BUITENLAND. DE SCHAT. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 10 Juni. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De motie-Helsdingen verworpen. Een rumoerig slot. Vacantie. Zooals te voorzien was, heeft deTweede Kamer gisteren de motie Helsdingen ver worpen. Na bestrijding door den Minister, wiens argumenten men gisteren in ons iverslag kon lezen, kwamen ook de heeren [Tydeman (O. L.), Limburg (V. D.) en de gavornin Lohman (C. H.) hun stem tegen We motie verklaren. In een buitengewoon lang en langdradig betoog werd zij ten tweede male door den heer Duys (S. D.) (verdedigd en bracht de heer Helsdingen (S. D.) er een wijziging in aan, om tege moet te komen aan het door den heer )de Klerk (U. L.) geuite bezwaar. Ten slotte trad de groote Troelstra (S. D.) nog jn ^t gelid om een handje te helpen. Maar 't baatte niets. Met 18 vóór en 42 tegen stemmers werd de motie gekelderd. Vóór stemden de socialisten (7), 10 unie-libe ralen en 1 anti-revolutionair (de heer de yiugt). Ondertusschen was wederom een dag aan nutteloos gepraat verspild. Het slot van deze vergadering was org rumoerig. Waren reeds bij de behande ling der motie de gemoederen rumoe rig geworden, toen de heer Schaper (S. jD.) bij het herzieningswet je op het ge distilleerd de rechterzijde verweet on- jder den vorm van juristerij voor de be lastingontduikers op te komen, kwamen jde heeren Loef» (R. K.) en de Savornin Lohiman (C.-H.) terecht hiertegen pp. [Hoe onbillijlk trouwens het verwijt van den socialist was, bleek, toen over de onderhavige zaak1 werd gestemdalle linker-leden;, op twee na en de gehee'e rechterzijde op één na schaarde zich aan laan de zijde van den heer Loeft Maar tevens bleek# dat de Kamer onvoltallig [was en de heeren moesten dus onverich- ter zake huiswaarts gaan. Tot belooning voor hun spijbelen, kre gen zij een week vacantie. De Week. Hij, die wel eens het kostelijk cham- pagnenat in de lange fluit of jn de platte bokaal heeft zien tintelen en schuimen en den opwekkenden en opbruischenden in vloed aan den lijve ondervonden of bij anderen gezien heeft, weet dat dit edel vocht geen goedje is waarmee men maar zoo roekeloos omspringen kan. Dit heeft men ook in Frankrijk weer gezien, waar men de champagne-onlusten, die eenieder nog versch in het geheugen zullen liggen, wilde bezweren met een wetje ter omgrenzing van het Champagne- gebied dat, hoewel met de meest moge lijke zorg door de raad van state uit gebroed, weer die heele streek in op schudding heeft gebracht. Dadelijk na het bekend worden van het voorstel werden er vuren ontstoken, seinschoten met den hagelafleider gelost en de alarmklok bromde of het land in gevaar was. En dat, omdat de achtbare raad van state gemeend had een mooie uitweg voor het geharrewar te vinden door. een zeker deel van het land toe te staan zijn wijn product wel met den naam Champagne te bestempelen, maar met een kleine om schrijving te toonen dat deze uit een andere dan de eigenlijke Champagne streek kwam. Ja, ja men kan het niet iedereen ,en zijn vader naar den zin maken, zooals de Franschman zegt Dat heeft dezer dagen minister Schol- laert met de zijnen in België ook moeten ondervinden. Én deze hadden niet eens iedereen ter wille willen zijn, maar alleen de overgroote meerderheid en toch heb- 2) Charles, die eerst verstrooid scheen, luisterde ten slotte, ondanks zich zelf, oplettend toe. Na berichten over branden en ongelukken te hebben gelezen, kwam zij bij het volgende bericht: „Een arme colporteur uit Besangon, Pierre Lefèvre geheeten, die met alle geweld fortuin wilde maken, vatte de gedachte op naar Indië te vertrekken, dat hij had hooren roemen als het land van goud en diamanten. Hij ver kocht het weinige, dat hij bezat, ging naar Bordeaux en scheepte zich als bediende in op een Amerikaansch schip. Achttien jaren gingen voorbij, zonder dat men iets hoorde van Pierre Lefèvre; eindelijk hebben zijn