3)e G^icbctve Somcmt 3 BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 48». Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Brémond is dan werkelijk te Fez aan]- jglekon^en 'en mogen we aannemen dat daardoor 'de toestand in! Marokko leenige verbetering ten goede heeft on)- jdérgaa». Sommige Fransche bladen' be- jrichtte», 'dat Brémond op zijn tocht naar 'Fez 30 man had verloren. El Mohri, Ma- rokkaansth 'minister van' buitenlandsche zaken, 'die op het oogenblik te Parijte vertoeft» beeft echter bericht ontvanl- jgen, dat bij den intocht niemand ontbrak en dat de troep zich in uitstekende con ditie bad bevonden. Kort na zijn aan komst bad de Sultan een algemee|n!en; uitval gelast en deze was met groot gucces Volbracht. De „Times" verneemt dat Moelai Hafid zeer opgewonden is over het feit, dat 'Moefai el Zin te Mekines tot Sultan is uit geroepen. Hij heeft onmiddellijk zijn broe ders, die zich te Fes bevonden', achter Islot en grendel laten zetten en het heeft (ontzettende moeite gekost hem' te belat ten twee hunner te laten onthoofden. Kolonel 'Bruiand komt niet zoo snel Vooruit als gewenscht wordt. Hij schijnt moeite Ie hebben met den aanvoer van ifourage Voor de paarden en het verband houden met zijn operatiebasis. Daaren tegen loopt aan de Algerijnsche grens al lés bijzonder glad van sjtapel. Debdoe is zonder stag of stoot bezet. Er zal' jonmiddeWijfc een markt worden' inge richt. De Spaansche bladen toohen nog een "ïiiterste gevoeligheid voor het optreden der Franschen in Marokko, die zich uit in de Spaans«he pers en in' de gesprekken der bevolking. Dit baart Canalejas groote tongerustheid. In sommige kringen denkt (men, zoo zeide hij ,dat de opmarsch der JFranschen ten nadeele van Spanje enf (van de Spaansche belangen zal zijtn'. JDie dit beweren zijn echter inïet op de hoogte Van de quaestie. Tot zijmi leed- iwezen echter belette het ambtsgeheim' hem iets 'mede te deel en omtrent de rna- 'dere bijzonderheden van,' de onderhan delingen 'met Frankrijk. Heel bezorgd hoeft men zich echter van dien kant niet te maken, want mag men do laatste berichten gelooveu'dan is alles nu kalm, de oproerige stammen! gaan naar huisde landwegen zijn weer (open 'de Europeanen' behoeven niet uit Fes 'weg; de Berbers hebben Mekin'es (ontruimd en een afvaardiging naar Fes toezonden om den sultan vergiffenis te vrag'en e*n hem-hun onderwerping aan te bieden'zij ontkennen dat zij Moelai 'Zin toi sultan hebben' uitgeroepende Ga rb-s lammen "hebben zich voor Moelai •Hafid verklaard. De „Times" echter, verneemt oVer (Tandzjer, uit Fes, dat het daar weliswaar rustig is, 'maar er buiten de stad volslar gien anarehie heerscht. Straatroovers ma- Jken don omtrek van de stad onveilig; zij schudden uit en vermoorden al wie zich buiten de stad waagt, zoodat hèt er nog lan'g zoo mooi niet voor zou staanl Gister is Minister Lloyd George inj FEUILLETON. Naar het Duitsch. 14) Gij zijt toch een rechte zottin, Er na, zoo schold zij op zich zelf. Overal ziet gij spoken, als het Herman aangaat. Moet Lili volstrekt een ridder hebben.... wie is daar beter voor geschikt dan de blonde reus van Amalienhof. Op hem mag zij ongestoord haar macht doen gelden, 't Gevaar zal werkelijk niet te groot zijn, want die heer ziet er niet naar uit, of hij zich gemakkelijk om den vinger laat winden. Verovert zij hem toch (en hier haalde zij de schouders op) dan behoef ik mij niet bezorgd te maken. Als ik mijn .Herman maar voor mij behoud. Met de beweeglijkheid der jeugd klem de het meisje zich hoopvol vast aan deze gedachte en nam zich voor, zich het ge not van Herman's vacantie niet ,te laten verbitteren. Zoo waren het slechts vriendelijke "beelden, die haar omzweefden terwijl zij zich ter ruste legde. Zij zag zich we der met jiaar broeder in den