Zaterdag 17 BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 514, Ste Eeidóc he Soma/ut Bureau OUDE SINGEL 34. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VEkSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Op onzen post. De lijnen van den komenden verkie zingsstrijd voor den Gemeenteraad be ginnen zich duidelijker af te teekenen. [(Tegenover de drie Christelijke par tijen, die eendrachtiglijk zullen samen- I,werken, zullen staan de vrijzinnige groe pen. Ook tusschen hen zal naar alle waar schijnlijkheid samenwerking bestaan, be- •Iducht als de vrijzinnigen zijn voor nieuws •verliezen. De rumoerigste groep, de vrij zinnig-democraten, die de vorige maal 'met een aantal eigen mannen uitkwam, igaat thans voor met het overnemen van (gemeenschappelijke candidaten. Unie-li- iberalen zullen wel meegaan, en de oude ^[Vrijzinnige kiesvereeniging zal ten slotte volgen, al kost het den oud-liberalen een izetel. De beide socialistische partijen ont- Ibreken nog in de concentratie, maar die Ijhelpen bij de herstemming een bandje, mede. Zij zijn de reserve-troepen der liberalen. De strijd zal feller worden, dan velen onzer hebben gedacht. Men ziet aan den overkant de wapenen na en brengt ze in gereedheid; Voor ons ligt hierin een waarschuwing om op onze hoede te zijn. Tn op onzen post De 'dag van de stemming is Dinsdag 4 J u 1 i en van de herstemming Donder dag 13 Juli. Dan mag niemand afwezig zijn; dan moet iedere Christelijke kiezer stemmen op onze candidaten. Daarom prente men de datums goed in zijn geheugen. Men denke aan de belangen, die speci aal voor ons, Katholieken, op Jhgjt spel staan. De kansen voor victorie zijn beter dan ooit te voren. Verspelen wij nu de gelegenheid, dan doet zij zich wellicht in jaren niet meer voor. Nogmaals: men zorge op den dag der stemming, 4 Juli, en, zoo noodig, op dien 'der herstemming, 13 Juli, op zijn post te zijn. Men regele zijn zaken, zijn vacanties, kortom al zijn aangelegenheden zóó, dat ieder kiezer ter stembus ga. Doet ieder zijn plicht, dan wachten wij met een gerust gemoed den uitslag af. lit de Leidsche Vroedschap. 's-Jongen, 's-jongen, er werd weer heel wat afgefokkerd in onzen Raad! Een lange agenda, en daaronder andere punten van groot belang. Zoo nu en dan een vinnig debatje. En een uitstekende leiding van den Voorzitter, die prachtig op dreef was. De debatten werden geopend door den heer Bosch ,die een adres van de onder- Wijzers aan de adressanten wilde terug zenden, omdat 't in de Kollewijnsche spelling was geschreven. De Heer Ver gouwen merkte leuk op: maar als we alle adressen met spelfouten moeten terug- zen ,dan komt er geen een meer in be handeling! De heer Pera moest echter ook niet van 't Kollewijnsch hebben. Bij stemming bleken 19 leden voor de vrij1- :|heid, 9 voor 't verplichte De Vries-en-Te (Winkel. Bij een der onderwijzers-benoemingen zag de heer Zwiers die over eenige dagen in district II zich aan een her kiezing moet onderwerpen kans, om "voor salaris-verhooging van de openba re onderwijzers te pleiten, waarop de (Wethouder van Hamel antwoordde, dat deze zaak bij B. en W. in voortdurende stduie was. Toen gingen we naar de graanbeurs, f— natuurlijk niet, ó.n er een graantje te pikken. Maar de pachter had geklaagd, dat hij zich bij 't pachten vergist had. Hij had gemeend, dat hij terstond alle huurpen ningen voor de standplaatsen zou kunnen innen. Maar, eilacie! zijn voorganger had Wel bij 't half jaar, bij vooruitbetaling la ten betalen. Hij vischte dus leelijk achter 't net. De heeren Sijtsma en Pera namen ,t voor hem op. De heer Fokker, die Weer geweldig op zijn praatstoel zat, eq jover alle onderwerpen het woord voer- !de, ook al bleek dat hij er buitengewoon slecht van op de hoogte was, de heer jjFokker had geen meed'lij met den man, Mus vigilantibus scriptum est, zei hij in ft Hollandsch, dan had hij maar beter tot zijn oogen moeten kijken. De Voorzitter verdedigde klaar en