BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. voor een geld-geschenk den Paus aan te bieden, is dit jaar gesloten inet het aan zienlijke totaal van 114.102.31 francs. - Het Fremdenblatt meldt, dat de Keizer van Oostenrijk, tengevolge van een lichte verkoudheid, tot de reis naar Boe dapest, de gewone audiëntie niet zal verleenen. Z. M. zal tot zijn vertrek te Schönbrunn blijven. Volgens de Mundo is te Lissabon een reserve-officier gearresteerd, die onder de manschappen van de republi- keinsche garde monarchistische Propa ganda voerde. Te Peking zijn 60 personen in hech tenis genomen, die onder verdenking van revolutionaire stokerijen stonden. Ver- scheide hunner hadden relaties in het buitenland. Uit Smolensko wordt bericht, dat twee kisten met aanschrijvingen van den Tsaar en geheime documenten uit de kazerne der aldaar in garnizoen liggende artillerie-brigade verdwenen zijn. Eén kist werd gevonden door spelende kinderen. Veertig soldaten zijn in hechtenis ge nomen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan den commissaris der loodsen, J. Jansen eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Alg. Bond van R. K. Kiesvereenig. Zooals we reeds kortelijk hebben ge meld, heeft dit jaar de vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kies- vereenigingen plaats op Maandag 22 Mei, ten één uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De volgende bestuursleden treden af: Mr. Max van Dam (N.-Brabant), mr. J. N. J. E. Thijssen (N.-Holland II,), mr. dr. l5. A. P. N. Kooien (Utrecht), A. AL J. E. A. baron van Lamsweerde (Gelderland I), jhr. tnr. O. v. Nispen tot Sevenaer (Gelderland II), mr. A. J. A. Vos de Wael (Overijsel) en dr. H. iW. Takkenberg (Groningen), van wie, volgens den oproepingsbrief, alleen jhr. van Nispen herkiesbaar is. De bond ver liest dus de beide voorzitters, beide se cretarissen en den penningmeester, res pectievelijk de heeren Kooien, v. Dam, v. Lamsweerde, Vos de Wael en Thijs sen. Op de agenda komen oa.. voor de vol gende punten: Voorstel van Alkmaar: De Centrale kiesvereeniging in het district Alkmaar stelt aan den Bond van R.,-K. Kiesvereenigingen in Nederland voor: over te gaan tot het stichten van een weerstandskas, onder leiding van 't hoofdbestuur. Voorstel van Beverwijk: De Algemeene Bond van R.-K. Kies vereenigingen in Nederland besluit: bij gewichtige vraagstukken het gevoelen van de aangesloten R. K. Kiesvereenigin gen in te winnen. Motie vau Gorinchem De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen in Nederland acht het wenschelijk 1. dat onze-kiezers meer ingelicht wor den over den aard en den historischen ontwikkelingsgang onzer politiek voor zoover deze naast en tegenover die der andere partijen staat, opdat deze inlich tingen mogen strekken tot leiddraad voor het stellen van eigen candidates 2. dat de secretarissen der aangesloten kiesvereenigingen, indien R. K. kiezers uit hun district verhuizen naar plaatsen, waar een R. K. Kiesvereeniging is ge vestigd, dit doen weten aan den be trokken secretaris. Motie van Leiden: De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen jn Nederland besluit aan het bestuur te verzoeken in den vervolge bij de voorstellen, door aangesloten kies vereenigingen gedaan, een kort praead- vies op den beschrijvingsbrief te voegen. Vijfde Bredasche Katholiekendag. De datum, waarop de vijfde Bredasche katholiekendag zal worden gehouden, is vastgesteld op 3 September. Er zullen zes afdeelingen zijn. In de eerste, die voor de werklieden, zullen worden behandeld de onderwer pen: Zondagsrust en Werkloosheid. In de tweede afdeeling (Middenstand) kredietwezen; in- en verkoop-coöpera tie. In de derde afdeeling (liefdadigheid en drankbestrijding)a. de samenwerking der liefdadige vereenigingen onderling en b met drankbestrijding. In de vierde afdeeling (landbouwers) y erzekeringswezen. In de vijfde afdeeling: opvoeding. In de zesde afdeeling: Volkszang. In de algemeene vergaderingverdie ping van het godsdienstig leven. Reeds zijn sprekers en voorzitters uit- genoodigdzoodra zij zuilen* hebben aan genomen, kan de publicatie hunner na men worden verwacht. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-lndië, d.d. he den 21 April, betreffende pestgevallen op Java ontvangen: 4 koortsgevallen van 18 dezer bleken pest te zijn, waarvan 2 longenpest. Gisteren, 20 dezer, 13 gevallen, 11 dooden. De Sobrietas bloem. Te 's-Hertogenbosch is een vergade ring gehouden van de 5. hoofdbesturen der DiOwCsane Mariabonden voor R. K. Drankbestrijding jn Nederland. Het voornaamste punt van bespreking was het voorstel van kapelaan Simonis om door den verkoop van een „Sobriëtas- bloempje" op 24 September dezes jaars een flink bedrag bijeen te zamelen voor het Dr. Ariënsfonds, zoodat spoedig tot oprichting van een R. K. sanatorium voor drankzuchtigen kan worden overgegaan. Door kapelaan Simonis, ter vergade ring genoodigd, werd het voorstel uit eengezet en toegelicht. Is het denkbeeld uitvoerbaar? Zoo ja, op welke wijze? Dit moet thans ingroote lijnen vastgesteld. Hoofddoel is: geld bijeenbrengen voor 'tDr. Ariënsfonds door verkoop van een Sobriëtas-bloempje. Bijkomstig neven doel: gezonde begrippen verspreiden over drankzucht en redding van drank zuchtigen door consultatiebureaux, sana- toriumverpleging, enz. Tot bereiking van 't hoofddoel strekt de bloemenverkoop. Deze zal echter niet moeten geschieden zooals de verkoop der tuberculosebloem langs openbare straten en pleinen, maar o-p gewestelijke drankbestrijdings-ineetings, plaatselijke propaganda-vergaderingen of -avonden, drankweerbijeenkomsten jn kerken. In verband hiermee is het sprekefs ideaal, dat er één dag wordt gekozen over heel 'tland. Blijkt dit onmogelijk, dan kieze elk bisdom /ijn eigen dag. Spr. heeft voorgesteld Zondag 24 Sep tember, den Feestdag van O. L. Vrouw tot Redding der Slaven, eeii dag voor dit liefdewerk vol beteekenis. Wie tegen dezen dag bezwaren inbrachten, hielden z. i. al te zeer het oog gevestigd op de werkwijze der anti-tuberculose-vereeni- ging. Spr. is er tegen, de Oranjeliefde van het volk te exploiteerendaaren boven geldt 't hier een specifiek Roomsch doel; onze bloemendag moet een eigen drankbestrijdingscachet dragen. Slaagt deze nationale drankweerdag, dan vragen we aan Sobriëtas, dat hij bestendigd wordt en telken jare wordt afgekondigd, telkens ter propageering van een nieuw onderwerp, b. v. nu drank zucht, volgend jaar: geheelonthouding der jeugd, enz. Vóór alles is noodig een goed g e- organiseerde leiding. Sprekers idee is: een nationaal bloemencomité voor heel Tland, bestaande uit 5 of 10 dames, /li ééne of twee, afgevaardigd door eiken Dioc. Mariabond. Dit natio naal hoofdcomité heeft de algemeene lei ding, zorgt voor den aankoop der „bloe men", voert propaganda in de pers, stelt de noodige strooibiljetten, circulaires, misschien een extra-propagandanummer van de „Kruisbanier" verkrijgbaar. On der leiding der afgevaardigde(n) van eiken Dioc. Bond wordt er in haar eigen Bis dom een subcomité gevormd, dat daar den goeden gang van zaken regelt cn aanpast aan de gewestelijke en plaatse lijke omstandigheden. Na deze uiteenzetting volgde een breedvoerige discussie, waarbij; onder in stemming van alle aanwezigen, de vol gende besluiten werden genomen, o.a. De bloemenverkoop zal plaats hebben o-p één dag over heel 't land, en wel op Zondag 24 September. (Hierbijkwam ter sprake de Blauwe Week, op initiatief der N. C. A. in de week, waarin Hemel vaartsdag valt, te houden, maar dan was de dag van voorbereiding te kort.) Het nationaal bloemencomité zal be staan uit 10 personen, dus 2 dames afge vaardigd door eiken Dioc. Mariabond. De diocesane subcomité's zullen, na de samenstelling van het nationaal hoofd comité, .worden gevormd onder leiding der dames-afgevaardigden van eiken Dio- cesanen Mariabond. Op verzoek