BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 487. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. :cr i nlike nummers 2Vi cent niet Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Uit de Leidsche Vroedschap. De vergaderingen van den Leidschen' iRaad zijn in! den laatstén tijd weinig be langrijk. Voorlezing van ingekomen stuik ten, bönioemingen, afhameren' van de agenda zonder debat, dat is dan het 'gewond verloop. Donderdag waren er intusschen enkele punten, die wel tot de lbat aanleiding gaven, waarvan er in tusschen e'en, ook zonder dat er een Iwoord over gezegd is, werd aangenomen .{We bedoelen de aansluiting van Leiden '|aan de vereeniging van Gemeenten boven 10.000 zielen. Ofschoon deze aansluiting ide gemeente komt te staan' op ëene uit gave van f 300 's jaars, heeft niemand er ieen woord over gezegd. Zouden de leden allen zoo overtuigd zijn van het nut, of 'js het in goed vertrouwen' op' het beleid (van het Dag. Bestuur, dat de Raad zoo gewillig was. Laten we het laatste maar veronderstellen, want de voordeelen zijn in elk geval toch nog maar opi *t papier ontworpen. 'Moge ze spoedig tastbaar blijken. Bij de kwestie van subsidie voor de leeszaal kwamen de tongen los. Men weet, hoe de zaak staat Het vorig jaar was door de gemeente f 1000 subsi die toegestaan en uitbetaald. Deze sub sidie was aangenomen met 1 stem meer derheid, terwijl de heer Fockema „An dreae, die voorstemde daarbij verklaarde, dat hij dit deed, omdat het was eene sub sidie in eens. Sinds kwam de Staatsbe- grooting, waarop eene som uitgetrokken tot subsidieering van openbare leesza len, maar nu is daarbij de bepaling ge maakt, dat geen leeszaal subsidie ont vangt van het Rijk, tenzij de gemeente leenzelfde bedrag of hooger geeft. Vam- daar een begrijpelijk verzoek, van' de (Leeszaal, om nu f 450 's jaars te mogen 'ontvangen, ten einde ook dit bedrag aan (Rijkssubsidie machtig te worden. B. en' [W. stellen voor de subsidie te verleenien imaar dan tegelijkertijd de eerst gegeven' 'f 1000 terug te vorderen. De heer Sijfsma noemde dit laatste niet meer of minder dan kruidenierspo litiek en wilde de vereeniging in het rus- 'ttig bezit laten van' de f 1000, evenals de beer Reimeringer, die, zooals gewoonlijk Weer bijzonder hooggestemde snaren op '(zijn speeltuig had over de voortreffelijk heid van leeszalen. De heer Bosch wees er terecht o-p^ idat het vorige jaar bij het toestaan yanl die f 1000 nadrukkelijk was gezegd dat |lde vereeniging niet zou komen om een gaar 1 ijksch subsidie. De heer Fockema Andreae voelt wel wat voor het stand- ipunt van B. en W.t maar meent dat we Iniet f 1000 terug moeten vragen, maar f 550, maar als het vorige jaar de lees zaal eens f 450 had gevraagd, zoudenl we ida-n geweigerd hebben Gezien de sa menstelling van den Raad, waarschijnlijk miet. De heer Meuleman merkte bij dit laatste op dat de heer Fockema Andreae ;er voorgestemd hacl het vorige jaar om het eenvoudig motief, ten minste aldus verklaarde hij, dat het niet een jaarlijk- sche subsidie was, maar een toelage in' 'eens, zoodat bij de aanvrage het vorige jaar de kans pp verwerping zeer groot (was geweest. Bovendien vond de heer Meuleman,. |dat .we toch niet behoefden toe te geven aan de indirecte pressie van Ijet Rijk op de gemeentekas door de bepaling dat hef Rijk slechts geeft als de gemeente .evenveel of meer geeft. Toen mengde zich de heer Fokker in het debat en vroeg met een1 medelijdend lachje of üe heer Meuleman, dan niet! iwist, dat het Rijk dat wel tnieer doet ;en dikwijls bepaalt dat slechts dam sub sidie werd gegeven, als gemeente, pro vincie en particulieren bepaalde bedra gen schenken, waarop de heer Meule man repliceerde, dat het zoo jammer was (dat de minister niet de bepaling had ge- «naakt van een bedrag bij te dragen door (particulieren, dan hadden de voorstan ders beter gelegenheid gehad van hun- Ine