Het Juliana-bloempje. Behalve de reeds gepubliceerde opga ven, is voor de afdeeling Leiden, der vereeniging ter bestrijding van Tuber culose nog ingekomen van Katwijk f 109. van Noordwijk f 130.35Vj. van Leiderdorp f 36.73. Van Zoeterwoude 50. van Warmond f 11.10. van Valkenburg f 12.50. van Oegstgeest f 119.311/2- zoodat de geheele netto opbrengst van het Juliana-bloempje voor Leiden thans bedraagt j 2332,321 Gistermorgen werd in hotel „Dn Nord" eene vergadering gehouden vau belanghebbenden bij den toestand aan den Hoogen Rijndijk. Hoofdzakelijk was het doel der vergadering de aandacht van autoriteiten te vestigen op den toe stand, waarin de Hooge Rijndijk komt te verkeeren, als de tramlijnen zijn aange legd. Er zal dan slechts een rijweg over blijven ter breedte van 3 M., waardoor ongelukken niet kunnen nitblijven. De Rijndijk, aldus werd betoogd, is een der drukste verkeerswegen van Leiden. De Voorzitter en de secretaris werden naar B. en W. afgevaardigd om deze aan gelegenheid te bespreken. ALFEN AAN DEN RIJN, De gemeente raad vergadert Dinsdag 9 Mei a. s. v.m. 10 uur. Aan de orde zijn gesteld: 1. Nadere behandeling van het voorstel van B. en W. tot onderhandsche aanbe steding van den bouw van een 2en water toren en het aangaan van eene geldleening. 2. Verzoek van F. J. J. Muller om ver mindering van zijn aanslag in het ver gunningsrecht HOOGMADE. Woensdag 10 Mei zullen stemgerechtigen Ingelanden van den Vliet— polder in het lokaal van den heer C. Hillebrand de gewone zomervergadering houden. Behalve de vaststelling der reke ning over 1910 en der begrooting voor 1911 zal als dan ook besproken worden het lidmaatschap der nieuw-opgerichte vereeniging tot behartiging van water- schapsbelangen. Ingelanden van den Doespolder zullen vergaderen op Dinsdagavond 16 Mei ter behandeling van dezelfde onderwerpen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bij de op gravingen in het „Klein Duin" zijn be halve menschengeraamten gevonden een degen en de punt eener degen. KATWIJK AAN ZEE. Voor de yischv hier aangebracht werd besteed: griet 40 c.—fl— f 1.50, tong 20—50—80 c., per stuk; schol f7.50, braad f4, per mand; keu en schar f2.50. NIEUWKOOP. Donderdagavond gaf het fanfarekorps „Eensgezind" op het dorpsplein een uitvoering ter eere van Prinses Juliana. Eenige vaderlandsche liederen brachten er de stemming in en een groot aantal inwoners, verlokt door het fraaie weder, luisterden met genoe gen naar het flink afgewerkt program ma. NIEUWVEEN. In de gehouden raads vergadering Werd het percentage van dein heffing van: dein Hoofd. Omslag be paald op 21/2 pCt. Ook werd Vastgesteld het aanvul lings- kohier voor Hondenbelasting over 1910. Ten laatste werd op verzoek van' het raadslid .van Leeuwen besloten' eend schering te plaatsen nabij de aschwerf der gemeente. NOORDWIJK. 