troelstra, dat al- les kalmpjes in zijn werk zal gaan. Luister Wat zal er gebeuren, wanneer men ons weigert een wettige demonstratie te houden voor een volkomen wettig doel? Hierover kan ik mij niet uitlaten. Maar in relletjes zoeken wij onze kracht niet Wanneer minister Heemskerk ver hinderd is, het petitionnement in ont vangst te nemen, jwelnu, dat hij het zecge. Dan gaan wij toch naar het Bin nenhof, en we'geven het petitionnement aan den bode af. Maar men mag ons niet beletten om op dezen dag de demonstratie te hou den. Wij hebben deze demonstratie noo- dig om indruk te maken. Maar mogen wij geen indruk ma ken9 Mogen wij geen gebruik maken van de straat, omdat de Koningin een paar uur geleden over deze straat is tregaan? Dan zou men de Koningin verlagen tot een partij-instrument tegen Objectieve redenen om Tiet verlof tot den optocht te weigeren bestaan er niet. De sociaal-democratie heeft tact genoeg om te zorgen, dat de demonstratie op geen enkele wijze hinderlijk zijn zal aan den stoet der Koningin. Niet als in de andere landen is hier d£ regeering gevestigd in de grootste stad, de hoofdstad des Jands. In ons land kan men dus niet zooals elders onmiddellijk op gemakkelijke wijze de regeering bekend maken met hetgeen in de groote massa leeft. Daarom moet de demonstratie in ons land worden versnipperd in een aantal plaatselijke bijeenkomsten. Een zware'plicht rust nu op de Haagsche arbeidersklasse. D'e stad is niet groot en het aantal arbei ders is er kleiner dan te Amsterdam en Rotterdam. Maar voor dezen enkelen dag .moet het Haagsche proletariaat foonen, dat het de voorhoede kan zijn der roode democratie! De Haagsche arbeiders hebben op dit gebied nog iets te leeren. Zoo dikwijls heeft spreker, als hij met de zijnen uit de duffe Tweede Kamer kwam, waar hij en de zijnen had moeten worstelen tegen de bourgeoisie, zoo dikwijls heeft hij het dan betreurd, dat er dan geen Haagsche arbeider in den omtrek van het Binnenhof was te zien! Laat daar om op den rooden Dinsdag geen enkel arbeider thuis blijven !'f Wie zich de Congres-rede herinnert, zal toegeven, dat hier met kalme toon wordt aangeslagen. Was 'teerst, alsof de regeering zou .worden geprest het adres in ontvangst te |*ïmerr, thans wordt er genoegen mede genomen, het te overhandigen aan den portipr. Van concurrentie met den .Koninklijken stoet is verder geen sprake meer. Aan „relletjes" doen de heeren niet en zij kennen zichzelf .„tact" genoeg toe, om.... izie boven. We zullen zien. Maar nu rijst de vraag, waarom nog £oo'n speciale oproep tot de Haagsche arbeiders moest gericht worden? Blaken Idie bij uitzondering, hmniet van Ijver voor het kiesrecht? Of wordt ge vreesd, dat de deelneming, vooral nu 't too kalm moet gaan, niet groot zal Vvezen Hoe 't zij, laat geen enkele Roomsche jarbeider ook maar een vinger uitsteken Om dit roode pretje beter te doen slagen Üan de jeiders verwachten. ALGEMEEN OVERZICHT. In vervolg op wat wij reeds mede deelden over de erkenning der Republiek Portugal, weet het „Berl. Tageblatt" mede te deelen, dat dit door Duitsch- land zal plaats hebben zoodra te consti tuante de grondwet in haar geheel heeft aangenomen en de definitieve presidents keuze heeft plaats gehad. De Europeesche Mogendheden hebben hun afspraak van October 1910 her nieuwd, volgens welke zij ongeveer ge lijktijdig tot de erkenning der republiek zullen overgaan. De proclamatie der Republiek welke eergisteren plaats had, was gisteren nog niet officieel ter kennis van de Duitsche regeering gebracht. Tot Portugeesch consul-generaal te Berlijn werd benoemd dr. Alberto d'OIi- veiro, tot dusver consul-generaal te Bern. Tot voorzitter der Constituante werd