20 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 467, S)e £cicbchc Gomomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Het roode congres. Eindelijk schijnt dan de S. D. A. P. er in geslaagd te zijn een con'gres te houden, waarbij niet rumoer en hate lijkheden schering en inslag waren. Een enkelen keer was er nog wel eens een beetje herrie en moest de voorzitter protesteeren tegen „hatelijk applaus" op <le tribune, maar vergeleken bij vorige gelegenheden was dat niemendal. Bij de beoordeeling aan dit vrij rustig samenzijn moet men intusschen niet vergeten, dat het bereikt werd door de verbanning der rumoerige elementen^ Wijnkoop c.s. hebben* immers geen toe gang meer, zoodat niet door „verdie ping" van het partijleven, doch door ver dunning ervan deze Paaschrust werd Verworven. Het congres stond in het teeken der kiesrechtactie, waarover eenige merkl- iivaardige dingen werden gezegd. Zcvo deelde voorzitter Vliegen mede: De petitionnements-actie is gevoerd met een juistheid en 'bescheidenheid, die waarborgt dat wie geteekend heeft zulks ook welbewust heeft gedaan. M. a. w.het aantal onderteekenaars is niet zoo bijzonder groot, maar 't is dan ook het puikje. Mr. Troelstra zette in zijn speech evenzeer de tering naar dé nering, zeg gende Over dien stand der actie zal ik den tegenstanders niet in de kaart laten zien. De resultaten worden na afloop bekend gemaakt. Uit de aansporing tot groot er actie is voorbarig een conclu sie genomen door tegenstanders. Ja, ja, als de resultaten aan de ver- Wachting beantwoord hadden, zouden we w,el wat anders gehoord hebben. Maar nu gaat men dan ook nog eens friet kracht aan den slag. De heer Troel stra heeft te Utrecht zóó'n felgekleurd beeld .geschetst van de wijze, waarop 'in en ter gelegenheid der Kameropening in den Haag voor het kiesrecht zal agee- r.en, dat de propagandisten nog wél ieerïs bun beste beentje voor zullen zet ten. al was het dan alleen om hun lei der te plcizieren. Merkwaardig vonden we deze uiting van den heer Troelstra: De vraag is overwogen, of dien dag een demonstratieve werkstaking zal moeten plaats hebben. Het antwoord is ontkennend. Dat is een wapen het welk aan het einde der actie kan wor den gebruikt en. het partijbestuur is vol vertrouwen in de ontplooiing van het revolutionair bewustzijn van de Nederlandsche arbeidersklasse. Dit lezende vragen we ons af: is dit dezelfde spreker, die nog kort geleden in een Amsterdamsche kiesrecht-meeting klaagde over het gemis aan datzelfde „revolutionair bewustzijn van de Neder landsche arbeidersklasse"? Wanneer had hij 'tdan bij het rechte eind? Of schermt hij maar met dat „bewustzijn" naar ge lang van het gehalte zijner hoorders? Hoe 'tzij: een demonstratieve werk staking durven de heeren niet aan, want zij beseffen heel goed: dat zou op fiasco uitioopen. Een optocht houden in Den Haag met banieren gaat nog; daarvoor zijn eigen luidjes genoeg. Maar een werk staking voor 't kiesrechtdaarvoor tel len we nog te veel nuchter denkende arbeiders in Nederland. En dat ook onder dezen kracht schuilt, moest Vliegen zelf erkennen, die immers prees het „frissche geluid" der Katholieke arbeiders. Juist, onze actie mag er wezen. En we zullen er wel voor zorgen, haar niet door roode herrie uit 't rechte spoor te laten leiden. ALGEMEEN OVERZICHT. De Turksche regecring schijnt vast be sloten te zijn krachtig op te treden te gen de opstandelingen in Albanië In den ministerraad is besloten, dat CTorgoet pasja een proclamatie zal richten tot de Malissoren, ciie zich in Montene gro bevinden, in welke proclamatie hij hen urtuoodigt binnen drie dagen naar hun dorpen terug te keeren. Geschiedt dat niet, dan kunnen zij op zeer zware straffen rekenen. Uit Cettinje wordt geseind, dat in het gebied der Kastratis en