21 BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 468, 3e ÊeidóeJie Sou/temt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevalfen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeeiingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentifingevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V De plaatselijke belasting. Gisteren is in den gemeenteraad we- Iderom de plaatselijke directe belasting ter sprake gekomen en gaf de heer Bosch gijn teleurstelling te kennen, dat nog steeds het praeadvies op de adressen van den R. k. Volksbond en Patrimonium iniet verscheen. Die klacht kunnen wij volkomen on derschrijven. 't Vorig jaar, toen de be lasting voor 1910 nog moest worden vastgesteld, schreven wij reeds, dat de Kath. Volksbond recht had op een be slissing op haar verzoek vóór de goed keuring van het kohier. Meer dan een jaar ging sindsdien voor bij; de gedane toezeggingen werden her haald, maar tot daden kwam het niet. En ook in 1911 zullen vooral de klei nere inkomens den druk van het hoog heffingspercentage ondervinden. Toch meen en wij, dat gisteren in den Raad ten duidelijkste is gebleken, dat uitstel in deze geen afstel beteekent Want het antwoord van den Voorzit ter getuigde van den ernstigen wil om dit jaar tot herziening van onze belas tingregeling te komen, zoodat dan in 1912 de lagere inkomens minder sterk belast zullen worden. Die toezegging verheugt ons. Immers de heer Bosch wees er terecht op, hoe uiterst moeilijk de raadsleden zelf een herziening kunnen ontwerpen. Aan B. en W. staan meer gegevens ten dienste en hun voorstellen hebben dientengevolge meer kans van slagen. Wij ontveinzen óns niet de moeilijkhe den, die aan eene herziening zijn ver bonden. Men zal moeten trachten de hooge inkomens niet al te zwaar te tref fen, omdat men anders de risico loopt dat zij de stad zullen verlaten. Maar desondanks vertrouwen wij, dat B. en W. spoed met de zaak zullen maken opdat de Raad tijdig eene beslissing kunne nemen. algemeen overzicht. Naar uit Rome aan de „Köin. .Volks- Ztg." gemeld wordt, is Z. h. de Pqus ongesteld, lijdende n.l. aan een lichten aanval van jicht De H. Mis, die de Paus gistermorgen in zijn particuliere kapel zou opdragen, en waartoe verschillende personen waren uitgenoodigd, zou niet plaats hebben en gisteren zouden ook geen audiënties ver leend worden. Naar aan de „Koln. Volksztg." uit Rome nader geseind wordt, scheen de H Vader., die reeds sedert eenige dagan aan een aanval van jicht lijdende was, bij de audieties van Woensdag zeer ver moeid. .Hij zegende de pelgrims, zonder hen, gelijk gebruikelijk is, tot den hand-, kus toe te laten. De lijfarts Petacci schreef daarop rust voor. De H. Mis in ide Pauselijke kapel waarbij aan de toe- gelalen vreemdelingen door den H. Va der de H. Communie wordt uitgereikt en de audiënties werden tot het begin FEUILLETON. Naar het Duitsch. 2) Zoo moest dan ook alles, wat Stein- fels bij zijn onderzoekingstocht door de vreemde bezitting hem ergerde, hem mee warig het hoofd doen schudden. Ginds was de bezitter steeds bezig met rooien en aanplanten en nauwlettend verzorgen, hier kapte men slechts het hakhout weg en liet de rest verstikken. Ook van den heer von Glockner zelf had Steinfels ontevreden uitingen ver nomen over de Hartensteiner bosschen; vooral echter rkart was evenals op andere punten minder gesloten dan zijn heer. 