ouders een brief van hem ontvangen, waarin hij hun zijn aanstaanden terugkeer meldt. Hij deelt hun in zijn brief mee, dat de ex-colporteur, na een leven van zwoe gen en vermoeienissen in Frankrijk te rugkeert met één oog en één arm, maar eigenaar van een fortuin, dat men op twee millioen schat." Charles, die met klimmende belang stelling het artikel had aangehoord, kon ben zij moeten zien hoe zelfs een kleine minderheid, zij het dan op minder faire manier, haar den voet dwars kan zetten. Zooals men weet had dit Katholieke ministerie den Belgen willen begiftigen met een werkelijk mooie schoolwet, die aan ieder het zijne, maar eilacie dus ook aan de Katholieken, of liever, om in de terminologie der linksche broeders te blijven, aan de clericalen voor hun „secte- scholen" (dat is ook een geliefkoosde term ten onzent) het hun toekomende, subsidie, gaf. Door een stelselmatige op positie is getracht dit ontwerp niet eens in behandeling te krijgen, het bleef, daar de tegenstanders door een ongelukkig toeval bij de loting de meerderheid kre gen, in de secties. En toen men dezer dagen met een „Slimme zet het toch aan de orde wilde 'zien te krijgen, werd de oppositie jzoo hevig gevoerd dar de koning zich jn de kwestie gemengd heeft. Het is aan te nemen dat de koning de regeering verzocht heeft het wetsont werp terug te nemen, maar evenzeer is het te begrijpen, dat het kabinet daar van niet wilde weten. Liever zou het sneuvelen dan zich zoo onridderlijk uit den kamp terug te trekken. De koning dan heeft met diverse kop stukken der partijen, inet staatsministers en den voorzitter der kamer langdurige conferenties gehad met het gevolg dat het kabinet zijn ontslag heeft ingediend. Het is beter zoo; werken kon het kabinet toch niet, dank zij de voortdu rende tegenkanting, die heusch niet van vandaag of gisteren dateert; en om dan te moeten wachten op de algemeene ver kiezingen, die in 1912 zullen plaats heb ben! Neen dan is het beter zoo. De „Indépendence" verwacht nu een zakenkabinet, dat de loopende zaken- zal afhandelen, om dan in '12 de kiezers het hunne van de kwestie te laten zeggen. 't Is anders wel jammer als zoo je werk afgebroken wordt. Dan zie ik liever een loyalen strijd al is het in opstanden, zooals we er in de laatste»! tijd overal rondom ons, gelukkig nogal op een af stand, zien gestreden worden. De Mexicaansche is, zoo beweert metn daar, door den afstand en de vlucht van Di.az geëindigd, in Marokko doen de Franschen erg hun best, de berichte.i zeg gen met succes, de boel weer goed aan 't rollen te brengen, blijft dus Voor ons te beschouwen, Albanië, waar de Turk nog steeds zijn handen leelijk vol heeft, en als hij niet oppast het nog lastiger zal krijgen. Hoorden we niet nog pas dat weer een nieuwe stam, de Mirdieten, zich bij de opstandelingen had aangeslo ten? Deze stam bewoont het bergland ten zuiden van de Drin tot aan de vlakte van de Adriatische zee. De Mirdieten, wier aantal op ongeveer dertig duizend geschat wordt, zijln, in weerwil van dat bescheiden cijfer in het zwak bevolkte Aibaneesche hoogland de sterkste der stammen en zij heoben ook de grootste zelfstandigheid van alle be waard. Zij zijn Katholiek gebleven en gelden voor de Albaoeezeu van het zui verste bloed. Zij bestaan uit vijf kleinere stammen (Bajraks) die zich over 't alge meen nauw bij elkaar aansluiten en sinds het begin der achttiende eeuw een ge meenschappelijk hoofd (Prenik) uit de familie Dzjon Markoe erkennen. De „Prenk" Bib Doda speelde jiet mid den van de vorige eeuw een belangrijke roL Hij werd in Skoetari gedood, daar zijn onafhankelijkheidszin den Sul taan te gevaarlijk scheen en zijn zoon werd naar Konstantinopel gebracht. In vredestijd heeft de stam der Mirdie ten nooit dienstplicht vervuld. Alleen in tijden van oorlog trekken ze mee te velde en dan weten ze nog vaak allerlei conces sies af te dwingen ter vergoeding van hun hulp. In den Krimoorlog