7 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, 2e Jaargang, No. 506. Ste Ceicbelve Sou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebode betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Geneeskunde. Van niet geringe beteekenis is de quaestie, welke het H b 1 d. dezer dagen behandelde naar aanleiding van de recht zaak, welke „met zekere hardnekkigheid" is ten einde gevoerd tegen den Haarlem- schen adsistent-stationschef, die aan lij denden zijn diensten als magnetiseur placht te bewijzen. De man is veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, aan welke straf tevens een verbod om voort te gaan is verbonden. Ook onzen lezers zal deze zaak interes seeren, wijl we immers een dergelijk ge val in onze onmiddellijke nabijheid heb ben. We bedoelen het proces-de Haas. Genoemd blad vraagt naar aanleiding der Haarlemsche zaak: „Waarom is deze persoon, die blijk baar zonder eenig bedrog, kwakzalverij of ongeoorloofd winstbejag, zijn gaven (bestaande of vermeende) ten beste deed komen van een publiek, dat zeer wel zijn eigen belang weet te beoor deel en en kan uitmaken wat het doen of laten wil, ten slotte veroordeeld?" En het antwoordt ongeveer: „Ten ba te van niet anders dan van het medische vakmonopolie", en „omdat de officieele medische wetenschap de persoonlijke ge neeskracht, waaraan zoovelen hechten, niet binnen haar domein getrokken heeft" Het blad, der wetenschap in herinne ring brengend, dat zij ook niet alle wijs heid in pacht heeft, critiseert de Haarlem sche uitspraak en komt ten slotte in één adem op „voor het goed recht van het pu bliek om zijne genezing te zoeken waar het die wil, en den plicht van den Staat om dit, met wering van misstanden, te ge- doogen." 't Staat er zoo eenvoudig en goedge meend tusschen: „met wering van mis standen." Ziedaar echter o. i. juist de groote moeilijkheid, want vrijheid van ge neeswijze zou tot heel wat misstanden voeren. En het zijn geen kleine belangen, welke daarbij op het spel staan. Over heidscontrole zal daarom altijd noodzake lijk zijn. Het Hbld. verwijst ten aanzien van „veel ruimere beginselen op het gebied van onze geneesmethoden" naar Duitsch- land. Welnu, 't zou zeker de moeite loo- nen indien eens een onderzoek werd in gesteld naar de practische resultaten dier meerdere vrijheid, wellicht ware dan ook voor ons land een goed systeem van con trole en vrijheid te ontwerpen. We hebben hier echter te doen met een materie, die. groote voorzichtigheid eischt algemeen overzicht. Er is eindelijk bericht gekomen van generaal Mornier, die, zooals men weet, den, 29sten van de vorige maand Fez verliet. Het schijnt een soort tuchüigings expeditie te zijn,. Aan het Fransche mi nisterie van oorlog is dan ook een be licht van hem gekomen, dat hij eenige dorpen van stammen, die deelgenomen hebben aan aanvallen pp de "kolonne Gonraud, heeft beschoten. Verder geen nieuws. In Frankrijk begint men zich echter steeds ongeruster te maken over de iet wat voortvarende maatregelen van Spanje. Er zijn oorlogsschepen met troepen' aan boord naar Larrasj gezonden, naar het heet, om de heersclier„de o'pwinding te doen bedaren. Dat de voorwaartsche bewegnig van de Spaansche troepen in de richting Tetoean de aandacht trekt, )weet men,. Canalejas, Spanje's eerste minister, heeft een medewerker van ht'i: Journal in gehoor ontvangen. Dwaze plannen hebben, we niet, we hebben er nooit aan gedacht Tetoean in bezit te nemen, en we zijn niet van plan heit por te leenen aan, drijvers en intriguanten. Maar, zei de minister, mochten de omstandigheden ons tot ingrijpen dwingen, dan zullen wij dat toch nooit doen zonder Frankrijk er in, gekend tö hebben. Wij zijn met .Frankrijk bevriend en in deze aangele- fieid is Frankrijk onze bondgenoot. In Marokko ,zeide de minister verder, [weet men wel wat men