onmiddellijk ontslagen. Godslasteringen en onzedige gesprekken zullen niet wor den geduld en de schuldigen direct wor den ontslagen. 7e, De aannemer zal in geval van niet nakoming dezer bepalingen telkens verbeuren eene boete van f25, af te houden van den eerstvolgenden termijn der aannemingssom. B. Dezelfde rekenpliphtige besturen worden verzocht toe te zien, dat de voor hen werkzaam zijnde patroons rekening houden met de R. K. Werklieden- en Vakvereenigingen, en wanneer blijkt, dat zij de katholieke organisatie tegenwerken of de katholiek vereenigde arbeiders achterstellen bij de onvereenigde, aan die patroons het werk niet gunnen. C. Aan de besturen van R. K. instellingen, die niet aan Ons reken- plichtig zijn, verzoeken Wij dezelfde be palingen in de voor hunne rekening uit te voeren bouwwerken op te nemen als onder A. aangegeven en ook liet sub B. te willen toepassen." Met groote ingenomenheid zal vooral door de katholiek georganiseerde bouw vakarbeiders dit bisschoppelijk woord worden vernomen, 't Verheugt ons dan ook niet weinig, deze belangrijke mede- deeling te kunnen doen. Men ziet, onze kerkelijke overheid wil voorgaan om goede arbeidsvoorwaarden bij aanbeste dingen te doen voorschrijven. Aan Mgr. v. d. Ven onze hulde en dank! A. VAN RIJEN, Secr. van den Arbeid. Bakkerswet. D*oor de federatie van Christelijke Bak- kersvereenigingen is aan de Tweede Ka mer een adres gezonden, waarin wordt betreurd, dat bij art. 12 niet zulke over gangsbepalingen zijn opgenomen, dat ook in het bakkersbedrijf in de toekomst een arbeidsduur van hoogstens 10 uur per dag of 60-urige werkweek aan de ge zellen is gewaarborgd. Adressante betoogt voorts, dat door invoering van het drieploegenstel6eI niet het doel wortd bereikt, wat met hare beweging voor A. v. N. jarenlang werd nagestreefd, en door allen vurig be geerd, maar dat daardoor het grootbe drijf een grooten voorsprong op het kleinbedrijf zou kri^en en dientengevol ge den ondergang van het kleinbedrijf zou veroorzaken. Wat den arbeidsduur betreft wordt opgemerkt, dat de invoering van den 10-urigen arbeidsdag of 60-urige werk week in het belang der zedelijkheid en gezondheid van den bakkersgezel is te achten. Door bepalingen als bedoeld in art. 12 vreest adr., dat door de zeer moeilijke controle vele wetsontduikingen zullen plaats hebben. Wel zeg>t de Minislter, dat in een bakkerij, waar intensief ge werkt wordt, in een arbeidstijd van 12 uren 2 uur rusttijd zijn begrepen, waar door de feitelijke 1 O-urendag gewaar borgd wordt. Daartegen wenscht.de federatie van Christelijke Bakkersvereenigingen echter op te merken, dat door A. v. N. binnen afzienbaren tijd de toestand in het bak kersbedrijf dermate zal veranderen, dat h.i. in bijna alle bakkerijen intensief zal worden gewerkt. Waar in de laatste jaren ook door de adresserende organisatie is gestreefd om te komen tot een 10-urigen arbeidsdag of 60-urigen werkweek, komt het haar ten slotte voor, dat een gunstige gelegen heid om daartoe 'te geraken, door onze volksvertegenwoordigingom in art. 13 zulke overgangsbepalingen op te ne men, dat 3 jaar na invoering der wet deze gewaarborgd zal zijn, door elk jaar de werkweek met 2 uur te verminderen, ze ker niet ongebruikt zal worden gelaten. Brieven uit Zoeterwoude. VI. Als er in onzen tijd van afkeuring en critiek één zaak is, die onze zij het vaak onuitgesproken goedkeuring en tevredenheid geniet, dan is het de staats instelling der Koninklijke Nederlandsche Posterijen. Zooals men weet, eischt de staat voor zich op het recht van alleen- vervoer van brieven, maar de verplichtin gen, die hij daarmede op zich neemt, worden ook op uitstekende