io BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 484. e Ccicbe he Qowtcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Woensdag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentlSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De zorg voor den ouden dag. Ziezoo, het verzekeringsontwerp van Minister Jalma is er. En 'tziet er goed uit ,Wat te kwader ure door wijlen Minister yeegens .uit Dr .Kuyper's ontwerp was geschrapt: .de invaliditeitsverzekering, is thans .weer in eere hersteld. „Tegen een ouderdomsverzekering zon der invaliditeitsverzekering bestaan naar de overtuiging der regeering (zelfs) over wegende bezwaren." Juist. .Op ouderdomsverzekering alleen zou ten volle van toepassing zij'n de be ruchte kreet: „wat heeft een dooie aan een rijksdaalder?" Maar daarom is 'tdan ook nog altijd zoo verbijsterend, dat die kreet niet aan geheven werd tegen het ontwerp- Veegens, dat al wie nog geen 65 jaar ,was eenvoudig zonder ondersteuning liet. 't Was tegen het ontwerp-Kuyper, dat men zoo te keer ging, ondanks het feit, Idat de invalieden daardoor wel degelijk .werden geholpen, evenals thans weer wordt voorgesteld. 'tls te hopen, dat men thans in het tinker kamp wat beter uit zijn oogen zal zien en de goe-gemeente geen leu gens op den mouw zal spelden. Op de bijzonderheden van hetontwerp- iTalma zullen we hier niet ingaan; men heeft ze elders in dit blad kunnen vinden, terwijl de tijd waarlijk nog te kort was voor gezette overweging. De aandacht zij er intusschen nog eens ,op gevestigd, hoe mooi de arbeid der 'Ministers Kolkman en Talma ineengrijpt: eerstgenoemde zorgt voor 'de noodige fondsen, welke zijn collega tevens kan aanwenden om een rente te bekostigen voor werklieden, die bij de invoering ider wet blijvend invaliede zijn, zoodat 'deze personen een uitkeering kunnen krijgen zonder dat nog ooit voor of door hen gestort is. Neen, wie nog op zij;n politiek fat soen gesteld is, kan de kreet van 'dien „dooie" niet meer aanheffen. V Rechten der minderheid. De Haagsche briefschrijver van de v,Tijd" meent, dat de A. R. vacature in! het college van Ged. Staten van Z.-Hol- land aan een liberaal moet worden inge ruimd, nu tot Commssiaris een A. R. is benoemd. Wij hebben, redeneert hij, al tijd steen en been geklaagd over de par tijdigheid der liberalen bij de samenstel ling der colleges van Ged. Staten. In een dergelijke fout zouden wij niet hervallen. Met ,5 anti-liberalen tegen 2 liberale le den zouden wij toch veilig zijn. Tot op zékere hoogte kan men' mot deze redeneerinig acoo-ord gaan. De min derheden moeten niet onderdrukt wor den. Reeds meermalen is door ons ge toond, dat deze bewering geen phrase op papier is, maar dat wij ook aan de minderheid in bestuurslichamen een plaats willen inruimen. Ondanks onze welwillendheid blijden de liberalen waar zij de macht in handen hebben, hun oude tactiek handhaven en Ons uitsluiten. Is bijvoorbeeld in Noord- Holland de zetel i-n' Ged. Staten, jaren lang door Mr. Felix Westerwoudt inge nomen, bij diens heengaan iniet aan een liberaal gegund. Niettegenstaande onze Iniet onaanzienlijke getalsterkte in de Sta ten van dat gewest, hebben wij niet één plaats van de Gedeputeerden. De liberale uitsluitingsgeest viert in Véle streken nog hoogtij, al decreteert prof. v. d. Vlugt dat niemand meer naar kje droomwereld der ouderwetsche vrij<- zinnigheid hunkert. In heel wat gevallen zijn de vrijzin nigen hardleersch gebleken. Welnu, voelen zij niets voor onze rechten als minderheid, dan kan toch Iniet van ons in billijkheid verlangd wor den, dat wij hen in alles zullen ontzieni Wij hebben getoond, met hun rechten rekening, te willen houden zij niet niet ide onze. Zoolang zij aan dien stelregel Vasthouden, is het voor ons zaak de vrij zinnigen dit maar eens aan den !>jve te idjoen voelen'. algemeen overzicht. 