BUITENLAND. Erna von harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 482. a ËeicU&ke Son/tout Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/s cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. De omstandigheden voor het sluiten van den vrede in Mexico zijn weer ongunstiger geworden. Het moet n.l. niet waar zijn, dat de opstande lingen hun eisch, dat Diaz moest aftre den, zouden hebben laten varen. Nu 'heeft de gevolmachtigde der regeering Carabyal officieel meegedeeld, dat het hein onmogelijk is de onderhandelingen voort te zetten. Hierop is, naar een teiegram uit El Paso meldt, de wapen stilstand door Madero, den leider der revolutionairen, opgeheven. Zaterdag is alzoo de wapenstilstand geëindigd. Onmiddellijk naderden de voorposten der opstandelingen dichter tot Juarez, als ware men van plan, nog dien dag een aanval te doen. Madero ver klaarde echter, dat, hoewel hij niet toe stemt in een verlenging van den wapen stilstand, hij toch niet Zaterdag nog Jua rez zou aanvallen. Volgens de laatste in New-York ont vangen berichten wordt door de regee- rmgspersonen in Mexico, ondanks de on gunstige berichten, nog gehoopt, dat de vrede tusschen de regeering en de in- surgenten tot stand zal komen. Een telegram aan de „Daily Mail" uit .Saloniki meldt, dat alles aantoont, dat de Turksche regeering den toestand in Albanië als hoogst ernstig beschouwt. Er zijn acht transportschepen te Saloniki aan gekomen, die twaalf duizend man reser visten uit Klein-Azië aanbrachten. De Turksche regeering moet ook te rade zijn geworden, alle burgers in Mace donië onder de wapens te roepen. Voorts is op last der militaire over heid het goederenvervoer op de Ooster- sche spoorwegen geslaakt en is de dienst regeling der passagierstreinen gewijzigd, daar de treinen moeten gebruikt worden voor troepenvervoer, met 'toog op een groote samentrekking van troepen in Albanië Het heet officieel, dat het hier een proef-mobilisatie geldt, maar men leidt er in vele kringen uit af, dat de toestand in Albanië redenen tot ongerust heid geö. ft. De „Neue Freie Presse" verneemt uit Ceüinje, dat de Turksche troepen een poging hebben gedaan een stelling der Aibaneesche opstandeiingen bij Dedsjisj te bestormen, maar met verlies van 300 tiooden, gewonden en gevangenen zijn afgeslagen. De Albaneezen verloren 6 doc-len en 20 gewonden en maakten 200 geweren buit. In Marokko staat het al even slecht. De toestand te Fez was, volgens een telegram uitTanger aan de „Matin", gedateerd 30 April, op dat tijdstip weder verergerd. De aan komst van de mehalla van majoor Bré- mond -had weliswaar het aantal verde digers der stad vermeerderd, maar de stammen in het noorden ook weder gelegenheid gegeven opnieuw plannen te maken voor een aanval op Fez, terwijl de Cherarda en de Oudled-Aissa, de twee FEUILLETON. Naar het Duitsch. 16) Met aanmoedigend uiterlijk luisterde de freule naar de vaak een elegante wending nemende woorden van den heer des huizes. Herman deed slechts zwak ke pogingen, om zich op den voorgrond te stellen, hoe geschikt zijn vader hem daartoe ook de gelegenheid bood. Nein- stetten wijdde, na eenige vergeefsche pogingen om met de naast hem zitten de dochter des huiezs een gesprek aan te knoopen, al zijn aandacht aan het maal. Erna had geen oog van haar broe der af. Toen een pauze in het onderhoud in trad, vroeg .Herman Harneck, welbehaag lijk achteroverleunend en den ouden be diende het leege glas voorhoudend: Hoe gaat het op Amaliëahof Heeft oom Glockner dit jaar weer een leerling? \Vat was die van het vorige jaar een curieus man. Oom en tante gaat h:-'. uiL .'