Uit de Pers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Woensdag 19 April. Landbouwtentoonstellingen. De „N. Rott. Crt." wijst in een hoofd- artikel op het groote nut, op hetgeen er te leeren valt op Landbouwtentoonstel lingen en het practisch r.suitaat wat deze kr :ii bereiken I ie tijd voor land- en tuinbouwtentoon stellingen is weer aangebroken Rot terdam en .Boskoop zijn voorgegaan en dit jaar belooft rijk te zijn aan lo cale en provinciale tentoonstellingen. Als gevolg van het voorbeeld, gegeven door dc tentoonstellingen van de groote Duit- sche landbouw-vereeniging, en van dat der laatste groote tentoonstelling te 's- Gravenhage, is er algemeen een nei ging om die tentoonstellingen zoodanig te organiseeren, dat zij in hare cnderdee- len meer het karakter dragen van aan schouwelijk onderwijs en daardoor, meer dan vroeger, bijdragen tot de ontwikke ling van den land- en tuinbouw. Ook de lezingen over uit onderwerp, gehouden door (dien secretaris der Koninklijke Ne- derlandsche Landbouwvereeniging, heb ben daartoe bijgedragen. Op verscheidene provinciale tentoonstellingen van de laat ste twee jaren waren belangrijke inzen dingen van lichamen als ue Rijksserumin- richr.ng te Rotterdam, de Nederl. Heide 'Maatschappij te Utrecht, de Phytopatho- logische laboratoria te Wagennigen cn te Amsterdam, het Instituut voor land bouwwerktuigen en gebouwen te Wa- geningen, de diverse stamboekvereenigin- gen, van landbouw, nderwijsinrjehtingen, van de Rijkslandböuwproefstations nz., waardoor de bezoekers een duidelijk beeld kregen van het werk, dat door die lichamen in iiet belang van den land-, tuin- en boschbouw verricht wordt. Deze inzendingen, zoo ingericht, dat het ver band tusschen wat tenten ngesteld wordt, en hetgeen men daarmede wil arntoonen, zon eenvoudig en begrijpelijk mogelijk is, hebben zeer veel nut gesticht. Len onderdeel van het h.nd-, tuin- en bc-cïibouwvak, en wel de bedrijfsinrich ting en de zaken die daarmede verhand houden, is echter op die tentoonstellingen .weinig tot zijn recTit gekomen en spe ciaal aan het landarbeiders vraagstuk heeft men zich tot nu toe op die tentoonstel lingen nog niet gewaagd. Toch mag het zesr gewenseht genoemd worden, dat de 'landbouwvcreenigingen ook aan dit be langrijk onderdeel haar aandacht gaan wijden. Omtrent veel vragen op dit ge bied kan uog, uit gebrek aan gegevens, gC-n voldoend antwoord gegeven wor den, en j,uist de provinciale tentoonstel lingen zouden zoo'n uitstekende aanlei- dmg kunnen zijn om in de verschillen de deelcn van het land gegevs ns te ver- zam elen. i e Deutsche Landwirtschafts Qesell- schaft heeft reeds sedert lénige jaren ■dooi de instelling in 1901 van een afzon derlijke afdeeling voor den landarbeid deze zaak ter hand genomen. De resul taten zijn, behalve in diverse publicaties, op, de tentoonstellingen te Dusseldorp in 1907, te Leipzig in 1909 en te Hamburg in 1910 te zien geweest. Ook daar dus nog slechts een begin, doch voorloopig is men er tevreden over de verkregen re sultaten. Te Dusseldorp en te Leipzig is getracht een overzicht te geven van alles wat op de landarbeiders betrekking heeft- te Hamburg heeft men zich tpt enkele on derdeden beperkt, met name tot de al-ze- m .ue erhoudingen (statistiek), tot °de kwestie van werkverschaffing in den win tel. de opvoeding, zoowel lichamelijk als geestelijk, en de verschaffing van goede geiegenheid tot ontspanning ten plattp- Li de vierde aflevering van het Jaar boek van dc- Duitsche Landbouwvèreeni- gmg over 1910 wordt hieromtrent uitvoe rig gerapporteerd, Ook moet nog gewe zen worden op de interessante inzendin gen in deze rubriek van de „Deutsche .Verein fiir liindliche Wohlfarts- und Hei- matpflege." Het ware gewenseht, dat men ook in ons land, wat de landarbeiders betreft, FEUILLETON. Een offer van hei biechtgeheim. Maar het Duitsch. 