20 Zeshonderd Gulden. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang* No. 493. Ste Êeicbche Soma/nt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Onze GRATIS Ongevallen verzekering. Uitkeering van f 600.-. Hedenmorgen is door ons aan Mej. de Wed. W. L. v. D. VELDE, geb. C. Looyestijn te Wassenaar, wier echtgenoot het ongeluk had verleden week van een hoogte van circa 2 Meter op een bint te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij den volgenden morgen overleed, eerie uitkeering gedaan van DE DIRECTIE. Leiden, 20 Mei 1911. RERUM NOVARUM, Morgen zal te Leiden en in vele ande re plaatsen van ons bisdom wederom het encycliekfeest worden gevierd, het jaarlijksche Meifeest van de Roomsche arbeiders, die stridden onder Katholieke vaan voor de verbetering hunner positie. Twintig jaren is het thans geleden, dat Paus Leo XIII zijn Rerum Novarum uit vaardigde, dien heerlijken zendbrief, die liem door het dankbare Katholieke volk den eeretitel van Paus der Werklieden schonk. Paus jde.r Werklieden. Ja, terecht mo ge dit een eeretitel genoemd worden voor den nu helaas ontslapen Opperherder van Christus' Kerk in onzen tijd van onte vredenheid, socialisme en anarchie. Ligt in dien naam niet de erkenning opgeslo ten van het,vele, dat Leo XIII voor de arbeiders deed en waarvan de encycliek Rerum Novaruin een "der uitingen is? Leo XIII heeft in zijn encycliek zoo 'duidelijk aangetoond de sociale nooden van onzen tijd, wie tot oplossing dezer belangrijke vragen zijn geroepen en hoe ■de medewerking met hen moet worden ingericht. Hij heeft ieder onverwijld opge roepen om de hand aan 't werk te slaan, 'opdat het herstel van het kwaad, dat reeds ontzaglijke verhoudingen heeft aan genomen, niet door verzuim nog meer bemoeilijkt worde. Leo XIII schonk ons in de Rerum No varum voor onze Katholieke Sociale Ac tie een grondwet, die vastheid gaf aan 'ons streven op sociaal terrein en die ook nu nog de hoeksteen is voor al onzen socialen arbeid. Leo XIII heeft met verzienden blik een aantal regels gesteld volgens-welke 'de sociale quaestie zijn oplossing zal vin- kien. Twintig jaren zün hepnorporaan zijne" vermaningen werden gehoord. [Twintig volle jaren. En vraagt men zich heden af, hoe aan Leo's roepstem gehoor is gegeven, 'dan kan men een gevoel van weemoed niet onderdrukken. Wel is overal 's Pausen woord verno men, wel hebben velen er naar geluis terd, maar slechts weinigen hebben het jonthouden en een nog kleiner aantal heeft het in beoefening gebracht. Leo XIII wees op de wondeplekken .van onze Maatschappij en gaf de ge neesmiddelen aan, die met groote zeker heid het herstel zouden brengen. Hoe ,vele lieden zijn er, die ook nog in onze Idagen aan de kracht van deze geneesmid delen twijfelen. Men heeft ze onder alle standen. Onder de overheden, die te dikwijls uit 'toog verliezen, dat hun ondergeschikten evenals zij menschen zijn, wier eindbe stemming dezelfde is als de hunne. Onder de regeerders, die dikwerf hun roeping op sociaal gebied vergeten en .'daardoor een onrecht bestendigen, dat Leo XIII in zijn encycliek zoo sterk wraakte. Onder de werklieden, bij wie afgunst 'ên egoïsme veeltijds hoogtijvieren en die •uit gemakzucht of om andere redenen fuit de Katholieke vakbeweging verwüderd blijven of erger nog van socialistische ;en neutrale vereenigingen lid zijn. Dit alles stemt tot weemoedigheid op dezen herdenkingsdag, welke de schoon ste jubeldag in onze Katholieke arbei dersbeweging moest zijn. Toch mogen morgen deze gevoelens niet overstemmen. Want naast veel ver keerds, wat wij gaarne veranderd zouden ?ien, staat veel goeds, wat uitsluitend door Leo's encycliek tot stand is geko men. Dit goeds stemt ons tot dankbaar heid; het geeft ons hoop en moed