.n -.tid. Beiden zijn verheugd over je kouiat, be- eenige stammen, die nog trouw waren gebleven, tengevolge van het vertrek van de mehalla uit het gebied der Cherarga zich genoodzaakt hadden gezien gemeene zaak te maken met de opstandelingen. Tot overmaat van ramp was ook de voorraad ammunitie bijna uitgeput, gra naten waren er haast niet meer en de mehalla van Brcmond had gedurende de vier dagen, dat zij op weg naar Fez 'voortdurend door vijandelijke stammen bestookt werd, al haar patronen ver bruikt. Geld om de troepeu te betalen, ontbrak eveneens, de levensmiddelen waren duurder dan ooit en het gevaar, dat de bevolking in opstand zou komen, werd steeds grooter. Er is een proclamatie van den nieuwen Sultan Moelai-el-Zin tegen den Sultan verschenen. Daarin belooft hij kanonnen te zullen zenden, om Fez te beschieten. Hij heeft verordend, dat geene vreemde lingen in Marokko mogen wonen, be halve in de kustplaatsen. Ook de Fransche minister van buiten- Iandsche zaken heeft in den ministerraad verklaard, dat volgens berichten van den consul te Fez de stad geheel afgesloten! is. De Sultan dringt aan op het zenden van een. kolonne om hulp te verleenen. De Engel sche kies recht vrouw en jui chen, want al hebben zij het kiesrecht nog wiet, Zaterdag heeft het Engelsche lagerhuis met 255 tegen 88 stemmen in) tweede lezing het wetsontwerp aangenomen!, waarbij het parlementaire kiesrecht aan de vrouw wordt verleend, op gelijke voorwaarden als het nu de man heeft. Verder dan de tweede lezing zal helt wetsontwerp het in d,e zitting van dit jaar stellig niet brengen'. Verscheidene voorstanders van liet vrouwenkiesrecht zijn er tegen, omdat hei iin het algemjeert de arbeidsters onder de vrouwen buiten sluit en de behoudende partijen er baat bij zouden vinden. Maar dit is het niet in de eerste plaats, dat de aanlneming van het wetsontwerp belet. Men weet, het kabinet is op dit punt verdeeld. As- quith is nog tegen het vrouwenstem- recht en met hem nog een paar minis ters. Bij liet begin van het debat werd er een adres met 22.000 handteekenin- gen 'van mannen en 31.000 van vrouwen tegen het kiesrecht der vrouw ter tafel gebracht. Wel ïeen bewijs dat niet alle vrouwen' zoo verwoed graag andere lakens dan de 'gewone huishoudelijke uitdeelen. GEMENGD. Volgens de „Lokal Anzeiger" wordt in Russische hofkringen spoedig het be zoek 'van den Oostemijkschen troonopt- volger 'verwacht De „Diario Populair" van Lissabon! verzekert dat de bijzondere commissie,, die belast was met het uitbrengen van| een rapport over het ontwerp grondwet Brage, den voorzitter der voorloopige regeering. het niet eenis i§ kunnen wor den en de beraadslaging zal hervatten,. Sommige willen een parlementaire repu bliek als in Frankrijk, andenen zien hun ideaal in de Vereenigde staten1, Braga is 'voor een president, die voor dem tijld -richtte Erna. En een leerling is er, maar curieus kan men dezen in geen geval noemen. Mogelijk j.s je den naam be kend, daar hij in het leger geweest is: Herr von Steinfels. Wat! Hans Otto Steinfels, riep de luitenant ten hoogste verrast uit. En gij schrijft mij daarvan niets. Met je verlof, mijn waarde zoon, onderbrak hem zijns vaders stem, wij konden niet vermoeden, dat in dien in ieder geval correcten man een in uw oog zoo merkwaardige persoonlijkheid stak. Mogelijk wilt gij ons nu de beteekenis van den heer von Steinfels wel verkla ren. Met moeite hield Herman zich ge durende die spottende woorden in; hij trok ongeduldig aan zijln klein snor- baardje en sprak toen met levendige ge baren Hans Otto Steinfels is een van de netste kerelsVergeving freule, mijn groote verbazing ontlokte mij dat woord. Erna ik zeg de briefwisseling met je op. Hoe is het mogelijk, dat gij mij niet schrijft: Steinfels is op Amalienhof. Beste Herman, ik ben blij dat ge daar een bekende vindt, en tegelijk wil ik je wei zeggen, dat de Glockner's met hem dweepen. B,non Steinfels ver telde ovciigeus jeeist sinds kort, dat