17) (Slot.) „Onschuldig? Onschuldig? Gij weet dus datHij kon niet verder spreken; zijn gelaat werd beurtelings hoog rood en bleek, en hij hijgde naar adem. O God, dan toch!" Met deze woorden zt "k hij op zijn werkstoeltje en verborg zi gelaat in zijne handen. De gevangene scheen de tegenwoordigheid van den bankier vergeten te zijn, want hij bleef gcruimen tijd gewegciiioos zitten. „Hoogeerwaarde, vergeef mij", klonk her thans weder smeekend naast hem; Patrick was voor den gevangene op de knieën gezonken en hield deze omvat. U zijt ongelukkig oin het misverstand, d; tusschen ons ontstaan is", troostte hei de geestelijke; „daaruit zie ik, dat lik u niets heb te vergeven." »0, gij hebt veel te vergeven", sprak Patrick vol berouw, „het was meer dan het voorbeeld van dc Duitsche Vereeni- ging ging volgen. Het zal niet moeilijk zijn, op dit gebied onderwerpen te vin den, die er zich toe leenen om op ten toonstellingen op duidelijke wijze aan schouwelijk voorgesteld te worden, waar door algemeen een beter inzicht in den toestand der landarbeiders verkregen zou worden. Het debietrecht op tabak, Een tweede artikel wordt in de „N. Rott. Crt." gewijd aan: „Hetdebietrecht endenieuwerwetsche controle-middelen." Men weet, dat dit een punt is van uitnemend gewicht. Eene belasting, die in sterke mate ontdoken wordt, werkt naar alle kanten schadelijk. In de eerste plaats is het schade voor de schatkist, doch veel erger is, dat deze belasting, zoo zij niet behoorlijk kan binnengevor- derd worden, weer bijdragen zal, om het volkskarakter te verkankeren. Het is al ergerlijk, zoo als over de invoerrechten dikwijls gesproken wordt: als van eene belasting, die men ontdui ken mag, zonder zich te behoeven te schamen. Waaraan ontleent deze belas ting dien roep? Eigenlijk aan geene an dere oorzaak, dan dat zij gemakkelijk ontdoken kan worden, daar de inning veelal afhankelijk is van de eerlijke aan gifte van de belastingplichtigen zeiven, en de middelen tot controle betrekkelijk gering zijn. En in stee dat men nu er zijn eer in stelt, die belasting tot den laatsten cent te voldoen, juist omdat het zoo moeilijk is den knoeier te achter halen, zijn er helaas velen, die zich liefst nog erop beroemen, den fiscus in den nek te hebben gezien. Nu vreezen wij, dat het met het debietrecht op tabak van hetzelfde laken een pak zai worden. Want dc gelegenheden om de belasting te ontduiken zijn legio, en de middelen tot controle lijken, zooals het ontwerp daar ligt, inderdaad gering. Het is zeer jammer, dat omtrent het debietregister in het ontwerp niets, en in de memorie van toelichting nagenoeg niets wordt verteld. De fabelachtigs te ver halen hebben nu over dat register de rondte gedaan; het register is reeds nu voor alle sigarenverkoopers een schrik in den slaap geworden en dat had, bij meer toelichting, kunnen voorkomen zijn. Want als wij het wel begrijpen, is dat register als een vrij eenvoudige in richting gedacht. De inschrijvingen in het register zullen tot het noodzakelijkste worden beperkt. „Voor een winkelier zuilen zij" wij citeeren nu uit de memorie van toelichting „in hoofdzaak betreffen den inslag van