Uit de Pers. Erna von Harneck. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Dinsdag 2 Mei. Sociale vraagstukken. Het „C en t r u m" antwoordt eveneens jop de bemerking van de „Nederlander" (zie ons vorig persoverzicht) dat „rechts dn zijn geheel genomen, bij sociale vraag stukken steeds meer op de Jijn over gaat van de sociaal-democraten". Deze beschuldiging lijkt het blad p r i n c i p i- ;e e 1 onjuist en practisch onhoud baar. Juist krachtens onze beginselen, die een menschwaardig bestaan 'eischen voor iedereen, verdedigen wij ;!de sociale wetgeving, denken wij „soci aal." En dat de sociaal-democratie daar mee zou worden gebaat, of jn haar geest gehandeld, is een radicale mis vatting, wijl juist door goede sociale wetgeving de redenen worden weggenomen, waar op het socialisme zich met een schijn /van recht beroepen kan bij zijn revo- iutie-prediking. Niet alsof wij daarom alléén de sociale wetgeving verlangen zouden; neen, wij wenschen die jn de eerste plaats om haar zelve en ter wille van het recht. Maar het gevolg daarvan zai jn elk geval zijn, dat de ontevreden heidspre- dikers terrein verliezen, naarmate de so ciale toestanden meer beantwoorden aan de eischen van billijkheid en maatschap pelijk welzijn. De beschuldiging van de „Nederlan der" is ons daarom in hare algemeen- beid te eenenmale onverklaarbaar, tenzij liet blad tot het oud-liberale standpunt zou willen terugkeeren. Zonder sociale wetgeving zouden de regeering en de Rechterzijde eenvoudig haren plicht ver zaken en niet beantwoorden aan haar roeping. Of wit de „Nederlander" ont kennen, dat het individualisme onmach tig is gebleken, en dat (le enquêtes van -twintig jaren en later toestanden heb ben aan het Jicht gebracht, die in naam der christelijke moraal, een ingrijpen ge biedend vorderen? Dat men „alleen voor den arbeider" oog zou hebben, zooals de „Ned." schrijft, is ook al weer een onhoudbare bewering. Deze of gene mo ge soms overdrijven, daarmee is de stel ling van het chr. iiist. orgaan in zijn algemeenheid aljerminst waar gemaakt. En wanneer er thans veel over de so ciale wetgeving gesproken wordt, dan ligt zulks eenvoudig hieraan, dat er een groote achterstand is in te ha len en met het ingrijpen der overheid reeds v e e 1 te lang is géw a cili t. Onaangenaam treft het ten slotte, dat de „Nederlander" ook thans nog den minister geen andere drijfveer wit toe schrijven dan die van „prachtisch man" op grond waarvan Z.Exc. „eer den soc.- democraat dan den christelijk-historische in het gevlei komt." Wij hebben een hoogeren dunk van het optreden des ministers. Wij hebben ook een hoogeren dunk van dc chr.-historische redactie, om te kunnen veronderstellen, dat zij die meening, bij nadere overweging zal wil len bi ij veil handhaven. En het lijkt; ons weinig bevorderlijk voor de samen werking en het overleg tusschen regee ring en rechterzijde, wanneer een zoo belangrijk orgaan als de „Nederlander" met zulke platvloersche overwegingen de houding der ministers tracht te verklaren en hun een „tactiek" toeschrijft van zoo minderwaardig gehalte. Heffing aan de grenzen. Het vierde (slot)artikel van de „Stan daard" over dit onderwerp, zet uit een dat het ontwerp stelsel zal bren gen dat er tot dusver niet bestond. Daar voor leantteekent het blad de onderdeelen van net-tarief en schrijft o.a. over de meelrechtcn Blijft dan nog de quaestie van het tarwe- en roggebloem. Gewoon meel blijft vrij, maar dit meelbloem wordt be last met 40 centen op de 100 Kilogram. Uit 100 Kilogram worden 150 brooden gebakken. Het is dus omine en bij 1/4 cent verhoogde, zou dit dan nog een zoo kras protest van den broodeter recht- FEUILLETON. Naar het Duitsch. id Toöi men' sprak over de ook Stein'fels bekende badplaats, waar de Harneck's 'feenigeri tijd 'vertoefden', wendde Hans Otto zich tot haar Vond u er bekenden1, freule? Em' tieviel u 