Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. goed deel van haar zomervacantie op te offeren, dan kan men zelf nagaan, hoe de kansen voor een' spoedige openbare behandeling than's staan. Werkliedenreglement Den Haag. Bij de gemeenteraad van 's Gravenhage is thans ingekomen het ontwerp-gewijzigd werkliedenreglement. De voornaamste punten, waarin het ontwerp verandering brengt, zijn Erkenning van vereenigingen uit het personeel, bij bespreking van dienstbe langen (thans krijgen afgevaardigden van vereenigingen gelegenheid de belangen der leden bij het hoofd van dienst voor te staan) geneeskundige keuring vóór de aanstelling tot tijdelijk werkmange neeskundige controle bij ziekte en bij ongesteldheid voor verdere dienstver vulling hooger beroep van uitspraken van controleerende geneeskundigen ter zake van de al of niet geschiktheid van verdere dienstvervullingvermindering van den normalen arbeidsduur (voor af wisselenden dag- en nachtdienst ten hoogste 60 uur per week, thans ten hoog ste 10 uur per etmaal, voor alle andere werklieden 10 uur en 's Zaterdags 8 uur, thans resp. 11 en 9 uur); vermeerdering van het getal vrije Zondagen, die niet onmiddellijk door een nachtdienst, waren voorafgegaan (van 13 op 17)v.erhoo- ging van het loom-minimumbetaling van het werk op feestdagen niet tevens Zondagen verricht door hen, die voor afwisselende dag- en nachtdienst zijn aangenomen; uitbreiding der termijnen voor toekenning van ziekengeld bij ge wone gevallen van ziekte of ongeschikt heid tot werken, tengevolge van eeaon geval in den. dienst straffen wegens kleine vergrijpen en, ernstige vergrijpen scheidsgerecht. De vermeerdering van kosten zal voor dit jaar bedragen f 140.000. Volkssanatoria voor borstlijders. De vereeniging tot oprichting en ex ploitatie van Volksanatoria voor bórst- lijders in Nederland zal haar 13e Alge- meene Vergadering houden op Donderdag 18 Mei 1911 te 1 uur n.m. in het sana torium te HeMendoorn. Op de agenda komt o.a. voor Het verslag van den le secretaris door den staat en de werkzaamheden der ver eeniging gedurende het aigeloopen jaar. (Dit verslag is reeds gedrukt en wordt voor (ie vergadering aan de leden der vereenihing gezonden.) De verkiezing van nieuwe leden door het hoofdbestuur. Met ingang van 1 Januari 1912 zijn aan de beurt van aftreden de heeren Dr. P. H. van EdenDr. D. Reinders Dr. H. J. van der WeijJ. C. Joncheere Dr. H. Saindra en Dr.J. Herman de Jong; 2e secretaris, door welke verkiezing het hoofdbestunr de volgende voordracht heeft opgemaakt: Mevrouw dr. H. J. van der Weij- Franckcn, DoomMej. M. van Geer Leiden; Dr. H. Schagen van Soeien, Den Haag; Dr. Louise C. M. de Buy Wenniger-Hulsebos, Rotterdam Dr. Cor nelia de Lange, Amsterdam Mej. M. F. Homoet, Arnhem Mej. Lida Hennij, Zut- phenDr. A. J. Thomas, BaarnDr. A. J. van der Weijde, Utrecht; Dr. E. J. jonkers, Groningen; Dr. G. S. Moerel, BredaDr. J. Herman de Jong, Den HaagDr. L. Nolen, Rotterdam Mr. Ver- meij Alejain, notaris GoorMr. A. H. Brandt, Burgemeester, RhedenG. Rupp, Burgemeester Tilburg Jhr. Mr. M. A. S. J. de MHIy van Heiden van Reinsstein, lid van Ged. Staten Assen Jhr. Mr. H. G. van Halthe tot Echten, Wethouders. Assen. Voorts zullen mededeelingen door het Hoofdbestuur worden over den stand van het nieuwe paviljoen. Het Hoofdbestuur heeft besloten aan de Algemeene Vergadering van dit jaar te verbinden de eerste-steenligging van het nieuw te bouwen paviljoen voor 48 bedden. Deze plechtigheid zal een