voor de toekomst. Die hoop vooral baseeren wij op den godsdienst. Want alleen de godsdienst is in staat, volgens het woord van den Paus, afdoende inwendige verbeteringen aan te brengen; boven alles komt het aan op de herleving der Christelijke ge zindheid en zeden, zonder welke alle maatregelen, hoe wijs en veelbelovend ook, niets vermogen voor het ware heil. der menschen. De Katholieke Volksbonders hebben dit woord begrepen. Zij geven hun Mei feesten hoogere wijding door eerst den God van liefde en vrede in hun harten te ontvangen. En zij zullen hun hoogste ideaal be reiken, als zij in den geest naar Chris tus' Stedehouder kunnen gaan en daar met Schaepman kunnen zeggen: Vader, de vrijheid is verzekerd, het recht is gehandhaafd, de vrede is gekomen, de liefde triomfeert. Moge het telken jare enthousiast ge vierde Encycliekfeest de verwezenlijking van dit ideaal nader brengen. ALGEMEEN OVERZICHT. De laatste berichten uit i Mexico beginnen vrij gunstig te luiden. We zeg gen vrij gunstig, omdiit ze slechts betrek king hebben op de vrede tussch.en regee ring en 'opstandelingen onder Madero, die niet door alle rebellen als aanvoerder erkend wordt. Deze b'ericlröe'n melden dan dat 'President Diaz en vice-presidien't Corral voor het einde der maand zullen aftreden. De minister Van buiten laridsche za ken, Francisco 'de 'la Barra, wordt dan waarnemend president. 'Het kabinfet treedt af, en de portefeuilles zullen won den vergeven in gemeenschappelijk pverv- leg van den insurgientenleider Tvtademoi inet minister de la Barra. De correspondent van de „Daily Mail" verneemt nog'dat'bepaald is, dat alle mi nisters zullen aanblijven, 'behalve diie van binnenlandsche zaken, justitie en oor log. De 'portefeuille Van binnenlandsche zaken is 'bestemd voor Vasquez Gomez, den candidaat der Madero-partij voor het vice-presidentschap bij de jongste verkie zingen. Manuel Vasquiez Tagle krijgt ju stitie hij'moet een knap rechtsgleleerde zijn en 'daarbij een warm' aanhanger van Madero. De generaal-mojoor Jose Gon zalez Salas, 'die vrienden heeft zoow'eil dlZ rCgccnngsmannen als ondér de opstand el inigien 'en die door zijn hu welijk vermaagschapt 'is aan Madero, schijnt bestemd 'om 'minister van oorlog te worden. Het was 'trouwens voor die regeering meer dan tijd om .een wapenstilstand, toe te 'staan. De laatste dagen haddien 'de opstandelingen lal Van successen behaald. Madero heeft 'nu 'door de „Associa ted Press" 'laten 'bekend maken dat hij de totstandkoming Van den vrede een voldongen feit acht en dat hij het aanf- bod heeft aangenomen om zelf naar Mexico (stad) te vertrekken om als raad gever van 'den Voorloopigen president de la 'Barra, op te treden. Men krijgt rdan dus een tweehoofdig bewind, dat 'zal duren tot die definitieve verkiezing van een president zal hebben plaats gevonden. Waarschijnlijk zal dat binnen c.en maand wezen. De Kabinetsraad, waarin m.eegede'eld werd dat 'president Diaz over ee'nige|n tijd zou aftreden, was zeer ontroerend. Diaz zelf 'was afwiezig; hij was ziek, en moest het 'bed houden. Naar sommige bladen verzekeren* dqnkt Diaz er niet aan het land te veir- laten. Hij koestert geen vrees voor per soonlijke wraaknemingen Van den kant zijner tegenstanders. Mag men aldus hoopten, dat er eehig .uitzicht op 'verbetering van den alge'- meeneu toestand zal plaats vindefri, men begint .nu ook te vreezeln voor hongersnood. Die .