knoopte Bib Doda aan d-e medewerking der zijnen den eisch van volkomen zelfbestuur vast De Mirdieten betalen ook geen belastingi Ze beialen slechts een schatting welke de Porte gewoonlijk den hoofden afstaat om hen in een goede stemming te hou den. een uitroep van verbazing niet onder drukken. „Twee millioen!" herhaalde hij als betooverd. „Dat zal hem kunnen dienen om een glazen oog en een kunstarm te koop en", merkte de oud-soldaat ironisch op. „Die kerel had geluk!" hernam de jonge werkman, die niet naar de woor den van zijn oom geluisterd had. „Maar hij heeft zijn geluk niet op zijn slofjes gemaakt", voegde de invalide er bij. „Achttien jaren van zwoegen en ver moeienissen herhaa'de Suzanna. „Wat geeft dat, nu hij ten slotte zijn fortuin gemaakt heeft", antwoordde Char les levendig. „Het is niet moeilijk, een slechten weg ie ondernemen, noch het slechte weer te verdragen, om ten slotte een goed rfachtlogies te bereiken, maar wel te loopen en nergens aan te komen." „Dus", hernam het jonge meisje, die de oogen tot haar neef had opgeheven, benijdt gij het lot van dien colporteur; gij zoudt uw jaren der jeugd, een van uw óogen, een van uw handen geven..." „Voor twee millioen onderbrak Charles, zeker! Als gij mij voor dien prijs een kooper vindt, Suzanna, dan is jouw fortuin ook gemaakt." Het jonge meisje wendde- het hoofd om z 1 t te antwoorden; tranen kwa men op in haar oogen. De grijsaard De Mirdieten hebben het aan het eigenaardige karakter van hun land te danken), dat zij zich tot dusver van de Tur'ksche heerschappij vrij hebben kumn- nen houden. Ook nu zullen zij hun vrijheid wel kunnen bewaren, want de gelukszon is voor den Turk nog niet opgegaan en geregeld vertoonen zich nieuwe wolken (Montenegro, Bulgarije, enz.) aan den horizon. V. Weekpraatje. Paf stonden eergisteravond bijna alle kameroverzichtschrijvers toen de Tweede Kamer besloten had de militiewet van mi nister Colijn dit jaar niet in behandeling" te nemen, en die pafheid was gister morgen nog duidelijk in hun Kamerover zichten te bespeuren. Met die kamerover zichtschrijvers bedoel ik de liberalen, en zij hebben hun ontevredenheid gelucht, door hunne broeders in de politiek eens terdege te kapittelen. De Katholieken kunnen allen nogal vrijwel meegaan met het genomen besluit. In de anti-revolutio naire en Chr.-historische pers echter zal er wel een stormpje opsteken, en dit zal in de eerste dagen niet uitgeloeid zijn. 't Is bijna niet te begrijpen hoe de linksche pers op eens zoo'n medelijden heeft met minister Colijn, als ze anders een rcchtsch minister kunnen dwarsboomen laten ze 't niet. Alles lijkt hier bijna een raadsel èn de verdeeldheid van rechts (bij de stemming) èn de verdeeldheid van links (nl. van pers en kamerleden). Misschien zal er binnen kort wel een tipje van den sluier opgelicht worden. Een rjing wenschen, dat de sociale wetten zullen voorgaan niet slechts in de gedachten bij velen in den lande, maar ook inderdaad op het Binnenhof. De treurige strandkwestie te Noord- wijk is tot heden toe nog niet van de baan, want nu de regeering aan de be trokken „paalzetters" een proces gaat aandoen, lijkt het me toe, dat er nog wel een paar jaar overheen zullen gaan. Een paar jaar? Wie weet misschien hoe lang nog. In dien tijd zal het gemeentebestuur natuurlijk zijn best doen om de rust op het strand zooveel mogelijk te handhaven. Of dit zal lukken? 'tIs te wenschen. Men zal er een rechtskundig adviseur voor in den arm nemen. Deze weet mis schien maatregelen aan te geven waar noch het dagëlijksch bestuur noch de gemeenteraad aan gedacht hebben of aan konden denken. Doch mogelijk is ook dat hij na den heelen boel bestudeerd en overwogen te hebben, de handen in elkaar zal slaan en met een soort wan hopig gebaar inoet zeggen: „Ik weet er ook geen raad op". Of dat hij om zijn prestige op te houden zich met een Jantje van Leiden er af maakt Het eerste is te hopen, doch het laatste is niet onmoge lijk. 