't Is een zonderling gezelschap daar ginds, heer baron, had du man boos gezegd, een erbarmelijke bende. De ma joor wordt slag op slag bedrogen. En !de Fraulein! Nu, vrouwen hebben van Wat alles toch geen verstand. Eu de jonge heer kan, gelóóf ik, waarachtig nog geen beuk van een populier onderscheiden. Biukart Jiad nog heel wat pniUcut de der volgende week uitgesteld. De kar dinaal-staatssecretaris brengt echter als gewoonlijk bij den Paus rapport uit. Latere berichten meiden, dat in den toestand eenige verbetering is gekomen. Gister meldden wij dat mogelijk spoe dig een wapenstilstand zou gesloten worden tusschen de Mexi- caansche regeering en de opstandelingen. De voorwaarde, door Diaz hierbij ge steld, schijnen voor Madero alleszins aannemelijk te zijn; de opstandelingen van hun kant blijven vasthouden aan de volgende drie vredesvoorwaardenlo. aftreden van Diaz als president (binnen vijf maanden); 2o. wijziging van de kies wet; 3o. benoeming van den tegenwoor- digen Minister de la Barra tot president tot aan de nieuwe verkiezingen. De al- gemeene opinie is, dat Madero zijn ei- schen grootendeels zal ingewilligd krij gen, en dat het aftreden van Diaz bin nenkort te wachten is. I11 verband hiermee mag echter wel worden geemld, dat de Mexicaansche gezant te Londen in een mededeeling aan de Engelsche bladen verklaart, dat hij aan de geruchten van Diaz' aftreden niet de minste waarde hecht. „De president beschikt over groote hulpmiddelen en hij zal ongetwijfeld in staat zijn het land weldra te pacificeeren," zegt de gezant. Van den kant der opstandelingen komt echter een tegenspraak van de wapen- stllstandgeruchten. De New-Yorksche correspondent van de „Daily Mail" heeft met Gomez, den agent van de Mexicaansche opstandelin gen, gesproken. Deze zeide, dat noch Ma dero, de revolutionaire president, noch Gomez aan de regeering van Diaz een wapenstilstand hadden voorgesteld, ter wijl de vredesonderhandelingen hangende waren. Gomez beschouwt de berichten dienaangaande als een diplomatieke slim migheid van Limantour. De regeering van Diaz weet zeer goed, welke de eeni ge voorwaarden zijn, op welke de op standelingen den vrede sluiten willen, namelijk: dat Diaz èn Limantour zullen aftreden en dat er een kabinet gevormd zal worden, waarin de hoofden van den opstand zitting zullen hebben. Eveneens moeten leiders van de opstandelingen aangesteld worden tot voorloopige gou verneurs van de verschillende staten. An dere voorwaarden zullen de opstandelin gen niet aannemen. De toenadering schijnt dus meer van regeeringskant te komen. Men vermoedt dat de vrees voor internationale verwik- kelnigen naar aanleiding van het dooden van eenige Amerikanen dit Douglas aan die vredelievende gezindheid wel niet vreemd zal zijn. Wat deze interventie aangaat seint men uit Washington het volgende: President Taft heeft heden met Knox, den minister van buitenlandsche zaken, en verschillende congresleden, onder wie leden van de commissie voor buitenland sche zaken uit het Huis van Afgevaar- digheid, een onderhoud gehad over den toestand aan de Mexicaansche grens. Naar men zegt, heeft Taft verklaard, dat moeilijkheden .vacht noesten wor- Harnecks van Hartenstein medegedeeld dat de jonge baron slechts daarom aan hoorde, wijl het den houtvester zeer ge krenkt zou hebben, indien hij aan diens woordenstroom een eind had gemaakt Bovendien kon hem toch het meeste niet onbekend blijven, daar hij een jaar op „Amalienhof" zou doorbrengen. Langzaam had de wandelaar zijn weg over den bergweg voortgezet; slechts een smalle strook laag kreupelhout scheidde hem van den weg, die hem naar „Teu- felssiepcn" voeren zou. Hans Otto kon reeds door eenige leemten een stuk er van zien; ook was het hem, of hij stem men hoorde. Daar troffen duidelijk eenige woorden zijn oor, en toen het voetpad een scherpe kromming maakte, hoorde hij een vrouwenstem zeggen Het brengt mij tot vertwijfeling, mijnheer pastoor. Hoe vroolijk was ik, dat eindelijk de tijd van den terugkeer aangebroken was. En nu die verschrik kelijke verrassing. Vóór de jager tot een besluit was gekomen, of hij zou blijven staan tot de spreekster en haar begeleider zich zoo ver verwijderd hadden, dat hij hen niet meer