Erna von Harneck. BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 502, S)e Scicbciie Gou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f L30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 1 Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Steenhouwerswet. Alle amendementen op art. 6 verworpen. Een goede dag. De Kamer toont niet veel neiging amen dementen te slikken. Tot dusverre heeft niet één voorsteller ervan succes gehad, zelfs niet, al steunde de Minister of de Commissie van Rapporteurs zijn voor stel. Ook gisteren is het slot van den dag geweest, dat alles verworpen werd, dank .wellicht aan Minister Talma, die het voorgestelde artikel door enkele wijzigin gen verbeterde, aldus tegemoet kwam aan de geopperde bezwaren en op flim1- ke wijze zijn ontwerp verdedigde. Den heer van Nispen deed de Minis ter een belangrijke concessie namelijk (deze, dat de voorschriften van de arbeidsinspectie kunnen verschillen i n verband met den aard van den steen, .welke bewerkt wordt. Hierdoor zal de arbeidsinspectie, die ook volgens den Minister zooveel mogelijk rekening moet houden met het bedrijf, voor kleinere werkplaatsen andere eischen mogen stel len dan voor groot ere, b.v. ten aan zien van de schaftlokalen, ofschoon de IMinsiter waarschuwde de bedoeling der wet niet door te groote zwakheid in ge vaar te brengeh. Eenigermate hield deze aanvulling ook verband met de wenschen neergelegd in de amendementen Passtoors en Helsd.n- gen betreffende zandsteengebruik. Te gen het laatste1, dat een formeel verbod van zandsteen beoogde, zette de Minister zich schrap, niet om ter wille van de aesthetica en de duurzaamheid het zand steen te behouden, maar omdat een ver bod van zandsteen hem niet gerechtvaar digd voorkwam. De medici, als dr. Elias, dr. Wintges, dr. Brandes e. a., die de werklieden aan zandsteen onderzochten, komen tot dezelfde conclusie.- Wel staan daartegenover anderen, als dr. Heyer- mans, maar een gevestigde over tuiging ten deze is er niet. Het amendement Passtoors, dat de iRegeering vrij liet naar gelang de uit werking der wet al dan niet een verbod Uit te vaardigen, ontmoette bij den Mi nister geen bezwaren, al merkte hij op, dat door de bovenbedoelde wijziging reeds strengere bepalingen voor bepaal de bedrijven kunnen worden opgelegd. Voor de overige amendementen Wederom moesten de socialisten één der hunne intrekken terwijl het anieregeen enkele' stem dan die der voorstellers behaalde verwijzen wij naar ons ver slag om nog even stil te staan bij een: quaestie, die' evenals Dinsdag den hee- len dag de discussies bleef beheerschen, t.w. de bevoegdheden der arbeidsinspec tie. De heer de Visser (C. H.) had Dins dag dit vraagpunt ingeluid door te op- poneeren tegen het geheel vrijlaten vrn het hoofd der Arbeidsinspectie om indi vidueel nadere voorschriften te geven, pp welker naleving straf is gesteld en ook de heeren Tydeman (O. L.) en Loeff (R. K.) hadden bezwaren, „grondwet telijke bezwaren" hiertegen ingebracht. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 35) Ja, ja, dat ken ik, ontwoordde de majoor. Alles wat de Glocktner's doen is ideaal in je oogen. Ik wou dat je maar eens proeberde Erich Neinstetten door diezelfde bril te bezien. Ge zoudt dan allerlei uitmuntende eigenschappen in hem ontdekken, waarvoor je tot dusver merkwaardig blind zijit. Zoudt ge eens willen vertellen? Hoe denkt ge den voor middag door te brengen? Bij tante •Gloeien er Erna knikte. Toen haar vader de kamer verlaten had, trad zij met het pakje, dat den brief vergezeld had, naar het venster, en (nam er een bloemruiker uit. Voorzichtig plaatste zij die in een sierlijke vaas op de schrijftafel, die vlak bjj het venster (geplaatst en beladen met schrijfgereed schap, boeken en elegante kle-Vgheden van het streven getuigde, om het hotel- Gistermorgen kwam de' heer van Id- singa (C. H.) 