2L BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 503. c ftztcbclre Gomomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Juni 1911. 71 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Steenhouwerswet afgehandeld Het Eedsvraagstuk. De Minister kan niet ontevreden zijn over het verloop van de steenhouwers- wet-discussiehij heeft zijn wetsontwerp in veilige haven binnengeloodst, want al moet de eindstemming nog plaats heb ben, het lot van het ontwerp schijnt ons niet twijfelachtig toe. Wij schreven dit reeds na de aanneming van art. 2, toen de Minister aan de bezwaren van de hceren de Visser (C.H.) en Loeff (R.K.) dooreen redactiewijziging tegemoet kwam. Of per slotsom de fractie, waartoe de eerste be hoort, het ontwerp zal steunen, is nog te beziende wijzigingen, door haar woord voerders bij de overige artikelen bepeit, heeft de Kamer afgewezen. Viel daardoor Woensdag een amend.-Lohman, gisteren was ook voor twee amendementen- Snoeck Henckemans (C. H.) geen meer derheid te vinden. 't Ging over de vraag van den ar- beidsduur en van het werken bij kunst licht. Ten opzichte van het eerste punt waren er driemeeningenSnoeck Hencke mans met ltfuur maximum, Helsdingen met S nur en de Minister met 9 uur. De Kamer koos daaruit den gulden midden weg en ging met den Minister mede. Over het kunst.icht bestond een dieper mceningsverschil. De Minister meendedat zulks zóó schadelijk voor de steenhouwers was, dat het geheel verboden moest wor den, ook in aansluiting met de eischender practijk en de techniek der wet. Hierte genover stond de heer Snoeck Hencke mans, die loonsvermindering vreesde en den arbeid bij kunstlicht zoo gevaarlijk niet achtte. Met 36 tegen 24 stemmen stelde de Kamer den Minister in hel ge lijk. De socialisten hebben absoluut geen succes gehad met hun amendementen. Gisteren werden er twee verworpen en één ingetrokken, zoodat zij terecht de waarheid van het oude spreekwoord on dervonden: die het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het lid op den neus. De werktijd der volwassen steerfnou- wers zal de eerste twee jaar na inwer kingtreding der wet 10 uur bedragen; vervolgens 9 uur; die van de jeugdige steenhouwers resp. 8V2 en 71/2 uur. Een arbeider mag voorts niet langer dan 3 uur onafgebroken steenhouwerswerk ver richten; mag niet bij kunstlicht werken en niet aanvangen vóór 6 uur des mor gens, noch eindigen na 7 uur 's avonds. Voor beeldhouwwerswerkplaatsen is een uitzondering gemaakt. De overige artikelen leverden geen noemenswaard debat op. De Minister nam een amendement over van den heer van Hamel, betrefefnde de straf, en een van den heer de Vlugt over het brengen van coöperatieve steenhouwersonderne mingen onder de wet Na dagen lang sociaal debat begon de Kamer toen aan een juridische dis puut over het eedsvraagstuk. Hierop komen wij in ons volgend overzicht te rug. algemeen overzicht. Nu de verkiezingen in Portugal zi|n af- geloopen blijkt dat over het algemeen de menschen niet erg veel voor het stem recht voelen. Werden vroeger in Lissabon op de 43000 kiezers 23.000 stemmen uit gebracht, nu zijn er op de 60.000 kiezers slechts 30.000 opgekomen. Een en ander heelt dus gelijken tred gehouden. Het nieuwe kabinet zegt de Lissabonsche correspondent van de „Times" zal na het optreden van het voorloopig bewind, wel bestaan uit de le den die nu daarin zitting nemen. Daar zal het den heeren trouwens wel om te doen zijn geweest. Waarom anders dat geknoei met de kiezerslijsten? Wat de rumoerigheid aangaat, ver meldt de „Vossische Zeitung", dat het redactiebureau van de „D a", het eenige werkelijke onafhankelijke blad in Lissa bon. door een menigte is aangevallen. De civiele gouverneur wist een vernie ling van het gebouw te voorkomen. De „Dia" deelt echter mede, dat zij tot de opening