9 Erna von Harneck. BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 508, c CeicbcHe Sou/to/nt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V De sociale wetgeving voor Niet zonder eenige bescheiden zelfvol doening hebben we kennis genomen van het gisteren genomen Kamerbesluit, om ide nieuwe Militiewet dit jaar niet meer te behandelen. 't Is juist wat we wenschten. In ons nummer van 18 Mei driestarden >we toch „Als 1913 in het land komt, zal de alles overheerschende vraag niet zijn: ,„Hoe staat het met 's lands defensie'-, want zeer terecht zal men zeggen: „Gij, legerdeskundigen en legerautoriteiten, hebt waarlijk lang genoeg tijd gehad om het leger goed te organiseeren. En dien tijd hebt gij er ruimschoots voor genomen ook, zoodat het alleen aan uw eigen werk kan te wijten wezen als het daarmede nog al niet in orde is. Thans was de beurt aan de „sociale wetge ving." Wie zoo spreken, zullen o. j. gelijk hebben. Maar wat zal er van de soci ale wetten terecht komen als de nieuwe Militiewetde zooveelste! nu weer voorkeur moet hebben. De behande ling ervan kan allicht een paar maan den duren. En voorts zeiden we o.m. Als er voor de Militiewet nog tijd overschiet, best, maar in afwachting daarvan kan het legerheusch nog wel wat teren op den arbeid van vorige re- organiseerders, die toch ook een Ka mermeerderheid gevonden hebben voor nun plannen. Waarom deugt hiervan dan opeens niets meer?" De JKamer bleek er nu gisteren in groote meerderheid 46 tegen 24 juist eender over te denken, al klonken de overwegingen wellicht wat meer par lementair. We juichen het toe, dat de volle werk kracht en aandacht nu kunnen worden gewijd aan de sociale wetgeving en haar financieelen ondergrond: de Tariefwet. Wat ons in 't gevallen besluit ook ge noegen doet is dit: dat het niet ge nomen werd bjj' stemming rechts tegen links. De scheidingslijn van het votum maakte een hoek met hier en daar een uitlooper een blijde omstandigheid, welke niet zal nalaten in den lande een goeden indruk te verwekken. De sociale wetgeving nu eindelijk voort Ze heeft er lang genoeg op moeten wachten. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Militiewet van de baan. Het Eeds- ontwerp afgehandeld. Ambtenaars salarissen. „Als de Kamer wil", schreef de „N. Crt." gisteravond boven een artikel, waar in, een krachtig pleidooi werd geleverd voor het iu-behandeling nemen van de tijeuwe militiewet vóór de gewone zo- «nervacan.tie. Maar de Kamer heeft n.iet gewild. Zij heeft gisteren, bij meerderheid van stem men, op voorstel van Dr. Nolens (R.K.) het besluit genomen, de Militiewet de zen, zomer van de baan te schuiven. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 40) Slechts het bewustzijn, daarmede den vurigen wensch mijner moeder te vervullen en haar vreugde daarover kon den mij eenigermate ermede verzoenen, sprak Hans Otto nadenkend. Zij is ge lukkig bij de gedachte, dat ik op Falken- haus kom wonen. Ook is de tijd, dien ik op Amaliën.hof doorbracht zijn blik zocht Ern,a's oogen, niet alleen zeer leerzaam, maar ook zeer aangenaam ge weest, zoodat ik waarlijk wel met mijn, lot tevreden, mag zijn. Toch verheug ik mij als een, kind er over, des zomers voor een. oefening opgeroepen te wor den. Dat hoor ik graag, sprak de rit meester. Het viel 0113 indertijd allen te gen, toen wij hoorden: Steinfels heeft zijn, ontslag genomen. Er gaat toch niets bjoven deze borstrok, niet waar, lieve 'Marie? Die. jongen terloops gezegd een, pracht van een bengel heeft ook Of het een, verstandig besluit is? Reeds n,u kondigde de socialist Ter Laan' veel, buitengewoon veel, am Uit deinen,ten van ingrijpenden jjard am, die de heer de Savornin Lohman (C. H.) het woord obstructie in, verstaanbaar Hollan,d&ch „lijntrekkerij" deden be zigen,. Het militair beleid van het Ka binet zal