17 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 490, Ste Ecidóelve Sou/iont Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De droom van een dwazen idealist. ii. In ons artikel Van gisteren scforevlein! rivij, dat 'de Vrijzinnigen door dei politiek luit den 'Raad te willen' houden, er naar Streven de verloren' macht te herwinnen'. [Bij het zoeken immers naar bekwamtö candidaten pleegt men deze volgens libe rale opvatting nergens anders te vinden Idan onder hun gelederen. 't Was 'dus 'niet aan de politiek! te Wij ten, dat tot Voor einikele jaren' in' bijnk alle raadscommissies liberalen zitting haddende politiek beirffluenceerde hooit of te nimmer eene door den Raad (gedane benoeming en slechts bij toeval1 zijn de meeste gemeente-ambtenaren beambten een' andere richting daln! de christelijke toegedaan 't Is toch al te idwaas Oun 'dit aan te nemen. Zoowel te Leiden als elders blijkt aller duidelijkst, dat 'de politiek een overwe genden invloed 'op de samenstelling van den 'Raad "uitoefent. In Amsterdam b.v. weigeren' de vrij zinnigen stelselmatig, Ondanks verzoe ken van onzen, kant, om saam! te werken bij de raadsverkiezingen en liever le vert men den Raad van 's lands hoofd stad 'over aan Socialistische en' radicale ielementen', 'liever ziet men er een ontsla gen gemeente-ambtenaar in zitting ne men, dan den steun van Christelijke zij de te aanvaarden. Het 'bloed kruipt, waar het niet gaan', kan, zegt het spreekwoord. Het besef van saamhoorigheid is bij de vrijzinnigen jzóó doorgedrongen, dat, als een enkele maal bij eene herstemming door het „Handelsblad" eens een Christelijk can- tiidaat boven een socialist wordt aan bevolen, het meerendeel van het kiezers corps toch op den rooden broeder stemt. Liever Turksch dan 'Paapsch. Het voorbeeld der 'hoofdstad vindt oi'a- volging in' 'die plaatsen, waar het libera lisme er (nog in1 slaagde zijn positie als meerderheid te handhaven. Gisteren we zen wij 'reeds Op de Haarlemsche raads verkiezing. In'"t'zelfde Haarlem zijn alle Wethoudersplaatsen door liberalen! 'be zet, nie"t Watuurlijk Vanwege de poli tiek^), maar uitsluitend 'w.eg.ehs onbe kwaamheid der .overigen. 'Rotterdam, de Voormalige oud-liberale burcht, 'stond .eerst in het afgeloopen: jaar éérf van de Wethoudersplaatsen aan de Christelij- ken 'af, idie in den Raad ongeveer eVenl- Veel plaatsen 'bezetten als de liberalen'. Maar waarom nog meer voorbeelden? Zijn de geg even's li iet reeds voldoende? Dat principieele politiek im' den Raad 'niet 'gevoerd Wordt, is al evenimin houdbaar. 'Waarom hebben dan1 de socia listen, vrijzinnig-democraten, anti-revolu tionairen en -katholieken hun afzonderlij ke bonden 'van 'gemeenteraadsleden en stellen zij hun eigen geineenteprograms pp? Laat -men toch de waarheid miet willen loochenen. Tal van zaken zijn krachtens hun wezen' beginselquaesties, zoioals uit Üe stemmingen' van den Raad blijkt. :Het subsidie aan 'den1 schouwburg, aan de openbare leeszaal, aan de bijzondere bewaarscholen zijn alle onderwerpen, die den laatsten tijd de aandacht van den! Leidschen Raad vroegen,, en waarbij de beleden 'beginselen zeer zeker de stem bepaalden. Bij 'den drain'g 'naar uitbreiding vauii da bevoegdheden 'der gemeentelijke over heid kan het ons niet onverschillig late.T iwie in 'net Stadsbestuur leidin'g en' rich ting 'aangeven. Eischen Wij de erkenning van God in bet Staatsbestuur, consequent jmoeten Wij dienzelfden «eisch ook aan het stadsbestuur stellen en moet dus ook hier een «strijid Voor de doorvoering onzer beginselen 'wordien gestreden. Terecht Schreef dan ook dezer dagen Ide Tijd" mog in een hoofdartikel over de a.s raadsverkiezingen „De steeds omvangrijkere'en gewichti gere bemoeiingen op het gebied van de Sociale 'politiek, het Onderwijs en de ze delijkheid, 'welke zich door de voort- Ischrijdende o-ntwikkeling van het mo- jdernq leven aan de Gemeenteraden en .Gemeentebesturen opdringen of hun idoor 'den Rijkswetgever Worden opge legd, moeten ons voor goed de illusie doen 'prijsgeven, dat bij d e z e ver' ;p in- «ren althans de antithese op den acnier- gnomd 'kan blijven. 