1 BUITENLAND, Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 476. c SeicLche ©ou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Er gaan opnieuw en steeds meer alar- meerende geruchten door de Russische pers over verwikkelingen in het Verre Oosten. Naar de „Köln. Ztg." uit Petersburg verneemt, constateert de Russische pers dat het conflict tusschen Rusland en China een ernstige verscherping heeft ondergaan. De „Birsjewia Wjedomosti" spreekt 't vermoeden uit, dat China door ban den van solidariteit verbonden met een deren Aziatischen staat zich wapent tot een oorlog met Rusland. Het zou China's oogmerk zijn, Rusland te ver jagen uit Noord-Mantsjoerije. Maar Chi na alleen is daartoe te zwak. Wie staat er dan in dezen achter China? Het ant woord op die vraag is niet enkel van belang voor Rusland, maar ook voor de publieke opinie en de financieele krin gen van Europa. Blijkbaar doelt het blad met zijn vraag op Japan. De „Sowremjenoje Slowo" schrijft: Dadelijk na de bekendmaking van Chi na's antwoord op de -Russische nota was het duidelijk, .dat de Russisch-Chi- neesche betrekkingen niet tot een stadi um van kalmte zouden komen, maar nog allerlei verrassingen konden opleve ren. Het blad geeft der regeering den ra3d om in verband met de opwinding in China en de Chineesche krijgstoerus tingen in te binden, nu het nog tijd is, en de gunstige gelegenheid niet verloren te laten gaan. Minder somber luiden de beschouwin gen van den berichtgever te Charbin van liet „Now.oje Wremja." D-eze seinde, op gezag van den voormaligen voorzitter der Doerna, Goetsjkof, dat alle geruchten omtrent een a.s. oorlog ongegrond zijn. Wel heerscht er in Mantsjoerije een enorme opwinding, maar meent Goetsjkof China zal de internationale verwikkelingen vreezen, die van een nieu we uitbarsting van den vreemdelingen haat iiT China het gevolg zouden zijn. Toch acht de ..Nowoje Wremja" den staat van zaken niet onbedenkelijk. Inmiddels is de minister van oorlog, Soechomlinof, naar het oosten vertrokken De wapenstilstand met de opstande lingen onder Madero in Mexico schijnt Si te nu .^r die streken te gel den die deze bezet heeft Uit andere ge deelten der republiek komen nog steeds belichten van gevechten. in de staten Guerero en Moelos, die dicht bij' de hoofdstad gelegen zijn, dwongen de rebellen de gouverneurs af te treden en te vluchten. Drie afdeelin- gen regeeringstroepen werden er vol komen verslagen. Een luitenant met 21 ma.'::.happen sneuvelde bij de verdedi ging van een spoortrein. De hoofdzetel van de onlusten is Iqua- la in den staat Guerero. .Tal van vluchte lingen komen in de stad Mexico aan, FEUILLETON. het Duiis"h 10) De hoi.elij.ee, maar koele toon, waar op hij zijn laat verschijnen aan den -mid- dagdisch'verklaarde, was een koude ijzel pp de toch reeds zwakke goede voorne mens der dochter. Het oppervlakkige, door lange poozen van stilzwijgen ver broken, onderhoud betrof slechts vaak besproken dingen en gebeurtenissen, die geene lei belangstelling meer inboeze men konden. Verstrooid, ja zonder eeni- ge uitdrukking, gleed de blik van den vrijheer van de wanden der eetzaal naar de kostbare voorwerpen op het buffet of naar huiten. G echts het gelaat zijner dochter bezag hij niet, hoewel hij vluk tegejiover haa zat. Erna herade ide, toen hij eindelijk den, pp de leuning door den achthoekigen Harneckschen ster bekroonden stoel terugschoof. De beweging was zoo hef tig, dat de zeiel o nviel, en toen de be diende 1 en oorichtte, vertoonde liet wa pen een diepe barst! So se ';c-' de neer von H "neck daarnaar. Juist deze waar het ministerie van oorlog zich in de grootste moeilijkheden bevindt. Men vreest voor een aanval op de stad, die slechts 4000 man ter verdediging heeft, daar alle troepen