eveneens wel aan aanvallen) blootstaan. De linkerzijde kan aan rechts n,iet vergeven, dat zij twee linksche oor logsministers deed tuimelen terwijl aan de militaire quaestie het Ministerie- Heemskerk zijn ontstaan dankt. Er zal dus heel wat tijd voor behandeling inioo- dig zijn en een massa ander werk wachit Wij noemen slechts de ziekteverzeke ring, de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering, het debietrecht, stuwa doors- en bakkerswet, het tarief, enz. Was de Kamer nu aan het einde dezer maand met de militiewet begonnen, had de kans bestaan dat zij werd afgedaan! vóór het nieuwe zittingsjaar. Hoe meer tijd er beschikbaar is, hoe langer er ge praat wordt en, waar de Jinkerzijde er 'klaarblijkelijk op aanstuurt de sociale wetgeving in de war i,e sturen), moei! de rechterzijde al het mogelijke doen, om spoed te betrachten. De heer Nolens, en met hem bijna de geheele Katholieke Kamerclub, die gister morgen in vergadering bijeen kwam en toen hoogstwaarschijnlijk haar houding over de Militiewet vaststeldej schijn}! an ders te hebben geoordeeld. Wij hebben te doen met een ontwerp, dat zware persoonlijke en financieele lasten op 't volk legt en, wanneer wij de behandeling te zeer forceerden, zou het kunnen ge beuren dat later ernstige fouten' aan de dag kwamen,, die de Kamer zou betreu- rem Vele leden kunnen in Juli door de .raadsverkiezingen of de vergaderingen der Prov. Staten, niet aanwezig zijn en ook deze omstandigheid zou de behande ling niet ten goede komen. Ten slotte meende dr. Nolens te mogen betwijfe len, of de Regeering wel het beoogde doel zou bereiken, zelfs al voldeed de Kamer aan, haar wensch. Immers ook de Eerste Kamer moet haar goedkeuring aan het wetsontwerp hechten en zullen de Senatoren zoo vlug met de behandeling igereed zijnfc dat de .wet op t Januari in werking zal treden? Dit scheen den heer Nolens physisch onmogelijk'. AAet vermijding echter van onbek w a- m e n spoed, wil dr. Nolens de Kamer toch b e k wa men spoed doen betrach ten en het ontwerp zoo spoedig mogelijk in het volgend zittingjaar doen behandelen. De heer Goeman Borgesius (U. L.) viel dr .Nolens direct bij en ook de heer Ter Laan (S. D.) was het met beide vorige sprekers roerendeens. Het ontwerp was volgens den soeialistischen woord voerder niet voldoende voorbereid. Men had tijd gemist om het te bestudeeren. Mannen als Jhr. van Karnebeek (O. L.) en, Jhr. de Savornin Lohman (C.H.) bestreden met klem van argumenten Dr. Nolens en zagen er niet tegen op deni zomer door te vergaderen daar zij uit stel onverantwoord achten. Jhr. van Kar nebeek bracht de regecving hulde over al voor niets oog, dan voor zijn soldaten- doos. Gij moest eens naar mijn jongen komen, kijken, Steinfels. Wilt gij morgenmiddag onze gist zijn? vroeg mevrouw von Eichstehi. Steinfels boog dankend. Erich Neinstetten's ergernis over Erna en, over de spotternijen waarmede hij voortdurend vervolgd werd, was zoo groot geworden, dat hij 't feest voor 't ein.de verlaten had. Zoo was het dus Steinfels, die Erna naar haar rijtuig be geleidde. Gnadiges Fraulein, sprak hij zacht, staat gij toe, dat ik morgen bij mevrouw uw tan.te mijn opwachting maakt op het zelfde uur, dat u daar aanwezig zult zijn? Dan, moet ge er vroegtijdig wezen, gaf Erna na eenig aarzelen ten antwoord. Tante verwacht mij reeds om tien uur. Tot ziens dus. Reeds lang was het afgesproken uur op den toren der naaste kerk geslagen), toen, baron Steinfels de trappen van de oogheelkundige kliniek op ijlde. Hij volg de de liefdezuster die hem aanmeldde op den, voetnauwelijks kcyi vvach- het met verwonderlijken en bewonde- renswaardigen spoed indienen van de Memorie van Antwoord in zijn parle mentaire carrière heeft hij dergelijke Leistung niet bijgewoond. Van anti-revo lutionaire zijde teekende de heer v. d. Velde