slottuin, het Lagerhuis verschenen# fla een langF durige afwezigheid wegens ziekte, om de nationale Verzekeringswet in te dien'eni Deze wet voorziet in Ver zekering tegen' verlies van' gezondheid, voorkoming en' beterschap van ziekte# alsmede tegen de gevolgen' van' werke loosheid. George verklaarde, dat de wet in 'twee deelen' verdeeld is, nl. wat ziek te en wat werkloosheid betreft. Het wetsontwerp voor ziekteverzekering is weder ïn twee onderafdeelingen geschei den, 'nl. een gedwongen en een vrijwil lige verzekering. De gedwongen verzeke ring 'omvat een' vaste aftrekking van het weekloon 'pf van1 inkomsten minder dan 160 pond sterling 'sjaars, terwijl tot de contribdtiën 'door den werkgever en den Staat Zal worden bijgedragen wat de personen aangaat, die van deze bepa lingen zullen worden vrijgesteld, treedt het 'wetsontwerp nog niet in nadere bij zonderheden, alsmede wat leger ein' vloot betreft, 'doch zal een speciale voorzien|imlg hlmtj getroffen worden; van de week- loonen' Zullen1 4 pence bij mannen1 enl 3 pence'bij vrouwen worden afgetrokken. De leeftijd der contrübueerendiein' va rieert tusschen 16 en 60 jaar; de werk gevers 'dragen 3 pence per week en' per geëmployeerde bij, de Staat 2 penoet Het totaal van mantnen, vrouwidn en1 jeugdige personen bij het wetsontwerp betrokken bedraagt 14.700.000. Het wetsontwerp draagt de locale overheid en de hospitalen op de onkosten me de te helpen bestrijden. De Regeerinjg zal een kapitaal verschaffen tot een1 be drag van li/2 millioen pond st. voor het bouwen van sanatoria, terwijl bij ziekte per persoon en per week 10 sh. zal worden Uitgekeerd gedurende 3 maan den en' 5 sh. wekelijks daarna. Het wets ontwerp betreffende de verzekering te gen Werkeloosheid beoogt een gedwonL gen heffing, doch zal vooreerst alleen1 worden toegepast in! het fabrieks- en1 bouwbedrijf. 'De totale onkosten1 over het eerste jaar, voor b'eide wetsontwer pen, 'welke op 1 Mei 1912 van kracht zul len 'worden; zijn' begroot op 24.500.000 pond st„ waarvan de Staat 2.500.000 voor Zijn erkening neemt. qemenqd. Gisteren kwam het Keizerlijk jacht Hohenzollern met het Duitsche Keizer paar en Prinses Victoria Louise aan boord uit .Corfoe te Genua aan. Na een officieele ontvangst door de autoriteiten gingen de Keizerin en de Prinses aan land om de bezienswaar digheden van de stad te bezoeken. Te half zes vertrok de Keizerlijke fa milie per extra-trein naar Karlsruhe. In den tunnel van San Benigno, waar de Keizerlijke trein passeeren moest, ontspoorde een goederentrein. Met groo te haast werd de weg weer vrij ge maakt, zoodat de trein met de Keizer lijke familie geen vertraging ondervond. De „Parliainent-bill" is thans in tweede lezing door ;t in voltallige zitting vergaderde Lagerhuis aangenomen. Men verwacht dat de bepaling en de aanne ming der „bill" in derde lezing, d. i. de zijn kleine handen omklemden haar vlecht en de schrille knapenstem riep hu, hu! ,Hop, hop! 3. Eindelijk was de door Erna Harneck met zooveel ongeduld verbeide 20e Sep tember aangebroken, de dag, waarop zij haar broeder verwachtte. Met tergende langzaamheid was de tijd voor haar ver streken. De stemming van den vader was nog nooit zoo onaangenaam ge weest en het had dan ook aan heftige tooneelen tusschen hem en zijn dochter niet ontbroken. Daar baron Harneck er veel van scheen te houden, zijn dochter juist in tegenwoordigheid der von Glockners kwaad te maken, was ook SJ infels vaak bij zulk een onaangenaam voorval ge tuige geweest, piet had hem dan niet kunnen ontgaan, welk een onnatuurlijke verhouding tusschen vader en dochter bestond. Sprak gene op medelijdenden, spottenden toon, die het hartstochtelij ke meisje onverdraaglijk was, over haar streven om het huishouden op Harten- stein te ordenen, Erna liet* het aan een trotsch antwoord en scherpe tegenweer niet ontbreken. ,Hoe liefdevol en teeder zij haar tante bejegende een enkel woord van ,den vader was vaan vo)doen- definitieve aanneming daarvan, de vol gende week zullen plaats hebben. Daar na wordt de veto-bill naar 't Hooger- huis opgezonden. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Konstantinopel verneemt, heeft de Sejik- oel-lslam drie kadi's voor Kreta benoemd en wel voor Kandia, Kanea en Rethymo. Een telegram uit Moekden deelt mede, dat de nieuwe Gouverneur-Gene raal, ten ,einde orde en rust in Mand- joerije te handhaven, gemachtigd is, om zonder vooraf overleg te plegen met het Ministerie van oorlog te Peking, zelf standig over de troepen in Mandsjoerije te beschikken. In Kanton js het naar de „Herald" meldt thans rustig geworden; men is er in geslaagd om het oproer den koD in te drukken. De onderkoning heeft last gegeven om de oproerlingen te verbannen en de wederspannige arbei ders streng te straffen; tevens heeft hij een herziening van de wet, betreffende het bezit en het gebruik van vuurwape nen gelast en een nieuwe regeling be treffende het verstrekken van voedsel aan het volk, vostgesteld. Een commissie uit den Zweedschen Rijksdag heeft besloten een motie voor te stellen, die gericht is tegen den schout bij-nacht Ehrensvard, oud-minister van marine. Ehrensvard is bij de uitgaven voor vlootmanoeuvres buiten de door de begrooting gestelde grenzen gegaan en is daarmede in 1906 begonnen. Hij heeft een tekort van ongeveer 1 millioen kro nen veroorzaakt. Uit Bar-sur-Seine wordt bericht, dat 'de opwinding in' het Champagnege- b'ied 'voortduurt. Men vreest ieder oogen blik voor nieuwe onlusten'. Betoogin gen ,die Zon'dag gehouden zouden wor den, zijn" vrboden' en daar is de bevlol- king verbitterd over. De regeering heeft 3 regimenten naar Bar-sur-Seine gezon den. Blijkens een telegram uit Presido (Texas) zijn gisüererï in! een gevecfhit bij El Gabo 50 man regieeringstroepen! gedood. Dte opstandelingen zijn versla gen na een gevecht, dat 6 uur heeft ge duurd. Hun verliezen zijn onb'ekend. De Western Union' Telegraph Com pany heeft officieel medegedeeld, dat alle gemeenschap met de staten Sina- loa, Sonora en' Guerrero verbroken' is. In den staat Morelos zijn nog twlee steden telegrafisch te bereiken. Het zgn. Lebaudy-luchtschip van' het Engelsche leger, dat sedert het on geval van 26 October in reperatie is ge weest, heeft gister een eersten' proef tocht gemaakt. Bij het dalen geraakte het uit de macht der bestuurders, kwam jn aanraking met de bbomen en barstte met een luiden knal. Het ligt nu geheel wrak]. De bemanning van 7 koppen kwam er met een heftigen schok af. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is A. J. M. Nolet te Deventer benoemd tot Rijkshavebmeester van het Nederlandsch gedeelte van' het de om Steinfels terstond den diepen twee spalt tusschen dezen en zijn dochter te toonen. Er scheen toch nauwelijks één zaak te wezen, waaromtrent deze twee menschen dezelfde zienswijze hadden, terwijl zij bovendien ieder met halsstar righeid de eens opgevatte meening vast hielden. Maar heden golden Erna's gedach ten deze onaangename dingen niet. Her man moest komen. Lang voor .Heinrich met de pótiny's terug kon zijn, stond zij in het park op den drempel van een hoog gelegen tuinhuisje in de verte te staren. Den geliefden broeder niet zelf te kunnen af halen, was haar een groot offer geweest. In den namiddag was freule Orber op Hartenstein aangekomen en Erna moest zich dus reeds gelukkig achten, dat zij naar buiten had kunnen gaan. Daar.... werd daar ginder achter den woudrand niet een stofwolk zichtbaar? Erna rekte zich uit en ging op de teenen staan. Ja, het ponnywagentjeMet een vreugdekreet wuifde zij met haar zak doek. Daarop liep zij licht van