13 BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 510. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertenliën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Het militie-besluit. Meerdere Katholieke bladen blijken minder ingenomen met het Kamervotum, om de Militiewet niet nu nog, maar zoo Spoedig mogelijk 't volgend jaar te be handelen. H e t H u i s g e z i n, ons in her innering brengend, dat die wet thans in (een vacantie-maand had afgewerkt kun nen worden, vreest zelfs, dat de sociale .wetgeving nu „achterop" zal raken, „ten zij het votum geen uitstel maar afstel zou moeten beteeken en". Het blad haast zich intusschen hieraan toe te voegen: „Een dergelijke bedoeling nu, welke lijnrecht in strijd zou zijn met de door dr. Nolens gesproken woorden, mogen wij de „Katholieke Kamerclub niet toe dichten." Natuurlijk niet Maar evenmin mag men van haar onderstellen, dat zij 'tmet de sociale wet geving niet goed zou meenen, zoodat wij voor deze geenszins duchten „achterop'' te zullen raken. 't Is zeer wel mogelijk, dat voor richtige afwerking van wat hiertoe gereed ligt, later nog wat vacantie-tijd van de Kamer za; gevergd worden, maar dan zullen de ontwerpen ten minste nuttig zijn voorbe reid wat thans van de Militiewet niet kan gezegd worden. En inzonderheid op defensiegebied is wel wat kahnte noodig na de velerlei proefnemingen van de Jatere tijden. ALGEMEEN OVERZICHT. Het reeds Zaterdag door ons ver melde bericht als zouden de Fransche Mekines binnengetrokken zijn, kan men volgens de Daily Mail niet zonder voorbehoud aanvaarden. Dit blad weet n.l. te vertellen, dat, waar vroegere telegrammen melden dat de Franschen 4 dezer Mekines bereikten, zij den pden nog bij Fez waren,, wegens een aanval van de Berbers op de Fransche troepen. Deze werden teruggeslagen en achtervolgd. Overigens van de Fran schen geen nieuws, dan dat generaal Mornier den 4den bij Sultan Moelai Ha- fïd het middagmaal heeft gebruikt met (kolonel Gouraud, matoor Debats, kapi tein Pestelat, een tolk en den Franschen consul. Het was de eerste maal, dat de sultan zich neerzette aan een tafel, waar aan hij vreemdelingen geuoodigd had. Haf id is heei vriendelijk tegen zijn gas ten geweest en heeft hun verteld van zijn tocht door Sjawia, toen hij nog pre tendent was. Glimlachend vertelde de sultan, dat er niets aangenamers was dan vrienden te worden, nadat men eerst met de wapens in de hand tegen over elkaar gestaan had. Ook sprak de sultan de hoop uit dat hij nog wel eens Parijs kon bezoeken, en aan g.«Jneiraal IMoinier zeide hij, voldaan te zijn over de resultaten van liet jongste opkreden der Fransche soldaten in zijin rijk. Ernstiger berichten loomen over het optreden der Spanjaarden in Marokko d. w. z. zoo ernstig is dat niet maar het 'kan zeer ernstige gevolgen hebben. De FEUILLETON. Naar het Duitsch. 42J .Vergeefs vorschte hij naar de betee- keiys ervan. Weliswaar had hij niet slechts gedurende het bal uit Eichstetts mon,d uitingen opgevangen, die hem ver baasden, maar toen later de mannelijke jongelui in ongedwongen onderhoud bij ,eenatonden, waren bemerkingen gemaakt iwel geschikt om hem de oogen, te ope nen. Er wa? over Nein. tetten geschertst op een wijze, die tot allerlei bittere opmerkingen stof gaf, er was gespro ken. over diens beguns .ging door vader en, broeder, er was een woord gevallen lover verwarde toestanden en over het lichtzinnig bedrijf van len jongen offi cier. Toen, Steinfels dezen morgen in de rijschool Herman, ^.artneck aantrof, die Jter?ton,d na het ba: verdwenen was, had hii diens koele houding wel opgemerkt. In «Ie p'a i s der vr j v. ie - pcnjKC vuüLKOiueii,uiieiü clieen ecu v.ij kwestie is deze, dat eenige Spaansche beschermelingen door volgelingen van den pretendent Tazia