e CclcUcI ve Sotvtomt 2e Jaargang No. 465. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2\L_ cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. BUITENLAND. algemeen overzicht. Naar de laatste berichten te ooi'diee- Jen zijn in! Mexico bij de Amerikaansche gr,ens zoo leelijkj |de poppen aan het dansen geraakt, dat de Amerikaansche 'troepen het inoodig oordeelden in te grijpen. Joch moet dit meer bij wijze van onderhand ding dan met scherp geschut geschied zijn. President Taft heeft door het departe ment van staat aan Mexico laten mede deel en, dat in de toekomst gerechten zóó dicht bij de Amerikaansche grems als dat van Aqua-prieta, niet meer door de Vereeibgde Staten zulleli worden gé- duld. Dizelfde mededeeling is door tus- schenkomst van het departement .vlan oorlog ter kennis gebracht vatf den lei der der opstandelingen,. Toch is dit ja miner voor de op sensatie beluste Amerikanen voor wiet zoo'n gé- vecht een werkelijke feestuitvoeringl is, te oordeelen naar de beschrijvipigi Van een der laatste gevechten. Duizenden belangstellenden waren per voertuig of tê paard getrokken naar het grensstadje iDouglas in Arizona om te zien wat opl 'Mexicaansch grondgebied gebeurde. De daken van de huizen waren zwart van de menschen, die daar niet afternoon-, jmaar veldslagtUee kwamen drinken. De ze Amerikaansche belangstellenden wan delden tot*op 20 pas van de vuurlinie der opstandelingen. Dezen hadden zich izc - danig opgesteld, dat de kogels der re geeringstroepen onder de toeschom- .wers, hun auto's, rijtuigen en zelfs mid den in Douglas terecht kwamen. De nieuwsgierigheid had dan ook met verrassende snelheid drie slachtoffers geëischt. hetgeen overigens de gezellig heid niet in het minst belemmerde. Voor al het station van Douglas had onder het ,vuur van de regeeringstroepen te lijden. De opstandelingen, die vrij onver dacht in een trein, dien zij ergens aan gehouden hadden, weer voor Agua Prie- ta verschenen waren, waren reeds spoe dig zoo fortuinlijk door een gelukkig schot het kruitmagazijn in de lucht te la ten vjiegen. Spoedig daarop snelden de regeeringstroepen 'naar het douanegie- bouw, op welks dak zeker 1000 toe schouwers waren geklommen. D,e op standelingen namen het gebouw onder vuur en doodden menigen landgenoot,i die zich tot vreedzaam toekijken beperk te. Intu'sschen waren zij erin geslaagd, jeen wachthuis te veroveren, dat op 70 voet afstand van de grens lag -en de re;- geeringstroepen te dwingeh in de rich ting van Douglas te vuren. Van hei dak van een' in d,e buurt ge legen wachthuis leidden tw'ee Mexicaanl- sche officieren hun troepen en toonden groote dapperheid, door zich aan teen heftig geweervuur bloot te stellen. ,De belangstellenden aan beide zijden van de grens juichten hen toe, dat het een lust was. Maar lang hielden de heide idappere mannen het niet (uit. Een hun ner werd door een kogel getroffen en de andere liet liet wachthuis ,in de ludht vliegen, waarbij hijzelf den dood voind. E UI LLETON. Een offer van het biechtgeheim 16) Naar het Duitsch. XVII. „Mijnheer Blackford, wij zijn aan het doel", zeide de cipier, die Patrick door de gangen der gevangenis geleid had, „achter deze deur zit de gevangene, dien gijzoekt. Mij is bevolen, u met den gevangene alleen te laten, eene gunst voor den gevangene door den directeur toegestaan. U moet namelijk weten", ging de welbespraakte cipier voort, „dat de gevangenen nooit met hunne bezoekers alleen worden gelaten; vroeger mochten zij zelfs de gestraften niet in hunne cellen opzoeken, doch onderhielden zich met elkaar door eene getraliede opening in tegenwoordigheid van een gevangenbe waarder.'