2e Jaargang; No. 463. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1-30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 14 April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën; gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Akelig. Mr. ,Harmen Smeenge heeft, ter vie ring van zijn zilveren jubileum als Ka merlid, een rondreis gemaakt door zijn! kiesdistrict Meppel, bij welke gelegen heid hij alom werd beredevoerd, waar op hij dan weer met een speech anlt- W^ordde. Alles goed en wel. We gunnen den' heer Smeenge zoo'ri pretje best. In een zijner toespraken echter ver klaarde hij dat er volgens zijn meening maar één onderwijs is voor het Neder- landsche volk en wel het openbare. Hij zekle dan ook^ het kerkelijk on derwijs daarom te betreuren, omdat het ide menschen vaneen scheurt Akelig voor de menschenvaneen te worden gescheurd. Akeliger evenwel is, dat deze plastaan- der nog altijd blind blijkt voor de rech ten van het bijzonder onderwijs. Of wij ook op onze qui vive moeten blijven. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Eindelijk clan heeft de Fransche mi nisterraad besloten troepen ter beschik king te stellen van den prefect van het Marne-deoartemlent, om het W ij n bou werso p roer den kop in te drukken; De prefect be schikt op het oogenblik over acht regi menten cavalerie, drie regimenten infan terie. Gisternamiddag is order gegeven aan vier regimenten cavalerie en een re gimenten infanterie, om onmiddelijk naar naar Epernay te vertrekken. Twee regi menten infanterie zijn in den nacht ver trokken. In Ay is dank zij- de aankomst van een voldoende troepenmacht, de or de hersteld. Intusschen zijn daar honder den vaten wijn stukgeslagen en het aan tal vernielde flesscheri wordt op 5 a 6 millioen geschat. Verschillende rad draaiers zijn gevangen genomen, terwijl bij het samentreffen met de militairenJ velen zijn gewond. Welsprekender dan alle korte tele grammen is het volgend beeld der ver woesting, gegeven door den correspon dent van de*„Tel. Deze is op verkenning uitgegaan, over de terreinen, waar zich het oproer af gespeeld heeft en eenige uren gezwor ven langs een toon eel van verwoesting zooals hij zelden zag. „De boulevard du Nord te Ay, waar links en rechts van de straat de huizen staan van de grooie champagne-firma's zooals Bisinger, Ayala, Couvrcur, Dumi- ny, Deutz en Gelderinanin, Gallois, Emi- le Gauthier is volkomen verwoest en ai die huizen zijn afgebrand en leeggeplun derd. Het terrein van deze verwoesting strekt zich over een lengte van minstens 400 M. uit. Gisteren in den namiddag oin 1 uur ongeveer begon het vernielingswerk, dat eerst om 10 uur-in den avond een einde nam. Alles is volkomen verwoest en er zuilen ongetwijfeld jaren moeten verloo- FEUILLETON. Een offer van het biechtgeheim. 14) Nu ontsloot hij iaadje voor laadje en alle papieren en brieven van zijn overle den vader gingen door zijne handen. Hij vond geen enkel stuk, dat hem ophelde ring kon geven over zijnen twijfel. Zorg vuldig onderzocht hij thans de alleen staande vakjes en klopte tegen de hou ten afsluitingen, of niet een doffe klank ervan kon wijzen op 't aanwezigzijn van eeii verborgen laadje. Ook dit onderzoek scheen zonder gevolg te zullen blijven; maar hoor, eindelijk een doffe klank aan de afscheiding van iiet laatste vakje. Hij stak een lucifer aan en lichtte er in. Daar bemerkte hij in de voegen een kleire.i, van de omgeving door een donkere lijn scherp afgescheiden knop. Patrick drukte er op en ziet, de kleine afscheiding Schoot onder den druk der hand beneden waarts en liet een kleine ruimte vrij. In' het volgend oogenblik hield de jonge bankier een bundeltje papieren "ii zijne sidderende ha d. Reeds de eerste eive- welke het adres zijns vaders d.oeg, bevestigde