hij van 5 jaar door de Kamer wordt gieko,- zen, en die niet herkiesbaar is, De Belgisch/e Kamer heeft de wet betreffende 'het pensioneeren van mijn werkers «aangenomen. Deze wet kSejnt aan 'mijnwerkers op dien leeftjjd varf 55 tot '00 jaar een piemlsioen van 360 fr. toe, 'Een detachement Chineesche troer epn is uit Tsitsikar vertrokken naar Koe- mara, waar soldaten aan het muiten zijn geslagen 'en' 'eenige goudwasscherijien hebben vernield. Het personeel dier in richtingen is gevlucht Nadat (ie mui ters eenmaal de verwoesting hadden ber gonnen, werd de plundering voortgezet door roo versben den. „Le Peuple" publiceert den tekst van het nog niet bekend gemaakte testameint van Leopold II. Het luidt als volgt: Ik heb van mijn vader en mijn moeder 15 millioen geërfd, die ik aan mijn' kin deren nalaat, om ze onder elkaar te ver deden. Door mijn ambt en door het ver trouwen, dat zekere personen in mij stel den, zijn op zekere tijdstippen groote bedragen door mijn handen gegaan ,zonP der mij toe te behoor en. Ik bezit nfcets dan de bovenvermelde 15 millioen. Laeken, 18 October 1909. Het Zwitsersche postbestuur heeft in den laatstcn tijd twee maatregelen genomen, die ten doel' hebben het tijd- röovende opplakken van postzegels te vermijden. Jn de eerste plaats bedrukt het de couverten, kaarten en kruisban den, die particulieren bij ten minste 500, voor de hoogere waarden bij ten minste 250 stuks tot zijne beschikking stellen, 'met postzegels, zonder dat men daar iets extra's voor behoeft te betalen. En in de tweede plaats kan men ten minste 200 stuks drukwerken tegelijk ongefrankeerd verzenden. Men behoeft dan slechts een verrekeningsformulier in te vullen en daarop wordt het verschuldigde port in postzegels van hooge waarde geplakt. Het publiek maakt gaarne gebruik van deze nieuwigheid, ook bij het verzenden van kennisgevingen van familiegebeurte nissen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is buiten bezwaar van 's Rijks schatkist benoemd tot vertegen woordiger der Regeering op het in Juli 1911 te Antwerpen te houden interna tionaal conigres van patronage, J. vian Deventer Szn., inspecteur van het krank zinnigenwezen te Amsterdam. Bezoek onzer Koningin aan Belgie. Het bezoek van H. M. de Konünigiin aan Brussel is bepaald op 26, 27 eni 28 Juli. Paleis-Raadhuis kwestie. In het eergisteren verschenen Gemeen teblad van Amsterdam is opgenomen een voorstel van B. en W. om hen uit te noodigen om, alvorens omtrent de voor ziening jn de behoefte aan een nieuw stadhuis definitieve voorstellen te doen, zich tot den Minister van Binnenlandsche bij het Münberger regiment heeft ge staan. Onder die omstandigheden schenkt gij mij, hoop ik, wel vergiffenis. De nieuwsgierigheid verteert ons allen, Herr Harneck, zoo liet zich Lili Orben hooren. Wie en wat is uwe held. Bitte, schilder hem eens precies uit. Steinfels heeft Jange jaren, laatstelijk als ritmeester bij 't regiment in Mün- berg gestaan; hij was zoo algemeen ge zien, dat superieuren en kameraden zijn vertrek levendig betreurden. Een zoo ge ducht, geen vrees kennenden ruiter zag men zelden. Daarbij had hij niet bijzon der goede paarden. Het heette altijd, dat hij te weinig toelage had. De hemel weet, hoe hij het leverde, maar als hij een middelmatige knol op stal had, was het beest pa weinige weken niet te her kennen en praesteerde het ongelooflijk ste. De majoor deed een gemompel van bijval hooren. Kennis van paarden en geducht kunnen rijden, dat was naar zijn smaak. In gespannen aandacht had Erna naar haar broeder geluisterd. Waarom nam hij dan zijn ont slag? vroeg zij. Dat was een zeldzame geschiede nis, W^föyer niêh alj^rlei <Jy^a?e dingen Zaken te wenden met de vraag: le. of bij de hooge regeering voornemens be staan of wenschen in overweging zijn, die