't Wordt anders tijd dat die kwestie eens .van de baan komt, en moge oók de rust niet komen door de optreding van een rechtskundig adviseur, zij zal dunkt me zeker (al is 't na heel wat jaren wachtens) komen als de beslissing van de rechtbank gevallen is. In den laatsten tijd wordt er hier in Nederland zoo druk gevlogen, dat de aar digheid er bijna af zou gaan. Overal in 't land worden of vliegweken op touw gezet, of men is bezig met vliegen en in Soes- terberg gebeurt het eiken dag. Toch be speurt men er in Leiden niet veel van vliegen. Wanneer zal er hier in de buurt eens een vliegweek gehouden worden. Wij hebben hier in de omgeving ook een vlieger nl. te Warmond, zou deze ons niet eens kunnen verrassen met vlieg- tochtjes boven de Leidsche schoorsteenen, of zal hij zich meer gaan toeleggen op buitenlandsche wedvluchten. Als hij maar niet zoo'n strop haalt als Henri Wijn malen, wiens pracht van toestel, waar mede hij steeds vloog, en waarmee hij de beroemde wedstrijd Parijs—Brussel won, zoo ongelukkig aan zijn eind kwam. Als een toestel hoog uit de lucht valt is te begrijpen dat het stuk zal zijn en dB vlieger mag dan b|ij zijn, als hij er heel huids afkomt, maar wanneer zoo'n be- zweeg eveneens en plukte aan zijn knevel. Er volgde een lang zwijgen, ieder volgde zijn eigen gedachte. Het gedruisch der klok, die acht uur sloeg, deed Suzanna aan haar dagtaak denken. Zij stond op en dekte de tafel voor het avondmaal. De maaltijd was droevig en kort. Charles, die een groot deel van den dag met zijn vrienden in de herberg had doorgebracht, wilde niets eten, en Su zanna had den eetlust verloren. Alleen de grijsaard deed het sobere maal eer aan; de oud-soldaat kon altijd en in alle' omstandigheden eten. Maar ditmaal had hij toch spoedig genoeg en ging daarna weer in zijn grooten stoel bij het venster zitten. Na alles in orde gebracht te hebben, nam Suzanna, die behoefte gevoelde al leen te zijn, een licht, omhalsde den grijs aard en begaf zich naar haar kamertje. De grijsaard en de jonge man bevonden zich nu alleen. De jonge man wilde zijn oom ook goe den avond wenschen, toen de oud-soldaat hem een teeken gaf, den grendel op de deur te doen en naderbij te komen. „Ik heb met je te spreken", zeide hij ernstig. Charles, die verwijten verwachtte, bleef voor den grijsaard staan, doch deze gaf hem een teeken te gaan zitten. „Hebt gij goed gedacht aan je woorden roernd toestel even een paar nieter ve.der wordt gebracht, en er gebeurt dan zoo'n ongeluk mee en nog wel buiten alle schuld van den eigenaar, dan kan men begrijpen, dat hij ook wel wat sip geke ken zal hebben. Misschien gooit hij de schuld er op, dat hij zijn talisman kjvijt was, dat was ook de reden dat hij eerst niet de lucht in wilde, ofschoon hij toch anders voor geen geruchtje (in de jucht) vervaard is. Doch dit alles bewijst nog hoe zwak het staat met de vliegkunstt, alles moet perfect functiomeerrn, en als er een windje komt, en je bent het torffctd niet meester, dan ga je. STAN. Uit de leder-industrie. Door bemiddeling van het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Lederbe werkers-Arbeidersbond te Kaatsheuvel heeft de naamlooze vennootschap La Vauqueline, stoomschoen fabriek en chroom-zoolleerfabriek, alhier, Disdag met haar personeel, circa 100 man, een arbeidscontract gesloten en een fabriöks- reglement geformuleerd, geheel Ln den geest der democratische Arbeiderspartij!. Te meer is dit vermeldingswaardig, daar in de geheele Langstraat de Nederland- sche Le e bewerk e s A.beidersbond wei nig mag rekenen op de sympathie der fa brikanten. In het contract worden den arbeiders de plicht opgelegd tot het sttipte volbren gen van de hun gegeven bevelenD z nier nochtans verplicht te zijn diensten, te ver richten, die redelijkerwijze uit moreel oogpunt den werknemer vernederen, o.a. verrichten van onderkruipersdiensten in een rechtvaardige staking. Voor