wil, maar niet twaar men toe komt. Het ideaal is Ma- flokko te helpen, jn zijn ontwikkeling tot beschaafden staat, die voor geheel Euro pa openstaat. Maar dat is bij deze onsa menhangende opeenhoopiiig van wilde stammen, zoo goed als onmogelijk. Framk rijk en Spanje moeten de plichten maar vervullen, die de acte van Algeciras hen heeft opgelegd. Het Spaansche publiek is overtuigd dat Frankrijk de perken te> buiten' gaat Het vindt dat Frankrijk op eem protecto raat afstuurt. De regeering denkt er Na tuurlijk anders over, maar zij kan iniet Ontkomen aan den invloed van een groot gedeelte van, de openbare meaning. Canalejas heeft later nog eens ver klaard, dat alle beweringen over een min, of meer slechte verhouding van Spanje en Frankrijk volmaakt onzinnig zijn. En even te voren verklaarde hij, dat men niet kon optornen tegen de open bare meening, al wil men het ieder nog zoo naar den zin maken. Dat merkt men in Frankrijk ook in het Champagne gebied waarvoor, zooals men weet, de Raad van State bezig is een behoorlijke omgrenzing vast te stellen, die de kool en de geit wil sparen. In afwachting van die be slissing had het bestuur van den wijn- bouwersbond den boeren op het hart gedrukt zich te onthouden van geweld dadigheden en de uitspraak te aanvaar den met de waardigheid van mannen, die zich van hun goed recht bewust zijn. Nu is j.l. Zaterdag het ontworpen wetsvoor stel bekend geworden, waarbij het Cham- pagnegebied in tweeën zou verdeeld wor den. Het geheele gebied zou naar zijn produkten aanspraak kunnen maken op de benaming „champagne", zoowel Bo- ven-Marne als Aube en de wijnverbou- wende gemeenten Aisne en Seine-en- Marne en Manre zelf. Maar terwijl de eene streek, die waarin de beste wijn aan de Marne groeit, haar produkten zonder meer champagne zou mogen noe men, zou de andere de benaming cham pagne moeten laten volgen door een na dere aanduiding omtrent de plaats van herkomst van het gewas, of door een bijvoeging, waaruit blijkt, dat de wijn niet komt uit het gebied, waar de aller beste wijnsoorten der Marne groeien, bijv. petit-champagne, champagne der Boven- Marne, enz. Tevens mogen de champagnesoorten wel gemengd worden, maar dan verhuist het mengsel aanstonds naar het minder waardige gedeeite, d. w. z. wat den naam en het étiket aangaat. Natuurlijk zijn de boeren over een en ander allesbehalve gesticht en een nieuw oproer zou wel weer eens het gevolg kunnen zijn. Aanstonds zijn dan ook de seinvuren op de hoogten ontstoken en de brandklok werd geluid. Van een vorige maal weet men nog wat zulks in het Aube-district beduidt. Van heinde en ver hebben dan. ook de Aubenois pogingen gedaan Bar te bereiken, zij vonden echter bijna overal troepen op hun weg, zoodat ten slotte slechts 300 hunner kwamen waar zij zijn wilden. En ook daar waren soldaten en gendarmen, die hen met be kwamen spoed uit elkaar joegen, toen zij aanstalten tot betoogingen maakten. Een, riader telegram uit Bar-sur-Aube d.d. 6 Jun.i meldt: De bewoners van Co- lombe-le-Sec, Colombe-le-Vieux, Fontai ne en Arzanville rukken op Bar-sur-Aube aan,. Alle militaire maatregelen zijn ge troffen,. 's Avonds 10 uur meldt een es tafette, dat de beto-ogers op de estafet tes schieten. Om half 11 is order ge geven de winkels te sluiten. Patrouilles doorkruisen de straten. Dat belooft dus weer heel wat onge regeldheden. Evenzioo is vermeerdering van de onrust te wachten in Albanië waar nu ook de sterkste en machtigste stam in, opstand is gekomen en de onaf hankelijkheid van Albanië heeft uitge roepen. Men verwacht, dat de Malissoren door den opstand der Mirediten met nieuwen moed zullen worden bezield, zoodat de opstand opnieuw krachtig zal worden, volgehouden. Te Órosi, een, dei- hoofdplaatsen in Albanië, is een voorloopige regeering uitgeroepen, ,die onder de leus „Alba nië voor de