naar de noordelijke provincies gezonden zijn. Ook komt nu weer een bericht uit Tacson in Arizona, betreffende een ge vecht tusschen regeeringstroepen en op standelingen nabij Horcasitas, bij welk treffen 40 man zouden gesneuveld zijn. Zoodat wanneer de vrede zal gesloten zijn met Madero (gisteren moet een ge volmachtigde der regeering uit Mexico vertrokken zijn om met dezen te gaan onderhandelen) men toch nog tegenover een massa rebellen zal blijven staan. Ook in Albaoie heeft de Porte nog niet op groot succes te bogen. Men deelt weer mede dat Malissoren, gesteund door Montenegrij- nen, eergisteren verschillende blokhuizen aan de grens hebben aangevallen. De Turksche gezant te Cettinje heeft krach tig geprotesteerd. Gisteravond is het ant woord van Montenegro ingekomen, waar in wordt medegedeeld, dat alle noodza kelijke maatregelen genomen zijn, dat er zich slechts ongeveer 40 Montenegrin en onder de Malissoren bevonden. Men ver wacht, dat deze Montenegrijnen spoe dig gehoor zullen geven aan een bevel van hun koning die hen terugroept. Toergoet Sjefket pasja heeft nu 17 bataljons te zijner bescnikking, om de Albaneesche opstandelingen te bestrij den, verzekert de „Lokal Anzeiger". De plaatselijke militie van Foezi en Kastrati is weer naar huis gezonden. Alle stra tegisch belangrijke punten zijn nu door de Turksche troepen bezet en van ar tillerie voorzien. Te Goezinge staan 4 reserve-bataljons. Zoodra de sneeuw op de bergen gesmolten is, zal .Torgoet vol gens de lastgeving van den minister van oorlog tot den aanval overgaan. In België schijnt, men niet te wiilen gelooven dat de koningin wegens ongesteldheid,een oor ontsteking, in Londen is achtergebleven, „Men zal wel bemerkt hebben", schrijft de „Mctropole", „dat de telegrammen Donderdag nog meldden, dat de konin gin volkonien hersteld was. Wat steekt hier achter? Eenvoudig dit: Men heeft te Brussel vernomen, dat benden van jonge heethoofden, door den fameuzen „Onderwijsbond" en de „Volkspartij" zijn opgeroepen om toebereidselen te maken om den koning en de koningin te ontvangen met „bedreigingsmanifesta ties", zooals het liberale „Journal de Liè- ge" zeide, gelijk aan die, welke bij de opening der Kamers plaats hadden en die, volgens de „Belgique militaire" de eigenlijke oorzaak waren van de ziekte, die het leven der koningin in gevaar bracht. En thans, op het moment, waarop de koningin na vele maanden van kommer en lijden, weer in België zou terugkeeren thans, nu 'de Brusselsche bevolking toe bereidselen maakte, om haar terugkomst en die van den koning door een harte lijke ontvangst te vieren heeft; heeft 't liberaal-socialistische volkselement, dat stoei "was het, die sinds onheugelijke tij den door de slotheeren van Harneck bij hun maaltijden gebruikt werd. Met onvaste schreden verliet hij het vertrek. Een kwaad voorteeken, fluisterde de lange jaren in dienst der familie staan de knecht, met bevenden vinger over de scheur strijkend, die zich in de ster en de kroon daarboven vertoonde. Zie eens, f r 'i u I e i n Erna'chen. De kommervolle toon van den ouden man deed haar aan zijn verzoek gehoor geven. Toen haar hand over het beschadigde wapen gleed, ging de dienaar zuchtend voort Lieve hemel, als dat de grootvader eens wist. Erna knikte treurigzij verstond de.n man. Hij sprak nu niet van het wapen schild, maar over het beukenbosch. Een uurtje slapen en een fijne sigaar had zoo kal r.eerend op het gemoed van den majoor gewerkt, dat hij met op gewekt'gezicht het vertrek verliet, toen hem gemeld werd, dat het rijtuig van den heer von Glockner in de laan zicht baar werd. Op het bordes komend vond hij daar re.