BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 473. e fozicbelve Sou/temt Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 3^ April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, buur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. i Lieden van gevaarlijk allooi Het zijn toch gevaarlijke! lui, 'die iRoomschen Daar hebben zij zoowaar opgtericht 'een „Vereeniging ten behoeve van R. K. Ma- rine-personeel", welke vereeniging zich jfjoen doel stelt: het bevorderen vain' de geestelijke en stoffelijke belangen! van ide R. K. Schepelingen, !behooren)de tot Ide Koninklijke Marinie." Het Handelsblad is 'ervan ge schrokken. Dat bevorderen van den godsdienstzin; enfin, „hier kan niemand iets tegen heW- fcten", al „wordt het practische stand punt verlaten, dat van Katholieke zijde tot dusverre ten "opzichtte van het ma rine-personeel wordt ingenomen", maar dat bevorderen van- de stoffelijke be langen, zie, dat is „een bedenkelijk ver schijnsel". Ja, ze durven wat, die Roomschenll Niet alleen gaan zij „trachten' zoo voorspelt het verontruste orgaan voor de aanstelling van' marine-geestelijken] Subsidie uit 's Rijks schatkist te krijgen"; maar ook aarzelen zij niet „zich te schui ven tusschen de minderen en de vianl rechtswege boven hen gestelde autori teiten", wat „lijnrecht in strijd is met de beginselen, die aan de handhaving van een gezonde krijgstucht ten grond slag liggen". 't Is geen kleinigheid, niet waar? Hoe 't Handelsblad aan die som bere voorspellingen komt, zal men' vra gen. Eenvoudig zoo de nieuwe vereeniging wil haar doel o.m. trachten te bereiken „door het verleenen van tusschenkomst bij de betrokken autoriteiten voor billij ke verzoeken, rakende algemeene stoffe lijke belangen van het marine-personeel en van wat verder tot verbetering dier belangen leiden kan". 't Is dood onschuldig, zou men zoo zeggen. Marine-personeel, dat niet ge diend is van de.roode actie in den Matro- zenbond, krijgt op die manier een hoog> staand orgaan, 'waarbij het tusschenkomst kan vinden voor de behartiging zijner be langen. Het Handelsblad echter valt uit Zoodra eene vereeniging van buiten' de Zeemacht staande personen zich schuift tusschen de verschillende lagen; waaruit het personeel der vloot be staat, wordt noodwendig de innige band verbroken die tot het welbetrach- ten van 's lands dienst moet bestaan. Dan wordt de krijgstucht ondermijnd en dan worden ter wille van de be langen eener bepaalde partij de hoogere iandseblangen geschaad." Wat zegt u daarvan? Ondermijning van de krijgstucht. Is het niet schier beleedigend zoo iets te durven veronderstellen van een ver eeniging, waarvan het bestuur is samen gesteld uit de heeren: F. J. H. Evers, pastoor, lid van den Raad van Defensie, voorzitter; mr. H. Barge, lid van de .Eerste Kamer, onder-voorzitter; H. 'Bogaardt, jhr. mr. O. F. A. M. van Nis pen tot Sevenaer, mgr. mr. dr. W. H. Nolens, allen leden der Tweede Kamer; J. Seeuwen, cargadoor; dr. S. J. F. Vermeulen, Kd van de Eerste Kamer; J. L. M. Waterreus, pastoor, oud-aalmoe zenier van het Eng.-Ind. Leger; F. S. O. M. Wijs, hoofdingenieur der Marine, en A. E. Leo, journalist en secretaris. Veronderstellen we eens een oogen- blik, dat werkelijk de krijgstucht ge vaar zou kunnen loopen door de actie dezer vereeniging, ligt dan niet in de samenstelling van het bestuur voldoende waarborg, dat daartegen onmiddellijk met zorg zal worden gewaakt? FIet Handelsblad gaat echter in zijn kindervrees zoover, dat het schrijft: „Men lette eens op de samenstelling van het bestuur dezer vereeniging; daardoor is zij tevens met een politiek sopje overgoten en worden haar werk zaamheden reeds a priori door een der groote Staatkundige partijen in de Volksvertegenwoordiging in bescher ming genomen." Eventueele ondermijning van de krijgs tucht zou dus de Katholieke partij in bescherming