't nog eens dunnetjes over doen de afgevaardigde voor Bodegra ven verklaarde zelfs tegen te zullen stemmen, als hij zijn zin iniet kreeg. Minister Talma die volgens ons op schrift „een goeden dag" had is er in geslaagd de oppositie te overwinnen'. Door eene wijziging kwam hij aan de geuite bedenkingen tegemoet. De nade re voorschriften, die de arbeidsinspectie bevoegd zal zijtn te geven, moeten be rusten op een algemeenen maatregel van bestuur en mogen slechts aangeven op welke wijze het in dien bestuursmaat regel bepaalde moet worden uitgevoerd. Dit resultaat is de vrucht van gemeen overleg, waarbij de heer Tydeman (O. L.) den Minister op krachtige wijze steunde tegenover den heer de Savor- nin Lohman (C. H.), wiens juridisch geweten niet gerustgesteld kon worden door 's Ministers betoog. De Grondwet wordt onteerd, geschondenhet artikel ontneemt den burgers een recht, door de grondwet gewaarborgd het maakt hen onbeschermd tegenover de ambtenaren;. Deze wet maakt een districtshoofd tolt wetapver. Dat alles was den heer Lohman te machtig. Voor hem was het recht der burgers te heilig, dan dat hitf zich liet overtuigen door de practijk, die in de Veiligheidswet geen ander stelsel hul digt dan thans door den Minister was ontworpen en die een allen bevredigend systeem bevat. De hee'r Drucker (V. D.), die de grond wettelijke bezwaren volstrekt niet onbe langrijk vond, liet evenwel het zwaarste wegen, wat inderdaad liet zwaarste is en liever dan zich in deze juridische spitsvondigheden te verdiepen, die noch wet, noch werkgever baten, aanvaardde hij het systeem, dat tot nu toe uitmuntend had gewerkt. Zelfs de heer de Beau fort (O. L.), die een amendement-Loh- oian onderteekende om de arbeidsinspec tie de bevoegdheid te ontnemen nadere voorschriften te geven, zelfs hij verklaar de overtuigd en voldaan te zijn, en als onderteekenaar zich terug te trekken. Bij stemming kreeg de heer Lohman dertion medestanders, nl. 3 C. H., 7 Kath., 2 U. L., en 1 O. L. De heer de Visser, die hef kruisvuur over dit punt opende, miste per slotsom den moed zijn vóór of tegen te doen hooren en' verwij derde zich bij de stemming. Het na I1/2 dag debat aangenomen art. 6 verplicht de werkgever o.m. te voldoen aan voorschriften ten aanzien van de hoogte, vrije luchtruimte, oppervlakte dakbedekking, luchtverversching en ver lichting der werklokalen het beschik baar stellen van schaftlokalen, privaten en open werkterreinen en na te leven een aantal hygiënische voorschrif ten als bevorderen der zindelijkheid, ver strekken van goed drinkwater, tegen gaan van stofverspreiding enz. Heden komt de werktijd aan de beurt. ALGEMEEN OVERZICHT. Het allereerst waarover weer te sore- achtige van den salon wat weg te nemen. Welke woorden van oom's brief Er na hoofdzakelijk aantrokken, had zij reeds daarom haar vader kunnen mede- de el en, wijl liet haar verrastte, dat zij haar hart deden kloppen. Daar stond met soms kriebelige hand: „De bloemen die ik heden zend, zijn niet naar mijn smaak gebonden, wat gij maar verontschuldigen moet, lief kind, wijl zij heden voor de kleine, Samari- taansche zelf bestemd zijn. Steinfels liet niet toe, dat de tuinman een zijn er kunstwerken vervaardigde hij gaf voor dat hij uw smaak kende en zoo liet ik hem begaan. Toen ik hem bezig zag^ verschrok ik niet weinig. Steinfels had waarachtig van het varenkruid afgesne den. Zeg het maar niet aan tante. Gij zult spoedig genoeg gelegenheid hebben hem zelf de les lezen, want hij gaat naar zijn ouders en wiJ bij gelegenheid eenige dagen, hetzij bij de heen- of te rugreis, in Munchen blijven." Hyacinthen, viooltjes en meibloemen, waren met eenige sierlijke groene va rentakken, ongekunsteld geordend in samenstelling geheel Erna's wijze van doen nabootsend, aan welke welge slaagde na o'ging een