wijze vervuld De post is beleefd, welwillend, vlug, accu raat en eerlijk. Zulks is natuurlijk alleen te bereiken door met zorg het personeel te kiezen, dat inderdaad aan betrekkelijk hooge eischen voldoet Wij hebben hier natuurlijk ook onzen post en zijn er zeer goed over te spreken, vooral over onzen brievengaarder-kan- toorhouder, den heer W. J. Koot, die den len April j.l. zijn 25-jarig jubilé als postbeambte vierde: 18 jaar was hij besteller en 7 jaar brievengaarder. En altijd was Koot niet alleen de vertrouw bare, maar ook de vertrouwde „post". Hulpvaardig en voorkomend voor ieder een, ijverig en nauwgezet in zijn dienst, is hij bij het publiek zeer gezien en staal hij bij zijn meerderen goed aangeschre ven. Daarom werd hij 7 jaar geleden ook bevorderd tot brievengaarder. Zijn op-tijd zijn is bijna spreekwoordelijkde schooljongens zouden er vroeger op zwe ren, dat het nog geen kwart voor één was, als ze Koot nog niet hadden ge zien. Daarbij is hij een man, die, zonder onnoodig iemand te prikkelen, waar het pas geeft, flink voor zijn overtuiging uit komt. In één woord: wij hopen Koot nog lang in zi^i tegenwoordige betrek king in ons midden te hebben.. Eenigen tijd geleden heb ik er mijn afkeprjng over uitgesproken, dat de bak kers hier op tweeden Kerstdag brood bezorgden. Ik ben blij, dat ik nu vertel len kan, dat we dep tweeden Paaschdag geen bakkerswagen gezien hebben, 't Was dus ook in dat opzicht Zondag. Gelukkig! Nu ko-m ik aan een punt, dat ik zeer zeker bespreken moet, maar.... dat een beetje moeilijk te behandelen is. Ik be doel de gemeenteraadsverkiezing, welke dezen zomer aan de 0rde is. Dit jaar treden n.l. 5 van onze 11 gemeenteraads leden af. Tusschen haakjes: een ra re verdeeling. Beurtelings treden af 3, 3 en 5 leden, waarom niet 3, 4 en 4? Die verkiezingen worden behandeld en be slist door onze Roomsche kiesvereeniging alleen. Want de niet-Kafholieke kiezers hebben blijkbaar nog niet eens „fut" ge noeg om zich te organiseeren tot kiesver- eenigingen voor den Raad, ofschoon on ze vereeniging het vorig jaar aan eenige kiezers, die blijkbaar vertegenwoordigers waren van een geheele groep, zeer duide lijk te verstaan gaf, dat wij hen gaarne georganiseerd zouden zien, om dan mét hun rechten en wenschen rekening te kunnen houden. Wij moeten het dus al leen regelen en 'dat kunnen wij wel ook, maar. Gemakkelijker en beter gaat het, mede te werken aan de verkiezingen voor 2e Kamer of Provinciale Staten. Dan gaat het in hoofdzaak om de beginselen. Dan zien we in de candidatesJhr. A., Mr. B. of Dr. C. alleen de waardige ver gen woo rdigers van onze christelijke be ginselen. Dan is er ijver, toewijding, geestdrift. Dan ziet men in de verkiezin gen een gedeelte van den goeden, groo ten, heiligen strijd, dien men zich als christenmensch verplicht weet te strij den. Dat zijn mooie dagen. Maar voor den gemeenteraad behoeft die beginselstrijd niet gestreden te wor den, die is al lang beslist; dan is het de vraag: „Welke personen moeten we hebben?" Dan geldt het menschen, die men pieestal kent en zaken, waarover men meestalmeent tot oordeelen bevoegd en geroepen te zijn. Dan komt bij sommigen de gedachte wel eens op: „Zou ik niet een kansje hebben?" In één' woord: de gemeenteraadsverkiezingen kunnen gemakkelijk hiertoe leiden, dat men onbewust, wil ik aannemen beslissingen neemt, welke staan o-nder den invloed van onjuiste beoordeeling en niet te verdedigen persoonlijke voorkeur of afkeer. Nu weet ik wel, dat reglemen tair de zaak goed geregeld is. iMaar evenals een wet moet geschreven zijn in het hart van een volk om tot haar doel te leiden, zoo moet ook de geest van