tabak en den verkoopprijs, alsmede den voorraad, het zij alleen bij het begin en het einde van het jaar, hetzij ook op bepaalde tijd stippen in den loop van het jaar. Het ligt dus allerminst in de bedoeling, lede ren verkoop te laten boeken, hetgeen dan ook vrijwel ondoenlijk zou zijn." Hoe dit zij, zeker lijkt ons, dat van de controle over de debietbelasting niets zal terecht komen, of er moet een heir- leger van ambtenaren mee worden be last. Er zullen schatten mee heengaan, en men zou zich de vraag eens behooren te stellen, of het gerechtvaardigd is, voor een zoo klein bedrag aan belasting de heele b r u t o-opbrengst van het de bietrecht wordt op niet meer dan 2 tnil- lioen gulden geschat zoo groote kosten van toezicht te maken. In dc memorie van toelichting wordt, alsof het iets dood eenvoudigs is, gesproken van het op nemen van den voorraad van een sigaren- verkooper. Maar zóó in een vloek en een zucht gaat dat niet. Wanneer men een sigarenwinkel ziet, waarin langs alle wanden de kistjes in keurige orde tot bovenaan toe opgestapeld zijn, moet men niet meenen, dat al die kistjes gevuld zijn. Daaronder zijn zeer vele ledige kistjes, die bloot tot versiering dienen. De be lastingcommies zal zich dus hebben te vergewissen, hoeveel kistjes inderdaad sigaren bevattenhij zal den winkel, om zoo te zeggen, onderst boven hebben te halen, kist voor kist. Dan zal hij hebben na te gaan, als hij dat kan hij zal er een sigarenkenner voor moeten wezen of niet handig de volle kistjes gevuld zijn met sigaren van een anderen prijs, dan overeenkomt met dien van het merk, dat uiterlijk in het kistje is ge sloten. Controle, die zeker niet overbo dig zal zijn! een misverstandeen schandelijk voor oordeel tegen uw stand als katholiek priester deed mij de schandelijke be schuldiging uitbrengen. Thans wil ik het u bekennen: Uw verschijnen bij het sterf bed mijns vaders deed een haat tegen u in mij opkomen, en ik heette de gelegen heid welkom, welke mij in staat stelde, u te kunnen belagen. Uwe zorg voor het zieleheil van den stervende hield ik voor den dekmantel uwer eigen plannen. Ik hield u inderdaad voor den dief der verdwenen som, waarmede egij u zelf wild et verrijken, of minstens de plannen van uw godsdienst dacht uit tc voeren. „Het doel heiligt de middelen"; deze stelling, meende ik, hadt ook gij u ge kozen. De gedachte, het vermanende woord mijhs vaders in den wind geslagen te hebben, smart mij het meest." „En nu?" „Nu volg ik mijn geweten, en dat zegt mij, dat ik niet slechts tegen uw persoon, maar ook tegen uw godsdienst onrecht gepleegd heb. O, wijs mij den weg om', mijn onrecht te boeten 1 Een godsdienst, die zijne dienaren tot zulk een offer in staat ziet, moet de ware zijn. Dat zal ik lopenjjjk verkondigen, door tot hem Congres der S. D. A. P. Zondag werd te Utrecht op het con gres der S. D. A. P. door Troelstra ge sproken over de kiesrechtpetitie, nadat o.m. eerst nog bepaald was, dat het vol gend congres in Leiden zal gehouden worden. De heer Troelstra deelde mede, dat de eindbetooging miet op Zondag kan gehouden worden, want het adres kan op dien dag niet aan de regeering wor den aangeboden. Het partijbestuur be sloot eenstemmig om de aanbieding van het kiesrechtadr.es aan de regeering te doen plaats hebben op den derden Dins dag in September wanneer de Staten- Generaal door de Koningin worden ge opend. Het is de vraag, of dan ook op dien dag een propagandabetcoging of een demonstratieve werkstaking moet plaats vinden. In het