huiselijk karakter dragen en slechts door de leden van het Hoofdbestuur, de afgevaardigden der club-commissies en eventueele aan wezige leden van de Vereeniging worden bijgewoond. Zij zal plaats hebben te 3*£ uur, na afloop der Algemeene Vergadering. KORTE KRONIEK. H- M. de Koningin-Moeder heeft Zaterdagavond in Diligentia te 's-Gra- venhage de uitvoering van Spoel's vocaal ensemble en het Haagsch a capella-koor bijgewoond. De staking te Velsen van de arbei ders der N. V. Wernink's Betonfabriek te Leiden is opgeheven. Het uurloon is gebleven als vroeger, de werktijd ver kort tot IOV2 uur. De berichten, dat de oorzaak der sta king o. a. gelegen was in het gevaar aah het werk verbonden tengevolge van onvoldoend steigermateriaal, hebben aan leiding gegeven tot een gemeenschappe lijk onderzoek door directie en werklie den, waarbij alle steigers zeer solide en -oldoende werden geacht. Donderdag 11 Mei zal de Minister van Oorlog, Woensdag 10 Mei de Mi nister van Landbouw geen audiëntie verlecnen. LEIDEN, 8 Mei. Ned. R.K. Volksbond. Gistermiddag hield de afdeeling van 'den Nederl. R. K. Volksbond eene ver plichte vergadering, die door den voor zitter met gebed werd geopend, waarna spr. herinnerde aan de goedgeslaagde Juliana-feestviering ,en de beste wenschen voor ons Prinsesje uitsprak, terwijl hij voorts herdacht het lid Kouwenberg, be stuurslid der Tabakbewerkers, die den Bond door den dood ontviel. De volgende punten: lezing en vast stelling der notulen, installatie van nieuwe leden ent voordragen van nieuwe leden, werden ,op de gewone wijze afgedaan. Daarna deed de voorzitter eenige mede deelingen over het jubilé der 3 0ctober- Vereeniging. Afdeelingen, die met of zonder banier aan de huldiging wenschen deel te nemen, moeten Zaterdag 13 dezer uiterlijk half negen aan het bondsgebouw present zijn1. H.et Encycliekfeest zal op Zondag 21 Mei gevierd worden, allereerst met eene algemeene Hl Communie in de Hartebrugskerk onder cle H. Mis van half acht. Om 1-2 uur is in dezelfde kerk Lof voor de bondsleden, waarna, men in optocht met ontplooide banieren naar het bondsgebouw trekt. Op de- meeting treedt als feestredenaar op Rector A. G. van dep Berg, adviseur der Rotter.dam- sche afdeeling, terwijl de harmonie en zangafdeeling als gebruikelijk haar mede werking zuilen verleenen. Ter voorziening in de bestuursvacar ture-Brandsma, wien door den voorzitter dank werd gebracht voor zijne bemoeiin gen in het belang van den Bond, waren candïdaat gesteld de heeren JLAtteveld en J. van Rpssuin door het bestuur en J. .H- Hensing door de leden. Gekozen werd de heer Henzing, secretaris der Texteilarbeiders, met 78 st., terwijl de heeren, J. Atteveld 37 en v. Rossum 22 st. op zich vereenigden, en 3 in blanco waren uitgebracht. In de volgende vergadering zal weder om bestuursverkiezing noodig zijn, daar de heer H. Lombert om gezondheids redenen heeft gemeend te moeten be danken. De voorzitter bracht den heer Lombert dank voor zijn arbeid en hoopte dat hij spoedig algeheel herstel zal vin den, ten laatste nog opmerk,end, dat het moeilijk zal zijn een zoo uitstekende kracht jui liet bestuur te vervangen. Voor het stakende borsteimakersgilde „St Franciscus" te 's.