binnen afzienbaren tijd zouden kunnen leiden tot het onttrekken van het Ko ninklijk Paleis op den Dam aan zijn tegenwoordige bestemming; zoo ja, ten 2e. of de regeering alsdan bereid zou zijn met het gemeentebestuur van Am sterdam jn overleg te treden omtrent: a. de stichting van een waardig konink lijk verblijf in de gemeente Amsterdam; het na voltooien daarvan wederom ter beschikking dier gemeente stellen van het Koninklijk Paleis op den Dam, opdat dit opnieuw tot raadhuis zou kunnen worden bestemd. Hofbericht. Z. K. H. Prins Hendrik, heeft door middel van den1 Nederlanldschen consul generaal te Londen zijn voornemen te kennen gegeven, op 27 Juni de Intörm'a- tionale Rubber-tentooinlstellimg in de Royal Agricultural te zullen bezoeken!. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen' en' Hertog Johan Albert van Mecklenburg Schwerin, de regent Van Brunswijk, en zijne gemalin hebben Za terdag de Nieuwe Kerk te Amsterdam bezocht. Daarna zijn zij de gasten1 ge weest van den' heer J. T. Cremer, oud- minister van koloniën, op diens land goed Duin- en Kruidberg te Santpoort, alwaar het tweede ontbijt werd gebruikt en zijn toen per auto naar Amsterdam teruggekeerd. Des avonds is het hooge gezelschap naar het Loo vertrokken. De chef van het Militaire Huis enj de grootmeester van het Huis van' H. M. de Koningin', maken 'békend, dat H. M. de Koningin' in het paleis te Amster dam audiëntie zal verleenen. op Dinsdag 6 Juni, des namiddags te 2 uur, aan officieren en militaire auto riteiten des namiddags-te half 5, aan' de vol gende civiele autoriteiten': de leden' van het consulaire corps, de commissarissen der Koningin, gewestelijke besturen, bur gemeesters en gemeentelijke besturen op Woensdag 7 Juni, des voonm. te half 11 aan de oervige civiele autoritei ten, en aan de rijks-, gemeentelijkie en kerkelijke commissiën, op Donderdag 8 Juni des voorm. te half 'il aan particulieren. De lijsten welke van Maandag 8 de zer af ter inschrijving voor deze audiërn- ties ten paleize te Amsterdam zullen ge reed liggen, zullen worden, gesloten op Woensdag, 24 dezer, des "namiddags te 4 uur. Hr. Ms. Gelderland te Tandzjer. De correspondent van de Koln. Ztg. seint uit Tandzjer: De sedert eenige dagen1 hier liggende Nederlandsche kruiser Gelderland onder neemt morgen een reis naar de Marolc- kaansche kustplaatsen'. De Nederlamd- sche gezant van Rappard, die ter eere van de officieren van de Gelderland ver schillende feestelijkheden heeft aange richt, zal aan boord van den kruiser de Marokkaansche kust bezoeken'. Deze reis geeft vooral op het tegenwoordige vertelde. Er was in de familie Steinfels, van moederszijde, een zonderlinge oom, een verstokte vrijgezel. Deze leidde de bestemming van zijn neef en bepaalde, zonder hem ooit gezien te hebben, dat hij cavalerist moest worden. Op zekeren dag kwam de oude te sterven. Bij de opening van het testament bleek niet alleen, dat hij Hans Otto Steinfels erf genaam had gemaakt, maar er bleek zoo veel kapitaal voorhanden, dat deze zon der zorgen de bezitting kon aanvaarden, nadat hij de laatste beschikking van den erflater vervuld had. Moest hij ergens een oude vrijster op den koop toe nemen? riep Lili Or ben vroolijk. Erna wenkte haar broeder aanmoe digend toe. Dezen beviel de rol van verteller zeer, toen hij zag hoe aller aandacht op hem gevestigd was. In den breede wijdde hij uit over het ongezellige, zeer vervallen huis dat de heer von Steinfels had te betrekken, om daarna tot de beschikkin gen van het testament te komen. Onder andere dat de erfoom bepaalde, dat zijn neef terstond ontslag moest nemen, een tijdlang bij een bekwamen landeigenaar practisch moest jn de leer gaan, en dan het erfgoed zelfstandig moest bes.u.en... Ik beu uAÜjjrs .wel verbaasd, dat Steui- oogenblik den' Franlscheu aanleiding to,t commentaren. Pest op Java. Bij het departement van Koloniën ïsj ontvangen' het volgende telegram vatii den gouverneur-generaal van Ned.