Lelde te doen' blijken, in klinkende fount, dan nu door bijdragen uit de ge meentekas. Ook de heeren Vergouwen1 en v. d. Eist .mengde i zich nog in het debat, de laatste om te v.erklaren, dat de leeszaal er op rekende f 550 te moeten! terujggeb ven. Inmiddels had de' heer Reimeringer een amendement ingediend om de f 1000 te laten behouden!. Dit werd dan ten minste verworpen', met 22 tegen 7 stem men. Toen kwam de heer Carpentier Al- ting en belichaamde in een amendement het boven aangegeven idee van den heer Fockema Andreae. De heer v. d. Lip be streed het, ook om de reden dat we in! deze lijm doorredenjeerend, als het Rijks- voorstel eens 3 jaar later was gekomem we dan geld zouden moeten toegeven,; want nu zou het zijn f1000450, na 2 jaar f 1000900, en ma drie jaren f 1000 plus f 350. Tot groote verbazing van! de vergade ring, kwam nlu ook de lieer Fockema An dreae het amendement van den heer Al ting b estrijden, want zoo redeneerde de oude tacticus, als het amendement aan genomen wordt, zou het geheele voor stel van B. en W. wel eens schipbreuk kunnen lijden, wat niet zoo onmogelijk was. Het amendement werd nu verwor pen met 19 tegen 10 stemmen en daar na het voorstel van' B. en W. aangenomen •met 16 tegen 13. Links tegen rechts,, uitgezonderd de heer v. d. Lip en' Wil- deboer, die voorstemden. Toen nog enkele punten van onder geschikt belang en om half vier meen den de heeren1 te kunnen gaan wande len, maar de heer Sijtsma had anders be schikt. Deze had n.l. schriftelijk een! paar vragen ingediend bij den burgemeester als hoofd der politie over het-optreden der politie bij de gehoorzaal op 1 Mei. Er is toen een klein relletje ge wie est. De S. D. A. P. had eene vergadering in de Gehoorzaal gehouden. Bij het einde stond een menigte voor de zaal te wach ten, en dit had niet mogen gebeuren, de politie had die menigte moeten uiteen jagen. Het was het rechtvaardigheids gevoel van den heer Sijtsma, dat hem zoo deed spreken. De voorzitter antwoordde, dat hij op de vragen geen antwoord zou geven, als zijnde geen verantwoording aan den Raad schuldig in politiezaken1. De.heer .Sijtsma betreurde dit, hij las een brief voor van den heer v. Eek, den voorzitter der S. D. A. P. Uwe inlichtingen zijn onjuist, repli ceerde de Voorzitter. D>e heer Pera, die ook getuige was van het gebeurde, vonicl dat de politie tactvol was opgetreden er werden oranjeliederen gezongen, maar ook andere zeer kwetsend voor biet' Oranjehuis. De voorzitter sloot het debat. Mag ik even mijne meening zeggen'? De heer Sijtsma heeft een goede <moot| verdiend bij de S. D A. P., de heer vain) Eek, de voorzitter van de S- D. A. P., zat op de publieke tribune te luisteren, 'of de heer Sijtsma het goed deed. Wel was het alleen het rechtvaardigheidsge voel dat den heer Sijtsma dreef, maar wie weten nu wel, dat dit rechtvaardigheids gevoel zeer sterk naar ééne zijde ont wikkeld isin elk geval de Raad heeft het blijkbaar niet zoo sterk, want er was niemanjd, die den heer Sijtsma bijviel. De heer Fokker vroeg en verkreeg ver lof tot het stellen van' eiikele vragen over gébruik van bouwlmateirialetn bijl den bouw van1 de gasfabriek, welke vra gen late'r zullen worden beantwoord. En toen was het uit. ALGEMEEN OVERZICHT. Ondanks de langdurige beraadslagin gen en voortdurende voorstellen tot ver andering, waarbij de regeering meestal stokstijf op haar punt blijft staan!, heeft de Commissie uit den Rijksdag, de voorn stellen tot in'voering van een Grondwet in EIzas-Lotharingen verworpen, zoodat het geheele samen stel van moeizaam bijeengebrachte wij zigingen, eenvoudig van de baan is. Toch heeft de regeering plan het nog eens voor het plenum van den' 'Rijksdag te brengen', en te pogen vooraf een com promis voor de aanneming te vinden. Het wetsontwerp werd verworpen met 13 tegen 12 stemmen en 3 onthoudingen zoodat misschien m|og een schikking mo