't Conflict in het Verre Oosten schijnt hog niet in een beter stadium te zijn (gekomen, integendeel wijst au es erop, dat vooral' Rusland zich uit alle macht gereed maakt voor een Oorlog met China De „Agence d'Extrème Orient" ver neemt nl. uit Peking, dat over de Rus sische sectie van den Noord-Mantsjoerij- schen spoorweg van Charbin naar Tsjang-tsjoeng groote voorraden wa pens, munitie, uitrustingsstukken en levensmiddelen voor de Russische troe pen worden vervoerd. Daardoor onder vindt de verzending van de gewone koopmansgoederen, vooral1 van meel en hout, stremming en hoop en die zich aan de stations op. De kooplieden in Mant- sjoerije zien de toekomst met zorg tege moet. Zij zij'n ervan overtuigd, dat Rus land zich voorbereidt met het oog op een conflict met China. Nog meldt de „Agence d'Extrème Orient", dat te Peking een edict is uit gevaardigd, waarbij voor de Chineesche diplomaten in" het buitenland een nieuw ambtscostuum wordt ingevoerd, met af schaffing van het lange gewaad en van den haarstaart. Voorts verneemt de Russische „Bör- senzeitung" van Japansche diplomatieke zijde, dat de Russische minister van oor loge generaal Soechomlinof, in 't Verre Oosten een ontmoeting zal hebben met den Japanschen minister van oorlog. Na deze samenkomst zullen, volgens het blad, belangrijke politieke gebeurtenissen plaats hebben, waaruit een oprechte toe nadering van Japan tot Rusland zal blijken. De Japansche diplomaat legde er den nadruk op, dat het thans zeker is, dat Rusland zal toestemmen in de bezetting van Zuid-Mantsjoerije door Ja pan en dat Japan zijnerzijds geen be zwaar zal maken tegen een gelijken stap door Rusland in het noorden van dit gebied. .Generaal Soechomlinof is dus blijkbaar met een missie belast, welke ten doel heeft China te verzwakken. Volgens de Pekingsche bladen heeft Rusland sedert geruimen tijd een nauw keurig plan tot annexatie van het Ili- gebied uitgewerkt. De gewezen onder koning van Mantsjoerije, Hsi-Kiang, zal de regeering te Peking een belangrijk rapport voorleggen, dat voor Mantsjoe rije en de betrekkingen tusschen Rusland en-,China van het allergrootste belang is. De nieuwe onderkoning eischt de onmid dellijke versterking der Chineesche leger macht in Mantsjoerije. Vier divisies op voile sterkte hebben bevel ontvangen zich met geforceerde marschen naar het be dreigde gebied te begeven. De „Rjetsj" verneemt uit Wladiwos- tock, dat de gemoederen in Mantsjoerije, vooral te Charbin, nog steeds zeer op gewonden zijn. De bevolking is ervan overtuigd, dat een oorlog met Rusland binnenkort moet uitbreken. De Chineezen nemen eene uitdagende houding aan te genover de Russen. De Pekingsche bla den bespreken openlijk de krijgstoerustin gen tegen Rusland. De Retsj weet mede te deelen, dat de gezant eener vreemde mogendheid den regent een belangrijken financieelen steun heeft toegezegd. De revolutionnaire beweging in Zuid-China neemt voortdurend toe en de daar ver schijnende bladen dringen op een oor logsverklaring aan. Uit den chaos van berichten, die uit Mexico komen, waarvan wij gisteren twee elkaar gladweg tegensprekende gaven, is niet veel wijzer te worden. Immers: Madero sluit met een der generaals van de re- geeringstroepen een wapenstilstand en ongeveer tegelijkertijd wordt Juarez van alle kanten door de insurgenten onder vuur genomen. Dit lijkt wel zeer veel op een verraderlijken daad van den insur- genten-1 eider; maar toch schijnt Madero hier geen schuld te hebben. De New- Yorksche bladen laten zich uit El Paso seinen, dat, toen Madero's onderaanvoer ders merkten, dat er een nieuwe wapen stilstand op til was, zij buiten Madero om een geheime bijeenkomst hielden, waarin werd gesloten, dat de aanval op Juarez zou doorgaan. En 500 is het geschied. Niet enkel: heeft de aanval op de stad plaatsgevonden, maar alle pogingen van Madero om zijn mannen het vuren te doen staken, mislukten. Het Jijdt geen twijfel, of de positie van Madero als erkend opstandelingen- aanvoerder is hier ten