-Bosch werd f 5 uitgetrokken. Vervolgens .werd de vergadering ge sloten. Jacob Cats. Zaterdagavond bood d'e Leidsche Too- neelvereeniging Jacob Cats haar leden en genoodigden een Soirée dansante aan in d-en foyer d,er Stadsgehoorzaal. Op het podium prijkte tusschen een sobere plan ten versiering het vereenigingsvaandel, behangen met een' aantal medailles, ter wijl een zilveren lauwerkrans eveneens gewaagde van een1 roemvol verleden1. Het zal daarom den Vrienden van Ja cob Cats genoegen gedaan hebben, dat sinds de vorige uitvoering het ledental der vereeniging toenam, zcodat de voor zitter, de heer Livingston, hoopvfol de toekomst inziet. Het programma was zeer gevarieerd en bevatte aan' voordrachten1 „elk wat wils". Het leeuwendeel van het succes verwierven 2 meisjes, adspirant-leden der vereeniging, met hare voordrachten1 „Pop en Poes", en „Klein maar da pi- per". De laatste viel zoodanig in1 d'enl smaak van het publiek, dat ze na de pau ze herhaald werd „op veelvuldig ver langen". Toen bood de voorzïtitter de beide dillettantjes ieder een fraaie bo- quet aan, met welke huldiging het pu bliek door een daverend applaus instem de. ,Tot slot werden eenige fantasie- ma rmiergro en en gevormd, die onder be lichting van bengaalsch vuur een schoon effect vormden. Een geanimeerd bal hield daarna de aanwezigen nog lang bijeen. Op de jaarvergadering van de afd. Leiden van het Alg. Ned. Verbond „Vrede door .Recht" bleek uit het jaarverslag van de secretaresse, dat het ledental 104 be droeg. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten over 1910 hadden bedragen f 158,24, de uit gaven f 150,97, batig saldo derhalve f7,27. Tot bestuursleden werden herbe noemd mej. A. van Bemmelen en de hee ren prof. dr. A. W. Nieuwenhuis en H. W. Fischer. Met betrekking tot de 18-Mei-viering werd besloten aan de hoofden der scho len, die zich bereid verklaren, op dien dag in de hoogste klasse de beteekenis van de vredesbeweging te bespreken, ter uitreiking aan de leerlingen der hoogste klasse ter hand te stellen een zoo juist door den Bond uitgegeven verhaal, ge titeld „Oorlog", geschreven door A. C. C. Vletter. .Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Kampen werd genoemd mej ,v. Bemmelen. LISSE. De heer O. v. d. Horst, bloem- Dollenkweeker alhier, heeft zijn geheele bollenkraam, benevens de landerijen, overgedaan aan de firma Gebr. Keus te .Hillegom. NOORD WIJK. In de gisterenavond gehouden vergadering van „Geloof en Wetenschap" de laatste in dit seizoen trad als spreker op de heer A. v. d. Poel, lid der vereeniging, met het onder werp „Drankbestrijding". Deze lezing werd gehouden om, be houdens goedkeuring van den Zeereerw. heer Pastoor, te komen tot de oprichting van een afdeeling van het Kruisverbond. Na een korte inleiding kwam spr. tot den invloed van alcohol op ons lichaam. Omdat tot een grondige beh n 1 ing hier van .een groote kennis van ons inenscjie- lijk organisme noodig is, zal spr. slechts enkele algemeenheden "opgeven. Ten eerste de invloed van alcohol op de spijsvertering. Hierbij heeft spr. ge legenheid aan te toonen de verderfelijke werking op verschillende organen, zooals den mond, de slokdarm, de maag, de darmen, de lever en de nieren, te wijzen op het veroorzaken van verschillende kwalen, zooals maagziekte, leverziekte, suikerziekte, vetzucht. Ook toonde hij nog aan de verkeerde denkbeelden, die er heerschen over de groote voedingswaarde van bier. Ten tweede de invloed op de adem haling. Op het strottenhoofd ontstaan meermalen verdikkingen, die de z.g. groc- stem veroorzaken. In tegenstelling met vroeger is men tegenwoordig van mee ning, dat door den alcohol de dispositie voor het verkrijgen van tering wordt ver ergerd. De invloed op den bloedsomloop. De alcohol