26 Erna von Harneck. BUfTENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 497, S)e CeicbcW SouAant Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27t cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Steenhouwerswet. De volwassen arbeiders uitgeschakeld. Oppositie. Minister Talmi heeft Woensdag het •p'leit niet kunnen wintrïenhij heeft teïï isiotte het amendement van dr. ,De Vis ser (C. H.) op art. 2 overgenomen, zoodat alléén arbeiders beneden 121 jaar in het bezit moeten zijln' van' leen! steenhouwerskaart, welke hin na de ver plichte keuring kan >vorclen uitgereikt De wet zal dus, in tegenstelling met haar aanvankelijke bedoeling, slechts voor minderjarige arbeiders gei lden 'de meerderjarigen bl ijven' in de terminologie van den heer Loeff (R. K.) „heer en meester over eigen doen !en laten." Practisch zal het onderscheid niet groot zijn. Want een adspirant steenhou wer, die tot zijn 21e jaar uit het vak geweerd is-, wegens onvoldoende ge zondheid, zal na het verstrijiken van die*' leeftijdsgrens zonder keuring wel steen houwer kunnen worden, maar of bij dien lman de animo groot zal zijn om op leer lingsalaris te beginnen, mag met grond jworden betwijfeld. In .één opzicht ging dr. De Visser mét zijn amendement verder dan de Minister; de laatste strekte den beschermden leeftijd tot 17i/2 jaar uit, 'de eerste tot 21 jaar. Ondertusschen was de regeling van den Minister meer afdoende, 't Kan nu gebeuren, dat buitenlandsche steenhou wers in ons land werk gaan zoeken en! door niets is het dan mogelijk hen uit bet bedrijf te houden, als zijn ze Irtog zoo tuberculeus. Tot het laatste toe heeft de Minister bedenkingen geopperd en bleef hij de voorkeur geven aan zijn artikel. Toen icvenwel uit de stemming der Kamer bleek, dat het amendement met groote te meerderheid zou worden aangenomen, besloot de minister het over Ie nemenl, omdat hij liever de wet had met hetf amendement dan in het geheel geenl wet: Op dit 'standpunt plaatste zich ook de heer Aalberse (R. K.), die als woord voerder van verschillende zijner poli tieke vrienden zeide het amendement te steunen om daardoor de aanneming van de wet te bevorderen, niet echter omdat hij met het beginsel van het amen dement instemde. Na deze beslissing lijkt ons het lot van de wet niet meer twijfelachtig. Van' de Christ. Historischen, wier hoofdbe zwaar uit den weg is geruimd, mag ver- Wacht worden, dat zij met het ontwerp zullen meegaan en ook tie overige par tijen in de Kamer, de liberalen wellicht uitgezonderd, zullen gaarne willen me dewerken, om de ongezonde toestanden in het steenhouwersbedrijf te verbeteren. De heer Loeff heeft bij zijrn beschou wingen geklaagd over het op de spits drijven der Staatsbemoeiing. De Staats- fcoelating, de Staatssteenhouwerskaart, met haar bureaucratischeodeur.de Staats FEUILLETON. Naar het Duitsch. 30) Volijverig opende de oude juffrouw, de zuster van den pastoor, een medegebracht handkorfje, waarin zij met grooten voor zorg versterkende middelen en verband- stofl'cn gepakt had. Onder de vereende pogingen van de beide vrouwen en den pastoor sloeg Steinfels de oogen we der op. Zonder een woord te zeggemi liet hij zich helpen. Juffrouw Minchen bedekte den wond aai den slaap met in lijnolie gedrenkte wattei en legde daar. na een verband. Op raad van den pastoor werden nu 'de beide verwonden met Annemarie en de oude dienstbode onverwijld naar Ainaliënhof vervoerd, terwijl Herman Harneck te paard den dokter te gemoet ging, opdat deze terstond komen zou. 