BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 496. Ste Ecidóofve ©ou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 34 Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiüngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wegens den Hemel vaartsdag zal De Leidsche Courant morgen niet ver schijnen. V t,De Beukelaar" telt. Volgens het welbekende weekblad „De [Beukelaar" zijn minister Talma's weken geteld. Ja, en leest goed: weken. De crisis moet dus al spoedig op han den zijn. „De Beukelaar" herinnert ons aan de soldaten, die haast met groot verlof gaan. Dezen zetten streepjes naast hun krib en vegen er telkens één uit, zeggende: zoo veel nog; zooveel nog maar En als dan het laatste streepje aan de beurt is, heerscht er groote vreugde in hun hart Zal dit laatste ook zoo wezen bij „De 'Beukelaar" Naar den toon van zijn artikel te oor- deelen, aarzelen we, op deze vraag ont kennend te antwoorden. Toch wil „De Beukelaar" doorgaan voor een rechtsch orgaan, 't Is uit pure bezorgdheid voor de rechtheid der recht- sche lijn, dat het zich zoo aanstelt. Maar wij willen vragen: is het niet treurig, dat een minister zoo vanaf de grenzen van 't eigen kamp bestookt .wordt? Dat Minister Talma hard werkt valt niet te ontkennen, maar evenzeer is het duidelijk, dat hij het natuurlijk niet ieder een naar den zin kan maken. Wie heeft dit ooit gekund? Wat doen daarom verstandige politi ci? Zij strijden voor hun opinie zoo lang zij kunnen, doch brengen ten slotte r- beginselquaesties uitgezonderd hun eigen inzichten ten offer aan de uitspra ken der meerderheid hunner geestver wanten. Zoo alleen kan er vruchtbaar worden samengewerkt. Zoo ook is gelukkig de rechterzijde over 't algemeen voornemens te hande len. „De Beukelaar" zit echter grimmig te tellen: zooveel weken nog, zooveel we ken nog maar. Wij hopen en verwachten dat het orgaan den tel zal kwijtraken, wijl het zoo lang aan den gang zal moeten blij ven. ALGEMEEN OVERZICHT. Al luider worden de stemmen, die be weren. dat we aan den vooravond staan van een tegenrevolutie in Portugal. Lissabon, zoo verklaren verschillende bladen, verkeert reeds maanden in oen toestand van wetteloosheid, die aan het onhoudbare grenst. Diefstal en plunde ring, inbraken en aanrandingen zijbti aan 1de orde van den dag, en de regeering ziet dit alles blijkbaar machteloos aan, miet in staat tot krachtig ingrijpen. Te Oporto liggen alle zaken stil. Het Idouane-kantoor is door republikeinsche troepen bezet en duizenden stakers zwer ven langs de kaden en trachten de scheep vaart te belemmeren. Het scheepvaart verkeer op de Taag kan slechts verzekerd .worden door de hulp der bemannin gen van vreemde schepen en de gewa pende macht. Talrijke personen verlaten de stad om zich jn veiligheid te stellen. De toestand wordt er niet rustiger op, heet het voorts, als men bedenkt, dat lang niet alle regimenten der noordelijke gar- nizoens het met de republikeinsche regee ring vinden kunnen. Een triumviraat, van welks samenstelling en van welks be staan zelfs bij de groote massa niets .was bekend, bereidt de revolutie in het noorden des lands voor. Wapens en mu nitie zijn in zeer groote hoeveelheden voorhanden, en ook over geld heet de anti-republikeinsche liga in overvloed te beschikken. Men vrees't vbora'l in Noord-Portugal voor ernstige ongeregeldheden bij de la.s. Zondag te houden verkiezingen. Ook de Portugeesche vertegenwoor diger van een reedenj te Hamburg heeft aan deze doen weten, dat de politieke toestand jn Noord-Portugal onzeker is en men algemeen gelooft aan een mo narchistische omwenteling. Toch beston den er geen tastbare feiten. De toestand in tde haven te Oporto was slecht. Er heerschten werkstakingen, maar blijkbaar nog geen oproer. Ook is de