verzet aan, tegen dr. Nolens' voor stel, dat weer steun vond bij dein heer Verheij (U.L.) en bij den voorsteller zelf, die als hoofdargument bleef aanvoeren Hoe de Kamer zich ook haast, het doel wordt niet bereikt, 't wordt dus een slag in de lucht en 't gelijkt op Don Qui- ch otter ie. De mededeeling van den Voorzitter, dat de Regeering op spoedige behan deling prijs stelde, kon de tegenstanders niet bekeeren; met 46 tegen 24 stemmen werd 'tvoorstel-Nolens aangenomen. Vóór stemden 16 Katholieken, 1 anti revolutionair (de heer Elhorst), alle Unie- Liberalen (17), alle sociaal-democraten (7), alle vrijzinnig-democraten (4) en de oud liberaal De Beaufort. Tegenstemden 2 Katholieken (de hee- ren v. Vlijmen en de Stuers), alle chris- telijk-historischen (9), 12 antirevolutio nairen, en de oud liberaal v. Karnebeek. Over "het gisteren, verder behandelde kun,nen wij kort zijn. Het Eedswetje is eindelijk afgedaanMinister Regout heeft het ongewijzigd zien aanlnemen. De heer Helsdingen (S.D.) had ver volgens gelegenheid een' motie toe te lichten om de salarissen der lager bezol digde ambtenaren Lijdelijk te verhoogen in, verband staande met de stijging der eerste levensbehoeften. De in.terpellant, met zijn warm voe lend hart voor de kleine ambtenaren, die gebukt gaan onder lage loontjes en zich uit moeten, sloven om een droge bete! brood te verdienen, die „lang!", onge hoord „lang!" op de departementale bu reaux moeten zitten en daar „zwaren arbeid moeten verrichten ,die uit armoede moeten fietsen, omdat zij geen geld heb ben om te trammen enzde inter- pellan.t dan achtte meer salaris voor die misdeelde ambtenaartjes noodig. Hij be pleitte dit met socalistische tendenz, ge steund door zijn partijgenoot Duijs. Vandaag zal de Minister antwoorden. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren is een eind gekomen aan de slechts kort geduurd hebbende politieke crisis in België, het Ministerie Schollaert is gevallen,, na eerst den doodsteek 'ge kregen, te hebben van uit zijn eigen ge lederen,. Staatsminister Woeste heeft sn.l. een redevoering gehouden, waarin hij n.iet onduidelijk te verstaan gaf tegen de schoolwet te zijn, tot groot ongenoegen van zijn politieke vrienden. Immers de gewone formulede spreker wordt door zijne politieke vrienden geluk gevvenseht ontbrak aan het verslag. De verschillen de bladen zijn allesbehalve over zijn houding tevreden. Zoo zegt het „Hbl. van, Antwerpen": Dat M. Woeste het noodig heeft ge oordeeld in deze oogenblikken eert rede voering uit te spreken, die in hoofdzaak alles bestrijdt wat de regeering en de ten, tot de deur der kamer van mevouw von, Glockner zich voor hem opende. Haastig keek hij het vertrek ron,d. Freule von Harneck was er niet; slechts de bewoonster der kamer heette hem op de hartelijkste wijze welkom. Ge troffen. door de hartelijke woorden, waar mede hij zijn vreugde over het gelukkig verloop harer krankheid vertolkte, ge troffen, streek de oude dame zachtkens over zijn rechterhand, welke haar weeke hand omsloot en zeide: God zegen,e je, beste Hans Otto. In al mijn wenschen en Jiopen, nietwaar, gnadige Frau? voegde hij er ■ernstig bij. Van gansclier harte. God leide al les ten, beste; Maar ga nu eenls zitten en vertel mij van mijn goeden man en van Amaliënhof. Gehoorzaam trok hij een stoel naderbij, praatte geduldig en gaf lijdzaam ant woord. In.tusschen luisterde hij aandach tig naar ieder geluid, dat op den trap of in den gang hoorbaar werd steeds echter was het niet Erna Harneck's veer krachtige tred. 