zorgvuldige stu die V(0;o,iaf had moeten, ken valt, de encycliek van Z. H. de Paus wijst er u onwillekeurig heen, is weer Portugal Niet dat daar nu weer zulke wereld schokkende gebeurtenissen voorvallen of in de eerste dagen te verwachten zijn. Integendeel het is er in de laatste dagen vrij rustig, al broeit het natuurlijk overal en wel het meest onder de republikeinen zelf. Het is er nu een geregeld spelletje van elkaar aanbrengen. Dagelijks gaan er eenige menschen, zonder te weten waarom, de doos in, om na eenige dagen zonder eenige opheldering of excuses te ontvangen, weer losgelaten te worden. Zoo doen de republikeinen het hardst mee, om het graf der republiek te graven. En de monarchisten, waar het land vol van is (men rekent 1/3 republikeinen, 1/3 monarchisten en 1/3 onverschilligen, die zich bij het eerste gelukje wel bij de monarchisten zullen aansluiten), hou den zich rustig, ofschoon volgens den Londenschen correspondent van de „N. R. Ct", die ter betere informatie het ge- heele land afreist, ex-koning Manuel zich slechts in het Noorden behoefde te ver- toonen, om een aanzienlijke macht ge trouwen om zjch geschaard te zien. Reeds vroeger berichtten wij 'een en ander over het Protest der Bisschoppen de „Osservatore Romano" bevat nu de volledige tekst ervan, waaraan wij het volgende ontleenen Men heetf ons van schroomvalligheid beschuldigd, zeggen de bisschoppen, in het begin van hun schrijven, omdat wij den eerbied voor het gezag hebben be tracht. Misschien hebben wij dit wat meer gedaan dan noodig was. Maarthans gaan wij spreken met die rechtmatige overtuiging en heilige vrijmoedigheid, die, wel verre van met onze waardigheid in strijd te zijn, daarmede juist goed overeenkomen. Na het tyrannieke in de wet te hebben aangetoond, door de willekeur te doen uitkomen, die bij haar vervaardiging en afkondiging heeft voorgezeten, gaan de bisschoppen voort: Wat is dit stuk dus, alles bij elkaar ge nomen? Het ligt besloten in deze vier woorden onrechtvaardigheid, tyrannie, berooving, sarcasme. Dan volgt een motiveering van hunne beschuldigingen, waarom de Bisschoppen vragen: Wat beoogt men met deze wets- formule? De kerk slaaf maken van den Staat? Portugal ongeloovig maken? He laas! andere landen hebben een zelfde lot gekend! Wij leven in een tijd, waarin het Ka tholicisme in Portugal zeer ernstig be dreigd wordt De reeds bekende gebeurtenissen ge ven ons het recht vertrouwen te hebban in de Portugeesche priesterszij zullen zich aan de zijde scharen van hunne Bis schoppen. Bisschopepn, pastoors en ge- loovigen, innig verbonden door de ban den van geloof en door hun gevoelens, één van hart en wil, zullen een sprekend getuigenis geven van hun volmaakte on derworpenheid en onwrikbare trouw aan het opperhoofd der Kerk, die den Zoon Gods op aarde vertegenwoordigt. Eerst toen de hamer der bronnen pen dule op den schoorsteen tienmaal ne. derviel, ontwaakte Erna uit de droo- merij, waarin zij verzonken \yas. Zij greep naar haar mantel, die gereed lag en drukte het met bontpelswerk bezetlte mutsje op fle glanzende haren. Licht van voet ijlde zij de'n trap af, die mid den in 't gebjpuw lag en stond, den laat- sten handschoen knoop vastmaken i in de vestibule, toen een lustige ruiter fan fare haar oor trof. Langzaam trad zij onder de kolonnade voor het gebouw, zoo lang stüelsge- wijze ter zijde blikkend, tot een zweet vos, in dansenden tred, haar broeder voor bij haar droeg. Deze had de jonge dame opgemerkt en groette met den sabel. Toen het escadron voorbij was, sloeg Erna den weg in naar het ruime plein, waarop de dom stond. Langzaam e n nadenkend vervolgde zij haar weg. De bloemengroet uit haar woonplaats voer de al haar gedachten naar Hartens teint Aan haar geest trokken de beelden der laatstelijk daar doorleefde weken voor- bij. Tegenover den dom hief zij het