regeering jn groote moei lijkheden geraakt door de houding der geestelijkheid Zooals men weet, hebben zij besloten zich te verzetten tot het uiterste tegen de buitensporige uitzonderingsmaatrege len, idie in de scheidingswet worden voor gesteld en om de voorschriften, door de bisschoppen in de gegeven omstandig heden gegeven, trouw op te volgen. Nu hebben de meeste geestelijken een waar schuwing van de voorloopige regeering gekregen, waarin zij met zware gevan genisstraffen bedreigd worden, zoo ze de voorschriften der bisschoppen zouden uitvoeren. De geestelijken blijven echter manmoedig bij hun besluit, verklarende, dat zij zelfs hun leven voor hun gods dienst willen opofefren. De regeering schijnt intusschen de kracht van de geestelijkheid te voelen en alle bladen, zelfs de republikeinsche „Paiz", zijn het er over eens, te er kennen, dat de regeering door haar anti- clericale politiek in een neteligen toe stand geraakt. Hetgeen verdiend loon is. Zooals we reeds gemeld hebben, heeft Kardinaal Aguirre van Kardinaal Merry del.Val een gewichtig schrijven ontvangen over de actie der Katholieken in Spanje. In de Fransche bladen lezen wij nog menige bijzonderheden over dit schrijven, waarin regels worden gegeven, waarnaar de Spaansche Katholieken zich hebben te gedragen in hunne worsteling tegen de vijanden van het geloof. Erkennende de geoorloofdheid van po litieke partijen, wier leerstellingen en da den niet met den godsdienst en de mo raal in strijd zijn, wijst het schrijven op de noodzakelijkheid zich op een zuiver- godsdienstig terrein te vereenigen, de verplichting onderstrepende om „de per soonlijke gevoelens en de partijschappen voor de opperste belangen van den godsdienst op te offeren", wanneer het algemeen welzijn dit vraagt. In aansluiting aan deze aanwijzingen, merkt de Kardinaal-aartsbisschap van Toledo op, dat de geschiedenis van de gebeurtenissen der laatste jaren een „groeienden vooruitgang van de anti- Christelijke idee" aantoont. Slechts door eenheid zullen de Katho lieken weerstand kunnen bieden, zooals overal waar de loge oppermachtig is. GEMENGD. De Oostenrijksche troonopvolger wordt in Juli met zijn gemalin aan het Belgische hof verwacht. Keizer Frans Jozef kan niet persoonlijk het bezoek beantwoorden, dat Koningin Elizabeth en Koning Albert hem verleden jaar hebben gebracht, de troonopvolger zal hem ver vangen. De „New York Herald" verneemt uit de stad Mexico, dat de gezondheids toestand van president Diaz zeer veel te wenschen laat. Men vreest voor bloed vergiftiging. Van de grenswacht aan de Mon- tenegrijnsche grens is een telegram in gekomen, dat de Montenegrijnen drie batterijen in stelling gebracht hebben. De Turksche gezant te Cettinje heeft bij tde Montenegrijnsche regeering ge protesteerd. Carnegie heeft aan België een ka pitaal van 1.200.000 frcs. geschonken, waarvan de jaarlijksche opbrengst zal dienen om door Belgische burgers be toonden burgermoed te beloonen. Eenigen tijd geleden konden we melden, dat de afgevaardigden van eige naren en arbeiders van de Cambrian kolenmijnen in Zuid-Wales tot een schik king waren gekomen en dat het einde van de zeer langdurige staking binnen afzienbaren tijd tegemoet gezien kon worden. Het bestuur van den bond van mijnwerkers in Zuid-Wales heeft nu ech ter over deze schikking beraadslaagd en deze bleek veel tegenstanders te vinden. Er is nu-besloten een vergadering van afgevaardigden uit het geheele kolenge- bied te beleggen, waarin dan beslist zal worden. De bond van mijnwerkers van Oroot-Britannië heeft aangeraden op de schikking in te gaan, en geschiedt dat niet, (dan zal de uitkeering aan ,de sta kers, f36.000 in de week, vermoedelijk gestaakt worden. De „Daily Mail" verneemt uit de stad Mexico, dat onrustbarende