22 Mei a.s. herdenkt J» Heemskerk, gasfitter alhier, den dag waarop hij 25 jaar geleden in het gas bedrijf kwam, eerst op de petroleumgas- fabriek en later op de nieuwe gasfabriek. Als eene bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat in deze gemeente binnen een kort tijdsverloop in ééne familie drie huwelijksfeesten worden gevierd. Zondag a.s. herdenken het echtpaar A. Koemans en C. v. d. Ploeg hun vijftigjarige en hunne kinderen W. v. d. Zalm en G. Koemans hun 25-jarige echtvereeniging, terwijl hun kleinzoon, L. v. d. Zalm, binnen eenige dagen gaat trouwen met mej. A. Koelewijn. Op de vergadering van de Algem. Commissie tot feestelijke ontvangst van Ambachtsheer en -vrouwe, is de laatste hand 'gelegd aan de regeling van den stoet, die den graaf en: zijn; gemalin bij hun 'intocht op Dinsdag 9 Mei zal bege leiden. De stoet zal worden .opgesteld in de Laan van „Het Hof Vaai Holland." Om half 2 zal de stoet op de grens van de gemeente moeten zijn gearriveerd. Na dat het rijtuig van het hooge echtpaar in den 'stoet is opgenomen, wordt de terug rit aanvaard. Bij den rondgang door het dorp zal dezen Weg worden gevolgd Goowieg, Voorstraat, Lindenplein^ V. Limburg Stirumstr., Kerkstraat, Bronck- horststr., Zeestr., Zeeweg, Hoofdstraat (te 'N. a .Z.), Noord-Boulevardj School straat, Oude Zeeweg, Pickéweg, Pické- straat, Douzastraat, Voorstraat, Linden- plein, v. Limburg Sirumsttraat, Bronck- horststraat, Molenstraat, Wilhelminastr., Voorstraat, Laan van Hof van Holland, Offemweg. Bij den inigabg Van „Offem" verlaat het rijtuig van den graaf den stoet. De- fee trekt verder langst Offemweg naar de Voorstraat ,en wordt hier ontbonden!. Op Verschillende plaatsen is men reeds biet 'de Versiering begonnen. Een tweetal eerepoorten zijn opgericht: op de Schie- brug en aan den' ingang van „Offem", tierwijl ook op de)n, Gopweg, aan, de, grens van de gemeente, eene versiering zal worden aangebracht. Ook op Noordwijk aan Zee is men nu druk bezig. NOORDWIJKERHOUT. Door een In genieur der Rijkscommissie voor graad- meling en waterpassing met eenige werk lieden werden gisteren werkzaamheden verricht op den gemeentetoren. Deze werkzaamheden staan in verband met het herzien van het kadaster in dit gedeelte des lands. NOORDWIJKERHOUT. De heer A. A. "Neeb rij'ksbouwleeraar voor Zuid-Hol land zal op Woensdag 10 Mei in „Het Wapen van Noordwijkerhout" alhier een voordracht houden over „Bemesting". Verslag der Coöp. Boerenleenbank alhier over 1910: Het saldo der spaargelden bedroeg op 31 December 1909 f 54.217,05. Ingelegd werd in 1909 f 53.464,72. Tezamen dus f 107.681,77. Terugbetaald werd f 38.803;19, saldo f 68.878,58. Uitstaande voorschotten f 53.122,50. Schuld aan de Centr. Bank f50.1 IS,53. Teruggegeven werd in 1910 f44.886,69. Op 31 Dcc. bedroeg de schuld f5231,84. Op ,31 D-ec. 1910 was aan leden der locale bank uitgeleend in gewone voor schotten ƒ39.245 en in loopende rekening f29.026,18, totaal f68.271,18. Reservefonds 1909 f 1684,23. Winst in 1910 397,48, zoodat het reservefonds op 31 Dec. 1910 bedroeg f 2081,71. De rente van spaargelden bedraagt 3V2 pet. In omloop waren op 31 Dec. 1910 308 spaarboekjes, 80 voorschot boekjes en 23 boekjes voor loopende rekening. ROELOFARENDSVEEN. Jn de St. Pancratiuszaal alhier hield Dinsdagavond de Vereeniging „Ongevallenverzekering" voor het land- en tuinbouwbedrijf" bin nen de gemeente Alkemade hare eerste jaarvergadering. Nadat de vergadering door den voor zitter, den heer J. Verweij, .met een woord van welkom aan de aanwezige le den was geopend, en de notulen van de algemeene vergadering van 24 Jan. 11. na voorlezing waren vastgesteld, bracht de secretaris-penningmeester, den heer J. J. de Koning, verslag uit over het afgeloopen jaar. Spr. bracht hierin in herinnering, wat een moeite het gekost