SO BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 509, Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-adverientiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5"cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Het „Heldenfonds". Een kostelijke tijding is het^ dat An drew Carnegie voor Nederland een be drag van ongeveer een half millioen gul den beschikbaar stelt tot heit stichten van een fonds, waaruit geldelijke be'.ooninL ,gen zullen verstrekt worden aan hen, die het leven van een medemensch hebben gered, een z.g. „Helden fonds". We veroorloven ons echter de vraag, of men alleen dan een held is, wanneer men een medemensch uit gevaar redt? Zijn er niet inderdaad vele andere ge vallen denkbaar, waarbij grooten moed noodig is voor het volvoeren van een goede daad? Toont bijv. de vrijwillige verpleging van een besmeitelijken zieke minder moed dan wie iemand uit het wa ter haalt? En kan wie vechtenden scheidt niet evenzeer een held wezen als een redder van drenkelingen Zoo ware er meer te vragen. Daarom nu er nog schriftelijke gedachtenwisse- ling plaats heeft over de bedoelingen, van den schenker, ware het niet kwaad, ook te overwegen, aan het „Helden- fonds" een zoo breed mogelijke basis 'te geven. V De Belgische schoolstrijd. 't Behoeft geen betoog, dat wij 't ver loop van den schoolstrijd in België ten zeerste betreuren. En zulks te meer, wijl de aanval, welke het ministerie tot af treden noopte, uit het eigen kamp kwam'. Hadde de heer Woeste anders gespro ken, waarlijk, de zaken zouden de?en keer niet genomen heoben. Vooralsnog is het moeilijk, een defini tief oordeel te vellen over den toestand. Naar toch .verluidt, heeft ook het per soonlijk optreden des konings richting gegeven aan den loop der zaak. In hoe verre en in welken zin zulks juist is, kan eerst met zekerheid blijken als de bespre kingen meerdere openbaarheid bekomen. Dit intüsschen staat o. i. wel vast, dat de „I n d e p e n d a n c e" zich aan groot spraak schuldig maakt, als zij de val van de Katholieke regeering het gevo'g noemt van het liberaal-socialistische bloc, de linkerzijde geluk wenscht mt\ het ge beurde en haar verzoekt voortaan nimmer te vergeten, dat het clericalisme nie'ts vermag tegen een krachtig en eendrach tig linkerbloc. Wat 'n bluf Is 't niet, alsof een Iinksch votum de regeering verjaagd heeft? En'zulks was tcc'n geenszins het geval. Louter een samenloop van omstandighe den het linker obstructionisme, de on voldaanheid van Woeste en de voorzich tigheid (.:es konings, bracht deze stagna tie in de oplossing van den schoolstrijd. Meer dan een oponthoud zien wij er niet in. Er moge een zware tijd komen voor de onzen de crisis kan Wellicht moei lijk op te lossen zijn de verkiezingsstrijd zal mogelijk eerst gevoerd moeien wor den, alvorens nieuwe stappen op onder- \vijsgebied kunnen wórden gedaan dit al zuilen we ginds wel te boven ko men. De schoolstrijd is er toch onzerzijds een, waarbij de rechtvaardigheid op on ze hand is. En zulk een strijd wordt per slot 'van rekening gewonnen, als we Imaar eendrachtig en doelbewust optre den. Mogen onze Belgische vrienden vooral dit laatste in 't oog houden, inzonder heid gedurende de eerstkomende tiji'e.i. ALGEMEEN OVERZICHT. Al moge dan liet Belgische Kabinet 'gevallen zijn, door een laatste duw uit eigen kamp. de politieke crisis zal niet leiden tot groote onee.iigheid in het Roo nsche Kamp. Waarschijnlijk Leeft de keer Woeste, die dacht ce an ders graf te graven, zich zelf don poli- tieken doodsteek gegeven. Men zegt nu feeds dat hij als Kamerlid zal aftreden. In ieder geval staat hij nu geheel alleen, terwijl de anderen vast aaneengesloten blijven. Immers aanstonds na liet afleg gen der ministerieel? verklaring, verga derden de leden der rechterzijde. Alle leden, op drie ma, waaronder de heer Woeste