partijbestuur is het denk beeld van een demonstratieve werksta king niet verdedigd, door niemand. De waarborgen om zulk een staking te doen gelukken, zijn 'nog geenszins aanwezig. Wij gclooven in de revolutionaire wer king onzer beweging, maar men over schatte haar beteekenis niet. De volle aandacht moet vallen op hetgeen op den Dinsdag van de opening der Staten-Ge- neraal zal gebe en. De aanbieding van het adres aan de regeering moet de so cialistische beweging in contact bren gen met de wachten van den staat, moet grooien indruk maken op het Neder- landsche volk, moet één geheel vorm dn met de actie in het parlement. Juist daar om is besloten de aanbieding op Dinsdag te doen plaats hebben. De Maandagavond vóór den Dinsdag moeten door geheel Nederland betoo gingen plaats hebben van de massa zelf. In vele plaatsen zal men 'savonds te voren zijn afgevaardigden naar 't station kunnen brengen, bij wijze van betoo ging. En waar dit niet kan, moeten op tochten worden gehouden. Dit alles zal een cachet geven aan hetgeen op den volgenden Dinsdag gebeuren zal. Op dien dag is om half twee de koninklijke parade afgeloopen en om drie uur zal de aanbieding van het adres plaats vin den. Minister Heemskerk moet worden verzocht ons even te woord te staan, ter aanbieding van het adres. Om 3 uu rbe- gint de Kamer. Het adres van antwoord op de troonrede is tegenwoordig afge schaft, maar in buitengewone omstan digheden kan worden voorgesteld, wel een adres van antwoord te zenden. Welnu, wanneer de aanbieding van het kiesrecht-adres is afgeloopen, dan zal de socialistische Kamerfractie 's middags om 3 uur in de Kamer voorstellen dit jaar wel een adres van antwoord te zen den. met het oóg op de belangrijke po litieke gebeurtenis: de aanbieding van het kiesrecht-adres. Vervolgens gaat mr. Troelstra eenige bezwaren na, die ongetwijfeld tegen het plan zullen worden aangevoerd, doch die hij f)ij voorbaat bestrijdt. Men Zou ons deze betooging kunnen weigeren met het oog op de vorstelijke plechtigheid op dien dag. Doet men dit, durft men dit, dan schuift men de Koningin voorop in den strijd tegen het algemeen kiesrecht. Wij zullen trouwens den koninklijken stoet niet lastig vallen. Maar, roept mr. Troelstra op donderende toon uit, als men ons belet onze eigen betooging te houden, onze eigen optocht te formee- ren, dan moeten wij den koninklijken optocht dienstbaar maken aan den strijd voor het algemeen kiesrecht. De Tijd kanteekent hierbij: „Dusin een bepaald geval, zal de koninklijke optocht aan dc zaak der so cialisten „dienstbaar" worden gemaakt! Brutaler kan het wel niet. Wat de beschikking zal zijn van de wettige overheid, als door de sociaal-de mocraten wordt verzocht op den derden Dinsdag in September te 's Gravenhage openbare optochten of betoogingen te houden, weten wij niet; wij willen ook niet trachten, op een daaromtrent te ne; men besluit eenigen invloed te oefenen. Maar één zaak weten wij wel. Zou namelijk door die overheid (den burge meester van de residentie of door de hooge Regeering), om welke reden ook, dien dag het houden van socialistische over te gaan." „Gij zijt thans overspannen, mijnheer Blackford", antwoordde de geestelijke, „door de benauwende ontdekking der waarheid, dat gij door uwe verdacht making mij onrecht hebt aangedaan. Gij zult cr zeker anders over gaan denken, als het kwaad verholpen is, dat gij ge sticht hebt." „Neen, eerwaarde, het besluit staat vast bij mij. Mijn eerste zorg zij het thans, bewijzen voor uwe