BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 515, c Seicbohe Goivtomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/> cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. ,Er is weer nieuwe wrijving gekomen tusschen Turkije en Montenegro. De Turken hebben de hoogte van Je- pero en ze hebben twee verschansingen aangelegd beide schendingen van [Montenegrijnsch gebied. Verder zijn de Turken zoo vrij geweest twee Montene- (grijnsche bosschen, die uit strategisch oogpunt voor de Turken hinderlijk, zon der complimenten plat te branden. Der gelijke grappen nu vindt de Montene grijnsche regeering uiteraard minder1! aangenaam. Of de klacht van den Mon- tenegrijnsche gezant die reeds vertoo- gen heeft ingediend, veel helpen zal, is een andere vraag. Gewoonlijk komt in dergelijke gevallen een Turksche belof te, welke echter in de practijk of niet gehouden wordt, of door andere daden waardeloos wordt gemaakt. Voeg bij dit alles nog de hoogst netelige kwestie van Albaneesche vluchtelingen op Montene grijnsch gebied, en men zal zich kunnen voorstellen dat de verhouding tusschen Turkije en Montenegro gespannen is. 't Is een gelukkige omstandigheid, dat de groote mogendheden, zoowel te Kon- stantinopel, als te Cettinje hun in vloed ten gunste van den vrede doen gevoelen. Anders ware wellicht al lang een Balkanoorlog ontketend. De Oostenrijksche gezant heeft bij de Montenegrijnsche regeering een vertoog ingediend, om haar op het hart te druk ken ook harerzijds evenals de Porte, kal meerend te werken op de naar Montene gro gevluchte Albaneezen, in hef beiang van het herstel van den vrede in Al banië. De „Koln. Zeitung" verneemt uit Cet tinje, dat de Montenegrijnsche regee ring zich op haar beurt tot de gezanten der mogendheden heeft gewend en hun heeft gewezen op het samentrekken van steeds grooter strijdkrachten in de on middellijke nabijheid van de grens, het geen zij voor de goede verhouding tus schen de beide landen en het behoud van den vrede geenszins bevorderlijk acht. De koning heeft over deze kwes tie een lang gesprek gehad met den Ita lian nschen en den Russischen gezant. De Republiek Portugal zal nu eindelijk feitelijk op pooten ge steld worden. Heden zal de wetgevende vergadering de republiek ujtroepen. On middellijk daarna zal een wet worden af gekondigd waarin het Huis Braganza voor uit liet land verklaard wordt. Dins dag zal door den Minister-president een mededeeling van de voorloopige regee ring -warden voorgelezen, waarin een overzicht gegeven wordt van de werk zaamheden der Ministers en voorgesteld .wordt dank uit te spreken aan degenen die de republiek hebben gevestigd en leedwezen te betuigen, over hen, die voor haar zijn gestorven. Vervolgens is een dankbetuiging tot de stad Lissabon gericht voor de hulp, door haar aan de revolutionairen bewezen, en ook aan het FEUILLETON. Naar het Duitsch. 46) De tocht duurde ongeveer een uur; toqn was het doel, een voormalig landhuis bereikt In de grootste kamer waren de toebereidselen voor het middagmaal ge troffen. In opgewekte stemming nam men Ide met dennetakken en winterbloemen op gesmukte tafel plaats. Wensch en keuze gaven daarbij den doorslag; de strenge re gelen der etiquette werden kortweg ter izijde geschoven, en aan den humor de eer ste plaats toegekend. Er werden schert sende toosten en kwinkslagen ten beste gegeven, lustige versjes werden gedebo- teerd, den een hulde brengend, een an- ider goedig plagend. Ritmeester Eichstett toonde zich onuit puttelijk in allerlei scherts. Na tafel ver scheen hij als waarzegger vermomd, ieder een de tóekomst voorspellend, 't Waren imeest korte, veelbeteekenende uitspraken Idie weinig duidelijk waren en daardoor de verbeelding een groote speelruimte lie ten. Het lachen der dames, haar nadenken- geheele land voor het eensgezind toe