voeten den heuvel af en naar den ingang toe. In de vreugde haars harten snelde zij tot op den landweg, Heinrich wenkend halt te houden. Zijt ge daar .eindelijk, HermanLLoe kanaal van Ter-Neuzen' naar Gent, met het zijkanaal naar de Axelsche Sassing, ter standplaats Ter-Neuzen is benoemd tot directeur van' het post en telegraafkantoor te Dirkslanid E. Boschloo thans commies-titulair der posterijen en telegrafie; 1 is benoemd tot ridder in, de Orde vanl den Nederlandschen Leeuw S. E. Toens gewezen president van' de Factorij Ba tavia der Nederlandsche Handelmaat schappij is de Oost-Indische ambtenaar met ver lof J. J. Bekaar, laatstelijk inspecteur van 'financiën in de 3e Afdeeling in Ne- derl.-Indië verband met zijn benoeming tot ontvanger der directe belastingen en acci/nzen te Westervoort, eervol uit den Indischen dienst ontslagen is de Oost-Indische ambtenaa - rn'et ver lof P. H. Wolfs, laatstelijk onderwijzer 3e kl. bij het openbaar Europeesch la ger onderwijs in Nederl.-Indië op zijn verzoek, wegens physieke ongeschikt heid, eervol uit 's lands dienst ontsla gen. Prins Hendrik naar Wieringen. Volgens bij den burgemeester inge komen mededeeling is Z. K. H. Prins Hendrik voornemens op Donderdag t Juni a.s. een bezoek aan de gemeente .Wieringen te brengen. Pest op Java. De correspondent van de „N. R. Cl" te Batavia seint: Soerabaja is door pest besmet ver klaard. En: (Officieel). In Pasoeroean is een ge val van pest voorgekomen. In Sitoe- hondo worden verdachte gevallen waar genomen. Dr. de Vogel is derwaarts ver trokken. De weldadigheidsbloem. De opbrengst van den verkoop der tuberculiosebloem in den Haag op 1 Mei heeft f 3200 bedragen. Sedert is o.a. door verkoop op de feestuitvoeringen ter gelegenheid van den geboortedag van Prinses Juliana, alhier gegeven dit bedrag met ruim f400 gestegen, zoodat de totale opbrengst meer dan f3600 zal bedragen. Verleden jaar .was de totaalopbrengst omstreeks f8500. Wat wel de reden mag zijn, dat de opbrengst zoo ver beneden die van ver leden jaar zijn? vraagt de „Nieuwe Cou rant." Want al is het juiste bedrag van den verkoop thans nog niet bekend, er blijkt reeds, dat dit ver beneden het be drag van 1910 zal blijven. Niet onwaar schijnlijk, dat jdch heeft doen gelden de invloed van de opgeworpen quaestie of 't nu een peutrale weldadigheidsbloem moest zijn, dan wel een JulLanabloem er mag toch niet verondersteld worden, dat er ditmaal minder animo zou ge weest zijn, om een kleine bijdrage te offeren ten behoeve der tuberculosebe strijding. Een verrader. De afdeeling Apeldoorn der S. D. A. P. nam de volgende motie aan: „De afdeeling Apeldoorn spreekt hare gelukkig ben ik, u weder te zien.... Verschrikt hield zij op... Behalve den met zooveel verlangen verwachte broeder zat nog een heer in het rijtuig. Herman sprong er lachend het eerst uit; daarna de ander. Neinstetten! klonk het van de lip pen van Jhet teleurgestelde meisje, toen Herman haar de hand druïde en met groote hartelijkheid kuste. Luitenant Herman ,Harneck liet het aan een hartelijke begroeting niet ont breken, maar zijn blik monsterde scherp het uiterlijk van zijn zuster. Zonder hoed, geen handschoenen, geen parasol! Mijn lieve Erna, gij wordt een boerin, vrees ik. Hij wierp zijdelings een blik op Erich Neinstetten, die, jn elegant reistoilet en met den stroohoed in de hand daar stond. Dat vergat ik, lieve jongen, toen ik eindelijk ontsnappen kon. Ik dacht dat Lili nooit naar haar kamer zou gaan de grond brandde mij onder de voeten, gaf zij Jachend ten antwoord, het hoofd haars broeders nogmaals tot zich trek kend. Lili? .Wie is Lili? Ach, Liji Orben. Papa heeft haar juist nu hier genoodigd. Ik ben er woe dend om. afkeuring uit over Joh. de Vries, eenigo maanden voorzitter der afdeeling, op grond daarvan, dat