een reglement leven in de leden van een vereeniging. Daarom zou ik iedereen, die van voortdurend herzien van het reglement alles verwacht, willen toeroe pen: „Herzie u zeiven! Tracht eerlijk en nauwgezet de zaken te beoordeelen voor zoover gij er toe in staat zijt, en stem dan zonder persoonlijke bijoogmer ken." Zelf heb ik getracht de zaak zoo eerlijk mogelijk te beschouweii en geef dit als mijn meening. Of aftredende raadsleden herkozen moeten worden, hangt af van het antwoord op "deze vraag: „Hebben zij, naar de mate hunner krachten, met ijver en toewijding, eerlijk en onbaat zuchtig, naar het beste weten de belan gen der gemeente behartigd?" Luidt 't antwoord: „ja", dan behooren zij hun mandaat ook hernieuwd te zien. Allerlei bijzaken komen dan niet in aanmerking, en behooren bewaard te worden tot door bedanken of overlijden, de gelegen heid er voor zich van zelf aanbiedt. Mijn oordeel js, dat de aftredende raadsleden werkelijk op de bovenbedoelde wijze hun plicht hebben gedaan. Daarom geloof ik ook, dat de bestuursleden van de kiesvereeniging, als zij binnenkort met 'n lantaarn jn de hand de gemeente rond gaan, om een vijftal mannen te vinden, die geschikt en bereid zijn, om in de ver eeniging tegen het aftredende vijftal te figureeren, te vergeefs zullen zoeken. Daarom geloof ik en hoop ik dat de R. K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" met groote meerderheid de vijf aftredenden opnieuw zal candi'deeren, als zij zich ten minste weer beschikbaar willen stellen. Br. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Bouwkosten bijzondere lagere scholen. Het afdeelingsverslag is verscheinen over het hiertoe betrekkelijk wetsont werp tot wijziging van de Schoolwet. Verscheiden leden verklaarden tegen dit wetsontwerp principieel bezwaar te hebben. Met herinnering aan de ge schiedenis der betrekkelijke bepalingen omtrent den rijkssteun voor den bouw van bijzondere scholen vroeg men zich af, of thans het oogenblik reeds is ge komen om op de zoo kortelings gevallen besluiten terug te komen. Uit de gesta dige uitbreiding van het aantal bijzon dere scholen in de laatste jaren blijkt veeleer, dat de bepalingen betreffende de subsidieering, zooals die bij de wets wijziging van 1905 zijn vastgesteld, be antwoorden aan haar doel. Vooral inl verband met de nieuwe regeling die uit het rapport der ineenschakelingscommis- sie zal volgen, is er alle reden in de be staande bepalingen voorloopig geen wij ziging aan te brengen. Ook wegens den huidigen financieelen toestand des Ri^is was dit onraadzaam. Verscheidene leden zagen in dit wets ontwerp een nieuwen «tap in de rich ting van algeheele gelijkmaking van openbaar en bijzonder onderwijs. Wenscht de minister inderdaad dien weg op te gaan Men wrees op zijn uitlatinig,. in de vergadering der Eerste Kamer van 2 Febr. 'j.l., dat hij het een zegen zou ach ten als in Nederland geen enkele open bare school bestond. Zulk een verklaring in het aangezicht van art. 192 der Grond wet achtte men bedenkelijk en al te zeer geschikt om tic zorg der gemeentebestu ren voor het openbaar onderwijs te doen verslappen. Moet dit wetsontwerp er toe strekken 's ministers doel nader te komen, dan gevoelde men uiterst weinig roeping daartoe'mede te werken. Bestaan er plannen Van gelijkmaking bij: de re- gtering, dan verdient het aanbeveling zulks reeds nu dadelijk te verklaren. Geen partieele regelingen meer moeten voort aan worden gedaan de regeering be hoort dan liever op eenmaal te komer. met de voorstellen, welke h. i. een defi nitieve oplossing van de schoolquaestie zullen brengen. Voorts werd opgemerkt, dat naar de ondervinding heeft