treden tot den nieuwen republikeinschen regeering. Het is aardig, dat juist nu geregeld ernstige berichten over de monarchistische beweging komen. Naar nu weer de „Mundo" van haar berichtgever te Porto verneemt, zijn in Orense en Villa Garcia in 't ge heel vijf wagens met oorlogsmateriaal in beslag genomen. Ook zouden samen- gezworenen zich vereenigen om bij Lin- doso de grens te overschrijden. Onder de Carbonarios was het ge rucht verbreid, dat zich in de gebouwen der Uniao Fabril een geheime opslag plaats van wapenen bevond. Een daar gehouden huiszoeking heeft echter geen resultaat opgeleverd. Te Lissabon hebben verscheidene ar restaties plaats gehad, waarvan Reuter hedennacht reeds melding maakte. Er zouden ook stukken zijn gevonden waar uit zou blijken, dat met Jezuieten-geld verschillende stakingen werden gaande gehouden. Volgens ambtelijke berichten is het land rustig. Natuurlijk! Castro was niet aan boord van de „Consul Grosstuck", melden de laatste berich ten. Het was maar een aardigheid van den gezagvoerder geweest voor te ge ven dat hij aan boord was. Maar waar is hij dan? Zeker is dat hij uit Teneriffe verdwenen is en ondanks de tegenspoed wantrouwt de Amerikaansche regeering de zaak nog en heeft bevolen nauwlet tend toezicht te houden op het verdachte schip. De „Vossische Zeitung" schrijft „Dat aan Castro's samenzwering tegen de Venezuelaansche regeering een goed overgelegd plan ten gronde ligt, bewijst de omstandigheid, dat hij onopgemerkt in weerwil van een zorgvuldige bewa king, van Tenerif kon ontkomen. Vene zuelaansche agenten bewaken Castro voortdurend, maar zij stonden dezer da gen voor het feit, dat hij verdwenen was. De Venezuelaansche regeering had zelfs een inspecteur naar Europa gezonden, die wederom op de geheime agenten toe zicht moest houden. Opvallend is, dat ook verscheidene vroegere aanhangers van Qastro, w.o. de rijke bankier Men- doza, die te Parijs en elders in balling schap leefde, met hem verdwenen zijn. Zij zouden zich tezamen met Castro aan boord van een stoomschip bevinden. Ver moed werd, dat Castro Zaterdag of Zondag een poging zou doen om in Ve nezuela te landen". GEMENGD. Zaterdagmiddag zijn de kiesrecht- rechtvrouwen van Londen in optocht naar Albert Hall gegaan, waar een vergade ring zou gehouden worden. Men zegt dat Londen nog nooit zulk een indruk- wekkenden stoet heeft zien voorbij trek ken. Het duurde een vol uur, voordat de buitengewoon schilderachtig en schit terend gearrangeerde stoet voorbij was getrokken. Ongeveer 70 orkesten speel den in den stoet cn de banieren en vlag gen waren ontelbaar. Er waren ook eenige prachtige zege wagens en groepen van beroemde vrou- -de blikken, als hij zich bijzonder orakel achtig uitgelaten had, moedigden den lus- tigen officier steeds tot nieuwe denkbeel den aan. Lili Orben werd een rozenketen voorspeld; Herman Harneck ontving den raad, Fortuna bij het haar te pakkenzijn altijd tot schertsen geneigde schoonzuster, de bekoorlijke barones Berger, stelde hij een hangslot voor haar nooit stilstaand mondje in het vooruitzicht Erich Nein- stetten waarschuwde hij vooreen dreigend gevaar en ried hem aan, zelfs met bloemen versierde korven voorzichtig uit den weg te gaan. Opgewekt lachen of schijnbare boosheid van de geplaagden loonde den waarzegger slechts uit Neinstetten's oogen trof hein. een vijandelijke blik. Er werden nog eenige uren bij de op gewekte muziek van de regimentskapel gedanst, waarbij tot freule von Harnecks groote verlichting Neinstetten haar wei nig met zijn opmerkzaamheden achter volgde. Hij hield zich meestal in den hoek der kamer op, waar de groote punchbowl dampteaan glas 11a glas van den vurigen drank deed hij zich te goed. Met algemeen leedwezen werd het ver treksignaal van den hoornblazer verno men. Men had zich kostelijk vermaakt. De heer