genoemde de Vriet de eischen der democratie met voeten treedt door zich niet te onderwerpen aan besluiten der afdeeling, dat hij ala leider der afdeeling het werk voor het petitionnement schandelijk jn den steek) liet en alzoo heeft verraden, en gaat over tot de orde van den dag." Prov. Staten Zuid-Holland. Na de gisteren vermelde rede bij de aanvaarding der waardigheid van' Com missaris der Koningin door den heeii Sweerts de Landas Wyborgh, heeft het oudste lid der Staten, de heer Mr. L, M. J. H. Kerstens, notaris te Leiden, enl lid der Staten voor Leiderdorp, hierop dö volgende toespraak gehouden M. de V. Waar u heden voor de eerste maal de zitting van' de Staten' van Zuid-» Holland zult leiden, zij het mij vergund, als 'oudste lid dezer vergadering ee*i| oogenblik het woord te voeren. Vooreerst, M. de V. wensch ik na mens de Statenleden een woord van weemoedige hulde te wijden aan de na gedachtenis van den man, wiens zetel thans door u wordt ingenomen. Van( ganscher harte sluiten wij ons aan aan| de waardeerende woorden door u inijm- heer de voorzitter aan mr. J. G. Parijn] gewijd. Met spanning hebben wij het verloop zijner ziekte gevolgd, terwijl de mare van zijn overlijden 011s met diep leed wezen heeft vervuld. Ja, mijnheer de voorzitter, mr. Parijn] was ons allen sympathiek zijn bemin nelijk karakter had allen voor zich inge nomen. Was welwillendheid jegens een ieder# een zijner vele deugden, hij: paarde daar aan de noodige vastheid van wil en ka rakter, die aan een regeeringsman be taamt. Meermalen stonden wij om den voor zitterszetel' geschaard om waar mr. Parijn meende in' het belang der pro vincie op te moeten treden zijn be zielend met gloed uitgesproken woord aan te hooien, dat zijne uitwerking zel den miste. Zijn anders zoo vriendelijk! gelaat, teekende dan geheel mannelijke kracht. Wij hebben hem noode zien heengaan, onzen hooggewaardeerden, talentvollen voorzitter. Steeds zal zijn persoon bij ons allen in aangename herinnering blij ven. En nu, mijnheer de voorzitter, rust op| mij nog de vereerende taak om a na mens alle leden dezer vergadering een hartelijk welkom toe te roepenaI's! hoofd der provincie, als toekomstig lei der onzer vergaderingen. Gij zijt voor ons geen vreemde, jijjfnH heer de voorzitter. Wij hadden geruim en! tijd gelegenheid u gade te slaan in de1 diverse 'ambten, voorheen door u met zooveel eer bekleed. Gij hebt steeds getoond een man te zijn aan wien het regeeren niet vreemd is, 'die toegankelijk voor iedereen inf moeilijke oogenblikken altijd met tact weet op te treden en kracht td ontplooien, waar dit noodig blijkt. Maar jk niet, lieve Erna, met je goedvinden, schertste de jonge heer. lie faam heeft mij reeds allerlei interessan te dingen v^n dat goudvischje verkon digd. Maar hier: Erich heb ik dringend moeten verzoeken mee te gaan. Hij wil de liever niet en dacht dat zijn komst u onaangenaam zou zijn, wijl hij eerst voor later gevraagd was. Nu wij toch niet samen zijn,'komt het op ,een meer of minder niet aan, sprak Erna onverschillig, den arm haars broeders nemend. Neinstetten kan op de jacht gaan. Patrijzen zijn er nog, ge loof ik. Jieinrich, laat de ponny's wat doorloopende dieren zijn warm gewor den; kom .Herman. Het aan den heer Neinstetten overla tend of hij hen volgen wilde of niet# ging zij met haar broeder op het huis aan. Onophoudelijk praatte zij, en vroeg hem dan naar de eene, dan naar de andere persoon pit zijn omgeving, duide lijk daardoor aan den dag leggend, hoe nauwkeurig zij met alles bekend was, wat haar broeder betrof. Erich Neinstet ten liep zwijgend naast de jonge dame, die nauwelijks acht op hem sloeg, en luisterde met verrukking naar den hel deren klank van haar lachen. {Wofdt yervolgdjj

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1