der vergadering aan vaardde kapelaan Simonis het advisce- rend eere-voorzitterschap van het natio naal comité. KORTE KRONIEK. De Aartshertog-troonopvolger van Oostenrijk, heeft zijn voornemen mede gedeeld, om in September van dit jaar zijn bezoek aan ons land voort te zetten. Te Amsterdam is opgericht een kring Amsterdam van de Ned. Vereeniging tegen water-, bodem- en luchtveront reiniging. De werkzaamheden bij de firma E. Bundels te Amsterdam, alwaar verleden week een staking uitbrak, hernemen lang zamerhand haar gewonen loop. Er werken thans geen patroons meer, terwijl de verlaten plaatsen voor het meerendeel door nieuwe werkkrachten zijn bezet. Ook het bezorgen van het brood gaat reeds regelmatiger. Gistermiddag heeft een conferentie plaats gehad van bestuursleden der pa- troonsvereeniging „De Voorzorg" met be stuursleden van de Christelijke Bakkers- gezellenvereeniging, de R.-K. Bakkers- vereeniging en de Ned. Ver. van arbeiders in het bakkers- en suikerwerkersbedrijf. Een tweede staking, nu van arbeiders in het grondwerkers-bedrijf. Aanleiding was het feit, dat de aannemer aan 20 voor een bijwerk aangenomen grond werkers 11 man had toegevoegd zonder hen daarin te kennen, waardoor zij schade zeggen te lijden. Met een schadever goeding van f 22.40 voor de 31 werk lieden werd geen genoegen genomen. Een der arbeiders, die over de zaak met den aannemer wilde confereeren, werd volgens de lezing der arbeiders ontslag aange zegd,waarop het heele personeel in staking g'ng- De grondwerkers-organisatie heeft een onderhoud aangevraagd met den wethou der van publieke werken, daar het betrok ken karwei bestaat in ophooging van ge meente-terreinen. Als ernstig candidaat voor het burge meesterschap van Rijswijk, wordt uit be trouwbare bron genoemd Mr. D. J. B. Zubli burgemeester der gemeente Bennebroek en anti-re vol, lid der Prov. Staten van N.-Holland. LEIDEN, 22 April. Emtégeës. De Leidsche H. B. S. \ereeiiiging „Em tégeës", had gisteravond leden en be langstellenden genoodigd in de gruote Stadsgehoorzaal om bij haar eerste uit voering tegenwoordig te zijn. Velen, \v. o. de directeur en leeraren der H. B. S. met hun dames, 'hadden aan de invitatie gevolg gegeven en werden door den president der vereeniging, den heer W. Naessens, met een korte toespraak keurig van vorm en inhoud, verwelkomd. Men moest niet te vee! verwachten van het programma, dat dezen avond zou worden uitgevoerd. De vereeniging be stond pas 8 maanden en dus was de tijd voor oefening niet groot geweest. Een woord van dank bracht de presi dent aan den heer Ch. F. H. Dumont, leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B. S., voor de welwillendheid, waarmee hij het beschermheerschap aanvaardde, alsmede aan de heeren Jan G. Strie- ning en A. Steijns, die de leiding voor de muziek- cn gymnastiekafdeeü'ng op zich hadden willen nemen. Toen begon de afwerking van het pro gramma. De muziekafdeeling, versterkt met enkele krachten buiten de vereeni ging, zette in met het Wilhelmus en de H. B. S.-Marsch Van den dirigent, wel ke stukken beide staande werden aan gehoord. Wij kregen voorts te hooren Alenuet en Finale, uit de C. Dur sympho- nie en Thema en Variaties uit het C. Dur kwartet van Haydn en Der Frühling van Grieg. Het daverend applaus bewees de groote instemming van het publiek voor de schoone, goed ingestudeerde mu ziek, die met veel gevoel werd vertolkt. De schermoefeningen boden aan de H. B. scholieren gelegenheid hun vaar digheid op de sabels te toonen, die zij zich hadden aangeleerd onder leiding van den sergt.