Albaneezen" het geheeld volk ten strijde roept. De Turken zenden in allerijl troepen uit andere .garnizoe nen naar Albanië, om Alessio te ontzet ten. De opstandelingen hebben zich mees ter gemaakt v.ati, het f.ort Le^ch. d&t dpox 100 Turksche soldaten verdedigd werd. Zij hebben de telegraaflijnen tusschen Tesch, Skioetari en, Tirana vernield.. Zij werden echter, na een hardnekkigen strijd terug gedreven. In,tusschen gaat de Turksche sultan! een reis door Macedonië en de andere terreinen der onregelmatigheden onder nemen. Als hij er maar heelhuids van daan komt GEMENGD. De berichten omtrent den gezond heidstoestand van den Franschen Minis ter-president blijven gunstig luiden. De doktoren denken er reeds over om het been, dat in een verband ligt, wat meer vrijheid te geven. Gisterenochtend heeft Monis, zittende op zijn ziekbed, met ver schillende hooge ambtenaren van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken ge arbeid, en in den loop van den dag ver schillende Ministers ontvangen. Dinsdag a.s. zal Monis een Ministerraad presi- deeren. De Belgische correspondent van de „N. R. Ct" seint aan zijn blad: Ik meen u te kunnen mededeelen, dat de Koning binnen zeer korten tijd de Ka mers ontbinden zal. Na minister Schol- laert en enkele ministers van staat, waar onder den liberaal Dupont te hebben gehoord, zou Zijne Majesteit besloten hebben tot dezen maatregel, dien ik u een maand geleden als mogelijk aankon digde ,om de vraag der schoolwet tot eene voorloopige oplossing te leiden. Aboel Kasson Khan Nassir el Moelk heeft indertijd lang gedraald, eer hij het regentschap voor den jeugdigen spach van Perzië aanvaardde. Hij voorzag ver moedelijk welke moeilijkheden en gevaren hem wachtten, en het blijkt thans, dat voor zijn aarzeling alle reden bestond. Zondag is nl. in het koninklijk paleis een aanslag op hem gepleegd door twee vrouwen, die eenige revolverschoten op hem losten. Omtrent de directe aanleiding tot dezen aanslag wordt niets gemeld. Nu uitgemaakt is, dat van den Oostenrijkschen aartshertog Johann Sal- vator alias Johann Ort rechtsvermoeden van overlijden bestaat, zal dezer dagen zijn testament aan keizer Frans Josef worden overhandigd. Eenige dagen daar na zullen dan zijn uiterste wilsbeschik kingen worden gepubliceerd. Koninklijke besluiten. Bij KonP besluit is aan Mr. J. G. Schölvin,ck, te Amsterdam, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als plaats vervangend bestuurslid der Rijksverze keringsbank. benoemd tot plaatsvervangend be stuurslid der Rijksverzekeringsbank, mr. dr. A. A. H. Struijcken0 hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam is F. H. Schreve, directeur van het gemeentelijke ziekenhuis te Rotterdam benoemd tot officier in de orde van! Oran,je-Nassau is benoemd tot lid van de Algemee- n.e Rekenkamer A. J. M. Stumpff Jr., referendaris bij de Algemeene Rdceu- kamer te 's-Gravenhage; is benoemd tot eerelid der vereeni- ging Het Nederlandsche Roode Kruis, Jhr. Mr. S. Laman, Trip, te SchevenimL gen, oud onder-voorzitter van 't hoofd- coimité dier vereen,iging. Nederland en China. De Agence d'Extrême-Orient maakt het volgende telegram uit Pekin openbaar: Ten aanzien van de consulaten voorziet de overeenkomst tusschen China en Ne derland er in, dat hCina drie consuls in Nederlandsch-Indië zal benoemen. Wat het onderdaanschap der Chineezen in Nederlandsch-Indië betreft, keurt China goed, dat de kinderen van emigranten, in Nederlandsch-Indië geboren, de Chi- neesche nationaliteit verliezen. Gaan zij echter naar China, dan zullen zij na drie maanden verblijf de Chineesche nationali teit terugkrijgen. De Miiitiewet. Fjeden reeds zal, volgens de „Stan daard", de Memorie van Antwoord in zake de Miiitiewet de Tweede Kamer bereiken. Het blad deelt voorts mede, dat van den voorzitter der Tweede Kamer