vermindert het weerstandsver mogen tegen allerlei ziekten. Volgens de Ber'ijnsche dokters is 53 pet. der kelners tuberculeus. $pr .bestrijdt de meening, dat alcohol verwarmt, en toont met voor beelden. aan, dat het omgekeerde het geval- is. De invloed op het zenuwstelsel. Onge twijfeld het edelste deel van ons lichaam, zegt spr., omdat dit het deel is, dat wij zouden kunnen noemen den drager van onze ziel, dus het stoffelijk werktuig, waardoor onze ziel', het beeld van God, zich naar buiten openbaart. Nu behandelt spr. den invloed van al cohol op onzen geestesarbeid. „De al cohol is nooit in staat", zegt prof. Stok vis, „den geest op te heffen. Hij roept slechts eene schijnbare opwekking, een verraderlijke vreugde te voorschijn, want hij tast altijd en het eerst onze edelste hersendeelen aan, die voor de controle en voor het oordeel." De herbergconversa- tie is meestal heel gelijkvloersch, ook op moreel gebied'. Het spreekwoord „als de drank is. in den man, is de wijsheid in de kan" is maai' af te waar. Op het karakter doet de alcohol spoedig zijn invloed gelden. Onverschilligheid, prikkelbaar heid, liefdeloosheid zijn de gevolgen. Huwelijksgeluk wordt verwoest, eene hoopvolle toekomst vernietigd. Idealen, hoogere gevoelens van levensbestem ming, van geloof en godsdienst raken maar al te dikwijls op den achtergrond door invloed van den drank. De alcohol, zegt een zeker bisschop, heeft meer Katholieken van de Kerk doen afvallen dan Hervorming en alle kette rijen te zamen. Bij velen is verzwakking van den wil het eerste gevolg van matig drankgebruik Bij velen gaat de wilsverzwakking over in neiging en die neiging loopt groot ge vaar hartstocht te worden. Matig gebruik (niet voor eik individu maar voor de geheele maatschappij) leidt tot misbruik. Die niet in zonde wil val len, moet de kwade gelegenheid, vluchten. Reeds uit dit oogpunt, zegt spreker, is geheelonthouding sterk te verdedigen. Maar er zijn hoogere beginselen in het spel. In het verdere gedeelte zijner lezing toont spr. aan, dat de alcohol de misdaad en de krankzinnigheid doet toe nemen, duizenden onschuldige kinderen met den vloek hunner afkomst belast, in één woord niets dan ellende verspreidt. Volgens woorden gesproken op een congres te Utrecht, wordt voor Neder lands jaarlijks 75 mill, gulden aan alco hol besteed. Na een vurige opwekking tot meegaan in den strijd tegen ?t drank misbruik, houdt spr. een warme pleit rede voor geheelonthouding. Door velen worden twee beweegrede nen .aangevoerd, die hem weerhouden, geheelonthouder te worden, zegt spreker. Ten eerste: zonder drank geen vermaak, geen gezelligheid. Ten tweede: het is zoo Jastig. Deze worden door spreker geducht onder handen genomen. Ten slotte spoort spreker allen krachtig aan, zich te scharen onder de banier van het kruis. Pausen, bisschoppen, edele man nen, zooals Dr. Ariëns, Pater Ermann gaan ons voor in den strijd. Met en door het kruis zullen wij overwinnen. Wij zullen het alcoholisme langzamerhand doen verdwijnen, maar dan moeten allen bezield zijn met de leusOra et labora bid en werk. Met een kort woord dankt de Eerw. directeur, kapelaan Niehus, den heer v. d. Poel voor zijne schoone lezing. Z.Ew. deelt mede, dat heeren, die lid wenschen te worden, zich kunnen opgeven bij den heer v. d. Poel, om dan bij voldoenlde deelneming en na goedkeuring van den Zeereerw. Heer Pastoor, een afdeeling van het Kruisverbond op te richten. Z.Eerw. spreekt de hoop uit, dat O. en W. moge blijven