nemen? Het Jiandels- biad durft veel onderstellen, Meer dan het ooit zal kunnen verantwoorden. Hoe komt het blad er opeens toe, in de Katholieken lieden van zoo gevaar lijk allooi te zien? Het doet de oplossing dezer vraag zelf aan de hand: de redactie is opge schrikt door een alarmkreet in de Kölnische Zeitung, welk orgaan „het ondenkbaar acht, dat zelfs een cle- ricaal Minister van Marine tegenover zulk een aanmatiging nog de gehoorzame die naar zijner partij speelt, en eerder zou verwachten, dat op grond der bedoelde bepaling in de statuten aan deze ver eeniging geen rechtspersoonlijkheid zal worden verleend." Aldus de alarmkreet ,uit Duitsc'hland, waarbij het Amsterdamsche orgaan, dat eerst geen erg had in dat nieuwe Room- sche gevaar, zich haastiglijk aansluit. Zoo haastig, dat het den beleedigenden aard zijner onderstellingen over 't hoofd ziet. Kom, Handelsblad, bewaar uw kalmte en vergeet niet, dat de Staatkun dige partij, die de tucht ondermijnt, geenszins rechts, doch links te vinden is. Richt naar dien kant uw vermaningen. ALGEMEEN OVERZICHT. In Portugal schijnt het allesbehalve goed te gaan naar aanleiding van de wet op de Scheiding van Kerk en Staat hetgeen wel blijkt .uit de moeite, die de regeering zich geeft om alles zoo mooi mogelijk voor te stellen. Minister Macha- do, die altijd zoo vriendelijk is de journa listen „juist en onpartijdig" in te lichten, heeft nu aan verschillende bladen het volgende getelegrafeerd „De conservatieven hebben de schei- dingswet zeer gunstig ontvangen. Zelfs de geestelijkheid brengt hulde aan den geest van verdraagzaamheid en vrede lievendheid, die haar bezielt"... Zoo is de meening van den minister over de ontvangst, die de scheidingswet in Portugal heeft ondervonden. Uit die woorden van den minister zou men op maken, dat men in Portugal tot zelfs in de meest terughoudende kringen ver heugd wezen zou .over de invoering van de nieuwe wet. Maar tegenover de uiteenzetting van den buitenlandschen minister is van zeer onbevooroordeelde zijde een andere ver klaring te plaatsen, die wel een heel ander licht doet opgaan over de manier, waarop men in Portugal over de nieuwe scheidingswet denkt en waarop men haar ontvangen heeft. De correspondent van het „Berl. Tage- blatt", die zeker niet gauw iets kwaads of minder goeds van de nieuwe regeering en het voorloopig bewind zeggen zal, heeft het met een autoriteit over de scheidingswet gehad. Daarvan meldt hij nu letterlijk het volgende: „Ik was vandaag jn de gelegenheid om een hooggeplaatst Porlugeesch prelaat bij een interview te vragen, hoe de juist afgekondigde wet over de scheiding van Kerk en Staat door de Portugeesche geestelijkheid werd opgenomen. De prelaat gaf mij het volgende ant woord „De nieuwe wet overtreft zelfs de scheidingswetten, die in Frankrijk en Bra zilië zijn doorgevoerd, nog daarin, dat ze -de geestelijkheid op een vernederende en onwaardige plaats stelt. Nog nooit te voren heeft de regeering van welk land ook het gewaagd zich een derge lijke controle over de Kerk voor te be houden. De republiek matigt zich niet alleen de beschikking aan over "3e tegenwoor dige bezittingen der Kerk, maar ook over alles wat zij jn de toekomst mocht kunnen verwerven. Men heeft een be paling gemaakt, dat, als een congregatie een nieuwe kerk wenscht te bouwen, deze na 99 jaren aan den Staat over gaat. Verder moeten alle schenkingen aan de Kerk worden beheerd door pa rochiale commissies, die cc Kerk slechts een tiende deel van het bedrag toeken nen, terwijl de regeering naar eigen goeddunken over de rest beschikken kan. Volgens de nieuwe wet matigt de Staat zich verder zelfs de controle over de toepassing van 't kanonieke recht aan, dat alleen de'Kerk moest voorbehouden blijven. Zoo vordert de Staat bijv. het recht op, om de professoren der semi- nariën te benoemen, vermindert het aan