gekozen Anselmo Brancamp met .125 te gen 64. De Constituante heeft 'n bijzonde re commissie van 7 leden benoemd tot het bestudeeren en uitwerken der grondwet. De verschillende grondwetsontwerpen, welke reeds door eenige staatslieden zijn uitgewerkt, zullen aan het oordeel dier commissie worden onderworpen. Van de boodschap der voorloopige re geering waarin gezegd wordt dat de revolutie van 5 October 1910 het ze delijk en logisch gevolg is geweest van een langdurige crisis, waarin het huis Braganza zijn noodlottig werk verergerd heeft door de verbrokkeling van het Portugeesche gebied en de onderdruk king van alle vrijheden hebben wij reeds melding gemaakt. De voorloopige regee ring laat aan de constitueerende verga dering het initiatief tot het wettig pro- clameeren, dat de republiek de regee- ringsvorm is van liet Portugeesche volk. Volgens de berichten heerscht er rust en orde in het gansche land en heerscht er algemeene geestdrift. Maandagavond was Lissabon feestelijk verlicht, terwijl een galavoorstelling plaats had in het theater.San Carlos, welke bijgewoond werd door de ministers. Ook in 't Noor den des lands worden talt van feestelijk heden georganiseerd. In verschillende grensplaatsen hebben de soldaten zich verbroederd met het volk. Lijnrecht tegenover deze rustigheids- berichten staat een inededeeling in de Avangardo, dat de gewezen kapitein luitenant Pereira Mello, gewezen candi- daat voor het ministerschap van Marine gearresteerd is en dat ook andere ar restaties dagelijks plaats hebben. Te vroeg schijnt men gejuicht te heb ben over den toestand in den Balkan. Volgens de „Berl. Lok. Anz." zijn de betrekkingen tusschen Turkije en Montenegro in een 'zeer ernstig stadium gekomen. De tusschenkomst van de mogendhe den heeft op Montenegro niet den ge- wenschten invloed gehad. Montenegro moet zelfs voornemens zijn schriftelijke waarborgen van de Porte te eischen voor de uitlevering van de gevluchte Malisso- ren. De proclamatie van Torgoed-pasja hebben de Montenegrijnen eigenmachtig veranderd en in dien vorm den Malisso- ren medegedeeld. Op deze wijze is het begrijpelijk dat de Turksche regeering niets bereikt heeft met haar uiterst te gemoetkomende houding. De koning van Montenegro heeft een generaal met een geheime opdracht naar den Tsaar gezonden. De Turksche regeering is hoogst ont stemd over deze houding van Montene gro en heeft in een aanschrijving aan de gezanten dezen verzocht, de aandacht van hun regeeringen op het merkwaardige optreden van Montenegro te vestigen. De Porte wil geen vermaningen tot ge duld meer aannemen, maar verlangt van de mogendheden, dat zij zich met goeden raad tot Montenegro wenden. De Porte zai verdere raadgevingen als inmenging in haar binnenlandsche aangelegenheden beschouwen. De mogendheden hebben deze mede- deeling welwillend opgenomen. Eenige gaven toe, dat Montenegro schuld heeft aan de moeilijkheden van den toestand. De Porte kan en zal niet dulden, dat aan de terugkeerende Malissoren hun wapens gelaten en hun belastingschul den kwijtgescholden worden. Een staatsman van beteekenis beoor deelde den toestand met de woorden „Ik vrees ,dat wij voor zeer ernstige ge beurtenissen staan". Deze berichten zijn ernstig genoeg, ge zien echter de sensatielust van het Bel gische blad, mogen wij ze slechts onder voorbehoud aannemen. Nog ^en rondschrijven is verzonden, niet echter door de Porte aan de mogendheden, maar door de ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers aan de wereldpers, en wel over den treu- rigen toestand der vluchtelingen. Het luidt aldus: De vertegenwoordigers der buitenland sche pers lieden een bezoek gebracht hebbend aan het hospitaal, dat