zijn vermoord. Dit maakte diepen indruk op de Spaansche kolonel en de Spaansche beschermelin gen. Van oordeel zijnde, dat een lijdelijke houding zou worden opgevat als een verzaken van zijn plichten tot bescher ming, heeft de ministerraad aan den be velhebber van de Cataluna order gege ven een deel van de bemanning der .sche pen aan land te zetten. Dit is toen ook gebeurd, waarna de troepen door gemarcheerd zijn tot El Ksar en deze plaats bezet hebben. Dit optreden wordt beschouwd als een gewichtige gebeurtenis, zoowel uit inter nationaal als uit Marokkaansch oogpunt, die wel eens ernstige verwikkelingen zou kunnen veroorzaken. De geheele di plomatieke wereld en alle vreemdelin gen in Marok'ko, seint de „Times" cor respondent uit Tandzjer, zijn ten zeerste geergerd en verontrust. De Marokkaansche regeering komt krachtig tegen deze geniedsschennis in verzet en ook tegen de gewapende be zetting van Alkassar die er op gevolgd is. Men vindt beide ongegrond. De toe stand is er op bedenkelijke wijze door verergerd. Van Spaansche kant schijnt men het zoo tragisch niet op te vatlten, want, na dat de vertegenwoordiger van den Sul tan te Tandzjer den Spaansche gezant een nota in bovenvermelden zin had over handigd, ontving hij daarop een monde ling antwoord van markies Villavindal, die uiteenzette,dat de door Spanje g. -o- -tnen maatregelen nictS beoogen, dat strijdig is met de verdragen noch met de integriteit van het Sjcvifijnsche rijk, die Spanje wenscht te eerbiedigen, noch met de goede vriendschap, welke de twee landen vereenigt en die het kabi net te Madrid zich beijvert inog te doen toenemen. Wat in gewone taal beteek entMensch maak je zoo druk niet, er is geen wolk je aan de lucht". Hetzelfde zou ik niet durven beweren in de kwestie der Staking van het zeevolk welke steeds dreigender wordt. De Federatie der Christelijke Dok werkersbonden, gevestigd te Antwer pen, heeft er bij de Belgische reede.s en de autoriteiten op aangedrongen, dat onverwijld aandacht gewijd worde aan de grieven der havenarbeiders, opdat een staking kunne voorkomen worden. Volgens „La Gezette" echter weige ren de reede/s in Antwerpen met het zeeliedensyndicaat door tusschenkomst van den burgemeester te onderhandelen. Het blad voegt er aan toe, dat een sta king meer en meer te vreezen is. Ook uit Londen konen dergelijke be richten. Wilson, de voorzitter van het Nationale Verbond van Matrozen en Sto kers, heeft een laatste'beroep op de lea ders gedaan om een vcVzoeningsraad in te stellen, ten einde de eischen van de zeelieden te onderzoeken. Het zal an ders voor de bestuursleden van het ver bond niet mogelijk zijn zegt hij an.delijke gezindheid getreden te zijn. En dat ook op den, ouden vrijheer, ondanks diens hofeflijke vormen en dien harte lijke verstandhouding sinds zijn ziekte, weinig te vertrouwen viel, wist HansGtto maar al te goed Met gerechtvaardigden trots bedacht hij van den anderen kant, dat hij toch wel de man was, die om de hand van een Harneck mocht vragen. En. hij vertrouw, de er op, dat hij er wel in zou slagen den tegenstand der beide baronnen von Har neck te breken. Als maar niet die zeldzaam diepe ont roering van Erna hem verontrust had. Hij vertraagde plotseling zijn schreden, keerde daarna om, en stond spoedig we der voor de kliniek. De vereerde oude dame zou hij alles blootleggen. Hij had maar weinig woor den noodig, om de goede mevrouw von Glockner op de hoogte te brengen. U moet a! lang mijn steeds aangroei ende neiging voor freule von Harneck opgemerkt hebben, gnadige Frau. Als ik mijn ouders er over gesproken heb, zal ik om haar hand dingen.... Gisteren was ik nog vol hoop. Heden echter, na hetgeen wij daar straks van haar verno men he' n, ov n mij ang t en ont- moeu.0 g.... .Wat .winie