tal daarvan van 13 op 5, sch ft de vrou welijke kloosterorden at ,en maakt voor de openbare processies tal van beper kende bepalingen. De aansporing tot de priesters om het celibaat vaarwel te zeg gen, onder toezegging van onderstand aan hunne weduwen en kinderen, is als een ergerlijke aanval pp de kerkelijke tucht te beschouwen. De geheele wet levert bisschoppen en geestelijkheid op genade en ongenade aan het leekenrégime over. Zelfs het be heer over de beloofde toelagen voor de priesters blijft den parochialen commis sies en anderen staatsinstellingen voor behouden, die doorgaans de Kerk vijan dig gezind zijn. De Katholieke bisschop pen en theologanten jn Portugal be schouwen daarom de wet als een aanval op de waardigheid der Kerk" Dat alles klinkt eenigszins anders dan de heer Mach&do wel geliefde voor te stellen Naar de correspondent verder dan nog meldt, zal 2 Mei een conferentie gehou den worden van het Portugeesch episco paat, onder voorzitterschap van den pa triarch in diens paleis Sao Vicente. Zij zullen dan hun definitieve houding vast stellen tegenover de scheidingswet, die wel niet zoo wezen zal als minister Machado geliefde voor te stellen. Een ander Bericht dat eveneens een1 ge heel ander inzicht van de zaken geeft dan de minister ons op den mouw wil' spelden, is het volgende: „De geestelijkheid van Lissabon heeft Dinsdag in tegenwoordigheid van den' patriarch in de kathedraal een vergade ring gehouden, om haar houdinlg ten op zichte van de scheidingswet vast te stellen. DaarBij werd met algetneene stemmen d'e volgende motie aangeno men: „Gevoelend in welk een moeilij ken toestand de Kerk door het decreet betreffende de scheiding van Kerk en Staat geraakt is, drukt de geestelijkheid hare onvoorwaardelijke verkleefdheid aan den patriarch uit, en' Verklaart zich tot alle opofferingen bereid om d'e rech ten der Kerk en de vrije uitoefening wan! het priesterambt te verdedigen. De geestelijkheid der andere bisdom men zal tegenover de scheidingswet de zelfde houding aannemen als die van] Lissabon. Daarna zal een conferentie der bisschoppen plaats hebben en' de beraadslagingen zullen aan den! Paus worden bekend gemaakt." Wel een bewijs dat men vreeselijk is ingenomen met de scheidingswet. Dat echter de regeering de feiten wil ver bloemen, pleit niet voor de overtuiging die zij wil vestigen dat zij de boel ste vig in handen heeft. Het gevecht dat den 19den roBdjom Fez gewoed heeft, had naar de de Ti mes uit Marokko verneemt, de volgende oorzaak. De stam van Oeled Dzjoemaza had den sultainf zijn hulp aangeboden onder zekere voor waarden, die de sultan aanvaardde. De grootvizier El Glaoeni echter, de bboze genius van den sultan, verloochende deze waarop die stam Fez aanviel, doch te ruggeslagen werden. Men seint uit Tanger aan de Times: dat El Glaoeni het verlangen der Oeled Djamas heeft verworpen,wiordt aange zien als een daad van waanziinln'ige roe keloosheid aangezien deze stam juist den weg der Europeanen naar de kust beheerscht. Volgens een Bericht uit Elksar neemt de Beroering toe in' de Gharb- streek. De sjerif van Wasan is naar Fez om te trachten den vrede tusschen den sul tan en de oproerige stammen te herstel len. Kaid MacLean seinde gisteren' uit Tandzjer aan de „Daily Mail", dat hij van den correspondent van dat blad te Fez berichten had gekregen, loopende tot 20 dezer. Deze correspondent nu be weerde, dat het er I eel ijk voor de stad bleef uitzien, dat de stad al een week geen verbinding met de kust had gehad dat de opstand in het Noorden zich uit breidde, enz. Behalve echter het nadeel voor eigen land, schijnt nog de opstand tot inter nationale verwikkelingen te zullen' lei den. Zooals men wteet hebben de Frau- schen zich ernstig in deze kwestie^ge- waagd 'en scnijnt dit^iiet naar den' zin' der Spanjaarden te zijn. De correspondent van de „Koln. Ztg." te