van de Kamer niet meer zal ver schijnen. Uit de hoofdstad wordt verder aan de Engelsche bladen gemeld, dat, tengevolge van de houding van de Spaansche regee ring, welke den naar Spanje gevluchten Portugeeschen royalisten gelast heeft het grensgebied te verlaten, deze dieper het land in een uitgestrekt landgoed hebben gekocht, waarheen hun hoofdkwartier thans is overgebracht en waar zij voort durend militaire oefeningen houden, met de door hen aangenomen huurlingen. Zij zetten overal schildwachten uit, zoodat de Spaansche overheid hen niet op heeter- daad kan betrappen. Tot nog toe heeft de regeering op de jongste Encycliek van de Paus, die wij morgen in zijn geheel den lezer zullen voorleggen, niet geantwoord. Ook werd nog niet gemeld welken indruk dit her derlijk schrijven op de Portugeezen ge maakt heeft. Bij de tweede lezing van het wetsont werp, dat de vakvereenigingen machtigt, vrijwillige bijdragen voor een politiek fonds te heffen, heeft zich gisteren in het Engelsche Lagerhuis een incident voor gedaan waaruit de lieden die steeds den mond vol hebben van klassenjustitie wel woest zullen staan. Minister Chur- chil zeide nl. bij het debat dat het wets ontwerp o.a. betoogde, aan de vele bot singen tusschen de vakvereenigingen en de rechtbanken een einde te maken. En in dit verband zeide hij, dat de Engelsche rechter in hoog aanzien staat en men zi,n uitspraken tusschen personen algemeen eerbiedigt, maar gaat het tusschen stand en stand, dan is het vertrouwen niet zoo algemeen. Velen zijn van oordeel, dat zij dan, zij het onbewust, vooringenomen zijn. Men begrijpt licht, dat deze uitlating nogal eenige opschudding veroorzaakte. De stemming werd er niet beter op, toen de voorzitter verklaarde, dat men meer den nadruk moet leggen op de woorden „zij het onbewust", en zeker heidshalve sloot hij maar spoedig de de batten. Of hiermede het incident geslo ten is? Men zal het nog wel eens oprake len. GEMENGD. Castro, de welbeken.de oud-Pre sident van Venezuela, laat weer vam zich hooren,. De Amerikaansche regeering heeft, volgen^ het „Berliner Tageblatt", te Lissabon, laten weten, dat de heer Ciprianjo Castro zich op Portugeesch grondgebied bevindt. Men zegt, dat te Leneriffe een schip met kanonnen en mun.itie aan boord op Castro ligt te wachten. Dit laatste n,u is niet geheel onwaar- schijn,lijk. Reeds eenigen tijd geleden' is uit Ten.eriffe bericht, dat daar earn geheimzinnig schip met oorlogstuig aan boord voor an,ker is gegaan. Men bracht het toen, in verband met Marokko. Naar de „Times" uit Cettin.je ver neemt, gaat Montenegro voort zich krach tig te wapenen en neemt er de oorlogs zuchtige geest toe. Een, brief uit Saloniki meldt, dat er zich in, het district Fiorina in Macedo nië Turksche benden komen teneinde/ Grieksche en, Bulgaarsche revolutionai ren, te vermoorden. Er zijn o. a. al twin tig bekende mannen afgemaakt. Ook zijn er dorpen, geplunderd. De wali van, Kossowo heeft heeft aan, de Porte bericht dat de Bulgarenl op 27 Mei een waggon patronen onder de grensbewoners hebben verdeeld en dat zij in allerijl verschansingen aanleg gen aan de grens. Ook hebben groote transporten van schietvoorraden plaats. De opperbevelhebber van, het Turksche zevende legerkorps treft alle noodige maatregelen. Volgens berichten uit Athene heb ben, de beschermende mogendheden be sloten over te gaan tot de benoeming van. rechters op Kreta uit een door den Sjeich oei Islam opgemaakte can,didaten- lijst. De Kretenzers, wien dit ter oore gekomen is, moeten er zeer opgewonden over zijn. De Kretenzer regeling beeft zich reeds met een, verloog ten d/e 'e gewer.d tot de consuls der beschermende mogendheden. De Portugeesche staatscourant deelt mede dat met ingang van 1 Januari 1912 in, Portugal Greetnwichtijd zalt worden, ingevoerd. De