'Met moeite gelukte het den jagersknaap ;in het rijtuig te krijgen, met dekens en kussens zocht men hem voor schudden' !te vrijwaren. Tegenover hem zat doods bleek, baron Steinfels. Hij beet zich op 'de lippen om 't niet uit te schreeuwen^ .toen de paarden jn langzame^ tred V|Opr_ keuring, een soort Staatsgeneeskundige, de Staatsherkeuring schenen den afge vaardigde vioor Waalwijk niet toe te lachen en hij acht het aniet ommiogelijkj, dat hij op een gegeven pogenb'lik niet meer met den Minister bij diens overige sociale wetten zal kunnen meegaan, hoe veel waardeering hij voor 's Ministers bekwaamheid en werkkracht heeft. En toen kwam weer de quaestie van het arbeiden en doen arbeiden op het tapijt. De heer Loeff wil het doen arbeiden verbieden, omdat de werk gever niet de lichamelijke faculteit van zijn dienstbaren mag exploifeeren, als dit voor dezen schadelijk en gevaarlijk is. Hij wil echter de personen vrijlaten en hun dus niet in hun eigen belang verbieden arbeid te verrichten. Minister Talma, meendie in zijn ant woord hierop, dat de taak van de over heid verder gaat, dan d>e heer Loeff be toogde. De Minister deelt het standpunt dat de :Staat zich niet jmag begeven in' de individueels belangen van particulie ren, maar in deze wiet gaat het hierom niet. Men heeft hier met een' algemeeln belang van den arbeidersstand te doen1. De Minister ontkent dus ni<et, dat hij de menschen geen heer en meester Iaat over hun doen of laten dat wordt door iedere w-et beperkt maar hij be perkt die vrijheid niet om het individueele belang, maar in het algemeene belang. Ondertusschen werd op deze quaestie niet dieper ingegaan, wijl zij princi pieel bij de Bakkerswet of bij de Stuwa doorswet zal worden uitgevochten. Dan zal de Minister van Justitie, Mr. Regout zijn ambtgenoot van Landbouw verdedi gen. Den ochtend werd ingenomen' met het opmaken van de voordracht voor een lid van de Algemeene Rekenkamer. Als eerste op de aanbeveling staat een Ka tholiek, nl. de heer A. J. M. Stumpff Jr., referendaris bij de Rekenkamer. Bij de regeling der werkzaamheden kwam oppositie van links, zoowel tegen de invaliditeit als tegen het tarief. Voor de eerste wilde links bijzitters hebben in de Commissie van Voorbereiding, ge dachtig aan het spreekwoord: hoe meer zielen, hoe meer vreugd, of misschien aan een ander spreekwoordzooveel hoof den, zooveel zinnen. De Tariefwet wilde links dezen zomer niet meer in de afdee- lingen onderzoeken. De rechterzijde, die flink op haar post was, zorgde evenwel dat met het werk kon worden opgescho ten en coupeerde alle voorstellen van links, waardoor vertraging of oponthoud kon ontstaan. ALGEMEEN OVERZICHT. Officieele mededeelingen doen weten dat de toestand van den, bij het ongeluk te Issy-les-Moulineaux gewonden Franschen ministerpresident langzaam a an verbetert. Geregeld tee kent hij reeds staatsstukken en er doen zich geen complicaties voor. Wat de 'samenstelling van het ministerie a an- uitgingen zijn slapen gloeiden en1 in den schouder woedde een brandende pijn. En toch lag er zekeren glans over het ge zicht van dezen man, toen hij met een! zacht woord van dank afscheid mam van het blonde meisje, dat met neergeslagen oogen naast het rijtuig stond. De oorzaak van den brand kon In iet met zekerheid vastgesteld worden. Wel lag het voor de hand, dat de molenaar, zij het niet met opzet, dan toch uit oin. voorzichtigheid het ongeluk veroorzaakt had. Men had hem 't laatst in de schuur gezien, waar de oorsprong vam' den brand was. Amrike was bezig geweest in huis. Plotseling waren dichte rookwolken tot haar opgestegen en onmiddellijk daarop stond haar vader met starenden blik naast haar. Gelijktijdig drong vanuit de bene denkamers roepen en schreien, uit de stallen het geloei der koeien tot haar door. Toen het haar, vol schrik, dui- duidelijk werd, dat het nevens en wel licht ook beneden haar brandde, had de, vader geweigerd met haar naar onder te vluchten en hij was eerst in een anjde. re kamer gegaan, toen de rook van alle zijden in dichte wolken op hem aan drong. De doodsangst gaf haar toen! kracht om naar de aanwijzing des ba rons, den ^y.eerbarstigen man ip' de gaat heeft in een interview de