waren aanwezig. Bij zijn binnentreden werd de heer Schollaert langdurig toegejuicht. De zoo juist af getreden minister-president nam 't eerst het woord. Hij deelde mede waarom hij was heen gegaan, en deed vervolgens een beroep op de eendracht der afge vaardigden van de meerderheid. Hij ver zocht dengenen, op wien de koning een beroep zou doen, het bewind te aanvaar den. „Wij zullen", zoo sprak Schollaert ver der, „de beste steunpilaren voor 't nieu we kabinet zijn. Ik voor jnij zal met al mijn krachten de nieuwe regeering steu nen. Wat het schoolwet-wetsontwerp be treft, het zal niet ingeltrokken wordenj. Dit ontwerp mag niet verdwijnen en ik ben er vast van overtuigd, dat het zal worden goedgekeurd". Langdurig werd deze redevoering toe gejuicht, en toen de ovatie een einde mam voerden verschillende spre.cers, zoowel van de jongere richting als de oudere het woord, o.n de groote verdiensten van minister Schollaert te huldigen. Carton de Wiart, riep te midden van onbeschrijf lijke geestdrift uit, dat de heer Schol laert voortaan het hoofd zou zijn der Ka tholieke partij. Inmiddels heeft na weigering van Cooremans Baron de Broqueville de vorming van een nieuw kabinet op zich genomen. Over den nieuwen minister-president schrijft het „H. v. A." „Baron de Broqueville, liet nieuwe kabinetshootd, maakte eerst deel uit van het ministerie sedert verleden jaar, toen hij, na het ontslag van baron Descamps en den heer Aug. Delbcke, door den hcer Schollaert in het kabinet werd geroe pen en hem de portefeuille van spoorwe gen werd aangeboden. De volksvertegenwoordiger van Turn hout, die als mensch de algemeene sym pathie geniet, heeft ook in de kamer de genegenheid van al de lede'n verworven. Baron de Broqueniille heeft van 1884 tot .1894 het kanton Moll vertegenwoor digd in den provincieraad van Antwer pen, waar hi; de beste herinneringen heeft nagelaten. Welken rjjad ook de heer Woeste aan den koning gegeven hebbe, ze'ker is het dat hij hem nooit zal aangeraden hebben den heer de Broqueville te kiezen als op volger van den heer Schollaert. De nieuwe minister-president is gis teren reeds met zijn taak als kabinetsfor mateur begonnen. Hoogstwaarschijnlijk zal hij een vijftal nieuwe ministers tcv' benoeming aan den koning hebben, voor te dragen, want naar verluidt zouden de ministers Helleputte, LicbaerL de Lanjts- heeren en Helle baut, het voorbeeld van premier Schollaert vo'gcn. Als nieuwe portefeuilledragers wor den genoemd generaal de Sellier de Mo ron vil le, en de afgevaardigden Carton de Wiart, Segers, Poulet, dc Saddle, em ba ron 't Kint de Roodebeke. Algemeen wordt verwacht, dat de cri sis spoedig zal zijn opgelost. De jongste berichten melden dat de' Franschen in Marroko Mekives zijn binnengetrokken en Moe'lar Zin gevangen genomen hebben. Dit is het slot van de actie die eiijde Mei van uit Fez begonnen is. Intüsschen hebben de opstandelingen het rondom Fez weer leelijk bont gemaakt. Een telegram d.d, 5 dezer meldt De Beni Mtirs en1 de' Be- rabers hebben in'den afgeloopfln nacht het kamp aangevallen. Zij werden door de artillerie, die hun zware verliezen toe bracht, teruggeslagen. De kolonnes Brulard en Gouraud zijn hedenmorgen in dc richting van Sefroe uitgetrokken orn de hoofdmacht van de opstandelingen uit elkaar te jagen. 