'dat bonte meitóchenigewemel Erich von Neinstetten was er, een vriend mijns broeders. Neen', ik houd •er niet Van mij op te houden met ee|ii menigte vreemde in etnisch en1, wier Ier vensbeschouwingen en gewoonten ik niet kerf. 1 1 ïn dit opzicht zijt gij ook al bijs- .ter terughoudend, lieve Ern'a, merkte de heer von Harneck met een gemaakt lachje op. Ofschoon met beleefdheid overladen kon'den ;toch bijv. alle verzoe ken mijnf 'dochters er toch niet toe breri- 'igen, en tot de muzeikavonden bij te dra- gien. De dame? van nii/ii regiment hiel den het K »cg niet voor onderscheideja! als men h hulp. >_or muziekuihioeriti!- tten Üriep. vaardigen? Wie dit zegt, toont niet op de hoogte te zijn. Volgens de Jaarcij fers zijn 'de broodprijzen van 1891 tot 1910 gedurig op- en afgeloopen van 8 en ,9 tot 14 en 15 cent, zonder dat er in die jaren ooit een algemeen geroep over de broodcijfers is opgegaan. En wat nog sterker is, in éénzelfde jaar verschilden de broodprijzen van stad tot stad. Zoo staan ze in de Jaarcijfers voor 1910 genoteerd als bedragende te Haar lem 145, te 's Bosch 1478, te Leiden 13, te Hoorn ll96, te Leeuwarden 1075, en in 't gemeen op 14*A Waar nu zoo sterke verschillen, zelfs van vier cent, her haaldelijk tusschen plaats en plaats voor komen, zonder dat ej' van eenig ernstig protest gehoord werd, welken invloed zal dan een verhooging van omstreeks een vierde cent per brood op 'den brood prijs uitoefenen? Een vraag, die temeer klemt, omdat in den regel een deel van zoo laag recht door den importeur voor eigen rekening wordt genomen, om in zijn invoer niet te zeer belemmerd te zijn. Rekent men nu, dat door dit lage recht onze meelfabricatie, die van 80 op 17 fabrieken daalde, toch weer eenigszins kan opbloeiendat we kans hebben beter meelbloem te verbak ken en dat voor geval van oorlog onze voorraad ruimer verzekerd zal zijn, wat beduidt het dan anders dan zuiver politieke reclame, zoo men tegen zulk een recht stormloopt? Indien de regeering, en met haar de Staten-Gene- raal, wat best mogelijk is, er dan ten slotte toch toe overgingen, om dit recht te laten vallen, dan zou het uit geen ander motief kunnen zijn, dan om aan den tegenstander dit politieke wapen uit de hand te slaan. De conclusie van de „Std." is als volgt: Resumeerende, erkennen we dan ook gaarne, dat dit tarief-ontwerp, dat groo- tendeeüis op de Jeest van het ontwerp- Harte v. Tecklenburg geschoeid is, tech nisch keurig in elkaar zit; zich speent aan alle overdrijving, beantwoordt aan wat ook de anti-rev. partij steeds van de tariefhervorming verwacht heeft; de Verzekeringswetten mogelijk zal maken; onze nijverheid zal sterken; en onze ar beidende volksklasse verweren zal tegen het steeds meer dreigend gevaar van gemis aan werk. Apotheker-assistenten. De Algemeene Apothekers Adsis- tenten Bond heeft een circulaire gericht tot hoofden van Scholen' en Onderwij zers en wijst hen daarin op dc toestan den welke voor het meerendeel in! de apotheken heerschen. De Bond grondt zijn cijfers op een gehouden enquête en zegt dan dat voor een 5000 'bezitters van het diploma van apothekers-adsis- tent nog geen 1400 plaatsen te bezetten zijn. Voor een arbeidsdag van gemid deld 11 a 12 uur is het loon per jaar voor 70 pCt. der mannelijke adsifitenh ten mog geen f900. De vrouwelijke ver dienen bijna allen nog minder dan f 700 's jaars voor een werktijd van 9 tot 11 uren daags. Zondagsrust en vrije avon den zijn weinig. En voor deze betrek kingen is eene betrekkelijk nog al kost bare opleiding tot minstens het 13de jaar noocfig. De Bond haalt in zijn schrij ven ook nog de uitspraak aan van Dn. Bruinsma, een specialiteit op Sociaal Medisch en Pharmaceutisch gebied, die, uit hoofde het gevaar voor mogelijke vergissingen door oververmoeide perso nen zegt: „Het geldt dan niet meer het gemak, de rust of het belang van1 en|- kelen of