zeerste door ge schokt en het blijkt, dat, al zou met hem de vrede gesloten zijn, er nog altijd vechüustigcu genoeg overblijven. Het js, met het oog hierop, te begrijpen, Idat president Diaz het als hoofdvoorwaarde voor zijn aftreden heeft gesteld, dat hij de zekerheid moet bezitten, dat zijn heen gaan niet het sein worde voor een alge- meene anarchie: een strijd van allen tegen allen. Het feit, dat zelfs Madero's eigen „vol gelingen", als het er op aankomt, het gezag van hun leider trotseeren, bewijst, dat de oude president de gevaren, aan zijn aftreden verbonden, niet heeft on derschat. Naar de laatste berichten luiden, js de stad Juarez door de rebellen in brand gestoken. Een kolonel van de Amerikaansche ca valerie heeft door twee afgezanten zoo wel bij Madero als bij den commandant der regeeringstroepen te Juarez laten protesteeren, dat in de richting van het Amerikaansche grondgebied is geschoten. Zou ,er eindelijk iets komen van tus- schenkomst der Vereenigde Staten? President Fallières die ook ons de .eer van een bezoek zal aandoen, js gister in Brussel aangeko men en met veel1 ophef ontvangen. Bij zijn aankomst werd hij hartelijk begroet door den koning, de hofdignitarissen en een aantal' burgerlijke en militaire auto riteiten. Ren compagnie infanterie met muziek en vaandel deed de eerbewijzen. De president inspecteerde onder het spelen der Marseillaise de eere-compag- nie. Vervolgens zong een troep aan het station opgestelde schoolkinderen de Mar seillaise. .Toen de stoet het station verliet werden ,51 saluutschoten gevuurd. Daar na trok de stoet, geflankeerd door guides te paard, naisr 't paleis. Langs den weg stonden troepen geschaard, die de ge weren presenteerden. De president zat in het eerste rijtuig. De koningin, die lij dende is, woonde de ontvangst niet bij. De stad is versierd met Belgische en Fransche vlaggen. Een talrijke menigte juichte langs den geheelen weg de stoet toe. De ontvangst van president Fallières leek wel een triomfantelijke ovatie. Nau welijks had de president de eere-com- pagnie geïnspecteerd, of op het station reeds weerklonken enthousiaste toejui chingen, maar de hartelijkheid der ont vangst bleek eigenlijk pas toen op het geheele perron een donderende ovatie weerklonk. De duizendvoudige kreten van: „Leve Fallières!" „Leve de Repu bliek!" overstemden soms het gebulder van het geschutsalvo en de tonen der Marseillaise. Overal op de balkons, voor de vensters en op de daken der huizen stonden heele kluwens van menschen, die wuifden met hoeden en zakdoeken. Het rijtuig, waarin de president ge zeten was, was reeds een heel eind weg toen de menschen het voorbijtrekken van de officieren van het Militaire Huis des Konings als motief gingen beschouwen om opnieuw te juichen en te wuiven. President Fallières, die er opgewekt en vroolijk uitzag, groette voortdurend naar alle kanten. Een deel van het pu bliek slaagde er in, ondanks de jmaat- regelen van orde, naast het rijtuig te komen en den geheelen weg mee te loop en. Nog nooit heeft een vreemd staats hoofd een zoo enthousiaste ontvangst bij de jBrusselsche bevolking gevonden. Hmï mijnheer is president van een republiek, dus tegen zulk vorstelijk eer betoon. JHij schijnt er zich anders wel in te kunnen schikken. gemengd. ,Er zijn gisteren in het Engelsche Lagerhuis een paar opmerkingen gewis seld over de uitgaven van de kronings feesten. Die zullen, naar begrooting, be dragen 185.000 pond sterling, ongerekend wat de groote ophooping van troepen in Londen en de vlootschouw aan de departementen van oorlog en marine zul len kosten. Jn de „Times" lezen we, dat ,de Engelsche expeditie, die was uitgezonden om ,dten smokkelhandel in .wapenen in de Perzische Golf te beletten en eenige beruchte smokkelaars een lesje te geven, naar .Bombay is teruggekeerd, na Barkat Khan, een der steunpilaren van het smok kelbedrijf, een gevoelige terechtwijzing te hebben