kon verstaan, ofwel zijn aanwezig heid zou laten bemerken, kwamen de anderen jheui reeds op deo mg ia 't den, met het oog op de'gevechten, die vlak bij de Amerikaansche grens werden geleverd. Maar, zeide Taft, er zijn'twee partijen noodig, om oorlog te voeren, en ik ben overtuigd, dat de Mexicaansche regeering haar uiterste best doet, om aan de grens zoo voorzichtig mogelijk te zijn. Ik ben niet bang, dat er zich een geval zal voordoèn, dat ingrijpen of inmen ging in Mexicaansche aangelegenheden noodig zal maken. Het congreslid Sulzer zéide bij het ver laten van net Witte Huis: Wij zijn over eengekomen zoo te handelen, dat bin nendringen op Mexicaansch grondgebied of ingrijpen "ermeden zullen worden. Men vermoedt dat hierbij wordt ge doeld op de eisch van een neutrale zóne van 5 tot 6 mijlen langs de grens. La tere berichten uit El Paso (Texas) meld den dat Madero weigert een wapenstil stand toe te staan en daarentegen de bewoners van de stad Juarez gesommeerd heeft zich tinnen 24 uur over te geven. Over den opstand in Albanië meldt de correspondent van de „Voss. Zeitg." te Gettinje, dat hij eenige dagen te Podgoritza en Plawnitza aan het meer van Skoetan is geweest. Tot beslissende gevechten is het in de dagen van zijn verblijf daar niet gekomen, bericht hij;, maar er werd dag en macht geschoten. Talrijke vluhctelingen beweren, dat de Albaneezen 's nachts niet blijven in de stellingen, die zij overdag hebben ingeno men. Daardoor "wordt het toon eel van den strijd steeds meer landinwaarts ver plaatst. Men heeft van Skoetari uit ge tracht, de Mohamedaansche Albaneezen tegen hun "katholieke stamgenooten op te hitsen, derwischen prikkelden den ge loofshaat. Deze pogingen hebben voor- looipig weinig succes gehad, omdat te Skoetari weinig Turksche troepen waren en de vrijwilligers vrijwel onbruikbaar bleken te zijn. Er zijn Vermoedelijk niet nreer dan 1500 Albaneesche opstandelingen, maar ze houden zich goed. De opstandelingen schijnen besloten te zijn den strijd tot het uiterste door te voeren en wanneer zij in het open veld verslagen worden, tot guerilla over te gaan. In dat geval kan de oorlog nog zeer, zéér lang duren en dan blijft den Turken niet veel anders over dan te trach ten tot een minnelijke schikking te ko men. GEMENGD. Voor "de vierde maal wordt in dö Belgische koninklijke familie eerlang de ooievaar verwacht. De blijde gebeurtenis zou plaats Vinden in den loop van dem zomer. Na zich op het stoomschip „Caledo nia" te 'hebben ingescheept, zijn de Ko ning en Koningin Woensdag te Marseille aangekomen na eon paar dagen rust in 't Zuiden worden H.H. M.M. Dinsdag van hun reis naar Egypte te Brussel te>- rugver wacht. De „Osservatore Romano, het or gaan van het Vatikaan, spreekt opnieuw en op de meest stellige wijze de verkla ring tegen 'van den minister van justitie, Affonso Costa, volgens welke de Hei gezicht De oude pastoor van het dorp Harneck was hem welbekend; niet echter de dame aan zijn zijde, die van middelbare grootte en slanke gestalte was; zij had scherp gesneden trekken en een vast beraden uitdrukking om den mond. Haar oogen, vol tranen, blikten tot den geeste lijke op. Zij streek met heftig gebaar langs het voorhoofd en sprak luide: Het eerste, wat ik gisteravond hoorde, was die rampzalige houtverkoop. U weet wel: die bruine beuken!... U is de eenige op de heele wereld, wien ik mijn hart kan uitstorten, goede pastoor. Als ik het ooit eens waag, oom Glockner mijn nood te klagen, wordt hij boos, en dat geeft maar weer twist met papa. Daar is trouwens toch al geen gebrek aan, besloot zij op bitteren toon. Medelijden sprak uit iederen trek van 'tgelaat des eerwaarden zielzorgers, die antwoordde: Ik dacht dadelijk wel, dat het u hard zou vallen, Fraulein Erna. Heeft mijnheer de majoor niets daarvan laten