-majoor instructeur, den heer Nelcfc. De stokoefeningen munten uit door orde en gelijkheid in beweging, terwijl de gymnastische standen geprezen mo gen worden om hun vlugge en goed gearrangeerde samenstelling. Beide prógrammanummers hadden dan ook veel succes en de kleine foutjes, welke er gemaakt werden, zijn gemakke lijk te vergoeil ijken. Door den president werd den lèidef der gymnastiek, den heer Steijns, een fraaie krans aangeboden uit erkentelijk heid voor zijn beianglooze hulp aan de vereeniging. Voor de pauze werden aaa een 4-tal leden brevetten uitgereikt voor bedreven heid in het schermen. Het waren de leer lingen Raden Mas Soewéh, Spijker, Feit kamp en Eindhoven, wien deze onder scheiding te beurt viel. De beschermheer reikte de diploma's uit en deed daarbij uitkomen, dat vele leerlingen toit voor een half jaar geen notie van schennen hadden, terwijl tot voor kort de gym nastiek eveneens in miscrediet was. Het deed spr. daarom genoegen, hedenavond te hebben mogen constateeren dat er met ijver en ambitie gewerkt is en gaar ne deelde hij de brevetten uit, die de leerlingen verdiend hadden na afgelegd examen voor twee officieren en den serg.- raajoor instructeur. Het tooneel kwam na de pauze aan de bëurt. Onder leiding Van den heer J. v. d. Reijden, was ingestudeerd Frede- rik van Eeden's blijspel „De Student Thuis", dat van het begin tot het einde de aanwezigen vermocht te interessee ren. 't Werd vlot en flink gespeeldvoor al de rollen van Frans van Til, de rente nier van Til en dr. Vliegman, waren in goede handen, terwijl van de dames mevr. van Til een pluimpje verdient. De grimmeering en costumes, bezorgd dor den heer A. Koiuvenhoven, was uit stekend. Een bal onder leiding van den heer H. J. v. Leeuwen Jr. hield de aan wezigen tot aan den morgenstond bijeen. Waterleidingen ten platten lande. Bij het Drinkwatercomité voor een ge deelte van de provinciën Utrecht, Zuid en Noord-Holland, is een schrijven ont vangen van den Minister van Binnenl. Zaken, waarin Z. E. in beginsel ook wat de finantieele zijde van het vraagstuk betreft steun toezegt en op een spoe dige afdoening bij zijn ambtgenoot van Waterstaat heeft aangedrongen. Verwacht wordt, dat binnen enkele weken met de proefboringen een aanvang zal worden gemaakt en dat binnen twee jaar de geheel e leiding klaar is. Van verschil lende gemeenten komen nog aanvragen in om opname in het plan, bij den voor zitter, jhr. mr. W. B. Sandberg, burge meester van Abcoude, en bij den secre taris van het comité, den heer A. blan- keslijn, burgemeester van Harmeien c. a. Veilingen Bollenstreek. In de week van 2429 April worden- de volgende boll en veilingen gehouden op Maandag 24 April le Wijk aan Duin, te Noordwijk op Dinsdag 25 April te Warmond, te Sanp 'ort, te Heemstede; op Woensdag 26 April te Hillegojn op Do.i-Je üag 27 April te VVa.\..<<;id. te Limmen, te Hillegom op Vrijdag 28 April te Vogelenzang, te Hillego.n,, te Bergen, te Zilk op Zaterdag 29 April te Wassenaar. ALFEN. De Gemeenteraad van Al phen vergadert op Donderdag 27 April Punten van behandeling:Mededeelingen betreffende electrische stroomlevering. 2o. Voorstel van B. en W. tot het aan nemen van de voorwaarden waaronder door de Gedeputeerde Staten vergunning wordt verleend tot het maken van eene walbeschoeiïng in den Rijn langs het gemeenteterrein in wijk Steekt. 3o. Ver zoek van den gemeene-veldwachter Hollebeek om toekenning van den ge- bruikelijken jaarlijksclie tegemoetkoming met gunstig voorstel van B. eu W. 4o. Voorstel van B. en W. tot verwijding van het Gemeentelijk Ziekenhuisje in verband met het daarin plaatsen van de brancard van het Groene Kruis. 5o. Rap porten van de financieële commissie be treffende het onderzoek van de reke ningen der gasfabriek, waterleiding en gezondheidscommissie. 6o. Voorstel van B. en W. tot onderliandsche aanbe steding van den bouw van een tweeden watertoren en tot het aangaan van eene geidleening voor dat doel. 7o. Voorstel van de commissie van beheer der gas fabriek tol verlaging van den gasprijs voor- grootverbruikers. 8o. Benoeming leden, plaatsvervangende en en vierde leden der stembureaux. 9o. Wijziging gemeentebelastingen dienst 1910 en 1911. lOo. Reclames suppletoir koliier hoofd, omslag. 