toegediend. Naar de „Köinische Ztg." uit New- York verneenrL is daar aangekomen Alexandro Vasquez, die onder het pre sidentschap yan .Gastro minister .was en thans nog afgevaardigde is voor het Venezolaansche Congres. Hij moet naar New-York gekomen zijn om van daaruit een opstand in Venezuela voor te be reiden, welke ten doel hebben zal pre sident Gomez te verdrijven. Volgens het „Berliner iTageblatf- heeft de Turksche zaakgelastigde te Athene aan zijn regeering geseind, dat de voorloopige regeering te Kreta be sloten heeft, de door den Sjeik-oel-Islam voor Kreta benoemde kadi's niet te er kennen en dat deze benoeming op Kreta groote .opwinding heeft veroorzaakt. Aanhoudend gaan er geruchten van de ,anti-republikeinsche gezindheid in Lo renzo Marques. Zij blijken een grond van waarheid te bevatten, want de re geering zond er reeds politietroepen heen. Handelshuizen jn Angola klagen, dat de inboorlingen oproerig worden en zij vreezen een uitbreiding der oproerige beweging. De blikslagers in Denemarken heb ben het aangeboden vergelijk verworpen, zoodat nu den 16en dezer de groote uit sluiting, omvattende een 40.000 arbeiders, in werking zal treden, Indien althans niet alsnog een schikking wordt getrof fen, hetgeen niet onwaarschijnlijk wordt geacht. Uit Bremen meldt men, dat daar een staking onder het trampersoneel is uitgebroken. Het bestuur heeft alle sta kers ontslagen. Het geheele aantal bakkersgezellen, dat te Hamburg staakt, beliep gisteren 900. Ongeveer 800 andere, die over 130 bedrijven verdeeld zijn, werken door, om dat de patroons hunne eischen hebben ingewilligd. Ook te Berlijn zullen, volgens het „Berliner .Tageblatt", de bakkersgezellen in staking gaan. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot com mies bij het departement van Justitie Jhr. mr. S. M. S. van Panlhuijs, secre taris van het Algemeen' college van toe zicht, bijstand en' advies voor het rijks tucht- en opvoedingswezen, te 's Graven- hage zijh benoemd in de provincie Zuid- Holland tot dijkraad van1 het water schap De Oost-Hoeksche dijken, P. Vo gelaar, te Hilligersbergtot dijkgraaf van den grooten Zuiderpolder T. Lod der Cz., te Goedereedetot dijkgraaf van de polders Oud- en Nieuw-Westerloo en den Nieuwen Oostdijk T. Lodder Cz. te Goed ere ede tot hoogheemraad van Am'stellainld),. provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht C. J. Hacke van Mijnden, te Loosdrecht is aan den' lichtwater-machinist aan boord van 's Rijks lichtschip Noord- Hinder Th. A. Konings eervol ontslag uit zijn betrekking verleend is met ingang van 8 Mei bij het korps mariniers bevorderd tot kapitein' de le luit. J. J. C. de Koek. Hofberichten. Gistermiddag zijn de hertog en! de her togin van' Mecklenburg met den trein van 3.39 naar den Haag vertrokken, uit geleide gedaan door H. M. de Koin'inU gin. In1 I Ia dautnont bespannen; gala rijtuig kwamen de vorstelijke personen aan het station Apeldoorn, waar de bur gemeester aanwezig was. Behalve het gevolg van den' hertog en (Je hertogin Freiherr Knigge en gravin Wendel# wa ren als gevolg van H. M. de Koningin tegenwoordig baronesse Rengers en ba ron van Thuijl van Senooskerke. Het sa lon rijtuig van1 den Duitschen trein stond op het eerste perron en werd, nadat in de eerste klasse wachtkamer afscheid was genomen, en de hooge gasten wa ren ingestegen, aan den trein gehaakt H. M. de Koningin bracht de hertoge lijke familie tot aan den.' trein en wuif de hun bij het afrijden' nog even to el Vervolgens reed zij naar het Loo terug. De hertog en zijne gemalin zijn gis termiddag even zes uur in de residentie aangekomen, om enkele dagen 'de gasten te zijn van H. M. de Koningin-Moeder. H. M. begroette hare gasten hartelijk in het station en stelde de autoriteiten, die ter 'begroetiog van het hertogelijk echtpaar in de koninklijke wachtkamer aanwezig waren', aan hunne hoogheden' voor, n.l. 