in dat der Se- Litsjes zwaar gevochten is. De correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Cettinje seint, dat de com mandant der Turksche troepen in Alba nië, Torgoet Sjefket-pasja, een plan de campagne uitgewerkt heeft, wat hem ia staat zal stellen binnen weinig tijd alle oproerige stammen nabij de Montene- grijnsche grens te omsingelen. Op het oogenblik wordt niet gevochten en van beide zijden wacht men in versterkte po sities de komende dingen af. Om zijn plan te kunnen uitvoeren, heeft Torgut drie divisies noodig. De hoofdmacht, on der bevel van den generalissimus zelf, zal in noordwestelijek richting opmarcheeren terwijl de beide andere divisies respec tievelijk Gusigne en Skoetari als basis kiezen. De laatste berichten uit Marokko melden dat de toestand van Moelay Ha- fid, hoewel ernstig, toch niet hopeloos is. Ofschoon Fez geheel door de opstan delingen ingesloten is, blijft men hen toch het hoofd bieden. Binnenkort wordt eeni ge versterking verwacht Hoogstwaar schijnlijk zal ter ondersteuning der aan komenden een uitval gedaan worden. Naar de „Times" uit Tandzjer ver neemt, heeft het leger van den sultan de opstandelingen een beslissende neder laag toegebracht. Deze verloren .40 man aan dooden en 80 aan krijgsgevangenen Echter komt een verontrustend bericht over den toestand in de stad zelf, het geen we met het meeste voorbehoud ge ven. Een telegram uit Rabat seint Reuter, meldt dat Fez geplunderd is tengevolge van een opstand binnen de muren der stad. De opstandelingen in Mexico hebben, zooals we reeds mededeelden, de stad Agua Prieta, die ze hadden inge nomen, met stille trom weder verlaten en wel, naar men in Amerika vermoedt, we gens gebrek aan munitie. Echter is dit geenszins een bewijs voor de vredelievende stemming der Maderis- ten, wat wel blijkt uit het volgende be richt. Aan. het departement van buitenland- sche zaken is bericht ontvangen, dat de Mexicaansche opstandelingen Santiago en Papasqunos hebben ingenomen. Aan beide zijden zijn meer dan 100 man ge vallen. Hoe de toestand eigenlijk is valt bij de elkander tegensprekende berichten moei lijk uit te maken. Tegelijk met de tele grammen over nieuwe gevechten komt nl. een bericht uit Mexico, dat de leider van de junta te Washington aan de Mexi caansche regeering het voorstel tot slui ting van een wapenstilstand heeft ge daan en dat deze niet ongenegen is op het voorstel in te gaan, in de hoop, dat uit dien wapenstilstand spoedig een duur zame vrede zal worden geboren. Tiet ge rucht loopt zelfs, dat de opstandelingen daarvoor reeds als voorwaarden zouden hebben gesteld: het aftreden van presi dent Diaz, onmiddellijke wijziging van de kieswetten en de benoeming van de la Barra tot voorloopig president tot na afloop der verkiezingen. Dat Amerika, bjj voortduring der vij andelijkheden, tusschenbeide zal treden, is volgens de berichten uit Washington niet waarschijnlijk. De Washingtonsche correspondent van de „Daily Telegraph" vond gisteren de stemming in staatkundige kringen veel kalmer, tengevolge van president Diaz' verzekering tegenover den Amerikaan- schen gezant te Mexico, dat wat er in Agua Prieta was gebeurd niet weer zou voorvallen en geen lijf of goed van Ame rikanen dus meer in gevaar zou ko men. Misschien zal er een strook lands aan de grens onzijdig worden verklaard, gelijk van Amerikaansche zijde is be pleit. De correspondent zegt verder, dat de opwinding over Mexico in Amerika grootendeels tot de pers beperkt blijft en niet onder het volk heerscht. Voor het meerendeel ziet het Amerikaansche volk de gebeurtenissen in Mexico lijdelijk aan Dat was anders met Cuba. Toen verlang de het volk inmenging van 'Amerika. Bovendien is men in Amerika bevreesd, dat wanneer Amerikaansche troepen Mexico binnentrekken, de