geleerd, de klove op politiek en 'godsdienstig gebied tusschen de verschillende groepen gapende, door maatregelen als deze eer wordt verdiept dan gedempt. Om het oprichten van bijzondere scho len te vergemakkelijken is de voorge stelde nieuwe bepaling niet noodig. Gaat men op den weg van subsidiee ring nog verder dan thans, wat zal er dan ten slotte overblijven van het zoo hoog geroemd particulier initiatief? De zucht heer en meester te zijn in een eigen school, om aldaar vrijelijk propaganda te kunnen maken voor zekere religieuse en politieke opvattingen, zal worden aan gewakkerd en dat zal er toe leiden, dat het stelsel Van betrekkelijk groote scho len steeds meer wordt vervangen door dat van tallooze kleine. Hei algemeen peil van het onderwijs w-ordt door die- splitsing en verbrokkeling verlaagd. Bo vendien is daarvan het gevoig, dat het ondervrijs voor liet rijf* noodeloos kost baar wordt. En heeft de minister aan de consequentie 'gedacht, dat eerlang ook de anarchistische en sociaal-democrati sche 'groepen tot de stichting van eigen! scholen zullen overgaan? Het thans ontworpen stelsel waarini alle scholen op één lijn worden gesteld, en Voor alle de bijdrage krachtens art. 59 vijfde lid, A, verhoogd wordt, streeft in zekeren zin het doel dat aan het wets ontwerp ten grondslag ligt voorbij/ meende men. Voor reeds bestaande scho len, die aan verbouw geen behoefte heb ben, komt de nieuwe bepaling eenvoudig, neer op een verhooging van het subsidie,, d.w.z. op een geschenke Gevraagd mag. worden, waarom "zulk een geschenk noo dig is. Men drong er op aan, dat de minister het aanvankelijk denkbeeld weder zou opvatten en alleen voor het geval van| bouw van nieuwe of verbouw van be staande scholen Verhooging van den rijks- steun zou Voorstellen. Anderzijds opperde mén het denkbeeld dat de gebouwen voor de bijzondere scholen van gemeentewege zouden wor den gebouwd en aan de schoolbesturen! in huur zouden worden gegeven. Ten slotte werd er door verscheidene leden op gewezen, dat aan de geheele re geling der subsidieering van bijzondere scholen groote gebreken kleven. Met de draagkracht dergenen, die van de school gebruik maken, wordt geen rekening ge houden; en voorts verklaarde men zich voor het stelsel, dat ook voor het bijzon der onderwijs elke gemeente als geheel wordt beschouwd en rechtstreeks alleen van gemeentewege aan dat onderwijs steun zou worden verleend ten bedrage per leerling, van de som, welke het on derwijs per leerling op de openbare school zoude kosten, indien alle leerlin gen die school bezochten. Van andere zijde verklaarde men zich met de strekking van het wetsontwerp in genomen. betreft hier inderdaad, zoo merkten sommige leden op, de inlossing van een belofte, die op het verkiezings program van de partijen der rechterzij de heeft gestaan, zoodat het niet be vreemden kan dat de regeering met dit wetsontwerp is gekomen. Integendeel kon slechts de uiterst gematigde wijze waarop de verwezenlijking der lang ge koesterde plannen wordt voorgesteld.de aandacht trekken. Anderen wezen er op, dat reeds in de openingsrede van Sep tember l'909 dit wetsontwerp is aange kondigd. biet geldt h. i. dus niet zoozeer de vervulling van een verkiezingsbelofte, dan wel een regeeringstoezegging in daden om te zetten. Voorts werd betoogd, dat indien deze wet ten gevolge heeft, dat meer bijzon dere scholen verrijzen, daaruit voor de publieke kas slechts voordeel kan voort vloeien, aangezien te verwachten is, dat met de uitbreiding van het getal bijzon dere scholen gepaard zal gaan minder behoefte aan openbaar onderwijs, en bij zonder onderwijs aan de publieke kas toch altijd op minder