'Meïi mag het toe juichen 'of betreuren!,tataar het is een niet te loochenen' ifeit, dat de samenstelling onzer Gemeenteraden 'immer 'meer be trokken wordt 'in1 den grooten politiekenl Strijd, welke Christelijke en niet-Christe- lijken, socialisten' en anti-socialisten te genover elkander iplaatst. 'Deze evolutie van het «moderne 'leven hebben wij te aan vaarden en' onder de oogen te 'zieny wtil- len wij «niet 'de dupe worden van eene illusie, welke zich (meer bij de patriar chale en vreedzamere toestanden van vporhe'Cn aanlsluit." Het denkbeeld van' 'den briefschrijver om twee aftredende liberalen, die zich terugtrekken, door alle 'partijen! te laten can did eer en', is voor ons ten eenemale on aannemelijk. Wij mis(kenne:i 'hiermiede de verdiensten' van beide heengaaaden niet, doch wenSchen hen niet om hun beginsel. Toen wij Verleden"week schreven over onze kansen bij de a.s. raadsverkiezin gen, meenden wij, dat de heeren Fockema Anidreaee en' de 'Vries voor hun zetels wel niet bevreesd zouden' zijn. Uit den' brief vain den; Leidenaar blijkt evenwel, dat wij hier mistastten en Wel degelijk het wis selvallige van een' verkiezingscampagne deze heeren tot hun besluit deed komen teneinde zich voor een nederlaag te hoe den. 't Schijnt dus, 'dat het liberalisime al heel erg In verval is, wanneer de kop stukken voor een'Verkiezingsstrijd terug deinzen'. ALGEMEEN OVERZICHT. Generaal Madero, de leider der opstan delingen in Mexico is eenigszins verbolgen over de berichten van de oneenigheid tusschen hem en ge neraal Orozes. Hij protesteert heftig te gen de overdreven berichten van wat hij zelf „een klein verschil van opvatting" noemt. Ook spreekt hij tegen dat zijn voorloo- pig kabinet zou zijn afgetreden. Een eigenaardige lezing wordt nog ge geven'over het op vrije voeten laten van den gevangen genomen bevelhebber der regeeringstroepen, generaal Navarro. Het eerste bericht luidde dat deze te paard door de golven der Rio Grande del Norte die langs de stad stroomt, is gezwommen. Nu beweert de een, dat de jonge rebellen den generaal met paard en al in de rivier gedreven hebben, waardoor deze gedwon gen werd verder té zwemmen. Daartegen over beweert .Madero, dat hij Navarro zelf uitgeleide deed tot aan de rivier. De ge vangene reed toen te paard door de rivier waarin het water heel laag stond. Een ernstige tegenslag voor de regee ring wordt gemeld in het bericht van de inneming van Pachuca, een stad die be trekkelijk dicht bij de stad Mexico ligt (60 Eng. mijl N.O.) Pachuca is een van de rijkste mijnplaat- sen van Mexico. Er werd geen tegen stand geboden; de gouverneur nam de vlucht. Een telefoonjuffrouw, die met de hoofdstad verbinding kon krijgen, deelde mede, dat de insurgenten zich bezig hou den met het opblazen van regeeringsge- bouwen met dynamiet. De gevangenis werd vermeesterd en gevangenen vrijge laten. De gebouwen van den handel wer den niet geplunderd, ofschoon de Na tionale Bank en de Hidalgobank wél zijn leeggestolen. Vooral is het voor de regeering een leelijJv ding, dat het stadsbestuur, zonder eenigen tegenstand, de stad in den steek liet. Dit teekent wel de heerschende stem ming. De toestand in Marokko, waarvan het nieuws uiterst schaars blijft inkomen, schijnt de oorzaak te zullen worden van een ministerieele crisis in Spanje. Oneenigheid in de liberale partij schijnt de positie van Canalejas in ernstig gevaar te brengen. Volgens den correspondent van het Journal zou de koning met den premier van meening verschillen over het geen Spanje te doen staat ten opzichte van de Marokkaansche kwestiede jonge vorst moet de zijde gekozen hebben vap de groote partij, welke aanstuurt op mi litaire interventie jn Marokko. De min.