een voorstel is te wachten om nog voor de zomervacaatie .dit ontwerp af te cloen, terwijl het blad verder uit betrouwbare bron vernam, dat ook de voorzitter van de Eerste Kamer zich bereid heeft ver klaard, een zeer spoedige behandeling te willen bevorderen. Onderzoek naar oude rechten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de commissarissen der Koningin verzocht, hem vóór 1 Nov. a.s. mede te deelen, of jn hun provincie nog oude rechten bestaan, die den lan- delijken bodem drukken. De minister zou gaarne van deze rechten kennis nemen, ten einde te kunnen beoordeelen of zi) belemmerend werken op de productiviteit en den overgang van grond. Geen in lichtingen behoeven de commissarissen te geven over de thans afgeschafte tienden, de jacht- en vischrechten, het beklem recht en het markerecht; terwijl evenmin gegevens behooren te worden verstrekt omtrent grondrenten, voor zoover zij be staan in een vaste jaarlijksche uitkeering in geld of voortbrengselen, en omtrent het recht van den dertienden penning, ook wel landwissel of handwissel genaamd, dat nog in eenige gemeenten der pro vincie Utrecht voorkomt. Ongevallenwet. Door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is met Koninklijke machtiging ingetrokken het wetsontwerp tot wijziging van artikel 77 der Onge vallenwet 1901. Woonwagens en woonschepen. Bij de voorbereiding van een wettelijke regeling ten aanzien van het gebruik der zoogenaamde woonwagens en woon schepen, vanwege de departementen van binnenlandsche zaken en van justitie, is het n,oodzakelijk gebleken, omtrent aan tal en, inrichting dier wagens en vaar tuigen, en aard en aantal hunner bewo ners nog eenige gegevens te verzamelen. Bedoelde opgaven, zullen den feitelijken toestand ten deze, gelijk die zich op een bepaald aangewezen dag en uur op het geheele grondgebied des rijks vertoont, hebben, weer te geven. De minister van justitie heeft daarom de medewerking van, de commissarissen der Koningin en van, de burgemeesters ingeroepen voor de beantwoording van hiermede ver band houdende vragen naar den toe stand, zooals die op 5 Juli a.s., des mid dags omstreeks 12 uur zich in, elke ge meente voordoet Algemeen dépot van discipline. Naar wij vern,emen, zal eerlang het algemeen depot van discipline te Vlis- singen worden opgeheven. De kosten (f 40.000 's jaars) worden, niet evenre dig geacht aan, het nut. Voortaan zal wel kun.nen worden volstaan ook met het oog op de bestaande wettelijke bepalin gen, met het drillen van de bijzonder ongezeggelijke minderen door een daar toe aangewezen officier in een der ge won,e garnizoensplaatsen. KORTE KRONIEK. De koetsiersstaking te Arnhem is Zondagmorgen geëindigd. De gewone audiëntie van den Mi nister van Marine zal op Vrijdag 9 Ju ni a.s. niet plaats hebben. LEIDEN, 7 Juni. Gemeenteraadsverkiezingen. Van hier wordt aan het „Hbl." ge schreven, „Door de besturen der Vrijzin nige, van de Unie Liberale en de Vrijz.- democratische kiesverecn,iging is in de te volgen, gedragslijn bij de a.s. gemeen teraadsverkiezing overeenstemming ver kregen, en behoudens goedkeuring der respectievelijke vereenjgingen zal men samenwerken. In het tweede district zul len dan al de aftredenden, de heeren S. de Boer Azn,. (lib.), J. Roem (lib.), Mr. A. J. Fokker vrijz.-dem.) en Dr. H. J. Zwiers (U.-L.) worden, gesteld; in dis trict I zal het aftredend lid de heer A. L. Reimeringer Gz. (Lib.) weer gecandi- deerd worden, en voor de heeren prof. mr. S. J. Fockema Andreae en mr. E. de Vries ,die niet weder in aanmerking wenschen te komen, worden genoemd prof. mr. J. E. Heeres (U.