- Patrick had maar half naar de woorden .van den cipier geluisterd, waut hem werd het bang te moede voor 't oogenblik, of- Op hetzelfde1 oogenblik vlu'chtte .een Mexidaansch officier met 20 man over de grens en werd onmiddellijk door de Amerikaansche cavalerie ontwapend. Toen galoppeerde de ritmeester Gua- jot van het 1ste Amerikaansche regiment cavalerie midden door de strijdende par tijen heen maar de belegerde stad en noodigde de regeeringstroepen, die nog steeds in de richting van' Douglas Vuur den uit, zich over te geven. Eerst ina lang heen en weer praten werd aan deze uitnoodiging gevolg gegeVew. De regeeringstroepen leverden wapenen en mlmitie uit aan de opstandelingen en volgden ritmeester Ouajot over de grens. De belangstellenden in Douglas .wa ren' opgetogen over den gezelligen mid dag. De NeW-Yorksche correspondent van de Koln. Zeitung sei.it, dat zoowel de Mexicaansche regeeringstroepQ.i als de opstandelingen blijken lgeven zich niet aan de waarschuwing der Amerikaansche regeering, om niet te dicht bij de gjreils te vechten, te zullen .storen. De opstan delingen krijge'T voortdurend verster- kingen en de regeeringfstroe pen maken zich gereed een krachtigien vaanVal op de stad te doen, die nu in handen der op standelingen is. Een later telegram zegt dat van gistermórgen half 7 een heftig gevecht rond cle stad woedt. De Frankf. Zeitung verneemt uit New- York dat nog meer cavalerie naar dfe Mexicaansche grens is ^gezon'd'en. In Champagne is het gedurende de Paaschdagen nog] al rustig geweest.' Voor dien, meldden telegrammen van Zaterdag, is er molgi heel wat roering gew'eest in Trepail. Vrijdag in den loop van den ochtend zijn er allerlei wandaden b'edreven. In een kelder 'is all'es vernield en over eien uitgestrektheid van 3000 vierk. voetén zijn wijngaarden Vernield. Er zijn Verscheidene Iiedén in hechte nis genomen. Nadat twee peletons dra gonders te Trepail 's avonds waren aan gekomen, hebben de wijngaardeniers gfe- tracht de troepen te beletten vdat zij daar kwartier maakten. Zij wierpen vier barrikaden op en sloegen bij twee cham- pagnekoopers aan het plunderen. De troepen dreven de ménigte uiteen. De rust is 'hersteld. Zaterdagavond zijn te Fontaine-sur- Ay eenige 'hectaren b'osch in brand ge stoken, maar daar is het vrijwel bij ge bleven. Zondag 'en gisteren was het land overstroomd door belangstellenden, ïfie overal rondtrokken, 'behalve te Ay, waar niemand werd 'toegelaten, tenzij hij kon bewijzen, dat 'hij zaken had te doen of familie ging 'bezoeken. Intusschen werkt 'de justitie. Het aari- tal arrestaties rneemt snel toe. Te Cha1- lonS-sur-Marne is een' vrouw achter slot en grendel gezet. Steeds roeriger begint het ook weer te worden in Portugal waar de bekende royalistische militair Conceiro een open brief aan de regee- -ring heeft gericht, welke zoo kras is, dat de regcering de dagjbiadén verboden heeft dezen te publiceeren. Verder bericht de „Mundo", dat vijf schoon hij zoo sterk naar dit tijdstip had verlangd. Met eene uitdrukking van diep berouw, met een doodsbleek gelaat, keek hij thans naar de plaat, welke op de celdeur was vastgemaakt. Daar stond: „Paul Lurtz, geboren 15 Juli 18... Dief stal. 10 jaren."- Patrick deed vol ontzetting een schrede terug bij het lezen dier woorden, en een diepe zucht ontwelde zijne borst. „Wilt u eens zien, of gij hem nog herkent?" vroeg de gevangenbewaarder en schoof een klein plaatje onder het op schrift ter zijde, zoodat eene opening ter grootte van een gulden zichtbaar werd. Verschrokken keek Patrick naar het ruitje; het scheen hem toe een kijkgat te zijn, zooals bij de kooien der wilde dieren. Daarna echter werd zijn oog met onweerstaanbaar geweld naar de opening getrokken. Daar zat de gevangene in de kleine cel op een laag bankje. Naar het scheen had hij er geen vermoeden van, dat hij op dat oogenblik bespied werd, want hij was geheel in zijn werk ver diept. Zijne handen draaiden uit naast hem liggende stroohalmen fijne, dunne vlechten, welke met het eene éind in eene schroef vastzaten. Snel vlogen de /ingers her- en