-president daarentegen vreest, van een dergelijke politiek zoowel buiten als binnenlandsche moeilijkheden. In politieke kringen wordt general Weyler genoemd als opvolger van den heer Canalejas. Mochten deze berichten juist blijken, dan kan het ongelukkige Spanje zich op ernstige berichten voorbereiden. Gedachtig aan de tirtheilen die de laat ste Riff-expeditie voor 'Spanje mot zich meeg'esleept hebben, houdt "men! zijn hart va«st bij het zien van' de onbesuisde ma nier waarop nu weer op een dergelijk? ajvontuur wordt aangestuurd. In de kwestie der Turksche Ka;dis!,: rechters voor Kreta hebben nu ook >de beschermende mogend heden zich doen1 (gelden en aam de Porto verzocht die uitzending'nog eens in over- iwegimg te nemen. Dit besluit tot uitzending heeft een voorgeschiedenis. De Mohammedanen willen die, omdat zij hunine oneenigheden en geschillen niet willen onderwerpen aan de Kretenser rechters, maar die naar Mohatmmedaansch gebruik door tien Kadi willen doen beslissen. 'De partem entair e leider der Kretenser 'Mohaimmedan'eny Neïm Bey, verklaarde, dat dit alleen' belang heeft voor tie Mohammedaansche bevolking. Doch de Christelijke bevolking Van' Kreta is hefmet die opvatting niet eens. Voor haar beteekent tie uitzending van Kadis een achteruitgang \vant de Grond wet van 1907 'beveelt, dat de jechtersi (kadis) zullen benoemd \vorden door den Regeeringscommissaris en zij zien' een schemding dier Grondwet en 'n be vestiging van de Turksche macht in het feit, dat thans 'die rechters door demi Turkschen Sie k ul Islam worden' aange wezen, door den sultan worden bei- noema üït personen, die van den Sjeik! ul Islam de Volmacht voor het verrichten,1 van geestelijke handelingen 'hebben Ver kregen zij moeten echter den eed op de Kretenser Grondwet afleggen. 'De Kadis werden op Kreta; tioor den' regeerings- oommissaris benoemd, tot bet oogenblik dat de Volksvertegenwoordiging besloot van alle ambtenaren tip het eiland, ook de Mohammedaansche, den eed van trouw aan den koning van Griekenland te eischen. Toen' namen alle Mohamme daansche ambtenaren met uitzonde ring van een, tiie den eed aflegde bun' ontslag. Em sedert "zijn geen Kadis meer benoemd. De Mohammedanen moesten, ter beslechting hunner geschillen, zich' wenden tot den Kadi in Smyrna. Om aan dezen' (misstand een einde te maken heeft de Turksche regeering be sloten Kadis te benoemen, en naar Kreta te zenden. De Kretenser Christenen be sloten de komst der Kadis te beletten, desnoods met geweld te verhinderen, tiat zij in Kanea aan land stappen. Om onge regeldheden te voorkomen hebben de be schermende mogendheden Turkije g»e- yraagd den maatregel "nog een te over wegen. Maar dit is geen oplossing. En die moet toch worden 'gevonden. GEMENGD. De Koning van Servië wordt Maan dag a.s. tot officieel bezoek te Parijis ver wacht. De .Tsaar heeft zich eergisteren tus schen 5 en 7 uur in de straten van St. Petersburg gewaagd, en is, volgens de „Lokal Anzeiger" overal hartelijk toege juicht. Volgens de „Neue Freie Presse" zal de Koning van Griekenland, die in het najaar naar Aix-les-Bains gaat, op zijn doorreis een bezoek brengen aan het Oostenrijksche hof. Japan en Spanje hebben een vriend schapsverdrag gesloten. Het is gisteren te Madrid geteekend. Uit .Cettinje wordt bericht, dat de Turksche troepen na langen en hiarden strijd Dedsjitsji op de Albaneesche op standelingen hebben veroverd. Laatstge noemden hebben zich teruggetrokken. De nieuwe onderkoning van Mant- sjoerije heeft de regeering te Peking in een rapport aangeraden, geen Mantsjoe- rijsche militie te vormen, maar het daar voor bestemde geld liever aan het staan de leger te besteden. De onderkoning is van meening, dat de militie, wanneer het op