had, alvorens de vereeniging het vorig jaar definitief was opgericht, en hoe deze moerte zeer slecht beloond was, doordat het aantal deelnemers in deze onderlin ge verzekering tot nog toe zoo gering was. .Spreker sprak dan ook den wensch uit, dat de uitkomst over dit eerste jaar waarin ,de kosten niet meer hebben be dragen dan 0.36 pCt. der loonurtgaven, voor de achterblijvers een reden mag zijn alsnog hun arbeiders tegen de gevolgen van ongevallen te verzekeren. Uit de rekening en verantwoording bleek dat ontvangen waren f353.45, waar van ƒ352.20 inleggeld, zijnde 1 pCt. der loonurtgaven van 34 leden. De uitgaven bedroegen .aan urtkeering wegens onge vallen ƒ77.30, verdere kosten "f 57.66 to taal f 134.96, zoodat nog in kas is f218.49. Door den heer N. P. Verkleij, belast met de controle der boeken, werd alles in orde bevonden. Tot leden van het bestuur werden her kozen de heer en J. J. van der Meer, G. H. Rotteveel en T. Roeloffs. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de vereeniging is aangesloten bij den Centralen .Bond van plaatselijke verze keringen. Ook deelde spreker mede, dat door het bestuur tot leden van den raad van beroep, tot beslechting van mogelijke voorkomende geschillen tusschen het be stuur en een der leden, of een cler ver zekerde .werknemers, zijn benoemd de volgende heeren, welke allen hun be noeming aanvaarddenC H. Krebbers, te Oud-Ade, voorzitter, Th. van der Geest te Oud-Ade en J. van der Meer Mzn. te Roelofarendsveen, leden-werkgevers, en A. Klomp, te Nieuwe-Wetering en C. van der Meer Kzn. te Roelofarends veen, leden-werknemers. Nadat vervolgens nog enkele inlichtin gen door het bestuur waren verstrekt, sloot de voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen de vergadering. WARMOND. De Raad vergadert op Woensdag 10 Mei a.s. Agenda: Ingekomen slukken. Af- en Overschrijving. Vaststel ling Kohier Schoolgeld le kwartaal. Ver zoek van de Roei- Zeil- en Motorsport- vereeniging om subsidie. Bespreking der aangelegengeid inzake den Warmonder en Warmonderdamschen straatweg. Aan bieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1910. WASSENAAR. Bij de publieke verhu ring van de landerijen van het Burgerlijk Armbestuur werden de verschillende per- ceelen toegewezen aan de volgende per sonen: L. Knijnenburg f130, L. Klaren- berg ƒ325, G. v. d. Barselaar f 110 en f180, L- Rooijakkers f225, L. v. d. Zwet fUO, J. Hooijmans f105. De bollen, geplant voor de R. K. kerk, brachten bij de veiling, die dezen morgen gehouden werd, f375 op. Gisteravond hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaarvergadering in 'tcafé .Schrama. Bij de opening herdacht de heer J. Ruijgrok den overleden voor zitter van den Raad van Toezicht, R. baron van Zuylen van Nyevelt, in een kort maajr hartelijk woord, herinnerend wat de overledene vanaf de oprichting voor de Bank heeft gedaan. .Van .den heer D. j. i^otteyeel ,was ingekomen de mededeling, dat hij ont slag neemt als lid van den Raad van Toe zicht. De voorzitter bracht ook aan hem een woord van dank. Besloten werd deze vacature niet te vervullen, maar den Raad van Toezicht te beperking tot drie leden. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de Bank steeds vooruitgaande is. In 't afgeloopen boekjaar werd aan spaargelden ontvangen f 114.213,581/2 en terugbetaald ƒ97.869,89. Aan voorschot ten werd gegeven f9300 en terugbetaald f 10.114,50. Jn loopende rekening werd gegeven 222.278,661/2 en terugontvangen f 208.414,23. .Op "t einde van 'tjaar had de Bank uitstaan aan voorschotten f46337,50, in loopende rekening f82008,75 en aan spaargelden was ontvangen f 114.010,06. De Bank had schuld in loopende rekening f 20.112,371/2. Besloten werd de zuivere winst te voe gen bij het reservefonds, dat daardoor stijgt tot f2802,701/s. De heer P. Westgeest Lzn. werd her kozen tot Lid van het bestuur. Tot lid van den Raad van Toezicht werd ge kozen de heer J. W. Schiff. De kassier, de heer F. P. P. Lazarom, werd her kozen en zijn salaris met f50 verhoogd. De aanvraag van net bestuur om mach tiging tot het verstrekken van een cre- diet van f 10.000 aan één der leden, lokte nogal discussie uit. Een bepaald besluit werd tengevolge van het late uur niet genomen. GEWESTELIJK GEMENGD. Bollen veilingen. Veilingen worden gehouden op Maandag 8 Mei te Lisserbroek. op Dinsdag 9 Mei te Uitgeest, en Heemstede. op Woensdag 10 Mei te Sassenheim, Voorhout en Limmen. op Donderdag 11 Mei te Heemskerk, en Kwintsheuvel. Gisteren was J. A. te Roelof arendsveen, handel in granen, aan. het lossen van maïs. Eenige kameraden stonden bij hem. A. ging toen de wed denschap aan, dat hij een zak maïs met zijn mond zou wegdragen, en de krachts inspanning gelukte. Een gewicht van 75 K.G. droeg hij met den mond weg. Bollenveilingen. Op 'de gisteren te S a s s e n h e i m ge houden veiling van in het gewas te veld staande hyacinth en-bloembollen zijn de volgende prijzen besteed: La Peyrouse (enkel blauw) per 87 re gels f10. LTnnocence (enkel wit) per 70 regels f29. Moreno (enkel rood) per 66 regels f31. Grand Maitre Jenkel blauw) per 62 regels f 13. La Grandessè (enkel wit) per 86 regels f8. Giganf- thea (enkel rood) per 72 regels f14. Grandeur a Merveille (enkel wit) per 89 regels f 10. Madame Antinck (dubbel wit) per 93 regels f25. Grande Blanche (enkel wit) per 84 regels f 11. Vanl Speick (dubbel blauw) per 102 regels f16. Gen. Antinck (dubbel blauw) per 86 regels f 28. BI oksberegn (dubbel blauw) per 73 regels f 16. Perle Bri 1 - lant (enkel blauw) per 83 regels f 11. Souvenir "(dubbel geel) per 100 regels f 12. Rosea Maxima (enkel rood) per 95 regels f 14. Robert Steiger (enkel rood) per 90 regels f 16. Roi des Beiges (en kel rood) per 91 regels f25. Honnieur de Leidschendam (enkel rood) per 92 regels 'f24. Victoria (dubbel geel) per 93 regels f 11. Pres. Rooseveldt (dub bel rood) per 120 regels f 38. Moreno (pliksel van gesneden) per 112 regels f 14. Miss Becker Stowe (enkel rood) per 112 regels f 15. King of the Blues (enkel blauw) per 107 regels f 12. La Tour d'Auvergne (dubbel wit) per 117 regels f 13. Baron van Thuyll (enkel blauw per 88 regels f14. Blanche a Merveille (enkel wit) per 50 regels f 21. Isabella (dubbel wit) per 79 regels f22. Grande Vainquer (enkel rood) per 88 regels f23. Regulus (enkel blauw) per 55 régels f 10. Potgieter (enkel blauw) per 36 regels f30. Rose A Merveill'el (enkel rood) per 47 regels f 10. Paix de l'Europe (enkel wit) per 80 regels f 11. Card. Wiseman (enkel rood) per 50 regels f6. Delicate (dubbel blauw) per 50 regels f20. La Verginite (dub bel wit) per 75 regels f9. Bic. Victoria (enkel narcis) per S bedden f 