verluiden?. Ik vermoedde niets. Wel was er in de weken onzer afwezigheid menig uur, waarin U mij voj aggrt ajvjoeg, mt .er lige Stoel den Portugeeschen bisschop pen instructies zou hebben gegeven om zich niet te verzetten tegen de afkondi ging van de Scheidingswet. Het blad tart den minister om de be treffende stukken te publiceeren, die hij beweert in zijn bezit te hebben en houdt vol, dat het Vatikaan er nimmer schrifte lijk bij de bisschoppen op heeft aange drongen zich bij de wet neer te leggen. De gemeenteraad van Troyes, die, zooals men weet, collectief ontslag heeft genomen als 'protest tegen de bestaande wettelijke omgrenzing van het Champag ne-gebied, heeft dat ontslag gehandhaafd en in antwoord op een verzoek om zijn functies weder te aanvaarden medege- deld, dat 'hij niet op zijn ontslag zal te rugkomen vóór Aube, zonder eenig voor behoud, bij het wettelijk afgebakende Champagne-gebied wordt ingelijfd. In de buurt van Belesjeri, op het schiereiland Kassandra, heeft een ge vecht plaats gehad tusschen Turksche sol daten en een Grieksche bende. ,Diri;e Grieken werden gedood en een Turksch soldaat werd gewond. Dit geval "kan weer aanleiding igeven tot een nieuwe wisseling van nota's tus schen Konstantinopel en Athene. De stakende havenarbeiders te Libau hebben 'het werk weer opgenomen. Alleen de arbeiders van de houtwerven blijven staken. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is dr. P. P. Cl Hoek, wetenschappelijk adviseur in visscherij- zaken aangewezen tot gedelegeerde en zijn assistent dr. H. C. Redeke tot plaats vervangend gedelegeerde der Nederland- sche regeeringbij het te Rome te houden internationaal visscherijcongres benoemd tot 'Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, de gewezen klerk bij 'slands kas te Padang, J. ,Bo- tellho tot ridder 'in de Orde van ÓranjVNas- sau J. H. van Nes, voorzitter van het uit voerend comité der groote bloementen toonstelling te B o s k o o p en D. A. Kos ter, voorzitter van de Pomologische Ver- eeniging aldaar. Internuntius. Mgr. J. Tacci, de nieuwe internuntius voor Nederland, arriveerde gisterenmid dag te ruim half vijf in den Haag. Hij zal eenigen tijd aldaar verblijven in ver band met het tijdstip waarop hij aan H. M. zijne geloofsbrieven zal aanbieden. De Pauselijke diplomatieke vertegen- wordiger was vergezeld van Mgr. E. de Sarzana, secretaris der legatie te Brus sel, en werd aan het Holl. Spoorsta tion begroet door Mgr. Galtieri, zaak gelastigde a. i., die na den val dezer dagen, waarbij hij zijn pols bezeerde, zijn rechterarm in een slingerverbanddoek droeg. De gezant en secretaris namen intrek in de woning der Internuntiatuur aan het Bezuidenhout. Pest op Java. Een tweede Regeeringstelegram van gisteren luidt: weer wezen zou. Maar aan de moge lijkheid, dat het mooie beukenbosch in gevaar was, had ik niet gedacht. Mijn arm „Hartenstein", hoe zal het eindigen? Het paar, dat tot pijnlijke verrassing van den onvrijwilligen toehoorder was blijven staan, zette eindelijk zijn weg voort. Dat het Erna Harneck was, die thans den zijweg insloeg, daaraan zou Steinfels toch niet getwijfeld hebben, ook al had pastoor Milder haar niet bij den doop naam aangesproken. De groote gekleurde beeltenis in mevrouw von Glockners ka mer was van verrassende gelijkenis. Mooi vond hij de dame niet; maar verstandig en vastberaden zag zij er uit; er sprak vastheid van karakter uit haar trekken, maar evenzeer een prikkelbaar, harts tochtelijk temperament. Hij gevoelde voor haar verdriet niet alleen dat medelijden, hetwelk edelden- kende mannen voor vrouwentranen koes teren, maar de smart, die de gedachte aan het mishandelde bosch haar inboezemde, vond, na hetgeen hij gezien had, luiden weerklank in zijn ziel. Kende hij ook al den omvang van haar leed niet, hij hield