tijdin gen uit de provincies aantoonen' dat de opstandelingen zich volstrekt niet be kommeren om den wapenstilstand, tus- schen de aanhangers van Diaz en1 die van Madero gesloten. De opstandelingen hebben Cuernavaca de hoofdstad va|n| den staat Morelos, vlak bij de stad Mexi co gelegen, veroverd, terwijl een leger bandieten de stad Cuautla in den staat Morelos ingenomen, uitgemoord en ge plunderd heeft. Zapata, het hoofd eener bende, heeft verklaard, dat de wapen stilstand hem onverschillig \vas. Ook uit andere plaatsen worden uitspattingen van muiters gemeld. Uit Dar Dsjibala wordt gemeld, dat een sjerif der Dsjibala zich onder den naam Boe Hamara tot sultan van Marokko heeft opgeworpen en dat hij daarvan aan de naburige stammen me- d'edeelinig heieft gedaan. 'De bekende Rai- soeli, en eenige Spaansche agenten zou den naar verluidt, hem ondersteunen!. Echter hoopt men, dat de aankomst der mehalla van El Mrani voldoende zal zijn om den nieuwen 'sultan in toom te hou den. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is, ter beloontnjg van personeel van het leger in Ned.-Indië, dat zich onderscheiden lveeft bij de krijgsverrichtingen in het comniandement van Celebes en lenado gedurende het tweede halfjaar 1910, benoemd tot ridder 4e kl. der Mili taire Willemsorde de inlandsche fuse lier Wagiman (algemeen stamboek no. 63271,) bepaald, dat bij afzondedijke dig.or- ders, zoo in Indië als in Nedrlaind, eer vol zullen worden vermeld de le luit. der Infanterie I. Troostwijk em de Euro- peesche sergeant der infanterie J. B. E. C. Sluijt (algem. stamboek no. 52976) Regeling bed rijf sziekten. Blijkens mededeeling van minister Tal- ima, gisteren in de Tweede Kamer ge daan, is thans onderhanden een wets ontwerp regelende de bedrijfsziekten'. Tarief wet en winkelstand. Het bestuur van de Alg. Winkeliers Vereeniging te Amsterdam heeft aan alle middenstandsvereenigingen in Nederland een brochure toegezonden, waarin het stenografisch verslag van ^e vergade ring op 16 dezer te Amsterdam gehou den is afgedrukt. Bovendien zijn daarbij gevoegd een afdruk van het rekest aan de Tweede Kamer, benevens een ver zoek aan de middenstandsvereenigingen om het rekest der A. W. V. door het zen den van adhaesiebetuigingen te steunen'. Mineraalwaterfabrikanten en Bierhandelaren. De Alg. Ned. Bond van Miineraalwa- terfabrikanten eui Bierhandelaren heeft te Utrecht zijn jaarlijksche vergadering gehouden. Blijlkens het uitgebrachte jaarverslag klom het ledental tot 180, en telt de bond thans 17 donateursdrie nieuwe afdeelingen werd de bond rijker, en de vereeniging te Leiden heeft zich weer bij den band aangesloten. De ontvangsten bedroegen f 944,52 en de uiigaven f 1073.161/2- Het Bonds orgaan gaf een saldo van f 32.971/2, waardoor het zuivere winstsaldo thans f 93.321/2 bedraagt. De contributie werd bepaald op f5 per jaar voor gewone leden en f 3 voor leden aangesloten bij een plaatselijke vereeniging. Dr. O. L. Voerman, directeur van het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te Lei den, hield e^n inleiding over de grond stoffen, welke in hoofdzaak door mine raal water fabrikanten gebruikt worden, welk betoog door eenige lichtbeelden verduidelijkt werden. De heer E. Kist, rijks nijverheidsconsulent te 's Graven- hage, hield een inleiding over de kennis van machines, welke in het mineraalwa terbedrijf gebruikt worden. De begroo- ting 1911—12 werd vastgesteld op f955 aan inkomsten ep uitgaven. Die heeren' W. Hulsbergen Zzn., Theo P. v. Ber- kum, M. v. d. Wal en J. v. du Heell werden als bestuursleden herkozen. De volgende bondsvergadering zal te Haar lem geli^uden y^de^. V reemdelingen verkeer. Te Utrecht is Zondag de jaarlijksche vergadering van secretarissen van ver eenigingen voor