6000 Marokkanen hebben met ongekende ver woedheid een aanval gedaan. De artille rie bezorgde hun zware verliezen en ten slotte werden zij uiteen gedreven. Toen de hew uiers van Balil weigerden zich te onderwerpen, werden de konon- nen tegen de stadsmuren gericht. Daar na vernielde een compagnie het vreemdelingenlegioen de huizen der el ders van den opstand. Aan Frausche zijde zijn 3 dooden en 20 gewonden gevallen. Drukker ook begint zich te roeren de Spaansche Actie in Marokko. Blijkens officieel bericht uit Larrasj zijn de Spaansche troepen aan land gegaan. Er lieerscht een paniek door de aankomst van vijandige iöi^d^che troepen. De consulaire agent heeft hulp gevraagd. El Guebbas, de vertegenwoordiger van den Sultan, heeft bij den Spaanschen ge zant geprotesteerd tegen het ontschepen van Spaansche troepen te Larrasj, waar voor geen de minste reden bestond en dat in strijd is met de verdragen. Blijkens een telegram uit Tandzjer aan een blad heeft de Spaansche politie de pas bij Kaap Negro bezet, die den weg over land naar Tetoean beheerscht. De Spaansche ministerraad heeft over de berichten uit Larrasj en Alkaser be raadslaagd. Deze berichten bevestigen, dat Spaansche beschermelingen door volge lingen van den pretendent Tassia zijn vermoord. Dit maakte een diepen indruk op de Spaansche beschermelingen. Van oordeel zijnde, dat een lijdelijke houding zou worden opgevat als in den steek laten van zijn plichten tot bescher ming, heeft de ministerraad aan den be velhebber van de Cataluna order jjegeven een deel van de equipages der schepen aan land te zetten. De Spaansche vertegenwoordigers in de landen, die de acte van Algeciras hebben onderteekend, hebben opdracht gekregen de regeeringen van een en ander op de hoogte te stellen. Over het al of niet rechtmatig optreden der Franschen, waarover in de Spaansche pers nog al wat woorden vuil gemaakt zijn, heeft in de Spaansche Kamer de oud-minister Villanueva o.m. het volgende te berde gébracht: Voortdurend spreken van invloedsferen en niet duidelük zeggen, waaruit zij be staan, is de publieke opinie onnoodig prikkelen. De geheime overeenkomst van 1904 bevat zeer ernstige bepalingen en ik neem op me ze te onthullen. Gedu rende 15 jaar, d. w. z. tot 1919, heeft Frankrijk de vrije hand, met geen andere verplichting dan aan de Spaansche regee ring zijn voornemens mede te deelen, niet alleen in zijn eigen invloedsfeer, maar ook in de onze. Gedurende de 15 daarop volgende jaren moet Frankrijk de toe stemming van Spanje verkrijgen. Maura heeft deze overeenkomst geteekend, om dat hij van meening was, dat Spanje niet over de noodige middelen beschikte om afdoende krachtig op te treden. Frankrijk heeft dus het recht te doen wat het doet. GEMENGD. De H. Vader, die eene uitstekende gezondheid geniet, heeft gistermorgen weder zijne gewone dagelijksche wande lingen in de tuinen van het Vaticaan hervat. Een uur lang heeft Zijne Heilig heid gewandeld. Welke bedragen gemoeid zijn met de troebelen in de Champagne-streek uit gebroken, weet de Petit Journal te ver tellen. De onlusten brengen nl. aan on kosten voor de militaire bewaking van het Champagne-gebied d a g e 1 ij k s 420 duizend fres. mede. Het totaal der tot dusver gemaakte onkosten beloopt niet minder dan 23 milüoen fres. De Times verneemt uit Cettinje, dat een ongenoemd schip, bevracht met wa pens en schietvoorraad, er in geslaagd is tienduizend geweren te landen nabij Kaap Rodein. had wekenlang langs de Albaneesche kusten gekruist, wachtende op een gelegenheid om de wapens te landen. De lading behoorde aan de Alba neesche commissies in Italië, België, En geland en Noord-Anierika. De Albanee sche aanvoerder, de bekende Taslipasja, is gelijktijdig geland. De New York Times verneemt uit Mexico (stad), dat tengevolge van de vulkanische uitbarsting 1300 menschen zijn omgekomen, onder wie 500 te Zapat- lan. De materieele schade bedraagt ver scheiden millioen dollars. De Colima-vul- kaan, het middelpunt van de vulkanische storing, is in volle werking. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot ge neeskundige bij de arbeidsinspectie dr. W. R. H. Kranenburg, arts te Utrecht; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Amersfoort C. Fransen, thans in gelijke betrekking te Assen. Tweede Kamer. Voor de op 20 Juni a.s. des voormid dags te 11 uur te houden .vergadering .van de Tweede I&niejr is aaö dep/,d,e ge steld de behandeling voor de wetsont werpen tot redeling der arbeiders ziekte verzekering gestelde vraagpunten als mede verschillende wetsontwerpen, waar onder nadere bepalingen betreffende belasting bij invoer van gedistilleerd en vruchten regeling van de begrootingen en rekeningen van staatsbedrijvensup pletoir e begrooting van Landbouw voor 1910 (dekking tekort Rijksverzekerings bank) overeenkomst met de K. P. M. voor een stoomvaartdienst Java-Austra- lië enz.aanvulling en verhooging van de begrooting van Buitenlandsche Za ken 1911 (gekleurde ramen Vredespa leis) overeenkomst betreffende de ex ploitatie van den spoorweg Gouda Schoonhovenaanvulling en wijziging van eenige artikelen der „Jachtwet", en ten slotte het uitbrengen van verslagen op verzoekschriften. Bezoek van president Faillières Men meldt uit 's-Gravenhage Betreffende het militaire gedeelte van de hulde President Fallières tijdens zijn aanwezigheid in de residentie te brengen, wordt nader vernomen, dat 'tzal bestaan uit een taptoe in den geest als ten vorige jare vóór het Paleis op den Dam te Amsterdam ter eere van het Belgische Koningspaar is gehouden. Het voornemen zou zijn dat JU- M- de Koningin, na afloop van een gala-diner ten Hove, zich inet den President en ver dere gasten zal begeven naar het Konink lijk Paleis aan den Kneuterdijk tot het aanhooren van de muziek-betooging aan den voorkant van het vorstelijk gebouw. De taptoe zal worden uitgevoerd door tamboers, hoornblazers, staf tromp etters van de corpsen van het leger, met de pijpers van het korps mariniers; de mu ziek zal worden ten gehoore gebracht door de Kon. Militaire Kapel en verder alle stafmuziek- en fanfare-corpsen der regimenten, mitsgaders de Kapel der Kon. Marine en het muziekkorps der Koloniale Reserve. De koninklijke en presidenteele stoet zou dan daarna denzelfden avond naar Amsterdam terugkeeren. Het totalisator-verbod. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: Het lid der Tweede Kamer de heer Van Karnebeek heeft een wets voorstel ontworpen, bedoelende het tota lisator-verbod voor eenige jaren uit te stellen. Het voorstel is onderteekend door de hecren Van Karnebeek, Van Sasse van IJsselt, Roodhuyzen, Teenstra, Van Hoogstraten en Van Idsinga. Alvorens het voorstel in te dienen, zal de heer Van Karnebeek zijn reeds aangevraagde interpellatie houden. Bezoek van Kamerleden. De leden van de TweeJe Kamer, die Maandag de havenwerken van Rotterdam gaan bezichtigen, zullen de gasten zijn van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken aldaar. Met een extra trein over Delft zullen zij ongeveer 2 uur in den namiddag aan het Maasstation aanko men. Daar worden zij door de autori teiten opgewacht en zal de stoomboctf Maasnyinph gereed liggen. De heeren A. C. Burgdorffer en W. Cool, directeur en adjunct-directeur der gemeentewer ken, maken den tocht over de rivier mee. De Trekhondenwet. Naar men verneemt zal binnen enkele dagen een Kon. Besluit verschijnen, waar in de bepaling der Trekhondenwet, dat trekhonden 60 cM. hoog moeten zijn, voor de eerste drie jaar buiten werking wordt gesteld. De Militiewet. De Haagsche correspondent van het „Hdbl." meldt: Nu de Tweede Kamer geweigerd heeft de Militiewetswijziging nog in dit zit tingsjaar te behandelen, zal waarschijnlijk bij de begrooting van oorlog voor het volgende dienstjaar worden voorgesteld, terug te keeren tot den toestand, zooals die bestond vóór dc bekende maatregelen van minister Staald. w. z. dat waarschijn lijk niet alleen het tweeploeg^n del el weer zal worden afgeschaft, maar dat ook het blijvend gedeelte weder zal worden ge bracht op de sterkte, die het had onder minister Bergansius. Een en ander na tuurlijk als tijdelijken maatregel bedoeld. Aan de „N. R. Crt." kwam ter oore, dat het hiertoe, en dus tot heftige