-Indië d.d. 6 dezer, bëtreffende pestgeVallen op; Java Afdeeling Malang gisteren (5 dezer) 16 gevallen, waaronder 2 longpest; 7 dooden. Van' de pestlijders van vorige dagen overleden; er nlog 9, waaronder 1 longpest. Te Kediri geen gevallen. Te Sitoebondo een' verdacht geval, daf vrij zeker pest is. 'De patiënt is hersteU lende. Dr. De Vogel is derwaarts gej- weest en heeft maatregelen gentomen. Een sociaal werk. Een besluit, dat, uit sociaal oogpunffc beschouwd van groote beteeken'is is, etn! door de burgers met groote vreugde zal begroet worden, heeft de gemeenteraad van Kleef genomen. Het voorstel tot de stichting van: eeni stedelijk hypotheek fonds is door den] Kleefschen Raad aangenomen. Het doel is, het verstrekken van 2e hypotheken op kleijmere en ook op bur gerwoningen op een rentevoet van 4i/a' pCt., waarbij de hypotheeknemer tevens in de gelegenheid wordt gesteld het be drag tot 1 pCt. te ainortiseeren. De be leening zal evenwel nooit hooger gaan' dan 75 pCt. van' de waarde der huizenl. Het spreekt van zelf, dat door menig klein-huiseigenaar van deze gelegenheid door de gemeente geboden, gretig ge bruik zal maken, indien hij eenige hyv- potheek op zijn eigendommen moet ne men. Öntwerp-Militiewet. De Haagsche correspondent van De Std. schrijft: i In aansluiting van wat De Rott. rerdt; meldde inzake de openbare behandeling van het ontwerp Miiitiewet in de Twee de Kamer, verneem ik van goed inge*» lichte zijde, dat, naar alle waarschijn Ljik- lieid, het voorloopig verslag eerst 25 Mei of iets later verschijnen zal. Dit schijnt voor een deel daarin zijn ooiv zaak te vinden, dat men in de ComiOL zoo snel ten eimde te doen loop/en als mogelijk geweest ware, indien men z*ch de moeite getroost had om speciaal voor van elders over te komen. Dat die eeai}- stemmigheid ontbrak wordt daardoor ver klaard, dat men sterk in twijfel trok, of respect, onmogelijk achtte ,dat het wetsontwerp vóór de zomervacantie in openbare behandeling zou kunnen komen. Ik verneem verder, dat in het V. V. zeer veel vragen voorkomen ztdleim diehetzij ze al of niet belan'girijk zijwl in ieder geval naar men verwacht e<n tijdroovende opstelling van de Memorie van Antwoord zullen veroorzaken, zoo dat deze wel met zoo spoedig gereed zal zijn als men' in normale omstandig heden van den snel werkenden Minister van Or.riog zou kunnen verwachten. Neemt men nu daarbij nog in aanmer king, dat, naar mij verzekerd wordt ,de Kamer heel weinig geneigd is om eemf fels zich mijner heeleniaal niet herin nert, besloot hij nadenkend. Gij vergist je. Hij vroeg of luitenant Harneck bij het 'sche regiment huzaren met mij verwant was, merkte Herman'» zuster koel op. Daar ik niet wist, in hoever gij met elkaar in kennis waart, liet ik het bij de gewone gezelschaps- plichtplegingen. Als gij met hem in nar dere betrekking wilt treden, staat ze na tuurlijk niet jn den weg. Het souper was ten einde Baron Har neck geleidde de jonge freule naar den salon, waar hij zijn gewone avondlec- tuur, de couranten, aanving, het aan de jongelui overlatend, zich nu zelf te ver maken. De hoffelijkheid voerde den zoon aan de zijde der gast. Erna trad op het balcon, op den voet gevolgd doorNein- stetten. Zich in de koele avondlucht verfris- schend, verwijlde Erna met haar gedach ten nog bij het zoo juist gevoerde on derhoud. Zij hoorde Neinstetten slechts verstrooid aan. Wat deed ik? vroeg zij, droome- rig naar den jonkman opziende, toen zij deze aan het slot eener lange uit eenzetting, verwijtend hoorde zeggen Het .was krenkend voor mij. (Wor.üJ yjery.olgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1