overuren van 's morgens vóór 6 en 's avoinds na 71/2 uur zal het looin van den arbeider met 25 pCt. worden verhoogd. Ingeval van ziekte zal tot hoogstens 6 weken een loon worden uitgekeerd, het bedrag van 3 gulden per week echter niet te boven gaande. Vrije dagen met behoud van volle dag geld zijn 0. a. begrafenis van echtgenoo- te en bloed- en aanverwanten in de rech te en in de zijlinie tot in den eersten graad; b. bij huwelijk van den arbeider; c. bij bevalling der echtgenoote of bij ernstige ziekte van een der huisgenooten (in dit laatste geval zullen werkgever en werknemer den duur van het verlof onderling regelen) d. de kermis en vas- tenavo'tiddagen e. alle katholieke feest dagen. I11 het fabrieksreglement werd de be paling opgenomen, dat bij verschil van meening over de schuld des arbeiders bij fouten of beschadigingen aan 't werk een fabrieks-commissie, voor de helft door de vennootschap, voor de andere helft door de arbeiders te kiezen, zal uitspraak doen. Ten slotte geeft de vennootschap aan de arbeiders den raad, om als zij meönen, dat het arbeidscontract of fabrieksregle ment niet goed wordt toegepast, zich te vervoegen bij het hoofdbestuur van den Nederlandschen Lederbe.vy erkers-Arbei dersbond te Kaatsheuvel. Sobriëtas. Aan het jaarverslag van Sobriëtas, fe deratie van Roomsch-Katholieke drank- bestrijdersvereenigingen in Nederland, is het volgende ontleend Bij de federatie zijn aangesloten de Kruisverbonden en Mariabonden in de bisdommen Utrecht, Den Bosch, Haar lem, Roermond en Breda. Het aantal afdeelingen der 5 Kruisverbonden be droeg 1 Jan. j.l. 334 met 32,670 leden», tegen 333 met 33,925 leden het vorige jaar. De Mariavereenigingen telden sa men 198 afdeelingen met 31,539 leden; over het vorige jaar waren deze cijfer? resp. 220 en 30,788. Verder vindt men aan afdeelingen van de Kruisverbonden 64 jongensbonden met totaal 3769 leden en van de Mariavereenigingen 46 afdee lingen met 4204 leden. Van de 72,182 leden zijn 10,086 geheelonthouders, van zoo juist?" zeide hij, zijn neef strak aankijkend. „Zoudt gij werkelijk in staat zijn, met ijver en volharding te werken om tot het fortuin te komen?" „Ik? Kunt gij er aan twijfelen} oom?" antwoordde Charles, verrast door die vraag. „Gij zoudt er dus in toestemmen, ge duld te oefenen, met volharding te wer ken, je gewoonten te veranderen?" „Indien mij dit iets tot nut kon strekken Maar waarom een dergelijke vraag?" „Gij zult het weten," zeide de oude invalide, die de laden van een kleine kast opende, waarin hij oude kranten bewaar de. Hij zocht eenigen tijd onder de papie ren, nam er een krant uit, sloeg die open en wees Charles met den vinger een stuk aan. De jonge werkman las halfluid: „Stappen zijn bij de Spaansche regee ring gedaan, betreffende een schat, die begraven is aan de oevers der Duero na den slag van Salamanca. Het schijnt dat gedurende dezen bekenden terug tocht een compagnie,, behoorende tot de eerste divisie, en die belast was met de bewaking van verscheiden legerkis- ten, afgescheiden werd van het hoofd leger en door zulk een macht omsingeld dat elke weerstand onmogelijk werd. De officier die aan het hoofd der com- 50,755 afschaffers en 9102 halfdaagsche afschaffers. Opmerkenswaardig is de voortdurende toeneming van het aantal geheelonthou ders en de groote afneming vatn het aan tal Paulisten en halfdaagsche afschaf fers. De St. Annavereenigingen, afdee lingen der plaatselijke Mariavereentgin- gen, telden verder nog 158 afdeelingen, waarbij aangesloten 17,127 gezinnen met 52,651 kinderen. Vereenlging tot het Bevorderen van de Beoefening der Wetenschap onder de Katholieken in Nederland. De gewone algemeOiie vergaderirg der leden zal plaats hebben op Zondag 18 Juni 1911 te Scheveningen, te 12 uur precies, in de groote zaal van het Grand Hotel, het oude Ho el Garni. Op de agen da komen o.m. voor: verkiezing van een; voorzitter en secretaris in de plaats van