hel der 't standpunt van B. en W., met héi schitterend resultaat, dat 't verzoek van den heer Backer, om schadevergoeding, werd afgewezen, met 27 tegen 1 stem. De heer Pera, wien zelfs de heer Sijts ma ontrouw Werd bleef leelijk in zeker onder-kleedingstuk staan. Van de Graanbeurs gingen onze vroe- d e vaderen allemaal naar....Endegcest. B. en W. hadden voorgesteld de le verdieping van het kasteel Endegeest, thans woning van den directeur, te ver bouwen tot een afdeeling voor rustige mannenpatiënten 3e klasse en over te gaan tot den bouw van een nieuwe direc teurswoning aan den Rijnsburgerweg. De kosten zullen resp. bedragen f 6560 en f 15.000, totaal f21.560. Eerst kwam de heer Pera in 't vuur, en richtte zijn grof geschut tegen de nieuwe directeurswoning. Toen deze half plat geschoten was, kwam mr. Briët en mikte met zijn scherp geladen geweer regelrecht op den directeur. Na deze afbrekende kritiek kwam de opbouwende van den heer Roem hij wilde niet ver bouwen, maar een geheel nieuw pavil joen oprichten, waarbij de heer Sijts ma aanstonds een handje kwam helpen. Toen kwam hoe had hij zoolang kun nen zwijgen mr. Fokker ,en zei, dat de woning van f15.000 veel te duur was. 't Scheen er kwaad uit te zien met de ze voordracht. Maar toen kwam de burgemeester, die tevens voorzitter is van de Endegeest- commissie, en zette 't omgeschoten huis weer netjes recht, plaatste den doodge schoten directeur er weer levend in, schoof 't nieuwe paviljoen met 'n breed handgebaar op zij, en toonde glashelder aan, dat f 15.000 een spot-goedkoopje was. Nog nooit hoorden wij den Voorzit ter zoo krachtig. Men kon 't zien, zijn betoog sloeg in bij den Raad, en als' de voordracht er tenslotte met glans doorging, (22 tegen stemmen), dan was dat zeker op de eerste en voornaam ste plaats te danken aan zijn uitstekende verdediging. 't Mooist in zijn betoog was, dat hij dvertuigend bewees, dat hetgeen de be zuinigers wilde, veel duurder voor de gemeente zou uitkomen. Trouwens, 't is meer gezien, dat de zuinigheid de wijsheid bedroog. Na deze redevoering van den Voorzitter kwam er nog wat geschermutsel voor tus schen de heeren Pera en Dr. Meuleman, De laatste beschuldigde den eerste, dat hij „dikke woorden" gebruikte, waarop deze vertoornd uitriep: „dank je wel voor 't compliment". i Natuurlijk repliceerde ook weer mr. Fokker. Hij mag aan de stenografen ook wel een zomer-fooi geven Nadat de heer Mulder nog tevergeefs getracht had een kleine f 1000 van de bouwsom af te krijgen, trad de Voor zitter zegevierend uit 't strijdperk. Toen gingen we weer naar de gemeen te terug, om met het verwijderen van vuil te beginnen. B. en W. stelden den Raad voor te be sluiten a., dat na afloop van het geldende pachtcontract op 31 Dec. 1913 het opgehaald stadsvuil zal worden ver nietigd langs den weg der verbranding; b. dat de v'uilverzameling en de stadsreiniging in dat geval in eigen beheer zal geschieden, en c. dat het baggerwerk onder nader vast te stellen voorwaarden zal worden uitbesteed. De heer Pera trachtte eerst M heele voarstel, althans voorloopig, te verwij deren. De heer Fokker „daar is ie weer riep er een, vond dat ook. Zes weken om zulk een groot rapport te bëstudee- ren, dat is veel te kort! zoo imeende hij. Wat hem echter niet belette, er later nog twee redevoeringen over te houden. Wethouder Korevaar maakte echter den Raad duidelijk, dat er vandaag over 't voorstel gestemd moest worden; was de laatste dag, dat de gemeente nog sie noodige gronden in handen had. Toen volgde een uitvoerige kritiekj, door de heeren Sijtsma, Vergouwen, Hoogeboom en.... Fokker uitgeoefend op 't rapport der deskundigen. De l£eer Fokker zei, dat hij" „nuch tere kritiek" zou geven. Zeker omdat we pas van de Graanbeurs kwamenNu, hij kwam weer van een slechte reis thuis. De heer Kor.evaai aam Jigm even bij de ooren drukte 't rapport der des kundigen tegen zijn neus, en zeilees dan zul je zien, dat je kritiek