Patricks, vrees vorkomen. T,ot pen voor Ay als productieplaats voor champagne zijn ouden' rang weer zal in nemen. Ik bracht een bezoek aan alle boven genoemde fabrieken, maar het is mij niet mogelijk zelfs bij: benadering een denk beeld te geven van de opeenstapeling van ruines en den indruk weer te geven welke de gruwelijke verwloesting op den beschouwer maakt. Deze indruk is mis schien het best te vergelijken met die, welke wordt gewekt bij het aanschou wen van een gebombardeerde stadswijk. Overal zwartgeblakerde gevels, deu ren en vensterloos, met half verkoold houtwerk, ingestorte daken, tusschen de muren nog gloeiende en door den vuur-, gloed verwrongen ijzeren balken. Overal wankelende muren, waarvan er telkens groote brokken steen loslaten, die met donderend geraas neervallen voor de voeten van onvoorzichtige kijkers. Op den grond liggen groote stapels ontred derd huisraad, opengebroken brandkas ten, meubels, bedden en beddegoed, ver nielde en halfverbrande auto's, boeken, piano's, verzengde en in elkaar getrapte dameshoeden, schrijfmachines, schilderij en, gaskronen, spiegels, een biljart, enz. alles in onbeschrijfelijke staat van ver nieling, en de sporen dragend van de wilde, waanzinnige woede der oproer lingen. In de kelders, voorraadkamers en ma chinekamers dezelfde verwoesting. Als ik er een kijkje wil gaan nemen, moet ik waden door stroomen champagne over met honderdduizenden glasscherven be dekte vloeren. Alle machines zijn onher stelbaar vernield. De muitelingen wier pen reusachtige, uit de muren losgebro ken steenklompen door de glazen daken der machiuelüodsen op de zich daarin bevindende stoommachines en electromo tor en. Duizenden hectoliters champagne uit reuzenvaten, waarvan de oproerlingen de bodems insloegen, hebben de onme telijke kelders overstroomd, zoodat op verscheiden plaatsen de wijn 30 a 40 c.M. hoog in de kelders staat. Om een denkbeeld te geven van de veroorzaakte schade, vertel ik u, dat de firma Ayala, bij welke alles vernield is, verzekerd was voor een bedrag van 22 miliioen francs; waarvan met 8 millioesn alleen voor den wijnvoorraacL De oproerlingen deden hun vernie- lings- en plunderingswerk zoo „gron dig", dar, volgens hier ioopende geruch ten, verscheidenen van hen in de door hen zelf aangestoken branden zijn om gekomen. In de couloirs van den Frauschen Se naat heerschte gisteren een onbeschrijfe lijke opwin-ding. De senatoren, die men als vermoede lijke jinterepllanten genoemd had, ver klaarden, dat ze aan den vooravond van de vacantie noch een ministercrisis nóch een strijd met de Kamer wilden verwek ken en dus aan Minister Monis de ver antwoordelijkheid van den toestand lieten Algemeen betreurt men de zwakke houding van den minister-president die zijn groote verwondering zat in de enve lop een biljet van 1000 dollars, welke, dat zag Patrick aanstonds, lang niet meer geldig was. Alle kleur week echter uit zijn gelaat, toen hij, het schrijven las, dat de banknoot begeleidde. Het luid de: Cincinnati, 15 Nov. 186... Den Heer William Blackford, Baltimore. Uit uwe handen neem ik geen aalmoes aan liever wil ik met mijn gezin verhon geren. Het staat voor mij op dit oogen- clik meer dan ooit onwrikbaar vast, dat de som van 10000 dollar, dien ik u toe vertrouwd hebt. Gij hebt ze u toege- eigend en uw geheele rijkdom is opge bouwd uit eene som, welke gij mij ont stolen hebt. Ja, ontstolen! Al sust gij nu ook uw geweten in slaap eenmaal toch zal het luide spreken, want er is een rechtvaardigen God, en die zal recht over u spreken. ROGER WHITE. „O Godzuchtte Patrick, „er is een rechtvaardige God, en die zai recht over u spreken. Ook over mij? Over mij, die dezen rechtvaardigen man den wereld- schen rechter overgaf, omdat hij het on recht van vader goed heeft gemaakt. Ver