22 2e Jaargang No. 469, Ste Gclcbche Soti/to/nt Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De strandquaestie te Noordwijk. Onze lezers kennen de onaangename verwikkelingen, waarvan verleden jaar -het strand te Noordwijk getuige was. In deze quaestie hebben wij ons toen spart ij gesteld en van meet af hebbemi !wij in ons blad de bevoegdheid van! enke le pachters tot het aanbrengen van! etrandversperringen betwist. Willen de strandversperders hiuion- igelijk niet inzien aldus schreven wijr op 13 Augustus en het op een proces laten aankomen, dan is hun nederlaag inet tamelijke zekerheid te voorspellen." Het badseizoen 1910 is ten einde ge- loopen, zonder eene oplossing te bren gen. Ook de winter is voorbijgegaan^, maar ondanks herhaalde conferenties en verzoeningsvoorstellen is men geen stap nader gekomen tot eene afdoende re geling. Dit verloop van zaken heeft ons niet verwonderd. De Raad van Noordwijk, die zich aanvankelijk o_p het standpunt stelde, dat geen concessies inzake dei strandverpachting gedaan konden wor den alvorens de versperringen waren! opgeruimd, bleef niet geheel consequent en toonde een zekere mate van zwakheid door te zwichten voor den aandrang der pachters en onderhandelingen aan te knoopen over eene bevredigende op lossing. De slappe en weifelende houding van den burgemeester en later van de meer derheid van B. en W., die wij in ons bo ven aangehaald artikel disqualificeerden, gaf den pachters voet om aan hun ver meende rechten met nog meer klem vast te houden en indien men thans even ver van eene oplossing stond als ver leden jaar, zou dit o. i. zijn toe te schrijl- Ven, dat de bestuurslichamen de rechten' der gemeente met niet meer kracht heb ben voorgestaan. Het doet ons daarom genoegen1, dat van hooger hand eene beslissing is ge komen. In verband met het groote be lang der zaak drukken wij hieronder het antwoord af, dat de Minister van Finan ciën op een schrijven van de Maatschap pij Zeebad gaf. Het stuk luidt als volgt: Ministerie van Financiën. 's Oravenhage, 7 April 1911. De Minister, Beschikkende op 'een request van Jhr. Mr. L. A. Van Schuijlenburgh c.s. te jNoordwijk, uitmakende het Bestuur van en als zoodanig vertegenwoordigen de de Maatschappij „Zeebad Noord wijk", te kennen gevende: dit in ver wijk", te kennen gevende: dat in ver band met vanwege de gemeente Noord- bad hebbende openbare verpachting van het recht tot het plaatsen van badkoet sen, tenten, stoelen, enz. op het strand, aldaar... geschil is ontstaan tusschen som mige eigenaren van duingronden aldaar !en eenen gemeentepachter van bedoeld recht op het aangrenzende strand dat n.l. naar adressanten mededeelen, deze bedoelde pachter als zoodanig ook gebruikt de strook strands, welke" vol gens hem ligt binnen zijn gepacht per ceel, doch volgens adressanten deel zou juitmaken van de particuliere eigendom men voormekl, n.l. de strook landwaarts van de lijn, welke dagelijks twee malen bij den gewonen vloed wordt bereikt dat adressanten als nu verzoeken, hun in it tegen 1912 het bedoelde recht en wel zonder tusschenkomst van de ge meente Noordwijk voor een deel van het strand en op zekeren nader om schreven voet te verpachten Gezien het bericht van den Landsadvocaat d.d. 27 Maart 1911, no. 2025, dat de Staat eigenaar is van het geheele strand, ook te Noordwijk, niet uitgezonderd de strook strand, welke nietda- gelijks 2 malen door het vloed- Water wordt bereikt; dath ij nimmer eenig deel hier van aldoor vervreemddeoi over droeg, ook niet bij den verkoop aan de gemeenteNoordwijk van de bedoelde aangrenzende duingronden, bij acte van 4 Mei 1882, goedgekeurd 'bij de wei van 18 Dec. 1882 (Staatsblad no. 222) dat toch bij die acte werden verkocht twee partijen duin grond, bei- denlbegrensd „tem noordwesten door het strand", zoodat het strand buiten den' verkoop