misschien wel nuchter was, inaar... geen kritiek. Zoo in den hoek geduwd, zou een an der gedacht hebbenlaat ik nu maar zwijgen. Niet aldus mr. Fokker. Weer vroeg hij 't woord. (Ik was de tel kwijt •maar 't was.: geloof ik, voor de 17e keer, dezen middag.) Toen werd het zelfs den vrijzinnigen mr. de Vries "te machtig en hij stelde voor het debat te sluiten. Mr. Fokker boos. Hij mocht toch nog wel wat zeggen. Nu, als hij 't dan maar héél kort maakt, zei, vaderlijk vermanend, de Voorzitter, terwijl Mr. de Vries, die zelf alleen 't woord voert, als hij werkelijk wat te zeggen heeft, zat te mopperen om den kostelijken tijd, die verloren ging. Nadat de heer Korevaar den heer Fok ker nog eens zoo heel eventjes, had af gedroogd, werd 't voorstel van B. en W. aangenomen met 25 tegen 1 stem. Weer stond de heer Pera alleen, in het onneembaar kleedingstuk. Toen werd nog eventjes de nieuwe verordening op de straatpolitie afgeha merd, en daarna mochten we om half zes naar huis. De verordening op de publieke verma kelijkheden bleef onbehandeld liggen. Naar wij vernaaien, zouden de heeren Mr. Aalberse en Dr. Meuleman op de ze verordening een amendement voor stellen, om haar niet toepasselijk te verklaren op „muziekuitvoeringen", waar voor geen entree geheven wordt. Wordt dit amendement aangenomen, dan zullen dus alle café's, waar muziek wordt gemaakt, de belasting niet be hoeven te betalen. Een groote grief zal daardoor zijn weggenomen. ALGEMEEN OVERZICHT. Nog steeds zijn de berichten over het geheimzinnige schip, aan boord waarvan zich de ex-presidentCastro zou bevinden, allerminst duidelijk. Weet de Parijsche editie van de „New York He rald" te melden, dat het Haïtiaansche oorlogsschip „President Simon" de haven van Port-au-Prince was binnengekomen met zekeren heer Grosstuck (het schip wordt ook met den naam Consul Gros stuck genoemd) en Castro aan boord, vol gens een bericht van de Press-Centrale zijn alle berichten, dat Castro aan boord van den vroegeren Italiaanschen kruiser „Umbria" is, uit de lucht gegrepen. Het schip is door den te Berlijn gevestigden consul van Ecuador Grosstuck van de Italiaansche regeering gekocht en aan Haïti overgedaan. Zoolang het schip ech ter niet in Port au Prince betaald en af geleverd is, blijft het het eigendom van den heer Grosstiick, draagt het zijn naam en voert het de Duitsche vlag. Het is in 1893 bij Orlando in Uvorno gebouwd en meet 2500 ton. In dit voor jaar is het opgeknapt en vervolgens ge heel met oudgedienden van de Duitsche marine bemand en naar Midden-Amerika vertrokken. Aan boord bevindt zich de procuratiehouder Jacobi van Grosstiick. die eenigszins op Castro moet lijken. De kruiser is door Haïti gekocht om bij een opstand dienst te doen en des noods den president een toevlucht te bie den. Dit bericht wordt van verschillende zij den bevestigd. De naam van Grosstiick is te vinden in het Berlijnsche adresboek met de bijvoeging: leverancier van het le ger, handelaar in oorlogsbehoeften, wa pens, ammunitie, artillerie-materiaal, oor logsschepen en militaire uitrustingen. Grosstiick is door een medewerker van de „Lokal-Anzeiger" ondervraagd. Hij bevestigde bovenstaande mededeelingen Het schip is met talrijke zware kanonnen gewapend, heeft veel ammunitie, maar geen andere wapens aan boord. Het ge rucht, dat Castro aan boord was, is ont staan, doordat het schip, om nieuwen voorraad op te doen, Las I*almas heeft aangedaan, toen Castro daar vertoefde. De heer Grosstiick had juist een telegram gekregen, met het bericht, dat het schip te Port-au-Prince binnengevallen en door de overheid feestelijk ontvangen was. Hij vertelde nog, dat Castro wel in- 4erti>4 toext hij ia de kUnjek vaxi Ir. Israel te Berlijn lag, over den aankoop van twee schepen met hem onderhandeld had. Zij waren het ook eens geworden, toen Cas tro werd afgezet en Grosstiick niet meer met hem te doen wilde hebben. Hoe men echter aan het bericht komt, dat Castro aan