e£^icbctve Soti^atit PASCHEN, BUITENLAND, BINNENLAND. 2e Jaargang No. 464. Bureau OU IJ E SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. 2e Paaschdag verschijnt De Leidsche Courant niet. Hoe feestelijk jubelen wij thans uit het „Alleluja", verheugd over het groo te wonder, wat wij heden herdenken. „De Heer is waarlijk verrezen". Kan er wel betere reden voor onze vreugde bestaan Steeds, doch vooral deze week, leef den we mee met onzen Ooddelijken Hei land. Wij leden met Hem smart over de Vernederingen ei kwellingen Hem aan gedaan bovenmate waren zij en wij;, >vij voelden niet ten volle doch «enigermate Zijn smarten. De slagen. •Hem toegebracht, wondden ook ons li chaam, de beleedigingen Hem aangedaan sneden ook door onze ziel. Maar nu Hij glorievol uit Zijn graf is opgestaan, dood :en hel overwinnend, nu wij zien dat Zijm dood niet een einde heeft gemaakt aan! Zijn werk, nu verheugen wij ons, met eni om Hem, nu kent onze vreugde geen pa len meer en jubelen wij zonder eind:„Al leluja, alleluja, de Heer is waarlijk op gestaan „Laten wij op dezen dag, dien de Heer gemaakt heeft, jubelen en ons verblij den", zoo zingt de Kerk in elk gedeelte van haar Paaschofficie. Ja, nu is de triomf van het kruis Vol tooid eri daarom past ons een opgewek te vreugde met den Overwinnaar. Hoe dikwijls benijden wij de Aposte len en leerlingen des Heer en; wanneer we zien hoe vertrouwelijk zij met Hemt omgingen. Toch zijn wij veel gelukkiger te noe-, men. Zij waren bedroefd bij: Jezus dood. Zij hadden meegeleden met Zijin lijden, doch niet enkel uit onbaatzuchtige liefde voor hun Meester, maar ook uit een zew kere mate van eigenliefde. Zij dachten; hun goeden Meester door den dood ge heel te verliezen. Toch was hun denken1 ,en handelen zoo echt menschel ijk, daar om konden zij ook eerst de vrouwen niet jgeloovèn, die hun de blijde boodschap (brachten. Zij twijfelden en bleven twijfe len en zoo droevig klonken de woorden1 ,van de leerlingen, die op weg naar Ent- maus warén. „Wij hoopten dat Hij: het was, die Israël zou verlossen, en nu zijn :er reeds drie dagen over zijn dood heeni gegaan". En dan vertellen zij aan dien' vreemde ling, als 't ware vol huivering, dat de vrouwen zijn graf ledig hebben gewon! den en zelfs hebben zij een verschijning van Engelen gehad, en ook de Apostelen1 die zich ervan wilden overtuigen, hebben het graf gevonden zooals de vrouwen ge zegd hadden. Ook wij kunnen vertrouwelijk met Je sus omgaan, iederen dag en elk uur kuin1- nen we bij Hem komen en met Hem! Spreken in het H.H. Sacrament. Doch Wij .zijn nog gelukkiger dan de Aposte len, want wanneer wij op Paaschmorgen 'de triomfkreet „Alleluja" hoor en, als men ons vol vreugde toeroept „De Heer is waarlijk verrezen", dan behoeven wij niet vol twijfel ons te verbazen. Wij: heb ben .niet een getuigenis van eenigie per sonen, doch negentien eeuwen door klinkt het ons toe: „De Heer is, waar lijk opgestaan". Van ons moge niet ge zegd worden wat de Evangelist van dt leerlingen zei. „Eenigen onder hen twij felden''. De Apostelen waren nog te ver ontschuldigen, zij hadden nog niet de volle gaven van den H. Geest ontvangen. 'Maar wij, verlicht door de leer der Kerk, (wij gelooven aan de overwinning, die Jesu'S op den dood behaald heeft door Zijn verrijzenis en in opgewekte* feest vreugde vieren wij deze overwinning. „De Heer is waarlijk verrezen", zoo zal de jubelkreet in alle eeuwen zijn. Zijn werk is niet vernietigd door Zipi dood, doch een nieuw glorievol leven is iHij begonnen. Alleluja! vooral als zij daardoor hun anticlericale gevoelens kunnen luchten. Dit werd ons dezer dagen weer eens duidelijk toen we het twijfelachtig ge noegen hadden een artikeltje over „Span je" uit de Meerbode onder de oogen te krijgen. Den schrijver heeft de