't Moest reeds dicht bij elven, zijn, toen' hij eindelijk buiten weer wat hoorde^ de deur langzaam open ging en de ver dachte binnentrad. Het gedempte licht meerderheid vragen, om de schoolwet vooruit te helpen, is inderdaad van aard om ontmoediging te verwekken. De „XXe Siècle" heet de redevoering van, M. Woeste bedroevend en zegt dat de regeering in den rug gestoken wordt op 't oogenbli'k. dat de vijand haar vain' alle 'kanten bestormt. Na de gebeurtenissen der laatste da gen, zegt het „H. v. A." verder, moet het aftredingsbesluit van het Ministe- rie-Schollaert geen, verrassing meer ba ren. Wij hebben, van in den beginn'e gezegd dat, tegen, den geweldigen stormloop der oppositie, de overwinning der school wet hoofdzakelijk van twee factoren af hing Ten eerste van wat de koining zou doen Ten tweede van de eensgezindheid in de rechterzij. Indien de koning den raad heeft in gewonnen van personen, bij wie cn'cel sectarische partijgeest boven dreef, men moet, na de redevoering die M. Woeste gisteren, in de Kamer uitsprak, ook aan nemen dat deze raadpleging de positie van het kabinet miet versterkt heeft. Zonder geloof te hechten aan de woorden van den correspondent der „Köln. Zeitung", volgens de welke M. Woeste aan den koning zou gezegd „dat het aftreden van M. Schollaert de eenige uitweg was", moet het heden vaststaan dat de achtbare Staatsminister geen aan beveling van de schoolwet aan den vorst is gaan brengen. Rechtuit gezegd, de gebeurtenissen zijn van aard om in onze partij diepe ontmoediging te doen ontstaan. Wanneer wij beschikten over eene meerderheid, zooals nooit eene partij er een.e bezat, heeft men niets gedaan om een,e eerlijke oplossing der schoolkwes tie te bekomen, en in 1895 werden wij afgescheept met de manjke oplossing, die M. Woeste alleen, vandaag nog durft verdedigen. En op 't oogenblik, dat wij over de geringste meerderheid beschikten, zien wij wanneer het ministerie zijn bestaan op bet spel stelt, om eene schoolwet te doen zegepralen, die door gansch het Ka tholieke lan.d werd toegejuicht, op 't beslissend oogenblik het ministerie den strop om cfen nek gooien'. Als de geschiedenis dezer crisis zal ge schreven worden, zullen er bladzijden in voorkomen, die de komende geslachtci enkel met leedwezen en droefheid zul len, lezen. Men zegt dat Cooreman, de Kamer voorzitter, opdracht heeft ontvangen het nieuwe ministerie te vormen. Deze heeft echter om persoonlijke re denen afgezien van de vorming van een ministerie. De Koning zou aan Schollaert, den eersten minister hebben gevraagd, of hij niet in het belang van den openbaren vrede zou kunnen toestemmen in ver daging van het ontwerp-schoolwet. Schol laert was daarop van meening, dat zijn aftreden geboden was. Men neemt algemeen aan, dat het nieuwe ministerie aan de Kamer zal voor stellen de schoolwet naar de afdeelingen der kamer liet haar bleek gelaat niet on derscheiden, en ook nadat zij zich bij het rustbed had neergezet had, kon Stein fels' onrustig vorschenden blik slechts vaststellen, dat zij het hoofd als ver moeid op het kussen, liet rusten. Mat en lusteloos klon,k haar stem, toen zij bij haar tapte haar laat komen verontschul digde en de hand, die zij eenige seconden in, de zijne legde, beefde. Eerst toen, mevrouw von GlockLner door de tijdingen uit haar woonplaats bevredigd was, en Hans Otto den in druk schilderen ging, die Münberg op hem gemaakt had, richtte Erna zich uit haar in,eengezonken houding op. De op gewondenheid, onder den invloed waar van zij bij haar intrede in de kamer ge staan had, begon te verminderen. Zij had uren van zwaren innerlijken strijd achter den rug, een strijd, die onbeslist gebleven was en haar moedeloos maakte. De eigenaardige gevoelens, welke haar gedurende het bal beheerscht haddenwaren nu echter niet voor een rustiger en kalmer beoordeeling der zaken geweken, zooals vaak den volgenden morgen het gevoel daarvan is geweken,, maar toen Erna ontwaakte bleek haar eerst recht, hoe sterk die ge voelen^ wai.en. Helder en zonnig lag te zenden en een centrale sectie in te stellen. De wet zou dan niet in