onschuld bijeen te zoeken. Ik wil u niet vragen, mij daarin behulpzaam te zijnik weet thans im mers, dat gij' het niet kunt, beter gezegd, niet moogt. Tot nu toe heb ik slechts een schrijVen uit de nagelaten papieren mijns vaders in bezit, dat mij den weg wijst. Ik zal hem vinden en wanneer gij na eenigen tijd de vrijheid en uw priester ambt terug erlangt... dan.... ja, dan kom ik tot u, cn u moogt mij niet verstooten, als ik u zal verzoeken mij in uwen gods dienst te onderwijzen, opdat ik in 't geloof mijns vaders leven en sterven kan." Patrick greep na deze plechtige ver zekering de handen van den gevangene en bedekte ze met kussen. T^aul Lurtz kw,e,r;d overweldigd door geil gevoel vaji demonstraties verboden worden en zou den dan de socialisten, overeenkomstig hunne bedreiging, de Koningin met den Haar vergezellenden stoet (het werd let terlijk zóó gezegd) trachten „dienstbaar te maken" aan hunne belangen, dan zullen zij eene Regeering tegenover zich vinden, die weet, wat hare plicht is, zoo wel ten opzichte van de draagster der Kroon, als ten opzichte van het Konings- en ordelievend gezinde, niet-socialistische deel van het Nederlandsche volk. Elke poging, om een optocht, waarvan H. M. de Koningin de hoofdpersoon is en het middelpunt vormt, „dienstbaar te maken" aan socialistische plannen zou in de oogen van on:; volk iets zóó mon sterachtigs wezen, dat het eene Neder landsche regeering zelfs den naam van regeering onwaardig zou achten, indien zij, zóólang zij nog één machtsmiddel tot haar dienst had, dat middel onge bruikt liet, om iets zóó ongehoords te be letten. Geen offer zou in dergelijk geval te groot mogen geacht worden. Gelukkig kunnen wij, wat deze zaak betreft, in de tegenwoordige omstandig heden volkomen gerust zijn. Het Ministerie en de verdere autoritei ten zijn thans gewaarschuwd en zullen hun plicht weten te doen. Zij zullen dit met te meer vertrouwen, overtuigd als zij daarbij kunnen zijn van den zede lijken en desnoods materieelen steun van de groote meerderheid van ons volk." De aanwezige partijleden waren 't ech ter zielsroerend met Troelstra eens, zoo dat er geen debat over deze kwestie ge voerd werd. Gisteren werd druk van gedachten ge wisseld over de sociale verzekering en het ziekteverzekeringsontwerp van .Minister Talma. Wat de sociale verzekering be treft, sommigen waren van oordeel dat de arbeiders niets, anderen dat de ar beiders wel wat moesten betalen! Wat de 'kosteloosheid ziekteverzeke ring aangaat, deze werd door het con gres verworpen met 204 tegen 98 stem men. Men sprak zich uit voor een pre miebetaling voor een derde door Staat, arbeiders en werkgevers. Volgens de verslaggever van het Hbl. bleken bij deze stemming reeds een1 groot aantal afdeelingen hfwezig te zijn. Ze waren dat geboom zeker beu. 's Middags werd van gedachten gewis seld over de Jeugd-organisatie. Hier over zijn in de partij: drie zienswijzen. De heer Muzis sprak als zijn meening uit dat het behoort tot de taak van de S. D. A. P. de jeugd in socialistische zin te ontwikkelen. De heer Mendels welde aangenomen hebben het voorstel Amsterdam V Het congres spreke de noodzakelijk heid uit van systematischen ontwikke lingsarbeid ten behoeve der economisch en politiek georganiseerde strijdende ar beiders, alsmede van organisatie en ont wikkeling der jeugdige preletariërs. Het partijbestuur wil komen tot de oprichting van jongelingenorganisaties. Na een flinke discussie werd het laat ste voorstel aangenomen. Ten slotte na