boord zou zijn, blijft voor alsnog een raadsel. Men vermoedt dat dit relletje door de Haïtiaansche regeering op touw is gezet om het werkelijke doel van het schip te verbergen. De berichten, die de verschillende bla den uit Noord-Portugal brengen, zijn alarmeerend. In de Engelsche pers doet het gerucht de ronde dat het garnizoen te Chavez den plaatselijken commandant heeft ver moord en een monarchistische tegenrevo- lutie is begonnen. De „Lokal Anzeiger" verzekert uit vertrouwbare bron te we ten, dat de stemming in de Noord-Portu- geesche garnizoenen Braga en Chavez zeer verontrustend is. De ministerraad komt iederen dag bijeen, maar schijnt nog niet het juiste middel gevonden te hebben om het uitgangspunt der beroering te ont dekken. De royalisten schijnen financieel zeer sterk te staan. Voorts wordt gemeld, dat de Spaansche regeering gelast heeft de monarchistische leiders Paiva Couceiro en Alvara Chagas in hechtenis te nemen. De minister van buitcnlandsche zaken heeft een bezoek ge bracht aan dat gedeelte van de grens, waar, volgens de geruchten, de konings gezinde troepen een inval voorbereidden. De minister is zeer toegejuicht. De Lissabonsche „Republica" verneemt dat Paiva Couceiro met onbekend doel uit Vigo vertrokken is. Het Duitsche s.s. Gemina heeft te Vigo 5 wagens wapenen aangevoerd, waarbij zich snelvuurgeschut bevond. Couceiro schijnt door den gouverneur van Pontevreda (Spanje) gesteund te worden. Volgens het Lissabonsche blad „A Ca pital", heeft de regeering vernomen, dat het aantal strijdkrachten, waarover de monarchisten beschikken, met den dag toeneemt. Groote scharen, wordt er ver der gemeld, rukken naar de Noordergrens, niet ver van de Portugeesche stad Cha ves, op; de regeering heeft daar dadelijk troepen geconcentreerd. Dientengevolge trokken de aanvoerders der royalisten, Couceiro en Coutinho, hun legerafdeelin- gen in het aan de andere zijde van de grens gelegen gebergte Serra de Larouco samen en rukten dan op in de richting van Braga. Dit is inderdaad een der zwakste punten van het Portugeesch ge bied en hieruit wordt ook verklaard, dat de regeering zoo spoedig mogelijk troepen naar Braga heeft gezonden. Ook de uit krijgskundig oogpunt ge wichtige punten Ponte da Barca en Mon- talegro alsmede eenige andere werden door troepen, die met maxim-kanonnen toegerust zijn, bezet. De algemeene opinie is, dat de royalistische strijdkrachten het niet zullen wagen om de Portugeesche republiek binnen te trekken. Toch acht men groote voorzichtigheid noodzakelijk, daar kapitein Couceiro met honderden royalisten, die van geweren en revolvers voorzien zijn, in Verin gezien is; ook op andere punten langs de grens hebben zich enkele monarchistische troepen-afdeelin- lingen verdeeld en hare aanvoerders be zoeken van tdij tot tijd 's nachts per auto mobiel de voorposten. Op de bergen, die tegenover de stellingen der monarchisten gelegen zijn, heeft de regeering artillerie geplaatst om in geval van van een poging tot inval op Portugeesch gebied de monar chisten dadelijk door geschutsvuur terug te drijven. Het blijkt uiterst moeilijk het den Fransche wijngaardeniers naar den zin te maken. In Aube is men tevreden over de houding, die de .regee ring dezer dagen in den Senaat heeft aan genomen, maar in Mame verzekeren de wijnboeren, dat zij geen vreemden wijn in de kelders zullen dulden. De militaire bezetting zal niet eeuwig duren, rede neeren zij, en zoo noodig zullen we ons ook wel zelf recht verschaffen. Ook in Gironde heerscht ongenoegen. Naar aanleiding van deze nieuwe gis ting heeft de prefectuur van het Marne- departement aan de burgemeesters der wijiibouwende gemeenten een nota toe gezonden, waarin zij, na den tekst van de motie van den Senaat aangehaald te hebben, zegt, dat de regeering rekent op het gezond verstand der .wijnbouwers uit het Marne-departement, opdat zij met ver trouwen de maatregelen zullen afwachten, die het stelsel der