-L) en, de heer K. H. Korff Sr., (Lib.) Ia het derde district, dat overwegead kerkdijk is, zal mea vermoedelijk één vrijzinnig candi- daat stellen, JDe an,ti-rev, kie&yer.e^niging „üedjtf- laad en Oranje" houdt Vrijdagavond een ledenvergadering in het gebouw „Patri monium" ter bespreking van de aan staande Gemeenteraadsverkieziinge.i. Ia afzonderlijke bijvoegsels tot de Staatscouraat no. 131 zijn opgenomen! de voorwaarden van concessie voor spoorweglijn.en, waarop geen vervoer zal plaats hebben dan met een snelheid' van, ten hoogste 20 K.M. per uur, van" Leiden naar Katwijk en van Rijnsburg naar Noordwijk. Gedurende de maand 1911 werden! de volgende uitkeeringe.i aan werkloozen Atd. Leiden van den R. K. Volksbond f 1.90, gemeentelijke bijslag f 1.20. Centrale Bond van Bouwvakarbeiders (afd. Leiden.) f 4.24; gemeentelijke bij slag f 4. Timmerlieden vereeniging „Vooruit", f 1.30, gemeentelijke bijslag f 0.60. Ver. tot bestrijding van de werkeloos heid f4.16, gemeentelijke bijslag fl. Geen werkloosheid kwam er voor bij de afd. Leiden van den Alg. Ned. Typ. Bond, afd. Leiden van den Ned. Schil dersgezel lenbondde timmerlieden dfli modelmakersvereenigingen der Ver. tot verzekering bij werkeloosheid. Verschenen is de statistiek der ge boorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in de maand April. Daaruit blijkt, dat het aantal inwoners op 1 April bedroeg 59243 personen. Er werden levend aangegeven 122 kinderen; het aantal levenloos geborenen bedroeg 6. Er stierven beneden den leeftijd van 1 jaar 12 personen; van 1 tot 4 jaar 9ï van 5 tot 13 jaar 1; van 14 tot 19, jaar 1; van 20 tot 39 jaar Oï van 40 tot 49 jaar 5; van 50 tot 64 jaar 10» van 65 tot 79 jaar 17; van 80 jaar en daarboven 12 personen. Er overleden tengevolge van kinkhoest 1, Iongtuberculose 3, andere vormen van tuberculose 2, kanker en andere booze zweren 8, beroerte en hersenverweeking 6, organische hartgebreken 2, acute bron chitis 1, chronische bronchitis 3, longont steking 1, andere ziekten der ademha lingswerktuigen 6, diarrhee 2, niersteen en darmverstopping 2, leverziekte 1, En- gelsche ziekte 1, aangeboren zwakte en gebreken 5, ouderdom 4, gewclddadigen dood (geen zelfmoord) 3, andere ziekten 7 en onbekend 9. Het totaal aantal over ledenen, behoorende tot de werkelijke be volking der gemeente, bedroeg 53. Het relatieve geboortecijfer bleef be neden het gemiddelde voor Rijk en Pro vincie; evenwel was het sterftecijfer gun stiger dan de gemiddelde getallen voor Rijk en Provincie. De R. K. Propagandaclub De Jonge Garde vergadert op Vrijdag 9 Juni a.s. 's avonds 81/2 uur in het gebouw der St. Joseph-Gezellenvereeniging. Aan de orde komt de herziening van de 'statuten en het reglement, waarvoor door eene commissie voorstellen aan de vergadering worden gedaan. De le luitenant A. Kaptein van het 4e Regiment Infanterie wordt van af 7 Juni voor den tijd van zes maanden ge detacheerd bij de le Mitrailleur-afdeeling te 's-Gravenhage. HAARLEMMERMEER. In, een gehou den, gecombineerde vergadering van de alhier bestaande vereeniging van graan handelaren en „De Rotterdamsche Ko renbeurs" is men tot overeenstemlningi gekomen, en zullen beiden vereenigingen! zich vormen, tot ééne vereeniging van Plattelandsgraanhandelaren. Vaststelling der statuten, en de bestuursverkiezingen' zullen, in een volgende vergadering plaat»! hebben. HILLEGOM. De afdeeling Hillegom van het H. B. G. hield Zaterdagavond een vergadering. De heeren C. Nieuwen- huis en H. Zandbergen werden als le den aangenomen. Na breedvoerige be sprekingen concludeerde de vergadering over den stand van het gewas: hyacinten matig; tulpen en crocussen hoogst ma tig, narcissen goed. Raadzaam oordeelde de afdeeling met het oog op den buiten- landschen omzet geen al te groote haast te maken met den verkoop der bloem bollen. Als commissie voor de prijsraming werden benoemd de heeren Th. Jonkheer, F. Lommerse Pz. en H. Walkers. De beurs zal gehouden worden iede* ren Donaerdag, te beginnen op den eer*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1