von Flarneck werd met dank en lof tuitingen overladen. Voldaan hoorde hij de vriendelijke woorden aan, steeds sla_g- wen uit vroegere eeuwen, gekleed in de dracht van het tijdperk, dat zij voor stelden. Het geheel maakte den indruk van een kaleidos^oop van schitterende kleuren. Langs de straten, die de stoet pas seerde, stonden groote menschenmassa's bijeen, die de belangwekkende vertoo ning herhaaldelijk toejuichten. De „Deutsche Tagesztg." weet uit goede bron mede te deelen, dat er Vrij- dagvond een geheime vergadering heeft plaats gevonden van het Berlijnsche elec- trischc trampersoneel. Deze vergadering heeft zoo goed als besloten, om de al- gemeene staking te proclameeren op al le Berlijnsche tramlijnen. Maandag zal het besluit tot die staking definitief ge nomen worden. De cholera vertoont zich weder te Smirna. Eergisteren kwamen 3 gevallen voor, waarvan 2 met doodelijken af loop. Ook in Samsoen duurt de epide mie voort. Diaz, de oud-president van Mexi co, is te Vigo aan land gegaan. Naar de Vossische Zeitung meldt, heeft hij ver klaard dat hij zijn land niet heeft ver laten onder den druk der Vereenigde Staten, maar om den burgeroorlog te doen ophouden. Om inmenging der Ver eenigde Staten te voorkomen, zal hij niet meer naar Mexico terugkeeren, ten zij een inval van buiten mocht dreigen. Diaz zet zijn reis voort naar Havre. Hij zal zich met zijn familie te Montreux vestigen. Op de Zwarte Zee woedt een he vige storm. Het verkeer inet de havens is gestremd en verschillende schepen hebben averij gekregen. In October e. k. zullen postzegels met de beeltenis van koning Albert van België in omloop worden gebracht. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is: in de orde van Oranje-Nassau bevorderd tot officier de luitenant ter zee 2e kl. C. C. Kayser, lid van de Corantijn-expeditie, en benoemd tot ridder de officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht J. F. Hulk, lid dier- zelfde expeditie; toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in brons aan de Surinaamsche arbeiders H. L. del Prado en F. Cli. Kloppenburg, die de Corantijn-expeditie vergezelden zijn benoemd: tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Sneek H. Bakker, thans te Dokkum; tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Terborg A. J. Rant, thans te 's-Gravenhage; is J. C. Versluys, ontvanger der regis tratie en domeinen te Culemborg, eervol ontheven van de waarneming der betrek king van inspecteur der registratie en domeinen voor den ambulanten dienst. T ariefwet. Het hqofdbestuur van den Algem. Ned. Geheelonthoudersbond heeft besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer de aanhangige wijziging van het tarief van vaardig met een treffend, schertsend ant woord. Buiten ontwikkelde zich groote drukte. Ieder der bedienden beijverde zich, om het bevel van zijn heer ten spoedigste uit te voeren. Men riep en schreeuwde door el kander; de paarden verschrikt door het licht van eenige harstoortsen, door den waard Enetsen aangebracht, stampten en brieschten. Zoo ontstond een gewirwar, waarin het lastig viel dezelfde orde van den ochtend te scheppen. Erna Harneck, die gewaar werd, dat.de koetsier van Neinstetten slechts met moei te het gespan in toom hield, kwam met mevrouw von Eichstett overeen, niet op 't voorrijden van de slede te wachten. Zij snelde den hof over het voertuig tegemoet. Zoo ontging het haar, dat ritmeester von Eichstett zijn vrouw eenige oogenblikken terughield om haar voorzichtig een witte sjaal over de pelsmuts te binden. Dit be nutte Neinstetten. Hij sprong in de slede naast freule von Harneck en liet de paar den de zweep om de ooren zwiepen, dat de verschrikte dieren met een sprong aan zetten en wild wegijlden. De koetsier kon slechts met moeite nog op zij springen. Zoolang de paarden als dol den