onder staatssecretaris van het departement van binnenlandsche zaken Constant aan eeni- ge journalisten verzekerd, dat het nllnis- terie-Monis voor de Kamer zal ver schijnen, m. a. w. dat geen kabinetswijzi ging zal plaats hebben. Als opvolger van minister Berteaux wordt vrij algemeen genoemd de heer Clémentel, oud-minister van koloniën, rap porteur van de oorlogsbegrooting, door welke functie deze afgevaardigde geacht wordt geheel op de hoogte te zijn van de zaken betreffende het departement van oorlog, terwijl hij als zoodanig inzage heeft gekregen in het door den over leden minister voorbereide en aangevan gen hervormingswerk. Echter is men vooral van radicaal-socia- listischen kant van meening, dat de toe stand te ernstig is dat een minister-pre sident gedurende 6 weken, die zijn ziekte minstens nog zal duren, kan gemist wor den. Ook het meerendeel van den Senaat sprak voor een kabinetswisseling. Eigenaardig is dat juist op den dag dat het ongeluk plaats vond, een voor de Franschen verheugende gebeurtenis in Marokko plaats vond. De Fransche troepen deden n.l. hun intocht in Fez, waardoor die stad ontzet werd en levensmiddelen en munitie aangevoerd. Men vermoedt dat de Franschen ech ter weer spoedig zullen aftrekken om met hun groote troepenmacht de opstan delingen een afstraffing toe te dienen. Het „Neues Wiener Tageblatt" heeft van een journalist, die in nauwe betrek king staal tot het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, de volgende mededeeling ontvangen omtrent Frank- rijks plannen ten opzichte van Marokko: De bezetting van Fez zal slechts van tijdelijken aard zijn, daar Frankrijk niet het recht heeft zich daar te vestigen en dit ook geenszins met zijn belangen zou strooken. Tepeinde te zorgen, dat de bezetting van Fez ook werkelijk het gewenschte effect heeft, zal de regeering aan den Sultan de middelen verschaffen om een leger te vormen door de militaire missie te versterken en door hem een voorschot te verstrekken van vijf millioen fres. ter betaling van dat leger. Zoodoende zal Frankrijks militaire actie, die gewettigd is door zijn recht om zijn in gevaar ver- keerende medeburgers te beschermen, ook in overeenstemming blijken met de drie grondbeginselen van de Akte van Algiers. Aangaande den toestand in Portugal deelen de bladen mede, dat deze steeds ernstiger wordt. De correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Madrid seint, dat daar voortdurend Portu^geezen aankomen, die hun vaderland heüben verlaten. Berich ten, die via Badajoz uit Portugal komen, en dus niet aan censuur onderworpen zijn geweest, melden als vaststaand, dat een monarchistische tegenrevolutie voor bereid wordt. De Lissabonsche correspondent van de „Daily Mail" meldt, dat de Portugee- tuinzijde mede te nemeci. Zij had zich reeds voor verloren gehouden en haar ziel in Gods barmhartigheid aanbevolen, toen, in den hoogsten nood, haar moe dige redders verschenen. Hoewel zij zich zelf nog wel had kunnen redden, toen zij het gevaar inzag, had zij geen: oogenblik geaarzeld, in trouwen en of fervaardigen moed bij haar ongetukkigen vader te blijven. VII. In den eersten tijd na zijn' terugkeer in het garnizoen werd luitenant von Harneck door de herinnering aan de vermaning zijner zuster van het spel te ruggehouden, hij zocht de kameraden met wien hij gespeeld had, te mijden. Daar echter zijn vriend Greifen, die het als zijn plicht beschouwde den jongen man voor liet gezelschapsleven te bekwamen, zonder haast een ieder het onderhoud ver velend vond, kwam het Herman vaak voor, als hadde zijn zuster iets onmogelijks van hem verlangd. Als Greifen bovendien nog spottend opmerkte: „Welke geest is er in jou ge varen Heeft men je thuis deze aange name wijze om de verveling te verdrij ven, verboden dan vermocht hij nau welijks meer de band van de bonte bla den a.r te houden. .Toen