Tandzjer voorspelt dat Spaansche troeren Teteoen zullen bezetten, zoo- di a de tip.epe»! .uit Sjayvija naar £ez pp- rukken, dat zou dan reeds zeer spoedig moeten gebeuren. Is Spaansche militai re kringen verheelt men dat nauwelijks. In 'die kringen beschouwt men overigens den opmarsch naar Fes niet anders dan als het voorspel van de definitieve be zetting. De correspondent seint verder, en hij is het hierin volkomen eens met zijn collega van de „Times", die er reeds eenigen tijd op heeft gewezen, dat de Spanjaarden trachten op het Rif inci denten uit te lokken, die aanleiding geven kunnen tot ingrijpen. In aansluiting met hetgeen we over den wapenstilstand in Mexico hebben gemeld, verdient vermelding, wat de correspondent in de hoofdstad Mexico van de Londensche „Daily Telegr." aan zijn blad seint Deze correspondent doet uitkomen, dat de wapenstilstand alleen geldt voor het gebied waarin Madero oppermachtig is, maar dat ook buiten dat gebied nog tal van rebellen-aanvoer ders optreden, van wie het nog lang niet zeker is, dat zij zich aan de bevelen van Madero zullen storen. Generaal Madero zou .op het oogen- blik, zoo weet de correspondent nog te vertellen, volstrekt niet meer de meest populaire der opstandelingen-aanvoerders zijn. Zoo zou thans Ignacio Gutiérrez, die aan het hoofd van achthonderd vol gelingen in Tabasco ageert, veel meer populair zijn. Met zijn klein troepje houdt deze rebel een drietal afdeelingen regeeringstroepen bezig, en zelfs die sterke regeeringsmacht is niet in staat om te beletten, dat de opstandelingen de openbare kassen plunderen en tele graaf- en spoorwegverkeer bemoeilijken. Nog verhaalt de „New-York Herald" van een Mexicaansche Kenau Hasselaar, die aan het hoofd van 700 opstandelingen in den staat Guerreco aan de regeerings troepen het hoofd biedt. „La Veri", zoo heet het meisje, is nog slechts 18 jaar oud, maar voert met ontembaren moed hare mannen in talrijke gevechten aan. Volgens een telegram uit de stad Me xico zal Diaz op 16 Mei naar Europa vertrekken. In Juli zullen verkiezingen voor het presidentschap en het vice-pre- sidentschap gehouden worden. Geduren de den tijd tusschen Diaz' vertrek en de ambtsaanvaarding van den nieuwen pre sident zal de Ja Barra, de minister van buitenlandsche zaken, als waarnemend- president optreden. In zijn afwezigheid zal hij wel voor goed den bons krijgen. Misschien is dit wel de beste oplossing. GEMENGD. Naar aanleiding van wijzigingen, die aangebracht zijn in het programma van het verblijf van den Oostenrijkschen Keizer te Boedapest, heeft deze den Ko ning van Servië door den Oostenrijkschen gezant te Belgrado laten weten, dat hij moet afzien van de ontmoeting, waarvan hij de gunstigste resultaten voor de ver houding der beide landen verwachtte. Volgens alle waarschijnlijkheid zal Ko ning Peter zijn bezoek later in het jaar brengen. Volgens de „Lokal Anzeiger" heeft een vermoedelijk beschonken Kretenzer een Mahomedaan gedood. De man is gearresteerd, maar er heerscht groote opwinding onder de Mahomedaansche bevolking. Men vreest, dat de Turken, hoewel hier slechts sprake was van een zuiver personolijk geschil, politieke munt uit de kwestie zullen slaan. Het Engelsche Lagerhuis heeft gis teren tot drie uur 's ochtends gezeten. In den loop van den nacht werden een aantal amendementen behandeld en ver worpen, die de vetowet niet toegepast wilden hebben op verschillende wetsont werpen. Gisteren werd er met de amen dementen weer gespringhaasd. Op voor stel van Asquith werden 20 folio-blad zijden amendementen overgeslagen,waar na een amendement in behandeling kwam om bij geschillen tusschen dc twee huizen een vereenigde zitting te laten beslissen. Dan zouden, zooals het Hoogcrhuis nu samengesteld is, de liberalen steeds in de minderheid zijn, zeide Asquith. Het voorstel werd verworpen; zoo ging het ook met een