begroo- tingsdiscussiee over het blijvend gedeelte waarschijnlijk wel zal komen, als niet terstand na hel zomer-recès .de Militiewet door de Tweede Kamer in behandeling mocht worden genomen. Maakt daaren tegen na het recès de Kamer ernst van de zaak, dan kan wellicht nog gedurende 1912 het twee-ploegen-stelsel in zijn te genwoordige gedaante warden gehand haafd. Evenwel zal dan waarschijnlijk een cor rectief worden gezocht, dat wellicht in de aanstelling van meer burger-corveeërs kan worden gevonden. KORTE KRONIEK. Mr. J. Kappeyne van de CoppeN lo, (Lib.), die het vorige jaar, na de -niet-herkiezing van den heer Roëll, als Statenlid, tot lid van Gedeputeerde Sta-< ten van Noord-Holland gekozen werd, heeft zijn mandaat ter beschikking vai< de Staten gesteld. Het bestuur van de Ned. Vcreeni- ging tot bescherming van Vogels heeft aan de Tweede Kamer een adres ver zonden inzake het ingediende ontwerp! Vogehvet, waarin het een beroep doet op de Tweede Kamer, om hei ingedien de wetsontwerp zoo spoedig mogelijk! in behandeling te willen nemen en. zt n- der ingrijpende wijzigingen haar sanctie te willen verleen en. LEIDEN, 10 Juni. Gemeenteraadsverkiezingen. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Vrijz. Dernocr. Kiesvereeni- ging werden candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in district I dc heeren A. L. Rci- meringer Gzn., (aftr.j prof. mr. J. E. Heeres en K. H. Heer es in district II alle 4 aftredende leden: in district III de heeren: J. Botenmansy J. A. M. A. O rondhout en mr. C. Wi, van der Pot. Gisteravond vergaderde eveneens de A. R. Kiesvereeniging. De besprekin gen droegen echter een voorloopig karak ter. Arti et Religioni. In liet gebouw van de R. K. Volksbond hield gisteravond de R. K. zangvcrecni- ging Arti et Religioni haar jaarlijksclie vergadering. De vice-voorzitter de heer Chr. W. Driessen opende dc vergadering met eenige korte woorden, waarin hij den' wegens vertrek afgetreJen voorzitter, den' heer Sinnige, herdacht. Vervolgens werden de notulen der vo rige vergadering g lezen waarna dc se cretaris, de heer J. P. v. Brussel, hei jaar verslag uitbracht. In geen jaren zoo verklaarde hij, was hem dit zoo aangenaam als dit jaar, .waarin het ledental een hoogte h/ eiktel als nimmer te voren. Hij wees vervolgend op de goedgeslaagde "uitvoering van Februari, tot welker welslagen allereerst de goede keuze dev heide stukken, d e» werkelijk zeer gelukkig was gefeest, veel had bijgedragen. Hiervoor brengt hij dank aan den di recteur den heer Corns. A. Bonte, waar bij hij tevens een woord van hulde brc'ilgt aan de accompognatcurs Mej. M. Ba tenburg en den heer S. J. M. v. Heivertj,' en allen die hadden medegewerkt. De vereeniging is dit jaar een muziek kist rijker geworden. De secretaris ein digde zijn verslag met den leden aan te sporen, toch 'niet weg te blijven van de repetities aan welke aansporing hij nog eenige wenken in het belang der vereeni ging vastknoopte. Vervolgens bracht de penningmeester zijn verslag uit waaruit bleek dat de inkomsten hadden bedragen f320.11 de uitgaven f301.08 zoodat cr een batigl saldo blijft van f 19.03. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren v. d. Plas en| Sengers. Alvorens tot punt 7 over te gaan bracht de vice-voorzitter een woord van aan den Directeur, wiens ijverig werken' voor de vereeniging bijna geheel belan geloos is. De heer Bonte antwoordde hie.op dat hij zeer tevreden is over de uitvoeringen. Gaarne en met lust neemt hij de leidinjg bij de beoefening der kunst op zichy maar wenscht dan ook ernst op de repeti ties. Hierna werd overgegaan tot het ver kiezen van een voorzitter waarbij de lieer Chr. W. Driessen met 39 van de 54 stem men die functie zich toebedeeld zag. Als secretaris, en Bibliothecaris w.e/-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1