hellen den weg opsnelden, moest Neinstetten alle kracht inspannen om de teugels te houden(hij perste de lippen vast op elkaar der Staten-Generaal met het verzoek, dat invoerrechten te baat worde genomen om de invoerrechten van versche vruchten ge heel af te schaffen, daar in het gebruik daarvan een krachtig middel gezien wordt om af te houden van drankgebruik en drinkgewoonten. Beleediging. „De" Volkswil" deelt mede, dat de Ka mer van Toezicht op de notarissen en candidaat-notarissen te Middelburg op verzoek van den heer Schets den heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, heeft gehoord, omdat pastoor Schets zich belee- digd achtte door het opgenomen stuk „Recht of Krom" in het blad „De Volks wil", het blad van den heer Van Dalsum. De Kamer was van oordeel, dat de heer v. D. door dat stuk had gehandeld in strijd met de eer en waardigheid van het notarisambt. De heer v. D. werd ge waarschuwd te kiezen of te deelen. Bij herhaling zou hij moeten bedanken als redacteur van „De Volkswil", of als notaris. Spoorwegpersoneel. Namens de vergadering van Groepsver- tegenwoordigers bij de Maatschappij tot Exploitatie v. Staatsspoorwegen, gehou den op 25 Mei jl. te Utrecht, heeft de in die vergadering benoemde commissie van redactie en uitvoering een uitvoerig toe gelicht adres gezonden aan den minister van waterstaat. Daarin verzoeken zij het daarheen te willen leiden, dat alsnog eenige verbete ringen in de loonregeling worden aange bracht, en voorts vestigen zij de aandacht op bepalingen, die naar het oordeel der Groepsvertegenwoordigers, een belemme ring vormen voor dit instituut. Goed gevolg. Een aardig blijk van de heilzame wer king, die de Kinderwetten kunnen hebben, is een uitspraak, waarbij de rechtbank te Zutphen de echtelieden D. en S., wonende in de Polsbroek aldaar, op verzoek van den Voogdijraad kon herstellen in de ouderlijke macht over hun kinderen. Voor ruim anderhalf jaar werd de vader daaruit ten aanzien van zijn vier kinderen ontzet, omdat hij zijn opvoedingsplichtcn grove lijk verwaarloosde, terwijl toen de moe der van de ouderlijke macht over drie van die kinderen ontheven werd. Het gemis van de kinderen heeft daarna den man aangegrepen en tot nadenken ge bracht. Orde en zekere welvaart zijn thans zijn huis binnengetreden. Dit is de eerste maal, dat herstel in de ouderlijke macht door de rechtbank plaats had. Het ware te wenschen, dat ook bij anderen de maatregelen van den Voogdijraad deze uitwerking hadden. KORTE KRONIEK. Blijkens eene van den Duitschen gezant ontvangen mededeeling, is de in voer van hooi en stroo uit Nederland in district Munster weder toegestaan. De architect der Koninklijke palei zen, dr. Cuypers, bracht Zaterdag een bezoek aan het Loo. ,De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, de Commissa- en leunde achterover. Langzaam gelukte het hem de snuivende paarden weder eenigermate in zijn macht te brengen. Opmerkzaam keek hij rond. Op den heenweg had hij bemerkt, dat een soort holle weg op zekere plaats van den straat weg afsloeg, om wat verder, na een groo- ten omweg, weder daarop uit te komen. Daar wilde hij heen, om dan later met zijn slede in de rij der anderen, die hij verre vooruit geijld was, zijn plaats weer in te nemen. Daar, bij tdien krom gegroeiden pijn boom, ging het linksom. Voorzichtig bracht hij de koppen der paarden in die richting. De sneeuw, die op dien hollen weg bij- eengewaaid was, maakte der paarden het voortgaan moeilijk; moeizaam sleepten zij de slede voort, zoodat zij minder strenge leiding behoefden. Met een triomfeerend lachje op het hoogroode gezicht, wendde Neinstetten zich nu tot zijn dame. Erna zat beweging loos naast hem. Eer zij zich van den on- gewonen toestand bewust was gewor den, had zij zich reeds op den weg bevon den onmachtig om zich te bevrijden. Dat