voorstel om dergelijke ge schillen naar een commissie uit de twee huizen, uit elk tien, te verwijzen. Er zit nu schot in. Naar de „Vossische Zeitung" uit Kopenhagen verneemt, heeft de sociaal democratische partij besloten, in het ge heele Jand gebruiks- en Tuc-tI coöpe raties op Ie richten. Du öoüadi-dqno- cratische partij en de sociaal-democra tische vakvereenigingen zijn de onder nemers. Voor Kopenhagen js een aan deelenkapitaal van 500.000 kronen be schikbaar gesteld. Het Italiaansche dorp Antezo is bijna geheel en al afgebrand. Meer dan honderd huizen zijn verwoest en twee honderdvijftig gezinnen zijn beroofd van hun onderdak. De Rio Cuelo heeft het zuidelijk deel der stad Buenos-Aires overstroomd. Vele huizen zijn ontruimd. Vijfhonderd gezinnen zijn dakloos. Verschillende dicht bevolkte wijken staan onder water. Op sommige ounten staat het water twee meter hoog. Verscheidene dorpen staan onder wa ter. Huizen zijn ingestort en tal van per sonen zijn onder de puinhoopen begraven. De lijnen van den Zuiderspoorweg staan onder water, de treinen ondervin den belangrijke vertragingen. Ongeveer 1000 personen zijn dakloos. Men gelooft, dat er vele menschenlevens te betreuren zijn. Voor den hermelijnen mantel, dien de Engelsche Koning bij de kroning zal dragen, hebben 650 hermelijnen het leven moeten Jaten. Op het witte bont van een 500 hermelijnen zullen er nl. 650 staarten komen te hangen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is: le. aan den kolo nel Spaan, commandant van het 10e regl inf. op zijn aanvrage eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f2100 's ja ars is toegekend de aan de orde van Oran- je-Nassau verbonden eere-medaille in' zilver aan H. Ruijfrok, meesterknecht Bij de firma Emrik en Binger, steen- en lichtdrukkerij te Haarlem; is benoemd tot ridder in de orde vatf Oranje-Nassau A. J. Scholte, distillateur te Rotterdam is aan P. Sipma, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als leeraar aan/ de R. H. B. S. te Warffum is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Venlo, D. Schram, te Venlo zijn benoemd tot schoolopziener int het arrondissement Den Helder J. Kor- ver, te Den Helder; in het arrondisse ment Zaandam Mr. J. N. v. d. Leij, te Zaandam is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Arnhem, B. van Hou ten, te Zwolle; is ingetrokken de benoeming van den ontvanger der invoerrechten en accijn zen M. H. Sauer ,te Schiedam, tot ont vanger te Scheveningen is hij benoemd noemd tot ontvanger te Zwolle; is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te Scheveningen, F. J. A. Passtoors, te Dordrechtl zijn benoemd tot ontvanger der direc te belastingen en accijnzen te Wijhe^ T. A. Hermsen, te Echt; tot ontvanger der dir. bel., inV. en) acc. te Mepp.el, H. J. Hamer, te Rijissen j tot ontv. der dir. bel., inv. en acc. te Hardingen H. Doewes, te Onderdendam tot ontv. der inv., en acc. te Nijlme- gen Jhr. W. J. de Jonge, te Nijbnegen! (buitengemeenten) tot ontv. der dir. bel., inV. en acc. te Anna .Paulowna C. Roggeveen, te Spanbroek tot ontv. der dir. bel., inv. en acc. te Echt, H. H. Stultiens. te Kerkrade; is aan den paardenarts 2e kl. E. A. R. F. Baudet, een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst. Gouverneur van Suriname. Naar men ons mededeelt, moet voor de benoeming tot gouverneur van Suriname ernstig in aanmerking komen mr. dr. C. F. Schoch, thans hoofddirecteur van de Surinaamsche Bank te Amsterdam. Vacantiekaarten H. IJ. S. M. Naar de Tel. verneemt, staat het thans vast, dat de Hollandsche IJzeren Spoor- wagmaatschappij in de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar va cantiekaarten zal uitgeven, geldig voor al hare lijnen. De prijzen zullen voor de le, 2e en 3e klasse respectievelijk ƒ4, f3 en f2 per reis bedragen.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1