komt te staan dan openbaar. Sommige leden verklaarden zelfs dat h. i. de minister ook geen financieel be zwaar mocht doen gelden tegen den wensch om de voorgestelde tegemoetko ming alsnog te verhoogen. De noodzakelijkheid van een strenger toezicht op de bijzondere scholen als complement van de meerdere gelijkheid met de openbare in overheidssteun, acht te men dezerzijds niet gebleken* Dat aan Koog-er suosidve voor 5 ."hooi bouw en schooiverbouw ing behoefte be staat, was voor zeer vete leden niet twijfelachtig. En van minder offervaar digheid bij de voorstanders der bijzon dere school is geen sprake, zoo betoog de men. Ook na het tot stand komen dezer wet zullen nog steeds zware of fers van hen geëischt worden. Waar de wijze, waarop telkens wijzi ging wordt gebracht in de verhouding van openbaar en bijzonder onderwijis, aan ernstige bedenkingen onderhevig werd geacht, werd de meening geuit, dat een afdoende herziening van die ver houding tegenover de financiën van- Staat en Gemeente aan de orde behoorde te worden gesteld. Gevraagd werd, of de minister bereid is, een oplossing de zer quaestie in den geest van het Unie rapport aan de orde te stellen. Andere leden vroegen, of de minister sympathie gevoelt voor het denkbeeld van invoering van het thans in België voorgestelde stelsel van ondervv ijsbons. Pensioengrondslag bij overgang van het bijzonder onderwijs naar het openbaar onderwijs en omgekeerd. Blijkens het Voorloopig Verslag om trent het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling van het lager onderwijs (no. 186) 'werd, ten aanzien van de pen sioenbepalingen bij overgang van het openbaar naar hét bijzonder onderwijs onder verwijzing naar een adres, door den Nederlandschen Roomsch-Katholie- ken schoolraad tot den minister gericht, er de aandacht op gevestigd, dat, zoo, dikwijls zulk een overgang op een ander tijdstip dan 1 Januari plaats vindt, hij medebrengt, dat de belanghebbende bui ten staat geraakt, het kalenderjaar van den overgang voor persioen te doem gelden. Opmerkende, dat omgekeerd de overgang van het bijzonder onderwijs voor den belanghebbende niet zulk een ongunstig gevolg medebrengt, drong men erop aan, dat de gelegenheid dezer wetswijziging zou worden ten nutte ge maakt ,om deze stuitende ongelijkheid op te heffen. Eenige leden merkten met betrekking tot den overgang van het openbaar naar het bijzonder onderwijs nog op, dat som tijds onderwijzers bij het openbaar on derwijs, wegens lichaams- of zielsgebre ken ontslagen met pensioen, daarna een betrekking bij het bijzonder onderwijs aanvaarden. Zij blijven dan in het ge not van het rijkspensioen, naast hun sa laris, dat indirect ook uit 's lands kas voortvloeit. Bedoelde leden meenden, dat het billijk ware, voor die gevallen te be palen, dat dan het genot van het pensioen ophoudt en vroegen of de minister bereid is, eene bepaling van die strekking in het wetsontwerp in te lasschen. Burgelijke Stand. lEIDEN. Geboren: Izaac Willem z. van 1. Hannaart en G. W. van Noort. Anna d. van J. 1. Erades en A. J. de Haas.— JohannesFran- ciscus z. van J. F. Kriek en C. Keereweer. Wilhelmina d. van P. Sinteur en J. C. Piket. Judith d, van N. van Hooidonk en J. E. de Ridder. Johanna Paulina d. van W. Snoeker en C. van Duyn. Gijsbertus z. van G. Steenbergen en E. Vinkesteijn, Maria d. van J. P. L. van Houten en M. van den Berg. Anna Wilhel mina d. C. Steenhauer en H. M. E. MÖhlmann, Johannes Franciscus z. van W. van Leeuwen en M. Teekman. Nicolaas z. van N. Eradus en L. Vermond. Jansje d. van J. vau Es en J. Kruit. Overleden: A. Erades d. 5minuten. G. La Court d. 83 j. I. Lardee z. 6 w. A. Karstel z. 13 