-:s zij- oc 'e Zoodra de break van A <u a 1 i e n ii o i stilhield, hielp de aia- van uit Antwerpen door Chapelle en een liberalen journalist, die bij de po litie alles behalve gunstig aangeschreven staat wordt geleid, Schollaert reeds uit gejouwd, met de bedoeling om rond den koninklijken stoet onbeschofte manifesta ties te houden. Wie zou durven beweren, dat het hier voor nu ide aangewezen plaats .en tijd is? Wie zou durven volhouden, .dat het passend is om bij den doortocht der pas herstelde koningin, zulk een herrie en lawaai te maken en de vreugde te ver storen, die haar herstel brengt door ver deeldheid onder de burgers te zaaien, daar waar eenzelfde gevoel van .eerbied en liefde voor onze souvereinen moest heerschen? Het volk zal zulke schan dalen steeds veroordeelen 't Is te hopen. gemengd. In Russische hofkringen verluidt dat de oudste dochter van groot vorst Constantin Constantinowitsj, prin ses Tatjana Constairtinowna, zich zal verloven met een luitenant van de gar deruiterij, prins Constantin Bagrtiou- Moeckransky. Dit zal het eerste „une- b'enbütige" huwelijk zijn, dat in de fa milie der Romanofs, sedert den tijd van Tsaar Nicolaas 1, voorkomt. De Duitsche kroonprins was door den Tsaar van Rusland uitgenoodigd om bij terugkeer van zijn reis naar Oost- Azië een bezoek te St. Petersburg te koi- men brengen. De Russische regeering had toen voor de reis door Siberië reeds voorbereidende maatregelen getroffen. De Kroonprins zal nu half Mei met de Kroonprinses naar St. Petersburg gaan, om zijn dank te betuigen voor de hem toegedachte attenties en den Tsaar op zijn verjaardag op 19 Mei de gelukweni- schen van den Keizer over te brengei. Officieel wordt medegedeeld, dat de troepen van majoor Brémond op 26 April te Fes zijn aangekomen1. De kappersbedienden te Dresdenl hebben het werk nedergelegd. Zijeischen liooger loon en korter arbeidstijd. Ten einde het publiek voor zich te winnen ,zullen zij vermoedelijk vliegei- de salons inrichten, waar de klantei gratis bediend zullen worden. Te Aveiron zijn een aantal per sonen, die beschuldigd worden van sa menzwering tegen het republikeinsche Portugeesche regime, in hechtenis ge nomen. Ten huize van graaf Aguedazou- promitteerende stukken in beslag geno men zijn. Agueda is gevlucht De verkiezingen voor de constitu- eerende vergadering in Portugal zijn vast gesteld op 29 Mei. In de administratie van den Sibe- rischen spoorweg zijn verduisteringen ontdekt, ten bedrage van niet minder dan 1,800,000 gulden. De „Lokal Anzeiger" bericht, dat in Transbaikalië hongersnood heerscht onder de nomadische Kirgiezenstammen. Er zijn veel ziekte- en sterfgevallen. Een trein, die 250 onderwijzers, die Taft zouden begroeten, naar Washington bracht, is in de buurt van Easton ge derailleerd, toen met een vaart van 80 joor zelf mevrouw von Glockner bij het uitstijgen. Heel aangenaam, u heden bij mij te zien, gnadigste nicht, zeide hij ei frracht haar hand vluchtig aan zijn lip pen. Leun maar stevig op inijn arml De trap is een weinig steil en de ja ren worden voelbaar... Ach, die jaren! Daarna boog hij wellevend voor ba ron Sfceinfels, wien von Glockner voor stelde. Goeden dag mijn waarde Glock ner. 't Speet mij, dat ik je gisteren iniet thuis trof.... Zeer aangenaam, heer von Steinfels, zeer aangenaam. Het was voor den majoor een zekere voldoening, jegens mevrouw voa Glock ner, die zich ten opzichte van Erna en Hermann zoo vaak tegen hem verzet had, die opmerking over den ouderdom te kunnen maken. Tante Marie was het namelijk onaangenaam, wanneer ook maar den geringsten twijfel aan haar lenigheid geopperd werd. Zij besteeg dan ook den trap van Hartens t ei n zqo vlug en onvermoeid, dat zij de hulp van den baron niet behoefde. De heer von Glockner fronste bij dit voorval slechts licht het voorhoofd; bij Erna echter werd terstond v»der de r! el lu c' en de wen b.au i zicht baar en de gioci, waarmede zij dcu v jur K.M. werd gereden. De trein viel van den spoordijk en is in brand geraakt Volgens de laatste berichten zijn 25 per sonen gedood en 35 a 40 gewond, van wie enkele doodelijk. OVicieel werd later bericht dat de ge- heele trein is verbrand. De helft van de passagiers zijn gewond. Er zijn geen lij ken gevonden, maar drie personen wor den vermist. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is beneoemd tot direc teur van het telegraafkantoor te Dord recht J. H. E. d'Arnaud; is bevorderd tot hoofdcommies der pos terijen G. Giltjes zijn benoemd tot directeur (directrice) van het post- en telegraafkantoor te Vaassen G. Lokhorst, te Nieuw-Amster- dam, J. F. J. Buning; te Didam, A. W. L. Brunings; te Beek (Limburg) W. Schermers, zijn benoemd: in de provincie Zuid-Holland: tot ver tegenwoordiger van den Stormpolder, ge meente Krimpen aan den IJsel, C. van der Giesen Jr., te Krimpen a. d. IJsel; tot dijkraad van het waterschap de Oude en Nieuwe Maasdijken vóór het Land van Rhoon, A. M. $truijk, te Per nis; tot dijkgraaf van den Bakkepolder D. Breen, te Goedereede; tot dijkgraaf van Schieland C. van Gilse van der Pais Y\z. te Rotterdam; tot dijkgraaf van den polder De Rook- laasplaat C. A. Vogel te Goedereede; tot dij*kgraaf van den Kleinen Zui- derpolder J. Lodder te Goedereede; tot hoogheemraad van het Grootwa terschap van Woerden, provinciën Utrecht en Zuid-Holland, C. C. van der Lee te Oudewater. Pest op Java Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van! den gouvenreur-generaal van Neder- landsch-Indië dd. heden (29 dezer) be treffende pestgevallen op Java: Eergisteren (27 dezer) mog 2 gevallen1. Gisteren (28 dezer) 16 gevallen, waar onder 1 longpest, 7 dooden. Aangezien koortsgevallen later meer malen als pest worden onderkend, wor den in de districten Karanglo en Penang- goëngan alle koortslijders in pondoks geobserveerd. Ter hoofdplaats Pasoëroëan 1 ge val. Met de inenting met pestserum is be gonnen. De bevolking is zeer willig. Te Kediri eergisteren geen gevallen1. Reorganisatieopleiding Oost-lnd. bestuurs-ambtenaren. De minister van koloniën is met de Indische regeering tot overeenstemming gekomen betreffende een plan tot al geheel e reorganisatie van de opleiding tot Oost-Indisch ambtenaar. De hoofd strekking van het reorganisatieplan is, de opleiding een geheel academische te doen zijn en het bereiken van den doc- haar buigenden Hans Otto, verwelkom de, viel tamelijk koel uit; met een trot- sche handbeweging noodigde zij den vreemdeling tot binnentreden uit. Hans Otto's blik beschouwde bewon derend het slot, dat hij ree'ds van verre niet belangstelling bezien had. Een bree- de middeltoren, door twee torens ge flankeerd en aan de achterzijde bekroond door een veel zwaarderen en hoogeren toren, was in hoofdzaak de vorm van het fraaie 'kasteel Hartenstein. De invloed van het weder had, in vereeni- ging met de lange reeks van jare.n, de voegen tusschen gehouwen stee.ien wieg- gekuaagd en ook overigens aan de hecht heid van luet gebouw geschaad. Hoe ver waarloosd zag het er uit. De steenblok ken toonden scheuren, de vensterbogen konden nergens een ongerepte lijn meer aanwijzen. Mos en klimop, w'eelderig voortwoeke.end, bedekten op vele pi it- sen de muren, medelijdend de gebre ken bedekkend. Niet minder bevreemd- die het den toeschouwer, dat in menig venster van de bovenste verdieping en van de torens de ruiten veelvuldig ge barsten waren, ja soms zelfs geheel ontbraken. Dc heer van Harneck had zijn gas ten in een salon gevoerd, welks ver- bleekende pi acht wel bij het verwoei de torsgraad mogelijk te maken. Binnenkort kan 'de indiening worden tegemoet ge zien Van een wetsontwerp tot verhoo ging Van de Indische