door de Montenegrijnsche regeering te Podgoritsa is opgericht voor de gewonden in de militaire operaties tegen de Malissoren en de met dezen verbonden stammen, en met eigen oog vastgesteld hebbende den betreurenswaardigen toestand, waarin zich de ^lbaneesche vluchtelingen bevin den achten het hun plicht niet slechts er op te wijzen, hoe zij getroffen zijn door de teedere zorgen van de zijde der regee ring en overheden voor al die arme lieden iii genoemd hospitaal en jn de stad, maar ook in naam der menschheid een dringend beroep te doen op de openbare meening in de gansche wereld tot het verleehen van hulp en onderstand aan al die onge- lukkigen, die ten getale van meer dan 20.000 in de diepste ellende gedompeld zijn tengevolge van de algeheele ver woesting van hun land. GEMENGD. Prinses Oiotilde ligt op sterven. Prinses Laetitia en prins Louis, haar kinderen, bevinden zich aan het ziekbed. Prins Victor Napoleon en prinses Cle mentine hebben zich naar Turijn begeven. De rekening der Duitsche schatkist over. het jaar 1910 sloot met een voor- deelig saldo van 117.7 millioen mark, voortspruitende uit ontvangen douane rechten. De belastingen leverden een overschot van 57.5 millioen op, de rijks- post een van 19.7 millioen en de Staats spoorweg een van 11.8 millioen. De ver minderde uitgaven voor de rijksschuld be droeg 9.9 millioen, voor het leger 4.7 mil lioen en voorde marine 16 millioen mark. Deze bevredigende resultaten veroorlo ven het deficit van 1909 spoediger te delgen dan de financieele wet van 15 Juli 1909 deed voorzien. Het Fransche ministerie van Open bare Werken is bezig aan een wetsont werp tot regeling van de rechtspositie van het spoorwegpersoneel. Het ontwerp erkent het recht van staking, maar schrijft ten opzichte van de uitoefening van dat recht voor, dat een staking slechts na een referendum met geheime stemming kan worden afgekondigd. En aan die stemming moet het personeel deelnemen. Volgens eene officieele statistiek wa ren er den 31 Dec. 11. te Basel 76 be lastingschuldigen, die van 2 tot 10 mil lioen francs, 222 die van een half tot een millioen francs, en 1264 die van honderd duizend tot 500.000 francs bezaten. In totaal bedraagt het bezit der 9772 contribuabelen te Basel meer dan een millard francs. De 190 inwoners van Basel, die een millioen francs of meer hun eigen noe men, betalen 53 percent van de geïnde belastingen. De vereeniging van katoenfabrikan- teu te Manchester heeft besloten van 15 Juli af gedurende 12 weken op Zaterdag- het werk stop te zetten. De strijd tegen de gevaarlijke hoede- spelden wordt nu flink aangepakt in Duitschland. De politie te Hamburg heeft last gekregen, om alle dames met ver uitstekende spelden te bekeuren. De tram conducteurs hebben opdracht, zulke da mes niet jn de trams toe te laten. Tengevolge van een typhus-epidemie zijn te Schneidemühl, in Posen, alle scho len, vele eethuizen en andere openbare inrichtingen gesloten. Er zijn meer dan 90 gevallen aangegeven. Het ziekenhuis is zoo vol, dat men barakken moet op slaan. De .Weensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" verzekert, dat het schitterende succes van de reis van den Sultan van .Turkije in Macedonië tot het plan heeft geleid van een reis in Azië. De Sultan zal dan .Smyrna, Aleppo, Da mascus ea misschien ook Mekka be- 2o_ekeh. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besl. is J. G. van Kenemade benoemd tot burgemeester der gemeente Nunen, Gerwen en Nederwetten. Het totalisator-verbod. De Tweede Kamer heeft gister met 46 tegen 28 stemmen de motie-Van Karne- beek verworpen, „dat het .wenschelijk is tegemoet te komen aan de bezwaren, die het absoluut verbod van den totalisator bij paardenwedstrijden medebrengt voor de bij de Harddraverij en Renvereeniging betrokken belangen". Werking der Tiendwet. De inwerkingtreding der wet, waarbij de tienden werden afgeschaft, heeft mas sa's werk gebracht aan de ingestelde tiendcommissiën. Ook aan de gerechts hoven, waar men tegen de besluiten dier commissiën kan jn verzet komen, had men zich reeds lansr te voren op een groot aantal procedures voorbereid. Deze laatste collegiën hebben zich echter tot heden niet over veel werk, uit de toepassing dezer wet voortvloeiend, te beklagen. In het algemeen leggen belanghebbenden zich neer bij de besluiten der tiendcom missie, die zoowel hier als elders tot te vredenheid van bijna alle partijen haar taak vervult. (Rott.) Bezoek van president Fallières. Het programma voor het bezoek van den President der Fransche republiek is thans vastgesteld en luidt, voor zooveel Amsterdam betreft, als volgt: Dinsdag 4 Juli. Des namiddags onge veer 3 uur aankomst van het Fransche eskader. Ongeveer 3!/o "ur aankomst van den President aan den Dokkumer steiger. Ongeveer 4 uur aankomst ten paleize. Van 4.455.30 rijtoer met bezoek aan het stadhuis, waar de thee zal worden gebruikt. 7.30 galadiner. Des avonds zullen de Fransche en Ne- derlandsclie eskaders verlicht zijn en de weg van het Koninklijk Paleis naar den Dokkumer steiger zal door de gemeente worden geïllumineerd. Van 10—11 uur tocht te water van H. M. de Koningin en den President der Fransche republiek, als gasten der gemeente Amsterdam, door de haven, ter bezichtiging der illuminatie. Woensdag 5 Juli. In den voormiddag zal de President een bezoek brengen aan 's Rijks Museum. Ongeveer elf uur ver trek van den President en van H. M. de Koningin naar 's-Gravenhage, van waar het hooge gezelschap in den avond zal terugkeeren. Donderdag 6 Juli. In den voormiddag zal de President een bezoek brengen aan de diamantslijperij der firma .Asscher en aan het Rembrandthuis. ,Te .1.30 vertrek van den Dokkumer steiger naar de Edgar Quinet. Ongeveer 6 uur vertrek van het Fran sche eskader. De Fransche oorlogsschepen, waarmee President Fallières te Amsterdam komt, zullen daar ligplaats nemen aan de binnen zijde van den golfbreker, benoorden het IJ-eiland. Aan de Handelskade, een goed eind westelijker dus, krijgen de Neder- landsche oorlogsschepen hun ligplaats, en de torpedobooten komen te jiggen voor den noordwal van het JJ, tusschen het IJ-veer en de dokken der Droogdok- maatschappij. Op den avond der verlichting 4 Juli zullen deze vaartuigen, alsook het ge bouw voor den algemeenen dienst, wor den geïllumineerd. Dienzelfden avond wordt een z.g. loopend uurwerk geen groote stukken, slechts vuurpijlen, bom men enz. afgestoken. H. M. de Koningin zal, zooals hier boven al is gemeld, dien avond met Haar hoogen gast een vaartocht maken op het IJ, langs de oorlogsschepen. Gedurende een voldoenden tijd vóór, gedurende en na dien tocht zal de vaart op het IJ vol komen gestremd zijn. Ook zal het op dien avond, wegens het daaraan verbonden gevaar, verboden zijn met zolderschuiten of andere schuiten, waarop zitgelegenheid gebouwd is, in het IJ ligplaats te nemen. Van de verlichting voor den President en N. M. de Koningin zal voor het pu bliek dus slechts weinig te zien zijn. Echter ligt het in het voornemen, de ver lichting te herhalen op den avond van 5 Julidan blijft de vaart vrij. Inlichtings-commissie van de R. K. Studenten-Vereeniging te Amsterdam. K Het bestuur der R, K. Studentenvereeniq ging „Sanctus Thomas Aquinas" te Am sterdam geeft aan ouders, voogden en aanstaande studenten bericht, dat in dei vereeniging bestaat een permanente In lichtings-commissie. Deze stelt zich