volgelingen van Diaz en de opstandelingen zich tegen hèn zouden .vereenigen en er ook bloedige wraak zou worden genomen op de Ame rikanen die in Mexico wonen. President Diaz heeft ingezien, dat geen vergelijk mogelijk is, zonder dat nieuwe verkiezingen worden toegestaan. Derhalve is bij het Mexicaansche Congres is ingediend een wetsontwerp, regelende nieuwe algemeene verkiezin gen. Ook zijn overgelegd de vredesvoor stellen, door de regeering aan de opj- standelingen gedaan. De vredes-gezantschap, bestaande uit leder der familie-Madero, is te Chihua hua aangekomen, doch heeft den aan voerder der opstandelingen, Francisco Madero Jan. nog niet kunnen vitidenL Het gerucht loopt zelfs te San Antonio, dat hij niet in Mexico is, doch in Ca nada. Het antwoord der Mexicaansche re geering in zake den voorslag van een wapenstilstand, behelst een'ige voor waarden van geringe beteekenis, waar tegen de opstandelingen denkelijk geen bezwaar zullen maken. Men gelooft der halve dat ook over de voorwaarden voor een duurzamen vrede spoedig overeen stemming zal kunnen bereikt worden. Wat de vredesvoorwaarden door de opstandelingen gesteld aangaat, moeten dezen o.m. den eisch bevatten dat pre sident Diaz aftreedt, dadelijke wijzi ging der kieswet en benoeming van de la Barras tot voorloopig president Volgens de „Evening Standard" is het aftreden van president Diaz zeker en verwacht inen eerlang het nieuws van zijn ontslag. GEMENGD. De Hertog van Connaught is naar Italië vertrokken, om de gelukwenschen van Koning George V, naar aanleiding van de jubileumfeesten, over te bren gen. Uit Friedberg komt het bericht, dat de tsaar en de tsaritsa zich reeds a„s. Juni naar Friedberg zullen begeven om daar langen tijd te vertoeven. Gedu rende het verblijf van keizer Nikolaas in Duitschland zal, naar men thans reeds weet miede te deelen, een ontmoeting plaats hebben tusschen tsaar en keizer op hets lot Wilhelrnshöhe, bij Kassei, en wel op het tijdstip, waarop de hertog van Connaught, de .oom van koning George van Engeland, de gast van den keizer van Duitschland op Wilhelrns höhe zal zijn. Deze ontmoeting zou voor afgaan aan een bJezoek van keizer Wil helm aan den tsaar te Friedbergv De Portugeesche regeering maakt officieel bekend, dat kapitein Paiva Couceiro, de eenige officier, die zich bij het uitbreken der revolutie werkelijk tegen die republikeinen heeft verzet en de man, die onlangs een open brief aan de regeering heeft gericht, die de bladen niet mochten opnemen en die hier ter plaatsie uit de Komische Zei- tung is overgenomen, uit den militairen dienst is ontslagen. Uit Hongkong wordt bericht, dat de pest nog hevig woedt te Lioechof in het binnenland van Kwantoeng. Daar alle telegraphisten overleden zijn, is de verbinding miet de buitenwe reld verbroken. Op de pestconferentie te Moek- den verklaarden de Engelsche en de Chineesche vertegenwoordiger, dat voor zorgsmaatregelen bij longpest slechts weinig waarde hadden. Professor Sabo- letny wees echter op de schitterende resultaten, die men te Charbin had ver kregen. Professor Vitasato betoogde, dat men het te Charbin gegeven voor beeld te Dairen had opgevolgd, eveneens met gelukkig resultaat. Hij legde daar om den nadruk op de wenschelijkheid van voorzorgsmaatregelen, omdat hij vreesde, dat van den zomer builenpest in Mantsjoerije zal optreden. Dalai Lama van Tibet, die zich nog in Britsch Indië ophoudt, heeft naar de „Agence d'Extrême Orient" meldt een brief geschreven aan den Regent van China, waarin hij verklaart, dat geen geloof mag worden geslagen aan de geruchten, naar luid waarvan hij Dalai Lama geheime overeenkomsten zou hebben aangegaan met de Russen of de Engelschen. Hij verzoekt den Re gent, naar China te mogen terugkeeren, om zich te vestigen in het klooster Oe- tai-san, dat op een heiligen berg is ge legen, en in welk klooster hij drie jaar geleden gedurende zijn verblijf in Chi na (toen hij voor de Engelschen was gevluoht) vertoefd had. Iiij wil zich niet meer afgeven met dé politiek, maar wenscht al zijn tijd te wijden aan de bestudering der heilige Boeddhistische boeken. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit is de majoor der in fanterie van het leger in Nederl.-Indië W. B. Oort, wegens volbrachten dienst tijd, eervol uit den militairen dienst ontslagen, onder toekenning van pen sioen. de kapitein der infanterie van het le ger in Nederlandsch-Indië K. L. Ver- stege, wegens volbrachten diensttijd, eervol uit den militairen dienst ontsla gen onder toekenning van pensioen de met verlof in Europa aanwezige militaire apotheker der 2e klasse van het leger in Ned.-Indië, C. L'. De Fouw, ter zake van lichaamsgebreken, niet ont staan in en door den dienst, eervol uit den militairen dienst ontslagen, onder toeknning van pnsioen. Bij K. B. is de le-luitenant P. C. Wi- lod Versprille, van het wapen der in fanterie van het leger hier te lande en ingedeeld bij de Koloniale Reserve, voor den tijd van ten hoogste vijf jaren ge detacheerd bij het leger in Ned.-Indië. Hofbericht. Z ,K. H. de Prins der Nederlanden heeft verleend de toestemming tot het mogen voeren van Hoogstdeszelfs wa pen aan: H. Machin, inr. schoenmaker te Am sterdam C. J. A. Begeer en A. C. J. Begeer, Kon. Utrechtsche fabriek van Zilverwer ken te Utrecht; G. van Noordt, firma P. van Noordt en Zonen, bloemenkweekers te Bos koop; en weduwe D. H. Overdijking, gebo ren G. Buurman, in kruidenierswaren, te .Het Loo. Z. K. H. de Prins is hedenochtend te 9.04 naar Brunswijk vertrokken, ver gezeld van zijn adjudant, jhr. v. Suchte- len van de Haare, en keert Zondagmor gen terug De feestelijkheden der Milit. Sportver- eeniging op 21 en 22 dezer op Het Loo te houden, zullen dus met 's Prinsen te genwoordigheid worden vereerd. De bakkersstaking. Naar wij vernemen, heeft een gister middag gehouden conferentie tusschen de besturen van patroons- en gezellenorgani- satie tot geen resultaat geleid. Zijn wij wel ingelicht, dan besloten de gezellen in hun huishoudelijke ver gadering te staken, indien zij brood voor de firma Bundels moeten bakken. (Hbl.) Stuwadoorswet. De Vereeniging van Werkgevers op scheepvaartgebied in Noord-Holland, ge vestigd te Amsterdam, heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin bezwaren worden ontwikkeld tegen het ontwerp van wet, houdende bepalingen in het belang van personen, werkzaam bij het laden en lossen van zeeschepen. De nieuwe Tarief wet. Als een merkwaardig staaltje van het effect, dat het nieuwe Tariefontwerp heeft, reeds vóór het wet is, verneemt de „Umb. Koerier" het volgende: „Op de bloote aankondiging van de tariefsherziening in Nederland heeft een ondernemende Amerikaansche zeeptrust, vreezende dat wellicht de invoerrechten op bewerkte zeep zoodanig zullen wor den vastgesteld, dat de concurrentie voor haar in Nederland moeilijk zou worden, eene zeepfabriek hier te lande aange kocht, waar vermoedelijk honderden han den werk zullen vinden. De trust is de Solvent-Zeepmaatschap- pij, die in Amerika de Suniight-zeep al goeddeels van de markt heeft gedrongen en zich ook reeds in Europa heeft ge vestigd, met hoofdkantoor te Vilvoorden bij Brussel, van waaruit eerlang, ten koste van tonnen gouds, ecne reusachtige reclame (ook ine. behulp van vliegma chines) over Nederland en België zal ge maakt worden. De aangekochte zeepfabriek is die van de firma Albers Co,, te Zutphen." KORTE KRONIEK. In den Haag is iu den ouderdom van 73 jaren overleaf r. Mr. D. v. Weel, oud-lid van üed. Stai.n van Zuid-Liol- land, en oud-wethouder van Rotterdam* M- J. Felchuijs, gep. kolonel