afdoening van eenige kleinere zaken werd het congres ge sloten. Land- en Tuinbouw. Na de vorst. Na de volle ontijdige vorst der vorige week moet de landbouwer zijn volle aan dacht aan de wintergewassen wiijden. Deze hadden den groei reeds hervat en' jonge, dat wil zeggen malsche, zeer sap pige deel en gevormd. Eai al is een win tergewas tot op zekere hoogte winter hard anders zou het immers geen win tergewas zijn de jonge, in het voor jaar gevormde deelen zijn dit niet in alle opzichten. In het najaar wordt het gewas langzamerhand aan de koude ge woon, het wordt in zekeren zin „afge hard", zooals de telers van vroege groen ten, en de bloemisten het noemen. Lang zamerhand vertraagt de groei en als de natuur ter ruste gaat, hebben de winter gewassen den groei tijdelijk gestaakt of zoo goed als gestaakt. Valt in het voor jaar, als liet gewas den groei hernomen heeft en malsche, sappige spruiten ge vormd zijn, na warme dagen plotseling strenge koude in, zooals wij die de vo- heiligc vreugde, dat hem geheel door tintelde. In de overmaat van geluk trok hij den jongen man aan zijne borst en sprak met de innigheid van zijne van God vervulde ziel: „O, mijn God, dit oogenblik zou met tien jaren gevangen schap niet te duur betaald zijn!" Weinige weken later werd het proces van den vóór twee jaren veroordeelden geestelijke Paul Lurtz herzien. De beide dochters van den overleden koopman Roger White,wier moeder intusschen overleden was, hadden nauwelijks van de nadere omstandigheden der veroordeeling van den geestelijke gehoord, of zij staken ©ogenblikkelijk naar Amerika over, om persoonlijk getuigenis af te leggen van de onschuld aan den ten laste gelegde» diefstal. Zoo eindigde dan het proces met de vrijspraak cn het herstel van den eertijds zoo gesmaden priester. Doch alleen de katholieke nieuwsbladen van Baltimore verkondigden den afloop vaii dit tweede proces; de couranten, die twee jaar geleden den vervolgden priester met §ep, yloed van smaadartikelen hadden rige week gehad hebben, en zooals oude ren van dagen zich in April niet of nau welijks herinneren, dan heeft het gewas! te lijden. Kijk maar in den tuin. In het najaar gezaaide spinazie is im normale winters vrijwel winterhard, maar de dit voorjaar gezaaide, die malsch er bóven' stond, heeft geducht van de vorst ge leden. Onze saladeplanten weeuwenj vrijsters of oude moeien die met glans door den winter zijn gekomen en waar van liet bekend is, dat zij ook vrij strenL ge winters doormaken zonder er het leven bij in te schieten, hadden dit voor jaar al mooie nieuwe hartbladeren ge maakt, en na de jongste vorst staan zij er veel slechter voor dan ze er in Janu ari aan toe waren. Zoo is het ook met de overigens min of meer winterharde landbouwgewassen. Vele hebben hiervan de vorige week een harde noot te kraken) gekregen, vooral de planten op de minst beschutte akkergedeelten. Wie liet niet gelooft, neme het gewas slechts eens nauwkeurig waar. Zeker, 't is niet tent gronde gericht, maar in vele gevallen] toch een paar weken achteruit. Waar men zich niet in alle opzichten op den scheikundigen en natuurkundigen toe stand van den grond kan verlaten, moet de chilizak er aan te pas komen. Chilisal- peter werkt vooral ook op de bi ad vor ming en dit is bij gewassen, die een tik van de vorst gekregen hebben, op dit oogenblik van groot belang. Meer blade ren wil zeggen meer assimilatie, of met andere woorden meer levendige en snel lere vorming van zetmeel, gepaard met meer snellere verwerking