ten doel o. a. aan de nieuw aankomende R. K. studenten hu lichtingen te geven omtrent kamers, stu- die-lbelangen, vereenigingen enz. Voor dit jaar is de commissie aldus samengesteld: C. M- J. F. Goseling, Praeses, Keizersgracht 401A. M. J. F, Michels, Ab. actis I, Moreelsestraat 33; F. A. de Sain, Ab. actis II, P. C. Hooft- straat 111; K. C. van Berckel, Heeren* gracht 251; G. J. Ch. Claessens, Heeren- markt 26; A. P. Cornelisse, Prinsengracht 732; J. W. E. F. Francken, Staten Bol* werk 3, Haarlem; R. C. E. M. Hamer, O. Z. Voorburgwal 187; W. B. Jacobs, N. Gracht 4, Haarlem; Th. de Jonge Cohen, Weteringschans 247; E. van Kaïn- pen, Keizersgracht 492; J. M. Macyer, Ceintuurbaan 356; M- A. J. Müller, Gas fabriek Haarlemmerweg; R. T. E. M- Romme, Wanningstraat 15; Th. J. M. A. Westerwoudt, Leidschegracht 53. De Hanze. Om 11 uur werd Woensdagochtend in de bovenzaal van „Tivoli" aan den Cool- singel te Rotterdam de jaarvergadering geopend van „De Hanze", bond van R. K. Vereenigingen van den Handeldrij- venden en industrieelen middenstand in het bisdom Haarlem. Aanwezig waren afgevaardigden der volgende afdeelingenAmsterdam, Rot terdam, Gouda, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Delft, den Haag, Leiden, Haarlem, Krommenie, Alkmaar, Purme- rend, Zierikzee en den Eerw. Bondsad- viseur, rector P. Stroomer (Amsterdam.) De voorzitter van de ontvangende af- deeling Rotterdam, de heer F. M. Buys heette de aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid het hoofdbestuur, en bracht de vergadering, dank voor de eer, dat zij Rotterdam als vergaderplaats heeft uitgekozen .(Applaus.) De voorzitter van het hoofdbestuur de heer J. A. A. Verbeek, hierna liet woord nemend, dankte de afdccling Rotterdam voor de schitterende ontvangst. Vervol gens herinnerde spr. er aan, hoe dit de vierde jaarvergadering was, en hoe steeds meerdere voormannen uit den R. K. 'Mid denstand zich voor de Hanze gaan inte resseeren. Spreker meende dat waar nu reeds vier jaren lang is gearbeid aan de organisatie zelf, met het gevolg dat de Hanze thans aan het hoofd van alle patroonsvereenigingen staat, thans de tijd is gekomen om ook de diocesane in stellingen tot bloei te brengen, met na me in het komende jaar de ziekteverze kering, de glas-, bedrijfs- en inbraakver zekering tot stand te brengen. Ten slotte brachte spreker nog dank aan allen, die hunne krachten in het afge- loopen jaar aan de Hanze hebben ge geven, in 't bijzonder aan de Eerw. hee ren adviseurs en niet het minst aan Z. D. H. Mgr. Callier, voor diens mach tigen steun bij het streven van den Bond. (Applaus.) 1 Met den Christel ijken groet verklaarde de voorzitter de vergadering hierna geo pend. Door den secretaris den heer C. M. M. vaji den Berg, werden de notulen der vorige centrale raadsvergadering ge lezen en ongewijzigd goedgekeurd. Alsnu was aan de orde mededeeling, van ingekomen stukken. Onder meer was ingekomen een schrij ven van- de Amsterdamsche Algemeene Winkeliersvereeniging, met het verzoek adhaesie te betuigen aan de bekende mo tie van die vereeniging naar aanleiding van de rede van den heer Gorris aan genomen. Op voorstel van den voorzit ter werd dit verzoek beantwoord met het aannemen van de volgende tegenmotie: „De aanwezigen, in centrale vèrgade- ring van „De Hanze" enz., bijeen te Rot terdam op 21 Juni 1911, gehoord de besprekingen over ',t voor gestelde ontwerp-Tariefwet, overtuigd dat de beoordeeling der ta- riefwet behoort te geschieden door be voegde vereenigingen, in casu Patroons vereenigingen, i ten volle vertrouwende, in het beleid der regeering, die de 'Ned. industrie wil bevorderen,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1