der artillerie, oud-commandant bij de artille rie instructie compagnie is gisteren in Den .Haag overleden. De commissaris der Koningin in Drente, mr. J. Linthorst Homan, heeft na het ondergaan van een operatie gis teren hersteld het academisch ziekenhuis te Groningen verlaten. Hij zal zich nu voor eenigen tijd naar het buitenland be geven, waarschijnlijk naar Montreux. LEIDEN, 20 April. Leidsch Muziekcorps. Het bestuur van de Vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziek corps, heeft gisteravond den burge meester ter gelegenheid van 's Prin sen verjaardag, een serenade gebracht Na afloop van 't concert op de Lamme- renmarkt begaf zich genoemd muziek corps, voorafgegaan door eenige rijtui gen, waarin de bestuursleden gezeten waren, en begeleid door de nu eenmaal bij een serenade behoorende fakkeldra gers, naar des burgemeesters woning! aan het Rapenburg, waar zich reeds een ontzaglijke menigte had opgesteld. Na dat het bestuur was binnengetreden^ nam de wethouder mr. J. A. van Ha mel als voorzitter der vereeniging het woord, om met een hartelijke toespraak den burgemeester het beschermheer schap der vereeniging aan te biedenl Nadat de eerewijn was aangeboden, bedankte de burgemeester voor de eer, die voor hem in de aanbieding van dit beschermeherschap gelegen was. Dit muziekcorps heeft, aldus spr., mijn vol le sympathie. De roem van het Leidsch Muziekcorps leeft onder de Leidsche oud-studenten voort. Ik herinner mij nog, hoezeer mijn studententijd door dit corps, toenmaals nog schuttcrijmu- ziek, werd vervroolijkt. Maar, wat meer zegt, dit muziekcorps is een goed corps en het zou voor de kunst te betrcureu zijn, dat een zoo gv>ed corps niet n kunnen blijven bestaan In den tcge..- woordigen tijd, waarin men zooveel op windende bezigheden heeft, is goede muziek zeer aan te 'bevelen. Ten slotte richtte de burgemeester inog eenige woorden tot den kapelmeester, den heer Geyp, waarna men nog eeni gen tijd, in gezellig samenzijn, onder de tonen der muziek, bijecnbleef. Gisteren is de verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden op. de gebruikelijke wijze gevierd. Er wa ren 2 concerten, een op de Lamincren- markt door het Stedelijk Mu en een op de Korenbeurs door Üipiicua. Na afloop van het concert op de Korenbeurs werd den burgeemester een serenadö gebracht. De heer G. B. Hofenk heeft a aai de Breestraat no. 53 een restaurant-" lunchroom geopend, waar dorstigen zich kunnen laven aan een goed glas hier (Fürstenberger Brau, Z. H. B.) of ecm heerlijke kop koffie en hongerigen zich kunnen te goed doen aan een weivoor- zienen discn, terwijl allen er een pret tig zitje hebben op een der gezellig ste punten van onze hoofdstraat. D«e heer Hofenk, die verscheidene jaren werkzaam was in café-restaurant de Vergulde Turk en die dus de klappen van de zweep verstaat, heeft aan zijn zaak een bekwaam chef-kok verbonden en is dus in de gelegenheid zijn gasten sma kelijk eten tegen billijken prijs voor te zetten. Aan de achterzijde richtte hij een tuinzaal in, uitstekend geschikt voor clubvergaderingen e.d. Alles is electrisch en modern ingericht. Met St.-Ct. no. 92 zijn verzonden de 'goedgekeurde statuten van de Leid sche Postduivenvereeniging het Oosten. Het doel der vereeniging is de snel heid der postduiven te ontwikkelen door proeftochten te houden vanuit de aan Nederland grenzende rijken, en door het houden van tentoonstellingen. Gisteren zijn In den Vergulden Turk vier nieuwe biljarten aangekomen van Hollandsch fabrikaat, afkomstig van de fabriek Het Noorden. Prof. ,,'T ls Me Edso" geeft er de volgende week een groote séance-avond. ALKEMADE. Volgens de aankondi- ging gisteren in ons blad voorkomend aangaande het mond- en klauwzeer ia

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1