is gebleven dat de noodzakelijkheid, welke in het request wordt bedoeld, veroorzaakt werd door de belemmering in de vrije uitoefening van het bedoeld recht tot het plaatsen van badkoetsen, tenten, stoe len, enz., welke belemmering plaats heeft op het strand door of vanwege sommige eigenaren van aangrenzende duingron den dat hangende deze moeilijkheid, d. i., vóór hare definitieve oplossing door erkenning of vaststelling in rechten van het staatsrecht op het strand, het denk beeld eener nadere of nieuwe verpach ting jn 1912 als door adressanten ge- wenscht, buiten onderzoek en beschou wing behoort te worden gelaten; en dat er mitsdien geen termen be staan, het voorschreven verzoek in gun stige overweging te nemen, zoodat het bij deze wordt afgewezen. Aan duidelijkheid laat dit ministerieel schrijven niets te wenschen over. De pachters, die zoo vernuftig de hoogwaterlijn .wilden gebruiken om een hunner dwars te zitten, hebben van den Minister ongelijk gekregen. Zij hebben geen recht op het strand, omdat het hun eigendom niet is. Zóóver gaat de Minister zelfs, dat hij hangende de gerezen moeilijkheden, een verzoek van de Maatsch. Zeebad om in 1912 het strand zonder tusschenkomst van de gemeente te mogen huren, bui ten onderzoek en beschouwing laat. Het „Wat nu?" lijkt ons in dit sta dium, waarin de zaak door het ministe rieel schrijven gekomen is, niet moeilijk te beantwoorden. De pachters kunnen er zich bij neer leggen, zonder te trachten van een onzer rechtscolleges een uitspraak te hunne gunste uit te lokken. Zulk een uitspraak zou voor hen op den duur toch van be- teekenis zijn ontbloot, omdat door wets wijziging het Rijk zich het bezit van het gehee le strand kan verzekeren. Verbinden de pachters zich echter geen strandversperringen aan te bren gen, dan zal de gemeenteraad ongetwij feld tot een aanzienlijke verlaging der te hooge pachtsommen moeten overgaan. Bij goeden wil, bij een ernstig streven om de belangen der gemeente (en daar door tevens zijn eigen belangen) te die nen, kan de vrede op het strand verze kerd zijn. De badplaats Noordwijk zal dan het a.s. seizoen niet die tooneelen van twist en tweedracht bieden, die verleden jaar de goede harmonie verstoorden. Allen, die het wel met haar belangen meenen, zijn verplicht mede te werken dien goeden toestand 'in het leven te roe pen, opdat de reputatie van Noordwijk als rustig, aangenaam zomerverblijf niet worde geschaad. Kiesrechtijver. Er is immers altijd volgens mm. Troelstra onder het volk zoo'n razend groote begeerte naar het algemeen kies recht? In September zal, ter gelegenheid der kameropening, in den Haag een reuj- zenbetooging worden gehouden om van die brandende begeerte te getuigen. Met diepe verbazing lazen we dan ook, dat het puikje der Nederlandsche arbei dersbeweging als zoodanig zijn imu mers altijd de Amsterdamsche diamant bewerkers voorgesteld dat deze zeer bijzondere arbeiders zoo weinig vooai de uitbreiding van het kiesrecht over hebben. In het Weekblad van den A. N. D. B. klaagt de heer Henri Polak daarover in een artikel onder het opschrift„I n z i n(- k i n g". Slechts vier van de 9000 bondsleden hebben zich aangemeld om te werken voor het volkspetitionnement, zegge vierwegens storting van 1 uur loon ten gunste van de actie voor dit petitionne ment werd gerekend op f6000, er is slechts ontvangen f2000; propaganda- vergaderingen voor diamantbewerkers worden door geen enkel bondslid, of slechts door weinige bondsleden be* zochtvoor de voorbereiding van de Mei-beweging meldden zich slechts 5, zegge vijf, leden aaneen pqging tot het vormen van een reiskas voor de a.s. kiesrecht-betooging, die nogal zoo mooi belooft te worden, had tot esultaat, dat zich..... viji leden aanmeldden. „Ieder zal nu duidelijk genoeg kun nen zien", aldus de heer P., „wat er vanj de