vechten aankomt, weinig waard is en onder zekere omstandigheden gevaarlijk kan worden voor de dynastie en de rust in het land. Naar de „Vossische Zeitung" uit St. Petersburg verneemt, heeft de Russi sche goeverneur-generaal van het Amoer- gebied bepaald, fiat zich 's avoids CJii- neezen uitsluitend met brandende lanta rens op straat mogen begeven. Deze maatregel is natuurlijk genomen met het oog op ongewenschte bijeenkom sten. Het te Lima verschijnende blad „Commercio" verneemt uit gezaghebben de bron dat de grens van Peru bedreigd wordt door de oorlogstoebereidselen van Bolivia. Te Aken is een samenspreking van het internationale mijnwerkerscomité ge houden, waaraan vertegenwoordigers uit Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Oostenrijk en Duitschland deel hebben genomen. Daarin is besloten, het inter nationale mijnwerkerscongres dit jaar te Londen te houden. Het congres, dat een week zal duren, zal o. m. beraadslagen over de loonbe- weging in .Wales, Oostenrijk, België en' Duitschland. Uit 5ingapore werd gisteren aan de Engelsche bladen bericht, dat daar op het oogenblik de malaria hevig woedt. Het aantal sterfgevallen is dientengevolge voor de wéken die den 6en dezer eindig de, tot 85.98 per mille gestegen. Men kan zich niet begrijpen, wat de oorzaak van dit verschijnsel kan zijn, daar de weersgesteldheid normaal is. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan A. J. A. Vefri- wey, te 's-Gravenhage, op zijn' verzoek eervol ontslag verleend als helemraad van het waterschap van de Linge Uitwa tering provinciën Gelderland en Zuid- Holland is benoemd tot rechter in' de arrondis- seme'nts-rechtbank te 's-Gravenhage m'r. J. JE. van 'Rhede van der Kloot; is A. Jansen!, voorzitter van het college van regenten over de godshuizen der al- gemeenen arme, te 's-H ertogen bosch' bevorderd tot officier in de orde van! Oranje-Nassau is aan C. F. F. Rinia van Nauta, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Idaarderadeel is, met ingang van 1 Juli 1911, aan den hoofdcommies der telegrafie P. Weyers eervol ontslag vertelend. Ter verbetering van een bericht in het vorige nummer bericht men ons, dat ïn het college van Qedeputeerde .Staten van Zuid-Holland jhr. mr. von Fisenne van de afdeeling financiën en comptabili teit is overgegaan naar de afdeeling pol ders enz., ter vervanging van den heer Krap. Mr. Limburg blijft in eerstgenoem de afdeeling zitting houden. Debietrecht op tabak. In de Maandag te Amsterdam gehou den 12de jaarlijksche vergadering van den Christelijken Bond van sigarenmakers en tabaksbewerkers heeft, naar „De Stand." meldt, de vergadering zich vereenigd met het door het bestuur ingenomen stand punt, nl. dat er principieel geen bezwaar bestaat tegen de belasting op tabak, dat de Chr. bond evenwel om praktische redenen tegen het nu voorgestelde ont werp is. De tariefwet en de Kamers van Koophandel. De minister van financiën heeft aan de Kamer van Koophandel te Groningen in antwoord op haar adres van 4 Mei, ge antwoord Nu het ontwerp-tariefwet bij de Staten- Generaal aanhangig is gemaakt en ik het vóór de indiening niet noodzakelijk heb geacht daarover advies in te winnen van de kamers van koophandel en fabrieken, ligt het niet op mijn weg stappen te doen ten einde zoo mogelijk te bereiken, dat alsnog vóór de behandeling het advies van genoemde Kamers worde gevraagd. .(N. R. CL) Het Staatsblad publiceert heden de benoeming van Jayme Batalha Reis als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister (chef der missie 2e klasse) in het koninkrijk der Nederlanden. KORTE KRONIEK. Het Portugeesche Staatsblad publi ceert heden de benoeming van Jayme Batalha Reis als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister (chef der missie 2e klasse) jn het Koninkrijk der Neder landen. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. .G. van Jienhoven, is in zooverre hersteld, dat hij reeds eenige malen zijne .woning heeft kunnen verlaten en het voornemen heeft nog deze week naar zijn buitenverblijf in den Aerdenhout te vertrekken. In de gisteren avond te Amsterdam gehouden vergadering der Alg. Winke liersvereniging is na een inleiding van den heer L. B. J. .Gorris, een motie aan genomen, dat door de aanneming der Ta riefwet de belangen van den Winkel stand in hooge mate worden geschaad, verzoektende de Kamer deze wet niet aan te nemen. LEIDEN, 17 Mei. Geloof en Wetenschap. Gisteravond vergaderde onder leiding van dr. W- Th. M. Weebers de vereni ging Geloof ,en Wetenschap in het ge bouw der $t. Josephs Gezellen .Vereni ging, waar als spreker optrad de heer dr. Möller, privaat-docent aan de Amster- damsche universiteit, met het onderwerp Marialegenden. Spr. wees er op, na een korte inleiding, dat in den tegenwoordigen tijd de Ma- ria-legenden onderworpen .worden aan scherpe citierk en de wetenschap haar juistheid betwijfelt en naar bewijzen vraagt De Maria-legenden schrijven echter geen historie, hoewel de vrome middel eeuwen hun leven zouden geven voor de juistheid van deze legenden. Spr. citeert dan eene treffende inleiding van eene le genden-verzameling en merkt op, welk 'n diepe eenvoud des harten, kinderlijk ge loof en onschuld daaruit spreekt. Wij die .één zijn in geloof en liefde met onze voorouders, onleesbaar met hen de heerlijkheid van de Maria-legenden, die zoo diep .en zielkundig waar zijn, die voor ons .een school zijn voor het katho liek leven. Spr. leest daarna een groot aantal le genden voor, waaruit treffend spreken het kinderlijk geloof en de godsvrucht tot de H. Maagd, van wie men in alle omstan digheden des levens uitkomst en redding verwacht. Aan het einde zijner lezing stelde spr. de vraag of de Maria-legenden niet meer kunnen ontbloeien in onzen tijd? Evenals onze voorvaderen zien wij in de stralen des geloofs de macht en da voorspraak van Maria. Niet onze scherpe critiek, niet onze wetenschap scheidt ons van de Maria-legenden. Dagelijks zien ook wij nog wondervolle gebeurtenissen op Maria's voorspraak. Als voorbeeld hier voor haalt spr. Lourdes aan, waar naast Maria's huis een gebouw der wetenschap bestaat om de wonderen naar het lichaam wetenschappelijk vast te stellen. Maar de genadegaven naar de ziel kunnen niet geconstateerd worden. Dit wetenschap pelijk onderzoek hebben Maria's kinde ren evenwel niet noodig. Zij weten beter dan de weifelende wetenschap dat de Maria-legenden getuigen zijn van dank baarheid voor van Maria verkregen gun sten. Onze tijd zou er geen zijn van on derzoeken en schiften als hij gelooviger was. In een innig katholieke omgeving kan de poëzie van ons Roomsch le ven bloeien. Spr. eindigt zijn interessante lezing met een schoone beeldspraak op Maria's macht. Door den voorzitter werd dr. Möller dank gebracht, waarna de vergadering, de laatste van het seizoen, gesloten werd. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 8V2 .uur 'savonds, Ge bouw R. K- Volksbond, Rapenburg 10. Vergadering Leidsche Mariavereeniging; spr. de W-Eerw. heer Moerel over Drank ellende. Toegang vrij, ook voor niet- leden. Zonda g. EncycliekfcJest R. K. Volks bond, 71/2 u. *s morgens H. Mis met alg. Communie in' de Hart/ebrugskeric, 12 u. 's middags lof !n dezelfde^ kerk, waarna; optocht maar het'Bomdsgeboinv. Feestre denaar is rector A. G. v. d. Berg vam'Rot- terdam. KATWIJK. De Raad dezer gemeente vergadert Donderdag a.s., des voorm. IO1/2 uur. Punten van behandeling zijn: 1. In gekomen stukken. Rekening Kamer van Koophandel en Fabrieken, en Qe* zondheidscommissie. 3. .Verzoek van mej< A. Hendriksma, tot oprichting eener naai school. 4. Aanvulling verordening op da invordering der belasting op de bonden.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1