vergaderde de vriend zijn taktiek. sche regeering bijzondere maatregelen neemt, om te beletten, dat er konings- gezinden, die vroeger uitgeweken zijn, uit Spanje in Portugal binnenkomen. Een afdeeling van veertig matrozen van den kruiser Adamastor, die in Leixoes, de haven van Oporto, voor anker ligt, is te dien einde naar Valencia gegaan, waar honderd anderen zich bij hen gevoegd hebben. De regeering heeft te Lissabon bij aan plakking laten bekend maken, dat zij vast besloten is, alle woelingen te onderdruk ken. Dit heeft een bedarende uitwerking op de bevolking gehad, die niet gediend lijkt van een wederopleving van de koningsgezinde beweging. In de laatste dagen zijn er velen uit Lissabon wegge trokken. De civiele gouverneurs der Portugee- sche provinciën hebben beslag gelegd op vele exemplaren van het protest der bisschoppen tegen de scheiding van kerk en staat. De ministerraad heeft besloten tegen de bisschoppen op te treden. Naar aanleiding dezer maatregelërr, schrijft de „Osservatore Romano": Wij vernemen, dat spoedig een en'cy- cliek van den Paus aan alle bisschoppen der wereld zal verschijnen, waariin de H. Vader zeer beslist zal opkomen te gen de vervolgingen, waaraan de kerk door de Portugeesche regeering is blootgesteld, en in het bijzonder tegen' de onrechtvaardige wet op scheiding van kerk en staat. De opstand in Mexico is geëindigd door het sluiten van' het volgende verdrag: 1. President Diaz verklaart voor het einde van de maand te zullen aftredeni 2 .De verzekering van vice-president Corral, die op het oogenblik in Europa vertoeft, dat hij eveneens zal aftreden1, kan als betrouwbaar >vorden aangemerkt. 3. De heer de Ia Barra aanvaardt, over eenkomstig de wet, ad interim' de uit voerende macht. 4. De regie er ing zal overwegen óp welke wijze degenen, aan wie de revolu tie schade heeft berokkend, schadeloos kunnen worden gesteld. 5. Beide partijen beloven hare troepen' terug te trekken, nadat zij zoo spoedig mogelijk gezamenlijk de orde in alle sta ten hebben hersteld. De. regeering zal onmiddellijk maat regelen nemen tot herstelling van de vernielde spoorlijnen. De bepaling voor het einde der maand schijnt den tegenstanders van Diaz niet voldoende te zijn geweest. In Mexico (stad) zijn tenminste onlusten ontstaan als gevolg der weigering van Diaz en Corral om voor Donderdag (gister) af te treden. Na eenig gevecht, waarbij naar men zegt 7 a 1 dooden vielen, heeft Diaz verklaard te zullen aftreden. Dit aftreden is gister omstreeks 5 uur ge schied. Toen hield de menigte zich kalm. Echter heerscht nog overal in den lande onrust. Carbajal heeft in naam van de Mexicaansche regeering een vertoog ge richt tot Madero, omdat de wapenstil stand in zes staten van de Republiek geschonden is. Hij stelde voor, dat de Het beviel den heer von Greifen niet; dat door de sprakelooze terughoudend heid van zijn tot dusverre zoo volgzame leerling een zekere crediet op hem, den meest eleganten bon v i v a n t van Mün- berg uitgeoefend werd. Laat ons dan whist spelen; mijlne heerenDaartegen kan niemand iets hebben Harneck speelde natuurlijk whist. Eenige avonden vergenoegde men zich daarmede. Toen echter heette het: „Af wisseling is noodig. Ecarle, natuurlijk „met geringen inzet, is opwekkender." Herman nam ook hieraan deel. Langza merhand hij lette er nauwelijks meer op werden de inzetten verdubbeld, verdriedubbeld.To.en echter op zekeren avond de heer von Greifen in zijn be haaglijk ingerichte kamer, het gewone verzamelpunt der naaste vrienden, een lustig hazardspel voorsloeg, nam luite. nant Harneck daaraan niet deel. Indien de heer von Greifen niet met groote voor. zichtigheid gehandeld had, zou het wel licht tot een breuk tusschen hem en zijn kameraad gekomen zijn. Daar kwam graaf Orben met zijln doch ter in Miinburg. Baron von Harneck be ijverde zich, ziyn opwachting te maken'. Hij werd door vader en dochter op be- mjjtyi ens waar.dige wijze ojitvangen enbe- volgelingen van Madero met de regee- ringstroepen zouden samenwerken, om de onlusten te onderdrukken. Of dat nu gelukken zal? j GEMENGD. Een te Belgrado verschijnend Wad verzekert, dat pfitó George drie jaar id Frankrijk aan een' militaire academie zal' gaan studeeren en na afloop van die studie een hooge positie in het Servische leger zal krijgen. 