groeien en bloeien tot heil en geluk van ons dierbaar Noord- wijk. Staande de vergadering hebben 17 per sonen zich bereid verklaard om bij een eventueele oprichting van 'n Kruisver bond lid tie worden, en wel 7 als ge heelonthouder ,en 10 als afschaffer. ROELOFARENDSVEEN. Aan het be stuur der tuindersvereeniging „Tuinders- belang" Alhier, is vergunning verleend tot oprichting van een veilingslokaal met kantoor, nabij het huis wijk B no. 82. SASSENHEIM. Zondagavond verga derde de afdeeling Sassenheim em Om streken van den Ned. R. K. Volksbond. De Voorzitter, de heer A. Weijers, opende de vergadering met gebed, en: heette de aanwezigen hartelijk welkom de notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd goedge keurd. Jtenige leden yycidên geïnstal leerd. De penningmeester deed verslag van den' financieèlen stand van eenige onderafdeel ingen'. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer Jac. Bruijnen, tot het houden eener lezing over de retraiten. De heer Bruijnen is een der bondsleden onzer af deeling, die de retraite voor de bondsler den, onlangs in het Clemenshuis te Nioordwijkerhout gehouden, heeft ge>- volgd. In de eerste plaats gaf hij een kort overzicht van het ontstaan der gesloten retraiten in ons vaderland, vervolgens behandelde hij de beteekenis der retrai ten, om daarna weer te geven hoe de 3 dagen, welke de retraite duurde, wer den doorgebracht. Ten slotte spoorde hij de aanwezigen: aan zooveel mogelijk zulk een retraite te houden, want spr. was overtuigd dat een ieder, die zulk een retraite volgt, zeer voldaan zal huiswaarts keeren era gaarne een volgend jaar aan zal deelnemen. Een Luid applaus viel den spr. tera deel en de voorzitter was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij, den heer BruijV nen dank zeide voor zijn voordracht. De bespreking bondsgebouw ver schafte weinig nieuwe gezichtspunten,, De commissie nam op zich verdere stap pen te doen, om dan in een volgende vergadering de uitslag van hare bevin dingen mee te deelen'. Ook zal onder zocht worden, of bet-mogelijk zal zijra, dat door het verzamelen v£n oud-papier de hondskas in beteren' toestand komt. •GEWESTELIJK. Mond- en klauwzeer; Door den rijksveldwachter is pFOces-ver- baa) opgemaakt tegen den veehouder W. N. te Kaag wegens het doen weg nemen van een waarschuwingsbord „mond en klauwzeer". Verdronken. Vrijdagnamiddag, omstreeks 12 uur, geraakte te Kaag het vijfjarig zoontje van J. van V., Cornells genaamd, in het Gravenwater. De 14-jarige Joh. v. N. bemerkte het kind en haalde het eruit. Aangewende pogingen om de levensgees ten op te wekken, hadden geen gevolg. Ongelukken. In het artilleriepark aan het Kanaal te 's-Gravenhage werd Vrijdag een milicien ernstig verwond; tij dens het verplaatsen van een stuk ge schut. jiij werd op het terrein door een officier van gezondheid verbonden en vervolgens naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij nog denzelfden avond overleed. .Een 12-jarige jongen te Leersum, die voor het uithalen van een vogel nestje in een boom was geklommen, viel hieruit en kwam zoodanig met het hoofd op zijn beneden staande klompen terecht, dat hij na drie dagen aan de gevolgen is bezweken. Zaterdagmiddag is de le luit. der infanterie W. B. C. v. T., gedetacheerd bij de Normaalschietschool in Den Haag, in de Javastraat aldaar van zijn fiets ge vallen bewusteloos werd hij in de kliniek van het Roode Kruis aan de Jan van Nassaustraat binnengebracht. Van hier werd hij vervoerd