flinke, roemruchte strijders van den A. N. D. B. geworden is, wat er, zóó voortgaande, van hen worden zaleen bende onwaardige egoïsten van de meest verwenschte soort een troep belache lijke parver-uutjes, een horde misselijke kleinburgers. Het is oir» te spuwen". Ja, ja, 'tmoet niet pleizierig zijn, dat er onder die diamantbewerkers zoo wei nig animo bestaat om aan de ongelukki- gen, die nog geen stemvakje mogenl zwart maken, dit voorrecht te verschaf fen. De heer P. heeft dan ook gehoord, dat mr. Troelstra in de huishoudelijke zitting van het congres der S. D. A. P. scherpe critiek heeft doen hooren over de laksche houding der vakbeweging, in het bij-zonder der diamantbewerkers. „Zij hebben het verdiend", zegt de heer Po lak, „zóó, dat ik mij er haast voor schaam, hun voorzitter te zijn". Nu wordt het ons pas recht duidelijk, waarom de heer Troelstra in de openbare zitting van het congres der S. D. A. P. zoo'n ophef heeft gemaakt van de Sep tember-manoeuvre. Over het heden der kiesrechtactie viel allesbehalve te roe men en nu trok hij op zijn manier een „wissel op de toekomst." Hij moest zijn luidjes nog lekker maken, niet met het stembiljet want daarvoor bleek de animo niet overgroot maar met even- tueele relletjes. 't Zal wel een schoone betooging wor den in Den Haag.... Jammer alleen, dat we zoo achter de coulissen kunnen kij ken. llit de. Leidsche Vroedschap. Eene vergadering met een lange agen da waarin bijna niets gezegd is. Hoe is 't mogelijk, is men geneigd uit te roepen, want gewoonlijk, vooral als er een ge ruim en tijd niet vergaderd is, zijn dc Raadsleden niet zoo kort van stof, teni minste enkelen. De vergadering begon zooals gewoon lijk met voorlezing der ingekomen stuk ken. Het was er echter zoo woelig en ru moerig dat er niets van was te verstaan. We zagen later, dat er ook een verzoek was van de Openbare Leeszaal om een jaarlijksche subsidie. Dat is handig in gepikt. Eerst een subsidie in eens, waar voor vanzelf jaarlijksche subsidie is uit gesloten, en nog geen anderhalf jaar later een verzoek om jaarlijks een be drag. Dat voorstel zal wel niet met al gemeen e stemmen worden aangenomenl De voorzitter herdacht met enkele woorden van sympathie, waarbij de le den zich van hunne zetel verhieven het overlijden van den Commissaris der Ko ningin, den heer Patijn, die als Presi dent-Curator van onze Universiteit, nauw tot Ledden in verbinding stond. En toen ging de Raad over in get- heime zitting. Wat daar verhandeld is? We weten het niet en het gaat onls klaarblijkelijk ook niet aan, want claarom was de zitting geheim. Na heropening van de Openbare Zit ting eerst een reeks benoemingen, en' toen kon de agenda worden afgehamerd, ten minste de opmerkingen, die gemaakt werden .hadden niets om het lijf» Al leen bij de vaststelling van het kohier eene kleine schermutseling tusschen den heer .Bosch en den Voorzitter. De heer Bosch herinnerde er aan dat in' 1909 reeds een verzoek was ingekomen van den R. K. Volksbond aangaande de hef fing van belasting over kleine inkomens, en dat de voorzitter reeds toezegging had gedaan in dien zin bij verschillende gelegenheden en niu was er nog piets gedaan. Hij vroeg een voorstel van B. en W. en anders had hij zelf er al een klaar. Maar de Voorzitter bracht den heer Bosch aan het verstand dat het heusch niet gauwer kon, in den loop van dit jaar zijn voorstellen in dien zin te wachten. De heer Bosch mopperde nog wat tegen, maar hield ten slotte zijn voor stel in zijn zak. En toen was het gedaan. De heer van' der Eist merkte nog op, datt de Stations weg nog wel wat fraaier zou kunnen' worden, maar de Voorzitter meende, dat de kosten te hoog zouden wordende heer Corts nijdigde een beetje tegen de Electriciteitsfabriek, die van bewoners van de eene zijde Hoogewoerd kabtel- huur verlangt, van de anderen niet. Ja, de kabel ligt nu eenmaal niet midden in rte Str.aftt Sft vaoi asw. daa IQ Al, J<a3j|ej van den hoofdkabel af moet huur wor den betaald, waar men ook woont. Nu, 't was ook maar een kleinigheid vond de heer Corts, maar toch niet billijk. We zien de onbillijkheid niet in maar dat zal wel aan ons liggen. Dc Voorzitter vond het blijkbaar pret tig, dat kwart over vier de vergadering al kon worden gesloten. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Eindelijk is dan de wet op de gchei- ding van Kerk en Staat in! Portugal na in den ministerraad te zijn goedge keurd, gepubliceerd. Deze draconische wet bevat de volgende fraaie bepalingen. Na de afkondiging der wet op del scheiding wordt volkomen vrijheid ver leend aan alle godsdiensten'. De katholieke godsdienst houdt pp staatsgodsdienst te zijn. Alle kerken zullen dus moeten steunen op de offervaardigheid der geloovSgen. De staat blijft echter toezicht houden op het geldelijk beheer. Aan alle priesters, die op 1 Juli a.s. een kerkelijke bediening bekleeden, ver zekert de regeering een jaarlijksche ver goeding, waarvan het bedrag door spe ciale oommissies zal worden vastgesteld. De kerken en andere gebouwen ten be hoeve van den eeredienst worden door den staat kosteloos ter beschikking van de geestelijkheid gesteld. De tegenwoordige bedienaars van den' godsdienst, onverschillig of het Portu- geezen of buitenlanders zijn, blijven ge handhaafd in hunne functie. Voor nieuwe benoemingen echter wordt de goedkeuring van de regeering vereischt. Alle eigendommen van particuliere personen Portugeezen of buitenlanders, die tot godsdienstige doeleinden strek ken, zullen worden geerbiedigd. De bui- tenlandsche seminaries kunnen blijven voortbestaan, maar de leerlingen mogen niet meer ïn .priesterkleeren over straat gaan. Van staatswege zal den katholieken priester geen hinderpaal in den! weg worden gelegd om te huwen. In geval van overlijden zal zijn weduwe en aan zijn wettige kinderen een pensioen' ver zekerd worden.... Vooral dit laatste is prachtig en we kunnen dan ook Jjeel goed begrijpen' dat, zooals de correspondent van de „N. R. Ct." aan zijn blad seinde, de wet voor dit streng katholieke land een ophitsende indruk inaakt. De toestand in Marokko begint steeds meer reden tot bezorgdheid te geven. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Parijs had tot gisteren toe, nog geen berichten uit Fez ontvangen. JDe laatste tijdingen uit deze stad zijn nu ruim 8 dagen oud en maken meldim|g van een strijd met de Beni-Mtir, welke voor de troepen van dien sultan ge lukkig afgeloopen is. Moelai-Hafid moet zich thans zeer vrijgevig betoonen en rijkelijk geld aan de troepen doen uit deden. Hij heeft van de Beni-Mtir den vrede willen koopen, doch dit is on mogelijk gebleken. De „Matin" verneemt uit goede bron te kunnen verzekeren, dat de toestand van de colonne-Brémond, door de aan voerders als hopeloos wordt beschouwd. Majoor Brémond zou aan een vriend te Tanger een brief hebben geschreven, waarin hij aan het slot zegt: „niet tot wederziens, maar voor altijd vaarwel". Een andere officier deelde aan een vriend zijn laatste wilsbeschikking mede en hij schreef er bij„indien geen wonder ge beurt, zijn wij verloren". De Franscht regeering is nu van plan een sterke afdeeling ondersteuningstroe pen te zenden. Deelden we reeds mede, dat de re geering van Mexico op de waarschuwing van Amerika naar aanleiding van de gevechten bij Agua Prieta een bevredigende nota had ge zonden, zoo erg onderdanig als het eerst voorkwam, schijnt deze toch niet te zijn. Integendeel worden de rollen omgekeerd en treedt Mexico als beschuldiger op. De nota verklaart n.l.: Ie. dat de Mexicaansche regeering niet aansprake lijk is voor de toegebrachte schade, daar de Amerika lie n, die te Pouglas werden gedood, zich noodeloos aan gevaar had den