van een bepaalde klasse dan personen> maar met Volkomen' duidelijk heid wordt het een zaak van algemeen belang." Vereeniging „Onze Vloot". In de jaarvergadering van de Nederl. Vereeniging „Onze Vloot" heeft de voor zitter medegedeeld, dat deze vereeniginlg in 1904 opgericht met 60 leden!, thanls ongeveer 4000 leden telt. De aftredende leden van het hoofd bestuur en den' algemeenen Raad wer den allen herkozen'; voor de vacature in het hoofdbestuur werd gekozen Mr. G. In weldadigheids-uitvoeringen', meent u ,papa? Daartoe zou ik mij ook' verplicht geacht hebben, maar daargin'ds een deel 'van mijn' denken en voelen prijs te geven 'alleen ten' genoegen van hee- ren, daartoe 'kon' ik niet besluiten. Mint u de muziek, freule? vroeg Steinfels, trachtend 'het gesprek een' an dere wendin'g te geven!. Zeer Veel, antwoordde zij enïstig; Het Is tot dusverre haar eenige lief de, gekscheerde 'von Glockner, en als Erna je Wat voorzingt, moet ge groote vorderingen' in' 'haar gunst gemaakt heb ben;. Zouden we niet V,at buiten gaan wandelen, lief kind? vroeg nu mevrouw von Glockner. 't Is zoo'b heerlijken avond. Buiten greep zij Erna's arm en' vertel de haar verstrooid toehoorende gezellen' van Anln'emarie, Groszhofer en Frans vaJ.i den jager. Haar mededeelingen eindig den met het verzoek, met haar mede te willen werken, dat Frans de vacante hotrt- vestersplaats op Hartenstein mocht be komen, dan zou de molenaar eerder toestemmen. Daar zult iu niet licht in slagen', lie ve tante, was Erna's an'hvloord. JVeet y niet, dat papa spoedig gee.n houtvester meer 53I fl&odig heh&eü, A. P. M. van der Aa te Amsterdam en! voor de vacatures iifden Algem. Raad werden benbemd de heeren J. A. van Braam Houckgrest :n W. A. MoutonL Vervolgens werdenin' de statuten eeni ge wijzigingen' aan'gèracht. De volgende algtmeene vergadering zal in Den Helder worden' gehouden/. De nieuwe gezant van Oostenrijk- Honjprije. De correspondent van de „N. R. Ct." te Ween en schrijft: Baron von Giskra de nieuwe gezant van Oostenrijk-Hongarije bij het Neder- landsche hof, heeft neds een lange diplo matieke loopbaan achter den rug en is in verschillende rangen in Lissabon, Boe karest, Belgrado, Bern, Berlijn en Was hington werkzaam geweest. Thans is hij van Sofia in gelijken rang naar Den Haag overgeplaatst en een van de re denen daarvan is de slepende ziekte van zijn zoon, die zeelucht noodig heeft en voor wien het klimaat te Sofia na deel ig is. De nieuwe gezant heeft een beroemden vader gehad. Hij is nl. de zoon van den minister Kari von Giskra, die een groot aandeel heeft gehad in de gebeurtenissen na den oorlog mei Pruisen en die in 1867 minister van binnenlandsche zaken geweest is. Hij was een groot redenaar en een man niet veel ambitie, die de kunst verstond zijn gehoor mee te slee pen. Hij stond in de voorste rijen van hen, die Oostenrijk na de nederlaag bij Königgratz wilden moderniseeren. Van eenvoudige afkomst, heeft deze „parle mentariër" en minister eeii groote rol gespeeld in de tijden, dat de liberale Duitsche partij nog almachtig was. De oude Giskra heeft: meegewerkt aan de staatkundige ontwikkeling van Oostenrijk na 1866. Hij heeft de tegenwoordige grondwet tot stand helpen brengen en zijn krachten beproefd aan de afschaf fing van het concordaat en de daarop gevolgde kerkelijke staatkundige wetten. Aan ziju politieke loopbaan werd door de beruchte beurscatastrofe, beter be kend onder den naam van den Krach van 1873, een einde gemaakt. De loopbaan van den zoon, die nu in den Haag komt, is, zooals gezegd, een zuivere diplomatieke geweest. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal vermoedelijk de geheele week na hare wederbijeenkomst op 9 Mei a.s. bezig gehouden worden door het afdeelingsonderzoek van de dezer dagen vermelde wetsontwerpen, lntusschen is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat in den loop van bedoelde week een korte openbare middagverga dering zal worden gehouden voor het doen van mededeelingen en regeling van werkzaamheden. Ziekteverzekering. Heden vergadert opnieuw de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het Ziekte-Verzekerings-ont- werp. Vrijdag a s. komt de commissie van rapporteurs voor de Militiewet bijeen en daags daarna de Commissie van rap porteurs voor het wetsontwerp betref fende de wijziging der rechtspleging voor Land- en Zeemacht. Haringvisscherij. Men schrijft uit Schevenin'gen In vergelijking met eertijds wordt er hoe langer hoe vroeger ter harinjgv'is- scherij gevaren. Vóór Mei gingen' inog zelden haringschepen' uit en nu zullen tegen Pinksteren reeds verschillende schepen een reis gemaakt hebben, terwijl nog zoo lang -niet geleden voor Pink steren zelden een schuit wegging. Hier toe heeft veel aanleiding gegeven dat en kele reeders eenige jaren achterce 1 -en kele schepen ter „midsummer" haring visscherij uitzenden. De hariug welke dan gevangen worden is vet, moet spoedig van de hand worden gezet, geeft meer malen voordeel en haar vangst in een zoo vroeg tijdperk komt tegemoet aan de werkloosheid van den zeeman'. Behalv'c ter Midsummervangst zal dit jaar een' deel der vroegvaarders om de Nooird gaan, waar men vroeger een maand la ter kwam. Als een en ander achter den rug is, vangt de eigenlijke „teelt" pas aan, wel- Kom, kom, kind, zoo erg is Ihettoch niet Nog niet, maar het zal er wel toe komen. Wat zegt oom Glockner van' het berkenbosch Hij is zeer bezorgd, Errfa. Ik heb hem beloofd, dat wij straks vorf Steinfels tot ons zouden roepeh, opdat mijn man uw vader een wtaarschuwin'g kun|ne ge ven. Maar hoe helpen wij nu Annema- rie.? Erna haalde de schouders op en zeide onverschillig Zij ,moet Frans maar uit het hoofd stellen en Christaan van den Groszhof huwen. Dan is meteen aan de ajmmerlij- ke toestand op den molen een einde, 't Zou toch onverantwoordelijk zijn; als dat gedoe verkocht moest worden, alleen'om dat Ainrike Gaarne een' ander heeft, onderbrak mevrouw von Glockner vertoornd. Hoe is het met je? Houdt gij nog slechts re kening met getallen en meent ge, dat geld alleen gelukkig maakt? Hebt gij u ten slotte reeds met Erich Nefn'stehlen! verloofd, dw'aas kind? Geld moge misschien niet gelukkig maken, antwoordde Ennla somber, ik had werkelijk nog geen gelegenheid het te beproeven. Ik weet sechts, wat het is, «tè fflea Pnto&i Atar d<yv .ftomt ke zich met de vangst der rijpere ha ring bezig houdt en welke 't eigenÜij- ke doel van de vloot is. Oproep om steun! Het Bureau voor de R. K- Vakorgani satie, Federatie van de Vijf Ddoc. Werk liedenbonden in .Nederland, verzoekt ons, het vólgende te plaatsen: Het R. K. Borstelmakersgilde „St. Franciscus" te 's-Bosch is, in de zesde week reeds, in een strijd gewikkeld met de georganiseerde patroons. Van de 24 leden zijn er 16 in den strijd, die bij een zoo laag mogelijke uitkeering toch pl.m. f100 per week noodig hebben. Gedeeltelijk met eigen middelen en ge deeltelijk met plaatselijken steun hebben zij vier uitkeeringen weten te doen. Thans doen zij een beroep op de R. K. Arbeidersbeweging. Ook wij meen en, dat voor deze 16 mensch en slecht een steunbeweging met lijsten en bonboekjes kan geopend worden. Mede 0111 deze reden verzoeken wij de afdeeLirfgen en vakbonden om bij de eerste gelegenheid na te gaan, of uw vereeniging in staat en genegen is om uit hare kas een zeker bedrag uit te trekken en op te zenden aan den Pen ningmeester van het Bureau, C. Roesten- berg, Hoofdstraat 288, Kaatsheuvel. Met een enkel woord willen wij u mededeelen, wat de oorzaken zijn van den strijd. De loonen der borstelmakers zijn zeer laag. Gemiddeid verdienen de uurwerkers 12 ct. per uur. In een arbeidsdag van 121/2 uur verdienen zij dus de som van f 1,50. Het zal u ook wel bekend zijn, dat dit vak zéér