derwaarts, en de vlechten werden al langer in de bekwame banden, onderofficieren on korporaals van de cavalerie en de infanterie, die te Brage in garnizoen liggen, gearresteerd zjjn wegens deelneming aan een samenzwe ring tegen 'de republiek. De Pall Mall Gazette bericht, dat de Spaansche regeering den Portugeeschen monarchisten te Vigo heeft laten weten dat e en Verder van de Portugeesche grens gelegen verblijf met het oog op S&ere moeilijkheden de voorkeur ver diende. En aangezien de eene diem# den anderen waard is, heeft de Portu geesche regecring te Lissabon een ver- eeniging opgeheven, die beoogde in Spanje een revolutie op touw te zetten. Wat betreft het vraagstuk der goederen van de geestelijke orden verneemt da „Kölnische Zeitung" uit Lissabon dat de regeering bcreid js de oplossing hier van naar het Haagsche Hof van Arbi trage te verwijzen, zoodra een der be trokken partijen een voorstel in dien zin doet. Weer wordt melding gemaakt van een schandaaltje in Frankrijk waar nu een derde in den bond Rouet— Haiinon is gekomen n.l. maitre Guil- laume Valensi, advocaat bij het hof van appèl te Parijs, die zich ontpopt heeft als koopman in onderscheidingen én meer bepaald als leverancier van de palmes académiques, die hij voor het niet onbe langrijke bedrag van 6000 fres. beschik baar stelde. ,Het spreekt vanzelf, dat hij daartoe niet in staat zou zijn zonder hulp aan het ministerie van onderwijs, en dat dus een of meer ambtenaren bij deze on verkwikkelijke geschiedenis betrokken zijn. 'Intusschen, de kwestie wor'dt er -niet minder belangwekkend door, rijzen er vermoedens, dat mr. Valensi een man is men internationale connecties, dat hij 9. m. niet geheel vreemd zou zijn aan die duistere kwestie van bedrog met ridder ordes, waarin onze landgenoot Van Lan gen te .Hamburg en de heer Meule- mans, de redacteur van de Revue diplo matique, betrokken zijn. 't Is me daar een zoodjei gemengd. De Koningin-Moeder van Engeland is Donderdagmiddag aan boord van de Vic toria and Albert op Korfoe aangekomen. De Duitsche Keizer was tegelijkertijd in het Koninklijk paleis aangekomen en be gaf zich met den Koning van Grieken land en de geheele Koninklijke familie naar de landingsplaats. Daarna begaven zich eerst de Grieksche Koninklijke fami lie en vervolgens de Keizer aan boord der Victoria and Albert, waar zij onge veer een uur vertoefden. De Keizer keer de daarop naar het Achilleion terug. Volgens de „Temps" brengt de commandant van het Italiaansche eska der, dat president Fallières te Bizerta zal begroeten een eigenhandige brief van ko ning Victor .Emanuel mede, waarin deze den President zou uitnoodigen de ten toonstellingen te .Turijn en te Rome te komen bezoeken. Koning Peter van Servië zal einde lijk en ten laatste door den Keizer van Oostenrijk ontvangen wotden en wel in zoodat ze van minuut tot minuut verder werden geschoven. Zoo nu en dan rustten de ijverige handen, en de oogen van den werkman blikten naar beneden, alwaar Patrick een klein open boekje met ver guld op snede zag liggen. Daar hief zich het hoofd weer op, en het gelaat wendde zich naar boven, zoodat Patrick duide lijk de uitdrukking ervan kon zien. O, uit deze oogen sprak noch bitterheid, noch vertwijfeling, doch een geest van stillen vrede en vrome overgeving aan Gods wil, en de zich bewegende lippen spraken zonder twijfel een stil gebed. De diepe groeven echter, welke in hét hooge voorhoofd van den gevangene geploegd waren, en de grijzende lokken, welke hier en daar zichtbaar werden, spraken tot den aanschouwer van den zwaren strijd, waarin deze stille zielevrede ver kregen werd. Patrick ging bij dezen aanblik een steek door het hart; zijne lippen trilden, zijne handen sidderden, zoodat hem onwille keurig het schuifje ontglipte. Nu richtte de bankier zich op en luisterde, en met hem de cipier, want door de celdeur