van bodenv- voedsel, hetwelk alles te zamen neer komt op meerderen groei. Als we maar zooveel chilisalpeter geven, dat we her stellen, wat de vorst vernietigde, dat we herstellen wat door de hevige koude vertraagd werd, dan is dat voor gronden die onder normale omstandigheden in de behoeften voor de vorming van een goeden oogst konden voorzien, genoeg. Zoo ergens, dan kan men hier zeg gen, dat met weinig veel te bereiken, dat met een kleine pleister een betrekkelijk! groote wond te genezen isu Ook hier geldt: wie spoedig helpt, helpt dubbel. (Veldbode.) F o n g e r s-r ij w i e 1 e n. Wij: ont vingen een exemplaar van de nieuwe prijscouratn van de Fongiers-rijwieleu- fabriek, waarin de verschillende door de fabriek vervaardigde modellen zeer overzichtelijk cn duidelijk zijn beschre ven en afgebeeld, zoodat een goede keu ze gemakkelijk wordt gemaakt. Verschillende constructieve details van; het fabrikaat zijn in deze prijscourant be sproken en met teekeningen toegelicht. Het blijkt, dat er naar aanleiding van de constructie der Foogersrijwielen nog al iets valt op te merken en dat het niet alleen de uitwendige lijnen en vormen zijn, die dit merk van de overige onder scheiden. De serie afbeeldingen van gebouw en werkplaatsen achterin het boekje, geeft aan hen, die nog nooit een rijwielen fa briek bezochten, een klein denkbeeld van de samengesteldheid der rijwiel fa bricage en tevens een goeden indruk van dit bedrijf in het bijzonder. Een automobiel ongeluk.— Te Middelburg is Zondagmiddag een automobiel, waarin gezeten waren twee knechts van den handelaar in rijwielen en auto's W., de echtgenoote en het kind van een der knechts en nog een militair met zijn aanstaande, door de onoplettend heid van den sturenden knecht, den chauf feur C., tegen een boom op den Noord singel aldaar gereden. De andere knecht, die naast zijn col lega zat en die het ongeluk zag aanko men, sprong uit de auto, en verwondde zich aan gelaat en handen. Ook de militair werd verwond. De auto werd dermate beschadigd, dat er geen sprake van was. verder te rijden en het voertuig getrokken door twee paar den en omstuwd door een juichende me nigte jongens naar de garage moest wor den teruggebracht. Stroope rs. Rijksveldwachters, hebben gisternacht in het Spaarne eeni ge vischstroopers uit Spaarndam gesnapt die reeds 30Ü kilogram viscli hadden be- overladen, bewaarden nu het stilzwijgen, waarschnijlijik om niet den goeden naam van den voormaligen bankier William Blackford te schenden, maar nog meer omdat zij daardoor hun eigen schande zouden moeten verkondigen, als zij de eer van een katholiek priester hadden willen hooghouden De eerwaarde heer Lurtz is thans directeur van de weesinrichting voor katholieke weeskinderen van lersche landverhuizers en bewoont als zoodanig het voormalige paleis van het bankiers huis Blackford en Zonen, dat verbouwd "was als weesinrichting. Henri Blackford heeft met zijn gezin Baltimore verlaten en is in eene stad in het Verre Westen gaan wonen, waar hi, een nieuw ban kiershuis heeft opgericht. Hij heeft met zijne echtgenoote het oude geloof zijns vaders teruggevonden en van den over vloed van zijn enorm inkomen onder steunt hij liefdadigheidsinrichtingcü. Patrick daarentegen is in een seminarie gegaan en met heiligen ijver in den geestelijken staat getreden. Het offer, dat de eerwaarde heer Paul Lurtz aan ztfjn plicht als priester gebracht heeft, is niet n.utteloos geweest.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5