12. CrocussenArgus bont pe r 16 bedden f 62. Maximiliaan (Amazone) lichtblauw per 6 bedden f26. King of the Rohi- tes (wit) per 12 bedden f51. Lord Sa lisbury blauw, witte top, per 18 bedden f 62. Mont blanc, (wit) per 12 beddenl f 55. Bothair (bont) per 9 bedden f 23. President Lincols (purper) per 11 bed den f50. Baron voor Brunow (blauw) per 11 bedden f 46. Hyacinthus PIu- mosus per 3 bed f3. Triteleya Uniflora per bed f8. Bulböcodium Vernum per roede f5. Academienieuws. GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer J. Swart, pre dikant te Workum, geboren te Leeuwarden, op proefschriftDe theologie van Kro nieken. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts, de heerenJ. P. Joosten Hattink geb. te Nieuw-Vennep en A. C. J. J. M. van Grinsven geboren te 's-Hertogenbosch. Hen legaat van l'/s ton. Naar de Ned. uit goede bron verneemt, is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gelegateerd een som van f 150.000 door den onlangs overleden predikant der Geref. kerken, ds. G. L. D. van Coeverden Adriani, laatstelijk em. pred. bij de geref kerk te Harlingen. Onderwijs. Akte'-examens L. O. 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de da mes: T. Bongers, Schiedam; 'N. A. de Borst, .BolnesJ. J. Bottelier, M. van der Brugge, M. j. A. Bürlage, allen Delft; B. JE. Brink, Maassluis; H. C. Bruins- ma, 's-Gravenhage. HAARLEM. Geslaagd de heeren: A. de Nijs, H i 11 e g o m C. v. Onderhoud, Leiden; A. A. Parmentier, Oegst geest; G. Pars, Haarlem. UTRECHT. Geëxamineerd 8 candi daten. Geslaagd 7, de heeren: G. J. B. Bremer, Hoogland; W. H. van Hal,Werk hoven; C. W. Hardijzer, Waddinx- veen; ,P. den Hartog, GoudriaanC. S. C. Kroon, H. G. Kroon, C. Phaf, allen Utrecht. Sport. Parseval V. De eerste tocht met een bestuurbaar luchtschip door een flink deel van Neder land is geschied. Om 5 uur 17 minuten vertrok de ballon uit Amsterdam, maakte een prachtigen tocht over Aalsmeer, kwam ongeveer half zeven boven Leiden, ging verder over Wassenaar en kwam om kwart voor 7 te Duindigt aan. In bijna geheel onze omgeving kon men den ballon op een deel van zijn statigen tocht volgen. De 60 K.M., die Amster dam van den Haag scheidt, zijn in onge veer anderhaH uur afgelegd. De auto, die den ballon volgde, bleef ver achter, tegen half acht kwam deze pas op Duin digt aan, doch zij was ook eerst een half uur later uit Amsterdam vertrokken. De gemiddelde hoogte van den ballon bedroeg ,80 meter. De 4 reizigers waren bij hun aankomst op Duindigt het voorwerp van een har telijke ovatie. De commandant had echt pleizier in de volbrachte reis. Men had zoo weinig hoop gehad den Haag te bereiken, dat alles reeds in gereedheid was gebracht voor een landing bij Leiden. Menigeen onzer lezers zou dit misschien gewenscht hebben. Ware een landing noocfig ge weest, dan zou deze op iiet Schutters veld hebben plaats gehad. Hedenmiddag 5 uur zal hoogstwaar schijnlijk de Koningin-Moeder de „Par seval" komen bezichtigen; ook Z. K. H. de Prins zal het manoeuvreeren van het schip komen bijwonen. Niet uitgesloten is natuurlijk, dat de ballon op zijn tochtjes boven Duindigt ook in Leiden nog zichtbaar zal zijn. Uit Wassenaar seint onze sportredac teur Hoewel op het oogenblik de winld nog te sterk is, bestaat toch het plarn, hedenavond, wanneer H. M. de Koningin- Moeder <öp het