'den gouverneur der residentie, gen,er,aal de Meesterde ^ar^ buige- schetn gezant, Z. Exc. Von Muller; deüt meester den heer Janjseinden Diuitk Djuitschein gezantschapsraad den heer V« .Benieck'enjdorff und von Hindenburg,, ert den heer Dr. BrediUs, oud-directeur vajiJ het Mauritshüis. Vervolgens stelde H. M. de leden varf haar gevolg, zijnde hofdame freule vatj Ittersum, grootmeester De Ranitz en ka-J merheer Jhr. Schimmelpenninck aan det^ hertog en de hertogin' voor. I11 open' rijtuigen reed het gezelschap! naar het paleis in' het Voorhoutin het eerste rijtuig nam H. M. met haar gas-4 ten plaats, in' de Volgende rjjtuigen de dames en heeren' van het gevogl. Z. K. H. de Prins^ die H. M. de Ko(- ninigin zal vertegenwoordigen, bij de kroning van den konin'g van Engeland^ met de hem toegevoegde heeren, zal mej Hr. Ms. pantserschip Gelderland ver-< trekken van' Rotterdam op Zondagavond! 18 Juni, aankomst te Sheerness den volw genden' morgen omstreeks 10 uur. De schout-bij-nacht Koster, directeur en commandant der Marine te Willems-* oord, zal aan boord zijn' van Hr. Msu Heemskerk, die aan de vlootrevue ter Spithead welke ter eere van de kroning) zal plaats hebben, zal deelnemen. Bescherming van meisjes. Gistermiddag werd in het R. K. Wees^ huis te Rotterdam eene al ge me ene ver gadering gehouden' van de R. K. Cen trale vereeniginlg tot bescherming varï meisjes in het bisdom Haarlem. De dames mevr. Krul-Schütz en mej. Sieburgh werden als bestuursleden her-n kozen. De Eerw. heer H. W. J. Hoosemans/ kapelaan te Rotterdam, hield een' korte) rede over: meisjesbescherming en' Ka- tho lieke 1 e v e n s bes cho u w rng Verslag werd uitgebracht over de werkzaamheden der vereeniging in het afgeloopen jaarwij ontleenen eraan, het volgende: T)e vereeniging bestaat uit zes kerke lijk en koninklijk goedgekeurde vereeni- gingen en ongeveer 65 correspondenten. In al deze vereen'igingen heerscht geen' stagnatie, maar prettig opgewekt levenL De afdeeling Leiden heeft de groot ste verandering ondergaan door haar in- een smelting met de reeds ter goeden! naam en faam bekendstaande Zita-ver- eeniging voor onze meisjesvereeniging) inderdaad een aanwinst Behalve de prachtige St. Annastichting) in Den Haag, een pronkstuk van het Kar' tholieke Nederland, telt de Centrale Vereeniging 5 Tehuizen^ waar reizende meisjes, hetzij tegen veijgoeding, hetzij kosteloos kunnen vertoeven. Leiderfl heeft in haar uitstekend ingericht ge bouw top het Noordeinde teven's een pen-' sion voor winkeljuffrouwen een vast tehuis voor ongeveer 12 personen hier in een' voorsprong hebbend op de groote steden, waar juist voor deze categorie)' van meisjes zulk een' tehuis zoo brood- inoodig is. Gewezen wordt nlog op het stations- werk te Rotterdam en 's Graven'hage erf op de taak der correspondenten, die zeei^ veel kunnen doen wat betreft de betrekt kingen' waar meisjes zich kunnen ver huren. De nieuwe Oostenrijksche gezant. Baron von Giskra, de gezant van O0S-1 tenrijk-Hongarije te Sofia, is heden be noemd tot gezant te 'sGravenhage. Militiewet. Omtrent de werkzaamheden van dq rapporteurs-commissie uit de Tweede Kamer, nopens het wetsontwerp tot wij ziging der militiewet,. meldt men' ons,- dat zij nog deze geheele week hareml .arbeid zal hebben voort te zetten'. Nederland en China. Den 8sten dezer heeft te Peking de onderteekening plaats gevonden, van de tusschen Nederland en China gesloten overeenkomst, regelende de toelating van consulaire ambtenaren van laatstge noemden Staat in de Nederlandsche ko loniën en bezittingen. Tegelijkertijd werden tusschen' Ha- rer Majesteits gezant te Pekinlg en dei Chineesche Regeering gelijkluidende no ta's gewisseld, wederzijds vaststellende! dat, voor de toepassing dezer overeen!- komst, mogelijke twijfel omtrent de vraag of eenig persoon Nederlandsdi dan wel Chineesch onderdaan is, beslist za| jviordeu pvefcee^jkoflistig de ia, Nedjejrt-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1