zich overtuigd, dat een meisje als zij niet over een kleinigheid zoo verdrietig ïdü ja-, „Den achttienden dezer nog twee ge» vallen; gisteren, 19 dezer, negen geval» len, twee dooden." Bakkerswet. De Haagsche oorrespondent van de „Tel." schrijft: Naar ik verneem, zal binnen enkele da» gen verschijnen het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het gewijzigd ontwerp-Bakkerswet. De militiewet. De Commissie van Rapporteurs oVei^ het ontwerp-militiewet zal den 27steH a.s. weder den geheelen dag Vergaderen, J)e Haagsche chroniqueur der „N. Or. Ct." schrijft: In de politieke wereld is 't dood» kalm. Deze week hebben nog wel enkele commissies gewerkt, maar anders is het volmaakt stil. Omtrent het in de vori ge week gehouden afdeelingsonderzoekj is reeds een en ander gepubliceerd, lid kan slechts bevestigen. Gebleken is dat de ontworpen Militi'ewet, ze moge niet in! alle onderdeden de menschen bevredigen van alle partijen, toch op de hoofdpun ten een gunstig onthaal heeft gevondeny ook 'bij verschillende deskundigen en vele leden van de Linkerzijde. Zelfs dd vrijzinnig-democratische fractie heeft van geen onverzoenlijk verzet er tegen doen blijken. Alleen van socialistische zijde heeft "men zich er ronduit tegen verklaard om de verzwaring van de lasten in de kosten, die ook van andere kanten be treurd, maar als onvermijdelijk aanvaard worden. Dat is te eerder te verklaren^ nu reeds gebleken moet zijn dat 't in de plannen van minister Colijn ligt 0111 de militaire 'verplichtingen zoo te regelen dat door verlichting van landweer en! ontheffing van alle landstorm-oefeningen en inspectiën ten slotte de persoonlijke lasten over het geheel genomen, niet noe menswaardig zullen stijgen. H.H. Keiz. H.H. de aartshertog-üroon- opvolger van Oostenrijk en de aartsher togin, zijn gemalin, hadden gedurendft hun verblijf in de Residentie intrek ge» nomen in het Hotel des Indes. Gistermiddag werd ook nog de Loos-, duinsche Groentenveiling bezocht doon den aartshertog met gevolg, onder lei dingvan den heer van Nes, voorzitter der tentoonstelling te Boskoop en den heer Claassen. Rijkstu inbouw!eeraar te Bos koop. De vorstelijke 'personen keerden heden ochtend om halfzeven per Staaflsspoor* naar Wecnen terug. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) Aan de orde komt: 7e. Rekening dienst 1909, van het R. K. Wees- en üudeliedenhuis. De heer Sijtsma heeft bezwaar deze rekening goed te keuren, omdat zij vol gens mededeeling van de Commissie van Financiën niet aan alle bij de wet ge stelde eischen voldoet. De lieer Reimeringer zegt, dat der Commissie bij onderzoek is gebleken, dat de geheele geldelijke aangelegenheid ac- coord was, hoewel niet alle handelingen ordelijk waren geschied. Nadenkend zette hij zijn weg voort, ging aan 'teind van het voetpad door een draaiboom en bevond zich spoedig op den grond van „Amalienhof". Een blik op zijn horloge leerde hem, dat hij zich haasten moest om nog tijdig voor het avondmaal te komen. De gulle ont vangst, welke hij bij den ouden vriend zijns vaders gevonden had, maakte het dubbel noodzakelijk, dat hij de gewoon ten van bet echtpaar prompt in acht nam:. Wie dit niet doet zal gestraft worden. Daarom legde hij de rest van den weg met versnelden tred af en bereikte nog juist kwartier voor achten zijn doel. Mevrouw vno Glockner stond in de eenvoudige, van een eiken tafel voor ziene getzaal aan een geopende kast en was juist bezig den bediende be dachtzaam, de suikervaas, een flesch rum, en twee beschilderde porceleimen borden met gebak op een blinkend blad te zetten, toen Steinfels het hoofd dooF de deur stak en opgewekt vroeg: Mag ik binnenkomen Als ge wat meebrengt, ja, luiddjfl op eenzelfden toon het antwoord. (V^ordt vervolgd.^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1