ffciue von Har de leden langer tegen te houden. En als de staking er eenmaal is, kan zij zich snel uitbreiden tot alle arbeiders, die bij de scheepvaart zijn betrokken. De aardbeving in Mexico die volgens de eerste berichten vrij on schuldig bleek, moet juist het tegenover stelde zijn. Een groot aantal steden en dorpen is totaal vernield en in de hoofd stad aileen is blijkens de laatste tel ling het aantal dooien 172. De Piek van Collma is in hevige werking geko men en hetzelfde geldt voor den vul kaan Popocatepetl, den beroemden vuur berg, die betrekkelijk dicht bij de hoofd stad is gelegen. De dorpen in de nabij heid van Colima en Popocatepetl zijn door de verschrikte inwoners ontruimd. Een eigenaardig en noodlottig ver schijnsel deed zich voor in het Xochical- co-meer, waar verscheiden eilandjes, die bewoond waren, door het water zijn verzwolgen. Het juiste aantal slacht offers dat deze eigenaardige ramp heeft gemaakt, valt nog niet met eenige juist heid aan te geven. Te Guadelajara is de groote kerk een nobel gebouw vernield. Wat deze ramp nog te onherstelbaarder maakt is, dat deze kerk rijk was aan Murillo's. De beving in Guadelajara kwam uiterst plotseling en was ongemeen hevig. Ver scheiden personen jn die stad vonden den dood .terwijl zij deelnamen aan een processie. Uit tal van districten komen tijdingen van vernieling en overstrooming; maar nog erger nieuws wordt gevreesd uit oorden, vanwaar tot dusver alle bericht uitbleef, ofschoon zij gelegen zijn bin nen het gebied wai.r de laving het felst heeft gewoed. In Seamorro is de toren van ce.i be kende kathedraal ingestort. In de.i staat Colima bedraagt het getal dooden vcor zoover men tot dusver weet, 600. - Een der te Mexico (stad) verschijnen de bladen constateert dat, volgens de tot nu toe ingekomen berichten 41 steden en dorpen door de aardbeving zijn ge teisterd, waaronder zeven groote dorpen, die geheel vernield zijn. In het zuiden' van Mexico dreigt hongersnood, 'n On geluk komt nooit alleen. GEMENGD. Monis de Fransche minister-president gaat zóó goed vooruit, dat hij gisteroch tend een paar uur in een leunstoel heef! kunnen zitten. Zaterdag was het vijf en twintig jaar geleden dat de prins-regent van Beie ren, die onlangs zijn OUsten verjaardag vierde, het regentschap aanvaardde. De Grieksche Kamer heeft een Jje- sluit aangenomen, bepalende dat de ver kiezing voor de gewone kamer gehouden zal worden vier maanden na de sluiting van de zitting van de nationale vergade ring en dat het mandaat van de nationale vergadering verlengd wordt, die zoodoen de in een wetgevende vergadering veran derd wordt. Generaal .Madero heeft aan de „Dai ly Telegraph" geseind,, dat de omwen teling geen verandering zal brengen in den economischen toestand van Mexico. De krachtige financieele toekomst van het neck eindelijk zeggen?.... Raadt u mij, helpt u mij. Zoo had Steinfels na eenige aarzeling haastig gesproken. Mevrouw von Glockner knikte hem vriendelijk toe. Dat was een man naar heur hart en dat van haar Frans. Zoo hadden zij zich den man voor het lieve kind steeds voorgesteld. Min of meer feestelijk ving zij aan: Ik geef dadelijk toe, waarde baron, dat gij ons een welkome neef zoudt zijn. Hoe Erna er over denkt, weet ik niet geheel juist, en zou ik in ieder geval niet mogen verraden. Jntusschen,.... voor zoo verre het hier slechts op persoonlijke waarnemingen aankomt, geloof ik wel dat het kind u gaarne ziet Steinfels keek met stralende oogen zijn goede vriendin jn gespannen aandacht aan, terwijl hij naar haar verdere woor den luisterde. Mevrouw von Glockner bevestigde hem in den Joop van haar onderhoud wat hij zelf reeds ongeveer gedacht had. De Har- necks wenschteu een verbintenis met Neinstetten meer dan ooit Het raadsel achtige in .Erna wist zij intusschen ook niet te verklaren. Zij zal toch niet reeds gebonden zijn?"