1 Het Agenzia Stefani verneemt .uit Addis Abeba dat het bericht als zoil Lidies Jessoe tot keizer van Abessinië zijn uitgeroepen, ongegrond is geweest. Pas na den dood vam den Negus (Me- nelik schijnt dus nog niet dood te zijri kan van een dergelijke proclamatie spra ke zijn. Wel is Liedis Jessoe reeds nu belast met de waarneming der ceremo^ pi eel e en vertegenwoordigende hande lingen van het staatshoofd. Volgens een Reuterbericht heeft de Russische regeering haar gezant te Kon1- stantinopel opgedragen, Tufkije vriend schappelijk te vermanen geen Vijandig heden tegen Montenegro te begaan, om dat zij Montenegro heeft geraden geert oorlogstoebereidselen te maken. Deze stap van Rusland schijnt voort te vloeien uit een beroep van Montene gro op de mogendheden om het land voor een aanval van Turkije te behoeden* Inmiddels heeft Montenegro besloten! de jongste reserven onder de wapenen te roepen. Het ontkent echter, dat het drie blatterijen geschut aan de grens: heeft. In een buitengewoon druk be zochte vergadering van arbeiders der Cambrian-mijnen jverd met een verplet terende meerderheid besloten 'de voor waarden van de voorloopige overeenl- komst van 15 Mei te verwerpen e:i de staking voort te zetten. In het hoofdkwartier van de Nationa le vereeniging van zeelieden en stokers' te Londen is gisteren het volgende bericht aangeplakt: Zeelieden en stokers wacht op het sein. De algemeene secretaris deelt mede, dat het bericht op bevel van het interna tionale comité aangeplakt en dat de dag van de werkstaking vastgesteld was. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan mr. J. C. de Marex Oyens op zijn verzoek eervol ont-t slag verleend, als lid en voorzitter der, oommissie van toezicht, bedoeld in arL 201 der Hooger Onderwijswet, met dankbetuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten is J. M. Valeton te Zundert, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Hoogeveen zijn bevorderd tot hoofdcommies dier, telegrafie W. F. Jansen en W. A. Eu Mulder, beiden thans commies der tele- grafie le kl. is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Goor J. R. vaar der Slooten, thans in gelijke betrekking te VriezenVeen hoorde alras tot de meest geziene gastenL Lang duurde het niet, of daar voerde graaf Orben de heeren, die een avond bij hein doorgebracht hadden, nadat zij van de freule afscheid genomen hadden* naar zijn kamer. Daar vond men reeds alles voor het spel bereid. Op de tafel1 lag een groene doek met de moodige teekens, een miniatuur roulette stond in1 het midden, op een neventafel bier en] koude Zweedsche punch. Met een zucht van welbehagen giing graaf Orben zit ten nadat hij met een hand be weging zijn gasten tot deelname had uitgenoo- digd. Weinige minuten later rolde het ivoren kogeltje door de sierlijke roulet te heen en weer. Luitenant von Harneck was de eeni ge, die was blijven staan. Hij stond met den rug tegen het venster geleund en! blikte verdrietig naar de spelers. In cle opgewondenheid, die zich meer en meer van hem meester maakte, hoe langer zijn' cogen de bewegingen volgden van graaf Orben, die spoedig den een een aantal geldstukken toeschoof, of den inzet van' een ander opstreek, had hij reeds her haalde malen zijn glas geledigd, Üat door een geruis ebloos rondgaanden be diende dadelijk weder met het vurige Zweedsche brauwsel gevuld werd. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1