strijd in het bakkersbedrijf te Berlijn loopt op zijn einde. Dinsdag heb ben, weer 192 bedrijven met 227 werk lieden de eischen toegestaan. Tot Dins dagavond hadden 2060 bedrijven met 4817 man de voorwaarden ya,n d/e lopin- Cöjiumissie aange,nomen. De sociaal-democraten hebben alle weigerachtige patroons in den ban ge daan. Op Korfoe is eten, geval van pest- pokken, voorgekomen. Koninklijke besluiten. Bij kon,, besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, D. Wil- kens, evangelist bij de Nederlandsch- Evangelisch Protestantsche Vereenigiig te 's-Graven.hage is aan, J- de Kierde op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van notaris te Maarssöi is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. A. J. Karseboom, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam is aan, mr. K. van de Werk en aam mr. J. G. Vogel op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit hun betrekkingen respectievelijk van president en vice-pre sident van het gerechtshof te Amster- sterdam zijn benoemd tot president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. T. Hen,- n,y, en tot vice-president van gemeld hof, mr. B. Simons, beiden thans raads heer in gemeld college; is benoemd tot plaatsvervangend grif fier bij den, Raad van Beroep (Ongeval lenverzekering) te 's-Hertogenbosch. mr. J. H. H. van der Grinten, advocaat an procureur aldaar is aan, den militie-1 e-luit. G. Terpstra, van het 9e reg. inf. als zoodanig een eervol ontslag verleend is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Weesp, N. J. Buwalda, thans te Franeker is de gen.eraal-majoor der art. van het leger in Ned.-Indië H. W. A. S. Loke, eervol uit den militairen dienst ontsla gen,; is bepaald dat bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indië als in Nederland alsnog eervol zal worden vermeld, de geniesoldaat le kl. van het Jeger in Nederlandsch-Indië, H. van Uitert, en zulks ter zake van zijn gedrag bij de ver meestering van <je versterking Wolam- deri (landschap Mori, Celebes) op 17 Augustus 1907. Voor Eer en Deugd. Door het Hoofdbestuur is aan, zijne Excellentie Minister R. Regout bij ge legenheid van de afkondiging van de wet tot bestrijding der zedeloosheid het volgend telegram gezonden Minister van Justitie Regout, 's Hage Hoofdbestuur Vereeniging Voor Eer en Deugd, wenscht Excellentie geluk met afkondiging in Staatsblad van belangrij ke en veel belovende wet tot bestrijding zedeloosheid, door Excellentie meester lijk' in, beide Kamers verdedigd. Excellentie kan op krachtige medewer king rekenen bij uitvoering. Mijnwerk op feestdagen. De besturen van den R.-K. Mijh\ver- kersbond en van den Algemeenen Boni van Christelijke Mijnwerkers (resp. voor zitters dr. Poe'ls en Nic. Grootjans) heb ben zich gewend tot de mijndirecties met het volgende: Op de Limburgsche mijnen is het ge bruikelijk dat ook des Zaterdags voor de hooge Kath. feestdagen, alsPaschen, Pinksteren enz. de nachtploeg werkt tot 's morgens 5 resp. 6 uur des Zondags, dat echter deze regeling het godsdien stig gevoel van, vele mijnwerkers pijn aan doet, daar het verrichten van werk zaamheden na 's nachts 12 uur .volgens hun Christelijke beginselen jnoeilijk in overeenstemming kan worden gebracht, met de hoogere beteekenis, die z'j aan deze feestdagen geven. Daarom verzoeken zij den mijndirecties beleefd, de werkzaam heden, voor deze hooge feestdagen zoo te willen, regelen, dat de nachtploeg, des Zaterdags wegvalt, en, dus het be drijf na het eindigen van den middags dienst wordt stop gezet. (Tijtd.) Militiewet. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, zal de Memorie van Antwoord betreffende de Militiewet waarschijnlijk vóór het einde der volgende week de Kamer be reiken,. In, de regeling van het blijvend ge deelte zal een zoodanige wijziging wor den voorgesteld, dat het opkomen voor de,n, ditüëL na, reeds jnet gr opt verlof te zijn, geweest, niet meer zal voorko men. Positieverbetering der officieren. Naar verluidt, is het wetsontwerp be treffende de positieverbetering der of ficieren, thans aan den Ftaad van De fensie toegezonden. Het bezoek van President Fallières. Volgens de „Temps" zal het bezoek van president Faillières aan Nederland op 3, 4 en 5 Juli vallen. Zesde Sociale Week, Naar wij reeds mededeelden, is als algemeen onderwerp voor de Zesde So ciale Week, welke van 3 tot 10 Sep tember te Maastricht door de Katholieke Sociale Actie wordt georganiseerd, vast gesteld de Encyliek Re rum No va r u m. Het ligt in de bedoeling, op deze So ciale Week een uitvoerig commentaar op deze nog steeds belangrijke en actueele Encycliek te geven. Het programma is als volgt samen gesteld Zondag 3 Sept: 'savonds 8 uur Opening. Rede over Leo XIII en de Sociale Quaestie. Maandag 4 Sept: rsMorgensDe Encvcliek Reruin Novarum. Geschiedenis en beteekenis. 's Middags: Oorzaken van het Arbeidersvraagstuk. 's Avonds Socialisme en Eigendomsrecht (le ge deelte.) Dinsdag 5 Sept.: 's Morgens en 'sMiddags: De Kerk en het Arbeiders vraagstuk. 's Avonds: Socialisme en Eigendomsrecht (2e gedeelte). W o e n s da g 6 Sept.: 's Morgens en 's middags: De Staat en het Arbeiders vraagstuk. 's Avonds: Werkstakingen. Donderdag 7 Sept 's Morgens De Staat en de GodsdienstZondagsrust, 's Middagsbezoek van sociale instel lingen. 's AvondsStaat en Arbeids duur. Vrijdag 8 Sept 'sMorgens de En cycliek Rerum Novarum en de Midden stand. 's Middags: Vrouwen- en Kin derarbeid. 's AvondsArbeiders-veree- nigingen (le gedeelte.) Zaterdag 9 Sept 's Morgens Ar beidsloon. 's Middags: De Encycliek Graves de Communi Re. 's Avonds: Arbeiders-vereenigingen (2e ged.) Zondag 10 Sept 's Morgens: H. Mis, met Toespraak en Te Deum. rs Middags: de K. S. A. en 1. de Midden stand, en 2. de arbeiders. Sluiting. Tevens zal door 't Centraal Bureau van de K. S. A. getracht worden, tijdens deze Sociale Week te organiseeren een Rerum Novarum-tentoonstelling: zooveel moge lijk alle geschriften, welke over of in direct verband met de Encycliek Reruin Novarum zijn uitgegeven. De verschillen de Centrale Bureaux in Europa heoben reeds hunne medewerking toegezegd. Op verzoek uit België wordt de Sociale Week niet in de laatste week van Augus tus gehouden, maar in 't begin van Sep tember, wijl zij anders met de Belgische Sociale Week in Leuven zou samenvallen,. Thans kunnen er vele Vlamingen te Maastricht verwacht worden. KORTE KRONIEK. Het was Woensdag vijf-en-twintig jaar geleden, dat mr. E. R. H. Regout, onze tegenwoordige minister van justi tie, te Amsterdam promoveerde op proef schrift over „Het stelsel van, beheer van den, faillieten boedel". Sir Matthew Nathan* directeur-ge neraal der posterijen en telegrafie in Engeland, bezocht gisteren Amsterdam' en, bezichtigde het post en telegraaf kantoor. In, de gisteren te Amsterdam ge houden vergadering van de Cercle con sulaire is het bestuur gekozen en werd tot voorzitter benoemd de heer R. Leh man,, consul-generaal van Griekenland. Te Arnhem is onder de Arnhem- sche stalhoudersknechts een staking uit gebroken,. Alleen die van de Amsterdam- sche Rijtuigmaatschappij doen niet mee. Geëischt wordt verhooging van het vaste loon met fl.50 per week. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) In den aanvang der vergadering wer den de volgende ingekomen stukken me degedeeld Mededeeling van Ged. Staten, dat geen machtiging kan worden verleend tot het verleenen van een verguiin"ng tot ver- kopp van steile,1 cl rank ia het klejjj, pp. het terrein der Landbouwtentoonstelling!. Dankbetuiging van den kolonel gar-» nizoens-oommandant, voor de verbete ring van het Schuttersveld. i Mededeeling van P. v. d. Hoeven^ en S. Broekhuizen* dat zij hunne benoe ming tot onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de school der 2e klasse! in de Heerenstraat aannemen. Een en ander aangenomen voor ken nisgeving. Verslag van curatoren van het Gym nasium, omtrent den toestand dier in}- richting over het jaar 1910. Zal worden opgenomen hl liet ge meenteverslag. Verzoek van de Leidsche Duinwater- maatschappij om vergunning tot het ma ken van ontijzerings-voorfilters. i Verzoek van S. A. Schoevers e. a.: ambtenaren aan de Stads Bank van Lee ning in zake de door hen in den vervolge te stellen zekerheid. Op een vraag van den heer Sijtsma deelt wethouder van der Lip mede, dat het stuk gesteld zal worden in han den van de Commissarissen der Stads bank. Van de verplichting tot zakelijke borgstelling kan de raad geen onthef fing verleenen, omdat men hier met een wettelijk voorschrift te doen heeft. Er wordt echter door de verordening een onbillijkheid tegenover de ambtenaren be gaan en B. en W. zullen met de Com missie overwegen of hieraan iets te doen is. De heer Fokker wil het adres bij punt 14 der agenda behandelen, dan kan er nog eens over gesproken worden. De heeren Zwiers en Fockema An-, dreae kunnen volkomen met de toezegging van wethouder v. d. Lip mee gaan. De heer Pera bepleit het betrach ten van billijkheid tegenover de ambte naren. Wethouder v. d. Lip wijst erop, dat het onmogelijk is, het adres op 't oogenblik te behandelen. Het adres wordt daarna gesteld in handen van B. en W. om pracadvies. Verzoek van S. Douma, om eervol ont slag als keuringveearts, tevens adjunct directeur van het Openb. slachthuis. Verzoek van A. Backer, pachter van de Graanbeurs, om restitutie van de reeds betaalde of vermindering van de loo- pende pachtsom, wegens niet ontvangen abonnementsgelden. Een en ander gesteld in han'den vaaj B. en W. ter fine van advies. Aanbeveling van Curatoren van het gymnasium, ter benoeming van een leer- aar in de Hoogduitsche taal en letter kunde aan die inrichting. Zal worden opgenomen onder de ini- gekomen stukken. Adres van de Vereeniging voor het Vreemdelingenverkeer te Leiden en om streken in zake de ingediende concept verordening tot hefiing van een belasting op openbare vermakelijkheden. Te behandelen bij punt 18. Bezwaarschriften van verschillende per sonen tegen hun aanslag in de plaatse lijke directe belasting dienst 1911. Wordt gesteld in handen van B. en Wj. ter fine van advies. Amendement van de heeren Reimerin- ger, Vergouwen en Bosch op art. 2 der verordening op de heffing van een be lasting op openbare vermakelijkheden. Te behandelen bij punt 18. Nog wordt medegedeeld, dat aan de weduwe en de kinderen van den over leden agent van politie G. de Vogel met ingang van 11 Juli a.s. een weduwen- en weezenpensioen is toegekend van respec tievelijk f235 en f235. Na de gisteren medegedeelde besluiten kwarri in behandeling: 12e. Voorste! tot aankoop van de per. ceelen Sectie K. Nos. 483, 484, 485, 489, 490. 493, 494, 497, 498 en 501 en 501 en beschikbaarstelling van de door, dien aankoop benoodigde gelden. B. en W. stellen voor deze perceel en, aan te koopen voor de som van f 9000. De heer Reimeringer acht niet het belang der gemeente deze huisjes aan te koopen. Als ze de Holl. Spoor in den weg staan, moet zij ze zelf maar afbreken. Wethouder Korevaar antwoordt, dat deze huisjes voor de Holl. Spoor niet de minste waarde hebben, omdat ze daaraan niets heeft voor haar bedrijf. Zij wil zich er dus van ontlasten en daar zij, staan op een geprojecteerde straat, heeft zij de huisjes 'teerst aan de gemeente aangeboden. Deze straat zal een ver keersweg wordenworden de huisjes nu aan een ander verkocht, zal het in de

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1