Vreemdelingenverkeer aangesloten bij den Nationalen Bonld van dien naam, gehouden. Vertegenwoordigd (waren 25 vereenigingen. De voorzitter deelde mede, dat -het aantal aangesloten vereenigingen' is ge stegen van 72 tot 85. De penningmees ter heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen. Het Bondsbestuur zal een ge schriftje samenstellen, inhoudende een beredeneerd overzicht van de beteekenis van V. V. voor ons land, opdat gemeente besturen en «rijveren zich zullen kunneti' overtuigen van het nut, gelegen In' het steunen van vereenigingen' V. V. Op voorstel van Sn eek zal het bestuur met de spoorwegmaatschappijen in over leg treden, om te komen tot invoering van 7- en 14-daagsche abonnementen!, geldig op alle lijnen. De algemeene vergadering zal gehou den worden te Breda op 26, 27 en 28 Augustus. R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen. Zondag j.I. werd het terrein te Groes- beek bezocht door het dagelijksch be stuur der Vereeniging en de Jxmwcom- missie vergezeld van den Geneesheer- Directeur Dr. E. W. Jongmans en' den architect Ed. Cuypers. Vooraf waren in de uitgestrekte den1- nenbosschen een drietal plaatsen aange wezen, die naar het oordeel der beide laatstgenoemde heeren het gunstigts ge legen waren voor den bouw vain het Sa natorium, ten opzichte der ligging van den Groesbeekschen weg en van "de spoorweg lijn en en in verbanid met de windrichting en de mogelijkheid tot al geheel e ondervanging van den Noor denwind. Met algemeene stemttien werd daarop door prof. S. J. Swaan <?n de vele uit alle oorden van ons land saamgestroom- de doktoren eene plek gekozen, als zijn de de plek bij uitnemendheid geschikt Li alle opzichten. Wij leeken, niet kunnende oordeelcn pver medisch te stellen ejschen, kwamen in verrukking over de prachtige ligging van dit terrein, een heerlijk, afwisselend ingericht biedende aan allen, die in de lighallen genezing zullen komen zoeken voor hunne kwaal. Ten slotte werden de plannen voor den bouw nader bestudeerd en bespro ken onder de bekwame leiding van bo- vengenoemden architect. Het geheel belooft een sieraad van bouwkunde te worden. De voorgevel- breedte zal niet minder dan 180 a 190 Meter bedragen. Rechts en links van den hoofdingang, toegang verleencride tot den geneeskundigen en adm'n'stratie- ven dienst, verrijzen de paviljoenen voor vrouwen en meisjes, voor mannen' en jongens, elk met afzonderlijke ingan gen. Bij opening van het Sanatorium zullen) onmiddellijk 2e en 3e kl. patiënten lief derijke opname vinden. Het zal bediend worden door de Eer- Waarde Zusters van den H. Carol us Borromeus uit Maastricht en ruimte bie den tot verpleging van ,160 patiënten! 1 indien geheel voltooid. Einde van dit jaar verwacht men een en ander geheel onder dak te hebben. Daartoe is echter zeker nog ontzag gelijk veel finantieele steun noodig. Groot en klein, rijk en mindervermo- gend in Nederland, waar ook woonach tig, drage in 1911 eens overvloedig bij. Hemelvaartsdag is een d^g stemmend tot liefdadigheid. ,Wie geven het voorbeeld en wie vol gen Voor wie niet weet waar zijn gift af te dragen, zij herinnerd dat de heer F. Th. Everard, Singel, Amsterdam, alge meen penningmeester is. Waterloozing Vechtstreek. Door den heer A. L. H. Obreen, Inge nieur te 's Graveland, is aan de provin ciale Staten van Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht een verzoekschrift ingediend, uiteenzettende de wensche- lijkheid van vereeniging der boezems van het Hoogheemraadschap Amstelland met den Vechtboezem onder het rechtstreek- sche beheer van den Rijkswaterstaat, die sinds 1883 ook de IJboezems onder zijn onmiddellijk beheer heeft. Beide boezems zouden door die ver- Eenigiüg belang, ijk vv.i11.1teu, Ainstellan.d zou een nieuwe