begrooting voor het loopende dienstjaar, dat de strekking! zal hebben, een globale som toe testaanj om 'met de vooibereiding van de reorga nisatie van het binnenlandse!» bestuur een begin te kunnen maken. Begranis-le Bron De Vexela. Eenvouding doch plechtig is Le Broi* de Vexela begraven. Aan de begrafenis! namen deel, naast de familieleden, de Minister van Waterstaat, Regout, de voorzitter en secretaris der Rekenkamer^ de 'kanselier der Nederlandsche Orden! van Frqnck, jonkheer Van Wijck, oud- Generaal-Majoor der cavalerie, leden van! de Eerste en de Tweede Kamer, een de putatie van officieren üit het garnizoen* de burgemeester van Maastricht, autori teiten van Rechtbank uit stad en om geving, vrienden en kennissen van den( overledene uit stad, gewest en het land. Twee boden der Rekenkamer droegen! de ridderorden, totaal 12 kransen en! bloemstukken, Waaronder een krans van' de ambtenaren lier Rekenkamer. Om elf uur werd een Jijkdienist ge houden In de Sint Servaaskerk, daarna de begrafenis op 't R.-K. kerkhof, waar ook Minister Regout tegenwoordig was. Baron "Mackay huldigde de verdienstenl van den overledene namens de Reken kamer, schetsend zijn hoogheid van ka rakter, 'önkreukbaren waarheidszin en groote trouw aan vaderland en kolo niën. Hij was trouw dienaar des vader lands. Een broeder dankte allen voor de bewezen eer. De Nuntiatuur in den Haag. De „üermania" publiceert van haar Romeinschen correspondent het vol gend telegram: „Uit zeer vertrouwbare bron kan ikl medeeelen, dat, ter oplossing van liet zwevende vraagstuk ter bezetting der Internuntiatuur in den Haag, spoedig een geschrift zal verschijnen, dat zeker eenig opzien* baren zal. Zooals bekend, werd tengevolge der intrigues van Italië en Rusland de ver tegenwoordiger der Pausen van de eer ste vredesconferentie uitgesloten, en wel ondanks de overeenkomst die vooraf hierover met den Heiligen Stoel aain- gegaan was. Om de Internuntius toen to bevrijden uit de pijnlijke positie waarin) hij zich, ten opzichte van de andere le den van het Corps Diplomatique, bevond, werd hij door den Paus teruggeroepen. Dit geschiedde in 1899, terwijl Mgr. Tarnassi internuntius was. Sinds dien tijd bleef in den Haag nog slechts Mgr. Giovannini als eenvoudig zaakgelastigde achter, die later weer door Mgr. Gualteri werd 'vervangen. De aldus in den Haag geschapen toe- .stand had vele onaangename zijden en de Nederlandsche regeering gal meer malen den wensch te kennen dat op nieuw een Internuntius in den Haag zou geplaatst worden. De onderhandelingen hieromtrent ge voerd, leidde echter ongelukkiger wijze niet tot het doel. uiterlijk van het slot pasttc. De wit en groen gelakte en met gebloemd damast overtrokken stoelen, toonden me nige versleten plaatsde kostbare in de muren aangebrachte spiegels waren voor een deel verweerd en op de tafel was het inlegwerk erg beschadigd. Erna ijlde op haar tante toe, ten ein de de eenvoudige begroeting bij het rij^- tuig met een hartelijke omhelzing aan' te vullen. De dame werd de gemakke lijkste sofa aangewezen en een kussen voir haar aangebracht. Vervolgens ver vulde het jonge meisje haar taak van gast en huisvrouw, nadat de bediende de koffie had binnengebracht. Toen zij Hans Otto mei' en suiker bood, troffen hen voorde eerste maal e. ustig-vriende- lij'k haar oorgcti. Groot en klaar schit terden zij in heldergrijs onder de bruine wimpers en wenkbrauwende vaste blik! versie kte de vastberaden trekken om de J. Het gesprek werd hoofdzakelijk ge voerd f! >,- dc majoor ei van Steinfels De dochter des huizes nam er slechts weinig aan deel, maar toch verried de levendige uitdrukking van haar gelaat; dat zij bet onderhoud met belangstelling volgde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1