behandeling der Ferrer-zaak een anticlericale bevlieging gegeven en dies kletst hij er maar weer op los, gedachtig aan de woorden van een veel grooteren geestverwant: „Lieg er maar op los, er blijft altijd wel iets van hangen." Natuurlijk komt mijnheer met het oude liedje, dat Spanje zucht onder het juk der clericalen, die daar de baas zijn, en nu den premier Canalejas hebben doen dui kelen. ja heusch, hij zegt het in de „Meer bode" van Woensdag 12 April, niet we tend natuurlijk dat het aftreden van Ca nalejas op j.l. Zaterdag slechts een schijn beweging was en hij vijf minuten na het indienen van zijn ontslag weer de baas as. Onkunde dus van wat er in de wereld omgaat in den hoogsten graad. Maar hij gaat nog verder. Hij betreurt den val van Canalejas die „een einde had gemaakt aan de voogdij der Kerk over Spanje" even te voren verklaart hjj nog dat de Kerk de baas is) en hij gelooft niet dat die val een wijziging zal brengen in het bestuur van Spanje. Neen, mijnheer, natuurlijk, niet, want Canalejas is er nog! Mogen wij u een goeden raad geven, mijnheer W.? Gij zegt aan het slot van uw artikel: „In het algemeen is goed inzicht een waarborg tegen verkeerde handelingen." Ga derhalve eerst eens iets lezen om op de hoogte te komen, eer gij een paar kolom volpent over dingen, waarvan gij niets weet, en houd anders uw mond. KLETSKOEK, Er zijn zoo van die menschen, die graag over alles en-nog wat babbelen, al weten ze er zoo goed als niets van, ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals men wel dacht, krijgt de regee ring reeds harde noten te kraken over hun zwakke houding inzake het wijnbouwersoproer in het district Marne. De voorzitter van de vereeniging van handelaren in cham pagne heeft aan den voorzitter van den ministerraad een brief geschreven, waar in hij zegt, dat niets is geschied om de revolutLonnaire beweging die lang van te voren was voorbereid, te beperken en om gebeurtenissen, die verwacht wer den, te voorkomen. En bij dat enkele protest zal het wel niet blijven, ofschoon de Kamerleden, uit vrees voor een ministercrisis nog niet hebben willen interpelleeren. Het land is nu overstroomd van mili tairen, 16009 man, die, als het noodig blijkt, geweld zullen gebruiken. Toch schijnt reeds het gezicht der kleurige uni formen kalmeerend gewerkt te hebben. Volgens de laatste telegrammen moet de nacht kalm verloopen zijn. Maar nu schijnLmen ook last te krijgen met de Aubers. Te Aube-sur-Marne hebben gis teren betoogers met de roode vlag voorop herhaaldelijk getracht door het cordon troepen en gendarmes heen te komen, om de woning van den onderprefect te bereiken. De betoogers wierpen met stee- nen, een commissaris van politie is in den nek getroffen, verschillende officieren zijn even geraakt De soldaten hebben daarop de betoogers teruggedrongen, die hun tocht door de straten zuigende voort zetten. Om 11 uur was de betooging af- geloopen. De correspondent van de „Times" te Tandzjer blijft de toestand in Marokko duister inzien. Hij seint, dat van de re- gceringstroepen, die zich in het gebied van de Sjerardas bevinden, de verbinding met Fez verbroken is. Glawi, de groolvi- zier, zet zijn intrigues voort en de ver deeldheid in de regeeringspartij maakt de positie der Fransche instructeurs zeer moeilijk. De correspondent seint verder, dat de Franschen en alle andere Europeanen, evenals invloedrijke Marokkanen, alles doen wat ze kunnen, om de gemoederen tot bedaren te brengen, maar dat de Spanjaarden op het Rif zeer onvoorzichtig zijn en op incidenten schijnen aan te sturen, die inmenging onvermijdelijk ma ken. Officieren jmet klein escorte en in uniform bewegen zich buiten het hun aangewezen gebied en een Spaansch ko lonel is van Ceuta naar Tetoean door het gebied van den zéér gevaarlijiken