afwatering krijgen door, den Vechtmond te Muiden op de Zuiders zee, en de Vechtboezem zoude door den) boezem van Amstelland deel krijgen aan) de afwatering van dezen op het Noord zeekanaal en dus op de Noordzee te IJmuiden. LEIDEN, 24 Mei. St. Augustinus. Maandag hield de R. K. S. V. St Au gustinus hare slotvergadering tot sluiting van het vereenigingsjaar 19101911. De op deze vergadering te houden be stuursverkiezing had tot resultaat, dat het bestuur voor het komende jaar is vast gesteld als volgt: Jos. Spoorenberg, praeses; P. A. Vos vice-praesesW. P. Thijsen, ab-actisl A. A. M. Griinderman, ab-actis IITh* R. J. Weijers, quaestor. Leidsche Onderwijzers zang- vereeniging. Gisteravond werd in de Graanbeurs de constitueerende vergadering gehou den van de Gemengde Zangvereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen, werkzaam aan de.openbare en bijzondere scholen te dezer stede. De vergadering werd geleid door den heer J. G. F. van Ewijk, die in zijn openingswoord een kort overzicht gaf, van de oprichtingsgeschiedenis dezer ver eeniging. plan werd opgevat door enkele onderwijzers, die op alle lagere en bewaarscholen lijsten lieten circulee- ren, waarop aanvankelijk 85 handteeke- ningen werden geplaatst. Er was dus voldoende belangstelling om tot stich ting over te gaan. Een voorloopig co mité ontwierp het reglement, geschoeid op de leest van de Toonkunst-af deeling, terwijl eveneens correspondenties wer den gevoerd voor de vervulling van de directeursplaats. Wat de oprichting zelve aangaat, bleek geen der aanwezigen bezwaren daartegen te hebben, zoodat tot de stichting be sloten werd. Vervolgens kwam het huishoudelijk re glement in behandeling. Daaruit bleek, dat ide vereeniging de koorzang zal be oefenen en dat ook niet bij het onder wijs betrokken personen tot de vereeni ging kunnen toetreden. De contributie bedraagt f4 voor werkende leden, f2 voor kunstlievende leden en f4 voor donateurs. Na korte beraadslaging werd het reglement ongewijzigd goedgekeurcr. De repetitie-avond wordt op Dinsdag bepaald. ,Tot directeur werd benoemd de heer Henri Völlmar te 's-Gravenhage, oud-directeur der voormalige Gemengde Mannenzangvereeniging alhier. Tot bestuursleden werden gekozen de dames M. B. C. Swart, W. J. Eynd- hoven en S. M. Grönloh, en de heeren S. J. M. van Helvert, J. J. Siljee, J.G. F. van Ewijk, de Jong, Holtrop en v. cL Hoeven. Aan het einde der vergadering gaf de heer P. G. Hoeks zijn vreugde over de oprichting dezer vereeniging te kennen. Spr. hoopte, dat door de samenwerking van openbare en bijzondere onderwijzers in deze organisatie de wederzijdsclia waardeering zal toenemen. Voorts bracht spr. hulde aan de heeren, die zich voor de oprichting interesseerden en die het reglement saamstelden. De Voorzitter, den heer Hoeks, dan kend voor zijne woorden, sloot de ver gadering met een wensch voor den bloei en groei der nieuwe vereeniging. Groene Kruis. De afd.- Leiden van het Groene Kruis hield gisteravond in een der bovenzalenl van den Turk een algem. vergadering. De waarn. voorzitter, de heer Goud smit opendie de vergadering. 'Na vast stelling der notulen, las de secretaris, de heer Taverne, het jaarverslag der afdee- limg. Wij stippen er uit aan. De gehou den tentoonstelling werd door 7500 per sonen bezocht. Aan de afdeeling is nfil een wijkverpleging verbonden, waarvan' men gebruik kan maken tegen een extra betaling van 50 cent. Het lokaal der afdeeling is van de Breestraat verplaatst naar de Pleter Kericgracht. In het afge- loopen jaar wierden 212 artikelen 2261 maal uitgereikt. Het ledental klom van 373 tot 676. De afd. slaagde er helaas niet in ook een R. K. gedpilotmeerde verpleegster aan .zich te v^rbinder

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1