terrein komt, een opstij ging te doen. Het is echter onbekend in Welke richting dan zal gevaren wor den, daar dit van de wind afhangt. Het is heel wel mogelijk, dat de Parsival in de richting Leiden komt, omdat liever in, de 'heenreis tegenwind genomen wordt. .Morgen zal, bij goed weder natuurlijk, dé Parsival, meerdere malen opstijgen1 terwijl we morgenavond wederom de bal- Ion "over onze stad zullen1 zien varen,- wanneer deze, langs denzelfden weg als gister genomen is, naar Amsterdam te ruggaat. Maandag vertrekt de ballon weder naar Duitschland. Inhoud van Tijdschriften. Van Onzen Tijd. Een proza van metrische vertaling van Is. II, 1—10 levert Dr.W. v. Koevorden. Behalve de gewone aanteêkeningen en berichten bevat het nummer het vervolg van 's Konings nar door Alb. Steenhof- Smulders uit het Engelsch vertaald en twee mooie schetsen. Een nacht van Frans Thiry en Annemie van Fr. Christ. Kops. Bij mooie reproducties van diens werk kracht Maria Viola waardeering voor Jan Bogaerts te wekken. Jacob Maris' „Prins Hendrikkade" sluit deze aflevering. Kath. Soc. Weekblad. Joh. C. Aalberse maakt kantteekenin- gen bij het 17e Congres der S.D.A.P. Over de plaag der dorpen, bedelaars en landloopers, en haar bestrijding spreekt A. Kellenaers. Verder bevat dit nummer de gewone rubrieken Geloofsverdediging Feuilleton enz. Ingezonden Stukken, Buiten verantwoordelijkheid derRedactie. Oud Papier Nootdorp. Mijnheer de Redacteur. Jaarlijks brengt het inzamelen van oud papier voor een goed doel op vele plaatsen een verrassend bedrag op. Zou den hier niet eenige personen te vinden zijn, die voor dit goede werk willen ijveren? Tiet kost geld noch moeite, en door velen zal hun ongetwijfeld flinke steun worden geboden- Wie vat dit werk eens aan? Met dankzegging voor de plaatsing, X. Land- en Tuinbouw- Mond- en klauwzeer. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft: met ingang van 6 dezer het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende die ren en varkens verboden uit, naar of binnen een kring in de gemeente Al- kemade, omvattende den Kager pol der met buitenland; bepaald, dat, wanneer bijzondere re denen afwijknig van het bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan, door den bur gemeester van Alkemade, onder de door den districtsveearts te 'sGravenhage aan te geven voorwaarden. Onder het vee van L. L. te Over- schei is in een weide aan den Galghoek nabij den Schiexveg mond- en klauw zeer uitgebroken. Het vee is afgemaakt. Om uitbreiding der gevreesde ziekte te voorkomen, zijn strenge maatregelen ge nomen. Een detachement mariniers, sterk 24 soldaten, en twee korporaals, zijn on der bevel van een sergeant in den po litiepost aan ue Nicolaas Zasstraat ge post. Dit detachement houdt het terrein aan den Scnïeweg afgezet. De melkerij in Argentinië. De Argentijnsche landbouw berustte lang uitsluitend op veehouderij, en wel' bovenal voor de vleeschproductie. De akkerbouw is er in de laatste jaren tot' bloei gekomen, maar toch blijft ook tie veeteelt er een groote plaats innemen. Infusschen 'gaat de veeteelt er meer enl sneer over in de richting om melkvee Itiiepcst aan de Nicolaas Zasstraat ge- trekkelijk gering is. Van de ongeveer 8 millioen "runderen in Argentinië wor den niet meer dan een tiende gemolken; intusschen neemt dit aaRtal van jaar