naar het militair hos pitaal aan den Fluweelen Burgwal, waar werd vastgesteld, dat de bij den val be komen verwondingen van hoogst ern- stigen aard zijn. Nader meldt men dat luitenant v. Zaterdagavond is over leden. Men meldt uit Steenwijk dd. 6Mei: Een treurig ongeluk had hier heden avond plaats. De ruim 80-jarige Kalsbeek, 's middags .uit de Knijipe (Fr.) naar hier overgekomen .om zijn laatste levensda gen ten huize van zijn zoon alhier te slijten, viel enkele uren na aankomst van de trap, met het noodlottig gevolg, dat hij, eer nog de dokter ter plaatse was, den laatsten adem uitblies. Brandstichting? De brigade commandant te Beek (L.) heeft Woens dag te Moorveld-Geulle een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den groo- den wethouder Pesch, de daaraan gren- ten brand aldaar, waarbij de hofstede van zende woning van Daamen en de coöpe ratieve boteriabriek in de asch werden gelegd. Jn denzelfden nacht was er ook een partij jonge fruitboomen van den wethouder P. vernield, hetgeen verleden jaar ook het geval was geweest .en waarvan men toen den zwager van Pesch, zekeren P., te Deurne, verdacht. De brigade-commandant begaf zich in burgerkleeding naar Deurne op onder zoek, waar P. in den nacht van den brand geweest was. Deze werd aange houden en naar Moorveld-Geulle getrans porteerd. P. ontkende beslist en zei tegen zijn zwager, dat hij wel blij mocht wezen, dat zijn hofstede was afgebrand, hij kreeg nu een mooi nieuw huis. P. is altoos een zonderling geweest; men gelooft, dat hij niet wel bij 't hoofd is. Hij is ge vankelijk naar Maastricht overgebracht. Hert gevangen. Bij Hauierwijk (Fr.) heelt de arbeider V. een hert ge vangen. Het dier liep in een veenput, V. sprong ook te water, pakte het beest bij de horens en kwam er mee op het droge. Onvoorzichtig. Zekere J. Jan sen, wonende op de Ossche-Schayk onder Oss, krabde onlangs een puistje stuk op den neus, waardoor bloedvergiftiging ont stond. Thans is hij aan de gevolgen overleden. De 3-d u b b e 1 e moord te Koe- kange.eld. ijl veiband in et den dri,er voudigen moord te Kdekaragerveld (in| September 1909) is Zaterdag door de veldwachters Kragt en Pool gearresteerd de vader van den vermoorden 16-jarigen schaapherder. Neder meldt „De Ct.": Na den moord is de vader van den vermoorden schaap,- herder (Jan Winters) gehuwd met de weduwe Van Achteren. Een broeder van' den schaapherder (Barteld Winters) ver trok na den moord naar Dtiitschlandi,) doch kwam van het voorjaar weer terug. Hij werd ziek en stierf den len Maart!,- j.l. Op zijn sterfbed maakte hij: zijn stief moeder bekend, dat hij een geheim had en dat hij niet van 't leven wilde schei den, alvorens dat te openbaren. Hij bek kende dan!, dat hij met zijra vader, Janl Winters, den driedubbel en moord had bedreven, waarvan ook zijn broeder als slachtoffer viel. Gistermorgen nu, (na een aantal ban ge dagen doorgebracht te hebben) gaf de stiefmoeder een briefje mede met den! postbode D. Smit, waarin zij aan detn( rijksveldwachter Kragt te Koekange mel ding maakte van het geheim, dat haan was toevertrouwd. Direct ging deze met den onbezoldigden rijksveldwachter Pool' naar het huis van den verdachte, die te bed lag en onmiddellijk in arrest werd genomen. De Vrouw bleef bij haar ver klaring; de man ontkende. Winters werd geboeid naai' de Wijk overgebracht. Bollenveiüngen. Vrijdag is te Sassenheim een ge heele kraam te veld staande hyacinthen',1 bloembollen en rcocussen geveild. Hyaeipthenper bed