hoofd op en schreed op het portaal toe. Zij trad het kerkgebouw binnen, waar zij •euifiCft tijd in gebed aandachtig do,or- En tot den Zoon Gods zal ieder onzer zeggen, met den ernst van Petrus, maar met een grootere standvastigheid dan hij „Heer, ik ben bereid met U den kerker en den dood in te gaan." Volgen de onderteekeningen van elf bisschoppen, waarbij niet voorkomt die van den bisschop van Oporto, welke op last van de regeering gevangen genomen is. Steeds meer begint men te vreezen, dat de Albaneesche opstand een leelijk staartje zal krijgen. Volgens de laatste berichten zijn de vijandelijkheden tegen de Malissoren door de Turken eergister weer opgevat. Kerken en huizen en dorpen zijn platgebrand, de velden verwoest. Men meldt aan de „Köln. Ztg." dat koning Nitika van Montenegro met den Turkschen gezant aan zijn hof van af een heuvel in de nabijheid van zijn hoofd stad heeft toegekeken, hoe FoergoetSjef- ket pasja de dorpen van de Albaneezen in brand liet steken en zijn troepen liet optrekken. Aan alle dienstplichtige Montenegrij- nen van 16 tot 62 jaar zijn wapens en stof voor een uniform verstrekt met de order binnen tien uur gereed te staan om op marsch te gaan. Mobilisatie dus. Ook Bulgarije koopt een menigte wa pens en schietvoorraad. Aan de „Daily Chronicle" seint men uit Konstantinopel, dat de Turksche offi cieren in een zeer opgewonden stemming tegen Rusland verkeeren, naar aanlei ding van de vertoogen over Montenegro. Zij gelooven, dat Rusland hein1 el ij' eer zuchtige oogmerken heeft, evenals voor den vorigen oorlog tusschen Rusland en Turkije. De vredelievende verklaringen, die de Turksche regeering voor het par lement heeft afgelegd, vinden geen alge- meene instemming in den lande. De crisis in Mexico heeft nog alles behalve uitgewoed, zoo als wij gister konden ervaren uit het be richt hoe Spaansch (liever zeiden wij: Mexicaansch) het in Cholula is toege gaan. Cholula is een kleine plaats, even ten westen van de aanzienlijke stad Puebla. De ernst van het geval schuilt hem hier in, dat Cholula niet ver enkele dagrei zen slechts van de hoofdstad verwij derd is. Daarbij komt nog, dat feitelijk nog overal in den lande gisting heerscht en dat wel het oude régime is gevallen, maar het nieuwe nog geenszins hecht is ge vestigd en dat over de toekomstplannen van het bendehoofd Figueroa nog geen geruststellende zekerhejd bestaat Te Me xico (stad) koestert men de vrees, dat Figueroa naar het presidentschapstreeft en niet zal wachten tot de kiezers uit spraak zullen hebben gedaan. Madero heeft aangekondigd, dat hij Vrijdag a.s. naar Mexco (stad) zal ver trekken. De „adviseur" van den waarne mend president de la Barra zal onderweg overal redevoeringen houden. Hij neemt een lijfwacht van 100 man mee. Generaal Beyes heeft van de nieuwe regeering verlof gekregen in Mexico te rug te keeren. bracht. Daarna trad zij weder naar bui ten en zette haar weg voort. Spoedig was de kliniek bereikt, het doel van haar wandeling. Met een uitroep van vreugde trad me vrouw von Glockner haar tegemoet. Hoe gaat het, tante'? vroeg Erna de oude dame hartelijk omhelzend. Hoe luidde heden de uitspraak v^n den dok. ter? UitmuntendEenige dagen zal ik in ieder geval nog hier moeten blijVenl De dokter vertelde mij nu voor de eer ste maal, hoe ernstig het ongemak aan mijn oogen geweest was en hoe ik liet gelukkige verloop der zaak hoofdzake lijk hier aan dankte, dat ik reeds in den beginne den raad van een specialiteit ingewonnen heb. Mijn goede iman, hoe verschrikt zal hij nog zijn. „Ja, oom is zeer goed, antwoordde Erna droomerig, den bruif uit Amalicn- hof te voorschijn harend. Aan 't venster tredend las zij dien' voor. Zoolang het berichten over huwe lijksaangelegenheden gold, gaf zij de woorden van oom Frans getrouw weer; maar toen zij aan de laatste zinsnede was ge!: 1 