Neinstetten den straatweg verliet, bemerk te zij in haar boosheid om zijn handel wijze niet Die niet waagt, die niet wint, mijn schoone, zeide Neinstetten lachend. Nu ris der Koningin in de provincie Zuid- Holland en een lid van Ged. Staten, van Zuid-Holland, zijn heden naar Venraaij vertrokken, ter bijwoning van de ope ning van het krankzinnigengesticht al daar. - i ,De heer Mr. Th. H. de Meester, is voor het ondergaan eener operatie op genomen in het Ziekenhuis van het Roo- de Kruis in den Haag. INederlandsch Mettray, het bekende jongensopvoedingsgesticht onder Gors- sel, heeft Zaterdag zijn 60-jarig be staan herdacht. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel verleent Woensdag 21 Juni geen audiëntie. LEIDEN, 19 Juni. St. Jozefs-Gezellenvereeniging. Gistermiddag werden in de St. Jozef- gezellenvereeniging 32 nieuwe leerlin gen opgenomen. Een groot aantal ouders' woonde deze plechtigheid bij. Kapelaan v. d. Laar hield een toe spraak tot de op te nemen leerlingen, en herinnerde daarbij aan de zorgen in het algemeen voor alles wat jeugdig, voor alles wat in dc lente des levens is, en kwam vervolgens tot de zorgen van on ze moeder de H. Kerk voor de jeugd. Daartegenover staan de eischen die de Kerk aan de jeugd stelt, zij vraagt rots vast geloof en reinheid van zeden. In stoffelijke vooruitgang spant de 20ste eeuw de kroon maar die eeuw is tevens beladen met den vloek der onreinheid. Aan de eischen, die én Kerk én Maat schappij aan hare leden stellen, aan die eischen wordt hier tegemoet gekomen. Maar vooral met dc eischen der kerk wordt hier rekening gehouden. Spr. bracht in herinnering liet .verken van vader Kolping, de oprichter der Qezeilcuvereeniging, en sloot zijn toespraak me» hel woord van den Psal mist: „Hoe goed en aangenaam is het als broeders saam te wonen". Na de aanneming der nieuwe leer lingen; sprak kapelaan v. d. Laar een woord van geiukwenscli, drong er op aan om Zondags trouw te verschijinen en vroeg daarbij de welwillende medewer king der ouders. j Vermelden we nog, dat het verecni- gingslied in zijn nieuwste toonzetting voor het eerst werd ten gehoore ge bracht. Deze compositie, die epn zeer fraaie kan genoemd worden, dankt de vereeniging aan den heer Schinck, direc teur der symphonic van dc St. Jozefge zellen. „St. liubrecht". Voor een niet zeer groot ledental opende de Heer W. J. de Gooyer, Zon dag de vergadering der Bakkersgezellen met gebed. Na lezing cn goedkeuring der notu len, besprak de voorzitter de hulde, den vorigen Zondag door den voorzitter van den R. K. Volksbond aan het hondslid de heer Raaphorst gebracht, wegens zijn heb ik toch mijn zin. Men zegt, dat zoo iets de vrouwen wel bevalt. Ik zal je morgen zeggen, hoe ik over je denk, bekwam hij kortaf ten antwoord. E11 ik ben vast besloten het heden van u te vernemen, riep hij met klimmen de vroolijkheid, de snuivende rossen voort jagend. Ginds komen de sleden op den grooten weg nabij, en eer ik ze weder be reik, moet ik weten, dat ik morgen het ja woord mag komen halen. Verschrikt keek Erna om. Inderdaad, zij bevonden zich niet op den straatweg. Door de boomen heen zag zij de lange rij der sleden voortglijden. Hebt u den weg gemist? mijnheer von Neinstetten? vroeg zij streng. Volstrekt niet, dierbaarste, antwoord de hij spottend. Zou ik deze uitmuntende gelegenheid voorbij laten gaan Om ein delijk eens met u ongestoord ïilleen te zijn. Wees nu eens aardig, Erna, en ver geef mij deze kleine scherts, dien gij, naar ik zie, zooeven als een misdaad bestem pelen zoudt. In ieder geval zijt ge nu in mijn macht. Wat zal mij beletten met u naar beneden te rijden hij wees met zijn zweep naar links in het dal en u niet eerder vrij te laten, voor gij alles be loofd hebt, wat ik verlang? (Merdt vyvolgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1