werd besteed' voor: rUinocence (enkel wit) van 50 tot' f 55. L agrandesse (enkel wit) f 9. Gran deur a merveille (enkel wit) van 10 tot f 12. Madame Anti-nek (dubbel wit) van! van f24 tot f27. La Tour d'Auviergn-e (dubbel wit) f IS. Moreno (enkel rood) van f30 tot f 36., gigauihea (enkel rood) van f 15 tot f 17., roi des beiges (enkel rood) van 25 tot f33., gertrude (enkel rood) f23, lady derby (enkel rood) f24 tot f 28, president Roosevelt (dubbeil rood) f38, grandkaitre (enkel blauw) f 19, king of the blues (enkel blauw) f 15, Potgieter (enkel blauw) f 19, deli cate (dubbel blauw) f22, general An,- tinck (dubbel blauw) van f25 tot f 30i Van Speijk (dubbel blauw) f 16, grande blanche (enkel wit) van f 12 tot f 16., rosea maxima (enkel rood) van f 12 tot f 16, robert Steijger (enkel rood) f 16, honneur de Leidschendam (enkel rood) f 24, moreno (enkel rood pluksel van! gesnedenen, van f 13 tot f 16, miss Bec ker Stowe (enkel wit) f 14, la peyrouse (enkel blauw) f 15, baron van Thuyll1 (enkel blauw) f 12, baron van Thuyll' (enkel wit) van f 12 tot f 15, paix de 1'Europe (enkel wit) fll. La Virginité (dubbel wit) fll. Crocussen per bed voor Argus (bont) f4, Maximiliaan (licht blauw) f5, king of the rohites (wit) f 3, lord Salisbury (blauw met witte fop) van f3 tot f4 Mont Blanc (wit) f 4, Lothair (boait) f2.50, president Lincoln (purper) f4, Baron van Brunow (blauw) f4. Bovenstaande prijzen moeten met 10 pCt. worden verhoogd. De veiling was zeer druk bezocht. Sport. Parseval V. Onder groote belangstelling deed het luchtschip „Parseval V" Zondag vanuit Duindigt een drietal tochten, telkens met een officier en een tweetal passagiers. De eerste reis duurde van 10.35 v.m. tot 11.10 en ging naar Voorburg en Rijswijk, waarbij ook een reis over den Haag werd gemaakt, de tweede van 11.30 tot vijf minuten over twaalven, toen over Stomp wijk naar Zoetermeer werd ge varen. Te 2.35 werd voor de derde en laatste maal opgestegen en ging het in de rich ting jScheveningen. Ging de beide vorige malen de landing vlot en zonder het minste incident, bij het einde van de derde vaart hebben commandant en pas sagiers eenige angstige oogenblikken doorgebracht. .Toen de „Parseval V" n.l. boven het Haagsche Bosch kwarr, waar de lucht aanmerkelijk koeler was dan boven de stad, daalde het luchtschip met groote snelheid. Hauptmann Ddnglinger wist nog over de boomen heen naar een weiland te sturen, dat op geringen af stand van Duindigt ligt. Hier kwam het schuitje tot op enkele meters bij den grond, doch na eenige oogenblikken zagen de in spanning op Duindigt wach tenden het luchtschip weder boven de boomen verrijzen. De landing geschiedde eenige minuten later, zij 'took niet zoo vlot als de vorige malen. „Daar helpt geen ballast, geen stuur aan", verklaarde Hauptmann Dinglinger, toen allen te ongeveer 3.15 weer veilig op den beganen grond stonden. Te 4 uur werd een aanvang gemaakt met het demonteeren van den ballon, waarmede men te onge veer ,5 uur gereed was. Voetbal. Te 's Hage speelden gister de 11 Hol- landsche tegen 11 Belgische militairen) een spannende wedstrijd. Na een uitste kend spel van beide zijden, gelukt het ten laatste den Hollanders te doelpura- ten. Na de rust brachten beide partijen! nog een maal het leder in het net. Zoo* dat Holland dus gewonnen heeft met 2—1. Vele militaire autoriteiten waren aan,1-1 wezig, ook een vertegenwoordiger vaai| den, ni juister van porlog.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2