d. C. Tavenier m. 51 j. M. C. Honsbeek-v. d. Kwartel v. 58 j. C, J. Thomas z. 1 j. ALKEMADE. Geboren: Johanna d. van H. van Gerven en P. van Kiink Johanna Helena d. van J. de Jong en P, Elstgeest Klara Cor nelia d. van W. Beugelsdijk en C. Jansen Johannes Nicolaas z. van H. A. Klein en C. Hoogeboom Franciscus Johannes z. vanj. v. Siggelen en M. Zwetsloot Jan z. van Huig Los en G. Los Johannes Martinus z, van C. Borst en C. C. van der Voort Maria johanna d. v. D. v. Klink en W. van Klink Apolonia d. van J. Oomen en C. Sassen. Ondertrouwd: Krijn van Grootveld 30j. te Haarlemmermeer en Johanna Maria Spaar garen zonder beroep alhier Albert Peters, 39 j. veehouder te Koudekerk en Jacoba Kool 28 j. zonder beroep wonende alhier Antonius Nicolaas van den Voort 27 j. arbeider, en Cor nelia Koek 25 j. dienstbode beiden alhier" Wilhelmus Hermanus Schrama 22 j. veehouder te Sloten en Elizabeth Catharina van Rijn, 25 j. zonder beroep alhier. BOSKOOP. Geboren: Gerritje d. v. H. J, Zorg en G. v. Klaveren. Cornells Jacob Adrianus z. v, A. v. Bergen en B- M. Joha, Pieter z. v. A. de Jong en A. Schouten. Wen- delina d. v. D. H. Fledderus en S. J. S. Bedijs. Bernardus z. v. B. Perridon en en L. Belt. Quirinus z. v. W. de Wit en G. Houdijk. Ondertrouwd: Jan Verhoeff en Cornelia Kromhout. Cornelis Leendert Hazebroek en Anna Loeff. Adrianus Joscphus Boer en Anna Redegeld. Overleden: J. Mook, wed. van Zomeren 90 j. A. de Vogel 72 j. A. H. E. Brand van Straten, wed. van M. J. Goudkade 68 j. Levenloos aangegeven zoon van KI. Vermeul en J. van der Loo. BODEGRAVEN. Geboren: Adrianus z. v. W. Kalshoven en T. Oskam. Hendrika A. A. E. d. v. L. N. Grukdeman en H. van der Bent. Geertruida, d. v. M. Rijkaard en M. v. d. Panne. Getrouwd: C. T. van Vliet 23. j. en J. van der Zouw 23 j. G. van Jansveld 33 5. en J. Bunnik 31 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Nicolaas Ber nardus z. v. Bernardus van Heijningen en Agnes Catharina Vreeburg. Getrouwd: Willem Darrepoo!, jm. 27 j. te Koudekerk en Elizabeth van Gaaien, jd. 28 j. te Hazerswoude. Lodewikus Verhaar jm. 27 j. te Alkemade en Johanna Martina van Amster dam, jd. 26 j. te Hazerswoude. Abraham Rodenburg jm. 23 j. en Cornelia Anna van der Meij 21 j. Overleden: Antje van den Toorn, huis vrouw van Hendrik Johannes Buitenhuis 58 j. NIEUWKOOP. Ondertrouwd: Leendert van Dam, 19 j., en Wilh. v. d. Ham, 19 j. Joh. van Capel, 29 i., en Anna Kwakkenbos, 22 j. Getrouwd: Klaas Kooij en Apóllonia van Leeuwen. Overleden: Grietje Dekker, 77 i„ wed. van Johannes Wiering. jac. Teunis v. Wen^- eerden» 8 j. NOORDWTjh'. t u o r s>Adriana C'Mharina d. van W. Wijnands en j. Waasdorp N'clly Clasina d. van der Wiel en K. van der Niet Catharina d. van J. J. Hoek en M. Barnhoorn Ondertrouwd: Wilhelmus Theodorus van den Berg 25 j. te Nöordwijk Clara Maria v. Kampen 21 j. te Noordwijk onlangs te Noord wijkerbout. Overleden: Matthijs van der Linden 48j weduwnaar van A. Caspers Cornelia Oost- dam 80 j. echtgenoote van C. Gordijn- Levenloos aangegeven kind van het niaon. geslacht van A. de Haas en H. Wijnands. NOORDW1JKERHOUT. Geboren: Hendri- kus Cornelis z. v. Th. Oostdam en W. C. van Saase. Theodora Chnsiina Elisabeth d. v: J. van Dijl en P. W. van Maris. Johanna Ma thilda d. v. L, van Schooien en H. Markens. Wilhelmus Antonius z. v. E, Franken en A. Beijk. Gerardus Leonardus z. v. H. Duivenvoorde en A. M. Warmerdam. Adrianus Johannes en Johannes Adrianus zonen v. B. Warmerdam en H. Geerlings, Ondertrouwd: C. J. Borst en C. van der Ploeg. A. Breekhof en L. van der Slot. Overleden: Cornelia Heemskerk echtgen. van Th. Slobbe 21 j. Petronella Agatha Zet- hof 18 