blootgesteld; 2e. dat de soldaten, aan wie de schuld voor het gebeurde moet worden geweten, Amerikanen waren, die zich bij de op standelingen hadden aangesloten; 3e. dat tijdens den slag bij Agua Prieta Amerikaansche soldaten over de grens waren getrokken, Mexicaansche soldaten hadden ontwapend en in strijd met de eischen der neutraliteit de revo- lutionnairen yan wapens hadden voor zien; 4e. dat gedurende hetzelfde gevecht Amerikaansche politiebeambten een aan een revolutionnair toebehoorend geweer dat onklaar was geraakt, hadden her steld 5e. dat een luitenant van het federale leger gewond werd door een schot, af gevuurd uit het Amerikaansche douane kantoor 6e. dat Amerikaansche officieren de bondstroepen hadden belet zich in de door hen het geschiktst geachte stellin gen te verschansen; 7e. dat Amerikaansche ambtenaren in Mexico openlijk de opstandelingen be gunstigen. 'tls gemakkelijk te begrijpen, dat men in Amerika niet bijster ingenomen is met dit antwoord. Men meent echter, dat Diaz hierdoor zélf Amerikaansche tus schenkomst wil uitlokken, omdat hij bang is dat de opstandelingen hem de baas zullen .worden. Toch schijnt hij geens zins van plan zich te storen aan het verlangen der opstandelingen, die als eerste voorwaarde voor den vrede zijn aftreden eischen. Dat blijkt uit het vol gende telegram, dat hij aan de „Daily, Mail" heeft gezondenDoor het ver trouwen van de republiek geroepen tot het presidentschap, zal ik, zoolang het land mijn diensten noodig heeft, deze blijven bewijzen en dezelfde gedragslijn volgen als tot dusverre". Over den opstand tegen de Turken in Albany weet de correspondent van de „Voss. Zeitung" te Cettinje mede te deelen, dat Donderdag op tamelijk grooten afstand van het Montenegrijnsche grondgebied door Turksche troepen en Albaneesche opstandelingen gestreden is. Het staat vast, dat de Turken zware verliezen hebben geleden en zich in een ongun stige positie bevinden. Uit Skoetari zijn 900 man versterking naar Toezi gezon den, het is niet bekend of zij reeds zijn aangekomen. Naar verluidt, zal Torgoet pasja, de Turksche opperbevelhebber, spoedig den staat van beleg in het gebied van den opstand afkondigen. Hij is bovendien van plan terdege en voor lan gen tijd met de opstandelingen af te rekenen. Het Mirditenhoofd Prenk Bib Doda, die als Turksch generaal en bevelheb ber der redifs in het vilajet Skoetari uit Konstantinopel is teruggekeerd, noemt den geheelen opstand 'kinderspel. Hij bedoelt daarmede, dat de Mirditen, een Katholieke stam, die over 8000 man be schikt, en van alle Albaneesche stam men verreweg het beste is georganiseerd^ een passieve houding aanneemt. Naar de jongste Japansche berichten! moet de Pest nog heftig woeden in Mandsjoerije eui| wel de builenpest en lomgenpest naast elkaar. Echter schijnt de longenpest vrij snel af te nemen, terwijl de builenpest geleidelijk, hoewel in geringe mate, toe neemt. De builenpest moet niet doop ratten, doch onmiddellijk door longen- pestlijders, door aanraking, uitwerpse len of den adem zijn overgebracht. Daar er vrijwel geen ratten meer te bestrijden zijn, bepaalt men er zich toe, de pest haarden te isoleeren. De rapporten stel len in het licht, dat Japan van de pest} niets te Vreezen heeft, daar de inrich ting der Japansche gezondheidspolitiei zoo goed moet zijn, dat er geen enkel ge val ongemrkt kan binnensluipen. Ech ter dient op maatregelen te worden aan- geadrongen ,om ook in Korea dezelfde voorzorgen te doen nemem. GEMENGD. De correspondent van de „Köln. Volksztg." te Rome meldt, dat er In den gezondheidstoestand van den Paus een verbetering is ingetreden. De Paus ont ving gisteren de bisschoppen van Tivoll en Albano in audiëntie. De jaarlijksche inschrijving, die d Kathotieke Belgische bladen openstell*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1