schrikkelijke gedachte!" Hij sprong op; met angstige, vertwij felende blikken, liep hij de Kanjer pp verg-leken wordt met de houding van Briand bij de spoorwegstaking. Hij komt er bij deze vergelijking niet schitterend af. Ofschoon er troepen gezonden zijn is men nog voor heftige botsingenNbevreesd gezien de gezindheid der oproerlingen. Uit Epernay komt n.l. bericht dat de bond van wijngaardeniers een proclama tie heeft laten aanplakken, waarin wordt aangeraden, in overeenstemming met de wet en de maatschappelijke orde de be slissing van den Raad van State af te wachten. Deze papieren zijn met kreten van verontwaardiging afgescheurd. De senatoren en afgevaardigden zijn op het tooneel der onlusten verschenen. De wijngaardeniers erkennen, dat zij sabotage hebben gepleegd, maar schui ven de verantwoordelijkheid voor de plundering en brandstichting op anar chisten, die niet in deze streek thuis be- hooren Volgens een bericht uit Tandzjer aan de „Times" blijft ook de toestand in Marokko erbarmelijk. Te Fez heeft men gebrek aan munitie en de opstandelingen krij^ gen voortdurend versterkingen. De correspondent van de „Köln. Ztg." daarentegen seint uit Tandzjer d.d. 12 dezer, dat er bij Fez geene nieuwe ge vechten geleverd zijn. Daarentegen heeft het Magzen een zedelijk voordcel van be- teekenis behaald, daar bereden troepen ter sterkte van ongeveer 600 man uit de Oostelijke stammen op 3e n 4 dezer te Fez zijn aangekomen. De Sultan verwel komde hen zelf en zorgde, dat zij soldij, eten en een goed onderkomen kregen. Dit zou een prachtig bericht zijn, als er niet een geheel ander tegenover stond. Eerstens moet Moelai Hafid deze troepen voor veel geld hebben aangewonnen. Deze heeren hebben, zoodra zij binnen de muren van Fez verschenen waren, afdoende blijken van dapperheid gege ven door een aantal winkels en een ka ravaan te plunderen. (Hoera voor dat zedelijk voordeel. Zie boven.) We hebben het alleen aan den regen, die nu reedseen week onafgebroken valt, te danken, meldt de correspondent van de „Matin", te Fez, dat we nog niet in de handen van de Beni Mtirs zijn. GEMENGD. Te Peking schijnt men in ambtelij ke kringen de verwachting te koesteren dat de Duitsche kroonprins nog in dit jaar China zal bezoeken. Men weet dat de Kroonprins daarheen op weg is ge weest, maar ,met het oog op de pest, die in Noord-China heerschte, de reis had afgebroken. De Russische gezant te Peking heeft een feestmaal gegeven, waaraan de leden van het Ministerie, ook de minister van oorlog was aanwezig, en de leden van het Japansche gezantschap hebben' aangezeten. De bedoeling was om door dit leest aan te toon en, dat van een blij vende ontstemming tusschen China en Rusland geen sprake is. en neerdaarna bleef hij weer voor den lessenaar staan en las den brief nog eens. „Tien duizend dollar," sprak hij tot zich zelf, „maar ik sloot toch het dubbele bedrag in de cassette?" Een oogenblik klampte hij zijn ver kropt gemoed aan deze gedachte vast, even als een drenkeling aan een stroo- halm. Hij poogde zich zelf wijs te maken, dat de geestelijke zich de helft der som had toegeëigend, en dat hij derhalve toch niet onschuldig was veroordeeld. Maar toen viel zijn blik op den datum van den brief; bijna dertig jaren waren sedert dien verloopen, en zijn vader had zich waarschijnlijk verplicht gevoeld, de som met de volle interest terug te be talen. Er was dus geen andere mogelijk heid die arme man zat onschuldig in den kerker. Deze voorstelling maakte Patrick Blackford zulk een zielepijn, dat hij het niet langer in de kamer kon uithouden. Met den brief in de hand snelde hij de trappen af en stormde ademloos in het vertrek zijns broeders. „Maar Patrick", sprak deze geschrok ken, „wat is er gebeurd? Een ware doodsbenauwdheid spreekt uit uwe trek