administratieve delimi tation zullen vervangen, welk stelsel van kracht z4 blijven, totdat de Kamer het ontwerp der regeering zal hebben aan genomen. Te Bar-sur-Aube hebben de leden van hel centraal-comité voor de verdediging van de wijnbouwersbclangen, die giste ren de zitting van den Senaat bijwoonden, vergaderd om aan de wijnbouwers te verzoeken in de grootste kalmte het wets ontwerp af te wachten, dat werd aange kondigd door den minister van landbouw. De grondswetherziening. van Griekenland is nu zoo goed als ge reed. Binnen enkele weken verwacht men dat de nieuwe grondwet in de Staatscou rant zal gepubliceerd worden. De voornaamste bepalingen zijn Als officieele taal wordt de taal der staatswetten beschouwd. Algemeene leer plicht wordt opnieuw ingevoerd. Politieke misdadigers kunnen tegen borgstelling worden vrijgelaten. Iemand, die in hech tenis genomen wordt, moet binnen 24 uur voor den bevoegden rechter verschijnen. Dan regeren de nieuwe bepalingen nog de verkiesbaarheid voor de Kamer, de bezoldiging van Kamerleden, de persccn- suur, de verkiezingen en de bevoegdheid der rechterlijke macht. Bezoldigde ambtenaren, officieren, bur gemeesters, notarissen, hypotheek-ambte naren, deurwaarders kunnen alleen tot lid der Kamer worden gekozen, wanneer zij vóór de candidaatstelling hun ambt hebben neergelegd. Met het Kamerlid maatschap zjjn onvereenigbaar de betrek king van directeur eener handelsmaat schappij, lid van een raad van toezicht, bezoldigd advocaat. Ambtenaren van han delsmaatschappijenwelke bijzondere voorrechten genieten of staatssubsidie ontvangen, moeten binnen acht dagen nu hun verkiezing verklaren, dat zij hun ambt nederleggen. Nadat wij langen tijd niets van Grieken land gehoord hadden, belooft dit weer iets voor de toekomst. Daar staan de roerige Grieken borg voor. GEMENGD. Eergiste-ren werd in het Engelsche Lagerhuis de vraag gesteld, of de regee ring kon opgeven hoewel lieden in de laatste tien jaren in Engelsch-Indië aan pest zijn overleden. Namens de regeering werd hierop eene schriftelijke opgave verstrekt, blijkens welke van 1901 tot en met 1910 6.473.704 personen tengevolge van pest zijn over leden. De regeering verklaarde dat er geen reden was te gelooven aan het verzwijgen van pestgevallen, zoodat bedoeld cijfer wel het totaal zal aangeven van de slacht offers der pest in Engelsch-Indië. Die ziekte maakte in genoemd tijdvak het grootste aantal slachtoffers in 1907, n.l. 1.325.892 terwijl volgens de vobr- loopige opgave in 1910 511.202 personen aan die ziekte bezweken. Uit Rome wordt geseind, dat gister avond het Pauselijk gezantschap, dat bij de kroning van koning George V tegen woordig zal zijn, uit de eeuwige stad is vertrokken. Het begeeft zich per trein naar Ostende, waar het zich zal inschepen voor Londen. Het Neue Wiener Tageblatt ver-' zekert, dat koning Peter van Servië in het begin van den herfst een bezoek aan het Oostenrijksche hof zal brengen. De Times verneemt uit Cettinje, dat de Albaneesche stam Challa, die nog niet aan den opstand heeft deelgenomen, naar Skoetari is opgetrokken, dat geheel van troepen is ontbloot. Men heeft twee ba taljons tegen de opstandelingen uitgezon den, de vijandelijkheden zijn bij Setsje begonnen. Van Durazzo zijn troepen gezonden naar Kroya en Tirana, waar de houding der bevolking weifelend is. Limantour, de voormalige Mexicaan- sche minister van financiën, die zich in Canada bevindt, zou heden, Vrijdag, uit dat land vertrekken naar Engeland. De medewerker en rechterhand van Porfirio Diaz heeft zich laten interviewen over de naaste toekomst van het land, dat hij als politieke balling heeft moeten ver-t laten. Limantour gaf te kennen, vertrou* wen Je stellen in het nieuwe regime* Noch de binnenlandsche noch de buiten* landsche belangen van Mexico loopen z. 'u gevaar. Hij verwacht, dat Madero als pre* sident zal .worden verkozen, en dat dan

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1