gelijk is. Op voorstel van eenlge leden van de Commissie voor de grondwet voor Elzas Lp thawingeu, zal vandaag e.qn vergader ring over de kwestie gehouden' worden'. Ook dit is eén bewijs, dat men' de ver werping van de grondwet door de com missie niet als definitief beschouwt. In parlementaire kringen beschouwt men de meerderheid, die tegen' het ont werp gestemd heeft, meer als een toe vallige meerderheid, waaruit nog geen zekere gevolgtrekkingen aangaande den loop van zaken in de vergadering van' den Rijksdag te maken zijn. De onderhandelingen .over een verge lijk duren intusschen voort. Uit Portugal komen nog dagelijks berichten die erop wijzen, dat ondanks de waakzaamheid der regeering de actie der monarchisten niet verslapt. Zoo zijn uit de cavalet- riekazerne een' groot aantal karabijnen ontvreemd, terwijl de wacht voor een1 kruithuis eveneens van de geweren werd beroofd. Niet minder opzien' baarde de mede- deeling, van een politiebeambte aan de autoriteiten, dat een aantal leden yainl het politiekorps een werkzaam aanldeel nemen aan de anti-republikeinsche sa men zw er inlg. De commissie, die belast is met het onderzoek naar de door de Koninklijke familie genoten voorschotten uit de staatskas, heeft bevonden, dat die voor wijlen koning Carlos alleen reeds onge veer 9 millioen gulden bedraagt. De re geering is vain' zins deze voorschoften te verhalen op de jaarlijksche inkomsten van koning Manuel uit zi]a particuliere goederen in Portugal. Ook die van zijn vader? Dat is min istens genomen toch niet zooals 't hoort, maar Manuel zal er wel niet veel tegen kunnen doen. Evenmin als het Porfririo Diaz zal gelukken zich in Mexico tegen de revolutie stand te houden. Opnieuw heeft Madero de leider der opstandelingen, verklaard, wel tot het sluiten va/n vrede geneigd te zijn, op voor waarde echter, dat Diaz zijn nevelige belofte om af te treden vervangt door een, die niet voor tweeërlei uitleg vat baar is. De verschillende diplomatieke verte genwoordigers vergaderden Donderdag op de Amerikaansche ambassade te Mexico, en boden vervolgens de Ame rikaansche regeering aan een vrijwil ligerskorps op te richtèn, bestaande uit 5000 man en' bestemd om als bescher- mimgstroepein' in de hoofdstad dienst te doen, welk aanbod op aandringen van de Handelskamer, door de regeerinig der Unie werd aangenomen. De Mexicaansche regeeringstroepen hebben thans ook Agua Prieta en Naco aan de greits in handen der opstande lingen' gelaten, en de toestand der re geering begint er met het uur kritieker uit te ziën. Er kan geen twijfel aan bestaan, of ook in het centrum van Mexicoi heeft de revolutie in de laatste dagen aanzienlijke vorderingen' gemaakt. Daar de rebellen gewichte strategische punten' bezet houden, is de regeering wel gedwongen om de strijdmacht, die zij tot haar be- schikkixig heeft, en' die op zich zelf toch al voldoende is, infog meer te versnippe ren. Aanstonds na het ontvangen der alar- meerende berichten over Juares' val heeft president Diaz, den ministerraad bijeen geroepen, na afloop waarvan werd mee gedeeld dat generaal Rabago aangewe zen was om aanstonds naar Juares op te trekken en ide stad op de rebellen te (her overen. Bedoeld wordt als hij kan1 natuur lijk maar (dit werd wijselijk verzwegen. De bevolking van1 de stad Mexico ech ter beeft het succes van Madero niet zon der 'voldoening begroet, daar zij meent, dat het sluitein van den vrede door 'd5t succes nader wordt gebracht. Ook 'Madero zelf heeft dezer 'dageh' opnieuw "zijn1 verlangen naar vrede geuit maar zijin aanhangers stellen als conditio sine qua nbn het onvoorwaardelijk af treden van| Porfirio Diaz. De aanvoer der der insurgenten maakt zich tharts gere'ed om naar het Zuiden op te rukken, teneinde tegen generaal Rabago van leer te trekken. Te Juarez vonden de revolutionairen! aanzienlijke hoeveelheden krijgsbehoef ten, die huinl uitnemend