1 lo. Vaststelling kohieren hoofd, omslag en hondenbelasting. BODEGRAVEN. Donderdagavond half acht gaf Zwammerdamsch mannenkoor hare 3e openbare uitvoering in de Nederl. Hervormde kerk te Zwammerdam. Het programma bestaande uit een 15 tal nummers werd van het begin tot het einde goed afgezongen en deze jeudige vereeniging heeft getoond wat men door oefening in betrekkelijk korten tijd kan ten uitvoer brengen. Ook de solo's waren in goede handen en vielen zeer in de smaak. Vooral no. lib het lied „der ruste" van Joh. de Heer werd bijzonder mooi gezongen. HAZERSWOUDE. Dit jaar moeten aftreden als lid van den gemeenteraad de heeren A. Francken, Chr. de Bruin, A. de Bruin ,die bedankt heeft en G. C. de jong, die overleden is, zullen gehouden worden voor de periodieke verkiezingen. H1LLEGOM. De Hillegomsche Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose houdt Zaterdag 29 April den Juliana- bloemendag. De heer H. Kraay, banket bakker, heeft in den vorm van een werk stuk van chocolade aan de Vereeniging een verrassing aangeboden. Ieder kan tot een laag bedrag deel nemen in de verloting van die ver rassing. Het winnend nummer zal door den Eere-voorzitter der Vereeniging, den Burgemeester, worden bepaald en in gesloten couvert van te voren bij het Bestuur worden gedeponeerd. In de étalagekast van zijn winkel heeft de confiseur het mooie stuk tentoon gesteld. Op een rots rusten drie horens van overvloed en daarop verkondigd een engel het doel der Vereeniging Over vloed van bloemen sieren het geheel keurig op. LISSE. De gehouden bloembollenvei ling ten bate van de R, K. kerk heeft op gebracht f1245, voor de R. K. armen f 764 en voor de St. Elisabethsvereeni- ging f 474. NOORDWIJKERHOUT. Op Woens dag 10 Mei a.s. 's avonds 7 uur, verga dert alhier de Coöperatieve Boerenleen bank ter behandeling van de volgende agenda: Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke aftreding van den heer J. P. J. M. Sweens (herkiesbaar). Verkiezing van een lid van het bestuur wegens periodieke aftre ding van den heer J. Warmerdam (her kiesbaar). Verkiezing van een kassier, wegens periodieke aftreding van den heer A. B. Vermeulen (herkiesbaar). Vast stelling rekening en balans over 1910. Wijziging van art. 6 van het huishoude lijk reglement. Jaarwedde kassier. In de vergadering zal een spreker optreden met het onderwerpBemesting voor Land en Tuinbouw. STOMPWIJK. Gisteren had in het Café van den heer W. Suijter de jaarlijk- sche Algemeene Vergadering plaats van de leden der Coöperatieve Boerenleen bank alhier. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd de re kening en balans over 1910 nagezien en definitief vastgesteld als volgt: De ontvangsten der rekening op f 169,85S,34ty2> de uitgaven op f 167,113,351/2 ;het actief der balans op f96,746.94, het passief op f96,251.43 en de winst over 1910 op f495.51. Na dat de voorzitter, de heer G. Ph. Hoeks gewezen had op de vele werkzaamheden van den kassier en de groote aanspra kelijkheid, die op hem rustte, werd het salaris met f 50 verhoogd, terwijl bij acclamatie als kassier werd herbenoemd de heer j. H. Fleuren. Bij de verkiezing van 2 leden voor het Bestuur en den! Raad van Toezicht werden de aftredende leden, de heeren L. Wijsman en B. den Elzen met algemeene stemmen herko zen. Met het oog op het steeds grooter wordend aantal leden, dat de vergadering niet bezoekt, werd besloten de boete voortaan te stellen op fl.wanneer zonder grondige reden de vergadering niet wordt b.ezocht. ö_W 1 _L j-v GEMENGD. De landbouwer T. v. R. te L i s s ft deed gisteren de koeien in de weide. Hierbij geraakten twee koeien met elkaar aan 't boksen met het gevolg, dat dc een de ander doodstootte. De Tulpenvelden. Belangstellenden deelen ons mede, dat de tulpenvelden in en om Lïsse in vollen bloei staan en door hunne prach tige kleurschakeeringen een kijkje over waard zijn. Juist op tijd. Het ruim 21/2-jarig zoontje van den groentenboer Sp. te N i e u w-V e 1111 c p vermaakte