- merkte {Steinfels op. land blijft verzekerd. Madero stelt in het licht, dat de ontvangsten van de Mexi- caansche schatkist tijdens den opstand voldoende zijn gebleken, om alle uitgaven te dekken. In de Fransche strafkolonie op Belle Isle, een eiland aan de kust van Bretagne zijn de tuchtelingen in opstand gekomen. Zij beweerden zich te beklagen te hebben over voedsel en behandeling. Er is nogal gevochten tusschen bewakers en hon derdvijftig van de gedetineerden. Van deze laatsten wisten er circa honderd te ontsnappen, die nu over het eiland wor den nagezet Het Fransche stoomschip „Pérou" van Midden-Amerika, is in de haven van Vigo voor anker gekomen. Tijdens de reis waren er twee opvarenden aan gele koorts gestorven. De 169 reizigers zijn naar het ziekenhuis gezonden. Twee lij ders aan gele koorts zijn herstellende. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit is de inspecteur van den arbeid 2e kl. J. J. van Male te Breda bevorderd tot inspecteur van den arbeid le kl.; In verban'd met de te Brussel gehouden tentoonstelling zijn bij Kon. Besluit be noemd in de orde van Oranje Nassau: tot commandeur: inr. E. R. H. Regout te 's-Gravenhagejhr. mr. H. W. van Asch van Wijck te 's Gravenhage; mr. G. Vissering, te Batavia; jhr. Ch. F. van de Poll, te Haarlem tot officier: mr. S. J. Hogerzeil, te 's Gravenhage. tot ridder: mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk te Arnhem; C. W. H. Baard, te AmsterdamF. C. Dufour te Haarelm; W. Kromhout Cz., te Rotter dam; Vrouwe E. M. L. Maas, cchtgenoote van Mr. C. Th. van Deventer, te ,'s Gra venhage; D. Goedkoop Dz., te Amster dam. toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille, in zil ver, aan A. J. van Genk, sergeant bij het regiment Genietroepen te Breda. Rijksinkomstenbelasting. Naar wij uit goede bron vernemen, is het wetsontwerp tot heffing van een algemeene Rijks Inkomstenbelasting eer gisteren naar den Raad van State vcV- zonden. („Tijd".) De Militiewet. De Haagschen correspondent van de „Tel." meldt: Van betrouwbare zijde werd mij me degedeeld, dat een behandeling van de Militie-wet in het najaar zeer waar schijnlijk wordt geacht. Vermoedelijk zal dan wel allereerst de gewijzigde Bak kerswet behandeld worden, die minstens eenige'weken vorderen zal. Het tolalisator-verbod. De ,jN. Ct." meldt, dat een bekend sportman op wedstrijd-gebied, besloten heeft, na den 15den Juni den totalisator te blijven exploiteeren, teneinde een rechterlijke beslissing uit te lokken. Ka merlid, de heer Thomson heeft een der gelijk advies dezer dagen gig wen. Dat geloof ik niet, luidde het ant woord met beslistheid. Dan moesten wij het toch weten. Neef Arnold God vergeve mij de zonde zou er anders voor zijn geweten niets in zien, zijn eigen vleesch en bloed te verkoopen. Want hou den doet zij van Neinstetten niet. Indien gij besloten zijt, kunt ge wel spoedig gelegenheid vinden, neef Arnold eens aan den tand te voelen. Een uitnoodiging van majoor Harneck volgend, bracht .Steinfels den avond in Erna's salon door. De vrijheer nam hem terstond voor zich zelf in beslag. Ook hier moest hij wijd en breed bericht geven omtrent de gebeurlijk heden der laatste weken op Hartenstein en Amalienhof. Harneck verzekerde de voort durende onrust der reizen moede te zijn en sprak van de oneindig veel genotrijker whistavonden, die weder herleven moes ten zoodra men ginds weder bijeen was. Door het Jicht een er door een zijden scherm bedekte hanglamp beschenen, zat Erna tegenover de heeren aan de thee tafel. Zij sprak niet veel, maar Steinfels zag met toenemende bevrediging, dat zij in gedachten verzonken was. Er lag iets droomerigs over haar; een zoet lachje