ongezond is en .er dus mede daarom wel een beter dag- of uurloon gegeven mocht worden. Onbetaalde ar beid komt hier ook nog voor, velen zelfs 6 uur per week. Voor het gebruik der gereedschappen moest nog 10 ct. per week worden betaald, enz. Het is dus zeer begrijpelijk, dat het gilde beproefde eenige verbetering in zake loon- en arbeidsvoorwaarden aan te brengen. Bij één der vijf patroons, waar de loonen reeds het hoogst waren, gelukte dit, reden waarom daar geen strijd is ontstaan. De andere vier patroons boden een nieuw loontarief aan, waarin een 60-tal stukwerkloonen verlaagd waren. Eenige al te laag loonende werken wer den iets verhoogd, en het meeste werk bleef hetzelfde. Deze loonlijst moest voor 5 jaren geac cepteerd worden. Stukloonwerkers be neden de 21 jaren zouden niet het volle loon ontvangen Arbe.iders boven de 60 jaren ook niet (Er is er slechts één van 63 jaren, doch deze werkt 33 jaren bij die firma.) Op het antwoord .der pa troons, waarin weinig goeds en veel slechts zat, kon niet worden ingegaan. Toen de werklieden op Maandag .3 April weigerden voor 5 jaren genoemde lloonlijist te teeknen, hielden de pa troons hun fabrieken voor de georga- niseerden gesloten. Wij vertrouwen, dat de solidariteit der Afdeelingen onzer Vakbonden, en ook der Vakbonden zelf, zóó zal zijn, dat het Borstelmakersgilde door uw inilden steun .in staat zal zijn de Patroons te verplichten, betere loonen en arbeids voorwaarden aan hunne arbeiedrs te ge ven. Wie spoedig hulp verleent, helpt dub bel. Deze jeugdige Vereeniging is het dub bel waard. Behalve een zeer hooge contributie, hebben de leden aan den strijd te Beek en Donk en aan den strijd te Waalwijk ruim gesteund. Zij hebben dus alle aanspraak op een milden wederdienst onzerzijds. Steunt, steunt spoedig, steunt naar ver mogen Namens de Federatie, J. W. SMIT, Voorzitter. B. LAMMERS, Secretaris. Het Best. van het B. v. d. R. JIC V. J. VAN RIJZEWIJK, Voorzitter P. J. J. HAAZEVOET, Secr. onze gast. Laten' wij hem tegemoet gaan,1. .Toen de dames nog slechts weinige schreden van Hans Otto verwijderd wa ren, sloeg Ern'a den armen om haar tan tes hals en fluisterde haar in' 't oor: Wees niet meer boos... En verloofd heb ik mij ook nog niet. Het lieflijke half beschaamde lachje waarmede bij Erna deze \vjoorden! verge zeld gingen', gaf haar in' de oogen vah Steinfels, wien het harde, in zich "zelf gekeerde karakter der jonge dame ble- lang inboezemde, een nieuwe bekoring. Hij had nu de meest verschillende ge moedsaandoeningen op Erna's gelaat af gespiegeld gezien en hij dacht met geest drift dat de verdere studie van zulk een' eigenaardig karakter belangwekkend zijn moest. De beide dames merkten een! jongeln man op de verschillende schoon'e ge zichtspunten opmerkzaam. Zij verklaar den hem dat de bouwval, welke uitstak boven het loof der boomen op den beig- rug tegenover het kasteel, de laatste ov*er blijfselen waren van' het oorspronkelijke stamslot. Omtrent dat oord, vertelden zij, waren verschillende sagen' in oomloop, het werd door de landslieden met af schuw gemeden, zoodra het daar b'ovemi onder het machtige (ooverdak b'egonl te scjieflieren STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Berner Conventie. In 'de afdeelingen werden door eeircj*, ge leden bedenkingen tegen het wets ontwerp geopperd. Dat aanfluiting bij de Berner-conVentie de wensch is van] een 'aan'zienlijk deel des lands, werd doctf hen 'in twijfel getrokken. Ook tnet het oog op het belang der Nederlanldsche letteren en' de verhoo- ging 'van het verstandelijk peil der natie werd de behoefte der aansluiting betwij feld. Men achtte de conclusie niet onge-: grond dat het roepen van': het is een! zedelijke verplichting om zich bij de Berner-ConVentie aan te sluiten, eenigs zins misleidend is en eigenlijk voortspruit uit comm ercieel e overwegingen. Men! meende dat de belangen