zich met steentjes gooien in een welput van een der buren. De vrouw had de moeder al eens gewaar schuwd met de woordenhij valt er nog eens in, en dan is Holland in last; doch neen, dat zou niet gebeuren, al hoewel het een welput is, waar een hals aan ontbreekt. Een poosje later komt een dochter van vrouw Sp. eens kijken waar broertje is, en kwam juist nog op tijd om hem uit de welput te trekken, daar hij zoo bij 'tkantje af zijn bewust zijn al kwijt was. Mond- en Klauwzeer. Thans heeft de gevreesde ziekte mond en klauwzeer ook haar intrede gedaan onder het vee op de bekende Cruquius- boerderij van den heer Crommean in de Haarlemmermeer, van waar de bekende melkinrichting „deSier- kan" te Haarlem haar melk betrekt. Maatregelen tegen verspreiding der ziek te zijn direct genomen. Te Zoeter w oude geraakte eergis teren om 12 uur de landbouwer Pauw met paard en tilbury te water. Hulp was spoedig aanwezigde arbeider Zaal haalde daarbij nog een nat pak. De schade was gering zoodat het paard weer voor den wagen icon gespannen worden, en zonder verdere ongelukken naar huis reed. Onderwijs. Eaxmen lager onderwij s. 's-Gravenhage. Geëxamineerd 8 manne lijke candidaten. Afgewezen 2. Geslaagd de heerenA. Heus, te 's-Gravenzande P. J. C. van Hoogen, te RijswijkJ. Koen, te MonsterP. Kokshoorn, te Voorburg H. F. Lankester, te 's-Gravenhage en J J. A. Leenders, te Scheveningen. Haarlem. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heerenM. P. Andriesma, C. Andringa en j. van Berkel, allen te Aeverwijk en J. C. Bender, Lei derdorp- Utrecht. Geëxamineerd 8 candiden. Af gewezen 3. Geslaagd 5, nl. de heeren: A.C. 3utselaar, Amersfoort; E, Gazan, Utrecht G. W. de Lange, Nieuw-Lekkerland; G. J. van der Ploeg, Gouda J. Th. Vermeulen, Utrecht. Leger en Vloot. De officier van gezondheid le klasse G. L. Coenen, chef van het militair hos pitaal te Gouda wordt 1 Mei a.s. over geplaatst bij het militair hospitaal te Amsterdam. Sport. Ballooongeiuk. In aansluiting met ons bericht van gisteren, meldende dat de Parseval VI een ongeluk had gekregen, kunnen we nog het volgende mededeelen. Om ongeveer half vijf in den morgen vertrok het luchtschip, en stevende vrij snel, ofschoon met tegenwind naar het Westen. Op 5 K.M. ten W. van Isenbuttel moest de P. VI landen, het touw raakte verward in een dennenboom. De wind was krachtig, het weer buiig. Daar de ballon zich boven een moeras bevond, moest de noodklep worden geopend. De gondel kwam op het droge, de ballon ligt in het moeras. De ballon is met den spoorweg naar Bitterfeld gezonden. Waar schijnlijk zal de schade in acht dagen hersteld zijn en kunnen wij het luchtschip alsdan verwachten. Congres der K. S. A. te Reims. Donderdag is geopend het congres van de „action populaire" in Frankrijk, wat wij de Kath. Soc. Actie zouden noemen. Naar dit congres is als afgevaardigde van Nederland vertrokken Mr. P. J. M. Aalberse, die in de zitting van heden mededeeling zal doen over het werken der K. S. A. in ons land. Als ieder goed Katholiek congres werd ook dit begonnen met een plechtige H. Mis. Daarna had de openingszitting plaats waarin abbé Desbucquois, directeur der „action populaire" het woord voerde. Bij het openen van dit congres, zeide hij, ben ik er zeker van uwe zoo goed als onze gedachte weer te geven, door aan te toonen, dat ons werk is strikt Katholiek en strikt sociaal. Van de sociale wetenschap toch zoowel als van de actie heeft de Kerk altijd de leidende banen aangegeven, die wij dus volgen met waak zame aandacht en met kinderlijke onder werping. Na uitgeweid te hebben over het con gres dat met Gods zegen zal strekken tot onderlinge leering, sprak hij over de wet van den arbeid, waarvan hij het economisch, zedelijk, godsdienstig karak ter, zijn algemeenheid en belangrijkheid omschreef. Vervolgens komend tot de organisatie zegt hijdat het noodzakelijk is, dat

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2