125 Gotz met levendige dankbaarheid aannam. Verscheidene jaren later kon ik het - mij niet ontzeggen, hem eens in de gevangenis te bezoe ken. Hij ontving mij dankbaar en kalm en betuigde mij, dat hij tevreden was, zijn zonden op deze wereld te kunnen uitboeten. Zijn van nature scherp verstand had de waarheden van het christen dom met liefde opgenomen en deze hadden zijn ruw karakter zoodanig verzacht, dat men den ouden Gotz niet meer zou her kennen. Hij was dan ook bekend als de ordelijkste, vlijtigste en deemoedigste gevangene en was zelfs een trooster en leeraar zijne medegevangenen geworden. Allen achtten hem en de geestelijke der gevangenis noemde hem zijn vriend. Tien jaren droeg Gotz zijn aardsche boete, toen verloste na een zware ziekte de dood hem uit zijn gevangenschap. „Zijn vriend" de gevangenisgeestelijke beweert, dat nooit een veroor deelde kalmer, meer onderworpen en vromer gestorven is dan de eens zoo gevreesde Gotz. Moge hij daarom in vrede rusten I Een beleefde toespeling. Pro fessor. Ziet ge, mijne heeren, door bekleeding der muren met doek, kan men de acoustiek in een zaal zeer verbeteren. Zoo maken bijv. uw overjassen die aan gindschen muur hangen, mij het spreken aangenaam en ge makkelijk Ongetwijfeld zou het spreken mij nog aangenamer en gemakkelijker zijn, als er nog meer overjassen hingen. Drie is wel wat heel weinig, vindt u ook niet? Altijd chique. Rechter: Wat is uw beroep? Voddenraper: Verzamelaar van materiaal voor papierfabri kanten. Mislukt compliment. Dichter. Het is mij een groote eer, de gemalin van een mijner grootste vereerders te leeren kennen. Dame. Ach ja, mijn echtge noot waardeert u ten hoogste u kan de grootste domheid schrijven, hij dweept er toch mede HOE KONING GEORGE KRO NINGSM ANTEL WORDT GEMAAKT bij de aanstaande kroning van den Engelschen ko ning in Westminster-abbey wordt natuurlijk de hoog ste weelde ten toon ge spreid, die maar kan wor den bedacht. Een goed voorbeeld daarvan geelt debovenstaandesprekende plaat, zoo eenvoudig als ze isze toont aan de vervaardiging van den kro ningsmantel, die expres- selijk wordt vervaardigd van goudbrokaat. Voor dit kostbare kleed is een apar te weefstoel gebouwd, en met zooveel zorg wordt her, geheel uit de hand, gewe- ver,riat de wever slechts acht a tien centimeter per dag van dit weefsel gereed krijgt; als men bedenkt dat de stof de kostbaarste is, die er is te bedenken en dat de sleep vele meters lang wordt, kan men de waarde van den konings- mantel berekenem zelf twist met hem gezocht, omdat ik iemand moest hebben om mijn wraakzucht aan ie koelen. In het heetst van den twist had de onge lukkige mij herinnerd aan de vlek op mijn verleden, een beleediging, waar over ik geen gras kon laten groefen. Ik had hem den dood gezworen er mocht van komen wat wilde. Ge weet, mijnheer de rechter, wat gebeurd is, ik heb de ongelukkige daad in het „Hooge hout" be dreven, zooals die mij voor de rechtbank ten laste gelegd is en ik verlang geen genade. Waarom nog langer een leven leiden vol innerlijke kwelling, vol van voort durende gewetensknagingen! Beter is het te boeten en de gerechtigheid voldoening te geven, wijl toch blijkbaar Gods Hand mij achterhaald heeft. Ik had kunnen vluchten, maar heb het niet gedaan; op den vloer der zaal, waar het slachtoffer mijns vaders neerzonk, stond ik voor den rechtei. Uit valsche schaamte heb ik ontkend en het was mij of ik mij aan het leven moest vastklampen, maar sedert ik hier alleen heb gezeten met God en met mijn misdaad, den dood voor oogen, is het mij anders te moede ge worden. Wat mijn vader had moeten boeten, wat zijn onge lukkige zoon zelf misdaan heeft, het moet uitgeboet worden. ZW LRE B.<A*D i)P ,R JJSW1JK ;ON JïR) VELSKN: in de gemeente Velsen volgt als het ware de eene brand op dn ai Ier jn Oazerd - gen brandden daar de stallen en koetsierswoningen af van het buitengoed Roos- wijk» waarvoor enkele weken de vlakbij gelegen boerderij door het vuur geheel 'JU werd verniel!. Onze foto geeft een kiekje op de ruïnen. Zeg het in mijn dorp, mijnheer de rechter, dat Gotz allen om vergeving bidt, dien hij ooit eenig leed gedaan heeft, dat hij alles bekend heeft en slechts op Gods barmhartigheid hoopt. Onzen pastoor, wiens goede woor den ik zoo vaak in den wind geslagen heb, moet ge alles meedeelen wat ik u gezegd heb, opdat hij voor de hem toevertrouwden daaruit heilzame lessen moge trek ken, en de vrome zielen moet ge verzoeken voor den rouwmoedigen moordenaar te bidden." Gotz had het hoofd weer in de handen gelegd en weende bitter. „Vergeet ook mijn arme vrouw niet, mijnheer de rechter. Ik zou haar gaarne nog eens zien, om mij met haar te verzoenen en haar vergeviüg te vragen." Dit beloofde ik hem en verzekerde, dat na zulk een bekentenis er niemand meer eenige wrok tegen hem zou koesteren Ik had ook niet veel moeite hem te over reden, zijn bekentenis wat den moord op Martin betreft, voor de rechtbank te herhalen. Mijn afscheid van hem, die mij weenend de handen kuste, greep mij zoo aan, dat ik buiten gekomen eenigen tijd behoefde om tot mijzelven te komen. Mijn eerste gang was naar den geestelijke van de gevangenis, die aangenaam verrast was, toen hij vernam, dat de man, dien hij eerst voor een verstokten boos wicht had aangezien een rouwmoedig zondaar bleek te zijn. De rouwmoedige bekentenis van den veroordeelde bezorgde hem de genade zijns vorsten, die de dood straf in levenslange gevangenisstraf veranderde, wat EEN BAKKERSSTAKING IN AMSTERDAM, WAA R PATROONSAL8 KNECHTS DIENST DOEN bij den bakker-patroon Bundels te Amsterdam heeft onlangs bet personeel den arbeid neergelegd. Deze staking noopte een aantal Amsterdamsche patroons, hun collega ter hulp te komen, en ODze fotograaf nam juist een kiekje toem twee der meest bekende bedrijfshoofden uit Amsterdam aan den arbeid waren voor den oven.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 15