Anjeras gereden. De consuls van Duitschland, Frankrijk en Engeland te Tanger hebben met Hadsji Hamed, een zoon van El Mokri en goeverneur van de stad, beraadslaagd over eventueeie maatregelen voor de vei ligheid van de vreemdelingen te Fez. De goeverneur toonde zeer weinig tegemoet koming. De opstand in Albanië wil, mag men Turksche berichten ge looven, een gunstiger keer nemen. Vol gens deze zouden de Turksche troepen er in geslaagd zijn de opstandelingen te doen wijken en in de richting van Toezi voorwaarts te dringen. Een later tele gram uit Konstantinopel meldt dat troe pen vanuit Toezi de hoogten bij Voel- salekai hebben bezet Troepen uit Kastra- ti hebben Helm bezet De verbindingen tusschen Skoetari, Kastrati, Helm en Toe zi zijn hersteld. Daarentegen wordt uit Montengrijn- sche en Servische bron gemeld, dat de Albaneesche opstandelingen een belang rijke Turksche troepenmacht hebben uit eengeslagen. Er is sprake van 1500 man, die 100 dooden en vele gewonden op het slagveld achtergelaten zouden hebben. Daar staat weer tegenover, dat de Turken ken de heuvels van Hoti bezet hebben en er een versterkt kamp hebben aangelegd. Volgens de „Lokal Anzeiger" hebben te Miriditen, de machtigste Albaneesche stam, zich bij de opstandelingen aange sloten en hebben dezen het geheele ge bied om Sakadar in handen. De Montenegrijnsche regeerimg heeft al haar dienstplichtige onderdanen iin Turkije last gegeven naar huis te komen. Dat zijn er te Konstantinopel alleen meer dan 3000. Een gedeelte huniner is reeds vertrokken. Een te Belgrado verschijnend blad weet te berichten, dat de Servische re geering de Mozawa-divisie wil motiili- seeren om de grens naar de Turksche zijde te kunnen afsluiten en te kunnen beletten, dat de Albaneezen Oud-Servië binnentrekken en daar aan het rooven en plunderen slaan. Ook tusschen Turkije en Griekenland begint de toestand weer ernstiger te worden. De Grieksche boycot, is volgens de „Agence d'Athènes" weer verscherpt. De winkels en magazijnen der Grieken worden gepost, teneinde de verzending van goederen te verhinderen en de Grieksche stoomvaartmaatschappij en hebben de vaart op Smyrna gestaakt,, daar zij geen arbeiders en geen sleept- booten kunnen krijgen,. Toen dezer dagen bekend werd, dat er couranten waren aangekomen voor het centrale agentschap van Grieksche bladen, schoolde een volksmenigte sa men voor liet agentschap, haalde eerst de pakken weg en richtte toen nog gfroo te verwoestingen aan in het gebouw. Bij een daarop volgende botsing werden 3 Grieken gewond. De wali, dfe eerst had beloofd 'de schuldigen té straffen, heeft later ver klaard niet tegen de rustverstoorders te zullen optreden, daar zij slechts de bei- velen van het comité te Salonika hebbeinl uitgevoerd. In Anatolië is- het nog erger gesteld, daar worden de ernstigste daden' vainl wandalisme bedreven. Te Nimfi b'egoten Turken de olijven^ plantages van Grieken met petroleumi en staken ze daarna iin brand. Zij velden de boomen en verwoestten de wijnberg- gen. De schuld voor dit alles treft ook! voor een groot gedeelte de pers, die* door opruiende artikelen de haat tegen' de Turken aanwakkert. De Pest in China, is, Gode zij dank, aan het afnemen. Vain! 27 Maart tot 1 April zijn te Charbin 'en! Foetshiahiën geen door pest veroorzaak te sterfgevallen meer voorgekomen. Te Moekden zijn van 13 tot 21 Maart 51 nieuwe gevallen weer voorgekomen', te Tsjangtsjoen en voorsteden van 10 tot 19 Maart 88, waarvan 14 in de eigenlijke stad. In geheel Mantjoerije zijn', volgens de officieele pestcourant van Moekden, van het begin der epidemie tot 21 Maart ti.Il 13.693 personen gestorven. lm de y.ro»-( vincie Sjantoeng zijn van 6 tot 15 Maart 415 nieuwe gevallen voorgekomen. Iini de Ciiiiieesche pnoyjftcie Jsjili is, blij kens een