klonken de tonen van een boetgezang. Ademloos had Patrick naar het gezang gr thans kon hij de zielesmart, iue in zijne borst opweide, langer Mei, wanneer de Keizer zich te Boeda pest bevindt. Dit bezoek is dikwijls aan gekondigd, maar heeft even dikwijls toch niet plaats gehad. Keizer Frans Jozef heeft tot dusver geweigerd, den opvol ger van den vermoorden Alexander te ontvangen, omdat deze steeds min of meer verdacht werd, de koningsmoorde naars te hebben gesteund en in geen ge val krachtig genoeg tegen hen is opge treden. Minister-president Veniselos heeft in een vergadering der liberale partij ge zegd, dat de zitting der Kamer vermoe delijk midden Juni zal gesloten worden en dat, buiten de herziening der grond wet, nog eenige gewichtige wetsontwer pen moeten afgedaan worden, inzonder heid betreffende de emigratie, het bestuur van gemeenten, inrichting van het hoo- ger onderwijs, bescherming van arbeiders en organisatie van leger en vloot Zoo noodig, zal de Kamer in October voor een tweede zitting worden bijeengeroe pen. Generaal Eydoux, de leider van de Fransche militaire missie, is tot opperbe velhebber van het Grieksche leger be noemd. Uit Tokio wordt bericht, dat in de buurt van Kiote met dynamiet een spoorlijn is opgeblazen en dat een trein daardoor gederailleerd is. De machinist en de stoker zijn zwaar, 10 passagiers zijn licht gewond. De locomotief en een wagon zijn vernield. - De matroos Joao Candide, die in November 1.1. de leider was van de muite rij, uitgebroken op de Braziliaansche vloot voor Rio, is der regeering in handen ge vallen en als „krankzinnige" in een gek kenhuis geïnterneerd. - De „Neu Freie Presse" verneemt uit Boedapest, dat in de gemeente Vizvar in het coinitaat Somogy een brand heeft gewoed, die 20 gebouwen totaal heeft vernield. Verschillende kinderen zijn le vend verbrand. Door den heftigen storm stond het geheele plaatsje spoedig in vlammen en bleken alle pogingen tot blusschen ijdel - Zaterdagmiddag is er te Bordeaux brand uitgebroken in de pakhuizen en op slagplaatsen, die de Kamer van Koop handel er verhuurt aan de Compagnie générale transatlantique. Er zijn heel wat goederen verbrand; de schade wordt op 300,000 frank geschat. Een heftige brand heeft gisteravond het gemeentehuis van Schaerbeek, een voorstad van Brussel, vernield. Het ge meentehuis had een zeer groote waarde. Een persoon is gewond. Er gaan geruch ten, dat de brand aan boos opzet te wij ten zou zijn. Veel kunstschatten, schilderijen en go belins zijn vernield. De levensgevaarlijk gewonde brand weerman is overleden. Het gerucht, dat de brand aangesto ken zou zijn, is juist gebleken. De schade wordt geraamd op twee millioen. Naar uit Milaan aan de „Echo de Paris" wordt geseind, blijkt uit het ver slag van het bureau der statistiek, dat bij de aardbeving van Messina 317.000 menschen het leven hebben verloren. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is toegekend de aan dd orde van Oranje-Nassau verbonden eere- medaille in zilver aan H. Veltmaat, werk baas op den Huize Honsdonk, onder, G inneken1 is benoemd tot ridder in de orde valn! Oranje Nassau Th. de Rot, eerelid van' het Alg. Nederl. Werkliedenverbond, te Rotterdam is de officier van gezondheid le kit, van het leger in Ned.-Iadië J. O. Diks;** hoorn, eervol ontslagen, met toekenning van pensioen is de kapt. der inf. van het leger in N.