en, hield zij daar inede op, en zeide deu brief opvouwend: Aan het Congres zal een krediet van 6,000,000 pesos worden aangevraagd ter dekking van de oorlogsuitgaven. Dat is veel meer dan de regeering feitelijk voor dat doel noodig heeft, en velen beschou wen dan de kredietaanvraag ook als eeu aanwijzing, dat men in gouvernements kringen nog voor troebelen vreest. Niet enkel voor Figueroa, ook voor het ben dehoofd Mendoza, die in Yucatan ope reert, koestert men vrees in regeerings- kringen. In één opzicht blijft voorloopig alles onder de nieuwe regeering, zooals het was onder het oude. De pers blijft ge muilband. GEMENGD. In Juni, wanneer de Tsaar met zijin gezin zijn jaarlijksch bezoek aan de Fin- sche meren brengt, zal een ontmoeting tusschen den Tsaar en den Duitschen Keizer plaats hebben. ^Verschillende bladen melden dat het bezoek van den Koning van Montene gro aan den Sultan van Turkije nu eeu uitgemaakte zaak is. Het zal plaats heb ben nadat de Sultan van zijn reis in Ma cedonië is teruggekeerd. Het gisteren in tal van Duitsche bla« den voorkomende gelijkluidende bericht over liet voornemen der Groothertogen van Mecklenburg, om in October voor hunne hertogdommen een grondwet uit te vaardigen, wordt in een officieele mo» dedeeling uit Mecklenburg onjuist ge« noemd. De „Times" verneemt uit Madrid* Welingelichte menschen verzekeren, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje over Marokko geenszins vlot ten. Er zou uit blijken, dat Frankrijk en Spanje een uiteenloopend beleid ten aan zien van Marokko nastreven. Frankrijk wil de acte van Algeciras ongeschonden handhaven, terwijl Spanje haar feitelijk ongedaan wil maken en naar een verdee ling van Marokko streeft. Verstandige en omzichtige menschen noemen dat een gevaarlijke internationale staatkunde. Daarom zijn andere mogendheden er op uit, Frankrijk te steunen en Spanje over te halen zijn Marokkansche staatkunde te wijzigen. Een Chineesche schout bij nacht, die met den kruiser Hai-Sji de Chinee sche marine op de vlootrevue zal verte genwoordigen, heeft te Colombo aan een ineuewerker van de „New York Herald'4 medegedeeld, dat de Chineesche regee ring Engelsche zeeofficieren in dienst zal nemen voor de organisatie van de in alle opzichten onvoldoende vloot. De „New York Herald" verneemt uit Peking, dat de Chineesche regeering een groote schadeloosstelling zal vra gen voor de 200 Chineezen, die geduren de den opstand in Mexico te Torreon zijn gedood. Bij Combaletts aan de lijn van Al- bi naar Valence d'Albigeois is een trein met pelgrims in botsing gekomen met een gewonen trein. In den pelgrimstrein be vonden zich in hoofdzaak meisjes, van wie er drie zijn gedood en 15 zwaar ge wond. Verder lie'eft oom nadrukkelijk be paald, dat ik ditmaal de bloemen zoti houden en hij laat u weten, dat barori Steinfels misschien spoedig wel e!ens persoonlijk naar den welstand van zijn' beschermster zal komen kijken. Deze laatste mcdede:eling gaf tante) Marie te denken. De verhouding, di.'c sinds de ziekte van neef Arnold lang zamerhand was ontstaan, tusschen Hans Otto en Erna hield haar toch reeds vaak genoeg bezig. Zou zijn komst naar Munchen iets bijzonders moeten bedui den; Ik geloof, dat gij niet naar mij luis tert, tante, toen mevrouw von Glock ner op een ten tweede male tot haar gerichte vraag niet antwoordde., ik zoul graag weten, of ik uw pelsmantel te Ie'cn| mag hebben voor de sledevaart en mis schien ook uw grooten voetrok. Natuurlijk moogt gij dit, plaag-, geest, antwoordde tante Marie lachend. Wat wilt gij de volgende maal van' hier medenemen. Misschien een muts van mij. Neen, neen, sprak Erna afwerend, naar zoo'n eerbiedwaardig hoofddeksel als gij op uw zilveren haren draagt, heb ik geen verlangen. Wie zal u rijden, kind Erich NeSj# stetten.?, ^Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1