behan-. deling kunnen komen dan in 1912 na de verkiezingen. Deelden we gister al iets mede over; nieuwe ongeregeldheden jn het Champagne gebied evenmin als daar heeft het wetsonfcUerp in de Kamer onverdeelde instemming ge vonden. Er werden Woensdag daarover verschillende interpellaties ingediend, op wier beantwoording stormachtig werd aangedrongen en de ministers, wier ver klaring te dezer zake in merkwaardige tegenspraak met elkander .waren en die blijkbaar de zaak reeds als afgedaan had den beschouwd, verkeerden blijkbaar in de grootste verlegenheid. Met de kleine meerderheid van veertig stemmen werden ten slotte de interpellaties yitgesteld, waarschijnlijk in de hoop, dat liet ge lukken ^il een behoorlijke ministeriede meerderneid bijeen te krijgen. Echter is gister weer de kwestie ter sprake gebracht door Meunier, die voor stelde de uitvaardiging van het besluit op de begrenzing van de Champagne uit te stellen. Minister Caillaux wees de Kamer op de ernstige gevolgen, die deze motie zou kunnen hebben, daar zij de regeering wil beletten een gedeelte van haar taak te vervullen. De „Conseil d'Etat" is zoo vrij gelaten in het nemen van zijn besluit, dat de opvatting van den regceringscommissaris niet den doorslag heeft kunnen geven« „Gij hebt", zoo vervolgde de minister, „beloofd het besluit van de „Conseil d'Etat" goed te keuren en zijn beslissing inoet dus ook worden aanvaard. Zoodra het besluit afgekondigd is, zal de regee ring trachten een rekbaar stelsel te vin den, waardoor een belangenstrijd tus- schen verschillende deelen van het land vermeden wordt De regeering zal echter de afschaffing der delimitatie niet ter hand nemen, zoolang de Kamer den maat regel niet heeft goedgekeurd, door welken aan den wijnbouw wettelijke zekerheid wordt gegeven. De Kamer nam daarop met 294 stem men tegen 181 een motie aan, door de regeering aanvaard, waarin eerbied voor de wet en de orde wordt te kennen gegeven. Intusschen komen steeds meer berich ten van onlusten uit het Aube-dcpartes ment. Vele handelaars zijn begoiinjn de troepen te boycotten en hangen op schriften voor de rrfmen, als: Hier wor den de troepen niet bediend. En zelfs is op een pomp aan den openbaren weg, in het dorp Lignol, met roode letters het volgende opschrift geschilderd: „De heuvelen van Champagne zijn voor U, Wilhelm, aangezien die smerige R. F. er genoeg van heeft!" Dat kan wat worden! GEMENGD. Prins Joachim van Pruisen zal begin Juli geruimen tijd te Homburg verblijf gaan houden, om daar op zijn verhaal te komen. De Sultan van Turkije is gistermiddag te Saloniki aangekomen. De bevolking juichte hem zeer toe. Toen de schepen het leven voor haar; 't had plotseling aan gloed en beteekenis gewonnen; het riep en. lokte haar onbeschrijflijk toe en haar hart gaf daarop antwooird..» Met verrukking had zij naar die hal vol glans, geluk en zalige vrede geschouwd en haar oogen als verblind gesloten-. Als een, vreugderoes was het over haar gekomen, alles aan de vergetelheid prijs gevend, wat aan de andere zijde van dat uur lag. Zoet was haar die droom geweest; maar helaas, ook even vluchtig. De twij fel aan haar recht op geluk hpd hetl hoofd verheven, bezwaar op bezwaar gestapeld tot zij onder liet gewicht hier van zwichtte. De herinnering aan ,Har- tenstein, liet erfdeel der vaderen, aan den wensch van haar vader, aan Fler- Herman's toekomst, dat alles was het, wat zich scheidend tusschen haar en haar luchtkasteel opwierp. Gebonden was zij niet aan Neinstet- ten, want zij had de belofte aan haar broeder slechtst voorwaardelijk gedaan. Maar kon zij nog terug? Was het niet breken met haar ganschen gedachten- gang, als zij haar vader vertoornde, haar broeder van zich stiet? Was het niet laf, nu terug te schrikken? (Wordt vervolgd^.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1