tot jaar toe. In 1908 werden in 719 melk fabrieken 240 millioeii liter melk aange bracht, in 1903 op 324 melkfabrieken; 170 mill, liter. In 1903 waren er 130 liandseparators 'en 303 krachtseparators. Het gebruik van kaas neemt hier zeer toe; ïn" 1903 werd er gemiddeld per persoon 0.46 K.G. kaas per jaar ge bruikt. in 1908: 0.85 K.G. Qe produc tie van kaas is nog onbelangrijk en de invoer is veel grooter dan de uitvoer. Opmerkelijk is, dat de boterproductie en 'consumptie in Argentinië in de "laat ste jaren is afgenomen. In 1903 had er een boterconsumptïe plaats van ge middeld 0,69 K.G. per persoon, in 1908 van 0,57 K.G. De boterproductie nam1 van 3.835.039 K. G. in 1903 af tot 7.247.577 K. G. in 1908. Ook de uit voer verminderde daardoor in 1908 met 1903 vergeleken, maar nam van 1907 tot 19Ö9 toe van 3 tot 4 mill. K.G., uitslui tend "naar Engeland. Toch heeft er de boterproductie ongetwijfeld een groote toekomst. Op dit oogenblik is het nog. moeilijk Voldoend personeel voor de mel kerij te verkrijgen, en daardoor wordt die zeer belemmerd. ^Vr. v. d. D.) Kan de stal- door kunstmest vervangen worden Steeds talrijker worden de proeven, die met kunstmest worden genomen en aangemoedigd door vele goede resultaten poogt men vooral ook daar de kunstmest ingang te doen vinden, waar tot nog toe alleen mét stalmest gewerkt werd. We bedoelen in de bollenstreekEn wanneer we een antwoord moeten geven op de vraag, of bij de bollencultuur stal- geheel door kunstmest vervangen kan worden, dan zouden we zeggen „neen!" Men begrijpe ons echter goed, we be doelen niet voor alle gewassenOnge twijfeld zullen er vele bolgewassen zijn, die bij een goede kunstbemèsting even goede en misschient wel betere resultaten zouden geven, dan met koemest bemesting. We gelooven b.v. dat vele Narcissen- soorten, die ondanks de nauwlettendste kweekwijze steeds aan het z.g. cultuur- ziek gaan lijden, bij een goed gekozen bemesting met kunstmest meer bevredi ging zouden schenken. Maar Hyacinthen daarentegen moeten altijd, althans een zeker gedeelte, stalmest te harer voeding hebben. Het is vrij wel onmogelijk om de noodige kunstmeststoffen, vooral kalf, te geven zonder dat de Hyacinthen daar van nadeelige gevolgen ondervinden. Geeft men te veel kali, dan, we weten het, verbranden de wortels. Bij de Hyacinthen- teelt zal het dus altijd raadzaam zijn eene zekere hoeveelheid stalmest ter voeding in den grond te werken, en daarbij een geringer percentage kunst mest te geven. Maar niet alleen bij de Hyacinthen-cultuur, doch met alle gewas sen houde men wel het gevaar in het oog, dat men beloopt, indien van zekere stoffen een te groot percentage gegeven wordt. Eerst moet dus de grond nauw keurig onderzocht worden, opdat men wete, aan welke stoffen behoefte is. Bollen zijn, men denke er wel aan, nogal wispelturig en aantrekkelijk en één ver keerd genomen proef kan vele jaren gevoeld worden (W. v. B.) Gemeentezaken. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Don derdag 11 Mei 1911, des namiddags te twee ,uur. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van inwoners der ge meente, tevens kiezers in het kiesdisn trict, voor den tijd van 12 maanden, tot leden of plaatsvervangende leden in daj stembureaux yoor de verkjezing van fe*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2