ken „Ja, 'tis ook afschuwelijk", kermde Jiij, op een stoel vaqfciid, ie.es Hamon, de chef van de comptabili- teitsafdeeling van het Fransche ministe rie van buitenlandsche zaken, die onder ernstige verdenking van verduistering staat, heeft zich bjj de politie aangege ven. Hij beweert zich te kunnen .recht vaardigen. Minister Cruppi heeft een klacht tegen hem ingediend. Hij is naar de gevangenis gebracht. Volgens berichten uit Saloniki, breidt zich de staking der tabaksarbei ders in de provincie steeds verder uit. In Kawala hebben 10.000 arbeiders den arbeid neergelegd. Troepen zijn naar de plaatsen gezonden, waar voor onlusten) gevreesd werd. De uitsluiting van 15.000 arbeiders in het ijzer- en machinevak in, Noorwe gen is gisteren begonnen. Tachtig Turksche Kamerleden en notabelen zullen dezen zomer een reis in Duitschland maken'. De commissie, die in opdracht had een ontwerp regeling te maken van het kiesrecht voor het komende Chineesche sche rijksparlement, heeft zich verklaard voor het vrouwenkiesrecht. Aldus meldt de Agence d' Etrème Oriënt. De bondsraad heeft het verzoek van Baden om den invoer van Deensch slacht vee onder de noodige voorzorgsmaat regelen te veroorloven, verworpen. De Zweedsche minister van buitenl. zaken en de Italiaansche gezant hebben het Zweedsch-ItaLiaansch arbitrage-ver drag onderteekend. BINNENLAND. Koninklijke besluit.n. Bij Kon. besluit is aan E. C. Baron' Sweerts de Landas Wyborgh eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente 's Gravenhage. is aan den luit.-kol. R. Willems, van den plaatselijken staf, plaats, comman dant te Utrecht, eervol ontslag verleend onder toekenning van f1800 pensioen 's jaars is in zijn rang overgeplaatst bij het re giment grenadiers en jagers de le luit. L. F. Apol, van het 7e reg. Infanterie; is aan den off. van gez. le kl. van de zeemacht J. A. van Trotsenburg, eervol ontslag verleend zijn bij de zeemacht bevorderd tot officier van gezondheid le kl. de officiers van gezondheid 2e kl. L. A. S. M. von Römer en dr. G. C. J. van den Heuvel. is de heer P. G. F. H. M. A. Vermast arts te Amsterdam1, benoemd tot offi cier van gezondheid 2e kl. bij de zee macht zijn benoemd tot militie le luit. bij de infanterie de militie 2e luit. bij dat wa pen J. L. Flipse, F. W. van Wijk, S. M. D. Valstar, A. J. Bronkhorst, W. A. Bogaerdt en G. J. van Traa, allen van het 4e regiment; zijn benoemd tot leden der commissie belast met de directie van Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de landmachtA. D. de Roos, kapt.-kwar- tiermeester bij het 4e reg. Vestingartil- dezen brief eens, en gij zult mijne be nauwdheid begrijpen." Daarop gaf hij zijn broeder Roger White's brief. Eene uitdrukking van angst teekende zich bij het lezen ook op het gelaat van Henri, en met oogen vol ontzetting keek hij Patrick aan. „Wat moet dat betee- kenen, ik begrijp dezen brief niet... Is hij aan onzen vader gericht?" „Ja, iHenri, en den man, die deze schuld van vader delgde, hebben wij... neen, heb ik... ik, want gij wildet toch niet aan zijne schuld gelooven, in de gevangenis gebracht!" „O. Patrick, wat hebben wij gedaan?" „Waarom zegt gij, wij? Ik, ik alleen draag de schuld ervan. O, waarom heb ik toenmaals de waarschuwing van vader in den wind geslagen? Zijne woorden om den weg der waarheid, om God te zoeken, klonken mij steeds in de ooren, en de hel alleen leerde mij, deze in wendige stem te verstikken, toen het vooroordeel tegen den katholieken pries ter in mij de afschuwelijke, lage verden king deed oprijzen. O, die hevige, bran dende pijn, die ik mijzelf te wijten heb! De edele man lijdt als een offer zijner overtuiging, van zijn priesterplicht, de straf van gemeen misdadiger, en ik, zijn aanklager, die de straf tienmaal meer verdien dan hij, ik leef..." „Ratrick, waartoe deze zelibeschuidi- lerieA. G. Landaal, kapt. bij den staf der Artillerie en A. J. C. Alenson, kap.