mededeeling van 22 Maart, de ziekte zoo goed als verdwenen, ook Dali- mi en het gebied van den ZuidfMantjoe- rijschen spoorweg zijn vrijwel pestvrij. GEMENGD. De Koning en de Koningin van België zullen, volgens „La Bourse Egyp- tienne", op Maandag 17 dezer per bij- zonderen trein uit Kaïro vertrekken naar Port-Said, waar zij zich naar Europa zullen inschepen. President Fallières zal bij zijn be zoek aan Brussel vergezeld worden door Cruppi, den minister van buitenlandsche zaken. Sommige bladen meenen daaruit de gevolgtrekking te kunnen maken, dat er over een handelsverdrag onderhandeld zat worden. Keizer Frans Joseph heeft aan ko ning Ferdinand van Bulgarije de orde van het Gulden Vlies verleend. Deze decoratie heeft in zooverre poli tieke beteekenis, dat zij evenals het be zoek des konings voor eenige weken te- ïug bij den keizer er op wijst, dat de verhouding tusschen den koning en het hof te Weenen, die in de laatste twee ja ren zeer gespannen was, weer verbeterd Het verleenen van de orde van het Gulden Vlies is voor koning Ferdinand ook een persoonlijke voldoening daar het bezit dezer orde door hem reeds lang ge* wenscht was. Uit Londen wordt bericht, dat de toestand in het kolendistrict van Mid Rhonda in Zuid-Wales op het oogenblik aanleiding geeft tot groote bezorgdheid en dat men vreest, dat een algemeene staking zich zal uitbreiden over Zuid-Wa- les en Mommontshire. Alle onderhande lingen zijn n.l. afgebroken. De tusschen- komst van het departement van arbeid heeft tot niets geleid en de stakers heb ben met overweldigende meerderheid be sloten de staking voort te zetten. Eenige leiders der staking, die thans te Londen vertoeven, zijn weliswaar van meening, dat men niet bang behoeft te zijn voor een algemeene staking. Hun meening heeft echter, volgens den Lon- denschen berich+gever van de „Voss. Zeitung" betrekkelijk geringe waarde, daar hun gezag bij de stakers weinig te beteekenen heeft. De politie en stakende grondwer kers, die aan het Marseille-Rhöne-kanaal werkten, hebben gevochten, omdat de stakers den leider der onderneming te lijf wilden. Er zijn 18 politieagenten en vier sta kers gewond, en 30 vechtersbazen zijn opgepakt Uit St. Petersburg wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind, dat in Zuid- Perzië opwinding heerscht Russische goederen worden geboycot Het zou niet onmogelijk zjjn, dat Russische troepen naar Bassora gezonden werden. Een tornade heeft de Amerikaan- sche staten Kansas, Missouri en Oklaho ma gedeeltelijk geteisterd. De plaatsen Big Heart in Oklahoma en Whiting in Kansas zijn voor het grootste gedeelte vernield. Er zijn 25 dooden, meer dan 100 gewonden en 500 dakloozen. Uit Mexico wordt gemeld, dat on danks de geruchten, als zou de vrede aanstaande zijn, wordt medegedeeld, dat de regeering bij een Engèlsche firma 5000 Martini-Hale geweren en 5.000.000 patronen besteld heeft. Koning George V van Engeland heeft gescheiden vrouwen den toegang tot zijn hof verboden en daarmee niet ge ringe opschudding onder de aristocratie veroorzaakt. Dezelfde bepaling gold on der Koningin Victoria. De koninklijke beschikking, waaraan ook de Koningin niet geheel vreemd heet te zijn, is voor velen een harde slag, en menig ongemeen fraai toilet, dat voor de kroning in orde werd gemaakt, zal bij die gelegenheid niet gedragen worden. In de Engelsche aristocratie zijn echt scheidingen verre van ongewoon en daar aan wil de Koning een einde maken. Hij zal daarin vermoedelijk gedeeltelijk slagen. Want de Engelsche aristocratie, die geen toegang heeft tot het Hof, is in maatschappelijk opzicht zoo goed als dood. Opheffing openbare school te Lutjebroek. De raad der gemeente Grootebroek rN. JH., heeft met op 1 na algemeene êlejn,- men besloten, overeenkomstig een ver» verzoek van