van Nederland geschaad zijn en dat het tractaat te ver gaat door Vertaling gelijk te stellen' met het oorspronkelijk werk. Men betreurde ook dat onze diplomatie! er niet 'in' geslaagd is, eenige contra- praestatie, vooral van de zijde van Frank rijk Voor ons land te verkrijgen'. Met klem werd op verdaging der in voering aangedrongen ook in Jjet b'elaqgj van hen, die boeken' vertaald hebben' voor feuilletons in de couranten, welke uit 'den aard der zaak iijiet bibnön een korten tijd geplaatst kunnen worden!. TWEEDE KAMER. Steenhouwersbedrijf. Eindverslag is uitgebracht over het wetsontwerp, houdende bepalingen tot beveiliging van werklieden bij steenhou- wersarbeiid. Dit wetsontwerp is dus voor openbare behandeling gereed. Inhoud van Tijdschriften. Van Onzen Tijd. Naar aanleiding van een tentoostelling zijner werken in den Larenschen Kunst handel, spreekt Maria Viola waardeerend over den schilder Emile Claus, dien zij, vergelijkend bij zijn landgenootVerstraete, bij dezen achterstelt. Een enthousiast artikel over het succes van „Adam ia Ballingschap" brengt Gerard Brom. Er op wijzend hoe het succes van het Von- deltooneel bij Rooyaards juist aan de katholieken te danken is, besluit hij: Laten wij toch even (rouw slechte of lichte stukken weigeren als de goede steunen. „Interieur" naar de schilderij van Arthur Briët sluit het nummer. Kath. Soc. Weekblad. Bij een portret van Albert de Mun geeft A. H. J.-Engels een karakteristiek van dezen socialen strijder. Mr. Aalbcrse geeft een overzicht van het Internatio nale Congres der Kath. Soc. Actie, dat hij als vertegenwoordiger der Holland- sche Actie bijwoonde. C. D. Wisseling geeft het slot van zijn artikel over So ciale commissies in de gemeenteraden, wat hij meer speciaal voor zijn collega's in de gemeenteraden schreef. Verder bevat het de gewone rubrieken, als: Feuilleton, Geloofsverdediging, enz. Sint Franciscus. Het maandschrift voor de leden der Derde Orde bevat o.m.Patroon der maand. De Minderbroeders te Venlo. De ware tertianen. De zalige Crescentia Höss. Serafijnsche Kroniek. Uit de Mis sie van Zuid-Chansi. De vriend der H.H. van Jezus en Maria. Dit maandschrift van de paters der H.H. Harten (Damianusstichting Grave N.B.) bevat Maandkalender. JEerste Vrij dag. Eerste Zaterdag. Missienieuws. Lachen. Rome. Lichttenstein. Kinderprieeltje enz. St. Antonius. Het nummer van deze maand bevat: Katholiek vereenigingsleven. Aan de Hemelkoningin Praa.tjes over St. An- toniusbrood. De grootheid van Gods Kerk. Roomsche kleinen en Room- sche grooten. Uit lang vervlogen da gen enz. Land- en Tuinbouw. Mond= en klauwzeer. Omtrent de uitbreiding van het mond en klauwzeer in ons land, doen allerlei lntusschen stonden de slotheer en zij.t gast von Glockner bij de tuintrap in le vendig onderhoud. De majoor keek met hoogmoedigen, afwijzen'dcn blik naar zijn! neef, die op ernStigen toon bemerkte: 'tWas of ik het in Keulen hoorde donderen, toen ik het hoordeis hoop-* te nog altijd, dat het gerucht overdreef. Gij wilt zeker het beukenbosch flink snoeien' en1 daaruit is zeker het ongeloof lijke gerucht voortgekomen, dat gij liet geheel wilt vellen. Gij hebt de waarheid gehoord, be vestigde Arnold Harneck, het verdoof de eiindje van zijn sigaar inet den spits van zijn kleinen vi.Tger sierlijk wegschietend. Ik zou echter wel een'si willen weten, waarom gij het voor nood zakelijk schijnt te houden, de tijdinlgi met het woord „ongelooflijk" te brand merken. Behoeft dat nog een verklaring?, antwoordde von Glockner vol bekom mering. Hebt gij dan uw gezond ver stand verloren? Kunt gij die krachtige wijze van uit drukken niet afwennen? Als men eens een tijdje onder andere menschen ver* keerd heeft, moet men zich eerst we der opnieuw aan' die... hm., vaderland sche manieren van spreken gewennen. (Wordt yervolgdj*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5