-Indië J. H. O. Wichers eervol ont slagen, met toekenning van pensioen; is aan J. Roetert eervol ontslag ver leend als 2e luit. bij het Tielsche vrij willigerskorps te Tiel. Nieuwe portretten van Prinses Juliana 1 Mei a.s. worden nieuwe portretten! van Prinses Juliana in den handel ge bracht, ze zijn dan in verschillende for*< maten verkrijgbaar. De Tarief wet. Door het hoofdbestuur van den Mid denstandsbond is aan de bij dezen bond, aangesloten vereenigingen een rond schrijven gericht, waarin het belang be toogd wordt van bestudeering van het ontwerp-tariefet. Mr. D. Fock. Men meldt uit Paramaribo aan da Msb.Naar wij vernemen zal de afgetre den gouverneur van Suriname mr. Dl Fock, in Juli naar Holland komen. Hij zal echter niet vertrekken, alvorens de commissie in zake de bacovencultuur geïnstalleerd te hebben. Mr. P. Hofstede Crull, ondervoorzit ter van den raad van bestuur van Suri name, zal in afwachting der benoeming van den nieuwen gouverneur, tijdelijk het gouverneurschap der kolonie waar nemen. Naar verluidt, zou deze zelfs ern stig voor het gouverneurschap in aa,nl* merking komen. Hoofden van Scholen. In de te Arnhem gehouden vergade ring van de vereeniging van hoofden van scholen in Nederland, constateerde de voorzitter, de heer P. Otto, dat de neu- traliteitsbeweging thans vrijwel verloopen is. De Bond van "Nederlandsche Onder wijzers staat thans niet meer op net Leidscfie standpunt, hun practijk is heel wat vredelievender. De latere uitingen hebben veel van 'de scherpe kanten van die eerste ondoordachte ontboezeming af geslepen. Veel ellende is daardoor nog het openbaar onderwijs bespaard geble ven, maar reeds veel onherstelbaar kwaad was gedaan. Onder 't laatste rekenen wij naast de ondermijning van het vertrou wen in de openbare school niet het minst de thans onvermijdelijk gebleken vrij heidsbeperking van velen, óók onder ons. Wat de Ineenschakelingscommissie be treft, volgens spr. konden de lagere on derwijzers daarover niet roemen, want voor het lager onderwijs heeft deze com missie heel weinig gedaan. Van regeeringswege is heel weinig bedwingen; luid begon hij te snikken en heete tranen vloeiden langs zijne wangen. „Mijnheer Blackford", onderbrak de cipier het welsprekend stilzwijgen, „bijna allen, die hier opgesloten zijn, zijn naar hun zeggen onschuldig als een lam en klagen over het hun aangedane onrecht Deze betuigt zijne onschuld niet en klaagt niet over geleden onrecht; maar als ooit een mensch onrechtvaardig veroordeeld is, dan is het deze voormalige katholieke priester Paul Lurtz. Ik heb de vrijheid en het leven lief, en in den omgang met dit uitvaagsel der maatschappij wordt, ons hart verhard en moet dat dikwijls zijn. Niettegenstaande dat zou ik mij ge willig hier een jaar laten opsluiten, als ik dezeii arme daarmede de vrijheid kon koopen." De cipier dacht den bezoeker door deze woorden troost te bieden, daar hij hem zoo diep getroffen zag, doch vermoedde niet, dat hij door zijne woorden het pijnigend zelfverwijt slechts vermeerderde. Deze veegde zich de tranen van het ge laat; slechts met moeite kreeg hij zijne zelfbeheersching terug. „Doe mij de deur maar open", sprak hij, en kon zijne stem nau "lijkc de noodige vastheid geven. „Ik zou gaarne met dien armen lieer spreken." De celdeur ging open en Patrick Black ford stond tegenover het offer van zijn blind vooroordeel. Bescheiden ging de cipier heen, terwijl hij de deur achter zich dichttrokPatrick en de gevangen priester waren alleen. Als er plotseling een bovenaardsch wezen in de cel was gekomen, had de geestelijke niet meer kunnen schrikken dan thans voor de gestalte van dien man, die zoo ongelukkig in zijn leven gegrepen had. Een oogenblik zagen bei den elkaar sprakeloos aan. De priester was opgesprongen en stond hoogopge- richt achter zijn zitbankje, terwijl Patrick met een schuwen blik en in deemoedige houding naar hem keek. „Weleerwaarde," smeekte Patrick en stak beide handen uit, „ach, vergeef mij, wat ik u misdaan heb!" „Wat moet ik u vergeven, mijnheer Blackford?" vroeg de eerwaarde heer Lurtz, verrast door den smeekenden toon en gebaren van den jongen bankier. „Vraagt u dat nog, eerwaarde?" zeide Patrick, „nadat u twee lange jaren door mijne schuld onschuldig in den kerker gezucht hebt?" (SJoJ volgt,).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1