vloog eenige malen als een zonneschijn Pest op Java. De gouverneur-generaal heeft aan het departement van koloniën geseind: Afdeeling Malang: gisteren (9 dezer) 6 gevallen, waarvan 5 dooden. Van de Jjjders van vorige dagen overleed er nogj 1. Soerabaja en Madioengeen gevallenl Kediri: eergisteren (8 dezer) gcem gevallen; gisteren (9 dezer) 1 verdacht geval. Middenstands-Enquête. Men .meldt aan de „Stand." De commissie, ingesteld ten einde eenl onderzoek te doen naar den toestand van den handeldrijvenden- en industrieelenj middenstand, heeft daartoe een breede lijst van vakken samengesteld, naar wel ke zij een onderzoek instelt met het oog in het bijzonder op den toestandi van de ondernemers. i Dit onderzoek heeft plaats gevonden: le. In de gemeenten beneden 2000 zielen door middel van het dageiijksch bestuur dier gemeenten 2e. In een 60-tal type-ge.neenten tus schen 2 en 20 duzeind zielen door afzon-» derlijk daarvoor aangestelde enquêteurs, die met behulp van vragenlijsten gege vens hebben trachten te verkrijgen 3e. zijn nog enkele gemeenten boven; 20.000 zielen in haar geheel onder-» zocht 4e. zijn in de grootere plaatsen door. afzonderlijke enquêteurs enkele bijzonH. dere vakken nagegaan 5e. Is een afzonderlijk onderzoek itiU gesteld naar enkele speciale midden- standsbedrijven (o.a. kleine scheeps bouw, leerindustrie enz.) Uit den aard der zaak heeft dit onder zoek reeds vele gegevens opgeleverd ten aanzien van liet Vereenigingsleven van den Middenstand. De commissie zet echter hare taak nog voort. Zij zou nog gaarne ir.gdicht worden over enkele belangrijke pun ten i le. Omtrent het nuf van hot Ver-» cenigingsleven van der. Middenstand. 2e. Omtrent het credieiwezen, marktt en verkeersvevbetering, informatie-s, ver zekeringen 3e. Gemeenschappelijke aankoop van handelswaren ,van grondstoffen cn hulp stoffen der nijverheid, van werktuigen en machines, gemeenschappe.ijk bewerken van gror.ds of en, gemeen c.iappe ijk ver koop van producten, afvalstof enz.; 4e. Concurrentie door den .niet ge- vestigden Handel. Positieverbetering der officieren. De „Ass. C." meldt het volgende om trent de plannen van minister Colijn. t n opzichte van de positieverbetering der officieren. Deze wenscht slechts aan en kele categorieën van officieren ee; e tractementsverhooging toe te kennen, doch tevens een be.ere en vluggere be vordering hieraan te verbinden, welke dus indirect aan allen ten goede zal komen. Voor tractementsverhooging zullen dan ook alleen in aanmerking komen lui tenants met een zeicer aantal dienstjaren in dien rang (4 of 6) kapiteins en hoofd- over haar gezicht. Erna had naar Steinfels komst verlangd en er toch ook voor teruggeschrikt. Wat had zij al in den angst haars harten ge zegd? Het zou wel recht dwaas geklon ken hebben. Hans Otto had haar zeer ver wonderd aangezien. En hoe kort had hij haar met het onomwonden „neen" onder broken. Bij zijn binnentreden had de her innering daaraan haar doen kleuren. Spoedig echter gaf des barous onbevan gen begroeting haar de gemoedsrust te rug. Lang echter zou deze behaaglijke avond niet ongestoord blijven. Gnverwacht kwam Neinstetten binnen. Met die ver trouwelijkheid, welke het meisje heden onverdraaglijker was dan ooit, schoof hij zijn stoel naast haar en beproefde half luid met haar te spreken. Dat was zijn geliefkoosde wijze om zich als begun stigde vereerder voor te doen. Vergeefsch waren Erna's pogingen, oin hem af te weren. Dat Steinfels het slechti met moeite van zich verkreeg bij haar va der te blijven zitten, zag zij met stille* voldoening. Hij opende en sloot een paar malen heftig de hand, die op de tafel lag] het haar bekende teeken, dat hij zich ge. weid aandeed. (WprUt ve/volgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1