* kwartiermeester, toegevoegd aan den,1 controleur 2e bureau is benoemd tot ridder in de orde vanl Oranj-eNassau H. van Heusden, te Dor drecht is benoemd tot hoofdassistent bij den! dienst der Rijkslandbouwproefstations» dr. A. D. Berkhout, assistent. Rijksmiddelen. De maand Maart was der schatkist gunstig. Evenals de gelijknamige maand van het vorige jaar reeds een flink be drag boven dat van Maart 1906 steeg, was Maart 1911 op haar beurt weer aan zienlijk hooger dan Maart 1910. In de laatstgenoemde maand werd ontvangen f 13.435.69.06, terwijl thans de opbrengst bedroeg f 14,355,605,89 dus f919,926.83 meer. Behoudens enkele toevallige verminde ringen kan dus van een goede maanJ ge sproken worden. Daardoor is het avans op het vorig jaar ook met een flink be drag toegenomen. Werd in de eerste drie maanden van 1910 ontvangen f 35.596.076.071/2» in hetzelfde tijdperk van 1911 was de ontvangst f 37.371.168.681/2» zoodat we nu reeds 11,775,092,61 op het vorig jaar vooruit zijn. Prov. Staten van Zuid-Holland. Bij Koninklijk Besluit van 13 April 1911 no. 9 is machtiging verleend aan Hare Maejsteits commissaris in de pro vincie Zuid-Holland, tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitenge wone zitting op Donderdag 4 Mei 1911, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door de aanneming van de benoem ng tot com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, door E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, en een lid van het college van Ged. Staten, ter voorziening, in de vacature, ontstaan door de aanne ming van de benoeming tot lid van de Aligerneene Rekenkamer door J. Krap. Debietrecht op tabak. De Kamer van Arbeid voor de tabaks industrie te Amsterdam heeft tot de 2e Kamer een adres gericht, houdende het verzoek, het ontwerp van wet tot heffing van een debietrecht op tabak, dat naar haar stellige overtuiging de belangen der tabaksindustrie in het algemeen cn ook die van patroons zoowei als van arbei ders in dat bedrijf ernstig zal schaden, niet aan te nemen. Coöp. Centr. Raiffeisen-Bank. De balans per 31 Dec. 1910 van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbanlc te Utrecht, vermeldt volgens het verslag, uit te brengen in de op 13 Mei te Utrecht te houden algemeene vergadering, o.a. de volgende bezittingen: beleening (uit gezet geld f3,235,000, Jan Blijdensteijn en Zn., Labouchere Oyens en Co.'s Bank en Bank van Huydecoper' en van Diele f58.530, effecten f297.476, effec ten ter belegging van de reserve f32.908 ging?" viel 'hem zijn broeder in de rede, „nog is het niet zeker, dat uwe vrees zich bewaarheidt, eerst moeten wij be wijzen in handen hebben. Ik beken, dat de waarschijnlijkheid thans voor zijne onschuld pleit, maar..." „Bewijzen? Bewijzen?" viel Patrick hem heftig in de rede, „hier daarbij wees hij op zijne borst hier is het bewijs: mijn geweten is weder ontwaakt en dat zegt mij, dat de priester niet schuldig kan zijn. O, Henri, de stem in mijn binnenste dreef mij aan te zeggen, wat ik dacht, maar de trots en de angst om den tot heden onbesproken naam van vader bevlekt te zien, hield er mij van terug."- „En wat wilt ge nu doen, Patrick?"- vroeg Henri in angstige spanning. „Moet ik je dat nog zeggen, broeder?"- antwoordde Patrick met smartelijke be wondering. „Wat kunnen wij anders doen dan den onschuldig veroordeelde terstond de vrijheid teruggeven?" „En onze vader, Patrick?" riep Henri ontsteld uit. „Bedenkt ge wel, dat het niet anders kan dan door onzen eigen' vader als bedrieger aan te geven en daardoor zijn goeden naam In het slijk te sleuren ?/'- (Wordt vervojgdJL

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1