j. SASSENHE1M. Ondertrouwd: Hendricus Cornelis Hoogervorst jm. 24 j. en Hendrika Wil helmina Langerak, jd, 20 j. Overleden: Catharina Vorstin3, weduwe van J. A. Fikken, 88 j: Jan Ciggaar, 72 j. WOUBRUGGE Geboren: Geertje d. van K, Lamboo en J. van Buren Willem Hendri- kus J sephus z. van H. E. J. Bank en J. G. Verbij Cornelis z. van F. Schijf enA.J.van der Veen. Rebekka Jannetje d. van W. Witte- bal en J. Verbaan. Overleden: P. van der Poel wed. van A. Koust 84 jaar. ZOETERWOUDE. Geboren: Martinus z v. A. van Beek en P. Roomer. Cornelia Jo hanna d. v. A. Berg en M. G. van Leeuwen. Johannes Theodorus z. v, Th. Stevers cn M. Brons. Nicolaas z. v. P. van der Poel cn B. van der Poel. Ondertrouwd: Matthias van Seggelen 29 j. van Warmond en Anna Catharina de Vogel 26 j. alhier. Frederik Jan Hopman 33 j. van Arnhem en Johanna Maria van Wijk 25 j. alhier. Overleden: Pieter van Haasteren 84 j. echtgenoot van Maria johanna Nieuwenhuijzen. Jan Korssen 73 j. weduwnaar van Hillegonda van der Valk. Agenda's. St. JOZtrS-üEZELL.-VLKEtN. Zondag, de zaal open van 12J4—2D en verder is de zaal gesloten tot 7 uur; te half 8 precies voortzetting van het tooneelconcours, alleen toegankelijk voor de leden der vereeniging; daarna zal de uitslag worden bekend gemaakt. Maandag, Dinsdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Dinsdag, repetitie Symphonic. Woensdag Gymnastiek. Donderdag bijeenkomst kegelclub geh. gez. Zaterdag zitting spaarkas en bibliotheek op de gewone uren. ZlTA-vcktriNJGiNG. Zondag geopend vanaf 12 uur. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkel} uftr. en dienstboden. Spaarkas en Bibliotheek van 8—10 uur. Dinsdag, van 1112 uur voormiddag worden inlichtingen verschaft voor betrekkingen. Woensdagavond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; van half 8 tot half 10 uur knipcursus. Spaarkas en bibliotheek van 810 uur. Donderdag-avond van half 8 tot half 10 uur cursus voor costuumnaaien. NEDERL. R.K. VOLKSBOND. Afdeellng LEIDEN. Zondag, half 1 ledenverg. Gymnastiekclub, 4—5 Spaarbank, 5D—6D inleveren der boeken van de bibliotheek, half 9 Verg. der Vrouwen afd., installatie nieuwe leden. Spr. de Ecrw. Pater Zuidgeest; Alle R-K. Vrouwen en Meisjes hebben, tot déze verg. vrijen toegang. Maandag 8 uur verg. St. Bavo. Punt van behandeling „Fabrieksactie", half 9 Debating club, inleider M. Horikx, onderwerp „Vakbe weging. 9—10 Winterprovisie. Dinsdag, 8 uur verg. Textielarbeidsters, Zangrepetitie. Woensdag, Zangrepetitie Dames. D o n d e rd a g, 9 uur Verg. bestuur der Afd. V r ij d a g, Repetitie Harmonie. Zaterdag 9—10 Spaarbankzitting. Zondag half 1 verp. verg. St. Hubrecht. Maandag cn Donderdag Gymnastiekles. SCHAAKSPEL,. Oplossing van probleem no. 19, P. b. 5. Goede oplossingen ontvangen van W. Hoogzand, H. v. d. Poel, Zoeter woude a. d. Rijn, J. Brugman, Th. Smits, C. J. de Jong, HazerswoudeE. de Ruiter, Oegstgeest; Joh. Tijsterman, Nieuwveen; J. de Jong, |z., Reeuwijk; A. H. v. Niekerk, D. v. Niekerk, Rijsen- burgW. Compier, Rijnsaterwoude C. de Groot, L. Hoogenboom, Zevenhoven Q. Doeswij k, J. v. d. Post, C. J. v. Haas trecht, C. Klaassen, W. Klaassen, P. Reeuwijk, W. Hoogeveen, Corn. v. d. Hoeven, allen te ZoeterwoudeR. Pau- lides, Leiden. Correspondentie: C. C. K. te Z. en H. B S. te R. Dank voor uwe bijdragen. Probleem No. 22. van C. J. DE JONG, Hazerswoude. ZWART. WIT. Stand der stukken Wit: K e 7, D a 4, T g 7, pionne» a 5, d 2, g 2, g 5. Zwart: K d 5, L h 4, pion g 3. Wit begint en geeft in 2 zetten mat. Oplossingen worden ingewacht tot Zater dag 6 Mei onder motto Schaak, DE LE1DSCHE COURANT, Leiden.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6