„World" tenminste ziet del toe komst op dat punt duister in. Het z'egft dat de 'heefstoogst zoo zwaar geleden lie,eft, dat ïiongie.rsnp.od met gejke^liejd voor de 'deur staat. Bovendien zal het land tenminste een jaar lang onrustig blijven. Zelfs de gecombineerde strijd machten van Madero en de regeering zijn niet bij 'machte, de geheele Republiek tot kalmte te 'brengen. Vele van Diaz' te genstanders zijn bij lange na gee'n voor stan diers van Madero en zullen z'e;er zeker geen genoegen nemen met d'e vre desvoorwaarden, .waarover Madero zoo voldaan Js. De regeering zal derhalve haar eigen kosten, jTetgeen Vanzelf spreekt, ook 'die van ide 'opstandelingen betalen. Dezle (bedragen Voor de opstandelingen alleen (2 'millioen. De grondwet yoor .EIzas-Latharingen 'diie ónlan'gs in de icommissiie ad hoc van den Rijksdag verworpen iwerd, is toch nogmaals 'be handeld. Zooals enen wjeet hadden nadien' ern stige (beraadslagingen plaats, die, zoo wist de '„Köln. Volkszeit." reeds te ver- meldien, wel zouden- leiden tot aanne ming (door de com missile. Gister Vergaderde de commissie nog maals ten "einTO over de kieswetten en' het grondwetsontwerp 'tot een beslissing te kom/en. De bespreking van het stem recht .liep Vlug van stapel. Geen der com missieleden sprak 'nog verder over liet meervoudig stemrecht 'en ook de regee ring hield 'zich stil. Heriuit besluit men in .parlementaire kringen, dat de so ciaal-democraten ook voor"het kiesrecht- ontwerp zulten 'stemmen en waarschijn lijk ook Voor alle andere ontwerpen'. Op .dit 'oogenblik heeft men nog gceui positief ieindresultaat. Ook paragraaf 14 van het ki.esrechtontwerp werd na af loop van de eerste lezing aangenomen. Men debatteerde 'nog over de vraag, of er een 'nieuwe lezing zou gehouden wor den oviej-"het grondwetsontwerp, dat bij een vorige vergadering der commissie geval tien was. Besloten werd, dat de commissie een 5e lezing zal ondernemen, waarmlee oogenblikklelijk begonnen werd. Het grondwetsontwerp werd na de verande ringen, di<e gisteren door de regeering en de partijlieden gemaakt zijn, aangenomen. De tallenparagraaf is zoo rekbaar ge maakt, dat feitelijk de stadhouder van Elzas-Lotharing.en daarin t»e beslissen hoeft. Vóór het ontwerp werden uitgebracht 19 stemmien van de rijkspartij, centrum, de nationaal-libleralen, de vrijzinnige volkspartij en /dfö sociaal-democraten- Vooral aan het ae.ntrum moet in dezjel ve»el te /danken wezen. Men gelooft in parlementaire krinlgen, dat de 'samenwerking, die de partijen' in de commissie hebben getoond, ook in de voltallige vergadering zal blijken. De tal,enkwestie wordt volgens een voor- ste'-PÊteS Lil ast asiëtroiira* kiesrecht heeft 'men laten vallen. Men ne'emt in welingelichte kringen aan, dat de rijkskanselier de wet op deze kwes tie niiet zal laten vallen, vooral oimdat de gieheele "Rijksdag, behoudens de con servatieven, de antisemieten en de Po len, luet (met deze oplossing eens is. Ook de landsregeerïng hecht, in het belang van het 'tot stand komen van de wet, mu geien bijzondere waarde meer aan het meiexvoudige kiesrecht. Het voorstel-Dirksen, Kvaarop de cor respondent doelt, 'noemt Duitsch als of- ficieele taal en onderwijstaal. Waar de Fransch-sprek|ende bevolking de over haul d hete,ft, kan volgens de w|et vani 31 Maart 1872, Fransch in het officiieele ver ifier worden toegelaten en de stadhou- kan ook volgens d(e wet van 12 Februari 1873 Fransch als voertuig voor het on derwijs toielaten. GEMENGD. Naar aan de „Kölnische Volksztg." uit Rome wordt gemeld, heeft Z. H. Paus Pius X tot leider van het gezant schap, dat <je gelukwenschen van den H. Vader bij de kroning van Koning George V zal overbrengen, benoemd den vroegeren nuntius te Weenen, Mgr. Gra- nito di Belinonte, die reeds met den on langs overleden voormaligen nuntius te Munchen, Sambucetti, als Pauselijk ge zant gezonden werd naar het jubilé van Koningin Victoria en later naar de be grafenis der Koningin. Met hem zullen deel uitmaken van het buitengewone ge zantschap Mgr. Parcelli, onder-staats secretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, en graaf Medolago Albanj. Reuter verneemt, dat de Duitsche Keizer den Prins van Wales heeft uitge- noodigd een bezoek te Potsdam te ko men brengen. Er zijn nog geen bijzon derheden geregeld. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Belgrado, dat generaal Leonid Solo- rowits, die wegens medeplichtigheid aan den moord op Alexander en Draga op pensioen was gesteld, weer in actieven dienst is gesteld en na terugkeer van den Koning uit Parijs tot generaal-adju- dant van den Koning benoemd zal worden. De Porte heeft haar zaakgelastigde te Athene opgedragen een onderzoek in te stellen naar de authenticiteit van den tekst, dien sommige Grieksche provin ciale bladen weergeven van telegrammen, die de Koning van Griekenland gewis seld zou hebben met den burgemeester van Kandia, en zoo noodig opheldering aan de Grieksche regeering te vragen. De justitie-commissie van de Rus sische Doema heeft een wetsontwerp aangenomen, dat de op staking gestelde straffen afschaft. Te Breslau hebben de bakkersge zellen besloten staking af te kondigen, om afschaffing van kost- en logiesdwang te verkrijgen. Hooggeplaatste ambtenaren te Li verpool verzekeren, betrouwbare berich ten over de voorgenomen internationale zeeliedenstaking niet te kunnen geven. De algemeene opinie is, dat er geen staking zal komen en dat er geen voor bereidselen voor een staking worden gemaakt. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan A. v. d. Stem pel eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks Hoogere Burgerschool te Hoonn is aan dr. J. C. Schouten eervol ont slag verleend als leeraar aan de rijks- H. B. S. te Gouda zijn benoemd tot burgeinee'ster van Berlicum C. J. M. Godschalx; tot burge meester van Genderen, D. F. Bruins, se cretaris dier gemeentetot burgemees ter van Drongelen C. A. J. Oerltemans, tot burgemeester van Lekkerkerk Jhr. L. fde Geer van Jutphaas, secretaris der ge meente tot burgemeester van Wognum R. Commandeur Azn., secretaris dier ge meente; tot burgemeester van E.ijsden R; J. M. M. A. graaf de Geloes tot burgemeester van Borgharen J. M. H. Limpens, tot burgemeester van Itteren L. F. Smeets is benoemd tot regeeringsafgevaardig- de bij het te Soerabaja te houden Ve zel oomgres Dr. G. van Iterson Jr., hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft: is benoemd tot buitengewoon lid van den Raad van Bestuur der kolonie Su riname C. A. J. Struijcken de Roijsan- cour, waarn. administrateur van finan ciën aldaar; is aan (den adjunctTadministrateur bij de artillerie-inrichtingen E. S. J. Vis een eervol ontslag uit zijn vermelde be trekking verleend; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer N. Schieltelnia, Inkomstenbelasting. Naar „Het Centrum" verneemt, zal het ontwerp op de voorgenomen algemeene inkomstenbelasting eerlang, in elk .geval vóór de opening der nieuwe zitting, in September, worden ingediend. Tweede Kamerverkiezingen Roermond Met zeer groote waarschijnlijkheid wordt verwacht, dat de heer Bolsius zich tot aan de periodieke verkiezingen zal blijven beschikbaar stellen. Katholieke Kamerclub. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de Katholieke Kamerclub is tot secretaris gekozen de heer A. .C A. van Vuuren. Het bestuur bestaat thans uit de hee- ren mgr. Nolens, voorzitter; v. Vlijmen, ondervoorzitter, en v. Vuuren, secretaris. Verbetering positie officieren. Wij hebben gemeld, dat aan het depar tement van oorlog het ontwerp tot verbe tering van de positie der officieren is gereed gekomen. De N. Ct. voegt hier aan toe, dat er naast en in verband daar mede zijn ontworpen een herziening van de legerorganisatie, voornamelijk betrek king hebbend op de samenstelling van infanterie en artillerie, alsmede regelen betreffende het overgaan van officieren van leger naar landweer. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, dd. 19 Mei, betreffende de pestgevallen op Java: Afdeeling Malang: één koortsgeval op 16 dezer en twee op eergisteren (17 de zer) bleken pest te zijn. Gisteren (18 dezer) 26 gevallen, waar onder één longenpest, en 11 dooden. Van de lijders van vorige 'dagen over reden er nog "10. Soerabaja: 4 gevallen, 1 doode. Kediri: 1 geval, 1 doode. Madioen 1 sterk verdacht geval. Motie over den 9-uren arbeidsdag In een vergadering der R. K. Kies- vereeniging in district III te Amsterdam, is, zoo meldt „De Tijd", de volgende, door meer dan 20 leden ingediende mo tie, met 35 tegen 7 stemmen aangeno men. „De R. K. Kiesvereeniging, district III te Amsterdam, in vergadering bijeen: „overwegende, dat een Katholiek, ook als raadslid, meer op de geestelijke en godsdienstige, dan op de stoffelijke eischen in deze dient acht te geven, be treurt de houding der katholieke raads leden, van wien zij verwacht had, dat zij om stoffelijke, en nog meer om ze delijke en godsdienstige redenen met het voorstel van B. en W. waren meegegaan, „betreurt, dat de katholieke raadsle den, tegen hun beginsel in, die zedelijke en godsdienstige beweegredenen zelfs niet genoemd hebben. De motie zal worden verdedigd door een deputatie van vijf voorstellers in een vergadering van het Centraal Bestuur, waarbij de katholieke raadsleden zullen uitgenooaigd worden. V reemdelingen verkeer. De Nationale Bond voor Vreemdelin genverkeer in Nederland zal Zondag te Utrecht een vergadering houden van de secretarissen der aangesloten vereenigin gen. De beschrijvingsbrief vermeldt o.m. het voorstel, dat de bond zich zal wenden tot de verschillende spoorwegmaatschappijen om, in navolging van België, b.v. 7 en 14-daagsche abonnementen in te voeren, geldig op alle lijnen. Mede bevat de beschrijvingsbrief een punt, om te bespreken het voorstel, door de Nederl. Kamer van Koophandel te Parijs, gebracht op de agenda van de a.s. jaarvergadering der Maatschappij van Nij verheid, nml. om te onderzoeken door welke maatregelen, zoo van particuliere als van de overheid, het vreemdelingen verkeer kan worden bevorderd. KORTE KRONIEK. Te Rotterdam is, zestig jaar oud, overleden de lieer M. de Jonge Jzn., oud wethouder vaai Goes, en lid van Ged. Staten van Zeeland. Ter gelegenheid van het bezoek van dne president der Fransche republiek zullen te Amsterdam de volgende sche pen onzer marine vertoeven, de pantser- schepen Jacob van Heemskerk, Evertsen' en Kortenaer, het pantserdekschip Gel derland, de twee torpedobooten Wolf en Fret en zes kleinere torpedobooienk benevens de onderzeeboot no. 1. De Fransche oorlogsbodems die hier komen, tellen te zamen 1550 koppen* de Nederlandsclie ongeveer 1000, zoodat er ruim 2500 Jantjes te Amsterdam sa menkomen. Volgens het zooeven verschenen' jaarboekje van den Bond van Nederland sclie onderwijzers is het aantal leden vu.T van 7083 op 1 Januari 1910 gedaald op 1 Jan. 1911. Door de gezamenlijke vak vereeni gingen, onderafdeelingcn van de R. K. WerkliedenVereen. St. Joseph, door Pa trimonium en den Christ. Nation. Werk mansbond, afdeeling Bussum wordt 'n! adres met toelichting an den. raad der gemeente Bussum verzonden, waarin o.a. wordt verzocht in de bcstekvoorwaardenj van de gemeentewerken voor te schrij ven: le. een minimumloon voor een tim nierman 25 cent, voor een metselaar 27 cent, voor een schilder 24 cent, voor een! smid 24 cent, voor een opperman 22 ct, voor een grondwerker 22 cent per uur; 2e. een 'maximalen arbeidstijd van 10 uur per etmaal3e. de volledige toepassing van alle bepalingen uit liet wettelijk Ar beidscontract.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1