te stade koménj, al [kunnen zij uit Amerika* naar het Schijnt, gemakkelijk zooveel amuinitie en *n'der (oorlogsmateriaal krijgen', als zij maar hebben willen'. Jjot du£v.etx& is jffi&ar, m&esteni de insurgenten zich dit materiaal langs den' smokkelweg verschaffen, terwijl zij het thans over El Paso en Juarez gemakke lijk kunnen betrekken, daar de Ameri kaansche regeering officieel geen noti tie [heeft genomen' van de bezetting! vain' de douane door de rebellen], maar zooi voor «als na den' uitvoer toelaat. Integendeel heeft na een gehoudénl ministerraad 'kolonel Steever, die de Amerikaansche troepen' te EI Paso com mandeert, van den Amerikaanschen mi nister van1 oorlog opdracht ontvangen^ alle ladingöni, die door het douanekan toor worden vervoerd om Inaar Juarez te worden gebracht, door te laten'. Dit beteekent, dat <£e Amerik'aanfeche troepen zich niet zullen inlaten met toe voer naar het ontruimde douanekantoor, of ,er sprake is van wapens, munitie of levensmiddelen!. Aldus wordt, naar het „Berliner Tag'e- blatt" verneemt de positie der Mexicaan- sèhe 'regeering hoe langer zoo moeilijker. Valt Diaz en met hem zijn1 regeeringv dan kan men op anarchistische toestan den 'rekenen!, want Madero is niet bij machte 'een geregel den' toestand te waar borgen. Eön' deel van de plaatselijke op standelingenleiders weigert nu reeds hem te erkennen. De 'kooplieden in' de stad Mexico en hun 'personeel en de leden van de vreem delingenkoloniën 'hebben toestemming gekregen wapenen te dragen. Marokko levert geen of slecht nieuws. De koIonne-Brulard is opgetrokken en kan in' het miden van de volgende wéék! te Fes zijn;, melden'verschillende bladenl De Matin" verzekert, dat deze opmarsch geheei door vijandelijk land zal moeten; geschieden. De berichten uit Alkazar zijn' ongun stig. Kapitein Moreaux en' consul Bois- set, die slechts over 500 man beschik ken, 'melden' dat bij de Seboe 3000 man zijn 'samengetrokken, die een vijandelijke houding aannemen, en in de „Echo de Paris" -noemt de bekende Marokko-reizi- ger, de Segonzac, Raissoeli als den' schul dige. Het laatste nieuws uit Fes is pp 5 Mei verzonden1. Er wordt gemeld, dat ko lonel Mangin een uitval heeft gedaan en de opstandelingen heeft teruggeslagen. Alle hulptroepen, op 200 man na, waren gedeserteerd en men verwachtte voor 6 Mei een grooten' aanval. GEMENGD. De „Figaro" bericht, dat de Koning en de Koningin van Denemarken, yit Nice komende, een week te Parijs zullen vertoeven en den President der republiek zullen bezoeken. Kapitein Barlett kondigt aan, dat Theobald Roosevelt voornemens is een jachtreis door het Groenlandsche poolge bied te maken om daar ijsberen te schie ten. De voorbereidingen zijn reeds ge troffen. De .Senaat van den .Staat New-York heeft met zeer groote meerderheid pen wet aangenomen, waarbij verboden wordt zonder bepaalde machtiging, wapens te dragen. De maatregel .was voorgesteld naar aanleiding van de vele misdaden, in den laatsten tijd door buitenlanders gepleegd en werd krachtig gesteund door de rech ters, de philantropen en de pers. De „Neue Freie Presse" verneemt uit Canea, dat de Christenbevolking van Kreta in een groote vergadering besloten heeft, zelfs met wapengeweld de landing van de door de .Turksche regeering voor Kreta benoemde kadi's te beletten. De Turksche regeering heeft *den verschillenden autoriteiten aangeschreven te zorgen dat een einde wordt gemaakt aan het anti-Grieksche boycot. De regee ring wijst op de goede Grieksch-Turksche verhouding en dreigt overtreders van dit bevel met strenge straffen. De .Spaansche Kamer heeft over het voorstel der regeering tot invoering van den algemeenen dienstplicht beraadslaagd De afgevaardigde majoor Amado, die bij geen partij js aangesloten, noemde, vol gens de „Köln. Zeit.", invoering van den algemeenen dienstplicht onmogelijk, om dat het leger slecht georganiseerd en