de heeren Spronck en Struyken, die als zoodanig hebben bedankt. Lezing van dr. H. J. Swaay, over: „Faust en zijlne prototypen". Bezichtiging door de leden van de Geneeskundige e.i Rechtsgeleerde; afdeelingen van de jn aanbouw zijnde bij zondere strafgevangenis door de leden; van de Natuurkundige afdeeling, voor een beperkt aantal, van de kunstverza meling van den heer jhr. De Stuers. De regelingscommissie te 's-Gravön^ hage bestaat uit de heeren: mr. A. P. L, Nelissen, A. Collette, dr. A. van Domme len, Jan Kalf, dr. H. Sanders, mr. A« Teilegen, mr. JR. B. Ledeboer, secreta ris. De vergaderingen der afdeelingen heb ben plaats Zaterdag 17 Juni en wel vanj de rechtsgeleerde afdeeling in Palace Hotel te 2 uur. Verkiezing van een se cretaris in de plaats van mr. Van Oils# die als zoodanig heeft bedankt. Bespre king van de vraag: „Verdient het aanbe veling, in ons land de controle over de wettigheid van de handelingen der admi nistratie op te dragen aan eene van dü administratie onafhankelijke rechterlijke macht?" Inleider: mr. J. A. Loeff. De geneeskundige afdeeling ve g idert in het R. K. Ziekenhuis, Westeinde 131, 's-Gravenhage, te 8 uur, des avonds* Verkiezing van gen voorzitter ingevolge 11 en 23 der Statuten, Dr. v. Spanje is herkiesbaar. Daarna voordrachten door dr. A. H. M. E. Lommen„Een paar grepen uit de behandeling mei Salvar- san" dr. B. W. Th. Nuyens: „Het be grip genezen"; dr. A. C. A. Hoffman: „De historische éénheid der geneeskunde als voortschrijdende wetenschap en overgeleverde kunst" dr. G. A. M. vanJ Wayenburg: „Hedendaagsche opvattin gen omtrent den invloed der psychie op materieel e processen" dr. A. M. Droog: „Iets over de hygiënische wo ningen der vereeniging „Berkenrode" te Heemstede". Zondag 18 Juni vergadert de Wis- en Natuurkundige afdealing. De plaats der vergadering zal nader aan de lede.i der afdeeling worden medegedeeld. Huis houdelijke vergadering te IO1/4 uur. Be handeld wordt hei rapport der com missie ter bestudeering van de ycous- tiek in groote gebouwen. A. E. R. Col- lette spreekt over: „De latere vindingen gen op radio-telegrafisch gebied." De Letterkundige afdce.ing vergadert Zondag in het Grand Hotel, te Scheve ningen, te lOVi uur. Verkiezing van een penningmeester in de plaats van dr. Mol- i 1 er, die als zoodanig heeft bedankt. H. E. J. M. van der Velden spreekt over: „Eene wetenschappelijke tijdschriften- portefeuille voor Historici". Voorts rne- dedeelingen en besprekingen naar a; n ai ding van eenige in de Kerstvergadcnng gehouden voordrachten. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 9 Juni (Vervolg.) De eindstemming van de Steenhou- we r s w et wordt bepaald op Woensdag! 21 Juni a.s. na de pauze. In behandeling kwam hierop het wets ontwerp houdende nadere bepalingen met betrekking tot de belasting bij in- pagnie stond, ziende, dat er geen mo gelijkheid was, door de vijanden heen te slaan, maakte van den nacht gebruik om de kisten in den grond te doen be graven door eenige soldaten, in wie hij het meeste vertrouwen had; daarna zeker, dat niemand ze zou kunnen ont dekken, beval hij zijn kleinen troep, zich te verstrooien, opdat ieder zou trachten afzonderlijk door de vijandelij ke linies heen te breken. Eenigen slaag den erin, hun legerkorps te bereiken, maar de officier en de mannen, die de plaats kenden, waar de kisten waren be graven, kwamen allen in die vlucht om. „Men verzekert nu dat deze kisten het geld van het legerkorps bevatten, dat wil zeggen een som van ongeveer drie millioen." Charles hield op, en keek den invalide met schitterende oogen aan. „Maakte gij deel uit van die compag nie? riep hij uit „Ik maakte er deel van uit", antwoord de Vincent „Gij kent het bestaan van dien schat"- „Ik was een dergenen, wien de kapitein gelastte, den schat te begraven, en de eenige, die ontsnapte aan de kogels van den vijand.'* (Wjordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5