het R. K. kerkbestuur, te Lutjebroek, de openbare lagere schoot aldaar op te heffen en de 14 Protes- tantsche leerlingen, die thans die sohooli bezoeken, over te plaatsen naar de school te Grootebroek. Verder ora aanl genoemd kerkbestuur te verkoopen het woonhuis voor f700, totaal f5000. Verder werd nog besloten, om, bij goedkeuring door Ged. Staten, een ge deelte van de f 5000 te gebruiken ten be- terrein voor f4300, en den opstal e.il hoeve van de openbare lagere school te Grootebroek. De vuilverbranding. Wij zijn op weg naar de oplossïn'g; schrijft het HM. Eenigen -tijd geleden heeft de jge;- zondheidscommissie geadviseerd tot di recte verbranding van het vuil met aairu- wending van de verbrandingswarmte tot het produceeren van electrischen stroom. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de bijstandscommissie zich bij het advies der gezondheidscommissie aangesloten^ ten gevolge waarvan dan eindelijk bin>- nenkort een voordracht aan den Raad mag worden verwacht, strekkende tot reorganisatie van den stadsreinigimgs- dienst met den bouw van verbrandings ovens en electrische centrale aan de overzijde van het IJ. Een en ander overeenkomstig het rapport van den directeur der stadsreini ging. De heer Ressing was, naar bekend is, tegenstander van electriciteitsproductie door een tweede centrale. Zijn opvol ger de heer Gritters, moet zich echter volkomen vereenigen met het aanwenden' der verbrandingswarmte tot opwekking van stroom. Trouwens te Rotterdam en de heer Gritters komt uit de Rotter- damsche school is het vuilverwijdef- ringsvraagstuk in denzelfden geest opge lost. Getuigenis. Een merkwaardig stukje is te vinden' in de „School met den Bijbel" van 4Apr. Wij lezen daar in een schrijven, ge- teekend H. J. Emous, o.m. het volgen de Het droevig feit doet zich voor, dat de Christelijke Meisjesschool (Salemba) te Meester Cornelis, Batavia, hare af- deeling M. U. L. O. zal moeten laten ver vallen, omdat elke oproep van Christe lijke onderwijzeressen uit Nederland, om zich beschikbaar te stellen, vergeefs is. Wei meldden er jrich twee aan van! welke de eene ons zeer gunstig bekend! maar de geneeskundige keuring acht te beiden ongeschikt om in tropische gewesten werkzaam te zijn. En zoo is dan ook deze verwachting; weer verijdeld. Ligt er niet wat beschamends in dat de niet zoo weinige kloosterscholen op Java geen gebrek aan personeel hebben] en dat de Salembaschool maar vruchten loos om hulp roept. Ziehier een getuigenis' voor onze kloosterscholen, die wel even mag worn den vastgelegd. Voorkomende in een orgaan als de „School met den Bijbel", is liet niet zon- de-r beteekenis. Rechterlijke Beslissingen inzake het Arbeidscontract. In liet bijvoegsel van het „Sociaall Weekblad" zijn o. a. opgenomen de voln gende rechterlijke beslissingen inzake! de wet op de arbeidsovereenkomst. Kantongerecht te 's Gravetihage. Een te zijnen huize op stukwerk ad- beidend kleermaker heeft aansprak op zijn gemiddeld loon, indien hij bereid was den bedongen arbeid te verrichten; doch de werkgever zonder den arbeider te ontslaan van diens arbeid gedurende 2 weken opzettelijk geen gebruik heeft gemaakt. Indien het door een' kleermaker iri dienst van zijn werkgever afgeleverde werk ten tijd van zijn ontslag zoo slecht is geworden, dat zijn werkgever naar aanleiding onaangenaamheden met zijn clientèle krijgt, is dat voor den werk- gever een dringende reden om de dienst betrekking onmiddellijk en zonder ver goeding te doen eindigen. Indien een werkgever in gebreke it in de voldoening van zijn' wettelijki verplichting om reeds bij liet eindigen der dienstbetrekking aan den arbeidel op diens verlangen een getuigschrift uit te reiken, lijdt den arbeider tengevolge

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1