het volk voor een dergelijken ingrijpenden maatregel nog niet rijp is. Iedere minister van oorlog, verzekerde Amado, moet de maatregelen van zijn voorganger te niet doen. Verder js hét ontbrekèn van een koloniaal leger bedenkelijk. e= .Ujt Madrid .wordt bericht, .dat de werkliedenverenigingen besloten hebben om Maandag a.s. de algemeene werksta king af te kondigen, indien de metselaars die reeds vier weken lang staken, niet vóór Zondag hun eischen ingewilligd krijgen. Op .de Kalasjnikofkade te St. Peters burg is gisteren een brand uitgebroken, die de daar opgestapelde goederenvoorra den, en met name een groote hoeveelheid graan, heeft vernietigd. Er is voor on geveer 250.000 roebel schade aangericht Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot ver tegenwoordiger der Nederl. regeering op het te Rome in October 1911 te houden „3ae Congres International de l'Industrie des Batiments et des .Travaux Publics"' de heer A- Deking Dura c. i., voorzitter van den Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven te 's-Gravenhage is bij de zeemacht bevorderd tot offi cier van gezondheid le kl., de officier van gez. 2e kl. A. W. C. G. Kamerling; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan J. H. de Vries en P. Kuijk, beiden plaatwerker bij de Maatschappij de Culemborgsche .Glasfabriek te Culem- borg; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille: in zilver aan mej. J. B. Wegman, dienst bode-huishoudster bij mej. H. L. Steghers te Groningen, en in brons aan D. Feits- ma, werkzaam jn de stoomsuikerwerken- fabriek van de firma W. ,H. Fortuin te Dokkum, en H. Sjoer, glasblazer bij de Maatschappij de Culemborgsche Glasfa briek te Culemborg. Bezoek van president Falliéres. Naar het „Centrum" verneemt, zullen ter gelegenheid van het a.s. bezoek van President Falliéres aan Amsterdam niet alleen twee groote oorlogsschepen, maar ook twee destroyers op het IJ komen te liggen, zoodat het Fransche eskader uit vier schepen zal bestaan. Opium-conferentie. Thans kan bericht worden, dat li|ct vaststaat, dat de internationale opium conferentie, welke 1 Juli in den Haag gehouden zou worden, dit jaar niet zal plaats hebben. Pest op Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, dd. heden, betreffende .de pestgevallen op Java: Afdeeling Malang: Onder de koortsge- vallen op eergisteren (10 Mei) waren 2 pestgevallen. Gisteren (11 Mei) 21 geval len, waarvan 12 dooden. Van de lijders van vorige dagen zijn er nog 2 overleden. Te Kediri geen gevallen. .Te Soerabaja 2 gevallen, waarvan één doode. Van Pasoeroean en Sitoebondo is geen bericht ontvangen, omdat in 5 dagen zich geen nieuwe gevallen voordeden. De hoofdinspecteur, dr. Schülein, gaat morgen naar $oerabaja voor de bespre king van te nemen maatregelen. Vrije Zaterdagnamiddag aan de Ge- meentc-Secretatiën. Het bestuur van de afd. Zuid-Holland van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren heeft zich gewend tot burge meesters en wethouders der Zuidholland- sche gemeenten ter aanbeveling van de invoering, voor zoover nog niet geschied, van den vrijen Zaterdagnamiddag ter ge meentesecretarie. Encycliek-feest. De „Volksbanier" gaf ter gelegenheid van de herdenking der verschijning van de encycliek „Rerum Novaruni", op 17 Mei 1891, een feestnummer uit, geheel gewijd aan de encycliek „Rerum No varum". De gemeentewerklieden op 1 Mei. Het „Vad." schrijft: Men weet, dat de Haagsche gemeente werklieden op 1 Mei niet zonder meer vrijaf konden krijgen met behoud van loon. Wel konden allen vrij krijgen, maar dan werd de dag afgetrokken van de reglementaire zes verlofdagen, die per jaar genoten worden. Het vrijaf zou dus geen loonverlies geven, maar slechts ver mindering van het verlof. De menschen hadden echter weinig lust, een vrijen dag te offeren nan den len Mei-dienst, meldt

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1